Jump to content
Sign in to follow this  
Sylvia Plath

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

Recommended Posts

εγω ξερω παντως ότι εχετε αντικαταστησει το νερο μ αυτή.

Όπως και να χει,ωραια η ρακη! emrespect

Να σου φέρω κανένα μπουκάλι φετινή??

Και που να δεις τι κεφάλι κάνει άμα ακούς ζωντανά και μαντινάδες.......ερωτικού περιεχομένου!!!! emlove1 Νιρβάνα......κατάσταση!!!

A propos,Fertomasa,επειδή διαπίστωσα πως αγαπάς Ζωιδάκη,σε λίγες μέρες,έχει εγκαίνια ένα μαγαζί στο παλιό λιμάνι και θα τον έχει καλεσμένο για happening εγκαίνια με τους μουσικούς του!!!

Θα πάω οπωσδήποτε.....να ακούσω φρέσκα άσματα... emwalkman

empc

Τροποποιήθηκε από Myriam

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ακομα να δω τη δηλωση μου για το 2014-15...εχει αλλος τετοιο θεμα?

Κι εγώ το ίδιο, όπως φαντάζομαι και πολλοί άλλοι. Μην αγχώνεσαι, θέμα χρόνου είναι να εμφανιστεί και σε μας :)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Σε μένα,μόλις μπήκα,βγάζει τη δήλωση κανονικά,με τα μαθήματα που δήλωσα για το χειμερινό!

Σιγά-σιγά,θα βγεί σε όλους.......δεν είναι καθόλου αξιοπερίεργο που σε άλλους φαίνεται και σε άλλους,όχι.Το σύστημα ενημερώνεται συνέχεια.....

Χαιρετώ...

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Παιδιά καλησπέρα! Μπήκα το 06 σε σχολή του ΕΚΠΑ και έχοντας θέματα υγείας (διαπιστωμένα - θα μπορούσα να πάρω το 3 τώρα 5% + 67% αναπηρία) καθυστέρησα. Ποτέ δε με άφησαν να κάνω διακοπή και αρνήθηκαν μόνο προφορικά. ( έχω διαβάσει ότι θα έπρεπε να το έχω γραπτά. όταν αρνούνταν μου έλεγαν ότι δεν το κάνουμε γιατί δεν εφαρμόζεται ο νόμος.........).

Τώρα είμαι με ελάχιστα μαθήματα μεγάλο βαθμό και ένα άγχος που καταστρέφει την υγεία μου κάθε μερα που περνά και δεν ξέρω τι θα γίνει.

Γενικά παρακολουθώ τις εξελίξεις αλλα δεν μπορώ να πω ότι έχω καταλάβει που το πάνε.

Αν και δε μου αρέσει επειδή δεν καλύπτει όσους θέλουν να τελειώσουν και ντρέπομαι που ρωτάω για..την ειδική περίπτωσή μου, ο Φορτσάκης δεν είχε πει ότι θα καλύψει τους ασθενείς και εργαζόμενους;

Τι περιμένει για να πει κάτι.

Οι καθηγητές μου και ο πρόεδρος της σχολής μου που ξέρουν την περίπτωσή μου, μέχρι και πριν ένα μήνα ήταν αισιόδοξοι.

Κάτι έμαθαν μερικοί που δε μου λένε όμως και πλέον με πιέζουν να τελειώσω. Το τελευταίο είναι εφικτό άνετα για κάποιον υγιή αλλά για εμένα μοιάζει αδύνατο με τις συνεχείς επισκέψεις της ασθένειάς μου.

Ξέρετε κάτι παραπάνω; Μια προσωπική άποψη ίσως;

Πραγματικά δεν ξέρω πως θα βοηθήσει το ΕΚΠΑ η διαγραφή μερικών χιλιάδων; εκατοντάδων; που όντως θέλουν να τελειώσουν.

Για να μην πω πως θα βοηθήσει η διαγραφή των αναπήρων και των εργαζομένων που στο κάτω κάτω φόρους πληρώνουν.

Σας ευχαριστώ.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest fay_

@showmustgoon

το μονο που μπορώ να σου πω εγώ είναι διάβασμα και κοντρολ στο στρες όσο μπορείς..

από εκεί και πέρα όλοι αναμένουμε τις αποφάσεις...(και για εμένα θα τις μάθουμε την τελευταία στιγμή όπως και την προηγούμενη φορα).

καλή συνέχεια στο διάβασμα σου.

Τροποποιήθηκε από fay_

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest ginashou

http://www.foititikanea.gr/πανεπιστήμια/πανεπιστήμιο-αθηνών/1920-κατάληψη-στη-νομική-σχολή-του-πανεπιστημίου-αθηνών-η-απόφαση-της-γ-σ-2014

Κατάληψη στη Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών - Η απόφαση της Γ.Σ

Κατάληψη αποφάσισε η Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Σύμφωνα με απόφαση του συλλόγου των φοιτητών της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών, το Τμήμα θα τελεί υπό κατάληψη το διάστημα 14-17/11/2014.

Η απόφαση από την Γενική Συνέλευση έχει ως εξής:

-Κατάληψη της σχολής την Παρασκευή 14/11 και τη Δευτέρα 17/11 με μεταφορά της κατάληψης στο χώρο του Πολυτεχνείου και συγκρότηση της Συντονιστικής Επιτροπής κατάληψης αμέσως μετά το πέρας της συνέλευσης

-Κινητοποίηση του ΦΣ ενάντια στον αυταρχισμό την Παρασκευή 14/11 και ώρα 10πμ στο κτίριο της Πρυτανείας του ΕΚΠΑ

-Εκδήλωση του ΦΣ την Παρασκευή 15.00 στο χώρο της σχολής με θέμα την επέτειο από την εξέγερση και την παρακαταθήκη της στο σήμερα

-Συμμετοχή στον τριήμερο εορτασμό για την επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου από τις 15 έως τις 17/11 στο χώρο του Πολυτεχνείου

Συμμετοχή στην παλλαϊκή αντιιμπεριαλιστική πορεία για την επέτειο της εξέγερσης την Δευτέρα 17/11

-Συμμετοχή στις κινητοποιήσεις των διοικητικών υπαλλήλων οι οποίοι προχωρούν σε στάση εργασίας την Πέμπτη 13/11

-Κανένα λοκ άουτ στην σχολή εν όψει του τριήμερου εορτασμού της επετείου του Πολυτεχνείου – διασφαλίζουμε ως σύλλογος την άρση του λοκ άουτ και την υλοποίηση της απόφασής του

-Νέα Γενική Συνέλευση την Τετάρτη 19/11, 13.00 στο αμφ.1

Ενιαίο Αγωνιστικό Πλαίσιο : 134

ΜΑΣ: 39

Αγ Κινήσεις: 3

Λευκά: 7

Συμμετοχή: 183

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest PtyxiouxosV

Παιδιά καλησπέρα! Μπήκα το 06 σε σχολή του ΕΚΠΑ και έχοντας θέματα υγείας (διαπιστωμένα - θα μπορούσα να πάρω το 3 τώρα 5% + 67% αναπηρία) καθυστέρησα. Ποτέ δε με άφησαν να κάνω διακοπή και αρνήθηκαν μόνο προφορικά. ( έχω διαβάσει ότι θα έπρεπε να το έχω γραπτά. όταν αρνούνταν μου έλεγαν ότι δεν το κάνουμε γιατί δεν εφαρμόζεται ο νόμος.........).

Τώρα είμαι με ελάχιστα μαθήματα μεγάλο βαθμό και ένα άγχος που καταστρέφει την υγεία μου κάθε μερα που περνά και δεν ξέρω τι θα γίνει.

Γενικά παρακολουθώ τις εξελίξεις αλλα δεν μπορώ να πω ότι έχω καταλάβει που το πάνε.

Αν και δε μου αρέσει επειδή δεν καλύπτει όσους θέλουν να τελειώσουν και ντρέπομαι που ρωτάω για..την ειδική περίπτωσή μου, ο Φορτσάκης δεν είχε πει ότι θα καλύψει τους ασθενείς και εργαζόμενους;

Τι περιμένει για να πει κάτι.

Οι καθηγητές μου και ο πρόεδρος της σχολής μου που ξέρουν την περίπτωσή μου, μέχρι και πριν ένα μήνα ήταν αισιόδοξοι.

Κάτι έμαθαν μερικοί που δε μου λένε όμως και πλέον με πιέζουν να τελειώσω. Το τελευταίο είναι εφικτό άνετα για κάποιον υγιή αλλά για εμένα μοιάζει αδύνατο με τις συνεχείς επισκέψεις της ασθένειάς μου.

Ξέρετε κάτι παραπάνω; Μια προσωπική άποψη ίσως;

Πραγματικά δεν ξέρω πως θα βοηθήσει το ΕΚΠΑ η διαγραφή μερικών χιλιάδων; εκατοντάδων; που όντως θέλουν να τελειώσουν.

Για να μην πω πως θα βοηθήσει η διαγραφή των αναπήρων και των εργαζομένων που στο κάτω κάτω φόρους πληρώνουν.

Σας ευχαριστώ.

Η περίπτωση σου αγαπητέ showmustgoon ειναι ο λόγος γιατί δεν γινεται να μπαίνουμε όλοι μαζί στο ίδιο τσουβάλι.

Προσπάθησε να ηρεμήσεις και μετα στείλε μήνυμα στους χρήστες, Isolde, Myrishhfjeam και tsouhtra. Ειναι τα 3 δευτερευοντα εμπόδια μεταξύ εσένα και του πτυχίου σου. Το επόμενο ειναι ένα άτομο από τα ΕΑΑΚ με τα αρχικά Γ.Α.Τ. Ψάξε τον και αυτόν και ρωτά τον γιατί ο ίδιος και η παράταξη του μπαίνουν εμπόδιο μεταξύ εσένα και της λύτρωσης σου. Πριν κανείς οτιδήποτε όμως προσπάθησε να ηρεμήσεις, το άγχος δεν σε οδηγεί πουθενά. Ο ίδιος σου ο εαυτός και το πως θα καταφέρεις να ελέγξεις το οποίο στρες, ειναι το Νο1 εμπόδιο. Να θυμάσαι ότι όσοι θελουμε να τελειώσουμε και ποσό μάλλον οι ειδικές περιπτώσεις θα τελειώσουμε, με το έτσι θέλω αν χρειαστεί, εστω και την 12η ώρα. Θέλει στρατηγική όμως και όταν λέω στρατηγικη εννοώ ψυχική ηρεμία, σωστό περίγυρο και μετα διάβασμα, πολυ διάβασμα. Καλό κουράγιο.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest ginashou

Πριν κανείς οτιδήποτε όμως προσπάθησε να ηρεμήσεις, το άγχος δεν σε οδηγεί πουθενά. Ο ίδιος σου ο εαυτός και το πως θα καταφέρεις να ελέγξεις το οποίο στρες, ειναι το Νο1 εμπόδιο. Να θυμάσαι ότι όσοι θελουμε να τελειώσουμε και ποσό μάλλον οι ειδικές περιπτώσεις θα τελειώσουμε, με το έτσι θέλω αν χρειαστεί, εστω και την 12η ώρα. Θέλει στρατηγική όμως και όταν λέω στρατηγικη εννοώ ψυχική ηρεμία, σωστό περίγυρο και μετα διάβασμα, πολυ διάβασμα. Καλό κουράγιο.

+1000

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ευχαριστώ ρε παιδιά. Θα κάνω μια έρευνα στο forum σας. Πάντως δεν ξέρω πραγματικά, έχω απογοητευτεί.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest fertomasa

Ευχαριστώ ρε παιδιά. Θα κάνω μια έρευνα στο forum σας. Πάντως δεν ξέρω πραγματικά, έχω απογοητευτεί.

"I CAN FLY MY FRIENDS.........."

Τροποποιήθηκε από fertomasa

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest fertomasa

το μεγαλυτερο εμποδιο αναμεσα σε σενα και τους στόχους σου είναι το λιμνασμα στόχευσης και προσπαθειας....απολυτως τίποτα αλλο....

edit: Ανακιν ευχαριστώ!

Τροποποιήθηκε από fertomasa

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

http://apteaak.wordpress.com/

ΟΙ ΕΞΕΓΕΡΣΕΙΣ ΔΕ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΑ ΜΟΥΣΕΙΑ…

10Nov

Κάθε χρόνο ο Νοέμβρης είναι ένας πολύ ιδιαίτερος μήνας. Είναι ο μήνας που μας ξυπνά την ιστορική μνήμη της εξέγερσης του ’73, και ακόμη περισσότερο ο μήνας που έρχεται να μας θυμίσει την τεράστια αναγκαιότητα για δυναμικούς εργατικούς και νεολαιίστικους αγώνες στο σήμερα. Το Νοέμβρη του ’73 με πυροδότη το φοιτητικό κίνημα, ξέσπασε μία κοινωνική εξέγερση με ξεκάθαρο ταξικό χαρακτήρα. Αυτή η εξέγερση έχοντας στους κόλπους της φοιτητές, νεολαίους και εργαζομένους κλόνισε σε τέτοιο σημείο την χούντα των συνταγματαρχών ώστε αυτή να πέσει μερικούς μήνες μετά.

41 χρόνια μετά, έχουμε και πάλι απέναντί μας μία χούντα. Όχι την χούντα των συνταγματαρχών αλλά μία κοινοβουλευτική χούντα που έχει πετάξει από πάνω της κάθε δημοκρατικό προσωπείο, πραξικοπηματική που χαίρει τεράστιας απονομιμοποίησης και λαϊκής κατακραυγής. Εδώ και τέσσερα περίπου χρόνια οι κυβερνήσεις, από την κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ μέχρι τη σημερινή συγκυβέρνηση ΝΔ-ΠΑΣΟΚ, μαζί με την ΕΕ και το ΔΝΤ βομβαρδίζουν τον ελληνικό λαό με μέτρα που οδηγούν την πλειοψηφία της κοινωνίας στα όρια της επιβίωσης ή και κάτω από αυτά και διαλύουν κάθε έννοια δημόσιας και δωρεάν παιδείας και υγείας.

Μέσα σε αυτή την μαύρη συγκυρία κάθε κομμάτι του συνθήματος ΨΩΜΙ-ΠΑΙΔΕΙΑ-ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ που πρωταγωνίστησε το Νοέμβρη του ’73 είναι πιο επίκαιρο από ποτέ και έρχεται να μας θυμίσει ότι ξανά σήμερα πρέπει να παλέψουμε για τα δικαιώματα μας που θυσιάζονται στο βωμό της καπιταλιστικής κρίσης.

Ψωμί γιατί οι αστικές κυβερνήσεις μαζί με την ΕΕ και το ΔΝΤ έχουν οδηγήσει τον κόσμο της εργασίας στα όρια της φτώχειας και κάτω από αυτά. Η πολιτική που εφαρμόζουν έχει στείλει εκατομμύρια κόσμου στην ανεργία, έχει ρίξει τους μισθούς και τις συντάξεις σε επίπεδα που δεν μπορούν να καλύψουν ούτε τις βασικές ανάγκες. Δείχνοντας το πραγματικό πρόσωπο του «κοινωνικού κράτους» έχει προχωρήσει σε μία σειρά πρωτοφανών μέτρων λιτότητας, έχοντας φτάσει την επίσημη ανεργία στο 25%, διαλύοντας κάθε έννοια συλλογικής κατοχύρωσης με την κατάργηση των συλλογικών συμβάσεων εργασίας, ξεπουλώντας στο κεφάλαιο την δημόσια περιουσία, αφαιρώντας κάθε δικαίωμα σε δημόσια και δωρεάν υγεία και ασφάλιση.

Έχοντας φτάσει τα πραγματικά ποσοστά ανεργίας στους νέους στο 52% η κοινοβουλευτική χούντα δείχνει κάθε μέρα που περνά ότι δεν θα σταματήσει πουθενά εάν δεν τη σταματήσει το ίδιο το εργατικό και νεολαιίστικο κίνημα.

Παιδεία γιατί γινόμαστε μάρτυρες της πιο συνολικής και αντιδραστικής επίθεσης σε αυτήν. Γιατί το 15-30% των μαθητών στην Ε.Ε. εγκαταλείπει το σχολείο λόγω φτώχειας και γιατί, στα πλαίσια του “εξωρθολογισμού” του δημοσίου, τα σχολεία κλείνουν το ένα μετά το άλλο και καθηγητές απολύονται. Γιατί, με την εφαρμογή των νόμων Διαμαντοπούλου και Αρβανιτόπουλου, η δημόσια και δωρεάν παιδεία θα είναι μία ανάμνηση. Οι νόμοι αυτοί έρχονται να εναρμονίσουν πλήρως τη λειτουργία του πανεπιστημίου με τις ανάγκες της αγοράς, να ρίξουν το κόστος των σπουδών στις πλάτες των φοιτητών, να καταργήσουν τα πτυχία και τη συλλογική κατοχύρωση που αυτά προσφέρουν στους αποφοίτους. Αυτή τη στιγμή στην προσπάθεια εφαρμογής της εκπαιδευτικής μεταρρύθμισης το υπουργείο θέλει να περάσει το μέτρο των διαγραφών πετώντας τους φοιτητές έξω από τις σχολές αλλά και να εισάγει τους Οργανισμούς ως μέσο επιβολής της μεταρρύθμισης και διάλυσης του δημόσιου δωρεάν πανεπιστημίου. Μάλιστα, στο πλαίσιο της συνολικότερης περικοπής των κοινωνικών δαπανών μας καλούν να πληρώνουμε για τα συγγράμματα αλλά και οποιαδήποτε άλλη φοιτητική παροχή όπως η σίτιση και η στέγαση. Πετούν έξω απ’ τις εστίες φοιτητές που έχουν άμεση ανάγκη από στέγαση για να σπουδάσουν ενώ τα δίδακτρα είναι πια προ των πυλών ξεκινώντας απ’ τα μεταπτυχιακά.

Ελευθερία, γιατί αυτή τη στιγμή βλέπουμε το πιο αυταρχικό πρόσωπο του πολιτεύματος που ονομάζεται αστική «δημοκρατία».. Το πρόσωπο που έχει καταλύσει κάθε έννοια δημοκρατίας σε κάθε επίπεδο. Που δε διστάζει να συλλαμβάνει και να βασανίζει αγωνιστές, να απαγορεύει ρητά κινητοποιήσεις, να επιστρατεύει όσους απεργούν, να κόβει τηλεοπτικές εκπομπές και να συλλαμβάνει δημοσιογράφους που τολμάνε να ξεστομίσουν έστω και μία λέξη που αμφισβητεί την κυρίαρχη πολιτική. Το ίδιο πολίτευμα χρησιμοποιεί και το ακραίο όπλο της Χρυσής Αυγής, εφόσον το κρίνει απαραίτητο όπως φάνηκε κι από τις συνομιλίες Μπαλτάκου-Χ.Α. Που, όταν δεν του φτάνει η απειλή της απόλυσης, στέλνει τους μπράβους της Χ.Α. να τρομοκρατούν εργαζόμενους, όταν δεν τους φτάνουν οι επίσημες δυνάμεις καταστολής, στέλνει τους μπράβους της Χ.Α. να κτυπά και να δολοφονεί αγωνιστές. Που προσπαθεί μεθοδευμένα να χρεώσει τα σύγχρονα κοινωνικά προβλήματα στους μετανάστες και όχι σε όσους εφαρμόζουν την πολιτική της εξαθλίωσης. Μία λογική αυταρχισμού και καταστολής που μεταφέρεται και μέσα στα πανεπιστήμια με τα αντιδραστικά όργανα διοίκησης (Συμβούλια Ιδρύματος, Πρυτανείες, Φορτσάκηδες) να θέλουν να εφαρμόσουν την κυβερνητική πολιτική διάλυσης του πανεπιστημίου χτυπώντας το φοιτητικό κίνημα με security, ΜΑΤ και καταστολή. Αυτό το πρόσωπο, όμως, είναι το πρόσωπο στο οποίο χαράσσεται ο φόβος απέναντι στο κίνημα που μάχεται, υπερασπίζεται και διεκδικεί μια καλύτερη ζωή. Χαράσσεται ο φόβος και ο πανικός και γι αυτό προσπαθεί να εξαφανίσει κάθε δημοκρατικό δικαίωμα.

Όλα τα παραπάνω απαντούν με τον πιο έκδηλο τρόπο σε αυτούς που προσπαθούν να μετατρέψουν κάθε χρόνο την 17 Νοέμβρη σε μία επετειακού χαρακτήρα γιορτή κρύβοντας τον ταξικό και επίκαιρο χαρακτήρα της. Αυτούς που αναδεικνύουν την εξέγερση του Πολυτεχνείου ως το ιστορικό γεγονός που εγγυήθηκε την σημερινή «δημοκρατία». Αυτούς που κάνουν ότι ξεχνούν ότι το σύνθημα ΨΩΜΙ-ΠΑΙΔΕΙΑ-ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ και τα βαθύτερα αιτήματα του ’73 δεν έχουν καλυφθεί ούτε στο ελάχιστο από την μέχρι σήμερα πραγματικότητα. Θέλουν να αλλοιώσουν το νόημα της εξέγερσης του Πολυτεχνείου γιατί φοβούνται ότι μπορεί να εμπνεύσει το λαό για τη σύγχρονη Παλλαϊκή εξέγερση ενάντια στη χούντα της αγοράς.

Για εμάς, ο Νοέμβρης ποτέ δε σταματούσε στο ’73: υπάρχει στο παρόν και κυρίως στο μέλλον μας, όσο κι αν θέλουν το μέλλον μας να το μαυρίζουν και να το αποψιλώνουν οι εκφραστές της κυρίαρχης πολιτικής. Για εμάς τώρα είναι η στιγμή που πρέπει να πάρουμε το νήμα από τα κινήματα του παρελθόντος και να πάρουμε το μέλλον μας στα χέρια μας. Είναι η ώρα που το φοιτητικό κίνημα πρέπει να ενωθεί με ολόκληρη τη νεολαία, τους εργαζόμενους και κάθε κομμάτι που πλήττεται για να πυροδοτήσει την αναγκαία εκείνη εξέγερση που θα ανατρέψει τη σύγχρονη Χούντα Κεφαλαίου- ΕΕ-ΔΝΤ.

ΟΛΟΙ ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΤΟΥ ΦΣ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧ. ΤΗ ΤΡΙΤΗ 11\11 ΣΤΙΣ 12.30μμ ΣΤΟ ΑΜΦ.Α.

logotyrvi1.jpg?w=300&h=77

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

http://rafeaak.blogspot.gr/

Κυριακή, 9 Νοεμβρίου 2014

Γενική Συνέλευση του Φ.Σ. ΣΕΜΦΕ στις 12/11/2014
%CE%A4%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8C%2B%
Ανερτήθη από τη Ρ.Α.Φ. ☭ Ε.Α.Α.Κ. , ώρα 18:42
Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

http://araxto1996.blogspot.gr/

Δευτέρα, 10 Νοεμβρίου 2014

Κάλεσμα Γ.Σ. Φ.Σ. Τοπογράφων 11-11-2014 12:30 στο Β1 αμφ
ΚΑΛΕΣΜΑ ΓΙΑ ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΤΟΥ Φ.Σ.ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ 11/11 ΣΤΙΣ 12.30 ΣΤΟ Β1
Καθώς πλησιάζει η επέτειος του Πολυτεχνείου, βρίσκουμε τους εαυτούς μας όχι καθηλωμένους στους αγώνες τους παρελθόντος, αλλά καλούμενους να υπερασπιστούμε με τη σειρά μας τις παρακαταθήκες και τα δικαιώματα που αυτοί διεκδίκησαν και κέρδισαν.
Διάφορα καίρια ζητήματα βρίσκονται ακόμα σε εξέλιξη, ανάμεσα στα οποία είναι:
Η εφαρμογή των διαγραφών με το υπουργείο να προωθεί σταδιακά τις διαγραφές (με όρους «ενεργών» και «ανενεργών» φοιτητών) στα μεγάλα έτη ώστε στη συνέχεια να αρχίσουν να εφαρμόζονται και για τα ν+2, σε σχολές όπου ο μέσος όρος φοίτησης είναι το ν+2.
Στόχος των διαγραφών δεν είναι το ανύπαρκτο οικονομικό κόστος των μεγαλύτερων συμφοιτητών μας, αλλά ένα πανεπιστήμιο στο οποίο για να τελειώσουμε θα πρέπει να διαβάζουμε ασταμάτητα, να θυσιάσουμε ότι ελεύθερο χρόνο ή περιθώριο εργασίας έχουμε και να ελπίζουμε ότι οι καθηγητές θα φανούν φιλεύσπλαχνοι ενώ η δαμόκλειος σπάθα της διαγραφής θα κρέμεται πάνω από το κεφάλι οποιουδήποτε συμμετέχει στα κοινά, στις συνελεύσεις και στις μαζικές διαδικασίες του συλλόγου.
Η εφαρμογή τους είναι σημαντική για την υπόλοιπη εκπαιδευτική αναδιάρθρωση (διάσπαση πτυχίων σε 3+2 έτη, δίδακτρα, πιστωτικές μονάδες, κατάργηση/μείωση δωρεάν παροχών πανεπιστημιακή αστυνομία) η οποία θα περάσει πολύ πιο αναίμακτα, καθώς το μαχητικό φοιτητικό κίνημα, θα συμπιεστεί σε μεγάλο βαθμό χωρίς μεγάλα περιθώρια αντίδρασης.
Λανθάνοντα φαινόμενα καθηγητικής αυθαιρεσίας όπως τα γνωστά πλέον τεκταινόμενα στο μάθημα του Τεχνικού Σχεδίου όπου διδάσκει η κ. Άγα. Η εν λόγω καθηγήτρια έχει μετατρέψει ένα μη εργαστηριακό μάθημα σε ένα από τα πιο απαιτητικά του 1ου
έτους. Το θέμα δεν είναι τόσο ο φόρτος εργασίας όσο η επιμονή της να τηρεί παρουσιολόγιο σε πείσμα του ανοιχτού και προαιρετικού χαρακτήρα των ακαδημαϊκών διαλέξεων,και εκτός αυτού να εφαρμόζει πρακτικές αποβολής από την αίθουσα φοιτητών, ενδεικτικά επειδή δε διέθεταν τον σχετικό εξοπλισμό!
Οι κινήσεις καταστολής του φοιτητικού κινήματος μέσω αστυνόμευσης του πανεπιστημίου κάτι που διαφαίνεται στην αυταρχική πολιτική που έχει υιοθετήσει ο πρύτανης του ΕΚΠΑ, με αποτέλεσμα σεκιουριτάδες να επιτηρούν στο ΕΚΠΑ τις φοιτητικές δραστηριότητες με λογικές μπράβων κάνοντας έλεγχους και απαγορεύοντας εκδηλώσεις και παραστάσεις διαμαρτυρίας, και τα ΜΑΤ να έχουν το ελεύθερο (κατόπιν πρόσκλησης) να αλωνίζουν στο πανεπιστημιακό άσυλο της πρυτανείας του ΕΚΠΑ στα Προπύλαια και να δέρνουν όσους φοιτητές επιχειρήσουν να παρέμβουν εκεί.
Το μεγάλο κύμα μαθητικών κινητοποιήσεων και καταλήψεων που έχει γιγαντωθεί εν όψει της υλοποίησης του νέου λυκειακού εξεταστικού συστήματος, το οποίο προεκτείνει τη κόλαση των Πανελληνιών και στις τρεις τάξεις και υποχρεώνει όσους θέλουν να διαθέτουν αξιοπρεπείς πιθανότητες ανταγωνιστικής επιτυχίας να αφιερώσουν ακόμα περισσότερο χρόνο από τη ζωή τους και χρήμα από τους γονείς τους σε φροντιστήρια. Προωθεί, εν ολίγοις, ταξικούς φραγμούς στην εκπαίδευση.
Τούτες τις μέρες που κάποιοι μεταχειρίζονται την επέτειο του Πολυτεχνείου σαν μια γιορτή, εμείς οφείλουμε να την αναγνωρίσουμε ως αυτό που ήταν, μια εξέγερση, και να τη τιμήσουμε όπως της πρέπει: με τους δικούς μας συλλογικούς αγώνες.

1-88b3621696.jpg

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

http://araxto.blogspot.gr/

Τρίτη, 11 Νοεμβρίου 2014

ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΕΝΙΚΗΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗΣ ΤΟΥ ΦΣ

ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ:

• ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΙΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΤΡΙΗΜΕΡΟΥ ΕΟΡΤΑΣΜΟΥ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ, ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΙΜΠΕΡΙΑΛΙΣΤΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ 17ΗΣ ΝΟΕΜΒΡΗ ΜΕ ΠΡΟΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΣΤΙΣ 14.00 ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ.
  • ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΑΠΟ ΠΕΜΠΤΗ 13/11 ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΑ 17/11 ΚΑΙ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΩΝ ΚΑΤΑΛΗΨΕΩΝ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ.
  • ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ 13/11, ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΟΥ ΠΡΥΤΑΝΗ ΓΚΟΛΙΑ ΣΤΙΣ 11.00, ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΤΩΝ ΑΕΙ ΣΤΙΣ 13.00 ΣΤΑ ΠΡΟΠΥΛΑΙΑ.
  • ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 14/11 ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΟΥ ΠΡΥΤΑΝΗ ΦΟΡΤΣΑΚΗ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΙΚΟΥΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥΣ ΤΟΥ ΕΚΠΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΝΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 14/11, ΜΕ ΠΡΟΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΣΤΙΣ 13.00, ΣΤΑ ΠΡΟΠΥΛΑΙΑ.
  • ΝΕΑ ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ 20/11 ΣΤΙΣ 12:30 ΣΤΟ Β1 ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ.
  • ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΑΓΡΑΦΕΣ, ΤΑ ΟΡΙΑ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΨΑΡΙΑΝΟ.
  • ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΤΟΥ ΤΟΜΕΑ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΟ JASON.
  • ΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΚΑΤΑΛΗΨΗΣ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΜΕΤΑ ΤΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ.
Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Από τη δική μας σχολή,Ιατρική ΕΚΠΑ, η ΠΑΦ-ΕΑΑΚ:

http://pafeaak.blogspot.gr/

http://pafeaak.blogspot.com/2014/11/2014.html

Η επέτειος του Πολυτεχνείου πλησιάζει, το τριήμερο που έρχεται και ο παραδοσιακός εορτασμός στον ιστορικό χώρο στην Πατησίων θα ανασύρουν πάλι μνήμες και εικόνες από την κορυφαία στιγμή του αντιδικτατορικού αγώνα, από την πλέον ένδοξη σελίδα του φοιτητικού κινήματος στην Ελλάδα, για να ηχήσουν ξανά στους δρόμους συνθήματα, όπως το «Ψωμί-Παιδεία-Ελευθερία» και το «ΕΑΜ-ΕΛΑΣ-Πολυτεχνείο». Για πολλούς, ίσως, είναι ακόμα μια επέτειος, ίσως είναι ένας ακόμα εορτασμός, μια ακόμα πορεία, μια τελετή μνήμης για κάποιους ανθρώπους που έχυσαν το αίμα τους «για να μπορούμε σήμερα να ζούμε εμείς σήμερα ελεύθεροι» (ή, χειρότερα, η ευκαιρία για κάποιους γνωστούς και μη εξαιρετέους (και –έες) να θυμηθούν τα αγωνιστικά τους χρόνια πριν τα εξαργυρώσουν στον πολιτικό στίβο με 100πλάσιο τόκο). Για μας, ωστόσο, το Πολυτεχνείο ήταν, είναι και πρέπει να είναι κάτι περισσότερο από τα παραπάνω, όχι από κάποιο βίτσιο ή κάποιο φετίχ για μαζικές και μαχητικές πορείες αυτές καθ’ αυτές, αλλά γιατί «το φεραν η μοίρα και τα χρόνια» τα συνθήματα του τότε να είναι σήμερα πιο επίκαιρα από ποτέ. Και ας εξηγηθούμε το γιατί.
%CE%95%CE%9A%CE%A0%CE%91-%CE%9C%CE%91%CE
· «Ψωμί-Παιδεία-Ελευθερία»: ο ορισμός του επίκαιρου. Γιατί; Με το Φορτσάκη να φέρνει τα ΜΑΤ στην πρυτανεία, με την ένταση της καταστολής στο Πανεπιστήμιο να είναι ανάλογη της χουντικής περιόδου, με τους φοιτητικούς αγώνες να μπαίνουν στο στόχαστρο, ενδεχόμενος επί μέρους παραλληλισμός του σήμερα με τους καιρούς του ’73 δε θα ‘ταν ατυχής. Κάθε εποχή έχει ωστόσο τα δικά της χαρακτηριστικά. Αντίστοιχα και η δική μας, λοιπόν, έχει να επιδείξει ένα νέο λύκειο που θέλει να αποκλείσει με την τράπεζα θεμάτων και το οριακά «φετίχ» των εξετάσεων πλήθος παιδιών από την τριτοβάθμια εκπαίδευση, έχει να επιδείξει ένα δρόμο αβεβαιότητας για τη σύγχρονη νεολαία, ένα δρόμο που για αυτόν που δεν μπορεί να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του νέου λυκείου θα οδηγεί στην ανειδίκευτη εργασία χωρίς δικαιώματα εργασία, στα 5μηνα προγράμματα voucher και στην έρημο της διαρκούς εργασιακής περιπλάνησης. Μια έρημο στην οποία θα περιφέρονται, αν δεν το κάνουν ήδη, οι μελλοντικοί πτυχιούχοι, με την ανεργία σε επίπεδα ρεκόρ και με ισχύουσα κατεύθυνση υποτίμησης των πτυχίων αυτών καθ’ αυτών. Πτυχία στα οποία καλούνται πλέον να φτάσουν όλο και περισσότεροι φοιτητές παράλληλα εργαζόμενοι να βγάλουν οι ίδιοι τα προς το ζην τους, μιας και η κρίση έχει χτυπήσει τις οικογένειές τους και τους ίδιους. Και με τον πέλεκυ των διαγραφών πάνω από τα κεφάλια τους. Να γιατί.
306834_439048399487955_585950772_n.jpg
· «Έξω οι ΗΠΑ-Έξω το ΝΑΤΟ»: και άλλα πολλά αντιιμπεριαλιστικά συνθήματα. Γιατί οι Μεγάλες Δυνάμεις ξαναμοιράζουν τη γη, γιατί οι Μεγάλες Δυνάμεις από την Ουκρανία ως την Παλαιστίνη κι από τη Λατινική Αμερική ως τη Μπουρκίνα Φάσο προσπαθούν να προωθήσουν τα συμφέροντα μονοπωλίων, πολυεθνικών και τοιούτων κορακιών στις πλάτες ολόκληρων λαών. Γιατί αυτό έκαναν τότε με τη δικτατορία του Παπαδόπουλου, με τη διχοτόμηση της Κύπρου, με τα σχέδια Μάρσαλ και τα συναφή, αυτά έκαναν αλλού, με τον Πινοσέτ στη Χιλή, με τη διάλυση της Ενιαίας Γιουγκοσλαβίας, αυτό κάνουν σήμερα με τους φασίστες του Κιέβου, με τους τζιχαντιστές του ISIS, με τον πόλεμο στο λαό της Παλαιστίνης. Παντού και πάντα οι ίδιοι στυγνοί εγκληματίες. Κι αν τα συνθήματα είναι κατάτι πιο έντονα κι ελαφρώς υβριστικά έξω από την Αμερικάνικη πρεσβεία, να μας συγχωρείτε, απλά ο Θείος Σαμ πάντα φρόντιζε αυτόν τον τόπο και τέτοιες μέρες του αρμόζει ένα «ευχαριστώ». Για τον Μπελογιάννη, το Λαμπράκη και άλλους πολλούς.
· «Η Χούντα δεν τελείωσε το ‘73»: όχι γιατί στη μορφή της τελείωσε το αμέσως επόμενο έτος. Αλλά γιατί η χούντα των πολυεθνικών, των μονοπωλίων, των μεγάλων οικονομικών συμφερόντων, του κεφαλαίου, εν γένει, δε σταμάτησε ποτέ. Κι ας έχει πάρει τη μορφή προεδρευόμενης κοινοβουλευτικής δημοκρατίας υπό συνεχή ευρωπαϊκή επιτήρηση. Γιατί η εκμετάλλευση της πληττόμενης πλειοψηφίας συνεχίζεται, με πιο εντατικούς ρυθμούς, γιατί ο λαός φτωχοποιείται και εξαθλιώνεται όλο και περισσότερο, γιατί η ψαλίδα μεταξύ φτωχών και πλουσίων όλο και ανοίγει, γιατί εντείνεται ο κοινωνικός κανιβαλισμός. Α, και γιατί μέσα σε αυτό το βαρύ κλίμα το ίδιο το σύστημα σου κοπανάει και κάτι νοσταλγούς της true Χούντας των Συνταγματαρχών και θαυμαστών ευγενών μορφών της παγκόσμιας ιστορίας, όπως ο Μπενίτο Μουσολίνι ή ο Αδόλφος Χίτλερ και δένει το γλυκό.

Για όλα τα παραπάνω και για ακόμα περισσότερα, αν το αναλύσουμε διεξοδικά, η φετινή επέτειος θα πρέπει να έχει το χαρακτήρα νεολαιίστικου και παλλαϊκού ξεσηκωμού. Γιατί είναι η νέα γενιά αυτή που πρέπει να βρεθεί στο δρόμο ενάντια στο μαύρο μέλλον που της στήνουνε, οι μαθητές που δεν ξέρουν αν θα μπορέσουν να σπουδάσουν, οι φοιτητές που δεν ξέρουν αν θα μπορούν να δουλέψουν, οι νέοι που δεν μπορούν να οργανώσουν με ίχνος σιγουριάς το μέλλον τους, αλλά και όλος ο λαός που πλήττεται, που στενάζει υπό το ζυγό της κυβέρνησης, της τρόικα, των Ευρωπαίων εταίρων. Μπορεί να αναγνωρίζουμε ότι το κίνημα, το φοιτητικό, το εργατικό, το λαϊκό δε ζει τις καλύτερες μέρες του και είναι πολλοί οι λόγοι γι’ αυτό. Ας είναι ο ερχόμενος εορτασμός εκείνος που θα πιάσει το νήμα των μαθητικών καταλήψεων, των φοιτητικών κινητοποιήσεων και των απεργιών του προηγούμενου καιρού και θα αποτελέσει την αφετηρία νέων αγώνων, πιο μαζικών, πιο διεκδικητικών, πιο μαχητικών. Πριν από 41 χρόνια οι καταλήψεις στο Πολυτεχνείο και τη Νομική από κάτι «θρασίμια» έδωσαν ένα σφοδρό χτύπημα, αλλά δεν έπληξε θανάσιμα το σύστημα που γεννά την εκμετάλλευση και τους θιασώτες του. Ας μένει. Ας είμαστε εμείς και οι επόμενες γενιές αυτές που θα αποτελειώσουν το αναγκαίο τούτο έργο. Ως προς τη μορφή, κάθε εποχή γεννά τις δικές της. Γι’ αυτό ας φωνάξουμε και φέτος ξανά, με όλη μας τη δύναμη, οριακά εμμονικά κάτι που ξεχάσαμε παραπάνω: «Εμπρός για της γενιάς μας τα Πολυτεχνεία!»
61.jpg
Δημοσιεύτηκε 8 hours ago από τον χρήστη Π.Α.Φ
Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

http://karfieaak.blogspot.gr/

Τρίτη, 11 Νοεμβρίου 2014
Απόφαση Συντονιστικού 6/11/2014
ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΙΚΟΥ ΓΕΝΙΚΩΝ ΣΥΝΕΛΕΥΣΕΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΗΨΕΩΝ, 6/11/2014
syntonistiko.jpgΜετά τη σημερινή μαζική πανελλαδική πανεκπαιδευτική πορεία, οι φοιτητικοί σύλλογοι από κοινού με μαθητές και εργαζομένους στο χώρο της εκπαίδευσης δώσαμε μια πρώτη απάντηση στην Κυβέρνηση και απευθύνουμε αγωνιστικό κάλεσμα για κλιμάκωση και συνέχιση του αγώνα.
Τα τελευταία χρόνια δεχόμαστε μια άνευ προηγουμένου επίθεση. Ο στόχος; Να φορτωθούν τα βάρη της κρίσης στον εργαζόμενο κόσμο και τη νεολαία. Τα αλλεπάλληλα μνημόνια, οι αντιλαικές πολιτικές, ο ΕΝΦΙΑ, η αναίρεση κοινωνικών κατακτήσεων δεκαετιών στοχεύουν στο να παγιώσουν ένα καθεστώς διαρκούς λιτότητας για τον ελληνικό λαό.
Σε αυτό το φόντο το μέλλον για τη νεολαία φαντάζει δυσοίωνο. Ένα μέλλον ανεργίας (60% τώρα στους νέους!), δυσμενών σχέσεων εργασίας με καταργημένες συλλογικές συμβάσεις, με καλύτερη προοπτική να φαντάζουν τα voucher, η ανασφάλιστη παροδική εργασία και η μετανάστευση.
Κι ενώ το μέλλον της νεολαίας είναι αυτό, αυτή τη στιγμή το σύνολο των βαθμίδων της εκπαίδευσης δέχεται μια άνευ προηγουμένου επίθεση με στόχο το προχώρημα των επιταγών της Κυβέρνησης, της Ε.Ε. και του Δ.Ν.Τ.
Στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση προωθείται η εφαρμογή του Νέου Λυκείου και της τράπεζας θεμάτων. Μέτρα τα οποία διαμορφώνουν ένα σχολείο εξεταστικό κέντρο, οξύνουν την παραπαιδεία και αποκλείουν μεγάλη μερίδα μαθητών οδηγώντας τους στις επαγγελματικές σχολές, την τεχνική κατάρτιση και κυρίως στη μαθητεία. Στην απλήρωτη εργασία δηλαδή από τα 16 μας!
Και όσοι καταφέρουν να επιβιώσουν στο νέο Λύκειο και να φτάσουν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, θα βρουν μπροστά τους ένα “νέο” Πανεπιστήμιο. Ένα Πανεπιστήμιο που θα διαμορφωθεί με τη συγκρότηση των Οργανισμών που έρχονται για να προωθήσουν το σύνολο των αντεκπαιδευτικών νόμων (διαγραφές φοιτητών, διάσπαση ενιαίου κύκλου σπουδών, πτυχία- ατομικοί φάκελοι προσόντων, ιδιωτικές έδρες και εργολαβίες, δίδακτρα και μέτρα πειθάρχησης &εντατικοποίησης). Θέλουν να διαμορφώσουν ένα Πανεπιστήμιο λιγότερο δημόσιο και δωρεάν αλλά σύμφωνο με τις ανάγκες της αγοράς και το οποίο θα δημιουργεί έναν εργαζόμενο ευέλικτο, πειθήνιο και αναλώσιμο.
Για να μην βρουν εμπόδια στα σχέδιά τους, Υπουργείο και Κυβέρνηση επιστρατεύουν τους εντεταλμένους Πρυτάνεις (βλ. Φορτσάκης στο ΕΚΠΑ, Μήτκας στο ΑΠΘ) και τα αυταρχικά Συμβούλια Ιδρύματος, εισαγγελείς, ΜΑΤ ώστε να καταστείλουν κάθε αγωνιζόμενο κομμάτι στο χώρο της εκπαίδευσης, όπως επανειλημμένα έχουν χρησιμοποιήσει για να χτυπήσουν κάθε φωνή αντίστασης του λαικού κινήματος.
Το φοιτητικό κίνημα, ως οργανικό κομμάτι του ευρύτερου λαικού κινήματος και με την παράδοση και την εμπειρία που το ίδιο κουβαλάει στις πλάτες του είναι εδώ! Μπροστά μας ανοίγονται δύο δρόμοι: είτε διαρκής υποβάθμιση των όρων με τους οποίους σπουδάζουμε, δουλεύουμε και ζούμε είτε οργάνωση του κινήματος και προάσπιση και επιβολή των αναγκών μας. Εμείς διαλέγουμε τον δεύτερο! Παλεύουμε για δημόσια και δωρεάν παιδεία για όλους! Αγωνιζόμαστε ενάντια στο Νέο Λύκειο και την τράπεζα θεμάτων! Να μην διαγραφεί κανένας φοιτητής- Να μην περάσουν οι Οργανισμοί! Ενάντια στην αυταρχικοποίηση! Διεκδικούμε μόνιμη και σταθερή δουλειά για όλους με συλλογικές συμβάσεις εργασίας και με πλήρη μισθολογικά και ασφαλιστικά δικαιώματα! Ανατροπή της Κυβέρνησης και των πολιτικών της ΕΕ και του ΔΝΤ!
Για αυτό και πιστεύουμε ότι η σημερινή πανελλαδική πανεκπαιδευτική πορεία δεν αποτελεί παρά μια πρώτη νίκη αλλά και ένα πραγματικό εφαλτήριο αγώνα. Νίκη γιατί καταφέραμε να συντονιστούμε ως φοιτητικό κίνημα με το μαθητικό, νίκη γιατί σήμερα ο φόβος άλλαξε στρατόπεδο! Και εφαλτήριο αγώνα γιατί το φετινό Πολυτεχνείο δεν θα είναι σαν όλα τα άλλα! Φέτος, οι Φ.Σ. θα ζουν και θα αναπνέουν στους χώρους όπου εκδηλώθηκε η εξέγερση του Πολυτεχνείου για τρεις μέρες και με τη διοργάνωση εκδηλώσεων, εξορμήσεων, κινητοποιήσεων και μιας σειράς δράσεων θα το μετατρέψουν σε πραγματικό κέντρο αγώνα συσπειρώνοντας τη νεολαία και τον αγωνιζόμενο λαό για να ξαναβγεί στο προσκήνιο και να καθορίσει τις εξελίξεις από εδώ και στο εξής.
Ο αγώνας τώρα ξεκινά, μέσα από τις Γενικές μας Συνελεύσεις, το συντονισμό μας με όλα τα κομμάτια της εκπαίδευσης αλλά και όλου του κόσμου της εργασίας που πλήττεται!
ΨΩΜΙ- ΠΑΙΔΕΙΑ- ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ

ΕΜΠΡΟΣ ΓΙΑ ΤΗΣ ΓΕΝΙΑΣ ΜΑΣ ΤΑ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΑ!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

http://arage-e-a-a-k.blogspot.gr/

Τρίτη, 11 Νοεμβρίου 2014
ΟΛΟΙ ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΤΟΥ Σ.Φ. ΗΛ/ΜΗΧ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ 12/11 ΣΤΙΣ 14:00 ΣΤΗΝ ΑΙΘΟΥΣΑ Α5!
Όλοι στη γενική συνέλευση του Σ.Φ. Ηλ/Μηχ την Τετάρτη 12/11 στις 14:00 στην αίθουσα Α5!

ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΊΑ: 1. 17η Νοέμβρη/ Δράσεις Συλλόγου

2. Απεργία 27ης Νοέμβρη

3. Αυταρχικοποίηση πανεπιστημίου
4. Οργανισμοί
5. Ζητήματα Σχολής

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

αγαπητε showmustgoon σου θυμίζω οτι η μυριαμ ήταν η πρωτη που εκανε like στο πρωτο ποστ σου.....

φοκους στο στοχο σου, μπαινε εδω για ενημερωση και για πλάκα...

δεν ειμαστε καθωσπρεπει....αλλα ειμαστε ωραίοι....

emrockon

...για ενημέρωση και για πλάκα.....

δεν είμαστε καθωσπρεπει....αλλά είμαστε ωραίοι...

Τι να πω τώρα?ΤΑ ΕΙΠΕΣ ΟΛΑ............. emrespect

Ετσι θα έπρεπε να σκεφτόμαστε μπαίνοντας εδώ μέσα.....

ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ,ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΩΣ ΤΟΝ ΑΠΟΛΥΤΟ ΧΑΒΑΛΕ....ΚΑΤΙ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙ ΨΑΧΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΠΑΙΝΟΝΤΑΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ......

Δεν θα έπρεπε ούτε να περιμένει θαύματα ενημέρωσης ,ούτε όμως και να συμμετέχει σε ένα ξεφτίλισμα χωρίς όρια....

Πάντα μπορεί να μοιράζεται κανείς με άλλους κοινές αγωνίες,σκέψεις,ανάγκες χωρίς απαραίτητα να προδίδει την ιδιαίτερη προσωπικότητα του,να χάνει το χρόνο του και να αμαυρώνει την ψυχή του....

Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΠΟ ΌΣΟΥΣ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ,ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΊΣΩΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΜΑΣ, ΑΣ ΒΡΟΥΜΕ ΤΟ ΜΕΤΡΟ ΜΕΣΑ ΜΑΣ,.....ΚΙ ΑΣ ΤΟ....... ΞΕΔΙΠΛΩΣΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΟΣΤ ΜΑΣ ΟΠΩΣ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ...........ΜΕ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ ΚΙ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ!!!

Θα ποστάρω ακόμη κάτι για το Γιάννη Ρίτσο και τη σημερινή επέτειο του θανάτου του,θα κάνω την καθιερωμένη μου αφιέρωση και θα.....καλημερίσω αποχωρώντας.

Ευχαριστώ,Fertomasa. emrose emrose emrose

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest ginashou

για οσες με ρωτατε επίμονα.....μοιαζω με αυτον αριστερα...

Τόσο όμορφος;;;;;;;

Αδύνατον....

http://youtu.be/a3XgfO6aT0s

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ακολουθούν δύο βίντεο για το Γιάννη Ρίτσο με αφορμή τη σημερινή επέτειο του θανάτου του.Το πρωί,στη σελίδα 653 ανάρτησα κάτι σχετικά με τη μελοποίηση της "Ρωμιοσύνης" από το Μίκη Θεοδωράκη και την ερμηνεία του Γρηγόρη Μπιθικώτση.Επίσης,συμπεριέλαβα την ερμηνεία από τον Νίκο Ξυλούρη των μελοποιημένων από το Χρήστο Λεοντή ποιημάτων του "Καπνισμένο Τσουκάλι".

Από τα παρακάτω:

Το πρώτο βίντεο αφορά τη μελοποίηση της "Εαρινής Συμφωνίας" του από το Γιάννη Μαρκόπουλο και δείχνει τον ίδιο τον ποιητή,στο πιάνο του,να συνοδεύει τη σύνθεση Μαρκόπουλου σε βασικές νότες ενώ ακούγονται οι ερμηνείες των καλλιτεχνών-συνεργατών του Μαρκόπουλου.

Το δεύτερο βίντεο αφορά μία αναφορά του ποιητή στο θέμα της "Σεμνοτυφίας στην Τέχνη" και το βρήκα πολύ ενδιαφέρον λόγω του "υφέρποντος καθωσπρεπισμού" σε μία εποχή άνθησης νεοσυντηρητισμού και υποκρισίας.

Ευτυχώς,στο Youtube,υπάρχουν πολλά βιντεάκια με τον ίδιο τον ποιητή να απαγγέλλει ποιήματα και να μιλά σε συνεντεύξεις του!! Ενας απίστευτα απλός άνθρωπος με μεγάλο πνευματικό εκτόπισμα και σπουδαία κοινωνική προσφορά και μέσω της τέχνης του αλλά και μέσα από τους ίδιους τους αγώνες και τη δράση του ενάντια στον αυταρχισμό και την αδικία.

Γιάννης Ρίτσος...Κορυφαῖος Ἕλληνας ποιητής. Γεννήθηκε στὴ Μονεμβάσια τὴν Πρωτομαγιὰ τοῦ 1909 καὶ πέθανε στὴν Ἀθήνα τὸ 1990. Πάνω ἀπὸ ἑκατὸ ποιητικὲς συλλογὲς καὶ συνθέσεις, ἐννέα πεζογραφήματα (μυθιστορήματα τὰ ὀνομάζει), τέσσερα θεατρικά, ὅπως καὶ μελέτες γιὰ ὁμοτέχνους συγκροτοῦν τὸ κύριο σῶμα τοῦ ἔργου του. Πολυάριθμες μεταφράσεις, χρονογραφήματα καὶ ἄλλα δημοσιεύματα συμπληρώνουν τὴν εἰκόνα τοῦ δημιουργοῦ.
Ὁ πατέρας του ἦταν κτηματίας, ἀλλὰ ἔχασε τὴν περιουσία του καὶ πολὺ νωρὶς ὁ ποιητὴς δυστύχησε οἰκονομικά.
Γρήγορα τὸ ἐνδιαφέρον του στράφηκε στὴν ποίηση καὶ στὰ μεγάλα κοινωνικοπολιτικὰ προβλήματα τῆς ἐποχῆς του. Οἱ νέες ἰδέες του ἦσαν μαρξιστικές. Αὐτὲς οἱ ἰδέες στάθηκαν ἀφορμὴ γιὰ περιπέτειες. Φυλακίστηκε, ἐξορίστηκε καὶ ἐκτοπίστηκε πολλὲς φορές. Τόποι ἐξορίας του ὑπῆρξαν ἡ Μακρόνησος καὶ ὁ Ἅγιος Εὐστράτιος παλιά, ἡ Γυάρος, ἡ Λέρος καὶ ἡ Σύρος στὴν ἑπταετία τῆς χούντας. Ἡ ζωὴ τοῦ ποιητῆ ὑπῆρξε ταραγμένη καὶ περιπετειώδης. Χαρακτηρίζεται ἀπὸ ἀσθένειες καὶ πολιτικὲς διώξεις. Σίγουρα ὅλη αὐτὴ ἡ ἔνταση, ἐπηρέασε τὴν ποίησή του.
Τὸ 1921 ἄρχισε νὰ συνεργάζεται μὲ τὴ «Διάπλαση τῶν Παίδων». Πολλὰ ἀπὸ τὰ νεανικά του ποιήματα δημοσιεύτηκαν στὸ φιλολογικὸ παράρτημα τῆς «Μεγάλης Ἑλληνικῆς Ἐγκυκλοπαίδειας» τοῦ Πυρσοῦ.
Γιὰ νὰ ἀνταπεξέλθει στὶς βιοτικὲς ἀνάγκες ἐργάσθηκε ὡς χορευτὴς σὲ ἐπιθεωρησιακὸ μπαλέτο (1930) ἀφοῦ φοίτησε στὴ σχολὴ Μοριάνοφ. Ἐπίσης, ὁ Ρίτσος ἀσχολήθηκε ἐρασιτεχνικὰ μὲ τὴ ζωγραφικὴ καὶ τὴ μουσική.
Τὸ 1934 ἐκδόθηκε ἡ πρώτη ποιητικὴ συλλογή του μὲ τίτλο «Τρακτέρ», ἐνῶ ἄρχισε καὶ τὴ συνεργασία του μὲ τὸ «Ριζοσπάστη», μὲ τὰ «Γράμματα γιὰ τὸ Μέτωπο». Τὸ 1935 κυκλοφοροῦν οἱ «Πυραμίδες», τὸ 1936 ὁ «Ἐπιτάφιος» καὶ τὸ 1937 «Τὸ τραγούδι τῆς ἀδελφῆς μου». Ἔλαβε ἐνεργὸ μέρος στὴν Ἐθνικὴ Ἀντίσταση, ἐνῶ κατὰ τὸ χρονικὸ διάστημα 1948-1952 ἐξορίστηκε σὲ διάφορα νησιά. Τὸ 1956 τιμήθηκε μὲ τὸ Α´ Κρατικὸ Βραβεῖο Ποίησης γιὰ τὴ «Σονάτα τοῦ Σεληνόφωτος».
Τὸ 1968 προτάθηκε γιὰ τὸ βραβεῖο Νόμπελ ἀπὸ 75 Γάλλους ἀκαδημαϊκούς, συγγραφεῖς καὶ νομπελίστες, τὸ 1975 ἀναγορεύτηκε ἐπίτιμος διδάκτορας τοῦ Ἀριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης καὶ τὸ 1987 τοῦ Ἐθνικοῦ καὶ Καποδιστριακοῦ Πανεπιστημίου Ἀθηνῶν.
Διακρίθηκε ὅμως καὶ μὲ πολλὰ ξένα βραβεῖα. «Μέγα διεθνὲς βραβεῖο ποίησης» (Βέλγιο, 1972), διεθνὲς βραβεῖο «Γκεόργκι Δημητρώφ». (Βουλγαρία, 1975), μέγα βραβεῖο ποίησης «Ἀλφρὲ ντὲ Βινύ» (Γαλλία, 1975), διεθνὲς βραβεῖο «Αἴτνα-Ταορμίνα» (Ἰταλία, 1976), «βραβεῖο Λένιν γιὰ τὴν εἰρήνη» (ΕΣΣΔ, 1977), διεθνὲς βραβεῖο «Μποντέλο» (1978).....Για εκπαιδευτική χρήση...

Το συγκεκριμενο τραγουδι βρισκεται στο δισκο:Τολμηρη Επικοινωνια (1987) του Γιαννη Μαρκοπουλου...!!!

Στίχοι: Γιάννης Ρίτσος

Μουσική: Γιάννης Μαρκόπουλος
Ερμηνευουν: Γιαννης Μαρκοπουλος,Χαραλαμπος Γαργανουρακης,Βασιλικη Λαβινα,Δημητρης Ζερβουδακης,Μαρια φωτιου.
Δισκος:Τολμηρή επικοινωνία -1987 του Γιαννη Μαρκοπουλου

ΠΡΟΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΘΕΤΗ

Χίλια εννιακόσια τριάντα οκτώ. Ο Ρίτσος τελειώνει την εαρινή συμφωνία.
Η εαρινή συμφωνία είναι
ένα ποίημα κοινωνικό-ερωτικό, γεμάτο με όλα
τα χρώματα της ίριδος. Ο ποιητής δίνει ένα παγκόσμιο μήνυμα εναντίον
του επερχομένου πολέμου, αντιπαραθέτοντας την ομορφιά της ζωής.
"Ανοίχτε τα παράθυρα να μπει το σύμπαν ανθισμένο μ' όλες τις παπαρούνες
του αίματός μας", μερικές φράσεις. Και.......

Απλώνουμε τα χέρια στον ήλιο-στον ήλιο
και τραγουδάμε και τραγουδάμε.
Το φως κελαηδάει, άιντε κελαηδάει
στις φλέβες του χόρτου και της πέτρας.

Άξιζε να υπάρξουμε για να συναντηθούμε.

Αγαπούμε τη γη, τους ανθρώπους και τα ζώα.
Τα ερπετά, τον ουρανό και τα έντομα.

Είμαστε, είμαστε κι εμείς όλα μαζί.
Μαζί κι ο ουρανός και η γη.

Απλώνουμε τα χέρια στον ήλιο-στον ήλιο
και τραγουδάμε και τραγουδάμε.
Ο ήλιος με φωνάζει, ο ήλιος με φωνάζει.

Χαρά, χαρά. Δεν μας νοιάζει τι θ' αφήσει
το φιλί μας μες στο χρόνο και στο τραγούδι

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Η παρακάτω σύνθεση της Ευανθίας Ρεμπούτσικα για συγκεκριμένους στίχους από την "Εαρινή Συμφωνία" του Γιάννη Ρίτσου,ακούγεται στην "Πολίτικη Κουζίνα".

Αφιερώνεται αποκλειστικά emrose emrose emrose .....και...Καλημέρα σε όλους!!!! :)

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Δημιουργία νέας...