Jump to content
Sign in to follow this  
Sylvia Plath

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

Recommended Posts

Guest genius

Ας γίνουν όλα μπάχαλο.

Προσωπικά έχω επιβιώσει απο πολύ χειρότερα.

Περιθωριοποιημένη απο τους συμφοιτητές μου- it's going to be easier this time

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα να υπενθυμίσω πως η χρονική περίοδος δήλωσης μαθημάτων για το χειμερινό εξάμηνο λήγει σε 3 μέρες, στις 2 Νοεμβρίου. Παρακαλώ όλες και όλους που γνωρίζετε άτομα που δεν είναι εξοικειωμένα με τη χρήση του διαδικτύου και δεν είναι εύκολο να ενημερωθούν από την ιστοσελίδα της γραμματείας ή από τις αναρτήσεις εδώ στο Greekmeds, να τα ενημερώσετε. Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest fay_

και επειδη εδω βαζουμε τραγουδια,παρε κοσμε:

I don’t wanna play
With them other kids in the sun

Τροποποιήθηκε από fay_

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μια Καλημέρα......... :)

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αγαπητοι συναδελφοι,

σημερα επισκεφτηκαμε με αλλα μελη της επιτροπης (tsouhtra, isolde, αφροδιτη) και την φιλη Zoyalen απο την νομικη δικηγορο καθηγητη της νομικης και ειδικο επι των διοικητικων θεματων. Τον αναζητησαμε και με την βοηθεια του comfortably numb ο οποιος μας θυμισε οτι τα παιδια της νομικης τον εχουν προτιμησει για το αυτο ζητημα, ενω ερευνησαμε οτι εχει συγγραφικο εργο πανω στην προσβολη διοικητικων πραξεων.

Ειναι ο 2ος δικηγορος που επισκεπτεται προσφατα η επιτροπη, ο νιοστος συνολικα, ο 2ος νομικος που επισκεπτομαι εγω προσωπικα, ενω η επιτροπη σκοπευει να επισκεφτουμε και αλλους.

Επειδη θα δημοσιευσω με λεπτομερειες τον διαλογο μας κ κατα σημεια ειναι ιδιαιτερα καυστικος, το θεωρω πρεπον να μην χρησιμοποιησω το ονομα του δικηγορου κ παρακαλω να μην το κανετε και εσεις, οσοι το γνωριζετε.

Πριν τα παρακατω, να προλογισω με καποια αυτονοητα: το οτι αναφερω τι συνεβη σε μια συνελευση ή σε ενα ραντεβου, δεν το κανω επειδη συμφωνω ή διαφωνω με αυτο, αλλά το κανω για την ενημερωση οσων ενδιαφερονται. Οπου εκφραζω την υποκειμενικη μου γνωμη, θα ειναι ξεκαθαρο ωστε να μπορειτε να την διαχωρισετε απο τα γεγονοτα. Μην προσπαθειτε απο τις εκφρασεις μου να καταλαβετε την γνωμη μου γιατι αναποφευκτα δημιουργουνται ετσι παρεξηγησεις κ καλουμαι εγω να προσεχω με λεπτομερεια τις εκφρασεις μου, πραγμα που σε συνδυασμο με το μεγεθος του κειμενου αυξανει εκθετικα την δυσκολια - μου πηρε περιπου μιαμιση ωρα να το συνταξω.

paragraph_separator.gif

Επικοινωνησα αρχικα εγω στο τηλ με τον εν λογω καθηγητη. Ηταν προθυμος να μας δεχτει αμεσα και ειχε την καλοσυνη να μην μας παρει χρηματα, ενω μας ζητησε και ταπεινα συγνωμη επειδη ο προηγουμενος στο χωρο καπνιζε.

Η αρχικη τηλεφωνικη επικοινωνια μαζι του απεκαλυψε οτι ειχε αρκετα διαφορετικη εικονα για τον Φορτσακη απο οτι εμεις, τον οποιο προφανως γνωριζε. Συγκεκριμενα, μου ανεφερε οτι ηταν υπο την εντυπωση παρακολουθωντας προ μηνος δηλωσεις του πρυτανη οτι "θα εκοβε το λαιμο του για να μας προστατεψει κ θα μας εδινε δυο χρονια παραταση" - αυτο παρεμπιπτοντως συμπιπτει και με την αναφορα της myriam για το προσχεδιο που σχεδιαζοταν. Τον διορθωσα καπως πεισματικα (μου εθεσε αντερωτηση και επεμεινα) αναφεροντας οτι "ο κυριος Φορτσακης μας τονισε στην συναντηση που ειχαμε μαζι του οτι δεν θα μεριμνησει για τους φοιτητες που διαγραφηκαν στις 31/8, παρα μονο αν αυτοι συνιστουν εξαιρετικες περιπτωσεις, ενω για τους υπολοιπους που διαγραφονται 30/4 ανεφερε οτι θα δωσει παραταση εως αρχες 2016 για την ιατρικη και λιγοτερο για τις υπολοιπες σχολες". Ο ανθρωπος εξεπλαγην αλλά τελικως δεν αμφεβαλλε για αυτα που του ειπα.

Στην συναντηση θυμοταν τον διαλογο μας στο τηλεφωνο και μας ειπε οτι του εκανε ιδιαιτερη εντυπωση γιατι ειχε ακουσει τον Φορτσακη να δηλωνει άλλα πραγματα στην τηλεοραση το καλοκαιρι. Μου φανηκε πως εμπεδωσε αυτα που του ειπαμε και δεν επεμεινε στην αρχικη του εντυπωση, πραγμα που σε μενα τουλαχιστον δειχνει ατομο σκεπτομενο. Επειτα απο αυτη την ενημερωση που του καναμε κ αφου την εμπεδωσε, εδειξε σκυθρωπος. Του θεσαμε διαφορα ερωτηματα και παρακατω παραθετω τι προεκυψε απο την κουβεντα μας. Υπηρξαν καποια πραγματα που δεν ειχαμε ξανακουσει, καποια πραγματα στα οποια η γνωμη του αποκλινει απο αλλων νομικων, και αρκετα πραγματα που τα ειχαμε ξαναακουσει απο σχεδον ολους τους υπολοιπους νομικους που εχουμε συμβουλευτει.

Υπαρχουν 1-2 πραγματα απο αυτα που ειπε ο κ. καθηγητης τα οποια εγω προσωπικα αμφισβητω παρολο που εννοειται πως οι γνωσεις μου ωχριουν μπροστα στις δικες του - θα αναφερω συγκεκριμενα. Επιπροσθετα, οπως ειπε και ο ιδιος, οπως "και στην ιατρικη ενας πυρετος μπορει να εχει 40 αιτιες, ετσι και σχεδον τιποτα απο τα παρακατω δεν ειναι νομικα βεβαιο, σχεδον ολα αποτελουν προσωπικη μου εκτιμηση" - συγνωμη που επαναλαμβανω την γλαφυροτητα των εκφρασεων.

κατα τη γνωμη του καθηγητη, "αυτοδικαια" απωλεια της φοιτητικης ιδιοτητας σημαινει οτι δεν χρειαζεται να μεσολαβησει διοικητικη πραξη απο το πανεπιστημιο για να διαγραφει καποιος. θεωρει οτι θα ειναι γκαφα εκ μερους της κυβερνησης να ζητησει απο το πανεπιστημιο να εκδωσει πραξεις διαγραφης για κατι που δια νομου δεν χρειαζεται πραξη διαγραφης. θεωρει δηλαδη, οτι αυτο θα το κανει η κυβερνηση μονο αν θελει να διευκολυνει για εμας την κατασταση, ωστε να δωσει πατημα στα πανεπιστημια αν θελουν να αρνηθουν να τις εκδωσουν. οσον αφορα δηλαδη τα παιδια που διαγραφηκαν 31/8 αυτοδικαια, θεωρει οτι ειναι διαγραμμενα ηδη χωρις να ειναι απαραιτητες οι πραξεις διαγραφης. Εγω, αυτο το ακουσα πρωτη φορα, και απο την αλλη μερια θυμαμαι το σχετικο κυβερνητικο εγγραφο που διευκρινιζει οτι για να παρακαμφθουν τα κωλυματα λογω του μεγαλου αριθμου διαγραφων, οι πραξεις διαγραφης να ειναι συλλογικες, οποτε η κυβερνηση μιλαει για πραξεις διαγραφης.

επιπροσθετα, πιστευει οτι το αυτοδιοικητο του πανεπιστημιου δεν εχει καμια εφαρμογη στην περιπτωση μας, και οτι υπαρχει μονο για περιπτωσεις εκπαιδευτικου/ακαδημαϊκου χαρακτηρα οπως πχ το προγραμμα σπουδων. συγκεκριμενα χρησιμοποιησε την φραση "ο νομος αυτος εχει κανει το αυτοδιοικητο κουρελι, εδω απαγορευει στο πανεπιστημιο να κρινει ελευθερα την επαρκεια καποιου ακαδημαικου παρα θετει αυστηρους ορους δημοσιευσεων και ποσες γραμμες κειμενου πρεπει να περιεχει η καθεμια, οποτε τι το ψαχνουμε"

οπως και ολοι οι υπολοιποι, συμβουλευει πως αν δεν εκδωθουν πραξεις διαγραφης για να τις προσβαλλουμε, δεν μπορουμε να κανουμε προς το παρον καμια νομικη ενεργεια. θεωρει το εξωδικο αχρηστο χαρτι.

θεωρει πως εαν προσβαλλουμε την διαγραφη, ειναι 50-50 οι πιθανοτητες το δικαστηριο να αναστειλει την διαγραφη εως οτου να εκδικαστει η υποθεση. ειναι εκτιμηση του οτι το δικαστηριο θα χορηγησει αναστολη, μονο για αυτες τις περιπτωσεις που το δικαστηριο κρινει προκαταβολικα οτι μαλλον θα κερδισουν την δικη. ειναι βεβαιος οτι θα εχει διαφορετικη μοιρα ο καθενας σε αυτο αναλογως τις δικαιολογιες που θα προσκομισει και αναλογως ποσο κοντα ειναι στο πτυχιο, και ποσο ενδιαφερον εδειξε -με οποιοδηποτε τροπο που να αποδεικνυεται- στην χρονικη περιοδο που διανυουμε. Συνεπως, κατα τις συμβουλες του συναγεται το συμπερασμα οτι εχει χρησιμοτητα να προσπαθησει κανεις στο μεσοδιαστημα να περασει οσο πιο πολλα μαθηματα μπορει, ακομα κ αν αποκλειεται να προλαβει ως τις 31/4. αν πιστευετε τα λεγομενα του, προσθετω εγω, βολευει να δωσετε πολλα μικρα,ευκολα μαθηματα, οπως πχ οτι επιλογης εχετε, δερμα, ΩΡΛ κλπ. Ειδικα για τα τελευταια δυο που τα εδωσα προσφατα υπαρχουν ιδιαιτερα ευκολες συνθηκες εξετασεων, οσοι θελετε στειλτε μου και pm να σας ενημερωσω. Προσοχη, αυτο δεν σημαινει οτι εγω συμφωνω με την εκτιμηση του καθηγητη. Ουτε οτι διαφωνω. Δεν μπορω να εκτιμησω, καθως αυτη η αποψη ειναι μεσα σε αυτα που ακουμε για πρωτη φορα.

(υπενθυμιζω οτι αυτη η κουβεντα αφορα το τελευταιας λυσης σχεδιο που ηταν να προσβαλλουμε την διαγραφη κ αδιαφορα με το αν θα κερδισουμε ή οχι την δικη, θα πετυχαιναμε να ανασταλει η διαγραφη εως να εκδικαστει η υποθεση, κ στο μεταξυ να κερδιζαμε χρονο κ να περναμε πτυχιο)

περαιτερω, ανεφερε οτι αν τελικα το δικαστηριο χορηγησει αναστολη της διαγραφης εως οτου να εκδικαστει η υποθεση, και καποιος καταφερει να παρει πτυχιο, και επειτα εκδικαστει η υποθεση και χασει την δικη, τοτε οι μηχανισμοι αυτοματως και χωρις να χρειαζεται να υπαρχει ενεργεια απο καποιο κακοβουλο προσωπο, θα του παρουν πισω το πτυχιο! αυτο ειναι η πρωτη φορα που το ακουγαμε και προσωπικα ειναι κατι που αμφισβητω. Η isolde, που της εκανε και αυτης πολυ εντυπωση, τον ρωτησε: "κυριε καθηγητα, υπαρχει προηγουμενο για αυτο που λετε;" ο καθηγητης απαντησε θετικα αναφεροντας ενα παραδειγμα που ειχε σχεση με μια στρατιωτικη ακαδημια. εγω συνεχιζω εως και τωρα να αμφισβητω οτι θα κινηθουν μηχανισμοι για να αποσυρουν αυτοματα το πτυχιο καποιου. πώς θα εφαρμοστει αυτο στην πραξη δηλαδη, δεν το καταλαβαινω. τον ξαναρωτησαμε ολα αυτα, αλλά επεμενε στην θεση αυτη με βεβαιοτητα.

τον απασχολησε ιδιαιτερα το πώς σκοπευει ο Φορτσακης να δωσει την παραταση που υποσχεθηκε. αυτο μου το ρωτησε και στο τηλ αλλά επειδη τοτε δεν ημουν στην επιτροπη κ δεν παρευρεθησα στην συναντηση, δεν μπορεσα να απαντησω επαρκως. η Ρανια (αφροδιτη) τον ενημερωσε για αυτο, συγκεκριμενα: σκοπευει να το κανει μεσω των οργανισμων, οπως προβλεπει ο νομος. Επειδη ομως εως τοτε μπορει να μην εχουν συσταθει οι οργανισμοι, σκοπευει να κανει επιλεκτικα "προεφαρμογη" του μετρου ακομα κ πριν συσταθει ο οργανισμος. Ο καθηγητης οταν το ακουσε αυτο εβαλε τα γελια και ειπε οτι αυτο δεν εχει ξαναγινει ποτε στα χρονικα, η "προεφαρμογη" δηλαδη, και οτι θελει τεραστια βουληση εκ μερους του για να το κανει ετσι χωρις οργανισμο. Η Ρανια του ειπε τοτε "μα το κανουν και στην θεσσαλονικη αυτο κυριε καθηγητα" και εδειξε να το σκεφτεται λιγο παραπανω αλλά παρεμεινε στην αρχικη θεση του, οτι το θεωρει δηλαδη απιθανο.

επειτα μας ειπε, πως παρα την αρχικη του εκτιμηση οτι ο Φορτσακης ηθελε να μας βοηθησει, τωρα βλεπει οτι εφοσον δεν μας εδωσε τιποτε γραπτως απο αυτα που ειπε, κ εφοσον του φαινεται περιεργος ο τροπος εφαρμογης της υποσχεθεισας παρατασης, ειναι πιθανο ο Φορτσακης να προσπαθει να αποφυγει κινητοποιησεις λεγοντας πραγματα που μαλλον δεν θα ισχυσουν. Ειπε δηλαδη πως ειναι προσωπικη του εκτιμηση ετσι οπως του τα λεμε οτι 30/4 θα διαγραφουμε και οι υπολοιποι αυτοδικαια, χωρις παραταση. Αυτο αποτελει στροφη 180 μοιρων απο την αρχικη του εντυπωση, και μου δειχνει ετσι οτι εδωσε ιδιαιτερη σημασια στα τεκτενομενα της συναντησης μας με τον Φορτσακη για να καταληξει σε αυτο. Ειπε λοιπον, οτι εως να παρουμε οτιδηποτε γραπτως και επισημα, καλο ειναι να καταλαβουμε -ηταν σχεδον βεβαιος για αυτο- πως οτι λεγεται ειναι για να κερδηθει χρονος και να αποφευχθουν οι κινητοποιησεις μας. αυτο συμπιπτει επακριβως με την εκτιμηση φοιτητων απο τα ΕΑΑΚ που με την ιδιοτητα του Δ.Σ. ΣΦΙΑ ερχονται στις συνελευσεις και συμμετεχουν στην συζητηση, κ μας εχουν τονισει οτι κατα τη γνωμη τους η συνδιαλλαγη με τον κυριο Φορτσακη ειναι ακαρπη οσες υποσχεσεις και αν κανει, εαν δεν δωσει κατι γραπτως η επισημα προφορικα ενωπιον τουλαχιστον της συγκλητου. Προσωπικη μου γνωμη: ο καθηγητης αυτος δεν μας εδωσε την εντυπωση οτι ηταν αριστερης επαναστατικης ιδεολογιας. Αυτο διαφαινεται και απο το οτι αρχικα ηταν αισιοδοξος και πιστευε πως ο πρυτανης θα μας προστατεψει με δυο χρονια παραταση εως οτου να του αναφερουμε το τι εγινε στην συναντηση με τον πρυτανη. Συνεπως, εφοσον ακομα και αυτος ο καθωσπρεπει νομικος κατεληξε οτι ο Φορτσακης απλως τα ειπε για να κερδιζει χρονο να αποφυγει τις κινητοποιησεις και αν δεν αποσπασουμε κατι επισημο να μην ελπιζουμε, αυτη η θεση απεκτησε διπλασια εγκυροτητα στην συνειδηση μου. Δεν εχω χασει ακομα την ελπιδα οτι θα δωθει τελικα καπως η παραταση, αλλά κλονιστηκε ισχυρα. Και φυσικα το θεμα συνεχιζει να καιει για τα παιδια που εχουν πολλα μαθηματα ή κλινικες κ δεν προλαβαινουν ουτε με την μικρη παραταση.

στην συνεχεια πηρα το λογο κ του εθεσα ενα ερωτημα που καιει αρκετους και απαντηση δεν εχουμε λαβει ξεκαθαρη εως τωρα:

-εαν καποιος στις 29/4 εξεταστει επιτυχως στο τελευταιο του μαθημα, θα παρει πτυχιο;

ο καθηγητης σκεφτηκε λιγο και ειπε,

-χμ θα απωλεσει την ιδιοτητα του την επομενη μερα κανονικα, αλλα θα εχει ολα τα μαθηματα, χμμ, ε συνηθως αυτες οι περιπτωσεις παντα βαινουν υπερ του φοιτητη, για τυπικο δηλαδη ζητημα... εχμμμ, θα γινει καποια κανονιστικη πραξη και θα τακτοποιηθει το ζητημα του...χμμ νομιζω αυτος ειναι καλυμμενος.

απαντησα: - κυριε καθηγητα, για να ειμαστε σαφεις, θελετε να πειτε οτι δεν γνωριζετε, αλλά μαλλον ναι;

-ναι, εχετε δικιο, δεν γνωριζω ακριβως. αλλα ειμαι αισιοδοξος για αυτη την περιπτωση.

(συνεχιζεται....)

Τροποποιήθηκε από Base the Bass

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

(συνεχεια απο ανωτερω λογω υπερβασης του μεγιστου μεγεθους post)

επειτα του ετεθη ενα ερωτημα που αφορουσε παρατυπες απαντησεις που εχουμε παρει ορισμενοι απο την γραμματεια της σχολης μας, συγκεκριμενα για δυο θεματα: την εως και προσφατως παραπληροφορηση οτι δεν θα γινουν διαγραφες, και η tsouhtra του εξηγησε και την παρανομη αρνηση διακοπης σπουδων, που ειναι και ενα απο τα βασικα μας επιχειρηματα, μιας και προβλεπεται ξεκαθαρα απο τον νομο χωρις προυποθεσεις για ολους τους φοιτητες. Απο την γραμματεια μας προσεθεσαν προυποθεση που δεν υπαρχει πουθενα στο νομο, οτι δηλαδη "χρειαζεται να ειστε εντος των προβλεπομενων εξαμηνων για να σας χορηγηθει διακοπη σπουδων", ενω στον νομο δεν αναφερει πουθενα κατι τετοιο, ουτε υπονοει, ουτε αφηνει χωρο για παρερμηνειες. Απλα εφαρμοζουν το νομο κατα το δοκουν κατα του φοιτητη. Στις διαγραφες ναι, στην διακοπη οχι. Θυμιζω οτι ο Φορτσακης οταν του θεσαμε αυτο το θεμα σφυριζε κλεφτικα ισχυριζομενος οτι δεν εχει ιδεα το τι πρεπει να γινει με αυτο γιατι πού να ξερει τωρα αυτος απο διοικητικα θεματα... σαμπως ειναι καθηγητης νομικης ή μηπως ασχολειται με τα διοικητικα του πανεπιστημιου ή κατι τετοιο; η απαντηση του κ.καθηγητη σε αυτο ηταν, οπως εχουμε ξανακουσει πολλακις πως αν δεν εχουμε εγγραφο στα χερια μας απο την γραμματεια, δεν μας ειναι χρησιμες οι προφορικες μαρτυριες. Περαιτερω, ειναι πιθανο να καταφερουμε να αποσπασουμε καποια αποζημιωση χρηματικη προσωπικα απο τον υπαλληλο της γραμματειας αν κινηθουμε εναντιον της αλλά δεν προκειται να βρουμε το δικιο μας απεναντι στο πανεπιστημιο. Προσωπικη γνωμη: αυτο μου φανηκε πολυ περιεργο - μα δεν ειναι το πανεπιστημιο υπευθυνο για αυτα που λεει κ κανει η γραμματεας? εαν ειναι ετσι, ενα οποιοδηποτε ιδρυμα μπορει να πληρωνει εναν υπαλληλο-troll για να λεει στον κοσμο οτι ψεμματα συμφερει το ιδρυμα κ να τρωει ο υπαλληλος τις μηνυσεις ενω το ιδρυμα κανει το κοροιδο. Δεν ειναι λογικο αυτο. Παρα την επερωτηση πανω σε αυτο, ο καθηγητης επεμεινε στην θεση του.

τελικως εγω κ η Ρανια σχεδον ταυτοχρονα τον ρωτησαμε: κυριε καθηγητα, μετα απο ολα αυτα, τι μας συμβουλευετε να κανουμε αμεσα τωρα;

δυστυχως νομικα δεν μπορειτε να κανετε τιποτα αν δεν αλλαξει ο νομος ή να βγει καποια νεα τροπολογια. το μονο που μπορω να σας συμβουλευσω ειναι να διαβαζετε 25ωρες το 24ωρο κ μην πιστευετε προφορικες υποσχεσεις, 30/4 διαγραφεστε αυτοδικαια με τη βουληση του ελληνικου λαου. Αν βγει οποιαδηποτε πραξη εναντιον σας να την προσβαλλετε. Τα εξωδικα ειναι αχρηστα χαρτια.

paragraph_separator.gif

Φυγαμε με "πανηγυρικους εορτασμους" απο το γραφειο του κ. καθηγητη και πηγαμε σε διπλανο καφε να συζητησουμε τις προσφατες εξελιξεις. Μεταξυ των ανωτερω συζητησαμε κ τα θεματα της ενημερωσης για τις συνελευσεις, κ της ενημερωσης για την σημερινη επισκεψη. Ειναι ενα προβλημα οτι σε αυτο το forum συνυπαρχουν ατομα που θα τρολαρουν σχεδον με οτιδηποτε και αν διαβασουν και ατομα τα οποια ενδιαφερονται ή και περαιτερω συμβαλλουν με εργο στην μαχη κατα των διαγραφων. Ειναι εμφανες οτι δυστυχως αυτο το forum χρησιμοποιειται για την ενημερωση απο πολλα ατομα που δεν μπορουν να ερθουν στις συνελευσεις, αλλά πια το κλιμα με το trolling εχει αρχισει να προκαλει σοβαρο προβλημα στην λειτουργικοτητα αυτης της ενημερωσης, οποτε μας απασχολησε το πώς θα αντιμετωπισουμε αυτο το φαινομενο. Δεν μπορουμε να εξαλειψουμε το trolling, ουτε να τιτανωσουμε τις αντοχες αυτων που τρολαρονται. Συνεπως αναγκαστικα καταληξαμε οτι η ενημερωση ιδιως για την συνελευση πρεπει να γινεται πιο προσεκτικα, παρολο που η αποφαση ηταν δυσκολη γιατι εξαιτιας 2-3 trolls εδω μεσα, τελικα πληττεται η ενημερωση πολλων περισσοτερων που ενδιαφερονται. Η λυση ειναι δυστυχως να σας παρακαλεσουμε να ερχεστε στις συνελευσεις, εστω μια στο τοσο, καθως εκει περα γινεται 10 φορες πιο εκτενης ενημερωση απο αυτην που κανω εγω εδω. Για να καταλαβετε, οι κοπελες (tsouhtra, isolde, αφροδιτη) κανουν τοσο εκτενη ενημερωση στην συνελευση χωρις τον φοβο του trolling και της δημοσιοποιησης, που υπαρχουν ακομα και παραπονα οτι παραειναι εκτενης. Παρα τις αμφιβολιες λογω προσωπικης κλισης μου προς την πληρη κοινοποιηση των παντων, σεβομαι και επειτα απο σκεψη συμφωνω με αυτα που συζητησαμε σαν επιτροπη και αποφασιζω να κανω τις ενημερωσεις μου για την συνελευση λιγοτερο περιγραφικες και περισσοτερο σε τιτλους προκειμενου να μην προκαλουν. Εαν καποιος θα ηθελε εκτενεστερη ενημερωση, οπως πχ αυτην που εκανα εδω ή στην προηγουμενη συνελευση, ας επικοινωνησει με μενα προσωπικα ή την tsouhtra ή πολυ καλυτερα να ερθει στην συνελευση. Στις συνελευσεις περναμε φανταστικα ενω εχει και δωρεαν τυροπιτακια που συνηθως τα τρωει ολα η isolde κ ετσι δεν περισσευουν ποτε. Αυτη η κατασταση εχει φτασει στο απροχωρητο και παρακαλω να την επιπληξετε.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ. Η tsouhtra παρακαλει ολους οσους εμπιπτουν στο 31/8 να επικοινωνησουν αμεσα μαζι της προκειμενου να συντονισουμε την δραση μας καθως συμφωνα με τα λεγομενα του σημερινου νομικου, οι ανθρωποι αυτοι εχουν διαγραφει και χωρις διοικητικη πραξη. Υπενθυμιζω, παντα κατα την εκτιμηση-γνωμη του καθηγητη, ο οποιος τονισε οτι αυτα τα θεματα χρηζουν διαφορων ερμηνειων.

ευχαριστω για την προσοχη σας.

edit: με καθυστερηση καποιων ωρων, διαπιστωνω απο την συμβολη συναδελφων πως υπαρχουν οι εξης προσθηκες που πρεπει να γινουν:

• εγω και η Ρανια δεν ανηκουμε στο προεδρειο της επιτροπης. ειμαστε απλα μελη.

και υπαρχουν απαραιτητες συμπληρωσεις/διορθωσεις απο τους υπολοιπους παρισταμενους (Αφροδιτη, Zoyalen) στα εξης links:

Τροποποιήθηκε από Base the Bass

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

http://www.efsyn.gr/?p=248119

30/10/14 print.gif ONLINE ΕΚΔΟΣΗ

Ζητάει και τα ρέστα ο πρύτανης στο ΕΚΠΑ

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

τον απασχολησε ιδιαιτερα το πώς σκοπευει ο Φορτσακης να δωσει την παραταση που υποσχεθηκε. αυτο μου το ρωτησε και στο τηλ αλλά επειδη τοτε δεν ημουν στην επιτροπη κ δεν παρευρεθησα στην συναντηση, δεν μπορεσα να απαντησω επαρκως. η Ρανια (αφροδιτη) τον ενημερωσε για αυτο, συγκεκριμενα: σκοπευει να το κανει μεσω των οργανισμων, οπως προβλεπει ο νομος. Επειδη ομως εως τοτε μπορει να μην εχουν συσταθει οι οργανισμοι, σκοπευει να κανει επιλεκτικα "προεφαρμογη" του μετρου ακομα κ πριν συσταθει ο οργανισμος. Ο καθηγητης οταν το ακουσε αυτο εβαλε τα γελια και ειπε οτι αυτο δεν εχει ξαναγινει ποτε στα χρονικα, η "προεφαρμογη" δηλαδη, και οτι θελει τεραστια βουληση εκ μερους του για να το κανει ετσι χωρις οργανισμο. Η Ρανια του ειπε τοτε "μα το κανουν και στην θεσσαλονικη αυτο κυριε καθηγητα" και εδειξε να το σκεφτεται λιγο παραπανω αλλά παρεμεινε στην αρχικη θεση του, οτι το θεωρει δηλαδη απιθανο.

επειτα μας ειπε, πως παρα την αρχικη του εκτιμηση οτι ο Φορτσακης ηθελε να μας βοηθησει, τωρα βλεπει οτι εφοσον δεν μας εδωσε τιποτε γραπτως απο αυτα που ειπε, κ εφοσον του φαινεται περιεργος ο τροπος εφαρμογης της υποσχεθεισας παρατασης, ειναι πιθανο ο Φορτσακης να προσπαθει να αποφυγει κινητοποιησεις λεγοντας πραγματα που μαλλον δεν θα ισχυσουν. Ειπε δηλαδη πως ειναι προσωπικη του εκτιμηση ετσι οπως του τα λεμε οτι 30/4 θα διαγραφουμε και οι υπολοιποι αυτοδικαια, χωρις παραταση. Αυτο αποτελει στροφη 180 μοιρων απο την αρχικη του εντυπωση, και μου δειχνει ετσι οτι εδωσε ιδιαιτερη σημασια στα τεκτενομενα της συναντησης μας με τον Φορτσακη για να καταληξει σε αυτο. Ειπε λοιπον, οτι εως να παρουμε οτιδηποτε γραπτως και επισημα, καλο ειναι να καταλαβουμε -ηταν σχεδον βεβαιος για αυτο- πως οτι λεγεται ειναι για να κερδηθει χρονος και να αποφευχθουν οι κινητοποιησεις μας. αυτο συμπιπτει επακριβως με την εκτιμηση φοιτητων απο τα ΕΑΑΚ που με την ιδιοτητα του Δ.Σ. ΣΦΙΑ ερχονται στις συνελευσεις και συμμετεχουν στην συζητηση, κ μας εχουν τονισει οτι κατα τη γνωμη τους η συνδιαλλαγη με τον κυριο Φορτσακη ειναι ακαρπη οσες υποσχεσεις και αν κανει, εαν δεν δωσει κατι γραπτως η επισημα προφορικα ενωπιον τουλαχιστον της συγκλητου. Προσωπικη μου γνωμη: ο καθηγητης αυτος δεν μας εδωσε την εντυπωση οτι ηταν αριστερης επαναστατικης ιδεολογιας. Αυτο διαφαινεται και απο το οτι αρχικα ηταν αισιοδοξος και πιστευε πως ο πρυτανης θα μας προστατεψει με δυο χρονια παραταση εως οτου να του αναφερουμε το τι εγινε στην συναντηση με τον πρυτανη. Συνεπως, εφοσον ακομα και αυτος ο καθωσπρεπει νομικος κατεληξε οτι ο Φορτσακης απλως τα ειπε για να κερδιζει χρονο να αποφυγει τις κινητοποιησεις και αν δεν αποσπασουμε κατι επισημο να μην ελπιζουμε, αυτη η θεση απεκτησε διπλασια εγκυροτητα στην συνειδηση μου. Δεν εχω χασει ακομα την ελπιδα οτι θα δωθει τελικα καπως η παραταση, αλλά κλονιστηκε ισχυρα. Και φυσικα το θεμα συνεχιζει να καιει για τα παιδια που εχουν πολλα μαθηματα ή κλινικες κ δεν προλαβαινουν ουτε με την μικρη παραταση.

ΥΓ. ΟΠΟΙΟΣ/Α ΘΕΛΕΙ ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑ ΚΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΤΟΥ ΑΡΙΘΜΟΥ ΤΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ -ΤΗΣ ΔΙΚΙΑΣ ΣΑΣ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ... :lol::lol::lol:- ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΣΤΡΑΦΕΙ ΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΑΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΨΗΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΤΣΑΚΗ ΓΙΑ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΗ ΠΑΡΑΤΑΣΗ...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

http://www.avgi.gr/article/4629608/me-poinikes- ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika --peiitharxikes-dioxeis-apeilei-tous-foitites-o-fortsakis

Με ποινικές και πειθαρχικές διώξεις απειλεί τους φοιτητές ο Φορτσάκης

• 31.10.2014 , 02:00
  • Τελευταία ενημέρωση : 31.10.2014, 02:01
Την πειθαρχική και ποινική δίωξη των φοιτητών που διέκοψαν σήμερα το πρωί τη συνεδρίαση της Συγκλήτου του Πανεπιστημίου Αθηνών θα ζητήσει ο πρύτανης του Ιδρύματος Θεόδωρος Φορτσάκης.

Συγκεκριμένα, μιλώντας στο Βήμα ο κ. Φορτσάκης δήλωσε ότι "όποιος διαπράττει ένα αδίκημα, πρέπει στην συνέχεια να λογοδοτήσει γι' αυτό", προσθέτοντας ότι "στη συγκεκριμένη περίπτωση πρέπει να διερευνηθεί αν διαπράχθηκαν τα αδικήματα της παραβίασης ασύλου και παράνομης παρακράτησης ατόμων".

"Κάτι τέτοιο δεν θα ξαναγίνει, επειδή δεν θα το ανεχτώ να ξαναγίνει. Δεν είναι δυνατόν να αφήσουμε το Πανεπιστήμιο να κυβερνηθεί έτσι", υποστήριξε στη συνέχεια ο πρύτανης του Παν. Αθηνών.

Επιπλέον, ο κ. Φορτσάκης επέρριψε ευθύνες στους φοιτητές, οι οποίοι όπως είπε "αντί να έρθουν το μεσημέρι και να συζητήσουμε ήρεμα όπως είχαμε αποφασίσει, προτίμησαν να μπουν στην αίθουσα το πρωί, να μη μας αφήσουν να συνεδριάσουμε και να μη μας αφήσουν και να βγούμε από την αίθουσα κλείνοντας τις πόρτες".

Υπενθυμίζουμε ότι το πρωί της Πέμπτης εκπρόσωποι των φοιτητικών συλλόγων και φοιτητές είχαν πραγματοποιήσει παρέμβαση στην συνεδρίαση της Συγκλήτου. Ωστόσο, ο πρύτανης του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου αρνήθηκε στους φοιτητές να παρακολουθήσουν την προγραμματισμένη συνεδρίαση και τους κατηγόρησε ότι τον έχουν αποκλείσει στην αίθουσα

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ο κος Λακασάς έχει πολλή δουλειά σήμερα και θα έχει και τις επόμενες μέρες!!!!

http://www.kathimerini.gr/789916/article/epikairothta/ellada/proeidopoihsh-fortsakh- ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika --ta-ektropa

ΕΛΛΑΔΑ

06:33 Προειδοποίηση Φορτσάκη για τα έκτροπα

ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΛΑΚΑΣΑΣ

http://www.kathimerini.gr/789894/article/epikairothta/ellada/panepisthmia-omhroi-twn-apeilwn

ΕΛΛΑΔΑ

30.10.2014 : 08:45 Πανεπιστήμια «όμηροι» των απειλών

ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΛΑΚΑΣΑΣ

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Κι επειδή ξύπνησα με τα κέφια μου σήμερα,ορίστε και κάτι για τον κο "Σε καμία περίπτωση-Λοβέρδο"!!!! Απολαυστικότατο!!!!

Τελικά,έχουμε γεμίσει "πρίγκηπες","καίσαρες" και μικρούς "ναπολέοντες" που περιμένουν έντρομοι το "βατερλό" τους!!!!!

http://tvxs.gr/news/ellada/ ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika --peirakse-ton-prigkipa-loberdo-ton-a%E2%80%99-toy-stelioy-koylogloy

Ποιος πείραξε τον πρίγκιπα Λοβέρδο τον Α’; Του Στέλιου Κούλογλου
163064-14570741.jpg
stelios_kouloglou-176457.jpg
07:45 | 30 Οκτ. 2014
Τελευταία ανανέωση 07:27 | 31 Οκτ. 2014
Στέλιος Κούλογλου

Στην αρχή λες δεν μπορεί, θα είναι τρολιά: είναι δυνατόν, την ώρα που στα ΑΕΙ πλακώνονται πρυτάνεις με βουλευτές και φοιτητές και τα σχολεία έχουν σοβαρές ελλείψεις από δάσκαλους και καθηγητές, ο υπουργός Παιδείας να διατάζει Ένορκη Διοικητική Εξέταση (ΕΔΕ) γιατί δεν τον κάλεσαν στην δοξολογία; Είναι όμως αλήθεια και, αν το δεις ιστορικά, βγάζει νόημα: γιατί καλύτερος ήταν ο Ναπολέοντας που συνομιλούσε με το άλογο του;

Λίγο πριν το κυβερνητικό Βατερλό, τα πράγματα είναι πολύ επικίνδυνα ακριβώς γιατί αυτοί που μας κυβερνούν είναι αλλού: ο κ. Σαμαράς διατάζει το πρωθυπουργικό γραφείο να καταγγείλει με επίσημη ανακοίνωση του γελοιογραφία, που - σε τρίτη ανάγνωση - αμφισβητούσε το ερωτικό του λίμπιντο. Με τα ποσοστά της αντι -δημοφιλίας του να συναγωνίζονται αυτά του Μιχαλολιάκου, ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης και αρχηγός του ΠΑΣΟΚ συμπεριφέρεται σαν αντιβασιλέας σε Μοναρχία, τον οποίο ο Θεός έχει διορίσει να κυβερνά εφ’ όρου ζωής. Και αντί να διατάξει ΕΔΕ επειδή το υπουργείο του δεν αξιοποίησε ούτε ένα ευρώ από τα ευρωπαϊκά κονδύλια για γάλα στα σχολεία ενώ μαθητές λιποθυμάνε από την πείνα, ο πρίγκιψ Λοβέρδος ο Α’ ψάχνει να βρει ποιος ευθύνεται που δεν πήγε στην εκκλησία.

Ότι έγινε στις παρελάσεις προχθές, δείχνει ότι οι κυβερνώντες έχουν τρελάνει και όλη την χώρα: οι επίσημοι χωρίζονται από τους θεατές με κιγκλιδώματα, λες και είμαστε κάπου στην Αρχαία Ρώμη. Πλεύρης και Γεωργιάδης διαμαρτύρονται γιατί στο Χαλάνδρι παρήλασαν με τον ύμνο του ΕΑΜ, την ώρα που στο ελληνικό ρεπερτόριο υπάρχει και το τραγούδι του 1967 «Μέσα στα Απρίλη την γιορτή το μέλλον χτίζει η νιότη, αγκαλιασμένη, δυνατή, μ’ εργάτη, αγρότη, φοιτητή και πρώτο το στρατιώτη». Δεν θα ταίριαζε και με τον αξιωματικό, που βγαίνει και λέει «Έλληνες ψηλά το κεφάλι"; Την ίδια ώρα δεκάδες site, ακόμη και μεγάλης επισκεψιμότητας, ασχολούνται με την ξανθιά καθηγήτρια καλλονή που έκλεψε την παράσταση στην παρέλαση. Και μέσα στον γενικό χαμό το υπουργείο Πολιτισμού, εγκαινιάζοντας μια διεθνώς πρωτοπόρα μέθοδο προπαγάνδας, τις βιντεοσκαφές, δίνει στην δημοσιότητα βίντεο από τις ανασκαφές την Αμφίπολη, όπου όλη η χώρα ψάχνει αγωνιωδώς τον νεκρό.

Που θα καταλήξουν όλα αυτά, όταν ο Σαμαράς επιμένει ότι θα «γυρίσει το παιχνίδι» απέναντι στον ΣΥΡΙΖΑ, ενώ είναι πλέον δεδομένο ότι, αν κάνει εκλογές, θα τις χάσει; Όταν ο αντιπρόεδρος είναι προσκολλημένος στην εξουσία και για τον λόγο ότι φοβάται τις συνέπειες για τον ίδιο, αν απομακρυνθεί από αυτήν; Που τα spread ανεβαίνουν και το Χρηματιστήριο συνεχίζει να πέφτει; Που ο αξιωματικός «ψηλά το κεφάλι» ανακηρύσσεται σε ήρωα από ΜΜΕ; Τουλάχιστον για τον πρίγκιπα Λοβέρδο τον Α’ τον ΕνορκοΔιοικητικοΕξεταστή, υπάρχει λύση: γιατί μετά τις πριβέ παρελάσεις δεν του οργανώνουν μια πριβέ δοξολογία;

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
ο κ. Σαμαράς διατάζει το πρωθυπουργικό γραφείο να καταγγείλει με επίσημη ανακοίνωση του γελοιογραφία, που - σε τρίτη ανάγνωση - αμφισβητούσε το ερωτικό του λίμπιντο.

Σοβαρά τώρα,μήπως μπορεί κάποιος συνάδελφος να ασχοληθεί με το θέμα και να το ψάξει??

Μήπως μπορεί να αναρτήσει αυτή τη γελοιογραφία που μας έχει ξεφύγει??

Βοηθήστε την ενημέρωση,συνάδελφοι.... emhelpme

SP_IO, η καμπάνα κτυπάει για σένα ως ειδικό επί των γελοιογραφιών!!! emking

Εντολή επιτροπής: "Βρές τη γελοιογραφία το συντομότερο κι ανάρτησε τη !!!" Καιγόμαστε......λέμε..... :anavwfwties:

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

O.K. Bingo!!!! emthumbup Pas mal....Je le trouve assez artistique!!!! emcolgate

Ηρέμησα τώρα....Ευχαριστώ συνάδελφε! Πάντα πρωτοπόρος στην ενημέρωση!!!! :lol:

Aς την αναρτήσουμε ολόκληρη,συνάδελφε!!!! Ας μην κομπλάρουμε...... emshy Πάω και για ......ΕΝΦΙΑ,σήμερα......!!!! emskaw

topontiki.jpg

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest ginashou

"κατα τη γνωμη του καθηγητη, "αυτοδικαια" απωλεια της φοιτητικης ιδιοτητας σημαινει οτι δεν χρειαζεται να μεσολαβησει διοικητικη πραξη απο το πανεπιστημιο για να διαγραφει καποιος. θεωρει οτι θα ειναι γκαφα εκ μερους της κυβερνησης να ζητησει απο το πανεπιστημιο να εκδωσει πραξεις διαγραφης για κατι που δια νομου δεν χρειαζεται πραξη διαγραφης. θεωρει δηλαδη, οτι αυτο θα το κανει η κυβερνηση μονο αν θελει να διευκολυνει για εμας την κατασταση, ωστε να δωσει πατημα στα πανεπιστημια αν θελουν να αρνηθουν να τις εκδωσουν. οσον αφορα δηλαδη τα παιδια που διαγραφηκαν 31/8 αυτοδικαια, θεωρει οτι ειναι διαγραμμενα ηδη χωρις να ειναι απαραιτητες οι πραξεις διαγραφης. Εγω, αυτο το ακουσα πρωτη φορα, και απο την αλλη μερια θυμαμαι το σχετικο κυβερνητικο εγγραφο που διευκρινιζει οτι για να παρακαμφθουν τα κωλυματα λογω του μεγαλου αριθμου διαγραφων, οι πραξεις διαγραφης να ειναι συλλογικες, οποτε η κυβερνηση μιλαει για πραξεις διαγραφης."

Base the Bass σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την "πλούσια" ενημέρωση :-)

Το απόσπασμα που απομόνωσα παραπάνω με προβληματίζει πάρα πολύ..

Αφού ο ίδιος ο νόμος ορίζει ότι η διαγραφή "επικυρώνεται", καλύπτεται δηλαδή κατά το τυπικό της μέρος, δια της εκδόσεως της διαπιστωτικής πράξης διαγραφής και της υπογραφής αυτής από τον Κοσμήτορα.

Ο ίδιος ο νόμος κάνει μνεία ότι μετά την αυτοδίκαιη απώλεια της φοιτητικής ιδιότητας, ο Κοσμήτορας υπογράφει τη σχετική πράξη και δίνεται αντίγραφο των περασμένων μαθημάτων...

Σε καμία περίπτωση δεν αμφισβητώ τα λεγόμενα του έγκριτου αυτού νομικού... Πώς θα μπορούσα άλλωστε;

Δύσκολα τα πράγματα..

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Φοβάμαι ότι οι περισσότεροι από εμάς, λόγω άγνοιας του νόμου ή και παρερμηνείας, αποδώσαμε μεγαλύτερη αξία στην έννοια του αυτοδιοίκητου και στην εξουσία του Κοσμήτορα. Ίσως τελικά, η υπογεγραμμενη διαπιστωτική πράξη να μην ειναι η επικύρωση της διαγραφής, αφού αυτή έχει ήδη γίνει αυτοδίκαια, αλλά ένα πιστοποιητικό των περασμένων μαθημάτων, το οποίο και θα έχει κάποια αξία, όταν θα ψάχνουμε ιδιωτικές σχολές που να τ' αναγνωριζουν. Ο ίδιος ο πρυτανης δεν είχε πει στο περίπου "και να διαγραφειτε δεν ήρθε το τέλος του κόσμου, μπορείτε να γραφτείτε αλλού"; :(

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest fertomasa

Φοβάμαι ότι οι περισσότεροι από εμάς, λόγω άγνοιας του νόμου ή και παρερμηνείας, αποδώσαμε μεγαλύτερη αξία στην έννοια του αυτοδιοίκητου και στην εξουσία του Κοσμήτορα. Ίσως τελικά, η υπογεγραμμενη διαπιστωτική πράξη να μην ειναι η επικύρωση της διαγραφής, αφού αυτή έχει ήδη γίνει αυτοδίκαια, αλλά ένα πιστοποιητικό των περασμένων μαθημάτων, το οποίο και θα έχει κάποια αξία, όταν θα ψάχνουμε ιδιωτικές σχολές που να τ' αναγνωριζουν. Ο ίδιος ο πρυτανης δεν είχε πει στο περίπου "και να διαγραφειτε δεν ήρθε το τέλος του κόσμου, μπορείτε να γραφτείτε αλλού"; :(

αυτό ήταν σαφες από την αρχη, απλα τα great expectations το εκρυψαν....

δεν ξέρω αν υπαρχει καλύτερο όπλο αυτή τη στιγμή από το διάβασμα 25 ωρες το 24ωρο....

για όσους τελειωνουν συντομα ειναι απολυτως σαφες...

αλλα και για οσους δεν βλεπουν αμεση αποφοιτηση είναι τρόπος να μειωθεί το "μικροβιακό φορτίο"...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Να θέσω κι εγώ ένα προβληματισμό μου. Αρχικά είπε ο δικηγορος ότι ο Φορτσάκης θα έδινε 2 χρόνια όπως υποστήριζε το καλοκαιρι. Στην επιτροπή ο Φορτσακης αν δεν κανω λαθος ειπε 4 εξεταστικες με 30% ή με πρόοδο και επειτα αν υπαρχει παλι προοδος κι ειναι κοντα ο αλλος στο πτυχιο αλλες 1-2 εξεταστικες. Αν δεν κανω λάθος αυτό μας κανει 2 χρόνια; Η διαφορά είναι οτι εδώ θετει και τους όρους που θα συμβεί αυτό. Από που συναγει ο δικηγορος ότι ο πρυτανης ειναι ανακολουθος; Βεβαια σαφως και δεν υπάρχει καποια ρητη δηλωση κατα των διαγραφών των φοιτητων που επιθυμουν να αποφοιτησουν οπως συμβαινει με τη συγκλητο του ΑΠΘ. Όμως υπάρχει γι αυτό μια αναγκαία και ικανη συνθηκη να αφησετε τη συγκλητο να συνεδριασει.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest fertomasa

με την ευκαιρία να αναφερω και κατι αλλο...

επειδή διαβάζω διαφορα περι μη εφαρμογης του μετρου αναστολής από τη γραμματεία, περι παρατυπων συνομιλιων κτλ...

οι ανθρωποι της γραμματειας δεν εχουν καμμια απολυτως ευθύνη απέναντι σε δικαστηριο, για γνωμες ή προφορικη ερμηνεια καταστασεων...

και ειναι και γελοιο καποιος να εχει τετοιο επιχειρημα...

οποιος θελει κατι, κανει γραπτο αιτημα, παιρνει αριθμο πρωτοκολλου και το παρακολουθει...

οποιος δεν κανει, ειναι υπευθυνος αυτης του της πραξης ως ενηλικο ατομο με στοιχειωδη βούληση...

Τροποποιήθηκε από fertomasa

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Όσοι δεν έχετε μπει στο topic της ενημέρωσης μπείτε όσο γρηγορότερα μπορείτε!!!

Σας υπενθυμίζω να κάνετε εγγραφή στο my studies!!!!!!!!!!!!!!!!!

Επίσης τονίζω ότι όσοι διαγράφηκαν στις 31/8 πρέπει επειγόντως να επικοινωνήσουν μαζί μου!!!!!!!!!!!!!!!

Κάντε pm να σας στείλω στοιχεία επικοινωνίας!!!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest waterdoc

Εγω θα απευθυνω μια απλη ερωτηση στο προεδρειο.

Μετα τα χθεσινα που δεν αφήσαμε τη συγκλητο να συνεδριασει και είμασταν πρωτη μουρη στις καμερες,μπορειτε να μας πειτε με τι τροπο θα προσεγγισετε ξανα τον πρύτανη αν χρειαστεί?

Τροποποιήθηκε από waterdoc

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest waterdoc

Απ ότι ειδα,σημαντικος σας προβληματισμος με τον πρωινο σας καφε ηταν το πως θα διωξετε τα τρολ του φορουμ από εδώ μεσα και τρολ οριζετε ολους οσους εχουν διαφορετικη γνωμη απ τη δικη σας.

Επισης πολλοι εδώ μεσα περιμενουν μια απαντηση από εχθες αλλα προτιμήσατε άλλη οδο:να κανετε την παπια!

Τροποποιήθηκε από waterdoc

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Δημιουργία νέας...