Jump to content
Sign in to follow this  
Sylvia Plath

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

Recommended Posts

Guest dxtnk2000

Αγαπητέ Φιλ21 το Σύνταγμα τα τελευταία χρόνια έχει γίνει κουρελόχαρτο.Νόμοι και νόμοι πέρασαν που το καταστρατηγούσαν,μα που πάνω από όλα καταστρατηγούσαν την ανθρώπινη αξιοπρέπεια.Και σε αυτές τις περιπτώσεις κανένας πρόεδρος,συνδικαλιστής,πρˊτανης ήόποιος άλλος δεν μποροˊσε εκ των πραγμάτων να ορθώσει ανάστημα.Η παράδοση της λίστας-δεν μπορώ να πω τίποτα γι αυτό δεν ξέρω τι έκανε ο Πελεγρίνης-αν έγινε είναι καθαρά τυπικό στοιχείο.Λες οι δημόσιες υπηρεσίες να μην έχουν πρόσβαση στα ηλεκτρονικά στοιχεία μας;Απλά είναι τυπικό γεγονός όπως οι κανονιοβολισμοˊ στον Λυκαβητό την 25η Μαρτίου.

Τα Εαακ το θέλουμε ή δεν το θέλουμε είναι η δεύτερη πολιτική δύναμη στην ιατρική.Αν μπορείς να πείσεις τη ΔΑΠ να αλλάξει προσανατολισμό και να υποστηρίξει το αίτημά μας πιο ένθερμα με επαφές για παράδειγμα με βουλευτές-σπλάγχνα της από τη ΝΔ θα ήταν ευτύχημα.

Όσο για τον Πελεγρίνη είναι δικαίωμα του καθενός να ασχολείται με όποια έκφραση του πολιτισμού επιθυμεί,ιδίως όταν οι μελέτες του και η όλη του πορεία έχουν σαν στόχο να αναδείξουν τη σχέση δραματικού λόγου και φιλοσοφικής σκέψης.Ο νόμος πλαίσιο έπρεπε να χτυπηθεί .Χτυπήθηκε από πρυτάνεις και καθηγητές στα θέματα που κυρίως τους αφορούσαν.Οι άλλες σχολές στην έναρξη αυτής της περιπέτειας που ήταν?Η ΔΑΠ και η ΠΑΣΠ που είχαν και τη δύναμη μέσω τωνδιασυνδέσεών τους πού ήταν;Αν ήταν στις επάλξεις τώρα δεν θα μιλούσαμε για στήριξη απ τα ΕΑΑΚ.

Αυτά χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κανένα ν αφού με το φτωχό μου αντρόιντ ,η αντιπαράθεση είναι τεκμήριο πολυτελείας.

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κομψα, αλλα επι της ουσιας στηνεις ενα ωραιο πλυντηριο και για τα ΕΑΑΚ και για τον Πελεγρινη.

Ας γινω λοιπον εγω λιγο πιο ακριβολογος. Ναι, οι πανεπιστημιακες αρχες (μαζι με τις φοιτητικες παραταξεις που τους στηριξαν και τους ΨΗΦΙΣΑΝ) δεν εφαρμοσαν το νομο εκει που τους συνεφερε. Εκει που δεν τους ενδιεφερε, τον εφαρμοσαν ακριβως. Ανθρωπος κοντα στους συντακτες του οργανισμου μας ειπε καταμουτρα: Αν φτιαχναμε εγκαιρα οργανισμο, θα χαναμε τα προνομια μας. Περιμενουμε να πεσει η κυβερνηση να ακυρωσει το νομο. Οι "αιωνιοι" ειστε μια παραπλευρη απωλεια την οποια ευχαριστως δεχτηκαμε, αφου ετσι και αλλιως η κοινη γνωμη ειναι εναντιον σας.

Τοσο απλα, τοσο κυνικα. Τα ΕΑΑΚ ειχαν πληρη επιγνωση ολων αυτων, για αυτο και προσπαθουσαν με καθε τροπο να μας αποτρεψουν να καταθεσουμε προτασεις για τον οργανισμο και ψευδως μας διαβεβαιωναν οτι ειμαστε προστατευμενοι ,γιατι ο νομος δεν εφαρμοζεται και ισχυει για μας ο παλιος οργανισμος.

Ολα αυτα τα ακουσα με τα αυτια μου και τα ειδα με τα ματια μου. Πιστεψε ο, τι θες , εγω δε χρειαζεται να πειστω για πραγματα τα οποια ηδη ξερω.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest dxtnk2000

Δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για παρασκήνιο που δεν γνωρίζω.Την άποψή μου τη στηρίζω σε απλά πράγματα.Η Διαμαντοπούλου και ο τύπος είχαν κάνει καρτούν τον Πελεγρίνη όταν μιλούσε ανοιχτά υπέρ μας.Ο Πελεγρίνης θα μπορούσε τότε να αποφύγει το θέμα.Αλλά επέμεινε κι επέμεινε.Και μπορεί να ήταν και στα πλαίσια των φιλοδοξιών του.Αλλά μόνο το ΕΚΠΑ καθυστέρησε να κάνει οργανισμο?Κι ας υποθέσουμε ότι γινόταν οργανισμός πχ στο Πανεπιστήμιο Κρήτης από το 2011 χωρίς να έχει υπάρξει όλη αυτή η αναστάτωση ποΐ θα ήταν το ποσοστό των μαθημάτων που θα έπρεπε πριν δυο χρόνια να έχουν περάσει οι φοιτητές ?90%?Γιατί τώρα είναι 70%

Δεν ξέρω τι λένε τα Εαακ πίσω από την πλάτη μας.Αυτό που ξέρω είναι τι λένε οι κυβερνητικές παρατάξεις και μπροστά και πίσω από τις πλάτες μας.

Και σου λέω αν τα εαακ έχουν ατζέντα αυτή θα αποκαλυφθεί.Είμαι σίγουρος ότι έχουν όπως και ο Πελεγρίνης.ˊ Οπως άλλωστε κι εμείς .Κι έχει ένα όνομα συμφέρον.Βέβαια σε αντίθεση με εκείνους που το συμφέρον τους είναι συμφέρον ανέλιξης το δικό μας καλείται δικαίωμα στο όνειρο.Κι αυτό το όνειρο ούτε καταλαμβάνεται(εκ του κατάληψη βεβαίως-βεβαίως)ούτε συνιστά αντικείμενο υποκριτικής παντομίμας

Για εμένα δύο είναι οι παρατάξεις αυτή τη στιγμή και μέσα και έξω από τη σχολή.Αυτή που μας επιτρέπει να αναπνέουμε με οξυγόνο κι αυτή που μας παρουδιάζει το μονοξείδιο του άνθρακα ως οξυγόνο.Ο καθένας κρίνει και με βάση αυτά που γνωρίζει και με βάση αυτά που θα οδηγήσουν στο πιο ικανοποιητικό αποτέλεσμα για εμάς τώρα.Adesso e non c'era una volta un burattino.

Πάντως καλός στην μπουγάδα δεν είμαι.Έχω βλέπεις και την τάση να βάζω και λευκαντικό σε όλα τα ρούχα μαύρα κόκκινα μπλε κίτρινα κλπ.Αλλά δεν το κάνω προσχεδιασμένα,γιατί εάν ήταν προσχεδιασμένο θα έδινα μεγαλύτερη προσοχή στο να μην καταστρέψω την γκαρνταρόμπα μου.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

...ενα πολυ παληο τραγουδι του 'αειμνηστου' πλεον Αντωνη Βαρδη με ερμηνευτη τον Β.Παπακωνσταντινου...http://youtu.be/NRn9KFiHCuE

Τροποποιήθηκε από musician

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Aγαπητέ phil-21,σε διαβεβαιώνω για το εξής που είδα κι εγώ με τα μάτια μου:

Οταν επρόκειτο να καταθέσουμε τις προτάσεις μας προς την Επιτροπή Σύνταξης του Οργανισμού και μετά την τηλεφωνική επικοινωνία με τον κ. Χρυσανθάκη κλπ,ζητήσαμε να γίνει μία έκτακτη συνέλευση των επί πτυχίω,γύρω στις αρχές Ιουνίου ήταν αυτό,στη σχολή,ένα απόγευμα ώστε να συνταχθεί ένα κείμενο κοινής αποδοχής προς την Επιτροπή αυτή.Στη συνάντηση αυτή προσκλήθηκαν και μέλη του ΣΦΙΑ για να έχουμε μία υποτυπώδη κάλυψη από το σύλλογο και να ενημερωθούν τα μέλη του πως εμείς είχαμε αποφασίσει να καταθέσουμε προτάσεις!

Ο μόνος που ήρθε,και προς τιμήν του γιατί είναι κι εξαιρετικό άτομο,ήταν ο εκπρόσωπος από τα ΕΑΑΚ!!!

Από τους δε "καιγόμενους"και διαρκώς "μαινόμενους και ωρυόμενους"εδώ μέσα για τον Οργανισμό,συναδέλφους επί πτυχίω ήμασταν-δεν ήμασταν το πολύ 10 άτομα όλοι μαζί! Ο Numb,η Aφροδίτη,η Isolde, εγώ κι άλλα 4-5 άτομα που τα γνωρίζω φυσιογνωμικά καθώς ανταποκρίνονται πάντοτε στις προσκλήσεις για συμμετοχή! Και συγνώμη αν κάποιος από αυτούς έχει nick name εδώ και γράφει για να τον αναφέρω αλλά δεν είμαι σε θέση να το γνωρίζω.Ας το ομολογήσει μόνος του αν θέλει....

Στη συνάντηση αυτή την οποία έχουμε περιγράψει και σε παλιότερη σελίδα του τόπικ,ο εκπρόσωπος των ΕΑΑΚ όντως προσπάθησε να μας αποτρέψει από μία τέτοια κίνηση "νομιμοποίησης των Οργανισμών" με τα γνωστά και καθόλου ευκαταφρόνητα επιχειρήματα του!

Επειδή όμως ήμασταν ανένδοτοι κι αποφασισμένοι(προσωπικά,αν η συνάντηση αυτή γινόταν σήμερα με τα σημερινά δεδομένα,εγώ δε θα ήμουν καθόλου αποφασισμένη πια να συνεισφέρω στην οπερέτα που λέγεται"Οργανισμός"),ΤΕΛΙΚΑ, χωρίς καθόλου να υπάρξει ένταση μεταξύ μας και σε απόλυτα πολιτισμένο κλίμα,μας είπε πως ο σύλλογος θα στηρίζει την Επιτροπή των επί πτυχίω όσο μπορεί κι όσο αυτό δεν αντιτίθεται στις αποφάσεις του ΣΦΙΑ περί μη-Οργανισμών.

"Κάντε τις προτάσεις σας αφού το επιθυμείτε αλλά όταν θα έρθει η στιγμή (όπως η σημερινή) κι αρχίσει να υλοποιείται μιας άλλης μορφής ακαδημαϊκή πραγματικότητα,εκεί δε θα στηρίξουμε και θα αντιδράσουμε!"

Μάλιστα,προσαρμόσαμε και το κείμενο μας με κάποιο τρόπο ώστε να υπάρχει μέσα σε αυτό φράση που να "υπενθυμίζει,τρόπον τινά,την απαρέγκλιτη προσήλωση μας σε βασικές αρχές του συλλόγου ενάντια στις διαγραφές" κι έτσι,να ικανοποιηθεί και ο ίδιος θεσμικά!

Έτσι έγινε! ΟΛΟΙ ικανοποιημένοι!!!

Σε άλλη πάλι περίπτωση το καλοκαίρι,τότε με το θέμα των "λιστών φοιτητών" που είχα ξεσηκωθεί, αρχές Ιουλίου,πάλι καλώντας το σύλλογο,ο εκπρόσωπος από τα ΕΑΑΚ προσφέρθηκε να παρακινήσει και τους άλλους σε ένα ψήφισμα κόντρα στην παράδοση προσωπικών δεδομένων μας εάν αυτή γινόταν με τον τρόπο που φανταζόμασταν τότε!

Γενικά,έχει φερθεί υπεύθυνα κι έχει κινηθεί γρήγορα κι αποτελεσματικά σε ό,τι του ζητούνταν και μπορούσε θεσμικά να βοηθήσει!

Ας ενδιαφέρονταν κι άλλοι.......ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΟΜΩΣ ΠΟΤΕ!!!!

Συμπέρασμα:Η τρίτη παράγραφος από το τελευταίο σου ποστ δεν ισχύει γιατί ναι μεν προσπαθούν να αποτρέψουν αλλά δε μας φέρνουν κι εμπόδια ποτέ γνωρίζοντας πως ό,τι και να κάνουμε,το πράγμα θα "σκαλώσει" όταν θα πάρει έγκριση και θα πάει να εφαρμοστεί! Εκεί....θα ξεκινήσει και ο πόλεμος!!!!Είτε οι επί πτυχίω γουστάρουν,είτε δε γουστάρουν!!!Τόσο απλά......

Όσον αφορά τη δεύτερη παράγραφο από το ποστ σου,δε θέλω να σε αμφισβητήσω αλλά από τη στιγμή που δεν έχουμε στοιχεία για το ποιός ήταν ο "λαλίστατος" (αν κι έχω υποψίες),προφανώς,δεν μπορούμε να στηριζόμαστε στα "σού'πα-μού'πες" του καθένα που έχει ρόλο και συμμετοχή στα "πηγαδάκια"!

Αν το κάναμε,θα σου έλεγα κι εγώ,πως το βράδυ της Ανάστασης,σε κεντρικό ναό των Αμπελοκήπων,γνωρίστηκα με άτομο που εργάζεται σε κεντρικό Υπουργείο και μάλιστα "κοντά" στο υπουργείο Παιδείας το οποίο εκ της θέσεως του με διαβεβαίωνε πως καθηγητές(συγκεκριμένα ονόματα από τη σχολή μας, κλινικάρχες γιατροί τους οποίους γνωρίζει και προσωπικά) του λένε συχνά πως "Διαγραφές ? Ξέχασε το ! Ούτε και πρόκειται να γίνουν !"

Βγήκα να το πω για να στηρίξω τις δικές μου θέσεις ? Στηρίχθηκα πάνω σε αυτή την πληροφορία που έφθασε σε μένα μέσα από μία ιδιωτική εξομολόγηση στιγμής ?

Ξέρεις πόσο υπερβολικός μπορεί να αποδειχθεί ένας άνθρωπος που εκ της θέσεως του έχει τη δυνατότητα να συναναστρέφεται σημαντικά πρόσωπα και να ακούει διάφορα ?

Ναι,ναι,μπορεί να γίνει πολύ υπερβολικός έως.....μυθομανής!

Ας είμαστε λοιπόν με μικρό καλάθι για το ποιός μας λέει και τι και πότε!!!!

Ούτε να σε θίξω προσωπικά θέλω,ούτε να σε αποτρέψω από την καχυποψία σου για τα ΕΑΑΚ!

Ξέρω πως τα ΕΑΑΚ είναι πανταχού παρόντα στη σχολή και με διάθεση στήριξης στην πράξη και όχι στα λόγια!

Αυτό μ'ενδιαφέρει : οι πράξεις και το αποτέλεσμα αυτών των πράξεων!!!

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

To συμπερασμα σου στην τριτη μου παραγραφο επιβεβαιωνει ακριβως αυτα που υποστηριζω. Τα ΕΑΑΚ στηριζουν μεχρι του σημειου που δεν υπαρχει νεος οργανισμος. Μη οργανισμος ομως ισον διαγραφη. Με τα παροντα δεδομενα ετσι ειναι, τι να κανουμε. Αποδειχθηκε, ρωτα τους 150.000 που διεγραφησαν. Με αλλα πολιτικα δεδομενα , μαλλον οχι. Μιλαμε ομως με αυτο που συμβαινει και οχι με αυτο που ελπιζουμε. Εσυ θεωρεις δικαιολογημενη τη συγκρουση τους και ισως να ειναι, αλλα εγω θελω να

Δε μιλησα με την κυρα Νιτσα οπως λες και οπως εχεις τις πηγες σου, εχουμε και μεις τις δικες μας.

Και να ειμαστε και λιγο ειλικρινεις; Δε νομιζω οτι τελικα επιδιωκουμε ολοι το ιδιο σε αυτη την ομαδα. Εγω συμμετεχω με προθεση να ολοκληρωσω συντομα τις σπουδες μου και δεν ντρεπομαι που το λεω. Υπαρχει ομως απο ο,τι εχω καταλαβει μια μεριδα που απλα θελει να γινουν τα πραγματα οπως πριν: να εχουν οσο χρονο θελουν να τελειωσουν χωρις κανενα περιορισμο.Σε αυτον τον ποθο νομιζουν οτι εχουν συμμαχο τα ΕΑΑΚ, γιατι και αυτοι τιποτα δε θελουν να αλλαξει. Για αυτο και ο ερωτας με τα ΕΑΑΚ, ειναι γαμος συμφεροντος και μονο. Δεν εχω προβλημα με αυτο, δε με νοιαζει ποτε θα τελειωσει καποιος και γω την απλα μου θελω ,να εχω μεγαλα περιθωρια. Ειναι εφικτο ομως αυτο με αυτη την κυβερνηση, με αυτους τους πρυτανεις; Μηπως να διεκδικησουμε το καλυτερο δυνατο και βλεπουμε μετα; Μπορει να αλλαξει η κυβερνηση, αλλα στη σημερινη πολιτικη συγκυρια, με νεους πρυτανεις φιλοκυβερνητικους εχω μεγαλες αμφιβολιες τι θα πετυχει μια ευθεια συγκρουση με μονους συμμαχους τα ΕΑΑΚ. Που θα σε υποστηριξουν μεχρι το σημειο που δε θιγονται οι εμμονες τους και ουτε βημα παραπανω.

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μη οργανισμος ομως ισον διαγραφη. Με τα παροντα δεδομενα ετσι ειναι, τι να κανουμε. Αποδειχθηκε, ρωτα τους 150.000 που διεγραφησαν. Με αλλα πολιτικα δεδομενα , μαλλον οχι. Μιλαμε ομως με αυτο που συμβαινει και οχι με αυτο που ελπιζουμε. Εσυ θεωρεις δικαιολογημενη τη συγκρουση τους και ισως να ειναι, αλλα εγω θελω να παρω πτυχιο και οχι να κανω καριερα στην αριστερα.

1) Κανείς δε διαγράφηκε ακόμη γιατί απ'όσο γνωρίζω καμία πράξη δεν έχει ακόμη ετοιμαστεί και παραδοθεί.

2) Μη Οργανισμός= διαγραφή ΑΛΛΑ και με τον Οργανισμό που ακούμε να ετοιμάζεται με τις φρικιαστικές παραμέτρους και τα κάθε λογής κριτήρια,πάλι θα έχουμε μία ΕΤΕΡΟΧΡΟΝΙΣΜΈΝΗ ΔΙΑΓΡΑΦΉ!

3) Κι εμείς για το πτυχίο μας παλεύουμε και μάλιστα με τους όρους που ξέραμε και γνωρίζαμε!

Δε με αφορά η καριέρα στην αριστερά και θεωρώ πως το σχόλιο σου μου καταλογίζει απώτερα κίνητρα στις πράξεις μου άρα θα έπρεπε να το πάρεις πίσω γιατί με προσβάλλει!

Το ίδιο έκανες και πριν λίγες μέρες κι όταν σε κάλεσα σε πμ μόνη μου για να σου λύσω όλες τις απορίες σου για μένα και να σου απαντήσω σε ό,τι θέλεις,δεν ανταποκρίθηκες ποτέ!

Σε "πιάνει" βδελυγμία κι αποτροπιασμός να βλέπεις να γράφονται πράγματα που αποδεικνύουν πως ο νόμος δεν εφαρμόζεται και θα πρέπει να είμαστε και.....ηλίθιοι αν πάμε μόνοι μας να τον εφαρμόσουμε ενώ δε μας συμφέρει!Αποψη μου......

4)Κατάλαβα πάρα πολύ καλά για ποιά πηγή μιλούσες κι έκανες μεγάλο ατόπημα να αναφέρεις προσωπικά ποιός είναι!

Θα μπορούσες να με ενημερώσεις σε πμ για την πηγή σου και όχι δημόσια!Προκειμένου να ικανοποιηθεί ο εγωισμός σου ότι μιλάς με δεδομένα, ΕΚΘΕΤΕΙΣ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ που στην ιστορία αυτή έχει μόνο προσφέρει σε όλους εμάς!

Κι επειδή, κατάλαβα και ποιός είσαι,φίλος του Numb,καλά θα κάνει άλλη φορά ο Numb να μη σε κουβαλάει μαζί του όταν πηγαίνει να καταθέσει το κείμενο με τις προτάσεις στον κ. Χρυσανθάκη αφού είσαι τόσο αναξιόπιστος κι εκθέτεις κόσμο από πάθος και πείσμα!Κατά τα άλλα,σε μένα δεν είχες εμπιστοσύνη να σε εκπροσωπώ!!!!

Μήπως δε θα έπρεπε να έχω κι εγώ ΤΩΡΑ εμπιστοσύνη στον Numb που κουβαλάει τους φίλους του μαζί του κι εκείνοι κάποια στιγμή,τον εκθέτουν από βλακεία και πείσμα για να παραστήσουν τον "καμπόσο" στην "ΕΑΑΚΙΤΙΣΣΑ" της πλάκας??

ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ ΤΟ ΑΠΟΨΙΝΟ,φίλε μου για πολλούς λόγους!!

Θα κάνω ρεπορτ να σβηστεί το συγκεκριμένο ποστ σου στο Numb γιατί εξέθεσες τον άνθρωπο που απλά έλεγε τη γνώμη του!

Κι όσον αφορά την ουσία,η συγκεκριμένη πηγή,με την οποία έχω μιλήσει κι εγώ,πολλές φορές,λέει και πράγματα που αντιλαμβάνεται ως προσωπικές εκτιμήσεις και όχι γεγονότα !! Τον έχεις παρεξηγήσει τον άνθρωπο εντελώς κι άδικα επειδή δεν τον έχεις συναναστραφεί αρκετές φορές!

5)

Και να ειμαστε και λιγο ειλικρινεις; Δε νομιζω οτι τελικα επιδιωκουμε ολοι το ιδιο σε αυτη την ομαδα. Εγω συμμετεχω με προθεση να ολοκληρωσω συντομα τις σπουδες μου και δεν ντρεπομαι που το λεω. Υπαρχει ομως απο ο,τι εχω καταλαβει μια μεριδα που απλα θελει να γινουν τα πραγματα οπως πριν: να εχουν οσο χρονο θελουν να τελειωσουν χωρις κανενα περιορισμο.Σε αυτον τον ποθο νομιζουν οτι εχουν συμμαχο τα ΕΑΑΚ, γιατι και αυτοι τιποτα δε θελουν να αλλαξει. Για αυτο και ο ερωτας με τα ΕΑΑΚ, ειναι γαμος συμφεροντος και μονο. Δεν εχω προβλημα με αυτο, δε με νοιαζει ποτε θα τελειωσει καποιος και γω την απλα μου θελω ,να εχω μεγαλα περιθωρια. Ειναι εφικτο ομως αυτο με αυτη την κυβερνηση, με αυτους τους πρυτανεις; Μηπως να διεκδικησουμε το καλυτερο δυνατο και βλεπουμε μετα; Μπορει να αλλαξει η κυβερνηση, αλλα στη σημερινη πολιτικη συγκυρια, με νεους πρυτανεις φιλοκυβερνητικους εχω μεγαλες αμφιβολιες τι θα πετυχει μια ευθεια συγκρουση με μονους συμμαχους τα ΕΑΑΚ. Που θα σε υποστηριξουν μεχρι το σημειο που δε θιγονται οι εμμονες τους και ουτε βημα παραπανω.

Είναι σαφές πως όλοι θέλουμε το πτυχίο μας κι αλλάζει μόνο η οπτική γωνία από την οποία βλέπουμε τα πράγματα!

Σε κάποιους σαν εμένα,δεν αρέσει να βλέπουν την κατάσταση στρωμένη κι εγκατεστημένη ως κατασκευή beton arme' ΑΛΛΑ Ως ΜΊΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΣΥΝΔΙΑΜΟΡΦΩΝΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗΣ ΚΑΙ ΣΥΓΚΥΡΙΑΣ!!!

ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΡΕΥΣΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΣΚΗΝΙΚΟ ΜΕ ΠΡΥΤΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΤΡΕΜΟΥΝ ΤΙΣ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΚΙ ΑΝΑΓΚΑΖΟΥΝ ΤΟΝ ΥΠΟΥΡΓΟ ΝΑ ΝΟΜΟΘΕΤΕΙ ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΝΟΜΟ ΠΟΥ"ΤΡΕΜΕΙ"ΚΑΘΕ ΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΙΓΜΗ ΑΠΟ "ΤΡΥΠΕΣ" ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΙ ΑΣΑΦΕΙΑΣ Ή ΠΟΛΛΑΠΛΩΝ ΕΡΜΗΝΕΙΩΝ!

Σε άλλους με τη δική σου οπτική στα πράγματα,αρέσει το βόλεμα και η ησυχία και όχι η ανυπακοή στα δεδομένα.

Χωρίς να σπάσουμε αυγά,ομελέτα δε γίνεται!!!

Αυτό είναι γνωστό από παλαιολιθικής εποχής:όποιος δεν πάει για κυνήγι.......θα μείνει νηστικός!!!

Σου αρέσει να υποβάλλεις τον εαυτό σου με το φόβο των διαγραφών και να ησυχάζεις για ΄λίγο......με γειά σου και με χαρά σου!

ΔΕ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΤΕ ΗΣΥΧΟΣ ΚΙ ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ!!!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Παιδια εχουμε καμια ενημερωση απο τον ΣΦΙΑ για το θεμα των πτυχιακων ή το θεμα ειναι ακομα στον αερα?

Τροποποιήθηκε από Georgeath

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Οι πτυχιακές εξετάσεις στην Ιατρική Σχολή Αθηνών δεν είναι στον αέρα. Μην αγχώνεστε για θέματα που δεν υπάρχουν. Για το θέμα του αριθμού που μπορεί κάποιος να δώσει μέσα στο έτος, θα ζητηθεί επίσημη τοποθέτηση του Προέδρου της Σχολής σε Γ.Σ και θα λυθεί και εκεί σύντομα η παρεξήγηση.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Και το θεμα του αριθμου των φορων που μπορει να δωσει καποιος μεσα στο ετος ειναι σημαντικο. Αν κοπουμε σε ενα μαθημα αυτες τις 1-2 φορες αυτο θα σημαινει αυτοματα διαγραφη απο τη σχολη για καποιους απο εμας.

Ξερουμε ποτε θα γινει ΓΣ?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Οι πτυχιακές εξετάσεις στην Ιατρική Σχολή Αθηνών δεν είναι στον αέρα. Μην αγχώνεστε για θέματα που δεν υπάρχουν. Για το θέμα του αριθμού που μπορεί κάποιος να δώσει μέσα στο έτος, θα ζητηθεί επίσημη τοποθέτηση του Προέδρου της Σχολής σε Γ.Σ και θα λυθεί και εκεί σύντομα η παρεξήγηση.

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

Να πω όμως ότι για κάποιον ειδικά που χρωστάει λίγα μαθήματα, το να του λένε ότι θα δώσει 2 φορές το χρόνο σημαίνει απλά ότι οι πτυχιακές χάνουν όλο το νόημα.

Επίσης να τονίσω ότι η εν λόγω απόφαση εστάλη στις έδρες της σχολής πριν την προχτεσινή ψήφιση της τροπολογίας Λοβέρδου.

Με την τροπολογία Λοβέρδου, οι εξεταστικές Σεπτεμβρίου και Φεβρουαρίου αποκτούν ιδιαίτερο καθεστώς , μια και προβλέπεται ότι θα δοθούν όλα τα μαθήματα.

Για πότε προβλέπεται η επόμενη ΓΣ της Σχολής;

Νωρίτερα δε γίνεται να μαθαίναμε κάτι για να αποσαφηνιστεί το θέμα έστω και ανεπίσημα;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Για πότε προβλέπεται η επόμενη ΓΣ της Σχολής;

Νωρίτερα δε γίνεται να μαθαίναμε κάτι για να αποσαφηνιστεί το θέμα έστω και ανεπίσημα;

Ακόμα δεν γνωρίζουμε πότε θα γίνει η επόμενη Γ.Σ. Αν μάθω κάτι πιο πριν, το οποίο να είναι αξιόπιστο, εννοείται πως θα ενημερώσω.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

4)Κατάλαβα πάρα πολύ καλά για ποιά πηγή μιλούσες κι έκανες μεγάλο ατόπημα να αναφέρεις προσωπικά ποιός είναι!

Θα μπορούσες να με ενημερώσεις σε πμ για την πηγή σου και όχι δημόσια!Προκειμένου να ικανοποιηθεί ο εγωισμός σου ότι μιλάς με δεδομένα, ΕΚΘΕΤΕΙΣ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ που στην ιστορία αυτή έχει μόνο προσφέρει σε όλους εμάς!

Κι επειδή, κατάλαβα και ποιός είσαι,φίλος του Numb,καλά θα κάνει άλλη φορά ο Numb να μη σε κουβαλάει μαζί του όταν πηγαίνει να καταθέσει το κείμενο με τις προτάσεις στον κ. Χρυσανθάκη αφού είσαι τόσο αναξιόπιστος κι εκθέτεις κόσμο από πάθος και πείσμα!Κατά τα άλλα,σε μένα δεν είχες εμπιστοσύνη να σε εκπροσωπώ!!!!

Μήπως δε θα έπρεπε να έχω κι εγώ ΤΩΡΑ εμπιστοσύνη στον Numb που κουβαλάει τους φίλους του μαζί του κι εκείνοι κάποια στιγμή,τον εκθέτουν από βλακεία και πείσμα για να παραστήσουν τον "καμπόσο" στην "ΕΑΑΚΙΤΙΣΣΑ" της πλάκας??

ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ ΤΟ ΑΠΟΨΙΝΟ,φίλε μου για πολλούς λόγους!!

Θα κάνω ρεπορτ να σβηστεί το συγκεκριμένο ποστ σου στο Numb γιατί εξέθεσες τον άνθρωπο που απλά έλεγε τη γνώμη του!

Κι όσον αφορά την ουσία,η συγκεκριμένη πηγή,με την οποία έχω μιλήσει κι εγώ,πολλές φορές,λέει και πράγματα που αντιλαμβάνεται ως προσωπικές εκτιμήσεις και όχι γεγονότα !! Τον έχεις παρεξηγήσει τον άνθρωπο εντελώς κι άδικα επειδή δεν τον έχεις συναναστραφεί αρκετές φορές!

Συγγνωμη ,αλλα νομιζω οσοι μπορουμε προσφερουμε εθελοντικα, Πηγαινουμε οταν μπορουμε, οπου μπορουμε και η διαρκης εκκληση ολων ειναι να συμμετεχουμε στις κοινες δρασεις οσο περισσοτερο μπορουμε. Και στους συντακτες των οργανισμων να τους ακουσουμε και στις διαμαρτυριες στο υπουργειο παιδειας και σε ολα. Εγω οπου μπορουσα πηγα,ανταποκρινομενος στο καλεσμα.

Για να δουμε τωρα. Λες οτι πηγα με τον κολλητο μου καπου που δεν επρεπε ? Επρεπε δηλαδη να πας εσυ ? Λες οτι εχεις μιλησει με αυτον τον ανθρωπο ? Ποιος σε εξουσιοδοτησε και τι ακριβως ειπατε και κυριως ,τι του ειπες??

Μονο εσυ ξερεις να κρινεις τους ανθρωπους ? Εμεις τι ειμαστε,αφελεις ? Οταν αλλα μας λενε και διαβεβαιωνουν τη μια και αλλα την αλλη? Ποτε ακριβως οι επι πτυχιω αποφασισαμε να βαλουμε τα ΕΑΑΚ και οποιαδηποτε αλλη παραταξη στη ζωη μας? Ο αγωνας μας ειναι ακομματιστος οσο και αν προσπαθεις να τον κομματικοποιησεις.

Δεν εχει σημασια ποιος ειμαι αλλα τι λεω. Ειμαι πολυ παλιοτερα απο εσενα σε αυτη την προσπαθεια και γνωριζω προσωπικα ΟΛΑ τα παιδια απο την αρχη της και πριν απο σενα. Και κανενας δε μου εχει παραπονεθει για τιποτα μεχρι σημερα,μονο εσυ. Δεν πηρα καποια πρωτοβουλια που δε μου ζητηθηκε ή για την οποια δεν ειχα αρμοδιοτητα.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

phil21 στο έχω ξαναπεί γίνεσαι άδικος! επίσης όντως τους έχουμε εξουσιοδοτήσει στις συνελεύσεις που κάναμε όλο τον χρόνο κ στις οποίες μάλλον δεν ήσουν! τα συγκεκριμένα άτομα έτρεχαν για όλους όταν οι υπόλοιποι (κ εγώ) δεν χάναμε ούτε ώρα για να διαβάσουμε.την μόνη ώρα που χάναμε ήταν για να ενημερωθούμε μεσω του forum. όσον αφορά τον αγώνα μας συμφωνώ πως είναι ακομμάτιστος ΑΛΛΑ δεν μπορώ να μην αναγνωρίσω τα κόμματα που μας στήριξαν

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μπορειτε να μη μαλωνετε για τα κομματικα ενω υπαρχουν ζητηματα που μας καινε?

Κρατηστε καθαρη αυτη τη σελιδα απο τσακωμους για να μπορουμε να βρισκουμε ευκολοτερα τις πληροφοριες που ειναι πραγματικα χρησιμες.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest waterdoc

Σχετικα με το εγγραφο με Α.Π.8488/28-7-2014 εξαιτιας του οποιου εγινε η ολη φασαρια εχθες,εχω να πω τα εξης.

Εχθες ειχα επικοινωνησει με εδρα φιλικη προς τους φοιτητες .Η κυρια στη γραμματεια τους προθυμοποιηθηκε και να είναι καλα γι αυτό,να επικοινωνησει εσωτερικα με την κεντρικη γραμματεια προκειμενου να με κατατοπισει σχετικα .

Σημερα λοιπον μου ειπε ότι επικοινωνησε και ότι το εγγραφο αυτό τους πηγαινει κάθε χρονο ,δεν είναι δηλαδή καινουργιο θεμα.Στο εγγραφο ποτε δεν αναφέρονται οι εμβόλιμες ακριβως επειδή είναι εμβόλιμες,οποτε μου ειπε ότι αδικως ανησυχήσαμε αφου ισχυει ότι ισχυε και πριν,δεν αλλαξε κατι δλδ ως προς τις εμβόλιμες.

ΥΓ Η κοπελα ηταν η γραμματεας στην εδρα της ιστολογιας και την ευχαριστω πολύ για την καλοσυνη και την προθυμια της!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Θα πω δυο τελευταίες κουβέντες
(κι αυτό διότι σιγά σιγά θέλω να απέχω από τη δημόσια συζήτηση στις μέρες αυτές,
και χωρίς αυτό να αποκλείει - σε κάποιο σημείο αφανώς ή μη - μια άλλου είδους συμβολή σε όλη αυτή την προσπάθεια,
ο καθένας με τις προσβάσεις του, και με την αποτελεσματικότητα των ενεργειών του, ίσως και παρασκηνιακά) :
Όποιος θεωρεί εαυτόν άξιο μεγαλύτερου σεβασμού, κάνει λάθος. Διασπά τον αγώνα και αυτοαπομονώνεται.
Είναι βέβαιο ότι όταν συνασπιζόμαστε, αναπόφευκτα θα βρεθούμε και να διαφωνούμε, οπότε ας αποδεχτούμε το γεγονός.
Δεν περισσεύει κανείς και πολύ περισσότερο δεν ορίζει κανείς ποιός θα περισσεύει.
Ο καθένας έχει δικαίωμα στη γνώμη του και στις αξίες του.
Θεωρώ αστείο το να επικαλούμαστε την ενότητα και την κοινή μας πορεία κατά το δοκούν.
Και σίγουρα η προβολή της δύναμης της φωνής μας και του δικαίου του αιτήματός μας γίνεται πάνω στις πλάτες καθενός και όλων μαζί.
Εκτός και εάν συμφωνήσουμε ότι δεν συμπορευόμαστε.
Από την άλλη θεωρώ περιττό να εμφανίζονται πάτρονες σε ένα κοινό αίτημα, είτε είναι πρόσωπα είτε είναι κόμματα.
Υπάρχει στοιχειώδης νοημοσύνη.
Για τα κόμματα τώρα, δεν κακίζω, αντίθετα θεωρώ ότι πολύ χρήσιμο είναι να γνωρίζουμε ποιοί είναι οι σύμμαχοί μας.
Για να τούς επιβραβεύουμε, και για να συντονιζόμαστε με εκείνους που εξυπηρετούν το στόχο μας.
Μια φορά η πολιτική σκέψη είναι μια απόλυτα προσωπική υπόθεση.
Από την άλλη θεωρώ ότι είναι και πιο χρήσιμο να σταθμίζουμε σωστά το βαθμό με τον οποίο τα όποια κόμματα υποστηρίζουν ένα αίτημα.
Συμβαίνει πολλές φορές τα συμφέροντα ετερόκλητων ομάδων (παρατάξεων και επί πτυχίω φοιτητών εν προκειμένω) να μην ταυτίζονται αλλά απλώς να συμβαινει να συναντιούνται.
Συνεπώς καλοπροαίρετα ας έχουμε υπόψη ότι τα συμφέροντά μας ίσως περιστασιακά να ταυτίζονται με αυτά των κομμάτων.
Κακοπροαίρετα θα πω ότι θεωρώ ότι είναι άχρηστο να υποτιμάται η νοημοσύνη συναδέλφων.
Μια φορά το δικό μας αίτημα δεν είναι απρόσωπο, είναι συγκεκριμένο.
Για να δανειστώ μια έκφραση, ας κάνουμε το σωστό φόκους στην κοινή στόχευση.
Δε μιλάμε για το Μάη του 68, ούτε πάμε εδώ για να ρίξουμε το σύστημα.
Συμφωνούμε σε ένα μίνιμουμ που είναι η ευκαιρία να ολοκληρώσουμε τις σπουδές μας.
Εδώ μέσα χρωστάνε μαθήματα άνθρωποι με διαφορετική αφετηρία, μέχρι και διαφορετική ιδεολογική αφετηρία.
Ας το σεβαστούμε αυτό, γιατί αλλιώς γυρνάμε πίσω στην αρχή, όπου δε θα είμαστε όλοι αλλά ομάδες από εδώ κι από εκεί.
Πίσω από την προσπάθεια είναι το ενδιαφέρον να πάρει ο καθένας μας το πτυχίο.
Το πτυχίο καλώς ή κακώς είναι εξατομικευμένο, και δε δίνεται στο όνομα καμιάς κοματικής παράταξης ή άλλης ομάδας.
Στόχος πάνω από όλα το πτυχίο και για αυτό χρειάζεται αγώνας για τις εξετάσεις και αγώνας για τις εξεταστικές (και αυτό, άλλο το ένα και άλλο το άλλο βέβαια).
Ξέρω ότι μπορεί και να μη γίνομαι αρεστός, αλλά ας βγάλω κι εγώ μια αλήθεια κι ένα δικό μου παράπονο.
Καλή επιτυχία σε όλους στην εξεταστική!
Τροποποιήθηκε από guerilla

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Θα ηθελα να γραψω επιγραμματικα καποια σημεια σε σχεση με τα παραπανω

1. Θεωρω οτι τετοιες αψιμαχιες δεν εχουν νοημα σ ενα τοπικ ενημερωσης. Εδω θελουμε να διαβαζουμε και να ενημερωνομαστε γρηγορα για το τι συμβαινει, οχι να διαβαζουμε διαφωνιες μελων.

2. Σε ολες τις Συνελευσεις καλουσαμε ολα τα παιδια να δραστηριοποιηθουν. Σ αυτο το πλαισιο δραστηριοποιηθηκαν τα μελη Myriam και Phil21. Πιστευω και οι δυο το εκαναν με καλη προθεση και αγωνιστικοτητα για τον κοινο σκοπο. Το ιδιο επραξαν και αλλα μελη που δεν εχουν nickname(ή δεν το ξερω) γι αυτο θ αναφερω εναν μονο- αν και ειναι αρκετοι - τον Anakin Skywalker.

3. Ανεξαρτητως αν καποιοι ειμαστε φιλοι μεταξυ μας η αντικειμενικοτητα μας δε μεταβαλλεται. Ουτε οσον αφορα τον κοινο αγωνα των διαγραφων ουτε τα καθηκοντα μας ως moderators. Επομενως η αναφορα στο ονομα του NUMB ειναι και ακυρη και αδικη. Αν ειναι καποιος που πραττει με τη μεγιστη αντικειμενικοτητα ειναι εκεινος. Θα εκανε edit και σε μενα ακομη. LOL

4. Δεν καταλαβα καλα σε ποιο δημοσιο προσωπο αναφερεστε στη συνομιλια σας Phil και Myriam γιατι εχουμε μιλησει με πολλα. Ομως οταν καποιον τον επισκεπτονται εκπροσωποι μιας ομαδας νομιζω οτι εχει την ευθυκρισια να μη μιλαει μυστικα. Ο,τι μας πει θα το κοινοποιησουμε στους ενδιαφερομενους δεδομενου οτι λειτουργουμε ως εκπροσωποι. Εγω προσωπικα απο κανεναν δεν ακουσα τη φραση : αυτα ειναι εμπιστευτικα και μη κοινοποιησιμα. Παρολα αυτα δεν ημουν σε ολες τις συναντησεις οποτε αν το μελος Phil παραβιασε κατι τετοιο ειναι καλο να το διορθωσει.

5. Αντι να μας προβληματιζει ποιοι θα δουν τον Πρυτανη θα επρεπε να μας προβληματιζει το ΠΟΤΕ θα δουμε τον Πρυτανη. Γιατι ακομη δεν εχουμε ραντεβου.

6. Ελπιζω να μην εχουμε αλλες τετοιες διαφωνιες μεταξυ μελων κι αυτη να ειναι η τελευταια.

Συνεχιζουμε τον αγωνα!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

4. Δεν καταλαβα καλα σε ποιο δημοσιο προσωπο αναφερεστε στη συνομιλια σας Phil και Myriam γιατι εχουμε μιλησει με πολλα. Ομως οταν καποιον τον επισκεπτονται εκπροσωποι μιας ομαδας νομιζω οτι εχει την ευθυκρισια να μη μιλαει μυστικα. Ο,τι μας πει θα το κοινοποιησουμε στους ενδιαφερομενους δεδομενου οτι λειτουργουμε ως εκπροσωποι. Εγω προσωπικα απο κανεναν δεν ακουσα τη φραση : αυτα ειναι εμπιστευτικα και μη κοινοποιησιμα. Παρολα αυτα δεν ημουν σε ολες τις συναντησεις οποτε αν το μελος Phil παραβιασε κατι τετοιο ειναι καλο να το διορθωσει.

5. Αντι να μας προβληματιζει ποιοι θα δουν τον Πρυτανη θα επρεπε να μας προβληματιζει το ΠΟΤΕ θα δουμε τον Πρυτανη. Γιατι ακομη δεν εχουμε ραντεβου.

4. Oχι,δηλωνω κατηγορηματικα οτι δεν ετεθη ποτε θεμα εμπιστευτικοτητας. Πως θα μπορουσε αλλωστε,γνωριζομασταν και απο χθες ; Επισης μετα απο 500 σελιδες τοπικ θα ηταν μεγαλο αυτογκολ εκ μερους μου να αποδειχθει οτι εχω μυστικες γνωριμιες και συνομιλιες. Ολα σας τα ειπα καθαρα,χωρις φοβο και πως θα μπορουσα διαφορετικα αλλωστε: Δεν πηρα κανενα τηλεφωνο που (δεν) ειχα ,αν και μαλλον θα εβγαινε τηλεφωνητης, κρινοντας οτι 5 μερες μετα τη διαγραφη συμφοιτητων μας ουτε συνελευση δεν εχει κληθει στην ιατρικη.

5. Συμφωνω απολυτως και ελπιζω να μην εχουμε την ιδια καταληξη με ομαδα φοιτητων της νομικης που ηθελε επι μηνες να τον δει στο παρελθον και εφαγε συνδεση με Κάιρο.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Θα ηθελα να γραψω επιγραμματικα καποια σημεια σε σχεση με τα παραπανω

1. Θεωρω οτι τετοιες αψιμαχιες δεν εχουν νοημα σ ενα τοπικ ενημερωσης. Εδω θελουμε να διαβαζουμε και να ενημερωνομαστε γρηγορα για το τι συμβαινει, οχι να διαβαζουμε διαφωνιες μελων.

2. Σε ολες τις Συνελευσεις καλουσαμε ολα τα παιδια να δραστηριοποιηθουν. Σ αυτο το πλαισιο δραστηριοποιηθηκαν τα μελη Myriam και Phil21. Πιστευω και οι δυο το εκαναν με καλη προθεση και αγωνιστικοτητα για τον κοινο σκοπο. Το ιδιο επραξαν και αλλα μελη που δεν εχουν nickname(ή δεν το ξερω) γι αυτο θ αναφερω εναν μονο- αν και ειναι αρκετοι - τον Anakin Skywalker.

3. Ανεξαρτητως αν καποιοι ειμαστε φιλοι μεταξυ μας η αντικειμενικοτητα μας δε μεταβαλλεται. Ουτε οσον αφορα τον κοινο αγωνα των διαγραφων ουτε τα καθηκοντα μας ως moderators. Επομενως η αναφορα στο ονομα του NUMB ειναι και ακυρη και αδικη. Αν ειναι καποιος που πραττει με τη μεγιστη αντικειμενικοτητα ειναι εκεινος. Θα εκανε edit και σε μενα ακομη. LOL

6. Ελπιζω να μην εχουμε αλλες τετοιες διαφωνιες μεταξυ μελων κι αυτη να ειναι η τελευταια.

Συνεχιζουμε τον αγωνα!

To χρονικό της ιδιότυπης διαμάχης ξεκινάει από χθες το βράδυ όπου ο συνάδελφος αναφέρθηκε σε κάτι που του είχε εκμυστηρευτεί πρόσωπο σε καίρια θέση.Υποπτεύθηκα σε ποιό αναφερόταν αλλά δεν επεκτάθηκα παραπάνω παρά στο ότι ενδεχομένως τα δηλωθέντα από το πρόσωπο αυτό να ήταν οι προσωπικές του εκτιμήσεις.

Ο συνάδελφος επανήρθε στο θέμα εκθέτοντας το πρόσωπο αυτό με την ιδιότητα της εργασίας του κάτι ανεπίτρεπτο γιατί αυτό εκθέτει το πρόσωπο στην ίδια του την υπηρεσία.

Τον διόρθωσα και ζήτησα ρεπορτ.

Το θέμα είναι καταρχήν πως το πρόσωπο που εκτέθηκε μας έλεγε πάντοτε "να μη με βγάλετε προς τα έξω" άρα ήταν απαράδεκτη η αποκάλυψη της ιδιότητας του από το συνάδελφο και το δεύτερο θέμα ήταν πως ο συνάδελφος αναφέρθηκε σε αυτά που τους είχε πεί ωσάν να ήταν πραγματικά γεγονότα ενώ δεν ήταν προκειμένου να μας πείσει για κάτι συγκεκριμένο σε προηγούμενο του ποστ.

Αυτά στα οποία αναφέρθηκε ο συνάδελφος βεβαίως και είχαν ειπωθεί από το συγκεκριμένο πρόσωπο αλλά ως προσωπικές του εκτιμήσεις αυθαίρετα και όχι ώς πραγματική γραμμή πλεύσης στις πρακτικές των πρυτάνεων εναντίον μας όπως άφησε να φανεί ο συνάδελφος για να μας πείσει πως οι πρυτάνεις δεν έδιναν δεκάρα για την παράπλευρη δική μας απώλεια με τις διαγραφές!

1)Δεν μπορούμε να παρουσιάζουμε ΩΣ γεγονός κάτι που ειπώθηκε χαλαρά σε κουβέντα ιδιωτική με ένα πρόσωπο το οποίο μπορεί και να υπερβάλλει! Μην τρελαθούμε τώρα!!!

2)Και δεν μπορούμε να εκθέτουμε αυτό το πρόσωπο με την ιδιότητα του όταν μάλιστα μας το έχει ζητήσει ο ίδιος! Εχουμε τρελαθεί τελείως!!!

3)Υπήρξαν και πράγματα που δεν κοινοποιήθηκαν γιατί δεν έπρεπε και το ξέραμε από την αρχή γιατί μας το είχε ζητήσει!Τρελλοί δεν ήμασταν κάποτε!!!

Αν δεν έχεις ενημερωθεί αρκετά,μπορείς να ρωτήσεις τον Numb που και παρακολούθησε χθες τη συζήτηση και το σημείο τριβής μεταξύ μας,και δέχθηκε το ρεπορτ για το συνάδελφο από εμένα,και έκανε το edit στο συνάδελφο και φίλο του και μετά,στα δικά μου ποστ όπου τον χαρακτήριζα αφερέγγυο,φλύαρο κι επιπόλαιο!

Δε θα το συνέχιζα εγώ αν δε δεχόμουν προσωπικές αιχμές για το πως ,γιατί ,που και πότε συνάντησα εγώ αυτό το πρόσωπο και με ποιό άραγε δικαίωμα κι άλλα μειωτικά προς το πρόσωπο μου που αφορούν το αριστερό μου προφίλ και τη συνολική εναντίωση μου στο νόμο μέσα από συλλογικές διαδικασίες εφόσον αυτές προκύψουν.

Ο συνάδελφος εδώ και μία βδομάδα με κατηγορεί για διάφορα και με υποψιάζεται πως........εισάγω την "κατάρα των εαακ" στον "ακομμάτιστο" αγώνα μας τάχα!

Κάθε τόσο παίρνει τις απαντήσεις του από μένα αλλά επανέρχεται πεισματικά και θα επανέρχομαι κι εγώ το ίδιο και περισσότερο ακόμη,πεισματικά!

Λυπάμαι.Δεν αποπροσανατολίζω εγώ το κέντρο βάρους της συζήτησης.

Για το θέμα που έθιξες,είχα εκφράσει τους φόβους μου πως ο πρύτανης είναι δυσπρόσιτος από τον Ιούλιο στην ISOLDE.

Εύχομαι κι ελπίζω την επόμενη βδομάδα,με μία μεγαλύτερη πίεση στα τηλέφωνα από την ISOLDE ή τον Numb ή εσένα να υπάρξει ανταπόκριση αν κι έχω...... πολύ κακό προαίσθημα.

Ο κος Πρύτανης δε βρίσκεται στην πατρίδα του για να βοηθήσω από δω που βρίσκομαι και να κλείσω ραντεβού στα μέρη όπου παραθερίζει όταν έρχεται!! :lol:

Είναι σε δράση στην Αθήνα και οργανώνει το πανεπ/μιο του μέλλοντος "φορτσάτος"!!! :o

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Σημερινή ανακοίνωση του Πανεπιστημίου Πειραιώς.

image.jpg

Τροποποιήθηκε από Anakin Skywalker

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μουσική ερωτική Καληνύχτα,βρε συνάδελφοι......λίγος έρωτας στη ζωή μας μπας και πέσουν οι τόνοι επιτέλους! emloveletter emserenade

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Από τις ενημερώσεις μου μόλις πριν από λίγο,η καταπληκτική και ιστορική ομιλία της βουλευτού του ΣΥΡΙΖΑ,νομού Αχα΄ί΄ας Μαρίας Κανελλοπούλου για τις διαγραφές,προχθές στην Ολομέλεια:

Πηγή : patra news

Η ομιλία της βουλευτού του Σύριζα Μαρία Κανελλοπούλου για τους «αιώνιους» φοιτητές 

06 Σεπ 2014 00:39

993910.jpg

"Στην πραγματικότητα, το μόνο λιμνάζον εδώ, το λιμνάζον που δημιουργεί κοινωνικές τοξικότητες, είναι οι πολιτικές σας" ανάφερε στην ομιλία της

Η βουλευτής Αχαΐας του ΣΥΡΙΖΑ Μαρία Κανελλοπούλου τοποθετήθηκε στην Ολομέλεια του Γ' Θερινού Τμήματος της Βουλής για το σ/ν με τίτλο «Ίδρυση και οργάνωση Συμβουλίου Εθνικής Πολιτικής για την Παιδεία και άλλες διατάξεις».

Συγκεκριμένα, η ομιλία της αναφέρθηκε στην τροπολογία για τη διαγραφή των λεγόμενων «αιώνιων» φοιτητών. Οξεία ήταν η κριτική της βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ για τον τρόπο που απαξιωτικά και ρατσιστικά χαρακτηρίζει η Κυβέρνηση τους φοιτητές αυτούς:

«Επειδή χθες ακόμα συζητούσαμε το αντιρατσιστικό νομοσχέδιο και το ρατσισμό στο δημόσιο λόγο, δεν μπορώ να μην αναφερθώ στην έκφραση «λιμνάζοντες φοιτητές», και αναρωτιέμαι ποιος σκέφθηκε αυτή την έκφραση ειδικού, απαξιωτικού βάρους!

Παραπέμπει σε βρώμικα νερά, σε βάλτους και έλη, σε μόλυνση! Στην πραγματικότητα, το μόνο λιμνάζον εδώ, το λιμνάζον που δημιουργεί κοινωνικές τοξικότητες, είναι οι πολιτικές σας. Και συνολικά, και στο χώρο της Παιδείας ειδικότερα».

Επεσήμανε ότι πραγματικός σκοπός του νομοσχεδίου είναι η πειθάρχηση και ο εκφοβισμός όλων των φοιτητών και των φοιτητριών, η εντατικοποίηση των σπουδών τους. «Μέχρι τώρα οι φοιτητές έμπαιναν στις σχολές της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης, ξέροντας πως είχαν την ελευθερία, να σταματήσουν για ένα χρονικό διάστημα, για να εργαστούν επειδή είχαν οικονομική ανάγκη.

Να φύγουν από την επαρχιακή πόλη που είχαν περάσει, επειδή δεν τα έβγαζαν πέρα, και να επιστρέψουν μια επόμενη χρονιά... Ποιος θα αμφισβητήσει την καθηγητική αυθαιρεσία, όταν επικρέμαται από πάνω του το ν+2 έτη; Ποιος θα τολμήσει να κάνει κατάληψη όταν τον απειλεί το ν+2 έτη;

Ποιος επιστήμονας θα αντιταχθεί αύριο στα Μνημόνια ή στα αφεντικά του, όταν εκπαιδεύεται από τα φοιτητικά του χρόνια πως ο μόνος τρόπος για «να τη βγάλεις καθαρή» είναι να είσαι υπάκουος, να είσαι σιωπηλός και να γνέφεις διαρκώς «ναι».

Αναφέρθηκε στο δικαίωμα των φοιτητών να μπορούν να επιλέξουν παράλληλες σπουδές που αναγκαία στερούν χρόνο από τη φοίτησή τους, όπως σπουδές σχετικά με το θέατρο, τον κινηματογράφο, το χορό, τη μουσική, τις ξένες γλώσσες.

“Εκπαραθυρώνονται, επειδή τελικά θέλουν να γευτούν μια στοιχειώδη ελευθερία, λίγο πριν βρεθούν επίσημα και με πτυχίο άνεργοι και άνεργες, εξαιτίας της οικονομικής σας πολιτικής, να παρακαλούν για μισθούς πείνας, ενώ κάποιοι θα κερδίζουν από την υπεραξία της δουλειάς τους.

Της μαύρης, της ανασφάλιστης, της αδήλωτης δουλειάς τους. Αυτό είναι κυρίως που ενοχλεί. ΄Οχι το μηδενικό κόστος κάποιων λίγων φοιτητών, αλλά η ελευθερία που τους έχει απομείνει!».

Μαρία Κανελλοπούλου για τις διαγραφές φοιτητών 3/9/2014

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest fay_

Σημερινή ανακοίνωση του Πανεπιστημίου Πειραιώς.

image.jpg

Μη χειρότερα....εκεί δεν θα κινηθούν επειτα βάσει οργανισμών;;

υγ:ειλικρινά τώρα,ξέρουν τι τους γίνεται;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Fay ελπίζω πως απλά έβγαλαν μία ανακοίνωση που να ενημερώνει τους φοιτητές του το πανεπιστήμιο για την νέα ρύθμιση μετά την ψήφιση της τροπολογίας. Η διατύπωση είναι σχεδόν αντιγραφή της τροπολογίας. Κι εμένα δεν μου αρέσει που δεν αναφέρει παραπομπή στον Οργανισμό μετά τις 30/4 αλλά ελπίζω πως δεν έγινε σκόπιμα.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Δημιουργία νέας...