Jump to content
Sign in to follow this  
Sylvia Plath

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

Recommended Posts

απο φβ

Σύμφωνα με το πρόγραμμα ημερησίων διατάξεων της βουλής την Τετάρτη 3/9/2014 στις 10.00 πμ θα γίνει η ψήφιση του σχεδίου νόμου "Ίδρυση και οργάνωση Συμβουλίου Εθνικής Πολιτικής για την Παιδεία και άλλες διατάξεις" .

Η τροπολογία για τις διαγραφές λογικά θα ψηφιστεί τότε.

http://www.hellenicparliament.gr/Nomothetiko-Ergo/dailyplan?lpr_id=30570a0a-753c-45f0-89bc-6c92ba9bc928

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν βρεθεί κάποιος τρελλός και κάνει καταγγελία σε μια σχολή ότι παρατυπεί κι ότι έχει επιτρέψει σε φοιτητές που έχουν διακόψει να συμμετέχουν σε εξεταστικές, τότε τι θα γίνει;

Δεν ειναι καθολου παρανομο και καθολου παρατυπο...

Το τι εξετασεις κανει καθε εδρα και ποιους δεχεται ειναι δικο της θεμα και δεν εχει υποχρεωση να δωσει λογαριασμο σε κανεναν...

[...]

ναι απεχω τυπικα, και κανω κλινικες γιατι ετσι μου εχει k@ylwsei με τις υπολοιπες ομαδες που ασκουνται...

και οταν με το καλο κανω αρση αναστολης θα δωσω (εληφθη?) εξετασεις και θα περαστει ο βαθμος...

Τι νοημα εχει το αυτοδιοικητο ?

Λογικοι οι ψυχαναγκασμοι ως ενα οριο, αλλα υποτιθεται οι σχολες θα εχουν διαθεση να βοηθησουν...και αυτο ειναι νομοτυπη ΚΑΙ ΗΘΙΚΟΤΑΤΗ βοηθεια...

Αν κρινω και απο τα λαικ στο σχολιο σου, καποιοι θεωρουν ευλογο καποιος να κανει τετοια καταγγελια ...

Ψιλοξέφυγες. Ειδικά με τα λαικ στα ποστ μου. Δεν είναι δουλειά σου να ασχολείσαι. Και σε παρακαλώ να μην ξαναγίνει, γιατί μπορώ κι εγώ να ξεφύγω. ΟΚ;

Επί της ουσίας τώρα και πολύ συνοπτικά γιατί δεν υπάρχει χρόνος...

Δεν λέω ότι η λύση της διακοπής δεν θα μου άρεσε. Απλά εξέφρασα κάποιους προβληματισμούς.

Το αυτοδιοίκητο, πάντως, ΣΙΓΟΥΡΑ δεν έχει το νόημα της σύναψης ιδιωτικών συμφωνιών με τον κάθε φοιτητή ξεχωριστά, ειδικά όταν πρόκειται για ένα τόσο τεράστιο ζήτημα όπως οι λιμνάζοντες.

Η υπόθεση της καταγγελίας είχε το εξής νόημα. Η διακοπή σπουδών φαντάζομαι δεν θα είναι για όλους. Κάποιοι ενδεχομένως να μείνουν απ' έξω. Και κάποιος απ'αυτούς τους απ'έξω μπορεί να τρελαθεί και να καταγγείλει τη σχολή ή να ανακινήσει το θέμα μέσω του Τύπου. Δε μιλάμε για 10 και 20 περιπτώσεις για να έχει ιδιαίτερη σημασία η εκ των έσω πληροφόρηση, αλλά για χιλιάδες. Ένα τέτοιο θέμα δεν είναι εύκολο να περάσει απαρατήρητο. Υπάρχει το ενδεχόμενο να βρεθούμε παγιδευμένοι σε μια προβληματική κατάσταση και γι'αυτό θα πρέπει να ψαχτεί το κατά πόσο η λύση αυτή είναι νομότυπη και ότι δεν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα. Από εκεί και πέρα, θα πρέπει να εξετάσουμε και για ποιο ακριβώς κέρδος θα γίνει όλη αυτή η μανούρα με τις διακοπές σπουδών και μήπως θα ήταν καλύτερο να αναζητηθεί μια ρεαλιστικότερη λύση.

ΥΓ: Δεν έχω να προσθέσω τίποτα άλλο. Μην περιμένεις άλλη απάντηση για το θέμα. Δεν μπορώ να παρακολουθώ το φορουμ αυτές τις μέρες.

Τροποποιήθηκε από primordial

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

οντως μια χαρα μπορει να βολευτει καποιος στις κλινικες με αυτο το συστημα!

Η εξεταστική στην οποία θα περαστούν οι βαθμολογίες στα μαθήματα με απασχολεί. Σίγουρα δεν μπορεί να είναι κάποια εξεταστική κατά τη διάρκεια της διακοπής σπουδών. Από την άλλη, όταν λήξει η διακοπή σπουδών, θεωρητικά θα έχουν ήδη αναλάβει οι οργανισμοί. Για παράδειγμα, θα επιτραπεί σε κάποιον που είχε διακόψει να συμμετάσχει σε κάποια εξεταστική, ενώ ήδη έχουν αναλάβει οι οργανισμοί κι ενώ δεν πληρεί το κριτήριο των μαθημάτων; Υπάρχει κάποια πρόβλεψη;

Αυτά. Καλή συνέχεια.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Η εξεταστική στην οποία θα περαστούν οι βαθμολογίες στα μαθήματα με απασχολεί. Σίγουρα δεν μπορεί να είναι κάποια εξεταστική κατά τη διάρκεια της διακοπής σπουδών.

ναι, δεν το σκεφτηκα αυτο! ειχα στο μυαλο μου μονο την παρακολουθηση! (υποτιθεται θα συνεννοηθεις να περασουν το βαθμο σε μελλοντα χρονο... αλλα... δεν ξερω)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Η δημοσιευση μου αυτη εχει διευκρινιστικο χαρακτηρα και οχι χαρακτηρα εκδικητικο απεναντι στα διαφορα που εχουν γραφτει για τους moderators. Ο καθενας μπορει να εκφραζει ελευθερα τη γνωμη του και δε θελω να πω σε αντιδικια με κανεναν. Δε με αφορα και δε θα το κανω

1. Τον τελευταιο καιρο εχουν γινει αρκετα edit σε δημοσιευσεις. Ειναι αληθεια. Το τοπικ βριθει υβρεων απεναντι σε αλλα μελη. Σε οποιον και να εχει κανει μια τετοια υβριστικη δημοσιευση θα του γινει edit. Δεν πα να ειναι και moderator ο ιδιος. Επισης σε οποια δημοσιευση γινεται report τη διαβαζουμε και κρινουμε αν πρεπει να σβηστει, να τροποποιηθει ή να μεινει ως εχει.

2. Οι moderators μπορουν να κανουν edit σε ποστ και να στελνουν warning points. Δυστυχως δεν μπορουν να διαγραφουν μελη. Αυτο μπορουν να το κανουν μονο οι administrators

3. Το σαιτ ειναι ιδιοκτησια των ιδρυτων του που ειναι και administrators.

4. Για αιτησεις οσων αφορα διαγραφη μελων ή παραπονα για τους moderators να απευθυνεστε στους administrators

Ευχαριστω

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αν βρεθεί κάποιος τρελλός και κάνει καταγγελία σε μια σχολή ότι παρατυπεί κι ότι έχει επιτρέψει σε φοιτητές που έχουν διακόψει να συμμετέχουν σε εξεταστικές, τότε τι θα γίνει;

Δεν ειναι καθολου παρανομο και καθολου παρατυπο...

Το τι εξετασεις κανει καθε εδρα και ποιους δεχεται ειναι δικο της θεμα και δεν εχει υποχρεωση να δωσει λογαριασμο σε κανεναν...

[..]ναι απεχω τυπικα, και κανω κλινικες γιατι ετσι μου εχει k@ylwsei με τις υπολοιπες ομαδες που ασκουνται...

και οταν με το καλο κανω αρση αναστολης θα δωσω (εληφθη?) εξετασεις και θα περαστει ο βαθμος...Τι νοημα εχει το αυτοδιοικητο ?Λογικοι οι ψυχαναγκασμοι ως ενα οριο, αλλα υποτιθεται οι σχολες θα εχουν διαθεση να βοηθησουν...και αυτο ειναι νομοτυπη ΚΑΙ ΗΘΙΚΟΤΑΤΗ βοηθεια...Αν κρινω και απο τα λαικ στο σχολιο σου, καποιοι θεωρουν ευλογο καποιος να κανει τετοια καταγγελια ...

Επί της ουσίας τώρα και πολύ συνοπτικά γιατί δεν υπάρχει χρόνος...

Δεν λέω ότι η λύση της διακοπής δεν θα μου άρεσε. Απλά εξέφρασα κάποιους προβληματισμούς.

Το αυτοδιοίκητο, πάντως, ΣΙΓΟΥΡΑ δεν έχει το νόημα της σύναψης ιδιωτικών συμφωνιών με τον κάθε φοιτητή ξεχωριστά, ειδικά όταν πρόκειται για ένα τόσο τεράστιο ζήτημα όπως οι λιμνάζοντες.

Η υπόθεση της καταγγελίας είχε το εξής νόημα. Η διακοπή σπουδών φαντάζομαι δεν θα είναι για όλους. Κάποιοι ενδεχομένως να μείνουν απ' έξω. Και κάποιος απ'αυτούς τους απ'έξω μπορεί να τρελαθεί και να καταγγείλει τη σχολή ή να ανακινήσει το θέμα μέσω του Τύπου. Δε μιλάμε για 10 και 20 περιπτώσεις για να έχει ιδιαίτερη σημασία η εκ των έσω πληροφόρηση, αλλά για χιλιάδες. Ένα τέτοιο θέμα δεν είναι εύκολο να περάσει απαρατήρητο. Υπάρχει το ενδεχόμενο να βρεθούμε παγιδευμένοι σε μια προβληματική κατάσταση και γι'αυτό θα πρέπει να ψαχτεί το κατά πόσο η λύση αυτή είναι νομότυπη και ότι δεν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα. Από κει και πέρα, θα πρέπει να εξετάσουμε και για ποιο ακριβώς κέρδος θα γίνει όλη αυτή η μανούρα με τις διακοπές σπουδών και μήπως θα ήταν καλύτερο να αναζητηθεί μια ρεαλιστικότερη λύση.

ΥΓ: Δεν έχω να προσθέσω τίποτα άλλο. Μην περιμένεις άλλη απάντηση για το θέμα. Δεν μπορώ να παρακολουθώ το φορουμ αυτές τις μέρες.

Η διακοπη σπουδων εχει νοημα αν ο Οργανισμος θα βγει μεν φετος, αλλα δεν θα μπορει ο κ. Πρυτανης να να μας πει με σιγουρια αν θα ειναι ετοιμος μεχρι την ληξη της ημερομηνιας που θα προβλεπεται η αυτοδικαιη διαγραφη. Κερδιζετε χρονο για να μην ρισκαρετε να περασετε στο καθεστως του Οργανισμου, που οπως ολα δειχνουν (αν μιλαμε για ΕΚΠΑ) θα ειναι αρκετα πιο ευνοϊκος. Ακομα, ομως κι αν μιλαμε για Ιδρυματα οπου τυχον προσθετη παραταση, μεσω του Οργανισμου θα προϋποθετει ποσοστο περασμενων μαθηματων θα εχετε μπροστα σας τουλαχιστον μια εξεταστικη και μεγαλυτερο χρονικο διαστημα για να πιασετε το ποσοστο αυτο. Αν το ζητημα των Οργανισμων τωρα καθυστερησει για χρονικο διαστημα μεγαλυτερο του εξαμηνου, θα δουμε τι αλλο μπορει να γινει. Θα ενημερωσουμε αναλυτικα για ολα οσα ρωτατε (που ειναι αποριες και πολλων αλλων παιδιων) μετα απο τη συναντηση μας με τον νεο Πρυτανη του ΕΚΠΑ, αλλα και μετα απο συναντηση με τον Προεδρο της Ιατρικης Σχολης και ενδεχομενως και με τον Κοσμητορα και γραμματεα της Σχολης, αν αυτο κριθει απαραιτητο. Ως προς το θεμα των εξετασεων που αναφερθηκε, αν και προφανως θα ειναι παρατυπο, πιστευω πως θα ειναι θεμα αποκλειστικα της καθε εδρας, ακομα κι αν το Ιδρυμα ή τα Τμηματα σιωπηλα δωσουν τελικα το "πρασινο" φως. Προσωπικα δεν το βλεπω και τοσο ευκολο, ακομα κι αν υπαρχει η καλυτερη διαθεση. Θα ενημερωθουμε και θα απαντησουμε υπευθυνα συντομα.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ως προς το θεμα των εξετασεων που αναφερθηκε, αν και προφανως θα ειναι παρατυπο, πιστευω πως θα ειναι θεμα αποκλειστικα της καθε εδρας, ακομα κι αν το Ιδρυμα ή τα Τμηματα σιωπηλα δωσουν τελικα το "πρασινο" φως.

Οταν καποιος κανει διακοπη σπουδων παραδιδει τη φοιτητικη του ταυτοτητα στη Γραμματεια. Επομενως η ερωτηση αν μπορουμε να δινουμε μαθηματα κατα τη διακοπη σπουδων νομιζω οτι στερειται περιεχομενου,. Θα πας να δωσεις εξετασεις : ποιος εισαι;;; Προσωπικα δε μου εχει τυχει ποτε να μη μου ζητησουν φοιτητικη ταυτοτητα.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ίσως να μπορούσε κάποιος που έχει κάνει διακοπή σπουδών και έχει παραδώσει την φοιτητική του ταυτότητα να δώσει σε κάποιες έδρες με διάθεση βοήθειας με την αστυνομική του ταυτότητα. Είναι όμως μόνο εικασία και δύσκολα εφαρμόσιμη σε αρκετές έδρες που δεν φαίνεται να έχουν τέτοια διάθεση.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest fay_

ντρέπομαι ειλικρινα που διακρίνω το 2014 ομοφοβία και μάλιστα και απο γιατρούς....

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ντρέπομαι ειλικρινα που διακρίνω το 2014 ομοφοβία και μάλιστα και απο γιατρούς....

Εδώ τόσο καιρό βλέπουμε στο φόρουμ να γράφουν άτομα που είναι συμπλεγματικοί μισάνθρωποι και προβάλουν το γιατριλίκι για ποζερία,

με το μίσος απέναντι σε ένα υποσύνολο της ανθρωπότητας θα κολήσουμε;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μαλιστα. Αρα σ αυτον τον Οργανισμο για Ιατρικη απαιτειται το 70% !

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ίσως να μπορούσε κάποιος που έχει κάνει διακοπή σπουδών και έχει παραδώσει την φοιτητική του ταυτότητα να δώσει σε κάποιες έδρες με διάθεση βοήθειας με την αστυνομική του ταυτότητα. Είναι όμως μόνο εικασία και δύσκολα εφαρμόσιμη σε αρκετές έδρες που δεν φαίνεται να έχουν τέτοια διάθεση.

Ισως καποιες εδρες να το δεχτουν και μακαρι να το κανουν. Ομως πιθανως να ειναι η μειοψηφια.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest fertomasa

σε οσους παρακολουθουν το φορουμ και ετυχε να δουν καποια ποστ μου που μπορει να συμφωνησαν ή να διαφωνησαν, σε οσους ετυχε να επικοινωνησουμε αυτους τους μηνες εδω μεσα θελω να σας ευχαριστησω για την ανοχή και την επικοινωνια μας...

θα αποχωρησω απο τη δημοσια συζητηση εδω μεσα... ειναι στοιχειωδης πραξη αυτοσεβασμου μετα τα οσα διαβασα περι ρατσισμου και ομοφοβιας....

το φορουμ αυτο εχει προσφερει πολλα με τη βοηθεια των μελων του, και το χρονο των διαχειριστων....οφειλουμε ολοι πολλα στην προσπαθεια των παιδιων που εβαλαν πλατη...

παγκοσμια πρωτοτυπια για φορουμ οι διαχειριστες να λασπωνουν και να στιγματιζουν μελη....

ειμαι πεπεισμενος οτι το φορουμ πλεον δεν ειναι σε αντικειμενικα και μετριοπαθη χερια...

αποχωρω....ευχαριστω ολους για τα like και καλη επιτυχια στους στοχους σας...

Τροποποιήθηκε από fertomasa

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Συγγνώμη για την παρέμβαση fertomasa, νομίζω πως οι διαχειριστές κάνουν το καλύτερο που μπορούν. Μία παρεξήγηση μπορεί να διορθωθεί. Για μία φράση που μπορεί να παρεξηγηθεί με τον τρόπο που την έγραψες, δεν νομίζω πως τα σχόλια ήταν στοχευμένα εναντίον σου αλλά απέναντι στην ερμηνεία μιας φράσης σου. Μετά τη διευκρίνισή σου το θέμα μπορεί να λήξει.

Ξανασκέψου την απόφασή σου να αποχωρήσεις, μην παίρνεις αποφάσεις εν θερμώ. Μόνος σου παρεδέχεσαι την συμβολή των συγκεκριμένων ανθρώπων στο forum και την βοήθειά τους σε όλους εμάς. Δεν έχουν λόγο να σε στοχοποιούν, έτσι δεν είναι;

Τροποποιήθηκε από Anakin Skywalker

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest fertomasa

αγαπητε anakin,ηλπιζα ολο αυτο τον καιρο καπως να σταματησει η διολισθηση του τοπικ σε μπαστουνακι....

Απο τη στιγμη που οι διαχειριστες το ενισχυουν θα αποχωρησω....

Τα περι ρατσισμου και ομοφοβιας καθως και το warn απο το πουθενα τελειωσε την ιστορια...

Κανεις εδω δεν γνωριζει τη διαδρομη και το βιογραφικο μου εκτος απο 2-3 ατομα...

Με κρινουν ατομα που δεν με ξερουν και το μονο τους ακαδημαικο προσον αυτη τη στιγμη ειναι το απολυτηριο λυκειου της δεκαετιας του 1990...

Τα περι ρατσισμου και σεξισμου ξεχειλισε το ποτηρι...

Βεβαιως οποιος μπορει να δει αντικειμενικα καταλαβαινει πολλα...

Επαναλαμβανω στο τελευταιο ποστ οτι η καραντη δεν ειναι το πρωτο ατομο που θελει διαγραφη....

Δεν θα επανελθω με αλλα ποστ να εξηγω και να κουραζω....

Ευχαριστω για την ανοχη, δεν θα επανελθω και το εννοω...

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Συγγνώμη και πάλι που παρεμβαίνω, είμαι σίγουρος πως τα edit δεν γίνονται από διάθεση λογοκρισίας των γραφομένων σου από τους διαχειριστές αλλά για την προστασία των μελών που μπορούν να προσβληθούν από τέτοιες εκφράσεις. Είναι δύσκολο να επιτελέσεις αυτόν το ρόλο και νομίζω πως είσαι επικριτικός και ίσως άδικος (πολλοί από εμάς που συμμετέχουμε στο forum και ειδικά στο topic των επί πτυχίω το μόνο προσόν που έχουμε είναι ένα απολυτήριο λυκείου περασμένων δεκαετιών) απέναντι σε ανθρώπους που συνεισφέρουν εθελοντικά και ειλικρινά πιστεύω πως κάνουν το καλύτερο που μπορούν.

Δικαίωμά σου η απόφασή σου να αποχωρήσεις. Προσωπικά σου εύχομαι κάθε ευτυχία στην ζωή σου, καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου και καλό πτυχίο.

Τροποποιήθηκε από Anakin Skywalker

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Η διακοπη σπουδων εχει νοημα αν ο Οργανισμος θα βγει μεν φετος, αλλα δεν θα μπορει ο κ. Πρυτανης να να μας πει με σιγουρια αν θα ειναι ετοιμος μεχρι την ληξη της ημερομηνιας που θα προβλεπεται η αυτοδικαιη διαγραφη. Κερδιζετε χρονο για να μην ρισκαρετε να περασετε στο καθεστως του Οργανισμου, που οπως ολα δειχνουν (αν μιλαμε για ΕΚΠΑ) θα ειναι αρκετα πιο ευνοϊκος. Ακομα, ομως κι αν μιλαμε για Ιδρυματα οπου τυχον προσθετη παραταση, μεσω του Οργανισμου θα προϋποθετει ποσοστο περασμενων μαθηματων θα εχετε μπροστα σας τουλαχιστον μια εξεταστικη και μεγαλυτερο χρονικο διαστημα για να πιασετε το ποσοστο αυτο. Αν το ζητημα των Οργανισμων τωρα καθυστερησει για χρονικο διαστημα μεγαλυτερο του εξαμηνου, θα δουμε τι αλλο μπορει να γινει. Θα ενημερωσουμε αναλυτικα για ολα οσα ρωτατε (που ειναι αποριες και πολλων αλλων παιδιων) μετα απο τη συναντηση μας με τον νεο Πρυτανη του ΕΚΠΑ, αλλα και μετα απο συναντηση με τον Προεδρο της Ιατρικης Σχολης και ενδεχομενως και με τον Κοσμητορα και γραμματεα της Σχολης, αν αυτο κριθει απαραιτητο. Ως προς το θεμα των εξετασεων που αναφερθηκε, αν και προφανως θα ειναι παρατυπο, πιστευω πως θα ειναι θεμα αποκλειστικα της καθε εδρας, ακομα κι αν το Ιδρυμα ή τα Τμηματα σιωπηλα δωσουν τελικα το "πρασινο" φως. Προσωπικα δεν το βλεπω και τοσο ευκολο, ακομα κι αν υπαρχει η καλυτερη διαθεση. Θα ενημερωθουμε και θα απαντησουμε υπευθυνα συντομα.

Σ ευχαριστω που το διευκρινίζεις. Αυτό ακριβώς ρωτούσα σε προηγούμενα ποστ. Επομένως, οι προβλέψεις του οργανισμού δεν θα ισχυσουν αμεσα για όσους επανεγγραφούν μετά από διακοπή σπουδών, αλλά θα ισχύσουν μετά από τουλάχιστον μία εξεταστική κι έτσι θα μπορέσουν να περαστούν και βαθμοί από πιθανές άτυπες εξεταστικές κατά τη διάρκεια της διακοπής.

Θα ήταν πάντως προτιμότερο χίλιες φορές αν μετέθεταν την ισχύ των οργανισμών στο ακαδ. έτος 15/16 και αν το έξτρα 1έτος (14/15), που μας προσφέρουν έμμεσα μέσω της δυνατότητας διακοπής σπουδών, το παρείχαν ως κανονική ετήσια παράταση. Δηλαδή, μια απλή 4μηνη μετάθεση της έναρξης των οργανισμών από τον Απρ 15 στον Σεπ 15 θα μπορούσε να μας γλιτώσει από όλες αυτές τις αλχημείες με τις διακοπές σπουδών. Ελπίζω να ακολουθήσουν άλλη τακτική.

Τροποποιήθηκε από primordial

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

https://www.facebook.com/groups/oxistisdiagrafestonfoititon/permalink/1508319626052174/

Επιλογές από τα πρακτικά της Επιτροπής Μορφωτικών Υποθέσεων στις 26-8-2014

<<<Στο δημόσιο διάλογο, εγώ έλεγα ότι θα εφαρμόσω το νόμο, αν δεν μου καταθέσουν κάποια πρόταση.

Δηλαδή, τι έλεγε ο νόμος; Αυτοδικαίως τελειώνει η φοιτητική ιδιότητα και σχέση. Μου λέγανε, εκτός του διαλόγου με τα Πανεπιστήμια και τα Τ.Ε.Ι., ότι αυτοί δεν επιβαρύνουν οικονομικά.

Δεν το ξέρω, δεν με αφορά.

Πιστεύω ότι και μόνο η αναπαραγωγή του σχετικού υλικού παράγει οπωσδήποτε μια γραφειοκρατία.

Δεν το έβαλα εγώ αυτό το θέμα, δεν με αφορά αυτό...

Κάποιοι σκέφτονται οικονομίστικα, όχι όμως εμείς.

Το πρόβλημα είναι άλλο: Πώς σε αξιολογούν, αυτοί που δεν σε ξέρουν.

Οι αξιολογήσεις τις οποίες διαβάζουμε, ότι το τάδε πανεπιστήμιο είναι ογδοηκοστό, δεν γίνονται από αξιολογητές που έρχονται, σε βλέπουν και σε συζητούν....

Δηλαδή, υπάρχει νόμος αλλά να αλλάξει.

Μα, αν είναι να αλλάξει, πρέπει να δούμε τι εστί.

Πώς θα αλλάξει αν δεν κουβεντιαστεί;

Συνεκτιμούσα αυτά που είχατε πει εσείς.

Τα πρακτικά εδώ είναι, ο συνάδελφός μας είχε πει, ότι είχαμε επαφή, όσον αφορά τους φοιτητές που δεν ήταν αδιάφοροι. ...

Στη συζήτηση που κάναμε μετά με τον κ. Βενιζέλο και τον κ. Σαμαρά, είπαμε ότι κάποιος που το παλεύει δεν μπορεί να περιφρονηθεί.

Άρχισαν τα πανεπιστήμια και τα Τ.Ε.Ι. να μας δίνουν αριθμούς.

Πόσοι επέδειξαν ενδιαφέρον τα τελευταία δύο χρόνια; Οι αριθμοί ήταν ανάγλυφοι.

Είπαμε, λοιπόν, ότι σ΄αυτόν που επέδειξε και το ελάχιστο ενδιαφέρον, που ήρθε μια φορά και έχει μπροστά του άλλα 50 μαθήματα, δηλαδή κάτι έδειξε και κάτι του πέρασε από το μυαλό, να δώσουμε δύο δυνατότητες.

Αν τα πανεπιστήμια είχαν οργανισμούς, δεν θα κάναμε τη συζήτηση.

Γιατί ο νομοθέτης που ήταν πολύ αυστηρός το 2011, έλεγε αμέσως μετά στη ρύθμιση ότι αυτά τα θέματα θα τα ρυθμίσουν οι οργανισμοί.

Οι οργανισμοί όμως κατατέθηκαν στις 31/6.

Η Βουλή το 2011 πίστευε ότι μετά από τρία χρόνια θα το είχαν καταθέσει.

Δεν το είχαν όμως καταθέσει, στην Ελλάδα ζούμε.

Τα κατέθεσαν όμως τώρα τα κείμενα αυτά.

Αυτά όμως τώρα αξιολογούνται και θα πάνε στο ΣτΕ τον Απρίλιο.

Άρα, αυτά τα κείμενα θα είναι Προεδρικά Διατάγματα, λίγο ή πολύ, την άνοιξη του 2015 και από τότε τα πανεπιστήμια θα αναλάβουν και την αρμοδιότητα για τους τρέχοντες φοιτητές.

Έτσι πρέπει να γίνει.

Όλα αυτά είναι σωστά.

Παίρνουμε λοιπόν αυτή την απόφαση να δώσουμε αυτή την ευκαιρία μέχρι στιγμής, γιατί ήταν ομόφωνη η απόφαση.

Το θεωρώ πολύ σωστό και έχουμε βρει μια λύση επιεική για αυτούς που το θέλουν.

Κάποιοι δεν το θέλουν.

Έχει σταματήσει κάποιος από το 2000 και όταν ψηφίστηκε ο νόμος του 2011, νόμιζε ότι έχει διαγραφεί. Δεν είναι έτσι.

Όποιος δείχνει ενδιαφέρον, πάει και εγγράφεται, δίνει ένα μάθημα, κάτι κάνει για να αποδείξει το ενδιαφέρον του.

Αυτός πρέπει να προστατευθεί.....

Εδώ δεν την έχω την αλλαγή.

Θα την φέρουμε εμπρόθεσμα για την Ολομέλεια.

Δεν είναι δική μου η αλλαγή, είναι μια πρόταση που μου έκαναν οι πρυτάνεις και οι καινούργιοι και οι απερχόμενοι και μου φάνηκε πάρα πολύ λογική. Άλλωστε μαζί χτίσαμε τις προηγούμενες αποφάσεις μας.>>>

Α. Λοβέρδος

Από τα Πρακτικά της επιτροπής της 26/8/2014,

αυτό που είπε ο Υπουργός

"Εδώ δεν την έχω την αλλαγή.

Θα την φέρουμε εμπρόθεσμα για την Ολομέλεια. "

μια φορά η Ολομέλεια συνέρχεται μετά το τρίτο θερινό τμήμα,

δηλαδή μετά το Σεπτέμβριο.

Άγνωσται αι βουλαί σχετικά με το χρόνο κατάθεσης της εν λόγω τροπολογίας, με βάση πάντα τη συγκεκριμένη δήλωση.

Τροποποιήθηκε από guerilla

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

offtopic

υποχρεωτικο το αγροτικο

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=64057603

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

offtopic

υποχρεωτικο το αγροτικο

Μα,αυτό ισχύει και τώρα για όσους πήραν πτυχίο μετά τις 15/11/2013.

Νομοθετήθηκε επί Υπουργείας Α. Γεωργιάδη. ( ΦΕΚ 252,τεύχος Α, άρθρο 22 ).

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Ενημερώνουμε για το θέμα της επερχόμενης τροπολογίας όσους ενδιαφέρονται.

Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με τον κο Κουράκη,κεντρικό κοινοβουλευτικό εισηγητή θεμάτων Παιδείας του ΣΥΡΙΖΑ,μας έγινε γνωστό πως η συζήτηση και η ψήφιση της σχετικής τροπολογίας για την εξαίρεση από τις διαγραφές κάποιων φοιτητών θα διεξαχθεί αύριο το πρωί από την Ολομέλεια της Βουλής και θα μεταδοθεί ζωντανά από το κανάλι της Βουλής on line όπως μεταδίδεται και σήμερα η συζήτηση για το αντιρατσιστικό νομοσχέδιο.

Μπορούμε λοιπόν ΟΛΟΙ,ΑΥΡΙΟ,ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΜΕ ΖΩΝΤΑΝΑ.

Προφανώς,όπως μας εξήγησε,η βελτιωτική προσθήκη αναμένεται να κατατεθεί αύριο την τελευταία στιγμή ως ένα έγγραφο που θα τους διανεμηθεί επιτόπου το οποίο θα συμπληρώνει το αρχικό ήδη γνωστό κείμενο.

Μας τόνισε επίσης πως το θέμα ΤΥΠΙΚΑ,αύριο "κλείνει"ΑΛΛΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ,ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ καθώς όσοι έχουν αρκετά μαθήματα και δεν προλαβαίνουν να τελειώσουν μέχρι τον Απρίλιο,θα το"ξαναβρούν" μπροστά τους σύντομα!

Συγκεκριμένα,μας είπε πως "αν,για παράδειγμα,έχει κάποιος στην Ιατρική 15 μαθήματα μεταξύ αυτών και Παθολογίες κ.α. δε νομίζω να προλαβαίνει να τελειώσει...πόσο μάλλον αν έχει ακόμη περισσότερα!"

Μας σύστησε να μην εφησυχάζουμε για κανένα λόγο και η εκτίμηση του η οποία ταυτίζεται με τις δικές μας πεποιθήσεις είναι πως δε θα πρέπει κανείς να περιμένει πολλά από τις νέες πρυτανικές αρχές αλλά παράλληλα,θα πρέπει να κινητοποιηθεί καθένας όπως μπορεί για να διασφαλίσει το μέλλον των σπουδών του!Συμπλήρωσε δε,πως "το θέμα αφορά και τους νέους φοιτητές ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!"

Τον ευχαριστήσαμε για την ομιλία του στην Επιτροπή Μορφωτικών Υποθέσεων και δήλωσε πως προσπάθησε να είναι ευγενικός και να συμβάλλει θετικά στη συζήτηση παρόλο που προσωπικά,είχε εσωτερική ένταση και θυμό λόγω των διαξιφισμών μέσα από δελτία τύπου που είχε ανταλλάξει με τον Υπουργό τις προηγούμενες μέρες για το παλιό γνωστό θέμα των οροθετικών γυναικών και τη δημοσιότητα που δόθηκε.

Νωρίτερα,πριν καλέσουμε τον κο Κουράκη,καλέσαμε στο Υπουργείο.Μας παρέπεμψαν στην κα Κοτταρίδη ή τον κο Κασκαβέλλη για το θέμα της τροπολογίας,οι οποίοι,όμως,ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΟΥΝ ΠΟΤΕ ΣΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΤΟΥΣ!

"Τι είχες Γιάννη,τι είχα πάντα.....!"

emwinemwin

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αγροτικό ενός έτους και όχι έξι μηνών.

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα,

αλλά με ενοχλεί

1.το κράτος να μην αντιμετωπίζει ισότιμα τους γιατρούς με τα άλλα επαγγέλματα

2.το κράτος να θυμάται το ευρωπαϊκό προηγούμενο και κεκτημένο μόνο α λα καρτ

3.το κράτος να ενδίδει στο λαϊκισμό

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Πριν από λίγα λεπτά,επικοινώνησε μαζί μας ο κος Κασκαβέλλης από το Υπουργείο τον οποίο αναζητούσαμε μάταια από το πρωί για το θέμα της τροπολογίας έχοντας αφήσει τηλέφωνα επικοινωνίας μαζί μας.

Μας επιβεβαίωσε ουσιαστικά πως ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΔΙΑΝΕΜΗΘΕΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΟΛΟΜΕΛΕΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΓΝΩΣΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΤΗΣ ΤΡΟΠΟΛΟΓΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΤΩΝ ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΩΝ ΣΤΑ ΕΞΑΜΗΝΑ ΦΟΙΤΗΤΩΝ.

Μας αποκάλυψε πως έχουν τηλεφωνήσει αρκετοί από το πρωί για να διερευνήσουν με ποιά μορφή θα "κατέβει"η τροπολογία για ψήφιση!

Ανάμεσα στα σχόλια που έκανε τα οποία βεβαίως κι αντικρούσαμε με επιτυχία,το παρακάτω χρήζει παρατήρησης:
"Αφού πρέπει να γίνει κι αυτό,ας γίνει!Από το ''11,γνωρίζατε για την ύπαρξη του νόμου αυτού!Γιατί δεν κινητοποιηθήκατε ΤΟΤΕ?"

Η δική μας απάντηση ήταν:"Στη σχολή μου,κύριε Κασκαβέλλη, κινητοποιήθηκαν από τότε!Κάνετε λάθος!

Εξάλλου,περιμέναμε τους Οργανισμούς που δεν πρόλαβαν να σχηματιστούν!Αν ο κος Υπουργός είχε ανταποκριθεί θετικά στο αίτημα μας για συνάντηση από τις πρώτες μέρες που ανέλαβε τα καθήκοντα του κι αποδεχόταν το αίτημα αναστολής για ένα έτος που προτείναμε μέχρι το σχηματισμό Οργανισμών,δε θα καταλήγαμε στην πόλωση του τελευταίου μήνα!Ουσιαστικά,τι έκανε?Δίνει μία παράταση σε κάποιους για μερικούς μήνες μέχρι το σχηματισμό Οργανισμών!Δε θα ήταν άδικο να την "πληρώσουν"οι προς διαγραφή της παραγράφου α) του άρθρου 80 ενώ οι υπόλοιποι από τις παραγράφους β) και γ) να τύχουν της ευνο΄ι΄κής μεταχείρισης των Οργανισμών?"

Η απάντηση του ήταν:"Καλά.Τέλος πάντων!"

Και η δική μας απάντηση ήταν:"Ναι,τέλος πάντων αλλά δεν ξέρουμε και οι σύλλογοι πως θα αντιδράσουν ακόμη και τώρα γιατί κάποιες διαγραφές θα γίνουν!Θα δούμε και τη συνέχεια!Ευχαριστώ πολύ που με καλέσατε για να ενημερώσω συναδέλφους που ανησυχούν στο greekmeds!"

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:Στο υπουργείο,αν είχαν από το 2011,δυναμική και στοχευμένη αντίδραση και κινητοποίηση από όλους τους συλλόγους και τις επιτροπές των επί πτυχίω φοιτητών,θα είχαν ενδεχομένως "μεριμνήσει" νωρίτερα για την προστασία κάποιων φοιτητών????Σαν παράπονο γιατί δεν έγιναν κινητοποιήσεις νωρίτερα μας ακούστηκε όλο αυτό......

ΠΡΟΦΑΝΩΣ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΦΗΣΥΧΑΖΟΥΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ Η ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΓΙΝΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΛΙΚΑ,ΝΑ ΤΥΧΕΙ ΤΗΣ ΑΠΟΔΟΧΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗΣ ΜΑΣ!!!!

Επιζητούν τις κινητοποιήσεις για να νομοθετούν σωστά??????

Ε,αυτό,είναι κι αν είναι ΕΚΠΛΗΞΗ ΠΙΑ!!!!

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

offtopic

υποχρεωτικο το αγροτικο

Αφού ανοίχτηκε αυτό το θέμα,παραθέτω το λινκ με ολόκληρο το άρθρο από την έντυπη έκδοση.

http://www.ygeianet.gr/box/cal/44691.pdf

Προσωπικά με προβληματίζει το εξής απόσπασμα :

" Σήμερα η υπηρεσία υπαίθρου είναι υποχρεωτική αλλά μόνο στα χαρτιά για τους γιατρούς, καθώς δεν προσδιορίζεται ο χρόνος πραγματοποίησής της.'Ετσι οι περισσότεροι γιατροί αιτούνται ένταξης σε εκπαίδευση για απόκτηση ειδικότητας και ξεκινούν το "αγροτικό " τους.Σε περίπτωση,που στο μεταξύ εγκριθεί η αίτησή τους για έναρξη ειδικότητας,διακόπτουν το " αγροτικό " και το συνεχίζουν μετά την εξειδίκευση.

Το καθεστώς αυτό , ωστόσο, δημιουργεί το εξής πρόβλημα : Οι γιατροί φτάνουν σε ηλικίες, στις οποίες δεν είναι πλέον εύκολο να μετακινηθούν στην περιφέρεια προκειμένου να κάνουν την οφειλόμενη υπηρεσία υπαίθρου. "

Προσωπικό σχόλιο : Συνεπώς το Υπουργείο ετοιμάζει ρύθμιση,ώστε η εκπλήρωση υπηρεσίας υπαίθρου να είναι προαπαιτούμενο για την έναρξη ειδικότητας ή προαπαιτούμενο για τη δήλωση ειδικότητας...( το άρθρο λέει : " αιτούνται ένταξης σε εκπαίδευση".. )

Με τη ρύθμιση Γεωργιάδη το αγροτικό έγινε προαπαιτούμενο για τη λήψη άδειας ειδικότητας.Συνεπώς, μπορούσε κάποιος να κάνει το αγροτικό είτε πριν την έναρξη είτε μεταξύ κύριου και ειδικού μέρους ή μετά το τέλος της εκπαίδευσης της ειδικότητας( ίσως και μετά τις εξετάσεις) για να λάβει την άδεια άσκησης ειδικότητας.

Συγγνώμη για τη συνέχιση του off topic, αλλά μάλλον είναι ένα θέμα, που θα μας απασχολήσει το επόμενο διάστημα..

edit : Μετέφερα ήδη αυτό το σχόλιό μου στην ενότητα με το αγροτικό.Αν οι διαχειριστές κρίνουν, ότι στο παρόν thread θα πυροδοτήσει άσχετες συζητήσεις, ας το διαγράψουν από εδώ.

Τροποποιήθηκε από joie

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Δημιουργία νέας...