Jump to content
Sign in to follow this  
Sylvia Plath

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

Recommended Posts

Syntaxidiotis και Myriam, το thread αυτό είναι πολιτικού και αντιπολιτευτικού περιεχομένου (ενιοτε και καλλιτεχνικού) ή ένα μέρος να μαθαίνουμε νέα για το ζήτημα που μας καίει όλους και δη το μέλλον μας; Γιατί τα "χρήσιμα" posts πλέον τα μετράς με το σταγονόμετρο. Δεν νομίζω ότι ενδιάφερει τους φοιτητές που σας διαβάζουν τι θα ψηφίσετε και τι δεν θα ψηφίσετε, ίσως θα ήταν καλύτερα να επικεντρωθούμε-είτε στο θέμα μας; Ευχαριστώ.

ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΤ ΣΤΙΣ 21 ΜΑΊ΄ΟΥ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΡΟΛ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ ΣΤΟ ΑΓΑΠΗΤΟ ΜΑΣ ΦΟΡΟΥΜ!!!

ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΗΓΗΘΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΤΡΙΑ ΑΛΛΑ "ΑΘΩΑ" POSTS!!!!

ΕΠΙΘΕΣΗ ΣΕ ΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΚΑΛΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ SYNTAXIDIOTIS ΓΙΑΤΙ "ΕΙΧΑΜΕ ΓΕΜΙΣΕΙ" ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΤΟ "THREAD" ME ΣΧΟΛΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΚΙ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ!!!

ΦΥΣΙΚΑ,ΤΟ ΠΟΣΤ ΤΟΥ ΑΥΤΟ ΗΡΘΕ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΣΑΤΙΡΑ ΣΤΟΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΑΝΑΡΤΩΝΤΑΣ ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ ΣΤΑ ΟΠΟΙΑ Ο κος ΣΑΜΑΡΑΣ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΠΟΙΗΣΗ!!!

ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΠΡΑΓΜΑ!!! ΤΥΧΑΙΟ??? ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ.......

ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΟΤΕ ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙ ΠΙΑ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ ΗΤΑΝ ΚΑΤΑΠΕΛΤΕΣ ΚΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΑΠΟΣΤΟΜΩΤΙΚΕΣ!!!

ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΕΚΑΝΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ "ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ" ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΤΟ ΑΝΑΓΚΑΣΑΜΕ ΟΤΑΝ ΜΑΣ ΥΠΕΔΕΙΞΕ ΜΕ ΘΡΑΣΥΤΗΤΑ ΤΟΝ ΕΝΔΕΔΕΙΓΜΕΝΟ ΤΡΟΠΟ ΕΚΦΡΑΣΗΣ ΠΡΟΣΒΑΛΛΟΝΤΑΣ ΜΑΣ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΑΡΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ,"ΜΑΖΕΥΤΗΚΕ" ΣΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΙΔΙΔΕΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΣΥΧΝΑ ΣΤΟ ΠΡΟΣΦΙΛΕΣ ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΟΝ ΣΠΟΡ ΤΗΣ ΠΡΟΒΟΚΑΤΣΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΡΟΛΑΡΙΣΜΑΤΟΣ!!!

ΤΩΡΑ,.....ΞΕΣΑΛΩΝΕΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΕΝΟΣ ΒΑΡΙΑ ΝΟΣΟΥΝΤΟΣ ΠΛΟΥΡΑΛΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΩΝ COMME IL FAUT ΤΡΟΠΩΝ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΗ ΔΥΣΑΡΕΣΤΗ ΘΕΣΗ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ ΝΑ ΤΙΣ ΕΠΙΔΟΚΙΜΑΖΟΥΝ!!!!!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗ ΕΞΗΓΗΣΗ........ΓΙΑ ΜΕΝΑ!

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σαφώς και έχεις δίκιο.Γι αυτό σ ενθαρρύνω να βρίσκεις ειδήσεις,να τις αναρτάς,να τρέχεις με την Myriam,την Isolde,τον Numb ή αν είσαι μακρυά να γράφεις επιστολές

σε πρόσωπα που μπορούν να επηρεάσουν τις εξελίξεις στο ζήτημά μας.Επίσης να κρατάς το φόρουμ ζωντανό και όχι όπως σε άλλες σχολές που ενημερώνεται ή

βλέπεις έστω κι άσχετο σχόλιο ανά μήνα.Στο φόρουμ αυτό μπορείς να γράφεις την αγωνία σου και τον προβληματισμό σου,ιδίως αυτές τις κρίσιμες ώρες και να

μοιράζεσαι το άγχος σου με άλλους.

Αν δεν σε ικανοποιούν αυτά υπάρχει και το φεισμπουκ,αλλά καλού κακού πάρε και κανένα κουτί ηρεμιστικά πριν διαβάσεις τις αναρτήσεις εκεί.

Το ζήτημα των διαγραφών είναι άκρως πολιτικό.Και αλλαγή πολιτικής σημαίνει και αλλαγή επί του θέματός μας.

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΦΟΛΗΣ ΤΗΣ ΥΛΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΛΑΒΕ ΑΠΟ ΤΟΝ SYNTAXIDIOTIS!!!

ΣΕΛΙΔΑ 204!!!!

ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ,ΜΑΚΡΟΣΚΕΛΕΣΤΑΤΗ ΚΙ ΕΞΙΣΟΥ ΕΥΓΕΝΙΚΗ,ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΤΗ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ 204,ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ!!!!!

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest PtyxiouxosV

Πανεπιστήμια: ο παραλογισμός των Γενικών Συνελεύσεων

Πηγή : protagon

Η είδηση περνάει πια εντελώς απαρατήρητη. Είναι σαν να λέμε «αύριο θα έχουμε καταιγίδα» ή «το χρηματιστήριο έπεσε μια μονάδα». Ένα δυσάρεστο συναίσθημα σε διαπερνά για δευτερόλεπτα, αλλά εξαφανίζεται στη στιγμή. Τι μπορούμε να κάνουμε εξάλλου εμείς κάθε φορά που οι φοιτητές αποφασίζουν να καταλάβουν την σχολή τους; Να μπούμε να τους βγάλουμε; Όχι βέβαια, άρα δεν αξίζει να χαλάμε τη ζαχαρένια μας.

Έτσι στα ψιλά πέρασε κι αυτές τις μέρες η είδηση ότι 40 φοιτητές κατέλαβαν το Εργαστήριο Επιδημιολογίας της Ιατρικής Αθηνών κι εμπόδισαν τη διεξαγωγή των εξετάσεων. Αιτία, ότι δύο καθηγήτριες εφάρμοσαν τον νόμο, που ορίζει την εξεταστική περίοδο σε τρεις εβδομάδες, είχαν δηλαδή το «θράσος» να μην εφαρμόσουν την απόφαση της Γενικής Συνέλευσης της Σχολής να κρατά η εξεταστική δύο μήνες. Όπως μου είχε πει κάποτε σε ένα ρεπορτάζ για το άσυλο ένας νεαρός από τα ΕΑΑΚ, «οι φοιτητές είμαστε πλειοψηφία στα πανεπιστήμια, άρα εμείς θα αποφασίζουμε πώς θα σπουδάσουμε». Αρχίστε λοιπόν να καίτε διδακτορικά και δημοσιεύσεις, αγαπητοί καθηγητές, γιατί στην δημοκρατία των πανεπιστημίων δεν έχουν καμία αξία. Οι νέοι - και μάλιστα μια μικρή μειοψηφία τους - αποφασίζουν και διατάζουν.

Μετά τις δηλώσεις των φοιτητών, ακολούθησαν αυτές του προέδρου της Ιατρικής Σχολής, που είπε ούτε λίγο ούτε πολύ, σύμφωνα με ρεπορτάζ της «Καθημερινής», ότι δεν μπορεί να τους ελέγξει. «Και τούτο γιατί οι καταλήψεις… αποτελούν εξωθεσμικές ενέργειες και επομένως μη υποκείμενες σε έλεγχο από τα θεσμικά όργανα». Δηλαδή ας ασχοληθεί κάποιος άλλος με την καυτή πατάτα. Εμείς νίπτουμε τας χείρας μας.

Μπορεί να είμαι ιδιαίτερα αφελής αλλά συνεχίζω - δέκα ακριβώς χρόνια μετά την αποφοίτησή μου από τη Φιλοσοφική Σχολή Αθηνών - να μην καταλαβαίνω πώς νομιμοποιούνται οι Γενικές Συνελεύσεις των σχολών να επιβάλουν τις αποφάσεις τους. Κι αυτό γιατί η εμπειρία μου από αυτές θα μου μείνει αξέχαστη.

Ήταν το πρώτο μου έτος στη σχολή της Ιστορίας και Αρχαιολογίας. Οι αρνητικές εμπειρίες που είχα μέχρι εκείνη τη στιγμή από τα χαοτικά αμφιθέατρα, τους αδιάφορους - στην πλειοψηφία τους - καθηγητές και τις συμφοιτήτριες που έβλεπαν τις σπουδες σαν αναγκαίο κακό προκειμένου να αποκτήσουν μια ονειρεμένη θέση στο δημόσιο και να «ηρεμήσουν», λέξη που στην ηλικία μας ακουγόταν σαν θάνατος, δεν με είχαν ακόμα κλονίσει. Έτσι, όταν οι παρατάξεις μας μοίρασαν κάτι φυλλάδια για έναν «απαράδεκτο» νέο νόμο, σαν ενεργή φοιτήτρια που ήθελα να είμαι, είπα να πάω στη συνέλευση να ψηφίσω. Η αλήθεια είναι ότι στο πρώτο έτος είχα «καταπιεί το παραμύθι» των ΕΑΑΚ και των υπόλοιπων αριστερών παρατάξεων, με αποτέλεσμα να νιώθω αδικημένη από όλες τις μεριές, χωρίς απαραίτητα να ξέρω το γιατί. Ε, ήταν και αυτός ο Κνίτης που μου άρεσε, και να σου βρέθηκα στην πρώτη σειρά της AULA.

Αυτό που έζησα τότε δεν θα το ξεχάσω ποτε. Όσο παραλογισμό κι αν έχω συναντήσει στη ζωή μου, η Γενική Συνέλευση κρατά την πρώτη θέση. Καταρχάς, η ώρα έναρξης είχε οριστεί στις 10 το πρωί, και επρόκειτο, σύμφωνα με την ανακοίνωση, να ψηφίσουμε στη μία το μεσημέρι. Θα έχανα ένα μάθημα, άντε και μια ώρα από το επόμενο, αλλά τι σημασία είχε αυτό μπροστά στη δυνατότητα που μου δινόταν να συναποφασίσω το μέλλον μου; Στρογγυλοκάθισα λοιπόν και τέντωσα τα αυτιά μου για να ακούσω.

Το αμφιθέατρο γεμάτο, πρέπει να είχε πάνω από 600 ψυχές. Κάπου απέναντι, καμια εικοσαριά μέτρα από μένα, καθόταν κι ο Κνίτης, και που και που του έριχνα κλεφτές ματιές για κι έπαιρνα θάρρος. Τα μέλη των αριστερών παρατάξεων άρχισαν να παίρνουν τον λόγο, κι η αλήθεια είναι ότι δεν καταλάβαινα πολλά από αυτά που έλεγαν. Ο λόγος τους ήταν ξύλινος, και τα έλεγαν σχεδόν στριγγλιχτά, σαν να τους είχε βάλει ένας αόρατος εχθρός το όπλο στον κρόταφο.

Επίσης, δεν άκουγαν, κανέναν και τίποτα. Ήταν σαν να βρίσκονται σε άλλο τόπο και χρόνο, δεν επικοινωνούσαν με το περιβάλλον τους και δεν απαντούσαν ποτέ ο ένας στα επιχειρήματα του άλλου. Άρχισαν να κλονίζονται οι - όχι και τόσο γερά θεμελιωμένες - απόψεις μου. Πώς γίνεται άνθρωποι που δεν ξέρουν να συζητούν, να ακουν και να επιδιώκουν τη σύνθεση των απόψεων, να έχουν δίκιο; Με τα πολλά, έφτασε η ώρα μία. Κι οι ομιλίες δεν είχαν τέλος. Είπα στον εαυτό μου «εντάξει, δεν πειράζει να χάσεις και το επόμενο μάθημα, αρκεί να ψηφίσεις». Είχα αποφασίσει ήδη ότι θα ψήφιζα υπέρ των εξαφανισμένων ΔΑΠιτών και ΠΑΣΠιτών, που δεν ήθελαν την κατάληψη. Δεν τους συμπαθούσα, ήταν πολύ «φλώροι» για μένα, αλλά οι άλλοι με είχαν εκνευρίσει και συνέχιζαν ακάθεκτοι.

Η ώρα πήγε τρεις, κι ακόμα τίποτα. Έπαιρναν ο ένας τον λόγο από τον άλλον, φώναζαν, επαναλάμβαναν τα ίδια και τα ίδια, σαν να ήθελαν να μας κάνουν πλύση εγκεφάλου, ώστε όταν τελικά ψηφίσουμε να πάει το χέρι αυτόματα. Ο Κνίτης εντωμεταξύ είχε έρθει να κάτσει πιο κοντά μου. Και τότε παρατήρησα ότι δεν ήταν τόσο όμορφος όσο νόμιζα. Είχε μεγάλη μύτη κι ένα στόμα σκληρό.

Τελικά έφυγα στις πέντε. Δεν άντεχα άλλο, είχα αρχίσει να παθαίνω αγοραφοβία εκεί μέσα. Την άλλη μέρα, η σχολή ήταν κλειστή. Πήρα μια φίλη που ανήκε στο ΚΑΡΦΙ (Κίνηση Αριστερών Φιλοσοφικής) και μου είπε ότι η ψηφοφορία έγινε στις εννιά το βράδυ. Είχαν μείνει μόνο αυτοί και οι υπόλοιποι των αριστερών παρατάξεων, κι έτσι η κατάληψη ψηφίστηκε ομόφωνα. Από τα τριάντα άτομα που βρίσκονταν εκείνη την ώρα στο αμφιθέατρο. Αργότερα κατάλαβα ότι αυτό ήταν ένα «κόλπο» που εφαρμοζόταν συχνά, να καθυστερεί η συνέλευση για να εξαντλούνται οι αντοχές της πλειοψηφίας των φοιτητών και να μένουν μόνοι οι «σκληροπυρηνικοί».

Όταν οι φίλοι μου μιλούν για αυταρχισμό, εγώ λέω πάντα ότι στη ζωή μου (γεννήθηκα το 1978, τέσσερα χρόνια μετά την αποκατάσταση της δημοκρατίας) έχω γνωρίσει μόνο έναν αυταρχισμό, αυτόν των αριστερών φοιτητικών παρατάξεων. Δεν φαίνεται να το καταλαβαίνουν, αλλά εγώ θα συνεχίσω να το λέω, μέχρι να βρω κι άλλους που θα ενώσουν τη φωνή τους με τη δική μου.

Πουθενά δεν έχω νιώσει τόση καταπίεση, τόση λογοκρισία, τόση περιφρόνηση στη λογική και στις δημοκρατικές διαδικασίες, όσο μέσα σε εκείνες τις συνελεύσεις.

Όσο για την εξεταστική στην Ιατρική, επικοινώνησα με μια φίλη μου γιατρό και τη ρώτησα αν είναι λογικό το αίτημα της Συνέλευσης, να κρατά δύο μήνες. Μου απάντησε ότι οι εξεταστικές που θυμάται η ίδια κρατούσαν έξι εβδομάδες, αλλά πιστεύει ότι ένας μήνας είναι ίσως πιο λογικός…«ο όγκος της ύλης είναι τερατώδης, και συνήθως δεν διαβάζαμε και τόσο φανατικά στη διάρκεια του εξαμήνου!». Όχι βέβαια, αυτό το θυμάμαι κι εγώ, δεν διαβάζαμε ποτέ στη διάρκεια του εξαμήνου. Δεν μας το ζητούσε, εξάλλου, κανείς. Έτσι, απαλλαγμένοι από τις υποχρεώσεις μας, είχαμε απεριόριστο χρόνο για να διεκδικούμε τα δικαιώματά μας.

Η Κατερίνα Λομβαρδέα είναι δημοσιογράφος στην εκπομπή "Νέοι Φάκελοι" στον ΣΚΑΪ.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Το παρακάτω είχαμε παραλείψει να το αναρτήσουμε εγκαίρως και το αναρτούμε τώρα.Επίσης,πληροφορώ πως έφτασε σήμερα στα μέιλ μου η τροπολογία όπως πηγαίνει για ψήφιση την Τρίτη και ΔΕΝ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΑΚΟΜΗ ΤΗ ΒΕΛΤΙΩΤΙΚΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΥΣ κανονικά στα εξάμηνα και δηλώνοντες μαθήματα προς εξέταση!

Περιμένουμε να δούμε αν την Τρίτη θα κατατεθεί κι αυτή κανονικά για ψήφιση μαζί με το υπόλοιπο τμήμα της που γνωρίζουμε.Το αναφέρω απλά για να ΜΗΝ ΕΦΗΣΥΧΑΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ!!!!

Για τη συνάντηση φοιτητικών και σπουδαστικών συλλόγων με τα κόμματα της Βουλής (πλην των φασιστών της Χρυσής Αυγής) για να καταθέσουν τις διεκδικήσεις τους με αφορμή την τροπολογία για τις διαγραφές φοιτητών

Αναρτήθηκε στις Αυγούστου 27th, 2014
52-300x175.jpg

Οι Φοιτητικοί Σύλλογοι της Νοσηλευτικής, του Τμήματος Εκπαίδευσης και Αγωγής στην Προσχολική Αγωγή, του Γεωλογικού, του Βιολογικού, της Φιλοσοφικής, της Ιατρικής και του Οικονομικού της Νομικής, από το Εθνικό Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο, της Σχολής Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών, της Σχολής Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών, του Συλλόγου Νέας Φοιτητικής Εστίας ΕΜΠ και των Χημικών Μηχανικών από το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο και οι Σπουδαστικοί Σύλλογοι της Σχολής Τεχνολογικών Εφαρμογών και της Σχολής Γραφικών Τεχνών και Καλλιτεχνικών Σπουδών από το ΤΕΙ Αθήνας, στα πλαίσια των κινητοποιήσεών που οργανώνουν ενάντια στην απόφαση του Υπουργείου Παιδείας να διαγράψει χιλιάδες φοιτητές, συναντήθηκαν με τα κόμματα της Βουλής, πλην της φασιστικής Χρυσής Αυγής ,την Τρίτη 26/8, μέρα που το θέμα των λεγόμενων «αιώνιων» φοιτητών θα συζητιόταν στη Βουλή, προκειμένου να τους καταθέσουν τις θέσεις και τα αιτήματά τους.
Οι φοιτητικοί σύλλογοι συγκεκριμένα κατέθεσαν στα κόμματα το παρακάτω κείμενο:
«Δηλώνουμε για μια ακόμη φορά, την ξεκάθαρη αντίθεσή μας στο μέτρο που προωθεί το Υπουργείο Παιδείας με τις διαγραφές φοιτητών που έχουν καθυστερήσει να τελειώσουν τις σπουδές τους.
Για την κατάσταση αυτή δεν ευθύνονται οι φοιτητές οι οποίοι παλεύουν να τελειώσουν τις σπουδές τους. Πολλοί φοιτητές καθυστερούν γιατί αναγκάζονται να δουλεύουν παράλληλα με τις σπουδές τους αφού δεν μπορούν να τα βγάλουν πέρα. Αρκετοί φοιτητές επιβραδύνουν τις σπουδές του γιατί στην πορεία κατάλαβαν ότι δεν θα μπορέσουν να βρουν δουλειά στο επιστημονικό του αντικείμενο.
Ακόμα πάρα πολλοί φοιτητές από την επαρχία αναγκάζονται να επιστρέψουν στα σπίτια τους και είτε να εγκαταλείψουν οριστικά τις σπουδές τους, είτε να πηγαίνουν στις σχολές τους μόνο για την εξεταστική, επειδή οι οικογένειές τους δεν αντέχουν να πληρώνουν για το ενοίκιο, αφού οι όποιες εστίες υπάρχουν δεν καλύπτουν ούτε κατ' ελάχιστο τις ανάγκες. Πέραν αυτών, χιλιάδες φοιτητές έρχονται αντιμέτωποι με απειλές για κατασχέσεις σπιτιών, τους κόβουν το ρεύμα, το νερό, οι οικογένειές τους και οι ίδιοι στενάζουν για να μπορέσουν να σπουδάσουν. Για τους φοιτητές με έναν ή και δυο γονείς απολυμένους, ανέργους και με μισθούς πετσοκομμένους, το κόστος σπουδών είναι δύσκολο έως και αδύνατο να καλυφτεί από τον κουτσουρεμένο οικογενειακό προϋπολογισμό. Αλλά και σε πολλές περιπτώσεις, είναι η ίδια η κατάσταση που έχει διαμορφωθεί στα ιδρύματα, ως αποτέλεσμα των τεράστιων μειώσεων στους προϋπολογισμούς τους και της μη πρόσληψης του απαραίτητου εκπαιδευτικού προσωπικού, που αναγκάζει σε παράταση των σπουδών με χαρακτηριστικότερη την κατάσταση που επικρατεί στα ΤΕΙ.
Με την τροπολογία που δήλωσε ότι θα καταθέσει το Υπουργείο δεν λύνεται το πρόβλημα. Πολλοί από τους φοιτητές δεν θα προλάβουν να περάσουν όλα τα μαθήματα σε αυτές τις δύο εξεταστικές. Το κύριο ζήτημα όμως είναι ότι όλοι οι παράγοντες, που οδήγησαν χιλιάδες φοιτητές να καθυστερήσουν να ολοκληρώσουν τις σπουδές τους, παραμένουν. Χιλιάδες φοιτητές θα συνεχίσουν να δουλεύουν παράλληλα με τις σπουδές τους, χιλιάδες φοιτητές που σπουδάζουν μακριά από τα σπίτια τους και δεν τα βγάζουν πέρα θα γυρνάνε πίσω, χιλιάδες φοιτητές δεν θα μπορούν να αντέξουν το κόστος σπουδών.
Το μέτρο των διαγραφών των φοιτητών, είτε γίνει τώρα είτε σε 6 μήνες, δεν παύει να είναι κομμάτι από την συνολικότερη αντιλαϊκή πολιτική κυβέρνησης-ΕΕ-μονοπωλίων που έχει γονατίσει τα σπίτια μας. Έρχεται να διαμορφώσει τα ΑΕΙ και τα ΤΕΙ σύμφωνα με τα πρότυπα του Ενιαίου Ευρωπαϊκού Χώρου Εκπαίδευσης που προωθείται μέσα από τους Οργανισμούς και από τις αξιολογήσεις που γίνονται στα Ιδρύματα, να διαμορφώσει δηλαδή ΑΕΙ-ΤΕΙ που θα τα παραδώσουν ελεύθερα από υποχρεώσεις στις επιχειρήσεις. Έχει στόχο να σπρώξει τα παιδιά των φτωχών λαϊκών οικογενειών στην ψευτοκατάρτιση και στα προγράμματα ανακύκλωσης των ανέργων, φτηνό εργατικό δυναμικό για τα αφεντικά.»

Απαιτούμε:
  • Κανένας φοιτητής ή σπουδαστής που θέλει να τελειώσει τις σπουδές του, να μην στερηθεί τη φοιτητική του ιδιότητα και τα δικαιώματα που απορρέουν από αυτή, εκτός κι αν το επιθυμεί ο ίδιος.
  • Να καταργηθούν οι παράγραφοι 9α, 9β και 9γ του άρθρου 80 του ν. 4009/2011.
  • Το κάθε ΑΕΙ και ΤΕΙ να εξασφαλίσει ότι θα ολοκληρώσουν όλοι οι φοιτητές που θέλουν τις σπουδές τους. Να δοθεί επιπλέον παράταση από αυτή που προβλέπει η τροπολογία του Υπουργείου.
  • Να μπορούμε όλοι να σπουδάζουμε απρόσκοπτα χωρίς να αναγκαζόμαστε να κυνηγάμε μεροκάματα! Δωρεάν σίτιση – στέγαση – συγγράμματα – μεταφορές – αναλώσιμα για όλους. Ανέγερση νέων εστιών στην ευθύνη του κράτους και έκτακτα μέτρα λύσης του οξυμένου προβλήματος της φοιτητικής στέγης.
  • Να προχωρήσει το μέτρο των μετεγγραφών για όλους τους φοιτητές που το αιτούνται και η οικογένεια τους έχει χαμηλό εισόδημα, μαστίζεται από την ανεργία έχει και άλλο παιδί που σπουδάζει σε διαφορετική πόλη.
  • Μέτρα στήριξης των εργαζόμενων φοιτητών και σπουδαστών. Πρόσθετες εξεταστικές περίοδοι, ειδικά ωράρια μαθημάτων (π.χ. απογευματινά εργαστήρια), άδεια με αποδοχές στην εξεταστική κλπ.
  • Καθηγητές πλήρους και αποκλειστικής απασχόλησης που καλύπτουν όλο το πρόγραμμα σπουδών
Οι Φοιτητικοί Σύλλογοι, έπειτα από πρόταση του Μετώπου Αγώνα Σπουδαστών, καλούν με αποφάσεις τους σε μαζική συμμετοχή στην παράσταση διαμαρτυρίας στις 28/8 στις 12:00 στο Υπουργείο Παιδείας καθώς επίσης οργανώνουν και άλλες κινητοποιήσεις στις διοικήσεις των Ιδρυμάτων.

Πηγή : spoudastes

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Εδώ βρίσκει κανείς την τροπολογία όπως την ξέρουμε μέχρι τώρα ΧΩΡΙΣ ΑΚΟΜΗ ΤΗ ΒΕΛΤΙΩΤΙΚΗ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΠΡΟΣΘΗΚΗ!

http://www.hellenicparliament.gr/Nomothetiko-Ergo/Anazitisi-Nomothetikou-Ergou?law_id=d7a9f46a-9967-40e9-b84d-4437b513924b

Στο μέιλ μου δέχθηκα σήμερα από τη συνάδελφο Μ.Τ.(ΤΗΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ) και όλα τα πρακτικά από τη συνεδρίαση της περασμένης Τετάρτης 26/8/14 τα οποία μας προώθησαν μέλη του τομέα Παιδείας του ΣΥΡΙΖΑ για να τα διαβάσουμε πολύ αναλυτικά.ΤΟΥΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ.

Πρόκειται για 58 σελίδες σε συνημμένο αρχείο που αδυνατώ να ανεβάσω.Θα πρέπει να το μοιράσω σε πολλά ποστ αν δεν βρω τον τρόπο να το αναρτήσω ολόκληρο.

Κάποια σημεία έχουν πολύ ενδιαφέρον μεταξύ των οποίων κάποια τα γνωρίζετε από τις προηγούμενες μέρες που αναρτήθηκαν εδώ από άλλους συναδέλφους και από εμένα.

Οι διάλογοι είναι πολύ ζωηροί και πολύ ενημερωτικοί για τις προθέσεις και των κομμάτων ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ του Υπουργού.

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

[...] ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΗ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΩ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΟΥ [...]

Δε λέω, καμιά φορά ίσως να αξίζει να πάει κανείς τη βαλίτσα μακριά, έστω και για το γαμώτο ή για πλάκα, αλλά συνήθως η καλύτερη επιλογή είναι να μη δώσεις σημασία. Τουλάχιστον έτσι θα γλιτώσεις το χρόνο σου. (παγκοσμίως μελετημένο και παρατηρημένο) :)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ειναι σημαντικο να επιδιωχθει συναντηση με το νεο πρυτανη και να του τεθουν δυο τρια ερωτηματα για να ξερουμε τι θα γινει στο εξης. Θεωρω δεδομενο οτι θα προσεγγιστει με πολιτισμενο τροπο και με τα σωστα ερωτηματα. Στις συναντησεις των επι πτυχιω της Ιατρικης και στις αποφασεις που υπεγραφησαν με τα ονοματεπωνυμα μας ειπαμε συγκεκριμενα πραγματα. Εκπροσωπουμε τους επι πτυχιω που ενδιαφερονται για τις σπουδες τους,οχι ολους και φυσικα οχι ολο το πανεπιστημιο. Πως θα μπορουσαμε αλλωστε , δε μας εξουσιοδοτησε κανεις. Ειμαστε ενας μικρος συλλογος,οχι κομμα. Απο την αρχη των δρασεων μας ειχε κεντρικη θεση το θεμα του Οργανισμου,εξαιτιας της ελλειψης του οποιου διαγραφονται 150.000 φοιτητες αυτοδικαιως.

Συνεπως ,χρειαζεται να μαθουμε τι θα κανει ο κ. Φορτσακης με αυτο το θεμα και να παρουμε συγκεκριμενες απαντησεις. Αποψεις περι "πληρους καταργησης" του νομου "δουρειου ιππου" ειναι κομματικες ,οχι της συνελευσης μας και συνιστουν προσωπικες αποψεις μελων της και θελω να πιστευω οχι προσωπικη τους ατζεντα. Για αυτο αυτοι που θα μας εκπροσωπησουν στη συναντηση θα πρεπει να ειναι πολυ προσεκτικοι με αυτο το θεμα,σεβομενοι τις αποφασεις της συνελευσης και αν δεν μπορουν να το δεχτουν αυτο,να δηλωσουν κωλυμα ωστε να πανε οσοι μπορουν να συζητησουν ουσιωδη θεματα και οχι να παραθεσουν προσωπικα μανιφεστα.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Νομίζω πως θα ήταν καλύτερο αν υπήρχε μεγαλύτερος συντονισμός μεταξύ των ιδρυμάτων για το θέμα των λιμναζόντων, ειδικά αν στο μέλλον πρόκειται να εφαρμοστούν κριτήρια που θα διαφέρουν πολύ από ίδρυμα σε ίδρυμα. Αλλά τέλοσπάντων, θα δούμε.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ,ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ,ΠΩΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ ΑΠΟΚΑΘΙΣΤΑΤΑΙ!

ΔΕΝ ΕΠΑΝΑΠΑΥΟΜΑΣΤΕ!

Η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΑΣ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ ΠΡΥΤΑΝΗ ΤΟΥ ΕΚΠΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ!!!

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ,ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΠΑΡΙΣΤΑΜΑΙ ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΠΟΥ ΚΑΘΥΣΤΕΡΟΥΝ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΑΝΩΤΕΡΑΣ ΒΙΑΣ,ΣΤΟ ΕΞΗΣ,ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΡΙΜΝΑ-ΠΡΟΝΟΙΑ,ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗ ΒΡΕΘΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΝΑ ΚΛΗΘΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ΜΑΡΤΥΡΙΟ ΠΟΥ ΒΙΩΣΑΜΕ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΡΙΑ,ΕΠΑΝAΛΑΜΒΑΝΩ,ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΧΡΟΝΙΑ!

ΘΑ ΤΗΝ ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΩ,ΑΦΟΥ ΕΓΚΡΙΘΕΙ ΑΠΟ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΤΩΝ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΜΒΟΛΙΜΗ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ,ΕΚΤΟΣ ΚΙ ΑΝ ΤΟ RENDEZ-VOUS ΚΑΝΟΝΙΣΤΕΙ ΝΩΡΙΤΕΡΑ,ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΤΗΝ ΑΝΑΡΤΗΣΩ ΤΟΣΟ ΣΤΟ GREEKMEDS ΟΣΟ ΚΑΙ ΣΤΟ FACEBOOK,ΓΙΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΔΙΑΒΟΥΛΕΥΣΗ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΘΑ ΠΡΟΩΘΗΘΕΙ Η' ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΟΠΟΥ ΘΑ ΤΕΘΕΙ ΣΕ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ!

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΑΠΟ ΕΓΚΥΡΗ ΠΗΓΗ ΓΝΩΡΙΖΩ,ΟΧΙ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΑ[Η ΠΗΓΗ ΜΟΥ ΚΡΑΤΗΣΕ ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΤΟΜΩΝ ΣΕΒΟΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥΣ]ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΣΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΤΟΥ ΕΚΠΑ ΠΟΥ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΑΝΩΤΕΡΑΣ ΒΙΑΣ,ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ,ΔΕΝ ΕΓΓΡΑΦΗΚΑΝ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ.

ΑΝ ΗΜΟΥΝ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΘΑ ΕΠΙΧΕΙΡΟΥΣΑ,ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΧΡΟΝΟΤΡΙΒΗ,ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ Η'ΤΟ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑ,ΟΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥ ΠΡΟΣΚΟΜΙΖΑ ΜΕ ΕΠΙΣΗΜΗ-ΔΕΣΜΕΥΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΜΟΥ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΚΩΛΥΟΜΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΓΓΡΑΦΗΚΑ.

ΤΟ ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΟΥ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΗ ΠΛΕΟΝ ΕΙΝΑΙ Η ΜΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗ ΤΑ 2 ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΑ ΕΤΗ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΙΜΝΑΖΟΝΤΕΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΒΛΕΠΟΤΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΜΟ ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΦΟΥΝ ΑΥΤΟΔΙΚΑΙΑ ΣΤΙΣ 31.8.

Η ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΛΟΓΙΚΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 1ο 15ΗΜΕΡΟ ΤΟΥ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ.

Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥΣ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ,ΩΣΤΕ ΟΤΑΝ ΤΟ ΘΕΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΚΟ ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΛΗ ΔΕΠ,ΝΑ ΔΗΛΩΣΟΥΝ ΤΟ ΠΑΡΟΝ!

ΔΕ ΣΤΑΜΑΤΟΥΜΕ ΝΑ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΟΥΝ ΤΙΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΤΟΥΣ!

ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΕΣ!

Αναρτώ ξανά το παραπάνω ποστ της ISOLDE το οποίο με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη καθώς από κάποια ποστ συναδέλφων διαπιστώνω πως έχουν "μπερδευτεί" με το τι υπογραφές βάλαμε όλοι οι παρευρισκόμενοι στη συνέλευση.

Αν κάποιος διαφωνεί με το παραπάνω ποστ,καλό θα είναι να καταθέσει την πρόταση του για νέα συνέλευση πριν από την οποιαδήποτε συνάντηση με τον νέο πρύτανη και να μετρήσουμε πόσοι θέλουν τι!

Μπορώ,αν κριθεί σκόπιμο να αναρτήσω και το ψήφισμα των επί πτυχίω Ιατρικής προς τη Σύνοδο των πρυτάνεων,τον Απρίλιο.

Εκεί,αναφέρεται ρητά τι επιδιώκουμε το οποίο εναρμονίζεται απόλυτα με την πρόταση (μπλε χρωματιστά) στο ποστ της ISOLDE.

To Ρήμα "κλειδί" είναι το "επιθυμούν"!!Οταν κανείς δίνει δικές του ερμηνείες σε αυτό το"επιθυμούν",τότε υπάρχει σοβαρό πρόβλημα!!!

Επιθυμεί τη συνέχιση των σπουδών του και κάποιος ο οποίος διαγράφεται άμεσα επειδή δεν έκανε εγγραφές για κάποιους λόγους ή αδυνατούσε να κάνει λόγω βαριάς ασθένειας κλπ.

Δε νομίζω πως δε θα πρέπει να τεθούν αυτά τα ζητήματα στη νέα πρυτανική αρχή.

Ο ίδιος ο κος Φορτσάκης έχει επαναλάβει στα μέιλ του πως "δε θα διαγραφεί κανείς που επιθυμεί"!Να τον πιστέψουμε?

Τέλος,στο τόπικ,οι διαχειριστές επαναλαμβάνουν συνέχεια πως ΔΕΝ ΕΜΠΟΔΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΝΕΝΟΣ!

Ξεκινώντας λοιπόν από αυτή τη βασική αρχή,έχω δηλώσει άπειρες φορές πως ο νόμος είναι άθλιος,πως πρέπει να "πέσει" με κάθε ευκαιρία που δίνεται προκειμένου να μην εφαρμοστεί ποτέ,πως καμία διαγραφή κανενός δεν δικαιολογείται αν δεν το επιθυμεί ο ίδιος ο φοιτητής/-τρια και πως συμπαρατάσσομαι με εκείνους που πολεμούν προς αυτήν την κατεύθυνση και όχι απλά,με τους λίγους που επιθυμούν την τακτοποίηση του θέματος από τους Οργανισμούς εκτός εάν οι Οργανισμοί δεν βάζουν πουθενά όρια σπουδών!

Αυτές είναι οι προσωπικές μου απόψεις κι εναρμονίζονται με τις απόψεις του ΣΦΙΑ στο σύνολο τους!

Οταν κρίνω προσωπικά πως η δράση και οι κινήσεις της Επιτροπής των επί πτυχίω Ιατρικής(μίας μικρής ομάδας) αντιπαρατίθενται με αυτές του ΣΦΙΑ κι εμποδίζουν τη δράση του ΣΦΙΑ,ΘΑ ΣΥΝΤΑΧΘΩ ως άτομο με το ΣΦΙΑ και θα ΣΤΗΡΙΞΩ ΤΗ ΔΡΑΣΗ ΤΟΥ ΣΦΙΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΜΠΛΟΚΑΡΙΣΜΑ ΤΗΣ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΚΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝ ΜΕ ΣΥΜΦΕΡΟΥΝ Ή ΟΧΙ,ΩΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΡΙΑ,ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΟΥ ΣΦΙΑ ΓΙΑ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ!

ΠΡΩΤΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΣΦΙΑ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ,ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΤΩΝ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΙΑΤΡΙΚΗΣ!!!!

ΠΡΩΤΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΦΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ,ΣΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ!!!

ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΩ ΠΩΣ ΑΡΚΕΤΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΚΑΙ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ!

ΘΕΜΙΤΟ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΕΧΝΙΑΚΟ......ΚΑΙ ΜΙΚΡΟΨΥΧΟ,κατά την άποψη μου!

ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΣΥΝΕΙΔΗΣΙΑΚΟ ΤΟ ΘΕΜΑ........ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΠΙΛΟΓΩΝ.......ΠΑΝΩ ΑΠ'ΟΛΑ,ΚΑΝΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙ ΚΑΛΆ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ!!!

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Πριν διατυπωσουμε οποιοδηποτε αιτημα οι επι πτυχιω φοιτητες, αναφεραμε καθαρα στην αρχη την παγια θεση μας στην αντιθεση σε καθε διαγραφη φοιτητη. ΟΜΩΣ ,στη συνεχεια συμπληρωνουμε, κανουμε αυτες τις δρασεις μπλα μπλα, σε περιπτωση που δεν ειναι αυτο δυνατο. Τελεια. Αυτος ειναι και ο λογος που κινητοποιηθηκαμε αλλωστε τοσα χρονια,αν ηταν δεδομενη η πρωτη προταση στα κειμενα μας,δε θα κουνιομασταν καθολου.

Για αυτο και αναλαβαμε ενα σωρο παραπλευρες δρασεις,μονοι μας και με ελαχιστη υποστηριξη απο τον φοιτητικο συλλογο. Πότε ακριβως μας προεκυψε η αντιθεση μας με τους οργανισμους,τζηζ θεμα για τους φοιτητικους συλλογους? Στη φαντασια μου πηγαμε στον Χρυσανθακη τοσες φορες να δουμε τι γινεται επιτελους?

Λες για τον φοιτητικο συλλογο. Φυσικα και θελουμε την υποστηριξη του. Στις συνελευσεις μας δεν εμφανιστηκαν ποτε. Στις φοιτητικες εκλογες δεν εβαλαν υποψηφιο απο το πτυχιο. Τη μοναδικη φορα που εμφανιστηκε ενας στη συναντηση μας ήταν για αυτον ακριβως το λογο,να μας αποτρεψει απο το να καταθεσουμε οποιαδηποτε προταση για τους οργανισμους. Και ησουν εσυ η ιδια που προσπαθουσες να τον πεισεις οτι πρεπει να καταθεσουμε γιατι αλλιως ειμαστε ακαλυπτοι,οπως κι εγινε. Τι αλλαξε απο τοτε? Μηπως τελικα ησουν εσυ που δε βολευτηκες απο τις τροπολογιες και βγηκες στα καγκελα, ΣΦΙΑ και ξερο ψωμι,ε?

Οπως εσυ προσωπικα δηλωνεις πανω απ ολα ΣΦΙΑ και μετα οτιδηποτε αλλο,ετσι και εγω δηλωνω οτιδηποτε αλλο εκτος απο μερος της διαπλοκης των φοιτητικων παραταξεων. Βασικο μερος της ρητορικης τους ειναι ο προτεσταντισμος. Ναι ο προτεσταντισμος. Πρεπει να ΘΥΣΙΑΣΩ παντα κατι προς οφελος ενος αοριστου κοινου καλου( εν προκειμενω του δικου τους) . Γιατι ρε παιδια πρεπει να θυσιασω το πτυχιο μου? Εσεις με βαλατε στη σχολη?(γιατι σιγουρα βαλατε αλλους). Πριν τρια χρονια γιατι δεν κινητοποιηθηκατε? Πριν δυο? Πριν ενα? Γιατι κινητοποιηθηκατε τωρα,τελευταια στιγμη,αφου κανατε τα μπανια σας κιολας? Για να με εκβιασετε να μην εχω αλλη επιλογη παρα να συνταχθω μαζι σας,γνωστη τακτικη. Αμ δε που θα γινει ετσι!

Στη συναντηση με τον πρυτανη ευχαριστως να τεθουν ολα αυτα τα θεματα που λετε. Αλλα τα κυριοτερα ειναι αλλα. Ποτε θα βγει ο οργανισμος,τι θα προβλεπει για μας,θα μας καλυψει,τι πρεπει να κανουμε εν τω μεταξυ κτλ,ΟΛΑ ΑΥΤΑ δηλ που συζητουσαμε τους τελευταιους μηνες σε συναντησεις με τους συντακτες του μεχρι τη στιγμη που εσυ εμεινες ακαλυπτη και αποφασισες να γινεις πολεμια του και φανατικη συνδικαλα.

Οχι,δε σε εμπιστευομαι πια να εκπροσωπεις τους επι πτυχιω φοιτητες της συνελευσης μας. Θεωρω οτι εχεις υιοθετησει ακραιες θεσεις και δεν εχεις καθαρο μυαλο να εκπροσωπησεις τα συμφεροντα μας. Αν γινοταν συνελευση των επι πτυχιω και μπορουσα να παρευρεθω,θα ησουν το τελευταιο ατομο που θα θελα να μας εκπροσωπει σε οτιδηποτε.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

νομιζω οτι αν οποιοσδηποτε απο τους μη-εγγραφεντες εμφανιστει στην εξεταστικη του σεπτεμβρη, θα θεωρηθει οτι δηλωσε εμπρακτως την βουληση του να συνεχισει! αυτη τη στιγμη το μπαλακι δεν βρισκεται ουτε στον σφια ουτε στον φορτσακη αλλα σε εκαστο εξ ημων! αυτος βασικα ειναι και ο μονος τροπος να μπλοκαρουμε τις διαγραφες!

edit: αν ημουνα ο σφια δεν θα εβγαζα καλεσμα ουτε για πορειες ουτε για καταληψεις αλλα για συμμετοχη ολων στην εξεταστικη σεπτεμβρη! να πηξουν τα αμφιθεατρα με αυτους τους 180000 υπο διαγραφη που (εμπρακτως οπως το θελουνε) δηλωνουν οτι δεν αναγνωριζουν καμμια διαγραφη και διεκδικουν ακριβως την φοιτητικη τους ιδιοτητα! ποιος μπορει να λεγκαλισει σε τετοια φαση? ;)

Τροποποιήθηκε από sp_io

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Θα ηθελα να τονισω οτι στην τελευταια επεισοδιακη Συγκλητο μιλησα μετα με το γραμματεα του καθηγητη κ. Χρυσανθακη (μελος επιτροπης γαι συνταξη Οργανισμου) . Μου ειπε να μεταφερω ΔΗΜΟΣΙΩΣ οτι: οσοι δεν εδωσαν μαθημα την τελευταια διετια να κατεβουν ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ στην εξεταστικη Σεπτεμβρη. Το αυτονοητο δηλάδη αλλα μου ζητηθηκε να το γραψω και το γραφω.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest fertomasa

Οχι,δε σε εμπιστευομαι πια να εκπροσωπεις τους επι πτυχιω φοιτητες της συνελευσης μας. Θεωρω οτι εχεις υιοθετησει ακραιες θεσεις και δεν εχεις καθαρο μυαλο να εκπροσωπησεις τα συμφεροντα μας. Αν γινοταν συνελευση των επι πτυχιω και μπορουσα να παρευρεθω,θα ησουν το τελευταιο ατομο που θα θελα να μας εκπροσωπει σε οτιδηποτε.

Αν δεν ηταν η μυριαμ και τα ελαχιστα παιδια που ετρεξαν και ανακατεψαν την τραπουλα, οι επι πτυχιω του καναπε θα ειχαν ηδη διαγραφει...

το οτι κουραστηκαν ενταξει λογικο ειναι, και οταν κουραζεσαι καθαρα δεν βλεπεις...

Πρεπει να αφησουμε στην ακρη το πολιτικο και παραταξιακο παιχνιδι και να δουμε τα δεδομενα:

1. οσοι ειχαν λιγα μαθηματα στις 4 εξεταστικες που μενουν τελειωνουν....καθαρισαν αυτοι ...

2. Οσοι διαγραφονται του χρονου μενουν ως εχουν αρα ακολουθουν το ιδιο πλανο...

3. Οσοι απο αυτους που γλιτωσαν τωρα εχουν πολλα μαθηματα και κλινικες και οσοι απο τους του χρονου δεν προλαβαινουν, εχουν 2 επιλογες

α) να κανουν αμεσα αναστολη και να κανουν ατυπα ολες τις υποχρεωσεις μεχρι να επανεγγραφουν και να περαστουν στην καρτελα.

Αυτο απαιτει εσωτερικη συννενοηση με τη σχολη, κατι που ειναι ευκολο πιστευω.

β) να περιμενουν τους οργανισμους και να μεθοδευσουν αυτο

4. οσοι δεν καλυπτονται απο το νομο ως προς τη συνεχη εγγραφη για 4 εξαμηνα και αυτοι εχουν τη δυνατοτητα κατεβαινοντας το σεπτεμβρη να δηλωσουν εμπρακτη συμμετοχη και να ελπισουν σε κατι...

Ξεκαθαρες κουβεντες λοιπον και οχι παπαροφιλοσοφιες...

δυο ειναι τα πεδια που πρεπει κανεις να δρασει...

1. συννενοηση με τη γραμματεια και τον προεδρο οσοι παρουν αναστολη να συμμετεχουν ατυπα στις υποχρεωσεις της σχολης. Οταν αυτες τελειωσουν θα γινει αρση αναστολης και περασμ στην καρτελα. και τελος και αυτοι, πτυχιο...

2. συννενοησεις για το θεμα του οργανισμου, με σαφη υποστηριξη του συμφεροντος μας, στα παπαρια μας ο σφια (σας εκτιμουμε αλλα εμεις χανουμε πτυχιο τωρα και εσεις δεν επιθυμειτε το μεσο που μας σωζει, αρα γεια σας) και τα υπολοιπα time killers περι κομματων κτλ.

θα ελεγα να δωθει αμεση προτεραιοτητα στο 1 γιατι ειναι απολυτως εσωτερικη διαδικασια και σωζει ακομα και καποιον με 61 μαθηματα υπολοιπο και ολες τις κλινικες...

να σας θυμισω οτι δεν ειναι τυχαια η αναφορα του ΑΠΘ στο θεμα της δυνατοτητας αναστολων... ξερουν πολυ καλα τι γραφουν....

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest fertomasa

το επαναλαμβανω σαφεστερα....

οι σχολες με εσωτερικη διαδικασια και με χορηγηση αναστολων μπορουν να διατηρησουν ενεργο το φοιτητικο δυναμικο ατυπως και να το διευκολυνουν να κανει ολες τις διαδικασιες παρακολουθησης και εξετασεων με προνοια ωστε να περαστουν ολες στην καρτελα κατα την αρση αναστολης....

ειναι σαφες, νομιμο, εσωτερικη διαδικασια και δεν χρειαζεται ουτε καν ενεργοποιηση οργανισμων...

αυτο ειναι για μενα αυτονομ, εσωτερικη, ξεκαθαρη λυση που δινει πτυχιο σε ολους οσους θελουν να ξεκινησουν ακομα και τωρα...

Τροποποιήθηκε από fertomasa

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

αν δεν ηταν η μυριαμ και τα ελαχιστα παιδια που ετρεξαν και ανακατεψαν την τραπουλα, οι επι πτυχιω του καναπε θα ειχαν ηδη διαγραφει...

το οτι κουραστηκαν ενταξει λογικο ειναι, και οταν κουραζεσαι καθαρα δεν βλεπεις...

πρεπει να αφησουμε στην ακρη το πολιτικο και παραταξιακο παιχνιδι και να δουμε τα δεδομενα:

1. οσοι ειχαν λιγα μαθηματα στις 4 εξεταστικες που μενουν τελειωνουν....καθαρισαν αυτοι...

2. οσοι διαγραφονται του χρονου μενουν ως εχουν αρα ακολουθουν το ιδιο πλανο...

3. οσοι απο αυτους που γλιτωσαν τωρα εχουν πολλα μαθηματα και κλινικες και οσοι απο τους του χρονου δεν προλαβαινουν, εχουν 2 επιλογες

α) να κανουν αμεσα αναστολη και να κανουν ατυπα ολες τις υποχρεωσεις μεχρι να επανεγγραφουν και να περαστουν στην καρτελα.

αυτο απαιτει εσωτερικη συννενοηση με τη σχολη, καιτι που ειναι ευκολο πιστευω.

β) να περιμενουν τους οργανισμους και να μεθοδευσουν αυτο

4. οσοι δεν καλυπτονται απο το νομο ως προς τη συνεχη εγγραφη για 4 εξαμηνα εγω προσωπικα θα τους χαρακτηριζα μαλακες, αλλα και αυτοι εχουν τη δυνατοτητα κατεβαινοντας το σεπτεμβρη να δηλωσουν εμπρακτη συμμετοχη και να ελπισουν σε κατι...

Ξεκαθαρες κουβεντες λοιπον και οχι παπαροφιλοσοφιες...

δυο ειναι τα πεδια που πρεπει κανεις να δρασει...

1. συννενοηση με τη γραμματεια και τον προεδρο οσοι παρουν αναστολη να συμμετεχουν ατυπα στις υποχρεωσεις της σχολης.

οταν αυτες τελειωσουν θα γινει αρση αναστολης και περασμ στην καρτελα. και τελος και αυτοι, πτυχιο...

2. συννενοησεις για το θεμα του οργανισμου, με σαφη υποστηριξη του συμφεροντος μας, στα παπαρια μας ο σφια (σας εκτιμουμε αλλα εμεις χανουμε πτυχιο τωρα και εσεις δεν επιθυμειτε το μεσο που μας σωζει, αρα γεια σας) και τα υπολοιπα time killers περι κομματων κτλ.

θα ελεγα να δωθει αμεση προτεραιοτητα στο 1 γιατι ειναι απολυτως εσωτερικη διαδικασια και σωζει ακομα και καποιον με 61 μαθηματα υπολοιπο και ολες τις κλινικες...

να σας θυμισω οτι δεν ειναι τυχαια η αναφορα του ΑΠΘ στο θεμα της δυνατοτητας αναστολων... ξερουν πολυ καλα τι γραφουν....

Πολύ σωστός. Α και Myriam 4 president.:-P Τροποποιήθηκε από phantom

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest fertomasa

αφου αφησαμε να περασει ο θορυβος απο τα αυτια μας , να ξανατονισουμε οτι πρεπει να γινει συννενοηση με τον προεδρο της σχολης και το γραμματεα με ΜΟΝΟ θεμα αυτο των αναστολων και των ατυπων παρακολουθησεων και εξετασεων....C.N. να με συμπαθας.....

θα σας φανει αστειο, ομως πιστευω οτι με δεδομενη την ανοχη των σχολων, η διαταξη που διασωζει τους φοιτητες ειναι αυτη των αναστολων...

Τροποποιήθηκε από fertomasa

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

phil21 είναι δικαιωμά σου να έχεις όποια γνώμη θες. Θεωρώ πως δν είναι λογικό να μην εμπιστέυεσαι ένα άτομο που αγωνίστηκε για το κοινό καλό. Επίσης είσαι λίγο άκαιρος

Που ήσουν τόσο καιρό ;ειμαι αρκετό καιρό, στο forum κ δεν έχω δει παλαιότερα posts σου.

ΥΠΆΡΧΟΥΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΑ ΆΤΟΜΑ που όλοι γνωρίζουμε που έτρεχαν για όλους μας. τότε τα εμπιστευόσουν;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest fertomasa

εδω γλιτωσαμε σχεδον ολοι τις διαγραφες και καθομαστε και αυνανιζομαστε....

μεθαυριο ξεκιναει η πτυχιακη παιδια....

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

παντως πρεπει να πουμε οτι ο νομος δεν φαινοταν να εφαρμοζεται - οποτε μοιραιως πολλοι επεσαν στην παγιδα του "ου φροντις ιπποκλειδη"...

η πλακα ειναι οτι αν τυχον βγει συριζα σε κανα εξαμηνο... τζαμπα πηγε η μανουρα!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest fertomasa

CN, αφροδιτη, μυριαμ και isolde, παρακαλω διερευνηστε το θεμα των αναστολων φοιτησης και της δυνατοτητας ανοχης των σχολων στην εκπαιδευτικη διαδικασια κατα τη διαρκεια της....

μπορω να ασχοληθω με ιδιαιτερη επιτυχια σε τετοιου ειδους εσωτερικη διαπραγματευση αλλα στην παρουσα φαση ειναι αδυνατο λογω προσωπικων δυσκολιων , εκτος αν διαγραφομουν εγω αμεσα οποτε θα επρεπε να το τρεξω αφηνοντας τις αλλες εργασιες...

τα λεμε το βραδυ

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Στο πρωινό ποστ που ανέρτησα,είχα την εντύπωση πως ήμουν σαφέστατη.

Μάλλον η ελληνική γλώσσα είναι αρκετά δύσκολη ακόμη και για όσους την ομιλούμε απταίστως....

1) Με τις τροπολογίες,καλύπτομαι (για όποιον διερωτάται οπότε ΔΕ θυμήθηκα να γίνω"συνδικάλα" από ανάγκη) ΑΡΑ Ο,ΤΙ ΕΓΡΑΨΑ ΤΟ ΠΡΩΊ εκφράζει τους συνειδησιακούς και κοινωνικούς προβληματισμούς μου και ΜΟΝΟ καθώς αναγνωρίζω πως υπάρχουν άτομα που ΔΕΝ καλύπτονται τη δεδομένη χρονική στιγμή και για τα οποία ΘΑ ΠΡΈΠΕΙ η επιτροπή των επί πτυχίω να μεριμνήσει αν θέλει να συνεχίσει να εκπροσωπεί ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ! Μάλιστα,αναφέρθηκα και σε συγκεκριμένα παραδείγματα,το πρωί όπως και η ISOLDE στο δικό της ποστ.

Αν η επιτροπή των επί πτυχίω ΕΚΦΥΛΙΣΤΕΙ σε ένα κλαμπ μιας πολύ μικρής ομάδας συμφερόντων το οποίο περιορίζεται να διεκπεραιώνει την τακτοποίηση των οικείων της,ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΜΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΠΛΕΟΝ όταν συνειδησιακά ως άνθρωπος ΔΕ θα αισθάνομαι καλά!

Μπροστά σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο,ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΔΕΣΜΕΥΣΗ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΝΑ ΒΟΗΘΩ αυτό το μικρό υποσύνολο συμφερόντων!

Ξεκαθαρισμένα πράγματα!Νόμισα πως αυτό θα γινόταν αντιληπτό από το πρωινό ποστ αλλά μάλλον δεν έγινε!

Μετέφερα μάλιστα το ποστ της ISOLDE με την οποία έχω ανταλλάξει αυτούς τους προβληματισμούς τους οποίους και συμμερίζεται ΑΠΟΛΥΤΑ και η ίδια,ακριβώς για να καταδείξω πως ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ οι θέσεις της Επιτροπής ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΚΑΙ ΣΥΝΕΙΔΗΣΙΑΚΑ!!!

Λυπάμαι αν δεν το κατάλαβαν ορισμένοι και βιάστηκαν να βγάλουν τα επιπόλαια συμπεράσματα τους......όχι εσκεμμένα θέλω να πιστεύω.

2) Η σχέση μου με τα εκλεγμένα μέλη της Επιτροπής με τα οποία έχω συνδεθεί και φιλικά έγινε γνωστή με λεπτομέρειες όταν με προκάλεσαν κάποιοι ΑΝΟΗΤΩΣ ΚΑΙ ΠΡΟΒΟΚΑΤΟΡΙΚΑ να απολογηθώ αποκαλώντας με "επικίνδυνη ως τώρα καθώς τους έταζα πράγματα που δεν εκπληρώθηκαν"!

Στη σελίδα 487,μπορεί κανείς να διαβάσει όλο το χρονικό αυτής της συνεργασίας με λεπτομέρειες που δεν αμφισβητεί κανείς.

Θα ήθελα στο σημείο αυτό,να αποκαλύψω πως η ISOLDE μου είχε προτείνει να γίνει κανονικά η εκλογή μου από μία συνέλευση επί πτυχίω κάποια στιγμή.Αρνήθηκα χωρίς δεύτερη σκέψη γιατί επιθυμώ να κινούμαι ελεύθερα συνειδησιακά και γιατί γνώριζα εκ των προτέρων πως κάποια στιγμή θα συναντούσα μπροστά μου το σημερινό σκηνικό οπότε θα παραιτούμουν αναγκαστικά αν επρόκειτο να εξυπηρετήσω μεμονωμένα συμφέροντα ολίγων και μάλιστα κόντρα στις ιδέες μου για την πλήρη κατάργηση του νόμου.

Εχω την εντύπωση πως κι άλλα εκλεγμένα μέλη της Επιτροπής αντιτίθενται συνολικά στο νόμο κι έχω και παραδείγματα από συγκεκριμένες δημόσιες δηλώσεις τους.

Ολοι έχουμε τις πολιτικές μας απόψεις και ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ,ΟΙ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΙΟΨΗΦΙΑ!

Το ερώτημα που γεννάται κάθε φορά είναι πόσο πιστεύει κανείς πως μπορεί να υπερασπιστεί καλύτερα το ιδεολογικό και συνειδησιακό του προφίλ μέσα από τις προκλήσεις κάθε στιγμής και τη δεδομένη συγκυρία και πόσο θέλει να το παλέψει πραγματικά αφήνοντας στην άκρη το προσωπικό του "βόλεμα"!

Αυτό θέλησα να ξεδιπλώσω το πρωί: ΑΝ ΕΓΩ ΚΡΙΝΩ ΠΩΣ Η ΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΣΦΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΤΟΥ,ΣΤΗ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΣΥΓΚΥΡΙΑ,ΜΟΥ ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΟΥΝ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΣΥΝΕΙΔΗΣΙΑΚΗ ΜΟΥ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ,ΘΑ ΥΠΕΡΒΩ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΟΥ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ "ΒΟΛΕΜΑ" ΚΑΙ ΘΑ ΣΤΗΡΙΞΩ ΤΟ ΣΥΛΛΟΓΟ!

Δεν είμαι ΚΑΝ μέλος παράταξης κι ούτε θα γίνω ΑΛΛΑ οι προτιμήσεις μου είναι ξεκάθαρες κι ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟ ΝΟΜΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ!!

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να απολογούμαι για τις ιδέες μου κόντρα σε έναν ΤΡΙΣΑΘΛΙΟ ΝΟΜΟ που επιβλήθηκε ΑΥΤΑΡΧΙΚΑ για να διαλύσει τα Πανεπ/μια?

3) Phil-21:ευχαριστώ για τα καλά λόγια και την αναγνώριση που έγινε καθυστερημένα καθώς στο πρώτο ποστ ήσουν μάλλον εκνευρισμένος από την πρωινή μου τοποθέτηση.

Χαίρομαι που επίσης θυμάσαι πως υπάρχουν στιγμές(περιστατικό στη Συνέλευση για το ψήφισμα στη Σύνοδο) που επέκρινα τη στάση μελών του ΣΦΙΑ και τις επιλογές τους.

Αυτό όμως δε σημαίνει πως δε θα στηρίξω στο μέλλον τις επιλογές του πολύ δυνατού συλλόγου μας αν εγώ κρίνω πως καλύπτουν μεγαλύτερο μέρος των συναδέλφων που κινδυνεύουν από εκείνο που καλύπτουν οι επιλογές της Επιτροπής των επί πτυχίω!

Ελπίζω να πείστηκες πως δεν έγινα "συνδικάλα" από ανάγκη και δε λέω "ΣΦΙΑ και ξερό ψωμί"!Αυτή η καχυποψία απέναντι σε όσους ασχολούνται με τα κοινά και το σύνολο είναι ό,τι πιο αποκρουστικό κι άδικο.....

Το ξέρω πως είναι,ως ένα βαθμό,δικαιολογημένη ΑΛΛΑ σε παρακαλώ,μην κρίνεις το συνάδελφο σου ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ μόνο και μόνο επειδή "ανακατεύεται" σε έναν κοινό σκοπό!

Τέλος,ο αγαπημένος σου πατέρας μπορεί να μη θέλει να τελειώσει την Πάντειο και καλά κάνει πλέον ΑΛΛΑ υπάρχουν άτομα που θέλουν ακόμη και στα 60 τους και...χρόνια να ολοκληρώσουν σπουδές κι αυτή τη στιγμή,.......ΥΠΟΦΕΡΟΥΝ ΑΔΙΚΑ από ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ κι ΑΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ επειδή δεν έκαναν εγγραφή ή επειδή αρρώστησαν βαριά κλπ.

Κάθε παρεξήγηση για ό,τι με αφορά,θέλω να λυθεί και είμαι έτοιμη,αν το επιθυμείς,να απαντήσω σε πμ επιπλέον απορίες σου για το άτομο μου.

Θα υπενθυμίσω απλά,για να μην υπάρχει πλέον και η παραμικρή αμφιβολία,πως μετά από ένα τυπικό διαδικαστικό τηλεφώνημα μου στον κο Χρυσανθάκη και τη συνομιλία που είχα μαζί του,τέλη Μα΄ί΄ου,δρομολογήθηκε μία συνέλευση στην οποία ήμαστε-δεν ήμαστε 10 άτομα με το ζόρι,για να εγκριθεί νομότυπα κείμενο με τις προτάσεις μας προς την Επιτροπή Σύνταξης του Οργανισμού του ΕΚΠΑ!

Αν είχα την παραμικρή πρόθεση να "δυναμιτίσω" και να "σαμποτάρω" το θέμα των Οργανισμών επειδή αντιτίθεται στις ιδέες μου,θα αποσιωπούσα ΣΚΟΠΙΜΑ το ο,τιδήποτε μου έλεγε ο κος Χρυσανθάκης στο τηλέφωνο καθώς και το ό,τι μας ζήτησε προτάσεις!

ΔΕΝ ΥΠΟΝΟΜΕΥΩ ΕΓΩ ΤΟΥΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥΣ!!!ΑΛΛΟΙ ΤΟΥΣ ΥΠΟΝΟΜΕΥΟΥΝ ΚΙ ΕΚΤΟΣ ΦΟΙΤΗΤΙΚΩΝ ΣΥΛΛΟΓΩΝ!!!

ΟΜΩΣ,........ΑΝ ΟΙ ΟΡΟΙ ΚΑΙ ΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΦΟΙΤΗΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΟΡΙΣΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ ΑΥΣΤΗΡΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ Ή ΤΗΝ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ (όπως έγινε με το ΑΠΘ),ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΕΜΗΣΩ ΜΕΧΡΙΣ ΕΣΧΑΤΩΝ συμπαρατασσόμενη με το σύλλογο μου!

Τι άλλο να κάνω δηλαδή ακόμη κι αν εμένα,πάλι μπορεί να με καλύπτουν?Να σωπάσω?ΠΟΤΕ!

Η εκτίμηση μου είναι πως συνέχεια θα βρίσκουμε μπροστά μας το θέμα των διαγραφών οπότε αυτό θα πρέπει να λυθεί μια και καλή ΟΠΟΤΕ η χρονική συγκυρία το επιτρέψει κι αρπάζοντας τις ΟΠΟΙΕΣΔΗΠΟΤΕ ευκαιρίες κινητοποιήσεων και δυναμικής εκπροσώπησης.

Fertomasa:ευχαριστώ που αναγνωρίζεις επίσης τη συνεισφορά μου ΑΛΛΑ......δεν έχω κουραστεί,παίρνω τακτικά τις βιταμίνες μου αναπνέοντας και μπόλικο θαλασσινό αέρα οπότε βλέπω πάντα ξεκάθαρα τα πράγματα και .......τα προβλέπω κιόλας!

Αυτό που με κουράζει και με κάνει να βαριέμαι,όπως το καρχαριάκι του φίλου μου Syntaxidiotis,είναι:

ΤΑ ΚΗΡΥΓΜΑΤΑ ΠΑΝΤΟΣ ΕΙΔΟΥΣ,Η ΑΧΑΡΙΣΤΙΑ,Η ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΠΛΑΝΟ ΜΑΣ, ΤΟ "ΓΛΥΨΙΜΟ"ΣΤΟ ΝΕΟ ΠΡΥΤΑΝΗ, Η ΑΠΟΥΣΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΑΠΑΙΤΟΥΝ ΤΑ ΜΕΛΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΝ, ΤΑ ΚΟΜΠΛΕΞ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ, Η ΧΥΔΑΙΟΤΗΤΑ, Η ΕΛΛΕΙΨΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΤΑ.......ΚΑΘΕ ΛΟΓΗΣ ΤΡΟΛ!!!

Αναφέρομαι γενικά....όχι σε σένα....

Τέλος,αισθάνομαι την ανάγκη να θυμίσω σε όποιον έχει ανάγκη να το ακούσει,να το διαβάσει και να το λάβει υπόψη του πως ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙ ΕΝΑΝ ΣΚΟΠΟ,ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΓΩΝΙΣΘΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΓΙ'ΑΥΤΟ!

Η ΜΕΛΕΤΗ ΜΑΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΑΣ ΚΙ ΕΝΙΟΤΕ ΚΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΤΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ Ή ΤΟ ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΡΙΟ ΚΛΠ.

ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΔΕ ΔΙΕΞΑΓΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ ΜΟΝΑΧΑ!!!!

ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΡΕΞΙΜΟ,ΧΡΟΝΟ,ΚΟΥΡΑΣΗ,ΚΑΙ.......ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΜΕ ΥΠΟΤΥΠΩΔΗ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟ!!!

ΔΕ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΑΛΛΟΙ ΝΑ"ΚΑΘΑΡΙΖΟΥΝ" ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ,ΝΑ ΖΗΤΑΜΕ ΚΑΙ.....ΤΑ ΡΕΣΤΑ!!!!

ΟΛΟΙ ΑΠΟΧΩΡΟΥΝ ΚΑΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΠΡΟΣΩΠΗΣΗ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ Ή ΟΧΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΑΛΛΟΙ ΤΗ ΣΚΥΤΑΛΗ ΚΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΣΟΥΝ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΕΥΘΥΝΗΣ!!!

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ο νομος ισχυει κανονικα οπως βλεπουμε. Το σωστο ειναι να μη διαγραφει κανεις που θελει να συνεχισει τις σπουδες του. Τον ρωτησατε τον πατερα μου αν θελει να ειναι στους καταλογους της παντειου ακομη? Λιγο ακομη και θα νομισει οτι θελετε να τον βαλετε να σπουδασει στα γεραματα.Και,τελος,ειναι σαφες οτι 150.000 φοιτητες διαγραφονται γιατι το πανεπιστημιο δεν εκανε ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ για να τους προστατεψει. Τοσο απλα.

PHIL-21:ΣΥΓΝΏΜΗ,ΠΑΡΈΛΕΙΨΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΉΣΩ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΠΆΝΩ ΦΡΆΣΗ ΣΟΥ...
.
Ο ΝΌΜΟΣ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΚΟΜΗ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ και ειδικά στα φοιτητικά ζητήματα!!!
Είναι λάθος να το υποστηρίζουμε αυτό!!Είναι ηττοπάθεια και μοιρολατρεία!!
Τώρα,είναι στο χέρι μας να αρπάξουμε τις ευκαιρίες για να συνεχίσει να μην ισχύει!!!Τώρα.....κληρώνει!
Με τη δεύτερη πρόταση συμφωνώ και συνεχίζω να υποστηρίζω ακόμη το ποστ της ISOLDE!Γι'αυτό είμαι ακόμη εδώ παρούσα.....
Παρακαλώ,ξαναδιαβάστε το πρωινό μου ποστ όσοι δεν το καταλάβατε ή δεν προλάβατε.Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω.
Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Με αφορμη τα οσα εχουν γραφτει θα ηθελα να διευκρινισω τα εξης: Η επιτροπη των επι πτυχιω φοιτητων εγινε με σκοπο να υπαρχει συντονισμενος αγωνας εναντιον των διαγραφων μεσω των εκπροσωπων μας. Ειχαμε απο νωρις συνειδητοποιησει οτι η οργανωση, η συνεχης κινητοποιηση και ο κοινος στοχος θα ειχαν καλυτερα αποτελεσμετα στο σκοπο μας απο την οποιαδηποτε ατομικη και αποσπασματικη κινηση. Η εκλογη εγινε σε Συνελευση επι πτυχιω φοιτητων που ειναι μια ανοιχτη και δημοκρατικη διαδικασια. Μαλιστα μπορουμε να υπερηφανευομαστε οτι ειμαστε απο τις πρωτες Σχολες που απο ΤΡΙΕΤΙΑΣ οργανωθηκαν και ανεπτυξαν συντονισμενη δραση.

ΟΛΕΣ οι κινησεις της επιτροπης συζητηθηκαν στις Συνελευσεις των επι πτυχιω και πηραν την εγκριση της πλειοψηφιας. Παντοτε ολα τα αποτελεσματα των εν λογω κινησεων ανακοινωθηκαν δημοσιως ΕΔΩ . Δεν υπαρχει τιποτα που να μη δημοσιοποιηθηκε και δεν εγινε ποτε καμια κινηση που να μην ψηφιστηκε προηγουμενως.

Για τους παραπανω λογους πιστευω οτι η Επιτροπη αντιπροσωπευει με ηθος και υπευθυνοτητα τους επι πτυχιω φοιτητες Ιατρικης και αγωνιζεται για τα συμφεροντα ΟΛΩΝ. Σ αυτον ακριβως το δρομο θα συνεχισει να βαδιζει χωρις κανενα προσωπικο, μικροπολιτικο ή αλλο συμφερον.

Στην τριχρονη αυτη κινητοποιηση μελη οπως η Myriam και η Isolde εδειξαν αξιοζηλευτη μαχητικοτητα και προσφεραν τα μεγιστα στον αγωνα των επι πτυχιω. Μικρη εως καθολου σημασια εχει ποιος ηταν εκλεγμενος και ποιος οχι. Σημασια εχει ποιος αγωνιστηκε και το πτυχιο οφειλει παρα πολλα στις εν λογω συναδερφους που θυσιασαν χρονο και ψυχικη αντοχη για το σκοπο μας. Το ιδιο ισχυει και για αλλους συναδερφους που εχουν επιδειξει μαχητικοτητα αλλα δεν εχουν nicknames και δε θα ηθελα να γραψω τα ονοματα τους σεβομενη την ιδιωτικοτητα.

Θελω να διαβεβαιωσω καθε ενδιαφερομενο οτι αγωνιζομαστε για το ΣΥΝΟΛΟ των επι πτυχιω φοιτητων και ειμαστε εναντιον καθε διαγραφης. Αυτος ειναι ο ενας και μοναδικος προσανατολισμος μας. Ολες οι κινησεις που θα γινουν απο δω και περα- ακριβως οπως και οι προηγηθεισες- θα ειναι απολυτως συντονισμενες με τον κοινο στοχο . Η ατζεντα μας ειναι ΜΙΑ, ΚΟΙΝΗ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΗ. Επισης ολοι οι προβληματισμοι και οι προτασεις που διαβαζουμε και εδω και στο αντιστοιχο φορουμ του facebook εχουν σημειωθει και σε ραντεβου με το νεο πρυτανη θα τεθουν επι ταπητος.

Ενιωσα οτι αυτες οι διευκρινισεις ηταν απαραιτητες ωστε να μην αδικειται κανεις και ταυτοχρονα να διασφαλιστει το πιο σημαντικο: η ενοτητα μας. Αγωνιστηκαμε και τα καταφεραμε μονοι μας επειδη ειμασταν αποφασισμενοι, ενωμενοι και μαχιμοι. Ας αφησουμε εξω πολιτικες και κομματικες προτιμησεις και ας συνεχισουμε τον καλο αγωνα που ξεκινησαμε.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

[...] Ας αφησουμε εξω πολιτικες και κομματικες προτιμησεις [...]

Επίσης, θα βοηθήσει αν αφήσουμε απ'έξω την τάση να αντιμετωπίζουμε όσους τρέχουν για το θέμα ως υπαλλήλους μας. Δεν το λέω αυτό ως κάποιος που τρέχει και θίχτηκε, αλλά ως ένα συμπέρασμα που έβγαλα τους τελευταίους μήνες. Μου φαίνεται ότι αυτή η τάση είναι μεγαλύτερο πρόβλημα ακόμη κι από τις κομματικές διαφορές.

Καλή συνέχεια.

EDIT: φυσικά, τα παραπάνω τα γράφω απευθυνόμενος προς όλους όσους δεν τρέχουν για το θέμα. :)

Τροποποιήθηκε από primordial

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Έντυπη Έκδοση Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία, Κυριακή 31 Αυγούστου 2014

ΕΡΕΥΝΑ ΤΗΣ «Κ.Ε.» ΟΔΗΓΗΣΕ ΣΕ ΠΛΗΡΗ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ - ΔΟΑΤΑΠ

Βιομηχανία πτυχίων «μαϊμού» σε Ελλάδα και Κύπρο!

Έβαλαν «στοπ» κατά σύμπτωση προ ολίγων ημερών, αλλά είναι απαραίτητο να δοθούν απαντήσεις σε ερωτήματα που καίνε

Του ΓΙΑΝΝΗ ΝΤΑΣΚΑ

Πριν από αρκετά χρόνια ο μακαριστός Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος μεταφέρθηκε εσπευσμένα σε κρατικό νοσοκομείο κοντά στο Χίλτον. Μετά κάμποση ώρα ένας καθηγητής πήγε στο διοικητή του νοσοκομείου και του είπε ότι πήγε και έδινε ιατρικές οδηγίες στον επώνυμο «ασθενή»... η «μαϊμού»!

Με ποια λογική επιστήμονες «μαϊμού» αναδεικνύονται στην ελληνική πραγματικότητα, έναντι όσων σπούδασαν μπαίνοντας με κανονικές εξετάσεις, με κόπους, ξοδεύοντας χρόνο και χρήμα;

Ήταν πασίγνωστος προστατευόμενος του γραφείου του τότε πρωθυπουργού (αυτή η φήμη τουλάχιστον τον ακολουθούσε στο νοσοκομείο), ο οποίος ΔΕΝ είχε άδεια άσκησης του ιατρικού επαγγέλματος!

Μετά λίγο καιρό από το σούσουρο αποκαλύφθηκε και είπαν ότι οδηγήθηκε στη Δικαιοσύνη.

Ουδείς ασχολήθηκε με τη συνέχεια... Διότι η εν λόγω «μαϊμού» είχε πτυχίο, το οποίο φαινόταν ότι πήρε σε χρόνο-ρεκόρ και σε λιγότερα από τα χρόνια αναγκαστικής φοίτησης κατά 6 μήνες...

Είχαν κάνει λάθος τις ημερομηνίες από το άγχος να τον βάλουν στο κρατικό νοσοκομείο με τη «γνωριμία».

Είπαν τότε ότι θα γίνεται στο εξής εξονυχιστικός έλεγχος σε όλα τα πτυχία γιατί το κακό είχε παραγίνει με τα αγορασμένα με διάφορους τρόπους πτυχία. Αλλά με μετεγγραφές από δήθεν πανεπιστήμια εξωτερικού, άλλα μέσω νεολαιών, άλλα γιατί συγγενής είχε το «μέσον» ως καθηγητής, ως πολιτικός κ.λπ. Δεν έγινε κανένας ουσιαστικός έλεγχος πουθενά. Ετσι δεν ήταν έκπληξη η αποκάλυψη προ μηνός ότι μια κυρία ετών 50 ασκούσε επί... 20 χρόνια τη δικηγορία με κανονική πινακίδα στο γραφείο της στο κέντρο της Αθήνας αν και δεν είχε πάρει ποτέ πτυχίο Νομικής.

Σκαλίζοντας αυτή την υπόθεση φτάσαμε στον περίφημο ΔΟΑΤΑΠ (Διεπιστημονικός Οργανισμός Αναγνώρισης Τίτλων Ακαδημαϊκών και Πληροφόρησης), τον κρατικό οργανισμό αναγνώρισης τίτλων σπουδών από το εξωτερικό, το παλιό διαβόητο για τα σκάνδαλα ΔΙΚΑΤΣΑ.

Φτάσαμε με το ερώτημα:

Μπορεί να αναγνωρίζονται προγράμματα σπουδών και πτυχία ιδιωτικών πανεπιστημίων της Λευκωσίας Κύπρου ως ισότιμα και αντίστοιχα των ελληνικών κρατικών πανεπιστημίων όταν αυτά τα προγράμματα δεν έχουν εγκριθεί ουσιαστικά από τους αρμόδιους κρατικούς φορείς της Κύπρου;

Και αν σπεύσατε να υποθέσετε ότι μπορεί να μπήκαν λάθρα στον ΔΟΑΤΑΠ 2-3 τέτοιες περιπτώσεις κάποιου που προφανώς είχε το ειδικό «σούπερ» μέσον, βιαστήκατε...

Οι περιπτώσεις είναι εκατοντάδες, κάπου μεταξύ 400-500 και όχι από τον καιρό του Νώε...

Στην έρευνά μας φτάσαμε στον υπουργό Παιδείας της Κύπρου, Κώστα Καδή, ο οποίος θεώρησε το θέμα τόσο σοβαρό, ώστε διέκοψε τη συμμετοχή του σε Συμβούλιο και απαντώντας επιβεβαίωσε ουσιαστικότατα το σκάνδαλο.

Λίγο αργότερα την ίδια επιβεβαίωση είχαμε και από τον πρόεδρο του ΔΟΑΤΑΠ, κ. Κατρανίδη.

Και οι δύο, όμως, απέδωσαν τα σκάνδαλα σε παρελθόντα χρόνο, αλλά υπάρχει μια αξιοσημείωτη διαφορά στον χρονικό συντονισμό για ένα τόσο σοβαρό θέμα.

Οι ελληνικές αρχές ανακάλυψαν ότι υπάρχει σοβαρό θέμα τουλάχιστον στην αρχή του 2014 και όπως μας είπε στην επικοινωνία μας τόσο ο πρόεδρος κ. Κατρανίδης όσο και η αρμόδια του τομέα κ. Αλαχούζου, από τότε και σταμάτησαν να αναγνωρίζουν αυτούς τους τίτλους σπουδών και βρίσκονται σε επικοινωνία και συνεννόηση με τις κυπριακές αρχές.

Ο υπουργός Παιδείας της Κύπρου κ. Καδής μάς είπε ότι από τον περασμένο Αύγουστο έβαλαν ασφαλιστικές δικλίδες στη βιομηχανία παραγωγής τέτοιων τίτλων σπουδών.

Το κόλπο όλο (από ένα μέχρι στιγμής και όχι από όλα τα ιδιωτικά πανεπιστήμια τα οποία παράγουν και σπουδαίο έργο) στηρίχθηκε, όπως μας είπε ο κ. Καδής, στη διαφορά που υπάρχει μεταξύ της αναγνώρισης και της αξιολόγησης των τίτλων σπουδών.

Οπως μας εξήγησε, τα πανεπιστήμια που έχουν λάβει άδεια λειτουργίας έχουν και την αναγνώριση των τίτλων. Ομως επειδή τα προγράμματα σπουδών αλλάζουν κατά τη διάρκεια της νόμιμης λειτουργίας, αυτά τα προγράμματα που προέρχονται κατ' αρχήν από αναγνωρισμένο πανεπιστήμιο πρέπει να λάβουν και έγκριση αξιολόγησης.

«Τον τελευταίο μήνα ζητήσαμε από όλα τα ιδιωτικά πανεπιστήμια προϋποθέσεις και χρονικούς προγραμματισμούς για να αξιολογούνται όλα τα νέα προγράμματα», μας είπε ο κ. Καδής και αναγνώρισε σαφώς ότι υπάρχει σοβαρό ζήτημα με όσα έχουν συμβεί στο παρελθόν.

Από την πλευρά του, ο πρόεδρος του ελληνικού ΔΟΑΤΑΠ μας είπε ότι από τον περασμένο Φεβρουάριο έβαλε στοπ στην αναγνώριση για δύο κυρίως λόγους:

1. Από παρεμβάσεις πανεπιστημίων.

2. Από παρεμβάσεις πολιτών.

«Για όσα έχουν συμβεί πριν από τον περασμένο Φεβρουάριο δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα», μας είπε ο κ. Κατρανίδης. Όως το «γιατί και αν θα έπρεπε να γίνει έρευνα» είναι πολύ σοβαρό θέμα, αφού τουλάχιστον κάποιοι εκατοντάδες κυκλοφορούν ήδη με αναγνώριση σπουδών που δεν θα έπρεπε να είχε γίνει. Κάτι σαν τις προαναφερόμενες συγκεκριμένες περιπτώσεις που εξελίχθηκαν σε σκάνδαλα είναι και αυτές.

Ζητούνται απαντήσεις

Ποια λογική και ποια ερμηνεία δικαίου μπορεί να δικαιολογήσει την άσκηση, στην Ελλάδα, επαγγέλματος από εκατοντάδες επιστήμονες που δεν έχουν τίτλο σπουδών ουσιαστικά αναγνωρισμένο στη χώρα στην οποία υποτίθεται ότι σπούδασαν;

Ποια λογική και ποια Δικαιοσύνη δέχεται την ανάδειξη αυτών των επιστημόνων και των επαγγελματιών ως ανταγωνιστών άλλων που ξόδεψαν χρόνο και χρήμα αλλά και την υγεία τους για να σπουδάσουν πραγματικά;

Ποια λογική και ποια ερμηνεία δικαίου δέχεται αυτή την ακραία επιείκεια, την ώρα που με νόμους τερματίζουν τις σπουδές άλλων που μπήκαν με κανονικές εξετάσεις ξοδεύοντας χρήμα και αίμα;

Τα ερωτήματα δεν είναι καθόλου τυχαία. Κατά τις πληροφορίες, που θα μπορούσαμε να αποδείξουμε μόνο με παράνομα οπτικοακουστικά μέσα, για πλείστους όσους από αυτούς τους εκατοντάδες έχουν ενδιαφερθεί πολύ μεγάλα πολιτικά τζάκια στην Ελλάδα...

Μια απλή ανάγνωση του καταλόγου αυτών που πήραν αυτές τις αναγνωρίσεις δίνει απάντηση στο πώς άνοιξε αυτή η βιομηχανία και ποιους εξυπηρέτησε. Μόνο που δύσκολα θα γίνει έρευνα...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Δημιουργία νέας...