Jump to content
Sylvia Plath

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

Recommended Posts

ξαναβαζω την ανακοινωση της λιαλιου:

Αυτόματες διαγραφές δεν γίνονται, γιατί απαιτείται διαπιστωτική πράξη του κοσμήτορα. Εκείνο που θα γίνει μετά την εξεταστική του Σεπτεμβρίου είναι να βγει η διαπιστωτική διαγραφής για όσους έχουν να εμφανισθούν μετά το νόμο 4009,

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΓΙΑ ΚΑΘΗΣΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ..ΜΗ ΤΑ ΘΕΛΟΥΜΕ Κ ΟΛΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ. ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΘΕΛΗΣΗ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΗ ΣΧΟΛΗ ΤΟΥ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΧΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΕΣ.

ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ,ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΔΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ''ΑΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΣΧΟΛΗ ΑΣ ΤΗ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΑΠ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ...'' ΑΝΤΕ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΟΝ ΠΙΑΝΕΙ Η ΡΥΘΜΙΣΗ ΑΥΤΗ . ΝΑ ΥΠΟΤΕΘΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΘΕΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΣΧΟΛΗ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕ ΚΑΤΕΒΗΚΕ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑ ΑΠ ΤΟ 2012 ? Ε ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΛΙΓΟ ΚΟΥΛΟ .

ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΓΝΩΜΗ ΑΥΤΗ ΩΣΤΟΣΟ .

Ε τοτε αμα το πας ετσι, ενας που ειχε θεληση να τελειωσει τη σχολη του δεν θα πρεπε να ειναι καν αιωνιος και θα πρεπε να την ειχε ηδη τελειωσει.

Το πρωτο και κυριο προβλημα με τις διαγραφες, για οσους δεν το εχουν ακομα καταλαβει, δεν ειναι οτι τους δοθηκε μια ξεκαθαρη προθεσμια και δεν καταφεραν να ολοκληρωσουν τις σπουδες τους στην συγκεκριμενη προθεσμια. Το προβλημα ειναι οτι τα ιδρυματα, στην πλειοψηφια τους ελεγαν οτι ο νομος δεν εφαρμοζεται, και οντως στην πραξη, μεχρι τωρα δεν εφαρμοστηκε αν σκεφτουμε οτι μεχρι τωρα:

α) δεν εγιναν διαγραφες με την μη εγγραφη σε δυο συνεχομενα εξαμηνα

β) δεν εχουν συσταθει οργανισμοι που μεχρι πριν λιγο καιρο θεωρουνταν προαπαιτουμενο για να γινουν οι οποιες διαγραφες

γ) τα ιδια τα ιδρυματα μεσω των γραμματειων καθυσηχαζαν λεγοντας οτι ο νομος εχει παγωσει και δεν θα διαγραφει κανεις.

Τωρα τα ιδρυματα συμπεριφερονται, σαν να μην συνεβησαν ολα τα παραπανω που γραφω, και ξαφνικα θυμηθηκαν οτι θελουν να εφαρμοσουν το νομο.

Αρα, η τραγικη αληθεια ειναι οτι πολλοι φοιτητες, δεν θα διαγραφουν, επειδη τους δοθηκε μια προθεσμια και δεν τα καταφεραν στη συγκεκριμενη προθεσμια, αλλα επειδη δεν ηξεραν καν τι ισχυει με το ολο θεμα.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest fay_

@z2shad από τον Μάρτη που έχει γίνει ο πανικός και είμαι σε αυτο το φορουμ μέλος ενεργό,έχει υπάρξει σχετική ενημέρωση(θέσεις πρυτάνεων) και έκκληση σε όλους να συμμετάσχουν έστω και με ένα μάθημα τον Ιούνη.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

η εξεταστικη του σεπτεμβρη ως επαναλαηπτικη καλυπτει πλεον καποιους?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ένα μικρό σχόλιο για όσους φαίνεται να μην καλύπτονται από την τροπολογία με την πρώτη ανάγνωση του δελτίου τύπου του υπουργείου. (Αναφέρομαι σε όσους δεν συμμετείχαν στις εξετάσεις τα τελευταία δύο χρόνια αλλά εγγράφονται κανονικά κάθε εξάμηνο).

Από τη στιγμή που είναι κοινή συμφωνημένη απόφαση υπουργού και πρυτάνεων να εκδοθούν διαπιστωτικές πράξεις διαγραφής από 31/8/2014 για τους "λιμνάζοντες φοιτητές που δεν έχουν επιδείξει τα τελευταία δύο ακαδημαϊκά έτη ενδιαφέρον για την ολοκλήρωση των σπουδών τους συμμετέχοντας στις εξεταστικές διαδικασίες", ελπίζω πως οι κοσμήτορες των σχολών θα υπογράψουν αυτές τις διαπιστωτικές πράξεις διαγραφής μόνο για όσους δεν εγγράφονται δίνοντας την ευκαιρία και σε όσους εγγράφονται αλλά δεν έχουν δώσει εξετάσεις να επωφεληθούν αυτής της "τελευταίας ευκαιρίας". Κάτι τέτοιο φαίνεται να συμφωνεί και με τις δηλώσεις το τελευταίο χρονικό διάστημα του νέου πρυτάνεως του ΕΚΠΑ κ. Φορτσάκη. Δεν γνωρίζω αν θα συμβεί κάτι τέτοιο αλλά ελπίζω να γίνει.

Σε κάθε περίπτωση επαναλαμβάνω να μην προτρέχουμε και να περιμένουμε την 26η Αυγούστου για να διαβάσουμε όλο το περιεχόμενο της τροπολογίας.

Συμφωνώ απόλυτα με την ψύχραιμη "ανάγνωσή" σου. Σε διαφορετική περίπτωση δεν πιστεύω ότι θα υπάρχει ανοιχτή σχολή για να δοθεί η εξεταστική Σεπ...

edit

Αν και θεωρώ ότι το πιο δίκαιο είναι η υπεύθυνη δήλωση συνεχισης σπουδών. Μόνο έτσι μπορεί να υπάρξει πρόβλεψη και για αυτούς που αντιμετωπίζουν σοβαρό πρόβλημα κατά τα τελευταία 2 έτη, και που προφανώς δεν θα λυθεί -ως δια μαγείας- 31/8, έτσι ώστε να συμμετάσχουν απερίσπαστοι στην εξεταστική του Σεπ.

Τροποποιήθηκε από mgd

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Τηλεφώνησα στον κο Τσάρτα,στο κινητό του και μου είπε να τον καλέσω σε σταθερό,στα γραφεία της πρυτανείας Αιγαίου,στην Αθήνα.

Αμέσως κάλεσα ξανά και η συνομιλία ήταν η εξής:"Κύριε πρύτανη,μαθαίνουμε από ανακοινώσεις τις συνεννοήσεις που κάνατε με τον Υπουργό.Είναι αλήθεια πως εξαιρείτε από τις επόμενες εξεταστικές αυτούς που δεν έχουν συμμετάσχει τα τελευταία δύο χρόνια σε εξετάσεις?"

Απάντηση:"Ναι,θα βγει δελτίο τύπου από το Υπουργείο σχετικά."

Επαναλαμβάνω την ερώτηση μου πιο επιτακτικά για να υπάρξει συγκεκριμένη σαφής απάντηση.

"Θα εξαιρέσετε από την εξεταστική του Σεπτεμβρίου αυτούς που την 2ετία δε συμμετείχαν σε εξετάσεις?Δηλαδή,δεν γνωρίζετε πως υπάρχουν άτομα που επιθυμούν να εξεταστούν τώρα και περιμένουν αυτήν την εξεταστική γι'αυτό το λόγο?Εγώ,γνωρίζω τουλάχιστον 10,προσωπικά."

Απάντηση:"Δυστυχώς,αυτή είναι η συμφωνία!Μπορούν να προσφύγουν στο δικαστήριο!Λυπάμαι!"

Τελευταία ερώτηση μου:"Αυτές ήταν οι συνεννοήσεις που κάνατε τόσον καιρό με τον κο Υπουργό?Δέχεστε κάποιοι να στερηθούν τις εξεταστικές τους?"

Απάντηση:"Λυπάμαι.Να Προσφύγουν!"

Δική μου φράση,καθαρά ειρωνική,πριν του κλείσω απότομα το τηλέφωνο:"Α!Σας ευχαριστούμε πολύ γι'αυτό!"

ΑΝ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΕΣΕΙΣ ΘΕΤΙΚΗ ΕΞΕΛΙΞΗ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΟΙ ΒΟΛΕΥΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΓΧΟΣ ΚΙ ΑΓΩΝΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ,ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΒΕΒΑΙΑ ΣΕ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΟΡΙΖΟΝΤΑ,ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΑΤΕΝΙΣΟΥΝ ΕΝΑ ΜΑΥΡΟ,ΔΥΣΟΙΩΝΟ ΚΑΙ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟ ΜΕΛΛΟΝ,ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΝΗΓΥΡΙΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΩ ΘΕΤΙΚΑ!!!

ΛΥΠΑΜΑΙ!!!

ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΔΙΚΑΙΩΜΕΝΗ ΟΤΑΝ ΕΓΡΑΦΑ ΓΙΑ "ΚΡΥΦΕΣ ΣΥΝΕΝΝΟΗΣΕΙΣ" ΚΑΙ "ΠΑΖΑΡΙΑ"ΜΥΛΟΠΟΥΛΟΥ Κ.Α.!!!

ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΗΔΙΑΣΜΕΝΗ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΑΝΗΓΥΡΙΖΟΥΝ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ!!!

ΔΙΑΧΩΡΙΖΩ ΤΗ ΘΕΣΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΚΑΙ ΣΥΝΤΑΣΣΟΜΑΙ ΜΕ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΙΛΙΚΙ,ΕΙΤΕ ΠΛΗΤΤΟΝΤΑΙ,ΕΙΤΕ ΟΧΙ ΑΠΟ ΟΛΟ ΑΥΤΟ!!!

ΕΙΝΑΙ ΑΙΣΧΟΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΑΔΙΚΙΑ!!!

ΤΩΡΑ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΝΝΟΟΟΥΣΕ ΚΑΙ Ο κος ΦΟΡΤΣΑΚΗΣ ΟΣΑ ΕΛΕΓΕ ΣΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ!!!!

ΑΛΗΘΕΙΑ,ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ????? emcolgate ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ Η ΣΥΓΚΛΗΤΟΣ???

Ή ΔΕ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΙΑ ΟΥΤΕ ΚΙ ΑΥΤΟ ΟΤΑΝ ΑΛΛΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΣΧΟΛΩΝ ΒΓΑΖΟΥΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΤΟΥΣ???

:o :o :o

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

@z2shad από τον Μάρτη που έχει γίνει ο πανικός και είμαι σε αυτο το φορουμ μέλος ενεργό,έχει υπάρξει σχετική ενημέρωση(θέσεις πρυτάνεων) και έκκληση σε όλους να συμμετάσχουν έστω και με ένα μάθημα τον Ιούνη.

Πολυ ωραια, μπορεις να μου παραθεσεις σε link την συγκεκριμενη εκκληση που λεει συγκεκριμενα για τον ιουνιο?

Εμενα προσωπικα με ενοχλει σφοδρα η θεση των ιδρυματων, γιατι αποποιουνται τις ευθυνες τους για το οτι καθυσηχαζαν τα τελευταια χρονια οτι δεν θα γινουν διαγραφες, τουλαχιστον στο ΕΜΠ που ειμαι εγω. Αν τα ιδρυματα ειχαν βγει απ την αρχη που ψηφιζοταν ο νομος διαμαντοπουλου να πουνε ξεκαθαρα οτι ισχυει ο νομος με τις διαγραφες, πολλοι θα ειχαν κινητοποιηθει αμεσα να ολοκληρωσουν τις σπουδες τους. Γιατι να παει τοσος χρονος χαμενος εδω και 3 χρονια για τοσους φοιτητες στους οποιους ελεγαν οτι ο νομος δεν εφαρμοζεται? Ξαναλεω, πολλες φορες δεν ελεγαν απλα οτι δεν ξερουν τι ισχυει με τις διαγραφες, αλλα ελεγαν οτι ο νομος δεν εφαρμοζεται.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ΓΙΑ ΚΑΘΗΣΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ..ΜΗ ΤΑ ΘΕΛΟΥΜΕ Κ ΟΛΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ. ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΘΕΛΗΣΗ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΗ ΣΧΟΛΗ ΤΟΥ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΧΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΕΣ.

ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ,ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΔΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ''ΑΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΣΧΟΛΗ ΑΣ ΤΗ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΑΠ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ...'' ΑΝΤΕ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΟΝ ΠΙΑΝΕΙ Η ΡΥΘΜΙΣΗ ΑΥΤΗ . ΝΑ ΥΠΟΤΕΘΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΘΕΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΣΧΟΛΗ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕ ΚΑΤΕΒΗΚΕ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑ ΑΠ ΤΟ 2012 ? Ε ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΛΙΓΟ ΚΟΥΛΟ .

ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΓΝΩΜΗ ΑΥΤΗ ΩΣΤΟΣΟ .

Με την τελευταία σου αυτή φράση,έσωσες το απαράδεκτο ποστ σου!!! Και συγνώμη για την κρίση μου.......

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Προσωπική εκτίμηση, αν δεν δοθεί σε όλους η εξεταστική Σεπ., τα Ιδρύματα θα έχουν μεγάλα προβλήματα. Όσο κι αν κρυφτούν πίσω από τον νόμο και τη ρύθμιση, η ευθύνη τους είναι μεγάλη.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Πολυ ωραια, μπορεις να μου παραθεσεις σε link την συγκεκριμενη εκκληση που λεει συγκεκριμενα για τον ιουνιο?

Εμενα προσωπικα με ενοχλει σφοδρα η θεση των ιδρυματων, γιατι αποποιουνται τις ευθυνες τους για το οτι καθυσηχαζαν τα τελευταια χρονια οτι δεν θα γινουν διαγραφες, τουλαχιστον στο ΕΜΠ που ειμαι εγω. Αν τα ιδρυματα ειχαν βγει απ την αρχη που ψηφιζοταν ο νομος διαμαντοπουλου να πουνε ξεκαθαρα οτι ισχυει ο νομος με τις διαγραφες, πολλοι θα ειχαν κινητοποιηθει αμεσα να ολοκληρωσουν τις σπουδες τους. Γιατι να παει τοσος χρονος χαμενος εδω και 3 χρονια για τοσους φοιτητες στους οποιους ελεγαν οτι ο νομος δεν εφαρμοζεται? Ξαναλεω, πολλες φορες δεν ελεγαν απλα οτι δεν ξερουν τι ισχυει με τις διαγραφες, αλλα ελεγαν οτι ο νομος δεν εφαρμοζεται.

ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ!!!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Χωρις καμια παρεξηγηση, ποστ στα οποια ''αιωνιοι'' φοιτητες βγαινουν και λενε οτι ειναι δικαιο να διαγραφουν καποιοι και καποιοι αλλοι οχι, ειδικα οταν ξερουμε το ομιχλωδες και εντελως θολο τοπιο το οποιο επικρατει εδω και χρονια, οχι απλα μερικους μηνες, αλλα χρονια, μου προκαλει απλα εμετο.

Κι αν αρχισουμε να λεμε οτι ο καθενας θα πρεπε να ειχε αναλαβει τις εθυνες του, να ειχε προνοησει για το ενα, για το αλλο, να ειχε μυρισει τα νυχια του, να ειχε κανει τα κουμαντα του,

ε τοτε καταληγουμε οτι και το να εισαι αιωνιος φοιτητης και να διαγραφεις ειναι εξισου δικαιο, για τους ιδιους λογους που επικαλειστε μερικοι.

Και στην τελικη αποφασιστε,

ποια ειναι η αδικια στο ολο θεμα των αιωνιων φοιτητων?

α) οτι ειναι αδικες αυτες καθεαυτω οι διαγραφες?

β) οτι ειχαμε μια συγκεκριμενη ξεκαθαρη προθεσμια μεχρι να διαγραφουμε και δεν τα καταφεραμε?

γ) οτι το τοπιο ηταν εντελως θολο με τις διαγραφες και δεν ξεραμε τι ισχυει ωστε να κανουμε προγραμματισμο?

Εαν νομιζουν καποιοι οτι ισχυει το (β) που γραφω, τοτε δεν ζητανε δικαιοσυνη, αλλα λυπηση.

Εγω ομως οπως και πολλοι αλλοι, που ξερουμε οτι ισχυει το (α) και το (γ), ζηταμε δικαιοσυνη.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest fay_

μεταξύ μας τα συζητούσαμε,βάσει δηλώσεων των πρυτάνεων.Υπηρχαν και εδώ άτομα που ξεκίνησαν τον Ιούνη.

Επίσης,μέχρι και χθες τμήματα,πρύτανης θεωρούσαν αυτονόητη την επαναληπτική,δε νομίζω να την "πάρουν" πίσω.Απλά η εξεταστική που έρχεται θα ειναι η τελευταία ευκαιρία για όλους μας.(έμπρακτο ενδιαφέρον).

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

μεταξύ μας τα συζητούσαμε,βάσει δηλώσεων των πρυτάνεων.Υπηρχαν και εδώ άτομα που ξεκίνησαν τον Ιούνη.

Επίσης,μέχρι και χθες τμήματα,πρύτανης θεωρούσαν αυτονόητη την επαναληπτική,δε νομίζω να την "πάρουν" πίσω.Απλά η εξεταστική που έρχεται θα ειναι η τελευταία ευκαιρία για όλους μας.(έμπρακτο ενδιαφέρον).

Εαν, τωρα που για πρωτη φορα μετα τον νομο διαμαντοπουλου τα ιδρυματα μιλανε για διαγραφες, αφησουν να συμμετασχει οποιος θελει στην επαναληπτικη σεπτεμβριου ωστε να δειξει εμπρακτο ενδιαφερον και να παρει παραταση, τοτε καλως.

Εαν ομως εννοουν οτι εχουν ηδη αποφασισει οτι καποιοι διαγραφονται και δεν μπορουν να συμμετασχουν στην επαναληπτικη, τοτε δεν εχω κανενα λογο να πανυγηρισω. Μιλαμε και παλι για μια αναδρομικη αποφαση, οπου οι αποφασεις παιρνονται εκ των υστερων. Αληθεια, αν εθεταν αλλο κριτηριο, πχ τον αριθμο των περασμενων μαθηματων, θα το βρισκατε ολοι εξ ισου σωστο? Στην τελικη εμπρακτο ενδιαφερον μπορει να μην θεωρηθει η συμμετοχη στις εξετασεις των δυο τελευταιων χρονων, αλλα το να χρωστας 2-3 μαθηματα μαξιμουμ.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest fay_

Εαν, τωρα που για πρωτη φορα μετα τον νομο διαμαντοπουλου τα ιδρυματα μιλανε για διαγραφες, αφησουν να συμμετασχει οποιος θελει στην επαναληπτικη σεπτεμβριου ωστε να δειξει εμπρακτο ενδιαφερον και να παρει παραταση, τοτε καλως.

Εαν ομως εννοουν οτι εχουν ηδη αποφασισει οτι καποιοι διαγραφονται και δεν μπορουν να συμμετασχουν στην επαναληπτικη, τοτε δεν εχω κανενα λογο να πανυγηρισω. Μιλαμε και παλι για μια αναδρομικη αποφαση, οπου οι αποφασεις παιρνονται εκ των υστερων. Αληθεια, αν εθεταν αλλο κριτηριο, πχ τον αριθμο των περασμενων μαθηματων, θα το βρισκατε ολοι εξ ισου σωστο? Στην τελικη εμπρακτο ενδιαφερον μπορει να μην θεωρηθει η συμμετοχη στις εξετασεις των δυο τελευταιων χρονων, αλλα το να χρωστας 2-3 μαθηματα μαξιμουμ.

εγώ δε διαφωνώ πουθενά μαζί σου,ψάχνω αλλά δεν βρίσκω απάντηση του ίδιου του Μυλόπουλου για "ενεργότητα" ακόμη και τον Σεπτέμβρη.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Επίσης, εαν έχει γίνει λογιστικό παιχνίδι (που μάλλον έχει γίνει) "διαγραφών-μετεγγραφών", μιλάμε για ενδεχόμενο δόλο.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Επρεπε να ακούγατε το ύφος του κου Τσάρτα στο τηλέφωνο!!!

Τότε,θα νιώθατε κι εσείς αυτό που αντιλήφθηκα:Βαθιά ενοχή που αναγκάζει κάποιον να μιλάει γρήγορα και δυνατά για να.....αποτρέψει τον σίγουρο αντίλογο του συνομιλητή!!!Προσπάθεια μετάθεσης του θέματος σε άλλα πιο ανώδυνα σημεία ή σε πιθανές λύσεις όπως το δικαστήριο ώστε να....."διασκεδάσει" τις τυχόν αρνητικές εντυπώσεις μιας συνεννόησης "Βατερλώ"!

Επειδή όμως και την προηγούμενη φορά που του είχα μιλήσει,είχε το ίδιο ύφος χωρίς καμία προσπάθεια από την πλευρά μου να τον αντικρούσει ΤΟΤΕ,αφήνοντας τον να μιλάει χωρίς διακοπή,ΤΩΡΑ,όντας εξασκημένη,ενήργησα ΑΜΕΣΑ και τον διέκοψα αρκετές φορές για να τον επικεντρώσω στα συγκεκριμένα καυτά σημεία μιας "ΑΝΟΣΙΑΣ ΚΙ ΕΥΤΕΛΟΥΣ ΣΥΝΕΝΝΟΗΣΗΣ"!

Εκεί,λοιπόν,στο"στρίμωγμα"του διαλόγου,διεφάνηκε η .....ΕΝΟΧΗ ΚΑΙ Η ΑΜΗΧΑΝΙΑ σε όλο το μεγαλείο της κι από την πεσμένη ένταση πλέον της φωνής που.....παραδίδεται στο συνομιλητή,κι από τη "σανίδα"σωτηρίας μιας νομικής προσφυγής για παρηγοριά που σχεδόν ακούστηκε περισσότερο σαν

"να μην το πιστεύει ούτε ο ίδιος" αλλά.....το λέει γιατί θα πρέπει κάτι να πει και μόνο,ως συνοδευτικό του ρήματος "λυπάμαι"!!!

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ,ΑΡΗ!!!!!

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Εντυπώσεις από την 75η Σύνοδο Πρυτάνεων :

Καταθέσαμε το κείμενο και η συνάδελφος Isolde μίλησε. Το κλίμα ήταν αρκετά ενθαρρυντικό. Μιλήσαμε κατ ιδιαν με τον πρύτανη του ΕΚΠΑ, τον αντιπρύτανη της Πάτρας και τον “οικοδεσπότη“ της Συνόδου, τον Πρύτανη του Χαροκόπειου.

Ειναι σαφές οτι θα κατατεθούν συγκεκριμένες μεταβατικές προτάσεις που θα καλύπτουν όσους ενδιαφέρονται να ολοκληρώσουν τις σπουδές τους.

Είμαστε αρκετά κοντά πλέον. Διατηρείστε τη ψυχραιμία σας, οσο αυτό είναι εφικτό, και ΝΑ ΠΑΤΕ ΝΑ ΔΩΣΕΤΕ ΕΣΤΩ ΚΙ ΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑ.

Ειδικά για εμάς (το λέω γιατί τον τελευταίο καιρό μπαίουν και συνάδελφοι από άλλες σχολές ) τα πράγματα είναι ακόμα πιο ευνοϊκά, λόγω των συγκεκριμένων συσχτισμών που υπάρχουν στην Ιατρική Αθηνών.

Υγ : Υπήρχε ήρεμη παρέμβαση από τα ΕΑΑΚ . Εκπρόσωποί τους έγιναν δεκτοί και μίλησαν κι αυτοί.

Ζητήθηκε από μέλος του forum κάποιο link που να φαίνεται η έκκληση να υπάρχει συμμετοχή στις εξετάσεις π.χ του Ιουνίου. Η ημερομηνία της ανάρτησης είναι 10 Απριλίου, όπως βλέπετε. Αντίστοιχη ανάρτηση δημοσίευσα και στο group του facebook "Όχι στις διαγραφές". Φυσικά, αυτο δεν υποκαθιστά μια ενημέρωση που καλό θα ήταν να υπήρχε, έστω και άτυπα από τις γραμματείες των σχολών. Υπάρχουν και παλιότερες αναρτήσεις στο topic και με δηλώσεις πρυτάνεων, από το περασμένο φθινόπωρο. Μια απλή αναζήτηση, ίσως να είναι διαφωτιστική,για όσους ξεκίνησαν να παρακολουθούν το topic σχετικά πρόσφατα.

Παρολαυτά, συμφωνώ με τα μέλη Anakin Skywalker και fay_ οτι τον Σεπτέμβριο θα υπάρχει η δυνατότητα συμμετοχής στις εξετάσεις για ΟΛΟΥΣ. (Π.χ η ανακοίνωση του Τμήματος Φυσικής του Πανεοιστημίου Πατρών που μέλος του forum έκανε τον κόπο να αναρτήσει κι εδώ) Διατηρήστε όσο αυτό είναι εφικτό την ψυχραιμία σας κάντε τον προγραμματισμό της μελέτης σας κι όσοι μπορείτε δώστε, έστω και τώρα το παρών σε μελλοντικές μας κινητοποιήσες.

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Υποθέτω ότι η ρύθμιση γίνεται για να καλυφθεί το νομικό και χρονικό κενό μέχρι την έκδοση των Οργανισμών, ώστε να έχει λόγο ύπαρξης και το "κουτσουρεμένο" αυτοδιοίκητο.

Για ποιον λόγο κάποιο δεν δίνεται σε όλους η δυνατότητα υπαγωγής σε ενδεχόμενη πρόβλεψη των Οργανισμών; Μόνο για να δώσει ο Λόβερ "φρέσκο αίμα" στους υποστηρικτές του;

Κάτι σάπιο βρωμάει εδώ...

Θα το ξέρουμε αν έχουμε εκλογές πριν τον Φεβ. ή/και οι Οργανισμοί καθυστερήσουν κι άλλο.

Σε κάθε περίπτωση, τα Ιδρύματα πλέον ΟΦΕΙΛΟΥΝ (έστω σιωπηρά) να επιτρέψουν σε όλους τη συμμετοχή στον Σεπ., μην εκδίδοντας διαπιστωτικές για όσους θέλουν να συμμετάσχουν.

Τροποποιήθηκε από mgd

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Κι εγώ αυτό θέλω να πιστεύω. Ακόμη και αν η τροπολογία όντως προϋποθέτει την συμμετοχή στις εξετάσεις τα δύο τελευταία έτη για την παράταση των δύο εξεταστικών ελπίζω πως τα ιδρύματα έστω σιωπηρά θα επιτρέψουν την συμμετοχή όλων στις εξετάσεις χωρίς να υπογράψουν διαπιστωτικές πράξεις διαγραφής για όσους θέλουν να ολοκληρώσουν τις σπουδές τους, μέχρι την δημοσίευση των Οργανισμών.

Όσοι θέλετε να τελειώσετε και ανήκετε σε αυτή την κατηγορία (δεν συμμετείχατε σε εξετάσεις τα δύο τελευταία έτη), μην τα παρατάτε και προσπαθείστε να διαχειριστείτε την ψυχολογική πίεση και να οργανώσετε το διάβασμά σας για να συμμετέχετε με την καλύτερη δυνατή προετοιμασία στην εξεταστική Σεπτεμβρίου. Ακόμη και σιωπηρά πιστεύω θα έχετε την δυνατότητα συμμετοχής. Κάντε το καλύτερο που μπορείτε.

Τροποποιήθηκε από Anakin Skywalker

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest fertomasa

H συμφωνια αν καταλαβα καλα ειναι οσοι εχουν περασει μαθηματα το 12-14 να συμμετεχουν στις εξεταστικες μεχρι φλεβαρη...

δηλαδη πρακτικα αυτοι σωζονται μετα απο τους οργανισμους...

δεν ξερω ποσο large κρινεται η προταση, παντως μικροψυχη δεν την λες και ευκολα....

ενα γαμημενο μαθημα τα τελευταια 2 χρονια!!!

εχει μαλιασει το πληκτρολογιο μας τοσους μηνες να λεμε δωστε εστω ενα μαθημα. βρε παιδια, ενα μαθημα, μια παρουσια...

ξερω και εγω, τι να πω... το τι ειναι δικαιο κ τι οχι ειναι μεγαλη ιστορια...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Υποθέτω ότι η ρύθμιση γίνεται για να καλυφθεί το νομικό και χρονικό κενό μέχρι την έκδοση των Οργανισμών, ώστε να έχει λόγο ύπαρξης και το "κουτσουρεμένο" αυτοδιοίκητο.

Για ποιον λόγο κάποιο δεν δίνεται σε όλους η δυνατότητα υπαγωγής σε ενδεχόμενη πρόβλεψη των Οργανισμών; Μόνο για να δώσει ο Λόβερ "φρέσκο αίμα" στους υποστηρικτές του;

Κάτι σάπιο βρωμάει εδώ...

Θα το ξέρουμε αν έχουμε εκλογές πριν τον Φεβ. ή/και οι Οργανισμοί καθυστερήσουν κι άλλο.

Σε κάθε περίπτωση, τα Ιδρύματα πλέον ΟΦΕΙΛΟΥΝ (έστω σιωπηρά) να επιτρέψουν σε όλους τη συμμετοχή στον Σεπ., μην εκδίδοντας διαπιστωτικές για όσους θέλουν να συμμετάσχουν.

Εχοντας αντιληφθεί το πολιτικό σου αισθητήριο και τον τρόπο γραφής σου εδώ και καιρό,μάλλον κάνεις ρητορικά την ερώτηση!!!

Το παζάρι "μετεγγραφές-διαγραφές"έληξε υπέρ των μετεγγραφών για τον Υπουργό!!!

Κέρδισε ο Υπουργός πείθοντας τους να του κάνουν τη χάρη γιατί οι εκλογές πλησιάζουν!!

Θα κερδίσει ψήφους από τις μετεγγραφές που θα γίνουν(ή έτσι πιστεύει)και....θυσιάζονται κάποιοι "λιμνάζοντες"παραπάνω για αυτό το λόγο!!!!

Οι άλλοι το δέχτηκαν γιατί......κάτι τους έταξε προφανώς για το μέλλον,κάτι που δεν το γνωρίζουμε ακόμη.

Κοινώς,το αλισιβερίσι πήγε καλά και για τις δύο πλευρές οπότε τι να λέμε εμείς τώρα......

Για να δούμε και τη συνέχεια.... empopcorn

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μύριαμ, καλά με "διάβασες".

Μερική διαγραφή "ενεργών" -> δημιουργία θέσεων προς πλήρωση μέσω μετεγγραφών -> ψηφαλάκια λόγω επίδειξης α) μεταρρυθμιστικού προφίλ και β) κοινωνικής "ευαισθησίας" (τόσο στην περίπτωση των "λιμναζόντων", όσο και στην περίπτωση των προς μετεγγραφή)

Αυτό είναι το πρώτο σκέλος. Αν είναι τραβηγμένη εικασία, μένει να αποδειχθεί από την (ανεπίσημη) στάση των Ιδρυμάτων.

Κατά τη γνώμη μου, όμως, υπάρχει και δεύτερο σκέλος. Θα το παραθέσω ως προβληματισμό, και (ελπίζω) όχι ως πηγή καινούργιων ανησυχιών.

προεκλογική περίοδος -> ανάγκη απουσίας κοινωνικών εντάσεων, ειδικά στον χώρο της παιδείας (έχουν κάνει λανθασμένες εκτιμήσεις, όμως...) -> μετατόπιση τελεσίδικων αποφάσεων για μετά την ανανέωση της λαϊκής εντολής (έχουν κάνει λανθασμένες εκτιμήσεις, όμως...) & πιθανή [;] εκ νέου καθυστέρηση έκδοσης Οργανισμών (κέρδος των "άλλων";)

Όλα τα παραπάνω είναι σκέψεις, υποθέσεις, εικασίες. Το σίγουρο είναι ότι θα έλειπαν, αν α) είχε δοθεί επίσημη λύση (γιατί για τη "σιωπηρή", είπαμε...) για ΟΛΟΥΣ και β) αν η παράταση ήταν μεγαλύτερη.

Τροποποιήθηκε από mgd

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ας κρατήσουμε αυτή τη θετική εξέλιξη παιδιά, ειδικά για όσους (όπως και 'γώ) απειλούμαστε άμεσα. Προσωπική μου γνώμη πως η εξεταστική του Σεπτέμβρη ανήκει σαφώς ως επαναληπτική στο προηγούμενο ακαδημαϊκό έτος άρα εμπίπτει στα "δύο τελευταία χρόνια" που ζητούν "έμπρακτο ενδιαφέρον". Πολλά έχουν πει και τελικά τελευταία στιγμή τα άλλαξαν οπότε ειδικά για αυτό θεωρώ πως μάλλον δεν πρέπει να πολυανησυχούμε. Ασφαλώς και μπορεί κάποιος που ενδιαφέρεται (και πολύ μάλιστα) να τελειώσει τη σχολή του να μην έχει δώσει μάθημα τα τελευταία δυο χρόνια και δε θα αναφέρω ποικίλα πρακτικά προβλήματα, αρκεί και μόνο το υπέρμετρο άγχος για να γίνει αυτό. Τώρα βέβαια αυτό ίσως δεν μπορούν να το καταλάβουν όλοι, ειδικά όσοι δεν έχουν νιώσει έτσι/ταλαιπωρηθεί πολύ στη ζωή τους από αυτό το ζήτημα. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν ισχύει για τους άλλους.. Οπότε καλό είναι να μην βιαζόμαστε να κρίνουμε, γιατί στην τελική "ο καθένας ξέρει τα δικά του" που λέει κι ο λαός... Το σκωτσέζικο ντους που ούτως ή άλλως υφιστάμεθα λοιπόν, το μόνο σίγουρο είναι πως (αν γλιτώσεις βέβαια και δεν πάθεις ανακοπή) σε ξυπνάει για τα καλά! Ας το πάρουμε λοιπόν αυτό κι ας το βάλουμε να δουλέψει υπέρ μας! Ένα μαθηματάκι για αρχή, όποιο φαντάζει το πιο εύκολο για τον καθένα από τα χρεωστούμενά του, ας το ετοιμάσει να το δώσει το Σεπτέμβρη και ας πετάει στα σκουπίδια κάθε περιττή απαισιόδοξη σκέψη όποτε αυτή εμφανίζεται! Στο κάτω κάτω ότι είναι να γίνει θα γίνει ρε παιδιά, τι άλλο έχουμε να χάσουμε? Όποιος στερείται κάτι που θέλει, το ποθεί μετά πολύ περισσότερο, οπότε είμαι σίγουρος πως όλοι μας θέλουμε πολύ να πάρουμε το πτυχίο μας! Ας το μετουσιώσουμε λοιπόν αυτό το αίσθημα σε πράξη και ας δώσουμε μια τελευταία μάχη ως φοιτητές για το πολυπόθητο πτυχίο μας! :)

Τροποποιήθηκε από walk3r

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μέσα σε αυτό το αβέβαιο και αλλολοαντικρουόμενο πληροφοριακό περιβάλλον, ήταν σαφή τα χρονικά περιθώρια; Με έλλειψη πληροφόρησης, στην καλύτερη, και παραπληροφόρηση, στη χειρότερη; Με Οργανισμούς (άρα πιθανές παρατάσεις) να καθυστερούν, Γραμματείες να αδιαφορούν και ψευδόμενους Υπουργούς να έχουν άγνοια νόμου και συνθηκών;

Τροποποιήθηκε από mgd

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μόλις γύρισα από το ΑΡΤ tv και εγώ όπου είχαμε πάει με το συνάδελφο της Νομικής (τον οποίο και ευχαριστώ). Αλλά από ό,τι με ενημέρωσαν και διαβάζω , μας πρόλαβαν οι εξελίξεις.

Κατ'αρχάς το να θέτονται τέτοια ηλίθια κριτήρια από το υπουργείο για συμμετοχή σε εξεταστικές είναι απαράδεκτο, δεδομένου ότι δεν είναι μεγάλος ο αριθμός αυτών που χωρίς να δίνουν μαθήματα (για τους Χ προσωπικούς λόγους) τα 2 αυτά χρόνια εγγράφονταν κανονικά, παρακολουθούσαν κλπ. Τι κόστος δηλάδη έχει για το κράτος το να συμπεριλάβει και αυτούς στη μικρή παράταση που δίνει; Εάν όντως δεν ενδιαφέρονταν, κοντός ψαλμός , θα διαγράφονταν μετά από 2 εξεταστικές. Ενώ ήδη θα είχε γίνει εκκαθάριση μητρώων των πραγματικά ανενεργών.

Δεύτερον, τα διθυραμβικά σχόλια δίκαιης λύσης από συμφοιτητές οι οποίοι φτάνουν στο σημείο να αναρωτηθούν "μα για ποιο ενδιαφέρον μιλάμε αν δεν έδωσε εξετάσεις;" πηγάζουν από δύο αίτια : 1) αυτό της μικροψυχίας και του εγωκεντρισμού ("εγώ καλύφθηκα, μέχρι εκεί έφτανε και η διαμαρτυρία μου") . 2) αυτό της πλήρους άγνοιας του τι εστί πραγματικά διαγραφή και της διαστρεβλωμένης αντίληψης των πραγματικών καταστάσεων που μπορούν να οδηγήσουν ένα φοιτητή να μη συμμετέχει στις εξετάσεις (καποιοι από εσάς λόγω προσωπικού προβλήματος δεν συμμετείχατε την περίοδο 2010-2012, επειδή ο συμφοιτητής σας δηλαδή μπορεί να περνούσε τότε μαθήματα αλλά να αντιμετώπισε πρόβλημα αργότερα , θα τον αφήσουμε στη μοίρα του ; ) Ντροπή που λίγοι εξ αυτών που αναρτούν τέτοια σχόλια είναι και φοιτητές Νομικής και θα κληθούν αύριο στην αγορά να υπερασπιστούν έννοιες Δικαίου.

Τρίτον , η ευθύνη των πανεπιστημίων είναι τεράστια. Επίσημα αρκετές σχολές με ανακοινώσεις και αποφάσεις δημιουργούσαν σε όλους την πεποίθηση ότι η εξεταστική Σεπτεμβρίου θα δοθεί. Έχουν κρατήσει την ίδια στάση από την άνοιξη μέχρι και τώρα (π.χ. ανακοίνωση πανεπιστημίου Πατρών). Δεν είναι δυνατόν λοιπόν την ασυνενοησία ιδρυμάτων - Υπουργείου να την υποστούν ως αρνητική συνέπεια οι φοιτητές που παραπλανήθηκαν.

Τέταρτον, οι 2 εξεταστικές που δίνονται δεν είναι δυνατόν να εκλαμβάνονται ως περίοδος χάριτος. Πρέπει οπωσδήποτε να δεσμευθούν για την οριστική διευθέτηση του ζητήματος μέσω του αυτοδιοίκητου του κάθε ιδρύματος καθώς οι ανάγκες κάθε σχολής είναι διαφορετικές, τα ίδια τα ιδρύματα οφείλουν μετά την πάροδο των 2 αυτών εξεταστικών να ορίσουν μέσα από τους κανονισμούς τους που θα ΠΡΕΠΕΙ να είναι ήδη σε ισχύ τους όρους συνέχισης σπουδών.

Τέλος να πω σε όλους τους συναδέλφους ότι προσωπική μου αίσθηση , έστω και τώρα , είναι ότι το Σεπτέμβρη δεν θα έχουν διαγραφεί από τα μητρώα παρά οι ανενεργοί και αυτό το λέω για να κάνουν την προσπάθειά τους έστω και με ένα μάθημα. Από κει και πέρα , σε κάθε περίπτωση, οι φοιτητικοί σύλλογοι δεν δείχνουν καμία διάθεση να αφήσουν να εφαρμοστεί οποιοδήποτε μέτρο διαγραφής (καθώς έτσι θα ανοίξει οριστικά και ο δρόμος για διαγραφές στο μέλλον) επομένως αμφιβάλλω αν θα κυλήσει ομαλά η εξεταστική του Σεπτέμβρη (προς απογοήτευση όσων βολεύτηκαν). Τέλος , υπάρχει πάντα ο αγώνας στους δρόμους και η νομική οδός, μην καταθέτετε τα όπλα.

Τροποποιήθηκε από Zoyalen

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.

• Δημιουργία νέας...