Jump to content
Sylvia Plath

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

Recommended Posts

Guest fay_

fay, κι εγώ αυτό πιστεύω ότι ο Σεπτέμβρης είναι μέσα, αλλά τον άκουσες τον αλήτη απέφυγε με κάθε τρόπο να το ξεκαθαρίσει , μας αφήνει να ξεροψηθούμε για να το πει κάποια στιγμή στο τέλος. Ποιος ο λόγος να δημιουργεί τόση αναταραχή από τώρα; Αφού οι οργανισμοί έχουν ολοκληρωθεί τι προσπαθεί να πιέσει; Σε ένα τέτοιο πολιτικά ρευστό κλίμα τι κερδίζει με το να δημιουργεί εχθρούς;

1.δε ξέρουμε αν έχουν ολοκληρωθεί...ακόμη και σε εμάς στο ΑΠΘ,λένε ότι είναι έτοιμος,ενώ μιλούσαν και για δημόσια διαβούλευση.Μετά,ζητάνε ετήσια παράταση για να δημιουργθεί.

2.Το ΑΠΘ έβγαλε την απόφαση για Σεπτέμβρη ΣΥΜΦΩΝΑ με τον νόμο.Ο υπουργός θα μας διαγράψει ΣΥΜΦΩΝΑ με τον νόμο.Και εδώ κενό.

3.Περισσότερους φίλους θα κερδίσει παρά εχθρούς....οι περισσότεροι έχουν την χειρότερη άποψη για εμάς.

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οπωσδήποτε ο Φορτσάκης έχει μέχρι στιγμής τοποθετηθεί υπέρ μας,

Το ερώτημα όμως είναι κατά πόσον στο σκεπτικό του, τη στιγμή εκείνη, είχε ως βάση τα συμφωνηθέντα με τον Υπουργό, όπως τα μεταφέρει και ο Μυλόπουλος.

Εγώ απλώς να θυμίσω πως ως Νομικός και δη εξειδικευμένος στο Διοικητικό Δίκαιο, ο Φορτσάκης έχει επανειλλημμένως εκφράσει την προσήλωσή του σε θέματα νομιμότητας.

Θα επαναφέρω επίσης την απάντησή του στο σχετικό ερώτημα όταν του ετέθη από το Συμβούλιο Ιδρύματος του ΕΚΠΑ:

Μπερτσιμάς: Πώς σκοπεύετε να χειριστείτε το ζήτημα των «αιωνίων φοιτητών»;

Φορτσάκης: Είμαι υπέρ του να καθαρίσουν τα μητρώα. Να υπάρξει νομοθετική παρέμβαση και όσοι επιθυμούν να επιστρέψουν να έχουν αυτή τη δυνατότητα. Να υπάρξει όμως και πρόνοια για εργαζόμενους φοιτητές,αν και πολλοί δουλεύουν στην μαύρη αγορά.

Λοιπόν,αν ο Φορτσάκης το επιθυμεί,ως εξειδικευμένος και έμπειρος Νομικός που είναι, βρίσκεται στην κατάλληλη θέση για να βοηθήσει όλους μας.

Έχει τη δυνατότητα να κάνει χειρισμούς που νομικά θα μάς δίνουν λαβές για να κερδίσουμε χρόνο έστω. Ίσως ο χρόνος αυτός να αποδειχθεί και κρίσιμος μέχρι τη σύσταση των Οργανισμών. Αντιστοίχως, τη δυνατότητα να μάς δώσουν λαβές για να κερδίσουμε λίγο ακόμα χρόνο

την έχει και η Σύγκλητος την επόμενη φορά που θα συνεδριάσει. Για νομικούς λόγους και για όσους φτάσουν στο σημείο να καταθέσουν ασφαλιστικά μέτρα, θα έχει μια σχετική αξία τυχόν επίσημη τοποθέτηση της Συγκλήτου του ΕΚΠΑ περί της ένταξης της εξεταστικής του Σεπτεμβρίου στο τρέχον ακαδημαϊκό έτος.

Έστω για την έκδοση απόφασης προσωρινής αναστολής ισχύος τυχόν διαπιστωτικών πράξεων διαγραφών. Ομοίως και οι Κοσμήτορες των οικείων Τμημάτων έχουν στα χέρια τους επιλογές μέχρι και το χαρτί της παραίτησης.

Κατά τα λοιπά συμφωνώ, πως ο αριθμός του 10-15% των ενεργών λιμναζόντων που ακούγεται είναι μάλλον μικρός για να αντιστοιχεί σ' αυτούς που εγγράφονταν και έστω μια φορά συμμετείχαν σε εξετάσεις την τελευταία διετία.

ΥΓ 1: Είναι σημαντικό να υπάρχει μια επικοινωνία με το Σύλλογο των Διοικητικών του ΕΚΠΑ, που και αυτοί έχουν συμφέρον να συντονιστούν και να στρατευθούν μαζί μας.

Είναι κρίσιμο διότι σε περίπτωση που υπάρξει ενημέρωση/όχληση από το Υπουργείο και ξεκινήσει η ενεργοποίηση της διαδικασίας των διαγραφών,

Πρέπει έγκαιρα να ξεκινήσουν κινητοποιήσεις στα κατά τόπους Κτίρια Διοίκησης του ΕΚΠΑ, προτού υπογραφούν και πρωτοκολληθούν τυχόν διοικητικές πράξεις.

Θα είναι και αυτό ένα μέσο για να κερδηθεί λίγος χρόνος.

ΥΓ 2: Δεν ξέρω τέλος, αν είναι η κατάλληλη στιγμή για ενημέρωση περί της αποκατάστασης της πραγματικότητας απευθυνόμενοι σε ΜΜΕ (εκπαιδευτικοί συντάκτες, ηλεκτρονικά μέσα κλπ). Ο Λοβέρδος ζητάει το στίγμα της κοινής γνώμης για να έχει οποιαδήποτε πολιτική νομιμοποίηση, ας τον ...βοηθήσουμε.

Αλλά και εκ νέου πιέσεις προς ΑΠΑΝΤΕΣ βουλευτές και κόμματα (ως τον ...Πρωθυπουργό) με ουσιαστικά επιχειρήματα.

Ο Λοβέρδος ακόμα και να έχει εμμονές, μόνος του δεν αποφασίζει.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

fay, κι εγώ αυτό πιστεύω ότι ο Σεπτέμβρης είναι μέσα, αλλά τον άκουσες τον αλήτη απέφυγε με κάθε τρόπο να το ξεκαθαρίσει , μας αφήνει να ξεροψηθούμε για να το πει κάποια στιγμή στο τέλος. Ποιος ο λόγος να δημιουργεί τόση αναταραχή από τώρα; Αφού οι οργανισμοί έχουν ολοκληρωθεί τι προσπαθεί να πιέσει; Σε ένα τέτοιο πολιτικά ρευστό κλίμα τι κερδίζει με το να δημιουργεί εχθρούς;

1.δε ξέρουμε αν έχουν ολοκληρωθεί...ακόμη και σε εμάς στο ΑΠΘ,λένε ότι είναι έτοιμος,ενώ μιλούσαν και για δημόσια διαβούλευση.Μετά,ζητάνε ετήσια παράταση για να δημιουργθεί.

2.Το ΑΠΘ έβγαλε την απόφαση για Σεπτέμβρη ΣΥΜΦΩΝΑ με τον νόμο.Ο υπουργός θα μας διαγράψει ΣΥΜΦΩΝΑ με τον νόμο.Και εδώ κενό.

3.Περισσότερους φίλους θα κερδίσει παρά εχθρούς....οι περισσότεροι έχουν την χειρότερη άποψη για εμάς.

Αν εφαρμόσει τη συμφωνία με τους πρυτανείς δηλαδή διαγραφή όσων δεν εγγράφονται τα δυο τελευταία έτη (170000 σύμφωνα με τα λεγόμενά του) και παράταση 2 εξαμηνών για τους υπόλοιπους, και τα μητρώα καθαρίζει, αρα ικανοποιεί τη δίψα για αίμα όσων δεν μας χωνεύουν και κοινωνικά ευαίσθητος δείχνει αφού δίνει μια τελευταία ευκαιρία, σε όσους έκαναν μια προσπάθεια τα τελευταία χρόνια, γιατί δεν το κάνει λοιπόν;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Κερδίζει νομίζοντας πως αποδεικνύει στην πράξη την αποφασιστικότητα του για ρήξεις και τομές στα "κακώς κείμενα" κόντρα σε πολιτικό κόστος.

Μοστράρει για ηγέτης της νέας κεντροαριστεράς κι ενισχύει το ναρκισσισμό του ο αλαζόνας!!!

Πολύ περιορισμένο κοινό μπορεί να επηρεάσει ΟΜΩΣ τελικά ο ''εκσυγχρονιστής'' Υπουργός!!!

ΕΧΕΙ ΥΠΟΤΙΜΗΣΕΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΛΑ "ΕΝΑ ΚΑΚΩΣ ΚΕΙΜΕΝΟ" ΤΗΣ ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΑΛΛΑ ΕΝΑ ΣΟΒΑΡΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ!!!

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest fay_

του επισημαινει καποιος :

Kύριε Πρύτανη,ο φερόμενος ως υπουργός δήλωσε σχετικά με την εξεταστική του Σεπτεμβρίου ότι τα πανεπιστήμια δεν πληροφόρησαν σωστά τους φοιτητές για το πότε λήγει το έτος.Ο ίδιος όμως μαζί με τον γενικό γραμματέα κύριο Κυριαζή στις 25 ΙΟΥΝΙΟΥ σε επίσημη συνέντευξη δήλωνε: κλπ κλπ

κι ο μυλοπουλος απαντα

no comments

Εγώ ξέρω ότι σε 15 ημέρες αρχίζουμε δύσκολο δρόμο και ο καθένας κάνει το κομμάτι του..

Τροποποιήθηκε από fay_

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Από facebook : 
Α.Α : Καλησπερα παιδια, Επικοινωνησα με το υπουργειο για το θεμα μας, με ρωτησαν αν εχω περασει καποιο μαθημα στις τελευταιες εξεταστικες (εχω περασει)
και μου ειπαν οτι θα κανει ανακοινωσεις ο υπουργος στις επομενες μερες και το πιο πιθανο ειναι οτι δεν θα εχουμε προβλημα.

Υπάρχουν κι άλλα αντίστοιχα «ενημερωτικά» σχόλια από το Υπουργείο.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest fay_

Α.Α : Καλησπερα παιδια, Επικοινωνησα με το υπουργειο για το θεμα μας, με ρωτησαν αν εχω περασει καποιο μαθημα στις τελευταιες εξεταστικες (εχω περασει)
και μου ειπαν οτι θα κανει ανακοινωσεις ο υπουργος στις επομενες μερες και το πιο πιθανο ειναι οτι δεν θα εχουμε προβλημα.

Δεν θέλω αν αμφισβητήσω κανέναν. Αλλά βλέπω διαφορετικές απαντήσεις ...εμένα μου έχουν πει:

1. Θέμα ιδρύματος.

2. Αρκεί η εγγραφή σαν πρώτη φουρνιά που θα διαγραφεί.

3. η εξέταση Σεπτεμβρίου είναι επαναληπτική.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest fay_

ξανακάλεσα υπουργείο,μεταφέρω διαλογο:

"είναι στο χέρι των ιδρυματών σας,αν χρωστάτε λίγα μαθήματα να δώσετε την εξεταστικη"

"μα,δεν υπήρξε ποτέ αναφορά,ειδικά για την εξεταστική Σεπτέμβρη,για τον αριθμό χρωστούμενων μαθημάτων,εφόσον είναι επαναληπτική".

¨"τοτε μη φοβάστε,απλά ο νόμος θα πρέπει κάποια στιγμή να εφαρμοστεί και θα αρχίσει από αυτούς που δεν έκαναν ούτε εγγραφή ούτε έδιναν μαθήματα,ο υπουργός θα βγει σε λίγες ημέρες να κάνει ανακοίνωση".

όλο αυτό λοιπόν σε συνδιασμό με την τελευταία απάντηση της κ.Λιάλιου:

Αυτόματες διαγραφές δεν γίνονται, γιατί απαιτείται διαπιστωτική πράξη του κοσμήτορα. Εκείνο που θα γίνει μετά την εξεταστική του Σεπτεμβρίου είναι να βγει η διαπιστωτική διαγραφής για όσους έχουν να εμφανισθούν μετά το νόμο 4009,

με οδηγεί στο συμπέρασμα:τρέξτε για διάβασμα και συμμετοχή τον Σεπτέμβρη.Δύσκολα θα διαφοροποιηθούν τα ιδρύματα μεταξύ τους.

Τροποποιήθηκε από fay_

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

EΧουμε και το συνάδελφο SP_IO ο οποίος μας υπενθυμίζει σε πμ τους λανθασμένους δικούς μας χειρισμούς στο θέμα της προσέγγισης του Υπουργού και τις προτάσεις που τέθηκαν τότε για τη συγκεκριμένη μορφή προσέγγισης!!

Είμαστε το εξιλαστήριο θύμα για άλλη μία φορά σε αυτήν την "δακρύβρεχτη" ιστορία..... emshy

Ενα flirt romantique που δε στάθηκε τυχερό να πάρει σάρκα και οστά και που ενδεχομένως,ευθύνεται για τα δεινά χιλιάδων λιμναζόντων!!!

Τι κρίμα.....Θλίβομαι γιατί ήθελα να......"θυσιαστώ" μπροστά στον αγώνα μας και ΔΕ μου δόθηκε η ευκαιρία....

Σας παραπέμπω σε παλιότερη σελίδα του τόπικ στις 13/6/14(θα τη βρω σε λίγο και θα την αναφέρω για ενημέρωση και....πλάκα).

ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΣΕΛΙΔΑ 282 ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΝΕΟΦΕΡΜΕΝΟΥΣ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ!!! ΠΟΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ.................

SP_IO,καλέ μου συνάδελφε,πάω σε λίγο να πνίξω το"ντέρτι"μου και τις βαριές "ενοχές" μου στη...θάλασσα όσο ακόμη είμαι φοιτήτρια.Μετά τις 31/8,πάω για καλόγρια καθώς ο "σταυρός" που θα κουβαλάω θα με κάνει να ικετεύω για συγχώρεση μια....ζωή!! emblushemblush

ΗΜΑΡΤΟΝ!!! emevlogies

Sent Today, 01:59 PM

sp_io, on 13 Aug 2014 - 12:56 PM, said:

myriam εσυ φταις! αν του ειχες σκασει ενα φιλακι οπως σου λεγαμε δεν θα τα περνουσαμε ολα αυτα! :lol:

sorry για την πλακα αλλα ειμαι εκτος οριων πλεον...

Αντε να χαθείς!!!! Πάλι εγώ,το εξιλαστήριο θύμα???!!!

Μα...δεν φταίω καθόλου!!!Αν δεχόταν να μας συναντήσει, ΘΑ ΤΟΥ ΤΟ ΕΣΚΑΓΑ στα πλαίσια των δημοσίων σχέσεων και μιας πιο "στενής" προσέγγισης με τους εκπροσώπους των λιμναζόντων!!!

Σκαστό,βέβαια!!Όχι ρουφηχτό,κεντρικό κλπ όπως είχε προτείνει άλλος συνάδελφος τότε,το ίδιο πονηρός με εσένα!!!

Εκείνος φταίει που δε...συναντηθήκαμε παρά μονάχα στα πλαίσια μιας βιαστικής έλευσης μας από το γραφείο της Βαλαωρίτου όπου ο κος ιδιαίτερος του μονοπώλησε το ενδιαφέρον μας και μας απομάκρυνε βιαστικά από τον ίδιο!!

Τι κρίμα!!!

Ασε,που ξέρεις???Ποτέ δεν είναι αργά!!!Ποτέ δεν ξέρεις τι θα επακολουθήσει.....

Οι γεροντοκορισμοί και οι εμμονές του Υπουργού μας δε θα του βγουν σε καλό......

ΥΓ:Θα δημοσιεύσω το πμ σου για να ευθυμήσουμε όλοι,δεν έχω πρόβλημα.Το σκίτσο με τον ΑΡΚΑΣ έχει ξετρελλάνει την αδερφή μου,ήθελα να σου πω!!!Μεγάλη επιτυχία!!Ξαναβάλτο,αν δε βαριέσαι!!

Τροποποιήθηκε από Myriam

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

σύμφωνα με τις αναρτήσεις στο όχι στις διαγραφές,

σε κάποιους που τηλεφωνούν στο υπουργείο λένε ότι θα δοθεί παράταση μόνο σε εκείνους που χρωστούν κάτω από 10 μαθήματα ή λιγότερα.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

δυστυχως για οσους χρωσταμε αρκετα μαθηματα το πραγμα ολο και χλωμαινει....

Κι εγώ μόλις τηλεφώνησα. Η πληροφορία που μου έδωσε είναι ότι επίσημα δε θα δοθεί παράταση. Όσοι όμως χρωστούν λίγα μαθήματα (δεν αναφέρθηκε αριθμός) ή είναι σε διπλωματική εργασία θα πάρουν μία παράταση σε συνεννόηση με γραμματεία και πρυτάνεις. Στη δική μου περίπτωση, που έχω τελειώσει μέρος της διπλωματικής εργασίας και χρωστάω μόνο διάλεξη, η απουσία μου τα τελευταία δύο χρόνια από εξετάσεις δε θα μετρήσει και δεν θα υπάρξει θέμα διαγραφής. Υποτίθεται ότι οι γραμματείες των σχολών θα ενημερωθούν άμεσα, αν και το βλέπω χλωμό να ξέρουν λεπτομέρειες όταν με το καλό ανοίξουν την επόμενη Τρίτη.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

νομιζω οτι στην τελικη το πιθανοτερο σεναριο που θα παιχτει ειναι αυτο:

"είναι στο χέρι των ιδρυματών σας,αν χρωστάτε λίγα μαθήματα να δώσετε την εξεταστικη"

"μα,δεν υπήρξε ποτέ αναφορά,ειδικά για την εξεταστική Σεπτέμβρη,για τον αριθμό χρωστούμενων μαθημάτων,εφόσον είναι επαναληπτική".

¨"τοτε μη φοβάστε,απλά ο νόμος θα πρέπει κάποια στιγμή να εφαρμοστεί και θα αρχίσει από αυτούς που δεν έκαναν ούτε εγγραφή ούτε έδιναν μαθήματα,ο υπουργός θα βγει σε λίγες ημέρες να κάνει ανακοίνωση".

Αυτόματες διαγραφές δεν γίνονται, γιατί απαιτείται διαπιστωτική πράξη του κοσμήτορα. Εκείνο που θα γίνει μετά την εξεταστική του Σεπτεμβρίου είναι να βγει η διαπιστωτική διαγραφής για όσους έχουν να εμφανισθούν μετά το νόμο 4009,

με οδηγεί στο συμπέρασμα:τρέξτε για διάβασμα και συμμετοχή τον Σεπτέμβρη.Δύσκολα θα διαφοροποιηθούν τα ιδρύματα μεταξύ τους.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

νομιζω οτι στην τελικη το πιθανοτερο σεναριο που θα παιχτει ειναι αυτο:

Παντως ειναι ΓΕΛΟΙΟ...10 διαφορετικα ατομα εχουν παρει 10 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ απο το υπουργειο....συνοψιζω..

1)Καλησπερα παιδια,

επικοινωνησα με το υπουργειο για το θεμα μας,

με ρωτησαν αν εχω περασει καποιο μαθημα στις τελευταιες εξεταστικες

(εχω περασει)

2) Εμένα μόλις μου είπαν να κάνουμε υπομονή μέχρι 18-19.8. Αυτό που με διαβεβαίωσε ήταν πως όσοι τα τελευταία χρόνια μαθήματα και επιτυγχάνουν και σε κάποια (όχι απλά εγγραφή δηλαδή ) σίγουρα θα εξαιρεθούν για να πορέσουν να τελειώσουν.

3)Πηρα και εγω τηλεφωνο μολις, μου ειπαν οτι τις επομενες μερες θα βγει ανακοινωση για τους ενεργους, επειδη υπαρχουν πολλα αιτηματα. Μου ειπε η κοπελα που το σηκωσε (γραμματεας φανταζομαι) οτι οι διαγραφες θα ξεκινησουν απο τους ανενεργους, να ηρεμησω (γιατι εκλαιγα με αναφιλητα) και να διαβασω κανονικα

4)ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΑ Κ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΔΙΑΓΡΑΦΕΣ, ΑΛΛΑ-ΤΟΝΙΖΩ ΤΟ ΑΛΛΑ-ΟΙ ΠΡΥΤΑΝΕΙΣ ΠΙΕΖΟΥΝ ΑΚΑΤΑΠΑΥΣΤΑ ΓΙΑ ΕΥΝΟΙΚΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΥΠΕΡ ΗΜΩΝ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΣΩΝ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΣΗΜΑΔΙΑ ΖΩΗΣ (ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΕ ΕΞΑΜΗΝΑ Κ ΠΕΡΑΣΜΑ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ). ΝΑ ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΕΘΥΝΘΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΠΡΥΤΑΝΕΙΣ ΜΑΣ. ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΜΑΣ ΚΟΙΝΩΣ.. ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΚΑΤ ΑΡΧΗΝ.. ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΚΦΡΑΖΩ ΕΠΑΝΕΙΛΛΗΜΕΝΑ.. ΠΟΥ ΣΤΟΝ ΚΟΡΑΚΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΣΕ ΟΛΟ ΑΥΤΟ;;! ΓΑΜΩ ΤΑ ΜΠΑΝΙΑ ΣΑΣ! ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΝΤΑΙ ΖΩΕΣ ΡΕ!!

5) ... επίσης μου είπε πως τα ποσοστά και οι λεπτομέρειες των εξαιρέσεων λογικά θα ρυθμιστούν από το κάθε ίδρυμα, Προσωπικά της ειπα πως στην δικιά ου σχολή τουλάχιστον δρν υπήρχε επίσημ ενημέρωσητων φοιτητών, ενώ εκκρεμεί και η σύσταση του Οργανισμού. Άρα θα ήταν πιο λογικό να υπάρξει μια παράταση 6 μηνών από το Υπουργείο μέχρι την σύσταση των Οργανισμών.

6)

ΤΗΛ. ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ: 2103443611

Συμβουλή: Σπάστε τα τηλέφωνα.

➨ ΤΙ ΕΙΠΩΘΗΚΕ:

1) Κάλεσα και περιέγραψα την περίπτωσή μου πολύ ευγενικά λέγοντάς τους ότι είμαι ένας από τους αποκαλούμενος ως "αιώνιους φοιτητές".

2) Πριν προλάβω να ολοκληρώσω μου υπογράμμισε ότι θα υπάρξει πρόνοια στις επόμενες ημέρες για όλους όσους χρωστάνε - μέχρι 10 μαθήματα. ➨ Είναι η 1η φορά που ακούγεται αριθμός / πλαφόν μαθημάτων - δεν ξέρω αν αυτό είναι καλό για όλους αλλά είναι κάτι.

3) Ο λόγος που θεωρούν ότι θα υπάρξει πρόνοια είναι επειδή τις τελευταίες ημέρες έχουν βομβαρδιστεί με αιτήματα και περιπτώσεις (άρα δουλεύει).

➨➨ Επειδή κάποιος ρώτησε. Η περίπτωσή μου που επέμεινα και περιέγραψα στο τηλέφωνο είναι αυτή όπου έχω τελειώσει με ΟΛΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ και ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ πλην Πτυχιακής από το Μάρτιο του 2011. Πρακτικά δεν μπορούσα να λάβω μέρος στις εξετάσεις γιατί δεν έχω μαθήματα να δώσω. Χρωστούσα ΜΟΝΟ την πτυχιακή που λόγω του ερευνητικού της θέματος μου πήρε αφού άλλαξα το θέμα στο 2012 - 2 χρόνια να την ολοκληρώσω. Μου είπε ότι ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ αν κάνω τα παρακάτω. Και επομένως δεν τίθεται θέμα ενεργού στα 2 χρόνια με βάση την νεότερη ενημέρωση / αλλά μάλλον πλαφόν μαθημάτων που να ορίζεται ότι μπορεί να περαστεί μέσα στα πλαίσια δύο διδακτικών εξαμήνων (η οποία μάλλον θα είναι η παράταση που θα δοθεί σε μερίδα φοιτητών). Το τελευταίο είναι ΥΠΟΘΕΣΗ. Όχι επίσημη θέση. ΕΠΙΣΗΜΗ ΘΕΣΗ θα είναι ΜΟΝΟ αυτή που περιμένουμε για την οποία διαβάστε παρακάτω τι ειπώθηκε.

Ρώτησα επανειλημμένα αναφερόμενος και στην περίπτωσή μου ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ:

➨ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΡΥΘΜΙΣΗ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ: Πρέπει σε συνεργασία με τον Πρύτανη/Πρόεδρο και Γραμματεία να κάνoυμε "κάποια" ενέργεια ώστε να εξαιρεθούμε από τις λίστες που θα αποσταλούν. Το τελευταίο με τις λίστες είναι δική μου εικασία δεν μου το είπε αλλά το υπονόησε. Για τα ακριβή νομικά θέματα και τις ενέργειες που θα πρέπει καθένας από εμάς να κάνει με παρέπεμψε στην κυρία Κοτταρίδη νομική σύμβουλο του Υπουργού στο 2103443891. Κάλεσα αλλά δεν το σήκωσε. Να δοκιμάσει και κάποιος από εσάς και να ενημερώσει στο παρόν.

➨ ΕΠΙΚΛΗΣΗ ΣΤΙΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ: Εξήγησα επίσης ότι από την 1η Αυγούστου και ιδιαίτερα με την ανακοίνωση της 10ης Αυγούστου οδηγήθηκε κόσμος στο νοσοκομείο. Είναι καλό να το αναφέρετε και εσείς. Στη δική μου περίπτωση δεν είπα ψέμματα πάντως για την ιστορία. Στα πλαίσια αυτά την παρακάλεσα να μεταφέρει στον Υπουργό και να επισπεύσουν την ΕΠΙΣΗΜΗ ανακοίνωση περί πρόνοιας για μερίδα φοιτητών ώστε να ηρεμήσουμε όλοι.

➨➨➨➨➨ Καλέστε όλοι στο Υπουργείο και σπάστε τα τηλέφωνα. Να δοθεί παλμός και επιμείνετε στο να εξιστορήσετε την περίπτωσή σας. Πάντα με ευγενικό τρόπο.

7)Πήρα και εγώ τηλέφωνο,με ενημέρωσαν ότι θα βγει σχετικη ανακοίνωση στις επόμενες μερες,επίσης μου είπαν να πάρω τηλέφωνο την γραμμάτεια μου και να συνεννοηθώ για τις δικές τους προθέσεις (που μαλλον θα είναι θετικές όπως μου ειπε) και εφοσων έχω λίγα μαθήματα,της είπα 4,να τα δώσω και να πάρω το πτυχίο μου.

8)Μόλις κάλεσα στο Υπουργείο (όχι στο τηλέφωνο που είναι πιο πάνω διότι δεν το σηκώνουν ) κ μου είπαν ότι δε γνωρίζουν τι θα γίνει, ούτε κ για ρύθμιση όσων οφείλουν μέχρι 10μαθήματα. Είπε να απευθυνομαστε στις Σχολές μας διότι υπάρχει το αυτοδιοικητο και μπορεί να βοηθήσουν.

9)Κι εγώ μόλις τηλεφώνησα. Η πληροφορία που μου έδωσε είναι ότι επίσημα δε θα δοθεί παράταση. Όσοι όμως χρωστούν λίγα μαθήματα (δεν αναφέρθηκε αριθμός) ή είναι σε διπλωματική εργασία θα πάρουν μία παράταση σε συνεννόηση με γραμματεία και πρυτάνεις. Στη δική μου περίπτωση, που έχω τελειώσει μέρος της διπλωματικής εργασίας και χρωστάω μόνο διάλεξη, η απουσία μου τα τελευταία δύο χρόνια από εξετάσεις δε θα μετρήσει και δεν θα υπάρξει θέμα διαγραφής. Υποτίθεται ότι οι γραμματείες των σχολών θα ενημερωθούν άμεσα, αν και το βλέπω χλωμό να ξέρουν λεπτομέρειες όταν με το καλό ανοίξουν την επόμενη Τρίτη.

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ναι, αλλα το γενικο pattern των απαντησεων οδηγει στο παραπανω σεναριο κατα τη γνωμη μου!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Τηλεφωνησα κι εγω μολις..Τους ειπα οτι διαβαζουμε το τελευταιο διαστημα οτι ο υπουργος ειχε συμφωνησει για παραταση σε οσους ειναι ενεργοι και τωρα διαβαζουμε οτι παραταση θα παρουν οσοι εχουν λιγοτερα απο 10 μαθηματα..τι ισχυει τελικα?

Μου απαντησε σε 3 σκελη...1)ο υπουργος ειναι καθετος να εφαρμοστει ο νομος
2)τις επομενες μερες ομως περιμενουμε ανακοινωσεις για εξαιρεσεις και ποιοι θα υπαχθουν
3)και ουτως η αλλως καθε πρυτανικη αρχη μπορει να δρασει αυτοβουλα και απευθυνθειτε εκει...

Κλεινοντας τη ρωτησα ΔΛΔ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΧΡΩΣΤΑΜΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 10 ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΝΑ ΘΕΩΡΗΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜ ΗΔΗ ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ?

Η απαντηση της ηταν,ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΘΕΣΕΙ ΠΛΑΦΟΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΤΙΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest fertomasa

πολυ γελοιο να παιρνουμε τηλεφωνο και να τους βαζουμε ιδεες για πλαφον μαθηματων....

τελικα καποιοι ειναι εκτος απο πολυ αγχωμενοι και πολυ ηλιθιοι......

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest fay_

έτσι είναι,στο υπουργείο καλούμε και ζητάμε την εξεταστική Σεπτέμβρη ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ,μετά τις δηλώσεις του υπουργού.

Το να περιφέρει ο καθένας το δράμα του και τον αριθμό των χρωστούμενων μαθημάτων ας το περιορίσει στην σχολή του.ΕΛΕΟΣ.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Zoyalen Darkakis Λοιπόν επιτέλους το σήκωσαν και σε μένα. Μίλησα με μια πολύ ευγενική κυρία. Σε γενικές γραμμές μου είπε ότι δεν υπάρχει καμία επίσημη ενημέρωση για πλαφόν μαθημάτων και το ακούν κυρίως σαν φήμη από εμάς και σε καμία περίπτωση δεν θα μπορούσε η ίδια όχι μόνο να μιλήσει για πλαφόν αλλά και να το συγκεκριμενοποιήσει στα 10 πχ μαθήματα.Επίσης , σχετικά με τυχόν αριθμητικούς περιορισμούς, ΑΝ τεθούν, θεωρεί πιο πιθανό να τεθούν από τα ίδια τα ιδρυμάτα που θα καθορίζουν και τους όρους κατά τόπους. Εν πάση περιπτώσει, αν υπάρξει τέτοιο κριτήριο, μου είπε ότι θα μας ανακοινωθεί (άφησε δηλαδή ένα μικρό περιθώριο να υπάρξει, προς αποφυγήν παραπληροφόρησης όπως μου είπε).

Επίσης είπε ότι αυτή τη στιγμή , είναι δύο οι πυλώνες ενημέρωσης που έχουν: α. Ότι ο νόμος θα εφαρμοστεί. β. Ότι μάλλον θα υπάρξει μέριμνα για όσους είχαν ενεργοποιηθεί τον τελευταίο καιρό και αυτή η ενεργοποίηση μεταφράζεται και σε μαθήματα (όχι συγκεκριμένο αριθμό, αλλά πρόοδο).

"το ακούν κυρίως σαν φήμη από εμάς"

θα βγαλουμε τα ματακια μας μονοι μας!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Ενημερώνω πως η συνάδελφος Ρ.Φ.μου έκανε γνωστό νωρίτερα πως το κόμμα της ΔΗΜ.ΑΡ. έβγαλε μία ανακοίνωση για το θέμα μας σχολιάζοντας παράλληλα την αδιαλλαξία του Υπουργού.

Βρήκα την καταχώρηση στα tanea.gr και σας το παραθέτω επικολλώντας και τα ενδιαφέροντα σχόλια των αναγνωστών στη συνέχεια.

Υπάρχει προγραμματισμός από τους συναδέλφους που έχουν απομείνει στην Αθήνα,μεταξύ των οποίων και η άρτι αφιχθείσα από την Ωραία Μάνη Ρ.Φ.,να μεταβούν στα γραφεία της ΔΗΜ.ΑΡ. μετά από σχετική συνεννόηση και να παραδώσουν ηλεκτρονικό υλικό με τις κινήσεις των «επί πτυχίω» φοιτητών Ιατρικής και Νομικής ΕΚΠΑ σε στελέχη του κόμματος για την πληρέστερη ενημέρωση τους.

Επίσης αναφέρω πως για το θέμα μας,όπως και για τα περισσότερα πλέον θέματα της επικαιρότητας,ο συγκεκριμένος πολιτικός φορέας δεν έχει ενιαία γραμμή καθώς αμφιταλαντεύεται πολιτικά εδώ και καιρό.

Πηγή :  Τα ΝΕΑ

ΔΗΜΑΡ: Οχι στην «οριζόντια» αντιμετώπιση των «αιώνιων» φοιτητών

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 14:36 |

18511212_EVA07_DHMAR_78665.limghandler.j

Να μην αντιμετωπίσει το θέμα των «αιώνιων» φοιτητών «οριζόντια» καλεί η ΔΗΜΑΡ το υπουργείο Παιδείας, σημειώνοντας ότι «το θέμα αυτό δεν ενδείκνυται για επικοινωνιακή πολιτική της πολιτικής ηγεσίας του υπουργείου», αφήνοντας έτσι εμμέσως πλην σαφώς αιχμές για τους χειρισμούς του υπουργού Ανδρέα Λοβέρδου.

Σε ανακοίνωσή της για το θέμα της διαγραφής των «αιώνιων» φοιτητών από τα ΑΕΙ και τα ΤΕΙ, η ΔΗΜΑΡ υπογραμμίζει ότι «υπάρχουν πολλοί νέοι και νέες που χρωστούν λίγα μαθήματα για την απόκτηση του πτυχίου τους και παλεύουν για να ολοκληρώσουν τις σπουδές τους. Δεν μπορεί η πολιτική ηγεσία να πετάει στα σκουπίδια όλους όσοι δεν τα έχουν παρατήσει και αγωνίζονται για να τα καταφέρουν».

Η Αγίου Κωνσταντίνου πάντως καλεί και τα ΑΕΙ να προχωρήσουν στη ρύθμιση των όρων φοίτησης και «να δίνουν με σαφήνεια το μήνυμα ότι η διατήρηση της φοιτητικής ιδιότητας προϋποθέτει ορισμένους όρους».

Αναλυτικά η ανακοίνωση της ΔΗΜΑΡ:

Η αντιμετώπιση του ζητήματος των «αιώνιων» φοιτητών έχει προβλεφτεί από την υφιστάμενη νομοθεσία (ν.1268/192, ν.3549/2007, ν.4009/2011) και περιλαμβάνει ρυθμίσεις για τον μέγιστο χρόνο σπουδών, την απώλεια του δικαιώματος της φοιτητικής μέριμνας και εν τέλει τη διαγραφή. Συνεπώς, το θέμα αυτό δεν ενδείκνυται για επικοινωνιακή πολιτική της πολιτικής ηγεσίας του Υπουργείου Παιδείας. Παρότι λοιπόν το υπουργείο δηλώνει ότι οι «λιμνάζοντες» φοιτητές έχουν προειδοποιηθεί έγκαιρα και είχαν όλες τις ευκαιρίες για να ολοκληρώσουν τις σπουδές τους θεωρούμε πως θα είναι μεγάλο λάθος η οριζόντια αντιμετώπισή του ζητήματος με την διαγραφή όλων των αιωνίων φοιτητών. Πρέπει να οδηγηθούμε σε μερικά χρόνια ομαλά σε μια νέα κατάσταση με φοιτητές που θα είναι όλοι ενεργοί.

Υπάρχουν πολλοί νέοι και νέες που χρωστούν λίγα μαθήματα για την απόκτηση του πτυχίου τους και παλεύουν για να ολοκληρώσουν τις σπουδές τους. Δεν μπορεί η πολιτική ηγεσία να πετάει στα σκουπίδια όλους όσοι δεν τα έχουν παρατήσει και αγωνίζονται για να τα καταφέρουν. Σε κάθε περίπτωση αναπαριστά δημόσια και ιδιωτική επένδυση από την οποία οφείλουμε να ανακτήσουμε το μέγιστο δυνατόν τμήμα της. Ιδιαίτερα στις σημερινές συνθήκες κάθετης μείωσης των δημόσιων δαπανών και οικονομικής συμπίεσης των νοικοκυριών η επέκταση των θετικών ρυθμίσεων για τους εργαζόμενους φοιτητές και τις οικογένειες που αντιμετωπίζουν οικονομικές δυσκολίες έχει πρωταρχική σημασία.

Από την άλλη, τα ΑΕΙ οφείλουν από την πλευρά τους να προχωρήσουν άμεσα στην σύνταξη των Οργανισμών τους, να ρυθμίσουν όλα τα θέματα που αφορούν τους όρους φοίτησης και να προβλέψουν διαδικασίες που θα δίνουν με σαφήνεια το μήνυμα ότι η διατήρηση της φοιτητικής ιδιότητας προϋποθέτει ορισμένους όρους.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Εγώ θα επαναλάβω:

Είναι πλέον θέμα ουσίας να βγάλει επίσημη ανακοίνωση η Σύγκλητος του ΕΚΠΑ στην αμέσως επόμενη σύγκλησή της πως η εξεταστική του Σεπτεμβρίου λογίζεται στο τρέχον ακαδημαϊκό έτος.

Αυτό που έκανε το ΑΠΘ δηλαδή.

Με τα «εννοείται» , «είναι αυτονόητο» , «μας το είπαν» , «δεν το συζητάμε» κλπ φτάσαμε εδώ που είμαστε.

Είναι θέμα για τους τύπους, αλλά και πολύ ουσιαστικό που θα μετρήσει ενδεχομένως και στα κριτήρια καθορισμού των ενεργών λιμναζόντων φοιτητών, πέραν του ότι θα έχει και άλλες προεκτάσεις.

Υ.Γ.: Αν μπορείτε, όσοι καλείτε τηλεφωνικά και το Υπουργείο,ενοχλήστε τους και για το θέμα του Σεπτεμβρίου.

Ο Λοβέρδος έλαβε γνώση πως οι Καθηγητές μας και τα Ιδρύματα «μας παραπλάνησαν» ,ας πιεστεί και για να λάβει αντίστοιχη πρόβλεψη στους σχεδιασμούς του.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest fay_

κανένας πρύτανης,αντιπρύτανης,πρόεδρος ΤΕΙ δεν έχει αναφέρει αριθμό μαθημάτων για την συμμετοχή στην εξεταστική Σεπτέμβρη....

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

To μόνο που μου έκανε εντύπωση απ τη συνέντευξη του υπουργού «με πλησίασε μια κοπέλα που χρωστούσε 1 μάθημα»   «με πλησίασε μια κοπέλα με 2 μαθήματα''.

Αντρέα φιλικά στο λέω πρόσεξε γιατί θα έρθει και η μέρα που θα σε πλησιάσει κανένας μαντράχαλος με 30 μαθήματα και δε θα ξέρουμε τι προθέσεις θα έχει.......

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Συγνώμη δηλαδή,

ΑΛΛΑ

ο Φορτσάκης δεν έχει πει ακριβώς αυτό που λέει η ερώτηση

Εσείς σε προηγούμενες συνεντεύξεις σας έχετε πει με σαφήνεια ότι θα δοθεί εύλογη παράταση σε όσους αποδεδειγμένα προσπαθούν τα
τελευταία χρόνια
να ολοκληρώσουν τις σπουδές τους.

διότι ο Φορτσάκης έχει πει πως σκοπεύουν να προσκαλέσουν όλους τους φοιτητές να υποβάλλουν δήλωση συνέχισης φοίτησης κι όσοι δεν ανταποκριθούν θα διαγραφούν

και μάλιστα έχει πει πως ακόμα κι αυτούς που χρωστούν λίγα μαθήματα θα κοιτάξει να τους αναζητήσει το ίδιο το ΕΚΠΑ.

Τί νόημα έχει λοιπόν μια ερώτηση που θέτει δυσμενέστερα δεδομένα, χωρίς να ανταποκρίνονται στις δημόσιες δηλώσεις του Φορτσάκη;

Ούτε νομίζω ότι το ζητούμενο στο οποίο έχουμε καταλήξει,

θα ήταν

κάποια νομοθετική ρύθμιση που θα εξαιρεί μέχρι τη σύσταση των οργανισμών αυτούς οι οποίοι , αν και "αιώνιοι", εξακολουθούν να συμμετέχουν στην εκπαιδευτική διαδικασία εμφανίζοντας και την ανάλογη πρόοδο

Τί δρόμος είναι αυτός που ανοίγεται σε μια λογική αποδεδειγμένης προσπάθειας και προόδου βάσει των παρελθόντων ετών,

χωρίς να τίθεται το μείζον για το τί μέλλει γεννέσθαι με την εξεταστική του Σεπτεμβρίου

αν θα συμμετάσχουν όλοι χωρίς να προηγηθούν τυχόν διαγραφές,

και αν αυτή η εξεταστική θα ληφθεί υπόψιν;

Τροποποιήθηκε από guerilla

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Έχετε δίκιο, προφανώς εγώ θέτω τα δυσμενέστερα δεδομένα και ανοίγω τέτοιες λογικές, δεν υπάρχουν πουθενά αλλού. Όπως επίσης βλέπετε και ο πρύτανης έσπευσε να με διορθώσει. 'Όπως βλέπετε δεν μιλάω για 2 χρόνια, δεν μιλάω για εξετάσεις, μιλάω για "αποδεδειγμένη συμμετοχή στην εκπαιδευτική διαδικασία" η οποία περιλαμβάνει όλες τις περιπτώσεις, πλην των ανενεργών. Επίσης αυτό δεν το αναφέρω ως αίτημα ή ως ερώτημα, τα ερωτήματά μου είναι ξεκάθαρα. Επειδή λοιπόν δεν γνωρίζετε ούτε τη δράση μου προφανώς επί μήνες, ούτε τα κείμενα που υπογράφω και αυτά που ζητάω (που ουδεμία σχέση έχουν με αυτά που λέτε), ούτε καν τι έλεγε το υπόλοιπο μέηλ καθώς αυτό είναι μέρος του, θα παρακαλέσω με εγκράτεια τα υπονοούμενα. Έχω πει πολλές φορές τι θεωρώ ότι πρέπει να γίνει, και σε όσα κείμενα έχω συμμετάσχει επίσημα, το έχω επαναλάβει. Το έχω πει ενώπιον Συγκλητικών, το έχω πει στο ραδιόφωνο κλπ. Το να προσπαθείτε να προσδώσετε παραπάνω σημασία από όσο πρέπει σε ένα προσωπικό mail το θεωρώ άτοπο.

Όσο για το Σεπτέμβρη, τίθεται ευθέως στην τελευταία ερώτηση, αν θα δοθεί ή όχι, χωρίς και πάλι να αναφέρω σε ποιους εξαιρώντας άλλους. Συγγνώμη που δεν συγκεκριμενοποιώ το ερώτημα στο Σεπτέμβρη, δεν το έκανα από την αρχή, διαφωνώ και για ηθικούς και για νομικούς λόγους, είστε ελεύθερος να το κάνετε εσείς.

Τροποποιήθηκε από Zoyalen

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.

• Δημιουργία νέας...