Jump to content
Sign in to follow this  
Sylvia Plath

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

Recommended Posts

Guest fay_

Καλησπέρα. Προσωπικά διατηρώ τις επιφυλάξεις μου κατά πόσο η έννοια και η χρήση του όρου "ανενεργός" εκ μέρους του Υπουργού συμπίπτουν με τις αντίστοιχες των Πρυτάνεων/φοιτητών. Διότι αφενός τα λεγόμενά του μέχρι τώρα (όπως παρουσιάζονται στον Τύπο) είναι διφορούμενα, αφετέρου στο προσχέδιο των κανονισμών το Δεκέμβριο του 2013, ως "ενεργοί φοιτητές" καθίστανται οι φοιτητές που διανύουν περίοδο κανονικής φοίτησης , όχι οι "λιμνάζοντες". Ασφαλώς προβλέπεται η δυνατότητα επέκτασης της περιόδου κανονικής φοίτησης και στους υπόλοιπους με τις ανάλογες ρυθμίσεις στον κάθε κανονισμό, όμως μέχρι να συμβεί αυτό ώστε να κατοχυρωθούν όσοι ενδιαφέρονται να συνεχίσουν τις σπουδές τους ή μέχρι να ξεκαθαρίσει ο Υπουργός ποιους ακριβώς θεωρεί "ανενεργούς" , θεωρώ ότι η επιχειρηματολογία "ανέφερε τη λέξη ανενεργός, δεν θα εννοεί εμάς" ενδεχομένως να είναι επισφαλής. Προφανώς , δεν χωρεί αμφιβολία για το πώς ορίζουν οι Πρυτάνεις και οι σχολές τον όρο ανενεργός ,γεγονός που αποτελεί και την ουσία του ζητήματος.

Επίσης το news.gr αναφέρει "Σε ο,τι αφορά στον τρόπο εκκαθάρισης των μητρώων φοιτητών ανέφερε ότι θα διαγραφούν όσοι έχουν εγγραφεί πριν από το 2006 και με 10 χρόνια παρουσίας στο πανεπιστημιακό ίδρυμα, στο οποίο είναι εγγεγραμμένοι". Κοινώς τα άρθρα παρουσιάζουν μικρές αποκλίσεις μεταξύ τους στον τρόπο που εκθέτουν τα λεγόμενα του υπουργού, επομένως , προσωπικά, το μόνο που θα κρατούσα από όλα αυτά είναι η συνέχιση της αρνητικής στάσης του υπουργείου απέναντί μας ένεκα της Συνόδου, παρά τα επιμέρους.

Μα το 2006 είναι λάθος ακόμη και με τον νόμο.Γιατί κολλάμε εκεί;

Eπίσης,για τον ανενεργό φοιτητή έχουν κάνει αναφορά και οι πρυτάνεις.Τόσο σε δημοσιεύματα όσο και στην συνάντηση με τα παιδιά χτες!Τουλάχιστον εγώ αυτό κατάλαβα.

Επίσης είναι δυνατόν ο υπουργός να βγει και να πει δημόσια,παίρνω πίσω τον νόμο;;

υγ:ας με διορθώσει κάποιος αλλά ο οργανισμός,υπερέχει του νόμου.Άρα εμείς επιθυμούμε άμεση κατάρτιση οργανισμού.

Τροποποιήθηκε από fay_

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απάντηση Μυλόπουλου στα περί «λαϊκισμού των πρυτάνεων»

Η παραπάνω φράση του υπουργού Παιδείας, έφερε την αντίδραση του πρύτανη του ΑΠΘ, Γιάννη Μυλόπουλου, ο οποίος, με ανακοίνωσή του, υπογράμμισε τα εξής:

«Ο υπουργός, σε μια εκδήλωση παροιμιώδους αναλγησίας απέναντι στους φοιτητές και τις οικογένειές τους που δοκιμάζονται από τη φτώχεια, την ανεργία και τον κοινωνικό αποκλεισμό, επαναφέρει την απόφαση της κυβέρνησης να διαγράψει τον ερχόμενο Σεπτέμβριο, εν μέσω οικονομικής κρίσης, όλους τους φοιτητές που ξεπέρασαν το ανώτατο όριο σπουδών, όπως αυτό ορίζεται από το νόμο.

Προφανώς επιδιώκει να επαναφέρει την Ελλάδα στην αλήςτου μνήμης εποχή, όταν σπούδαζαν μόνον οι εύποροι και αποκλείονταν από τη γνώση και άρα και από την ανάπτυξη, τα παιδιά των φτωχών οικογενειών.

Θα ήθελα να τον ενημερώσω ότι εξ αιτίας της πολιτικής λιτότητας που εφαρμόζει η κυβέρνησή του, πολλοί φοιτητές μας σήμερα αναγκάζονται να εργάζονται για να τα βγάλουν πέρα και πολλοί δεν έχουν καν τα μέσα να ζήσουν και να σπουδάσουν μακρυά από το σπίτι τους, με αποτέλεσμα να καθυστερούν σημαντικά τις σπουδές τους. Τι λέει σε αυτά τα παιδιά η κυβέρνηση και ο κ. Αρβανιτόπουλος; Ότι όσοι τα υποστηρίζουν, ώστε να μπορέσουν να ολοκληρώσουν τις σπουδές τους, είναι λαικιστές;»

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

fay_ δεν ανέφερα πουθενά κάτι περί 2006, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς; Η παράθεση του συγκεκριμένου αποσπάσματος σκοπό είχε να καταδείξει τις διαφορές ανάμεσα στα άρθρα που αναπαράγουν, υποτίθεται, τις ίδιες δηλώσεις. Συγκεκριμένα στο άρθρο του news.gr απουσιάζει η αναφορά σε "ουσιαστικά ανενεργούς" που διαγράφονται.

Ακόμη με το σχόλιό μου δεν κρίνω την άποψη των Πρυτάνεων περί του όρου "ανενεργός", καθώς είναι ξεκάθαρη , συμφωνούμε όλοι σε αυτό, ενώ αποτελεί την μοναδική με βαρύνουσα σημασία , αν και εφόσον συσταθούν οι οργανισμοί. Αντιθέτως, σχολιάζω την χρήση του όρου "ανενεργοί" από πλευράς υπουργείου, καθώς πολλοί πέφτουμε στην παγίδα (κατά τη γνώμη μου) να θεωρήσουμε ότι ως τέτοιους το υπουργείο αντιμετωπίζει μόνο όσους απουσιάζουν εντελώς από την εκπαιδευτική διαδικασία . Αγνοούμε δηλαδή ότι , επί απουσία οργανισμού, το προσχέδιο όριζε ως ενεργούς ΜΟΝΟ όσους διανύουν περίοδο κανονικής φοίτησης. Εξ αντιδιαστολής ανενεργοί (τονίζω κατά το υπουργείο) ενδεχομένως να είμαστε όλοι οι υπόλοιποι.

Δεν ανέφερα τίποτε άλλο , κατά τα λοιπά νομίζω συμφωνούμε.

Τροποποιήθηκε από Zoyalen

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Το έχω ξαναεκφράσει σαν προσωπική γνώμη,μη δίνετε σημασία στα κάθε λογής δημοσιεύματα που ανακυκλώνουν τις αλλοπρόσαλλες δηλώσεις του Υπουργού!

Το ίδιο το timing μιλάει από μόνο του!Ηθελε να παρέμβει εν μέσω της Συνόδου και να προκαταλάβει τα ψηφίσματα τους ... να πει"είμαι κι εγώ εδώ,μη με αγνοείτε!"και ως αυθεντικός κήρυκας του λα΄ι΄κισμού,τρομοκράτησε ξανά,ανακατεύοντας την τράπουλα!c΄est tout!

Pas mal....προσπαθεί γενναία κι αυτός! empirate

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest fay_

fay_ δεν ανέφερα πουθενά κάτι περί 2006, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς; Η παράθεση του συγκεκριμένου αποσπάσματος σκοπό είχε να καταδείξει τις διαφορές ανάμεσα στα άρθρα που αναπαράγουν, υποτίθεται, τις ίδιες δηλώσεις. Συγκεκριμένα στο άρθρο του news.gr απουσιάζει η αναφορά σε "ουσιαστικά ανενεργούς" που διαγράφονται.

Ακόμη με το σχόλιό μου δεν κρίνω την άποψη των Πρυτάνεων περί του όρου "ανενεργός", καθώς είναι ξεκάθαρη , συμφωνούμε όλοι σε αυτό, ενώ αποτελεί την μοναδική με βαρύνουσα σημασία , αν και εφόσον συσταθούν οι οργανισμοί. Αντιθέτως, σχολιάζω την χρήση του όρου "ανενεργοί" από πλευράς υπουργείου, καθώς πολλοί πέφτουμε στην παγίδα (κατά τη γνώμη μου) να θεωρήσουμε ότι ως τέτοιους το υπουργείο αντιμετωπίζει μόνο όσους απουσιάζουν εντελώς από την εκπαιδευτική διαδικασία . Αγνοούμε δηλαδή ότι , επί απουσία οργανισμού, το προσχέδιο όριζε ως ενεργούς ΜΟΝΟ όσους διανύουν περίοδο κανονικής φοίτησης. Εξ αντιδιαστολής ανενεργοί (τονίζω κατά το υπουργείο) ενδεχομένως να είμαστε όλοι οι υπόλοιποι.

Δεν ανέφερα τίποτε άλλο , κατά τα λοιπά νομίζω συμφωνούμε.

Δεν σχολίασα την δική σου αναφορά,αλλά ΜΟΝΟ τα δημοσιεύματα και τις δηλώσεις(υπουργού-πρυτάνεων).

Ελπίζω τώρα να έγινα κατανοητή!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest fay_

Το έχω ξαναεκφράσει σαν προσωπική γνώμη,μη δίνετε σημασία στα κάθε λογής δημοσιεύματα που ανακυκλώνουν τις αλλοπρόσαλλες δηλώσεις του Υπουργού!

Το ίδιο το timing μιλάει από μόνο του!Ηθελε να παρέμβει εν μέσω της Συνόδου και να προκαταλάβει τα ψηφίσματα τους ... να πει"είμαι κι εγώ εδώ,μη με αγνοείτε!"και ως αυθεντικός κήρυκας του λα΄ι΄κισμού,τρομοκράτησε ξανά,ανακατεύοντας την τράπουλα!c΄est tout!

Λογικα πιέζει για σύσταση οργανισμών.Τουλάχιστον συμμάζεψε τον Ιούνη.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Όσον αφορά την αντίδραση Μυλόπουλου, δεν καταλαβαίνω γιατί, πέραν των όποιων διαφορετικών οπτικών περί "αιωνίων" φοιτητών ( νέοι που προσπαθούν να ολοκληρώσουν τις σπουδές τους εν μέσω οικονομικής κρίσης vs ανενεργοί 30άρηδες φοιτητές που πρέπει να διαγραφούν) , οι ιθύνοντες δεν εστιάζουν και δεν αναφέρουν στον Υπουργό τα απλά, πραγματικά περιστατικά : Ο νόμος προβλέπει διαγραφές με την επιφύλαξη σύστασης οργανισμού που να ορίζει διαφορετικά. Σε επίπεδο νόμου, δεν αναφέρονται πουθενά κατευθύνσεις ή περιορισμοί σχετικά με του τί μπορεί να προβλέψει ο οργανισμός για τους φοιτητές. Επομένως, θεωρητικά, οι σχολές μπορούν να ορίσουν ο,τι θέλουν και αυτό ακριβώς (θα) κάνουν. Κατηγορίες περί λαϊκισμού δύνανται να υπάρξουν άπειρες, με εκατέρωθεν προσβολές και πολιτικά σχόλια, το ζήτημα είναι ότι ο υπουργός δεν μπορεί να προχωρήσει σε διαγραφές άπαξ και έχει συσταθεί οργανισμός ρυθμίζων τα των διαγραφών , ως εξουσιοδοτείται από τον ίδιο το νόμο. Με λίγα λόγια, δεν καταλαβαίνω γιατί δεν χρησιμοποιείται το μοναδικό επιχείρημα που καταρρίπτει πλήρως τις δηλώσεις του υπουργού.

fay_ ήταν το quote που δημιούργησε τη σύγχυση ^_^

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

από όλα αυτά που ακούω και βλέπω βγάζω συμπέρασμα ότι απλά δεν θέλουν να βγάλουν τους οργανισμούς (προφανώς κάτι παίζει εκεί πέρα με την εξουσία ).... και ο υπουργός το καταλαβαίνει και από το Μάρτιο άλλαξε την στρατηγική :::"να εκβιάσω τους φοιτητές για να πείσουν τους πρυτάνεις για τους οργανισμούς ".... απλά δεν υπάρχει κάποια άλλη λογική εξήγηση , προφανώς και ο ίδιος γνωρίζει ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι ούτε τον νόμο δεν μπορεί να τροποποιήσει και από ότι φαίνεται ούτε θέλει να το κάνει , και ούτε ο ίδιος μπορεί να μας διαγράψει ! αρά μένει μονο ο εκβιασμός μας !!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Θυμίζω ότι τα πανεπιστήμια ελέγχονται από τα Συμβούλια Διοίκησης πλέον.Οι Οργανισμοί θα τεθούν στην κρίση των συμβουλίων Διοίκησης που αποτελούν το alter ego των εκάστοτε επιταγών της πολιτικής ηγεσίας του Υπουργ. στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση.

Η κατάσταση είναι complique' et delicat! emsecret

Ας πάμε για ύπνο απόψε! emnysta

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

...

Κι εγω πιστευω οτι τον ''ψυχολογησες'' καλα τον αγαπητο μας κυριο...ΑΛΛΑ,συγνωμη, παλι μου ηρθε να ..ξερασω διαβαζοντας τα δυο πραγματα που 'ΔΙΕΡΩΤΗΘΗΚΕ'( αν πρεπει να γινουν-λεει- τα ετη σπουδων απο 4, 64 και το αλλο αν πρεπει οι φοιτητες να μπαινουν 18 και να βγαινουν στα 30..) Ελεος..δεν αντεχω αυτα τα ΦΟΒΕΡΑ λογικα επιχειρηματα!! Ηθελα να 'ξερα ειλικρινα :ΜΟΝΟΣ του τα σκεπτεται;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest fay_

Θυμίζω ότι τα πανεπιστήμια ελέγχονται από τα Συμβούλια Διοίκησης πλέον.Οι Οργανισμοί θα τεθούν στην κρίση των συμβουλίων Διοίκησης που αποτελούν το alter ego των εκάστοτε επιταγών της πολιτικής ηγεσίας του Υπουργ. στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση.

Η κατάσταση είναι complique' et delicat! emsecret

Ας πάμε για ύπνο απόψε! emnysta

εγώ πάντως ξαγρύπνησα...πήρα "θάρρος" από τα προηγούμενα ποστς και τώρα φτου και από την αρχή!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

εγώ πάντως ξαγρύπνησα...πήρα "θάρρος" από τα προηγούμενα ποστς και τώρα φτου και από την αρχή!

Κάνε μια προσπάθεια να μένεις ψύχραιμη σε ό,τι ακούς και διαβάζεις.Ολα κρίνονται με το χρόνο και τις εκάστοτε ισορροπίες της στιγμής όχι μόνο στο θέμα που μας καίει αλλά και...γενικά!

Το δικό μας στοίχημα είναι να είμαστε ενημερωμένοι,σε εγρήγορση και να μην αφήνουμε τον προσωπικό μας αγώνα για τη σχολή μας στην άκρη..

Κάποτε,είχα διαβάσει και μου άρεσε το εξής:"το μυστικό της υπομονής είναι να βρίσκεις τι θα κάνεις στο ΜΕΤΑΞΥ!" emrose

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Γνωρίζουμε αν θα ανακοινωθούν αποφάσεις της συνόδου? και κυρίως φυσικά αν "κινήθηκε" το θέμα των οργανισμών που είναι και το μείζον ζήτημα μας?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest fay_

Επικοινώνησα με νομικό.Μου είπε ότι το υπουργείο λόγω του αυτοδιοίκητου δεν μπορεί να μπει και να κάνει μόνο του διαγραφές.

Τα ίδια τα ιδρύματα θα δώσουν ονόματα και το υπουργείο θα επικυρώσει.

υγ:αποφάσεις επίσημες συγκλήτου πότε θα έχουμε;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Είναι σε θέση τα ιδρύματα όμως από μόνα τους (σε περίπτωση που οργανισμοί δεν συσταθούν) να αρνηθούν να δώσουν λίστες προς διαγραφή φοιτητών, παρακάμπτοντας εντολές του υπουργείου (και τον νόμο παρωδία)?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest fay_

Είναι σε θέση τα ιδρύματα όμως από μόνα τους (σε περίπτωση που οργανισμοί δεν συσταθούν) να αρνηθούν να δώσουν λίστες προς διαγραφή φοιτητών, παρακάμπτοντας εντολές του υπουργείου (και τον νόμο παρωδία)?

Δεν το γνωρίζω αυτό.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλημέρα.η γνωμη μου είναι ότι θα πρεπει να διαπραγματευτουμε

(πριν τιs εκλογεs) για καποια τροποποιηση του νομου κ όχι για την

καταργηση του.Αυτοι δεν υπολογιζουν τιποτε.εχουν δειξει καποια

ευαισθησια σε καποια κοινωνικη ομαδα;γιατι να δειξουν σε εμαs

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Εν αναμονή αποφάσεων συνόδου τότε. Γιατί με τη πολιτική του υπουργείου δε νομίζω ότι έχουμε να περιμένουμε κάτι διαφορετικό..(η ίδια καραμέλα) με ίχνος ανθρωπιάς.. (και υποτίθεται πως ένας υπουργός πρέπει να διακρίνεται πάνω από όλα από την ευαισθησία του!).

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Δεν μπορω να καταλαβω σε τι θα επηρεασει το νομο η συνοδοs

εκτοs αν εννοειs ότι εκει θα γινει καποια δηλωση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Δεν μπορω να καταλαβω σε τι θα επηρεασει το νομο η συνοδοs

εκτοs αν εννοειs ότι εκει θα γινει καποια δηλωση

Για τους εσωτερικούς κανονισμούς των ιδρυμάτων κυρίως. Γιατί μέχρι τώρα έχουμε μόνο την προθεσή τους οτι έχουν δρομολογηθεί και οτι θα υπάρξει ορθολογική αντιμετώπιση για όποιους παλεύουν να τελειώσουν τις σπουδές τους.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Πολύ ενδιαφέρον άρθρο από την Αυγή:

Σχέδιο Αθηνά : Πανεπιστήμια παραρτήματα επιχειρήσεων

Στεφανάκου Πίκια 12.04.2014

Νέο κύμα συγχωνεύσεων και καταργήσεων σχολών και τμημάτων αναμένεται να χτυπήσει την τριτοβάθμια εκπαίδευση, όπως προκύπτει από χθεσινές δηλώσεις του υπουργού Παιδείας. Ο Κ. Αρβανιτόπουλος, σε χθεσινή συνέντευξη Τύπου, με αφορμή την ολοκλήρωση της εξωτερικής αξιολόγησης των ΑΕΙ, ανακοίνωσε ότι η επόμενη δράση θα είναι πιστοποίηση όλων των προγραμμάτων των πανεπιστημίων και των ΤΕΙ, με στόχο την «αντιστοίχηση των μαθησιακών αποτελεσμάτων των σπουδών με τις δεξιότητες που ζητά η αγορά εργασίας»!

Απόσυρση της κρατικής χρηματοδότησης, ώστε τα ΑΕΙ να αναγκαστούν να αναζητούν πόρους από τρίτους

Πρόκειται για μια βόμβα στα θεμέλια της πανεπιστημιακής εκπαίδευσης, καθώς είναι προφανές ότι κάτι τέτοιο θα οδηγήσει όχι μόνο στη συρρίκνωση του Πανεπιστημίου, αλλά και σε αλλαγή του ρόλου του, με παράλληλο αφανισμό όλων εκείνων των γνωστικών αντικειμένων που θα κριθεί ότι δεν «αντιστοιχούνται» με τις δεξιότητες της αγοράς.

Ήδη έχει ξεκινήσει ο διωγμός των ανθρωπιστικών σπουδών από τα πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ, μέσω της δραματικής μείωσης του αριθμού των εισακτέων. Με την πιστοποίηση των προγραμμάτων θα δοθεί το τελειωτικό χτύπημα, καθώς, όπως δήλωσε ο υπουργός Παιδείας, στόχος μας είναι η αντιστοίχηση των παρεχόμενων από τα ιδρύματα γνώσεων, δεξιοτήτων και ικανοτήτων με τις δεξιότητες που ζητά η αγορά εργασίας.

Με βάση τα παραπάνω, τι πιστοποίηση θα λάβει τα τμήμα Αρχαιολογίας, καθώς, όπως είναι γνωστό, η αγορά όχι μόνο δεν ενδιαφέρεται για την επιστήμη της Αρχαιολογίας, αλλά ενδεχομένως να την αντιμετωπίζει και εχθρικά, όταν πρόκειται για παράδειγμα να θέλει άδεια δόμησης πάνω ή κοντά σε αρχαιολογικό χώρο.

Το δεύτερο μεγάλο πρόβλημα είναι ότι η αγορά, στην Ελλάδα της κρίσης και της παρακμής, βρίσκεται πολύ πίσω από τα «μαθησιακά αποτελέσματα" που παράγουν τα πανεπιστημιακά ιδρύματα. Είναι σαφές ότι η αναντιστοιχία αυτή θα λυθεί υπέρ της αγοράς μετατρέποντας τα ιδρύματα σε εκπαιδευτήρια παραγωγής αποφοίτων μίας χρήσεως.

Την ανάγκη ύπαρξης μιας νέας «Αθηνάς» τονίζει στην έκθεσή της και η Αρχή Αξιολόγησης (ΑΔΙΠ). Η ΑΔΙΠ υποστηρίζει ότι «παρά τις σχετικές διακηρύξεις, το εν λόγω σχέδιο δεν κατάφερε να εισαγάγει την απαιτούμενη γενναία μεταρρυθμιστική τομή στον χάρτη των ΑΕΙ της χώρας» και ζητάει ως θεραπεία των προβλημάτων της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης «ένα συνολικό σχέδιο προοπτικής με βάση τα κριτήρια που έχουν τεθεί, το οποίο θα μπορεί να εφαρμοστεί σε φάσεις, εάν αυτό κριθεί αναγκαίο».

"Απεξάρτηση από την κρατικοδίαιτη κουλτούρα"

Προϋπόθεση για την επιβολή του πανεπιστημίου - παράρτημα της αγοράς είναι η απόσυρση της κρατικής χρηματοδότησης, ώστε τα ίδια τα ιδρύματα να αναγκαστούν να αναζητήσουν πόρους από τρίτους, προσαρμόζοντας αναλόγως και τα προγράμματά τους. Ο υπουργός Παιδείας μάλιστα μίλησε για «απεξάρτηση από την κρατικοδίαιτη κουλτούρα», ενώ ανακοίνωσε και το διαζύγιο της κυβέρνησής του με το δημοκρατικό Πανεπιστήμιο, κάνοντας λόγο για απαλλαγή από «τα ιδεολογήματα της δεκαετίας του '80».

Κομβικό σημείο γι' αυτόν τον σκοπό είναι η εφαρμογή των νόμων 4009 και 4076, για τους οποίους ο υπουργός Παιδείας δήλωσε ότι δεν πρόκειται να αλλάξουν, αν δεν εφαρμοστούν στην πράξη τουλάχιστον για μια πενταετία. Συνήγορος του υπουργού Παιδείας είναι και πάλι η ΑΔΙΠ, η οποία εμφανίζει ως αιτία των προβλημάτων της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης την «υπερβολική καθυστέρηση στην εφαρμογή του νόμου 4009".

Τέλος, ο υπουργός Παιδείας επέμεινε στον διωγμό των φοιτητών που έχουν υπερβεί τα προβλεπόμενα από τον νόμο έτη σπουδών, ενώ κάνοντας τον «λαγό» η ΑΔΙΠ του πρότεινε να μειώσει τον αριθμό των εισακτέων

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Η εκδίκηση των αμνών

Π. Παπαδόπουλος  06/04/2014 05:45
Δεκαπέντε ημέρες πριν από τις εθνικές εκλογές της 6ης Μαΐου 2012 οι περισσότερες δημοσκοπήσεις τοποθετούσαν τον ΣΥΡΙΖΑ στην τέταρτη θέση, μετά το ΚΚΕ, με ποσοστό 8%. Κατέλαβε τη δεύτερη θέση, με 16,78%. Δεκαπέντε ημέρες πριν από τις εθνικές εκλογές της 4ης Οκτωβρίου 2009 όλες οι δημοσκοπήσεις κατέγραφαν νίκη του ΠαΣοΚ με διαφορά έως 6%. Κέρδισε με διαφορά 10,45%. Σε τι οφείλονται αυτές οι εκτινάξεις; Πώς εξηγείται ένα επίμονο χαρακτηριστικό των εκλογών, που αιφνιδιάζει τους αναλυτές, αλλά σύντομα ξεχνιέται ως τις επόμενες εκλογές;

Ο καθημερινός συγχρωτισμός ωθεί τους πολιτικούς και τους διαμορφωτές της κοινής γνώμης να συναινούν σε εκτιμήσεις περί ήπιων μεταβολών της κοινής γνώμης. Η υπόλοιπη κοινωνία, όμως, διακρίνεται από υψηλή δυσανεξία προς το «κατεστημένο της ισχύος». Ιδίως η «σκοτεινή ύλη» της αδιευκρίνιστης ψήφου αγγίζει σήμερα σχεδόν το 40%. Οι «Πυθίες» προεξοφλούν ότι στις ευρωεκλογές θα συμπεριφερθεί «λογικά» (δηλαδή σύμφωνα με τη δική τους «κατεστημένη λογική»...). Ωστόσο, το ισχυρότερο χαρακτηριστικό των «αδιευκρίνιστων» ψηφοφόρων βρίσκεται εκτός της λογικής των «κατεστημένων» αξιωματούχων, αφού είναι η μόνιμη απόρριψη όλων των κομμάτων.

Οι «αδιευκρίνιστοι» είναι παιδιά της αμφιβολίας, που ζουν και εργάζονται δίπλα μας. Αθόρυβοι, επιφυλακτικοί, σχεδόν αόρατοι, τους υποτιμούμε γιατί δεν προκαλούν και δεν εκφράζονται. Νομίζουμε, λοιπόν, ότι είναι αμνοί που θα ακολουθήσουν την πεπατημένη, αλλά μέσα τους είναι για άλλα πράγματα αποφασισμένοι. Είναι μονίμως προσανατολισμένοι υπέρ της ταπείνωσης των ποιμένων. Το επιτυγχάνουν μέσα από την αποστασιοποιημένη και αθόρυβη υπερψήφιση των αντιπάλων που η εκάστοτε εξουσία απεικονίζει ως «επικίνδυνους». Για μία και μοναδική ημέρα οι αμνοί αποκτούν ισχύ μεγαλύτερη των ποιμένων και σπανίως χάνουν την ευκαιρία να την ασκήσουν. Γιατί μόνο έτσι θα υπομείνουν τα χρόνια της αδικίας, της αδυναμίας και της βεβαιότητας ότι για την εξουσία θα ξαναγίνουν αριθμοί αόρατοι και «αδιευκρίνιστοι»... Ως τις επόμενες εκλογές!

ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΑΓΡΑΨΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΧΑΡΤΗ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest dxtnk2000

Ενδιαφερον το αρθρο του Dreamchaser.

Υπαρχει και το παραδειγμα του 2004,οπου τα γνωστα μεσα ενημερωσης εκαναν λογο για ντερμπυ ΝΔ ΠΑΣΟΚ και τελικα μονο ντερμπι δεν ηταν.

Τοτε η Διαμαντοπουλου ,που τωρα φωναζει για λαικισμους,ως εκπροσωπος τυπου του ΠΑΣΟΚ πεντε μερες πριν τις εκλογες βλεποντας τη συντριβη

που ερχοταν κατηγγειλε τη ΝΔ οτι μαζι με την Εκκλησια ειχαν στησει παραγκα και ωθουσαν τους πιστους να ψηφισουν ΝΔ.Φυσικα τιποτα δεν απεδειχθη.

ΥΓ Προσπαθω να βρω πολυ καιρο τωρα μια συνεντευξη που ειχε δωσει σε μεγαλη εφημεριδα ο Γιωργος Παπανδρεου,ο μετεπειτα διωκτης μας,ο οποιος κατηγορουσε την Γιαννακου για αναλγησια και ισοπεδωση οσον αφορα το θεμα των λιμναζοντων φοιτητων.

ΥΓ2 Μην ξεχασω να σας πω οτι απ οτι ακουσα ο Βερεμης,ο γνωστος εθνομηδενιστης και υβριστης μας θετει υποψηφιοτητα με τον Καμινη.Οσοι ειστε απο

Αθηνα μην ξεχασετε να τον τιμησετε και αυτον και την παραταξη αχυρο που εκπροσωπει.

ΥΓ3 Εχασα τους τονους απο το πληκτρολογιο.Παρολα αυτα τονισα αυτα που επρεπε.Νομιζω...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Guest dxtnk2000

http://www.kathimerini.gr/762397/article/epikairothta/ellada/pistopoioyntai-ola-ta-programmata-aei-tei

Ως προς το θέμα της διαγραφής των «αιωνίων» φοιτητών ο υπουργός δήλωσε ότι «ορισμένοι πρυτάνεις και άλλοι λαϊκίζουν. Προχωρούμε με τη διαγραφή στο τέλος του 2014 των “αιωνίων”, ουσιαστικά ανενεργών φοιτητών». Πάντως, η Σύνοδος Πρυτάνεων, η οποία χθες ολοκλήρωσε τις εργασίες της τακτικής συνεδρίασή της, ζητεί να διαγραφούν μόνο όσοι έχουν εγκαταλείψει πλήρως τις σπουδές τους και όχι όσοι καθυστερούν για διάφορους λόγους. Παράλληλα, όπως δήλωσε στην «Κ» ο πρύτανης του Χαροκόπειου και προεδρεύων της συνόδου, Δημοσθένης Αναγνωστόπουλος, «η σύνοδος πρωτοτύπησε βάζοντας στην ατζέντα της το ζήτημα της καινοτομίας και επιχειρηματικότητας στα ΑΕΙ με στόχο τη δημιουργία νέων θέσεων εργασίας για τους πτυχιούχους και τη ουσιαστική συμβολή της χώρας». Eισηγητής για το θέμα ήταν ο πρόεδρος του Συμβουλίου του Χαροκόπειου και καθηγητής στο αμερικανικό MIT Γιάννης Τσιτσικλής.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Λοιπόν,η φράση: "ζητεί να διαγραφούν μόνο όσοι έχουν εγκαταλείψει πλήρως τις σπουδές τους και όχι όσοι καθυστερούν για διάφορους λόγους" είναι ΚΑΤΙ.....

Ας περιμένουμε κάτι πιο χειροπιαστό μάλλον,αν και σίγουρα δεν είναι εντελώς κόντρα στις διαγραφές.

Χθες,έδωσε το προεδρείο της Συνόδου συνέντευξη τύπου κι ενώ ψάχνω κάτι πιο συγκεκριμένο για το τι ειπώθηκε σε αυτήν,δε βρήκα τίποτα όλη την ημέρα!

Αυτό το απόσπασμα είναι το πρώτο δείγμα από αυτή τη συνέντευξη!!! 

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Δημιουργία νέας...