Jump to content
Sign in to follow this  
anastasiostheodoridis

Θα αποζημιώνει ο γιατρός (Από την περιουσία τους θα πληρώνουν για το ιατρικό λάθος)

Recommended Posts

Γιατροί των δημοσίων νοσοκομείων θα πληρώνουν από τη προσωπική τους περιουσία για –τυχόν– ιατρικά λάθη τους. Εως σήμερα, οι γιατροί είχαν ως «ασφάλεια» όταν καταδικάζονταν από τα δικαστήρια και τα Πειθαρχικά να αναλαμβάνει το νοσοκομείο την καταβολή των ποσών που επιδικάζονταν. Σήμερα, ίσως λόγω και της οικονομικής κρίσης, παρατηρείται το φαινόμενο η αμέλεια να «βαφτίζεται» βαριά αμέλεια από παρέδρους του Ελεγκτικού Συνεδρίου και να γίνεται καταλογισμός κατά περιουσιών γιατρών.

Την ίδια ώρα, διοικήσεις νοσηλευτικών ιδρυμάτων καλούνται να καταβάλουν πολλά εκατομμύρια ευρώ για ιατρικά λάθη που καταγράφηκαν έως και 20 χρόνια πριν, αλλά τελεσιδικούν σήμερα. Σε κάποιες υποθέσεις, η αποζημίωση φτάνει έως και 1 εκατ. ευρώ, ενώ στους προϋπολογισμούς των νοσοκομείων, που το 2011 έχουν περικοπεί κατά 30%, δεν υπάρχει ειδικός κωδικός για ιατρικά λάθη.

«Πού θα βρείτε τα χρήματα;», ρωτάει η «Κ» διοικητή μεγάλου νοσοκομείου των Αθηνών, που εντός των ημερών οφείλει να καταβάλει αποζημίωση 964.000 ευρώ μόνο για δύο υποθέσεις.

«Από τις λειτουργικές δαπάνες», απάντησε με νόημα.

Πρόκειται, δηλαδή, για μια νέα οικονομική βόμβα στα θεμέλια των νοσοκομείων, αφού οι αγωγές λαμβάνουν και στην Ελλάδα, όπως συνέβη στην Αμερική δεκαετίες πριν, μορφή χιονοστιβάδας και τα ελληνικά δικαστήρια στο 80% των περιπτώσεων δικαιώνουν τους ασθενείς και τους οικείους τους. Χαρακτηριστικά, από τις 474 αποφάσεις επί του συνόλου της νομολογίας για την ιατρική ευθύνη, έως σήμερα, μόνον περί τις 100 είναι υπέρ των γιατρών. Το παράδειγμα που ακολουθεί είναι μόνο ενδεικτικό:

Το προαναφερθέν μεγάλο νοσοκομείο της Αθήνας καλείται σήμερα να πληρώσει για ιατρικό λάθος που συνέβη το 1993 530.000 ευρώ, εκ των οποίων 202.000 είναι τόκοι. Ας δούμε όμως και την «οδύσσεια» του ασθενούς. Στις 12 Νοεμβρίου του 1993, 32 ετών, έγγαμος και επαγγελματικά δραστήριος πήγε για εξετάσεις στην Πανεπιστημιακή Καρδιολογική Κλινική του νοσοκομείου. Οι γιατροί του τοποθέτησαν αυθημερόν μόνιμο βηματοδότη, που όπως αποδείχθηκε δεν χρειαζόταν. Το ηλεκτρόδιο του βηματοδότη ήταν μολυσμένο από παθογόνο μικρόβιο, με συνέπεια να πάθει ενδοκαρδίτιδα. Εξαιτίας αυτού εισήχθη στη συνέχεια σε πέντε νοσοκομεία όπου παρέμεινε νοσηλευόμενος πάνω από 110 ημέρες συνολικά, τρεις φορές διακομίσθηκε σε Μονάδες Εντατικής Θεραπείας και υποβλήθηκε σε μια σειρά σοβαρών επεμβάσεων, όπως εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς. Ο ασθενής άσκησε αγωγή κατά της ομάδας των γιατρών που τοποθέτησαν τον βηματοδότη στις 5/4/2001 και δικαιώθηκε από το Διοικητικό Πρωτοδικείο της Αθήνας. Ακολούθησε έφεση του νοσοκομείου, που υποστήριξε ότι έπρεπε να πληρώσει το Πανεπιστήμιο... Η υπόθεση έφτασε στο Συμβούλιο της Επικρατείας, που στις 18/4/2011 τον δικαίωσε τελεσίδικα, 18 χρόνια μετά το ιατρικό λάθος.

«Οι ασφαλίσεις για τους γιατρούς στη χώρα μας είναι ατελείς», λέει στην «Κ» ο δικηγόρος, δρ Ιατρικής Χάρης Πολίτης. «Εκτός από μια μεγάλη ασφαλιστική εταιρεία που πτώχευσε, με αποτέλεσμα πολλοί γιατροί να μείνουν ουσιαστικά ανασφάλιστοι, οι περισσότερες εταιρείες αρνούνται να αποζημιώσουν τα ιατρικά σφάλματα. Αυτό ενισχύει την ανασφάλεια των γιατρών. Πολλές φορές τα λάθη είναι αυταπόδεικτα, συνήθως όμως ανήκουν στην κατηγορία της επιπλοκής που είναι σύμφυτη με το ιατρικό επάγγελμα. Ο γιατρός ταλαιπωρείται με αστικές δίκες που διαρκούν 6 με 10 χρόνια, εάν υπολογιστούν οι αναβολές, τα εφετεία κ. λπ. Τα δικαστήρια εξαντλούν την αυστηρότητά τους στους γιατρούς, πιστεύοντας ότι τους “νουθετούν” αλλά και ασκούν κοινωνική πολιτική, εφ’ όσον τα ασφαλιστικά ταμεία στη χώρα μας δεν καλύπτουν οικονομικά τους ασθενείς».

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_1_19/06/2011_446341

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επιτέλους!

Το Κράτος ξύπνησε. Δεν θα καλύπτει πλέον τα λάθη των άχρηστων κοιλαράδων Επιμελητών Α' Χειρουργικής, που δεν έχουν ανοίξει βιβλίο και δεν έχουν πατήσει σε συνέδριο, τα τελευταία 20 χρόνια!

Ρίγη πανικού διασπείρονται σε όλα τα Δημόσια Νοσοκομεία, με τη μεταφορά αυτής της είδησης...

Προβλέπω:

1) Θα μειωθούν κατά πολύ τα δύσκολα χειρουργεία. Δεν θα τα αναλαμβάνει κανένας.

2) Δε θα δίδονται πλέον εκπαιδευτικά χειρουργεία στους ειδικευόμενους. Σιγά μη δεχτούν να πάνε φυλακή για αυτούς...

3) Τα φακελάκια που ζητούν θα πολλαπλασιαστούν. Να βγάλουν και τα έξοδα των δικηγόρων...

4) Όλο και περισσότεροι θα διαλέγουν τη σιγουριά και την ασφαλιστική κάλυψη του Ιδιωτικού Τομέα. Για τα ίδια λεφτά...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Επιτέλους!

Το Κράτος ξύπνησε. Δεν θα καλύπτει πλέον τα λάθη των άχρηστων κοιλαράδων Επιμελητών Α' Χειρουργικής, που δεν έχουν ανοίξει βιβλίο και δεν έχουν πατήσει σε συνέδριο, τα τελευταία 20 χρόνια!

Προβλέπω:

2) Δε θα δίδονται πλέον εκπαιδευτικά χειρουργεία στους ειδικευόμενους. Σιγά μη δεχτούν να πάνε φυλακή για αυτούς...

3) Τα φακελάκια που ζητούν θα πολλαπλασιαστούν. Να βγάλουν και τα έξοδα των δικηγόρων...

4) Όλο και περισσότεροι θα διαλέγουν τη σιγουριά και την ασφαλιστική κάλυψη του Ιδιωτικού Τομέα. Για τα ίδια λεφτά...

Σωστά τα λες γενικά....ωστόσο τα 1-4 δε δικαιολογούν τη χαρά σου και το επιφώνημα Επιτέλους! μια και προφανώς τα παραπάνω είναι δυσάρεστες συνέπειες..

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

...τα 1-4 δε δικαιολογούν τη χαρά σου και το επιφώνημα Επιτέλους!

Είμαι Ειδική Χειρουργός, εξειδικευμένη στα καλύτερα Κέντρα του Εξωτερικού στη Λαπαροσκοπική Χειρουργική, εργάζομαι στον Ιδιωτικό Τομέα, και βαρέθηκα να βλέπω τις ανίδεες διαγνώσεις και τα χειρουργικά αποτελέσματα σφαγείου γ' κατηγορίας των Επιμελητών Χειρουργικής του ΕΣΥ, στα Δημόσια Νοσοκομεία.

Τώρα δικαιολογείς το επιφώνημα "επιτέλους";

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
emarup Μετά από σένα το χάος....μπορεί και ο ιατροδικαστής όμως :rolleyes:

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Οι Ιατροδικαστές σαν κι εσένα, anastasiostheodoridis, βλέπουν τα πτώματα ασθενών που τους φέρνουν στο υπόγειο.

Πολλοί ασθενείς σφαγιάστηκαν άγαρμπα από κοιλαράδες Επιμελητές Χειρουργικής του ΕΣΥ, στους πάνω ορόφους του Δημόσιου Νοσοκομείου.

Επειδή δε γνωρίζετε τις διαφορές στις λεπτές χειρουργικές τεχνικές, γιατί δεν είναι της Ειδικότητός σας, αδυνατείτε να εκφέρετε αξιόπιστη γνώμη.

Σε όλα τα πιστοποιητικά, γράφετε ως αιτία θανάτου: "καρδιακή ανεπάρκεια".

Δεν είναι λάθος. Στο τέλος, και να πυροβοληθεί κάποιος, πάντα έχουμε καρδιακή ανεπάρκεια, λίγο πριν πεθάνει.

Δεν είναι όμως αυτή η πραγματική αιτία θανάτου!

Γράψατε καμιά φορά "Θάνατος από διάχυτη ενδοαγγειακή πήξη λόγω παρουσίας ενδοκοιλιακού αιματώματος. Το αιμάτωμα αυτό προήλθε από λάθος λαπαροσκοπική χειρουργική τεχνική κατά την οποία καυτηριάστηκε ατελώς αρτηρίδιο στη θέση μιας παραπληρωματικής χοληφόρου οδού";

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Τα αιματώματα προκαλούν DIC;! :rolleyes: Δεν το ήξερα...

Όχι, το Επιτέλους! δεν σχετίζεται με αυτά που λες....Το ότι οι χειρουργοί της χώρας θα φοβούνται να βάλουν τα δύσκολα χειρουργεία και θα ζητούν μεγαλύτερα φακελάκια γενικώς δεν είναι καλά πράγματα παρά μόνο αν τα δεις μέσα από το δικό σου διαστροφικό πρίσμα...

emconfused

Υ.Γ. Αν όντως ισχύουν αυτά που λες για το βιογραφικό σου, θα έπρεπε να είσαι ιδιαίτερα αξιοσέβαστη εδώ μέσα...βλέπεις όμως συνεχώς ότι με τα γραφόμενά σου και με τον τρόπο σου γενικά δεν έχεις κερδίσει κανένα σεβασμό....άρα δεν μπορώ παρά να αμφιβάλλω και για το βιογραφικό. :splaaaats:

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Είμαι Ειδική Χειρουργός, εξειδικευμένη στα καλύτερα Κέντρα του Εξωτερικού στη Λαπαροσκοπική Χειρουργική

Εδώ;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Οι Ιατροδικαστές σαν κι εσένα, anastasiostheodoridis, βλέπουν τα πτώματα ασθενών που τους φέρνουν στο υπόγειο.

Πολλοί ασθενείς σφαγιάστηκαν άγαρμπα από κοιλαράδες Επιμελητές Χειρουργικής του ΕΣΥ, στους πάνω ορόφους του Δημόσιου Νοσοκομείου.

Επειδή δε γνωρίζετε τις διαφορές στις λεπτές χειρουργικές τεχνικές, γιατί δεν είναι της Ειδικότητός σας, αδυνατείτε να εκφέρετε αξιόπιστη γνώμη.

Σε όλα τα πιστοποιητικά, γράφετε ως αιτία θανάτου: "καρδιακή ανεπάρκεια".

Δεν είναι λάθος. Στο τέλος, και να πυροβοληθεί κάποιος, πάντα έχουμε καρδιακή ανεπάρκεια, λίγο πριν πεθάνει.

Δεν είναι όμως αυτή η πραγματική αιτία θανάτου!

Γράψατε καμιά φορά "Θάνατος από διάχυτη ενδοαγγειακή πήξη λόγω παρουσίας ενδοκοιλιακού αιματώματος. Το αιμάτωμα αυτό προήλθε από λάθος λαπαροσκοπική χειρουργική τεχνική κατά την οποία καυτηριάστηκε ατελώς αρτηρίδιο στη θέση μιας παραπληρωματικής χοληφόρου οδού";

Συνήθως σφαγιάζονται από κάτι ψώνια σαν κι εσένα που η μόνη τους σχέση με την ιατρική είναι μέσω του greekmeds.

Το τι γράφω/ουμε στα πιστοποιητικά θανάτου άσε να το γνωρίζω εγώ και οι συνάδελφοι.

Αν πράγματι είσαι χειρουργός στη Θεσσαλονίκη θα γνώριζες που είναι η ιατροδικαστική, δεν είναι σε υπόγειο :rolleyes:

Αν πράγματι είσαι χειρουργός στη Θεσσαλονίκη θα γνώριζες πόσο "αξιόπιστη" είναι η γνώμη μου....πρόσφατο περιστατικό που έγινε γνωστό στη βόρεια Ελλάδα.

Ξεκαβάλα ψωνάρα, σε βρίζουν και νομίζεις πως βρέχει. Κάτι γιατράρες σαν κι εσένα παρακαλάνε να τους υπερασπιστούν οι ιατροδικαστές στα εξόφθαλμα ιατρικά τους λάθη.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

...με τα γραφόμενά σου και με τον τρόπο σου γενικά δεν έχεις κερδίσει κανένα σεβασμό....άρα δεν μπορώ παρά να αμφιβάλλω και για το βιογραφικό.

Δεν το ήξερα πως έπρεπε να λάβω την έγκρισή σας και τον σεβασμό σας για να ισχύει το βιογραφικό μου!

Όλοι οι Καθηγητάδες με τα τεράστια βιογραφικά έχουν την έγκριση και τον σεβασμό σας;

Χα χα χα χα χα

Να τους χαίρεστε!

Τι αστεία είναι αυτά που γράφεις;

Αν πάντως περιμένεις να έχεις την αναγνώριση και το σεβασμό (!) των ανταγωνιστών σου Ιατρών, και να σου στέλνουν και πελατεία, είσαι βαθιά γελασμένος.

Ίσα ίσα, όσο πιο καλός και διάσημος είσαι, τόσο πιο πολύ θα σε συκοφαντούν για να σου κλέψουν την πελατεία!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Το τι γράφω/ουμε στα πιστοποιητικά θανάτου άσε να το γνωρίζω εγώ και οι συνάδελφοι.

Δυστυχώς είμαστε υποχρεωμένοι να τα διαβάζουμε κι εμείς...

Και να καίμε τα εγκεφαλικά μας κύτταρα.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Γιατί; Πριν θάψουν τον νεκρό σου φέρνουν το πιστοποιητικό θανάτου για να δώσεις την έγκριση ταφής;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Γιατί;

Τα πεφωτισμένα σας πορίσματα μπαίνουν στο φάκελο του ασθενούς και φυλάσσονται για χρόνια...

Χαρίζουν γέλιο σε πολλές γενιές ειδικευόμενων!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Επιτέλους!

Ρίγη πανικού διασπείρονται σε όλα τα Δημόσια Νοσοκομεία, με τη μεταφορά αυτής της είδησης...

Προβλέπω:

Κατανοείς ότι όταν η δικαστική εξουσία βάζει στο ίδιο σακί το malpractice και τις ιατρικές επιπλοκές θα το πληρώσουν και οι ιατροί του ιδιωτικού τομέα ΟΣΟ καταρτισμένοι και αν είναι;

Αντι να θεσπιστούν κριτήρια διασφάλισης ποιότητας και αξιολόγησης μας "νουθετούν και ασκούν κοινωνική πολιτική" τιμωρώντας την επιπλοκή. Τελικά κάποια πράγματα δεν θα αλλάξουν ποτέ. Κάθε κοινωνία έχει, μεταξύ άλλων, και τους ιατρούς που της αξίζουν.

Για τα υπόλοιπα click here

Τροποποιήθηκε από moss@d

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

...η δικαστική εξουσία βάζει στο ίδιο σακί το malpractice και τις ιατρικές επιπλοκές...

Αυτό είναι λάθος! Συμφωνώ μαζί σου.

Άλλου παπά ευαγγέλιο αυτό...

Έχει να κάνει με την παντελή άγνοια των Νομικών για τα περί της Υγείας! Βλέπε Λοβέρδος...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Επειδή βάλλεσαι πανταχόθεν (δικαιολογημένα αν με ρωτάς) θα σου δώσω μια συμβουλή κι ας με θεωρείς ανάξιο σου (ε καλά αυτό το' χω σίγουρο)...Καλά θα κάνεις να ξανασκεφτείς την αλαζονεία σου αυτήν....Το συμπαν θα σε προσγειώσει απότομα...Και αυτό είναι μαθηματική βεβαιότητα....

Ακόμα και ο DeBakey έχει κάνει λάθη....Και ξέρεις....Μεγαλύτερος ο γιατρός----μεγαλύτερα τα λάθη!

Αυτά γιατί σήμερα είμαι σε καλή διάθεση!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Γιατί;

Τα πεφωτισμένα σας πορίσματα μπαίνουν στο φάκελο του ασθενούς και φυλάσσονται για χρόνια...

Χαρίζουν γέλιο σε πολλές γενιές ειδικευόμενων!

Συνέχισε να γράφεις μαλακίες. Τα πορίσματα-ιατροδικαστικές εκθέσεις φτάνουν μόνο στις αστυνομικές αρχές και όχι στους φακέλους των νεκρών.

Φτάνει πια με τις ηλίθιες απόψεις σου.....και το τρολάρισμα έχει όριο.

Σε κάθε σου ποστ σε φτύνουν κι εσύ νομίζεις πως βρέχει.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Επειδή βάλλεσαι πανταχόθεν (δικαιολογημένα αν με ρωτάς) θα σου δώσω μια συμβουλή κι ας με θεωρείς ανάξιο σου (ε καλά αυτό το' χω σίγουρο)...Καλά θα κάνεις να ξανασκεφτείς την αλαζονεία σου αυτήν....Το συμπαν θα σε προσγειώσει απότομα...Και αυτό είναι μαθηματική βεβαιότητα....

Ακόμα και ο DeBakey έχει κάνει λάθη....Και ξέρεις....Μεγαλύτερος ο γιατρός----μεγαλύτερα τα λάθη!

Αυτά γιατί σήμερα είμαι σε καλή διάθεση!

@Vrasidas ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!!!!Πιστεύω από τα πιο εύστοχα σχόλια που έχω διαβάσει....respect.!!!! :-)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μεγαλύτερος ο γιατρός----μεγαλύτερα τα λάθη!

Τι σοφιστεία είναι πάλι αυτή;

Καλά, εσύ συνέχισε να πηγαίνεις τους συγγενείς και τους γνωστούς σου σε "μικρούς κι άσημους ιατρούς", για να μην εκνευρίσεις τη συμπαντική ενέργεια!

Σε καλό δρόμο είσαι...

Λυπάμαι μονάχα τους δύστυχους ανθρώπους που θα πάρεις στο λαιμό σου.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μεγαλύτερος ο γιατρός----μεγαλύτερα τα λάθη!

Τι σοφιστεία είναι πάλι αυτή;

Καλά, εσύ συνέχισε να πηγαίνεις τους συγγενείς και τους γνωστούς σου σε "μικρούς κι άσημους ιατρούς", για να μην εκνευρίσεις τη συμπαντική ενέργεια!

Σε καλό δρόμο είσαι...

Λυπάμαι μονάχα τους δύστυχους ανθρώπους που θα πάρεις στο λαιμό σου.

Επειδή συνεχίζω να έχω καλή διάθεση θα απαντήσω...Εξηγώ: ΟΣΟ καλή γιατρός και να είσαι λάθος θα κάνεις....Θα ήταν λοιπόν πιο φρόνιμο να μην είσαι αλαζόνας γιατί πολύ απλά όταν κάνεις το λάθος θα προσγειωθείς απότομα και από πολύ μεγάλο ύψος.....Τώρα αν δεν καταλαβαίνεις τον ΕΠΑΓΩΓΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΙΣΜΟ μου (με ένα πρόχειρο googlαρισμα θα καταλάβεις τι σημαίνει σοφιστεία) πάω πάσο....

Εντελώς φιλικά όμως το γεγονός ότι κανείς δεν σε παίρνει στα σοβαρά (πόση υπομονή πλέον να δείξει o theodoridis) θα πρέπει να σε προβληματίσει....

ΥΓ 1) τα τσιτάτα που θεωρείς μάννα από τον επιστημονικό ουρανό για εμάς τους θνητούς είναι για τα σκουπίδια πολύ απλά γιατί προέρχονται από έναν άνθρωπο με τέτοιο επίπεδο

ΥΓ 2) δεν μπαίνω καν στην διαδικασία να αντεπιχειρηματολογήσω με βολές περί Σταύρου που έγινε Μαρία

ΥΓ 3) όσο αφορά τους δύστυχους ανθρώπους που θα πάρω στον λαιμό μου θα πρέπει να σου πω ότι αν σκοπός σου ήτανε να με προσβάλλεις με τον χειρότερο τρόπο τα κατάφερες....Επίτρεψε μου όμως να λογοδοτώ σε εκείνους και όχι σε κάποιο νευρωτικό υπάνθρωπο με απωθημένα....

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

...αν σκοπός σου ήτανε να με προσβάλλεις με τον χειρότερο τρόπο τα κατάφερες...

Δεν ήθελα να σε προσβάλλω, όπως και δεν έχω ποτέ προσβάλλει βρίζοντας κανέναν εδώ μέσα.

Σκοπός μου πάντα ήταν να γράφω αλήθειες, να σας ταρακουνίσω, για να σας αφυπνίσω από το λήθαργο της κάθε προπαγάνδας.

Αν η αλήθεια πονάει, δε φταίω εγώ...

Για παράδειγμα, όλα τα δημοσιεύματα, όλων των εφημερίδων που παραθέτω, γράφουν για την κατάντια των Δημόσιων Νοσοκομείων της Ελλάδας.

Ντρέπομαι που είναι έτσι, αλλά τι να κάνω; Να αρνηθώ την ύπαρξη μιζών, κατασπατάλησης δημόσιων πόρων και τριτοκοσμικών συνθηκών;

Τα καταγράφω, όσο κι αν ενοχλούνται μερικοί, γιατί είναι αλήθειες!

Συνεισφέρω ανιδιοτελώς δίδοντας οδηγίες σε νεαρούς συναδέλφους που θέλουν να εκπαιδευτούν καλύτερα και γρηγορότερα σε Χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Πάλι ενοχλούνται μερικοί, γιατί πιστεύουν πως τα Ελληνικά Πανεπιστήμια είναι ανώτερα από τα Αγγλικά. Τους μαλώνω, απλά γιατί δεν είναι αλήθεια!

Έτσι κι εδώ, έγραψα πως η πλειοψηφία των Επιμελητών Χειρουργικής του ΕΣΥ είναι ανεπαρκής και φυγόπονη. Τους έζησα. Είναι αλήθεια! Κι εσύ μου γράφεις να ξεκαβαλήσω από το καλάμι μου...

Μα, και να ξεκαβαλήσω για να σε ικανοποιήσω, αυτοί παραμένουν άχρηστοι και τεμπέληδες! Δεν αλλάζει η ουσία του προβλήματος.

Τροποποιήθηκε από karanti_maria

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

να ρε παιδια η μαρια γραφει το σεναριο για τον χαουζ?

τον εβαλε και φωτο .

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

...αν σκοπός σου ήτανε να με προσβάλλεις με τον χειρότερο τρόπο τα κατάφερες...

Δεν ήθελα να σε προσβάλλω, όπως και δεν έχω ποτέ προσβάλλει βρίζοντας κανέναν εδώ μέσα.

Σκοπός μου πάντα ήταν να γράφω αλήθειες, να σας ταρακουνίσω, για να σας αφυπνίσω από το λήθαργο της κάθε προπαγάνδας.

Αν η αλήθεια πονάει, δε φταίω εγώ...

Για παράδειγμα, όλα τα δημοσιεύματα, όλων των εφημερίδων που παραθέτω, γράφουν για την κατάντια των Δημόσιων Νοσοκομείων της Ελλάδας.

Ντρέπομαι που είναι έτσι, αλλά τι να κάνω; Να αρνηθώ την ύπαρξη μιζών, κατασπατάλησης δημόσιων πόρων και τριτοκοσμικών συνθηκών;

Τα καταγράφω, όσο κι αν ενοχλούνται μερικοί, γιατί είναι αλήθειες!

Συνεισφέρω ανιδιοτελώς δίδοντας οδηγίες σε νεαρούς συναδέλφους που θέλουν να εκπαιδευτούν καλύτερα και γρηγορότερα σε Χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Πάλι ενοχλούνται μερικοί, γιατί πιστεύουν πως τα Ελληνικά Πανεπιστήμια είναι ανώτερα από τα Αγγλικά. Τους μαλώνω, απλά γιατί δεν είναι αλήθεια!

Έτσι κι εδώ, έγραψα πως η πλειοψηφία των Επιμελητών Χειρουργικής του ΕΣΥ είναι ανεπαρκής και φυγόπονη. Τους έζησα. Είναι αλήθεια! Κι εσύ μου γράφεις να ξεκαβαλήσω από το καλάμι μου...

Μα, και να ξεκαβαλήσω για να σε ικανοποιήσω, αυτοί παραμένουν άχρηστοι και τεμπέληδες! Δεν αλλάζει η ουσία του προβλήματος.

υπερμετρωπας εισαι ε μαρακι?

εχουμε μηπως και ολιγον τι στραβισμο?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Εντελώς φιλικά όμως το γεγονός ότι κανείς δεν σε παίρνει στα σοβαρά (πόση υπομονή πλέον να δείξει o theodoridis) θα πρέπει να σε προβληματίσει....

Vrasidas, να το πω όσο πιο ευγενικά γίνεται......εγώ γραμμένη στα @@ μου την έχω, κάπου κάπου απαντώ στα post της για να περνάει η ώρα emconfused

υ.γ. Μαράκι αγάπη μου, το επόμενο post σου το θέλω σε size 7 :rolleyes:

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Να έρθεις στην Ελλάδα και να παλέψεις για να πάνε όλοι οι άσχετοι σπίτι τους...Έτσι θα δείξεις μεγαλείο.... Η φυγομαχία ούτε το δικαίωμα κριτικής σου δίνει ούτε το δικαίωμα να μειώσεις την προσπάθεια αυτών που μένουν και παλεύουν (δεν το λέω για 'μένα).

Σύνδεσμος στη δημοσίευση