Jump to content
Sign in to follow this  
Dr.Tomy

Ειδικευόμενος και 2η απασχόληση

Recommended Posts

Θα σου πρότεινα να έρχεσαι περιοδικά Αγγλία να κάνεις locum.

Αν και δεν ειμαι σίγουρος για το πόσο νόμιμο είναι και αυτό.

Καλύτερα να απαντήσουν η ο Τασος ή ο Λύκος

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δηλαδή μπορώ να πάω σε μία ιδιωτική κλινική και να κόβω απόδειξη σαν νανουριστής αλλά όχι σαν αναισθησιολόγος????? :withstupid:

Ή ένας χειρουργός μπορεί να δηλώνει body carver ή ένας παθολόγος να προσφέρεις φιλοσοφικές απόψεις πάνω σε διαφοροδιαγνωστικά ζητήματα.....!!!!!

Οι μόνοι που δεν χρειάζονται να κρύβονται με λίγα λόγια είναι οι πλαστικοί χειρουργεί μίας και αυτοί είναι εξ ορισμού καλλιτεχνική ειδικότητα

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

δεν εχω φωνη οποτε δεν μπορω να ασχοληθω με το τραγουδι...

να γραφω κατα το δραμα ενος κατατρεγμενου αντιστοιχα το δραμα των εν αναμονη και εν ενεργεια ειδικευομενων...μπορει να πουλησει?

ο veterinarian κατι ειχε κανει...

(δεν αναφερομαι σε αλλου ειδους καλλιτεχνικη δραστηριοτητα,γιατι τα φραγκα εκει ειναι ακομη πιο λιγα και θελει πολυ σπρωξιμο..ειπαμε

να κανουμε κατι για να μην πεινασουμε...οχι απλα για να τρεχουμε και να ξεχναμε την πεινα μας)οποιος διαφωνει ας κανει την αντιπαραθεση του.

μηπως πρεπει να γραψουν στο site πληροφοριες

1ον ατομα της νυχτας που ζητανε νεο αιμα και απο φωνη κορμαρα(για οποιον εχει ταλεντο στις φωνητικες χορδες)

και

2ον εκδοτικοι οικοι για το τι χρειαζεται για να εκδοσεις τις σελιδες σου (για οποιον εχει ταλεντο στην πενα)

για να μας καθοδηγησουν με την εμπειρια τους?

να μας προστατεψουν απο λαθη και παγιδες

και να μας βοηθησουν για τη δευτερη απασχοληση μας

και για καποιους που μπορει να κανουν και τα δυο, για την δευτερη και τριτη απασχοληση τους...

σε λιγο θα βγει τηλεπαιχνιδι οπου θα συμμετεχουν αποκλειστικα γιατροι για 50000 ευρω

κατι σαν το big brother?wipe out?ο τροχος της τυχης η και το master doc κατα το master chef?ακομα συζητιεται,δεν ξερω ακριβως...

προλαβετε τις συμμετοχες.

ελπιζω να βοηθησα.

οποιος εχει να παραθεσει πληροφοριες και ανηκει στα ατομα 1 και 2 ή γνωριζει αυτους, ας το κανει.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ενα κωλομπαρο στην επαρχια εινα παντα σιγουρη επενδυση...με κριση η χωρις...μπορεις να δηλωσεις υπευθυνος καλλιτεχνικου προγραμματος...νομιμα!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Παιδιά σοβαρά τώρα. Ο νόμος αναφέρεται σε "καλλιτεχνική - συγγραφική δημιουργία" αλλά αυτό κατά την άποψή μου είναι λίγο γενικόλογο (είναι πολύ ενδιαφέρον στοιχείο ο νόμος που παρέθεσε ο Αναστάσιος πιο πάνω). Μπορεί κάποιος να είναι ειδικευόμενος ιατρός και ταυτόχρονα να διδάσκει σε ωδείο τα απογεύματα (που δεν θα εφημερεύει); Δάσκαλος φλάουτου ας πούμε; Ή να κάνει ιδιαίτερα μαθήματα μουσικής κατ' οίκον σε παιδιά κλπ.; Μπορεί κάποιος να μου πει κάποιος αν γίνεται; Ευχαριστώ πολύ

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Παιδιά σοβαρά τώρα. Ο νόμος αναφέρεται σε "καλλιτεχνική - συγγραφική δημιουργία" αλλά αυτό κατά την άποψή μου είναι λίγο γενικόλογο (είναι πολύ ενδιαφέρον στοιχείο ο νόμος που παρέθεσε ο Αναστάσιος πιο πάνω). Μπορεί κάποιος να είναι ειδικευόμενος ιατρός και ταυτόχρονα να διδάσκει σε ωδείο τα απογεύματα (που δεν θα εφημερεύει); Δάσκαλος φλάουτου ας πούμε; Ή να κάνει ιδιαίτερα μαθήματα μουσικής κατ' οίκον σε παιδιά κλπ.; Μπορεί κάποιος να μου πει κάποιος αν γίνεται; Ευχαριστώ πολύ

Μπορείς κανονικά.όπως και να διδάσκεις σε ΙΕΚ.Στο νοσοκομείο που είμαι το κάνουν αρκετά παιδιά αλλά ακόμα περιμένουν να πάρουν λεφτά

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μπορείς κανονικά.όπως και να διδάσκεις σε ΙΕΚ.Στο νοσοκομείο που είμαι το κάνουν αρκετά παιδιά αλλά ακόμα περιμένουν να πάρουν λεφτά

Ευχαριστώ, πολύ ενδιαφέρον για να βγάλουμε κάνα 500άρι παραπάνω.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αν ο ειδικευόμενος δεν μπορεί να κατέχει οποιαδήποτε άλλη θέση τότε πως υπάρχουν ειδικευόμενοι-λέκτορες? Εκτός και αν είναι μύθος και δεν υπάρχουν...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αν ο ειδικευόμενος δεν μπορεί να κατέχει οποιαδήποτε άλλη θέση τότε πως υπάρχουν ειδικευόμενοι-λέκτορες? Εκτός και αν είναι μύθος και δεν υπάρχουν...

μπορεί να είναι λέκτορες βάσει άλλου πτυχίου emconfused

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ακόμα και έτσι να ήταν και πάλι κατέχουν άλλη θέση. Οι ειδικευόμενοι που είναι ταυτόχρονα εκπαιδευτές σε ΙΕΚ, ΕΚΑΒ και αλλού, ή γιατροί αγώνων, ή απασχολούνται σε ινστιτούτα αισθητικής και ιδιωτικές κλινικές? Ή ούτε αυτοί υπάρχουν...? Και αν οι τελευταίοι δουλεύουν μαύρα (ούτε για αυτό είμαι σίγουρος), οι πρώτοι το κάνουν επίσημα και φαντάζομαι πως τα δηλώνουν κιόλας.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Οι ειδικευόμενοι που αναφέρεις πληρώνονται από την οργανική τους θέση, του δημοσίου. Δεν πληρώνονται δύο φορές.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Τελικα δεν καταλαβα τι ισχυει.. Σαν ειδικευομενη μπορω να εργαζομαι παραλληλα κ σαν ιατρος σε ασφαλιστικη εταιρεια η οποια θα μου κοβει αποδειξη δαπανων? Η εταιρεια δεν θα με ασφαλιζει κ δεν θα εχω βιβλια εσοδων-εξοδων..

Αν γνωριζει καποιος θα με βοηθουσε πολυ, ειδικα σε αυτες τις δυσκολες εποχες.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

και δεν ξερω αν θα μπορουσαμε σαν ειδικευομενοι να εχουμε μια παρτ τιμε αλλη εργασια οχι με στανταρντ μισθο,εκτος βεβαια τη θεση του ειδικευομενου.γιατι παραπανω αναφερει οτι ο ειδικευομενος δεν μπορει να εχει αλλη εμμισθη θεση.μια δουλεια ομωσ τυπου part time δεν θεωρειται απαραιτητα εμμισθη θεση.δεν ξερω αν επιτρεπεται αυτο.οποιος ξερει των ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Τροποποιήθηκε από piratis29

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Τελικα δεν καταλαβα τι ισχυει.. Σαν ειδικευομενη μπορω να εργαζομαι παραλληλα κ σαν ιατρος σε ασφαλιστικη εταιρεια η οποια θα μου κοβει αποδειξη δαπανων? Η εταιρεια δεν θα με ασφαλιζει κ δεν θα εχω βιβλια εσοδων-εξοδων..

Όταν άνοιξα το topic και παρ'ότι έβαλα και διάφορα παραδείγματα στα post που ακολούθησαν που δεν συνιστούν έμμισθη θέση αποφέρουν ωστόσο χρήμα, δεν βρέθηκε κάποιος συνάδελφος να ποστάρει ότι κάνει κάτι από όλα αυτά ή να έχει γνώση περί της νομιμότητάς τους. Δυσκολεύομαι παρ'όλα αυτά να πιστέψω ότι τίποτα από όλα αυτά δεν συμβαίνει ή ότι είναι αδιάφορο στους ειδικευόμενους να γνωρίζουν τις νόμιμες δυνατότητες που έχουν για να αυξήσουν το εισόδημά τους

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Σαν εργαζόμενη ιατρός σε ασφαλιστική εταιρία θα πρέπει να κάνεις έναρξη ιατρικού επαγγέλματος και να κόβεις απόδειξη παροχής υπηρεσιών (χωρίς ΦΠΑ) για τις υπηρεσίες σου στην εταιρεία.

Τι σημαίνει θα σου κόβει "απόδειξη δαπανών"; Και πως δε θα σε ασφαλίζει; Θα πληρώνεσαι "μαύρα";

Η νομοθεσία είναι ξεκάθαρη, δεν επιτρέπει άλλη εργασία στον ειδικευόμενο ιατρό εκτός συγγραφικής ή καλλιτεχνικής εργασίας.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

και δεν ξερω αν θα μπορουσαμε σαν ειδικευομενοι να εχουμε μια παρτ τιμε αλλη εργασια οχι με στανταρντ μισθο,εκτος βεβαια τη θεση του ειδικευομενου.γιατι παραπανω αναφερει οτι ο ειδικευομενος δεν μπορει να εχει αλλη εμμισθη θεση.μια δουλεια ομωσ τυπου part time δεν θεωρειται απαραιτητα εμμισθη θεση.δεν ξερω αν επιτρεπεται αυτο.οποιος ξερει των ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

η part time θέση θα είναι άμισθη;

ΕΔΩ μπορείς να διαβάσεις τι αναφέρει η νομοθεσία.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Η απάντηση είναι πολύ απλή σε όλα αυτά: ο Τάσος έχει δίκιο. Αλλά το ζήτημα στην Ελλάδα είναι ότι αν ΔΕ σε πιάσουν, ούτε γάτα ούτε ζημιά...

Αν όμως σε πιάσουν;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Δηλαδή ρε παιδιά από ΙΕΚ, ΕΚΑΒ, ιδιωτικές κλινικές, ερευνητικά προγράμματα δεν εισπράττει κανείς?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Σαν εργαζόμενη ιατρός σε ασφαλιστική εταιρία θα πρέπει να κάνεις έναρξη ιατρικού επαγγέλματος και να κόβεις απόδειξη παροχής υπηρεσιών (χωρίς ΦΠΑ) για τις υπηρεσίες σου στην εταιρεία.

Τι σημαίνει θα σου κόβει "απόδειξη δαπανών"; Και πως δε θα σε ασφαλίζει; Θα πληρώνεσαι "μαύρα";

Η νομοθεσία είναι ξεκάθαρη, δεν επιτρέπει άλλη εργασία στον ειδικευόμενο ιατρό εκτός συγγραφικής ή καλλιτεχνικής εργασίας.

Η απάντηση είναι πολύ απλή σε όλα αυτά: ο Τάσος έχει δίκιο. Αλλά το ζήτημα στην Ελλάδα είναι ότι αν ΔΕ σε πιάσουν, ούτε γάτα ούτε ζημιά...

Αν όμως σε πιάσουν;

η part time θέση θα είναι άμισθη;

ΕΔΩ μπορείς να διαβάσεις τι αναφέρει η νομοθεσία.

στη συγκεκριμενη δουλεια ναι ειναι αμισθη για το πρωτο χρονο και μετα το πρωτο χρονο πληρωνεσαι με αυξηση εκθετικα καθε μηνα.απλα βλεποντας το νομο που μου επισημανες, θα ναι εμμισθη(με οχι στανταρντ μισθο)αναλογα δηλαδη αν εντασεις νεα μελη σε μια ''εταιρια''κανεις τζιρο στην εταιρια και αρα αυξανεται εκθετικα με το καιρο ο μισθος σου.αλλα μετα το πρωτο χρονο.καταλαβαινω ομως απτο νομο που μου πες και διαβασα οτι εφοσον μετα απο ενα χρονο εργασιας θα πληρωνομαι...και αρα αφου και τοτε θα μαι ειδικευομενος παραλληλως,καλυτερα να μην το ρισκαρω.γιατι ουτε καλλιτεχνικης ουτε συγγραφικης φυσεως ειναι αυτη η δουλεια.επομενως δεν θα ασχοληθω με αυτη την δουλεια γιατι αν και δεν θα πληρωνομαι τωρα μετα απο ενα χρονο ομως ναι.επομενως το αφηνω

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Θα μου δινει ρε παιδι μου αποδειξη που να λεει τοσα δινω στην ιατρο. Οσο για την ασφαλεια θα ειμαι καλυμμενη απ΄το νοσοκομειο.

Το οτι δεν θα με ασφαλιζει η εταιρια δεν σημαινει οτι αυτα τα χρηματα θα τα κρυβω απ΄την εφορια.. θα τα δηλωνω κανονικα..

Δεν φτανει που δεν μας πληρωνουν,μας απαγορευουν κ αλλη εμμισθη θεση... τι να πω..

κ με οσους δουλευουν σε επας,ιεκ κτλ τι γινεται? Ασφαλιζονται σε τσαι+ικα(λογω ειδικοτητας) και στο δημοσιο(λογω εκπαιδευτικης εργασιας)? Αυτο πως στεκει δηλαδη?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

επαναφέρω το ερώτημα ως εξης:

Στην απαγόρευση συμπεριλαμβάνεται και η 2η απασχόληση καπου αφιλοκερδώς (σε ιδιωτικό ιατρείο πχ) ή αφορα αποκλειστικά εμμισθη θεση;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση