Jump to content

Photo

Προσχέδιο Νόμου Υπουργείου Υγείας για τις ιατρικές ειδικότητες

• Please log in to reply
3790 replies to this topic

#2321 saras13

saras13

Παλιός (επίπεδο ΙΙΙ)

• Members
  • PipPipPip
  • 69 posts

Posted 11 October 2011 - 11:55 PM

Τις θέσεις ειδικευομένων μπορεί να τις μειώσει όποτε θέλει με όποιον τρόπο θέλει. Εδώ έχουν κάνει άλλα κι άλλα.
Ας ψηφιστούν επιτέλους οι ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, το μοναδικό θετικό στοιχείο των μέχρι τώρα νομοσχεδίων της κατοχικής αυτής κυβέρνησης. Η πλειοψηφία είναι υπέρ,όπως είναι υπέρ και της ανοικτής σχολής, άσχετα αν εκάστοτε ΜΕΙΟΨΗΦΙΕΣ προσπαθούν να περάσουν άλλη εικόνα προς τα έξω

medsgreek έχεις τελειώσει τη σχολή?

#2322 喀尔喀

喀尔喀

Φοιτητής (επίπεδο ΙΙ)

• Members
  • PipPip
  • 22 posts

Posted 11 October 2011 - 11:56 PM

Καλά συγγνώμη απο που προκύπτει οτι η πλειοψηφία είναι υπερ στις εξετασεις με αυτον τον τρόπο που θα τις περάσουν;; Ελεος δηλαδή με τα μυαλα που κουβαλάμε!

#2323 medsgreek

medsgreek

Παλιός (επίπεδο ΙΙΙ)

• Members
  • PipPipPip
  • 36 posts

Posted 12 October 2011 - 12:37 AM

θετικεσ ειναι οι εξετασεισ οταν εχεισ τελειωσει 2 χρονια και σε 9 μηνεσ φθανει η σειρα σου να μπεισ????δεν νομιζω.

I don't care! Με αυτήν τη λογική να μην μπουν ποτέ εξετάσεις,αφού πάντα θα υπάρχει κάποιος να περιμένει σε αυτό το εξευτελιστικό σύστημα. Μωρέ καλά μας κάνουν οι ξένοι και μας γ......!

#2324 Hustler

Hustler

Τελειόφοιτος (επίπεδο IV)

• Prominent Members
  • PipPipPipPip
  • 138 posts

Posted 12 October 2011 - 12:50 AM

Οι θεσεις θα μειωθουν και μοιραια θα αυξηθει ο μεσος χρονος αναμονης των ιατρων προς ειδικευση.Αυτο ειναι σιγουρο.
Το θεμα δεν ειναι να μην μπουν εξετασεις με κανεναν τροπο,αλλα να μην μπουν βιαστικα,υποκριτικα και ισοπεδωτικα για τις ζωες ολων αυτων που περιμενουν τοσο καιρο. Ας σκεφτει λοιπον η "πλειοψηφια" που θελει τις εξετασεις οτι οσο καλα διαβασμενοι και να ειναι, ο ανταγωνισμος ειναι πολυ μεγαλος κ ενδεχεται να μην πιασουν ποτε την ειδικοτητα που θελουν.Ειδικα αυτοι που εχουν μεγαλη αναμονη ειναι αυτοι που θα συναντησουν και το μεγαλυτερο ανταγωνισμο,και μαλιστα και απο ιατρους που θα χτυπουν σε "διπλα ταμπλο".Εχουν σκεφτει πως θα νιωσουν, αλλα και τι θα κανουν στη συνεχεια, οταν δεν θα επιτυχουν στις εξετασεις την 1η,2η,3η κοκ φορα που θα δωσουν?Γιατι ολοι να περασουν δεν γινεται.Οσοι θελουν να γινουν οφθαλμιατροι,ενδοκρινολογοι,δερματολογοι,καρδιολογοι, ειναι ετοιμοι για το σεναριο να χρειαστει να κανουν αλλη ειδικοτητα?Ή ειναι ολοι σιγουροι οτι αυτοι ειναι που θα περασουν?Γιατι με το υπαρχον συστημα αναμονων,το απαραδεκτο κατα γενικη ομολογια συστημα,ολοι μπορουσαν στην Ελλαδα να αποφασισουν για την ειδικοτητα τους.
Αν οι θεσεις ειδικοτητας δεν μειωθουν,αν το συστημα εξετασεων ειναι αδιαβλητο,αν μολις εχεις τελειωσει τη σχολη,αν εχεις σκοπο να διαβασεις 2-3 χρονια και αν εισαι μεταξυ 3-4 διαφορετικων ειδικοτητων κ δεν μπορεις να αποφασισεις τι θες,τοτε ισως το νεο συστημα σε εξυπηρετησει.Αλλιως οι επομενοι ευνοημενοι θα ναι μετα απο καμια 10αρια χρονια που θα εχει η κατασταση μερικως εξομαλυνθει

#2325 kolokaskostas

kolokaskostas

• Members
  • PipPipPipPip
  • 99 posts

Posted 12 October 2011 - 01:09 AM

θετικεσ ειναι οι εξετασεισ οταν εχεισ τελειωσει 2 χρονια και σε 9 μηνεσ φθανει η σειρα σου να μπεισ????δεν νομιζω.

I don't care! Με αυτήν τη λογική να μην μπουν ποτέ εξετάσεις,αφού πάντα θα υπάρχει κάποιος να περιμένει σε αυτό το εξευτελιστικό σύστημα. Μωρέ καλά μας κάνουν οι ξένοι και μας γ......!

δηλαδη εσυ πιστευεισ οτι θα ειναι αξιοκρατικα με τισ εξετασεισ???οσο αξιοκρατικοσ ειναι ο ΑΣΕΠ..

#2326 kevion

kevion

Φοιτητής (επίπεδο ΙΙ)

• Members
  • PipPip
  • 11 posts

Posted 12 October 2011 - 06:59 AM

Ρε παιδιά, πραγματικά, ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ για να καταλάβετε πως ΔΕΝ, ΔΕΝ γίνεται να "περιμένουμε να γίνουν οριστικά τα πράγματα, γιατί όλα είναι ρευστά" προτού αντιδράσουμε και να τα έχουμε ως ήδη προς εφαρμογή τα σχέδιά τους???
Είναι δυνατόν???

Ποιός δεν έχει καταλάβει πως στόχος τους είναι η εξόντωσή μας προς όφελός τους? Αν υπάρχει κάποιος, είναι απλώς ΚΑΤΩΤΕΡΟΣ ΤΩΝ ΠΕΡΙΣΤΑΣΕΩΝ

Έλεος

Και με συγχωρείτε, καταλαβαίνω πως δεν το λέει κανείς κακοπροαίρετα, και αντιθέτως με κάθε καλή διάθεση, αλλά λίγη σοβαρότητα! Αν είναι δυνατόν!

ΥΓ. Για το καλό όλων μας!!

ΥΓ2. Και προφανώς δε μιλάω για τους φοιτητές ιατρικής και τους εν αναμονή...Μιλάω για ολόκληρο τον ελληνικό λαό που πλήττεται και θα πληγεί και άλλο και άλλο μέχρι να τους σταματήσουμε, και ΠΟΛΥΠΛΕΥΡΑ. Χωρίς το συντεχνιακό που φοριέται πολύ....Σε λίγο δεν θα επαρκούν για τα βασικά ρε τα νοσοκομεία, κι εμείς πέρα βρέχει! (ως εν δυνάμει ασθενείς δλδ να το δούμε). Όλο το "κράτος πρόνοιας" διαλύεται, επιχειρησιακές συμβάσεις, μείωση βασικού μισθού!!! Τι πρέπει να γίνει για να το καταλάβετε?? Ξυπνάτε πριν είναι αργά. Έλεος

Συμφωνω απολυτως....οτι πιο ωραιο και αληθινο που εχει γραφτει στις τοσες σελιδες και αναλογο του επιπεδου του φορουμ.... που δυστυχως πολλες φορες πεφτει,,,η φυσιολογικη αντιδραση θα επρεπε να ειναι η εξης,,,υπουργικο συμβουλιο αυτος,,,εμεις διαμαρτυρια απο αυριο καθε μερα στο υπουργειο και κλεισιμο των ιατρκων σχολων....αλλα εμεις γραφουμε το μακρυ μας και το κοντο μας στο διαδικτυο...και στην ιατρικη φοβουνται μη χασουν κανενα μαθημα... ο πιο χεστης και αδιαφορος κλαδος ειναι ο δικος μας και λυπαμαι που το λεω....συζητουσα με εκτου ετουσ φοιτητες και δεν ηξεραν τιποτα για το θεμα...τι περιμενεις απο τετοια νεολαια...καλο το διαβασμα αλλα υπαρχουν και αλλα πραγματα στη ζωη απο το να παρεις 9 η 10 σε ενα μαθημα...κριμααααααααααααα

Δεν καταλαβαίνω πώς βάζετε έτσι εύκολα στο στόμα σας τους φοιτητές ιατρικής.
Εν ονόματι ποιού δικαιώματος, όταν όλοι ξέρουν ότι σταθερά όλα τα χρόνια οι φοιτητές ήταν που αγωνίζονταν και περιφρουρούσαν τα κεκτημένα με δικές τους θυσίες, ενώ αρκετοί ανάμεσά σας έρχονταν από το εξωτερικό στην Ελλάδα και τα έβρισκαν όλα έτοιμα.
Και με ποιο ακόμα δικαίωμα λέτε ότι θα έρθετε εσείς να κλείσετε τις ιατρικές σχολές με τις οποίες δεν έχετε πλέον (ή δεν είχατε ποτέ) καμία σχέση;
Ήδη όταν πολλές ιατρικές σχολές μόλις πρόσφατα βγήκαν από καταλήψεις, είναι δυνατό να λέγονται κουβέντες του στυλ <<στην ιατρικη φοβουνται μη χασουν κανενα μαθημα...>>; Έλεος!

Πείτε μου αν ποτέ τόσα χρόνια εσείς οι απόφοιτοι ή και πρόσφατα με το νόμο της Διαμαντοπούλου συμπαρασταθήκατε στα προβλήματα των φοιτητών.
Το μόνο που λέγατε αρκετοί είναι ότι καλά σας κάνει η Διαμαντοπούλου, γιατί το επίπεδο των σπουδών σας είναι δήθεν χαμηλό.
Ε τώρα καλά σας κάνει (και ΘΑ ΜΑΣ κάνει και εμάς) ο Λοβέρδος γιατί το επίπεδο της ιατρικής είναι χαμηλό (λέει...).
Πώς σας φαίνεται λοιπόν τώρα που λούζεστε αυτά μερικοί που λούζατε τους άλλους;
Και μετά λέτε γιατί ο κλάδος είναι διασπασμένος...
Το πρόβλημα δεν είναι απλά ότι ο κλάδος είναι διασπασμένος, αλλά ότι μόλις ο καθένας αποφοιτήσει κοιτάζει την πάρτη του και πώς θα καβαλήσει τους υπολοίπους πατώντας επί πτωμάτων.

ΥΓ: Εϊμαι κατά των εξετάσεων για ειδικότητα και των περικοπών στις θέσεις ειδικευομένων, αλλά καλό είναι κάποια στιγμή να αναγνωρίζουμε πέντε πράγματα στους άλλους και να κάνουμε και λίγο αυτοκριτική όλοι μας.

#2327 ivgms

ivgms

Αγροτικός (επίπεδο VI)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 471 posts

Posted 12 October 2011 - 10:10 AM

...Εγώ φοιτήτρια στην ιατρική Αθήνας είμαι κι επίσης ήμουν υπέρ των καταλήψεων... emconfused χαχα
Η κριτική μου δεν αναφέρεται ούτε συγκεκριμένα και γενικευτικά στουςς φοιτητές, ούτε συγκεκριμένα και γενικευτικά στους εν αναμονή. Αναφέρεται σε ΟΛΟΥΣ του κατοικους της χώρας που δεν έχουν καταλάβει για πού πάει το πράγμα...

και ρε kevion...να διαβάζεις και να κατανοείς καλύτερα το τι γράφεται...Ακριβώς επειδή βγήκαν από τις καταλήψεις λέει ο παραπάνω πως "φοβούνται μήπως χάσουν κανα μαθημα"...

Edited by ivgms, 12 October 2011 - 10:12 AM.

#2328 ma3laras

ma3laras

Ιατρός (επίπεδο V)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPip
  • 167 posts

Posted 12 October 2011 - 10:43 AM

[quote]...Εγώ φοιτήτρια στην ιατρική Αθήνας είμαι κι επίσης ήμουν υπέρ των καταλήψεων... emconfused χαχα
quote]

http://news.kathimer.../06/2006_186429

αφιερωμενο το παρακατω αρθρο με το οποιο συμφωνω απολυτα...περι καταληψεων...
η λογικη των καταληψεων ειναι η ιδια που εχει δημιουργησει αυτο το ελληνικο κρατος μεταπολευτικα...
δηλαδη ελευθεριοτητα, ασυδοσια και αγωνιστικοτητα ως αυτοσκοπος χωρις στοχους.

#2329 iceman

iceman

Ιπποκράτης (επίπεδο ΧΙΙ)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2,134 posts

Posted 12 October 2011 - 10:47 AM

like,like,like!!!!!

#2330 ivgms

ivgms

Αγροτικός (επίπεδο VI)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 471 posts

Posted 12 October 2011 - 11:07 AM

...Εγώ φοιτήτρια στην ιατρική Αθήνας είμαι κι επίσης ήμουν υπέρ των καταλήψεων... emconfused χαχα

αφιερωμενο το παρακατω αρθρο με το οποιο συμφωνω απολυτα...περι καταληψεων...
η λογικη των καταληψεων ειναι η ιδια που εχει δημιουργησει αυτο το ελληνικο κρατος μεταπολευτικα...
δηλαδη ελευθεριοτητα, ασυδοσια και αγωνιστικοτητα ως αυτοσκοπος χωρις στοχους.

Ευχαριστώ πολύ για την αφιέρωση. Σ'ευχαριστώ και που έτρεξες να με βάλεις σ ένα μπουλούκι, μόνο και μόνο γιατί ήμουν υπέρ της κατάληψης χωρίς να ξέρεις γιατί εναντιώνομαι στο νόμο και γιατί πιστεύω πως η κατάληψη μπορεί να λειτουργήσει εδώ ως μέσο πάλης. Συνέχισε να βγάζεις συμπεράσματα με στερεοτυπικές αντιλήψεις. Και εις ανώτερα

ΥΓ. Αν ήξερες πόσα άτομα που γνωρίζω, και ουδεμία σχέση έχουν με τις αριστερές παρατάξεις και είναι μακριά από τη φιλοσοφία τους, είναι τώρα υπέρ της κατάληψης (γιατί αναγνωρίζουν πως είναι συντελειακή η συγκυρία για τη χώρα), θα αισθανόσουν ηλίθιος

Edited by ivgms, 12 October 2011 - 11:12 AM.

#2331 new

new

• Members
  • PipPipPipPip
  • 87 posts

Posted 12 October 2011 - 11:14 AM

Mολις επεστρεψα απο μεγαλο νοσοκομειο που περιμενω για ειδικοτητα και συνομιλησα με διευθυντρια ενος τμηματος του νοσοκομειου και σας μεταφερω την ενημερωση που ειχα συμφωνα με οτι τους ειχε πει ο Λοβερδος απο καιρο....σημειωνω απλα οτι δεν ειναι δικες μου πληροφοριες απλα οτι μου ειπε το παραθετω...το περασμενο απριλιο τους ειχε πει ο ιδιος ο Λοβερδος οτι θα το περασει και δεν το ενδιαφερουν οι αντιδρασεις(γιατι του ειπαν οτι θα κλεισουν οι ιατρικες και τους ειπε οτι δε με νοιαζει ας κανουν οτι θελουν)και επιπλεον μου ανεφερε οτι ο σκοπος του με βαση αυτα που τους ειχε αναφερει ηταν οτι ηθελε να εξαφανισει τις λιστες σε βαθος τριετιας....αυτα μου ειπε και εκρινα σκοπιμο να σας τα αναφερω....

#2332 ma3laras

ma3laras

Ιατρός (επίπεδο V)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPip
  • 167 posts

Posted 12 October 2011 - 11:14 AM

ρε συ γιατι πεισμωνεις??
δεν ειναι κακια αυτο που λεω, ειναι απλα γεγονος και πρεπει να μαθουμε να αναλαμβανουμε την ευθυνη των πραξεων μας.
απο τη στιγμη που στηριζεις καταληψη στηριζεις τη συγκεκριμενη λογικη..ολοι κανουμε λαθη και παρασυρομαστε.
και το πιστευω οτι τα περισσοτερα παιδια παρασυρονται/μαστε στην καταληψη γιατι θελουμε να αντιδρασουμε, υπαρχουν προβληματα και δεν γνωριζουμε καποιον τροπο αντιδρασης που θα δωσει αποτελεσμα.
η καταληψη ειχε νοημα στη χουντα, δυστυχως το μυαλο μας εχει μεινει εκει.
σημερα η καταληψη ειναι ο χειριστος εκφυλισμος της δημοκρατιας απο την μερια των φοιτητων

ηλιθιος αισθανομαι που τοσα χρονια εχω ανεχτει τις καταληψεις και εχει φιμωθει η φωνη μου/μας, η φωνη της πλειοψηφιας δηλαδη γιατι η καταληψη ειναι μοδα, φοριεται πολυ και βγαζει απο πανω μας και το συμπλεγμα του "φυτου" ;)

Edited by ma3laras, 12 October 2011 - 11:18 AM.

#2333 ivgms

ivgms

Αγροτικός (επίπεδο VI)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 471 posts

Posted 12 October 2011 - 11:24 AM

ρε συ γιατι πεισμωνεις??
δεν ειναι κακια αυτο που λεω, ειναι απλα γεγονος και πρεπει να μαθουμε να αναλαμβανουμε την ευθυνη των πραξεων μας.
απο τη στιγμη που στηριζεις καταληψη στηριζεις τη συγκεκριμενη λογικη..ολοι κανουμε λαθη και παρασυρομαστε.
και το πιστευω οτι τα περισσοτερα παιδια παρασυρονται/μαστε στην καταληψη γιατι θελουμε να αντιδρασουμε, υπαρχουν προβληματα και δεν γνωριζουμε καποιον τροπο αντιδρασης που θα δωσει αποτελεσμα.
η καταληψη ειχε νοημα στη χουντα, δυστυχως το μυαλο μας εχει μεινει εκει.
σημερα η καταληψη ειναι ο χειριστος εκφυλισμος της δημοκρατιας απο την μερια των φοιτητων

ηλιθιος αισθανομαι που τοσα χρονια εχω ανεχτει τις καταληψεις και εχει φιμωθει η φωνη μου/μας, η φωνη της πλειοψηφιας δηλαδη γιατι η καταληψη ειναι μοδα, φοριεται πολυ και βγαζει απο πανω μας και το συμπλεγμα του "φυτου" ;)

Α,οκ... Δεν είχα καταλάβει πως παρασύρθηκα σα μικρό κοριτσάκι κι εγώ... Ξέρεις, είμαι 5ο έτος τώρα και γνωρίζω πολύ καλά γιατί στηρίζω κατάληψη (όχι γενικά και αόριστα, και με προυποθέσεις διεξαγωγής τους). Φαίνεται, στη Γαλλία του 2005 (εργασιακός νόμος CPE) η κατάληψη είχε κάποιο αποτέλεσμα γιατί εκεί δεν είχαν Χούντα προηγουμένως... :rolleyes:

Και, όχι...δεν έχουμε χούντα τώρα... Θα περιμένουμε τον πρώτο νεκρό σε διαδήλωση για ν αντιδράσουμε...ή μάλλον όχι...ούτε τότε να κάνουμε κάτι, πληρώνοντας μαζοχιστικά τις αμαρτίες του παλαιότερου συνδικαλιστικού κινήματος....Καλή ιδέα

Edited by ivgms, 12 October 2011 - 11:28 AM.

#2334 ma3laras

ma3laras

Ιατρός (επίπεδο V)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPip
  • 167 posts

Posted 12 October 2011 - 11:26 AM

καλα οκ στου κουφου την πορτα...ο,τι καταλαβαινεις κανε, αλλα διαβασε το αρθρο

http://www.drassi.gr...=Ανοιχτά

απο τις καλυτερες πολιτικους που εννοειται επειδη δεν ειναι λαμογιο την πεταξε εξω το συστημα που ολοι μας στηριζουμε με την ψηφο μας και εκλεγουμε λωποδυτες

αν θες κοψε τα ασχετα...τα αρθρα γραφουν συγκεκριμενα πραγματα στα οποια βεβαιως δεν εχεις απαντηση.
η απαντηση ειναι "ναι εκανα μαλακια και δεν καταλαβαινω οτι κλεινοντας το πανεπιστημιο το καταστρεφω και ριχνω νερο στο μυλο των καθηγηταδων"

Edited by ma3laras, 12 October 2011 - 11:35 AM.

#2335 ivgms

ivgms

Αγροτικός (επίπεδο VI)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 471 posts

Posted 12 October 2011 - 11:44 AM

καλα οκ στου κουφου την πορτα...ο,τι καταλαβαινεις κανε, αλλα διαβασε το αρθρο

http://www.drassi.gr...=Ανοιχτά

απο τις καλυτερες πολιτικους που εννοειται επειδη δεν ειναι λαμογιο την πεταξε εξω το συστημα που ολοι μας στηριζουμε με την ψηφο μας και εκλεγουμε λωποδυτες

αν θες κοψε τα ασχετα...τα αρθρα γραφουν συγκεκριμενα πραγματα στα οποια βεβαιως δεν εχεις απαντηση.
η απαντηση ειναι "ναι εκανα μαλακια και δεν καταλαβαινω οτι κλεινοντας το πανεπιστημιο το καταστρεφω και ριχνω νερο στο μυλο των καθηγηταδων"

emofftopic η απάντηση είναι "ναι, το πανεπιστήμιο καταστρέφεται με την κατάληψη μόνο στην Ελλάδα. Στη γαλλία οι πορείες είναι μεγαλειώδεις και στη Χιλή οι φοιτητές αγωνίζονται για ίση πρόσβαση στην ανώτατη εκπαίδευση"

Η επόμενη απάντηση βέβαια είναι "χαχαχα". Βγήκε φυσικά βλέποντας ότι έχεις παραθέσει άρθρο της Γιαννάκου

Ας μην συνεχίσουμε άλλο το οφτόπικ, δε νομίζω πως θα καταλήξουμε κάπου τώρα στα κοντά emofftopic

#2336 vatraxos

vatraxos

Ιατρός (επίπεδο V)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPip
  • 251 posts

Posted 12 October 2011 - 11:58 AM

Σήμερα, στο Υπουργικό Συμβούλιο θα γίνει η πρώτη ανάγνωση του σχεδίου νόμου για το νέο σύστημα των πτυχιούχων γιατρών στην απόκτηση ιατρικής ειδικότητα.
(http://www.tanea.gr/...le/?aid=4664191)

#2337 lellos

lellos

Μεγαλογιατρός (επίπεδο VIII)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 980 posts

Posted 12 October 2011 - 12:04 PM

Ελάτε τώρα που θα πάρουμε και στα σοβαρά την "απελπισία" των ερίτιμων καθηγητών μας. Όσο ήμουν εγώ στη σχολή δεν είδα να γίνονται καταλήψεις χωρίς λόγο. Δυστυχώς στη χώρα το κράτος (ελευθέριο και ασύδοτο κατά των πολιτών του) δίνει συχνά-πυκνά λόγους για καταλήψεις και για αντιδράσεις. Για όποιον πάντως δεν "αγοράζει" τους οδυρμούς των καθηγητών μας ας διαβάσει, ως ένα σχόλιο περί καταλήψεων (και λοιπών κοινωνικών αντιδράσεων), το Civil Disobedience του Thoreau (βρίσκει κανείς διάφορα λινκ εδώ: http://en.wikipedia....ience_(Thoreau)). Πολύ πιο ενδιαφέρον, και κυρίως, πολύ πιο ειλικρινές.

Υ.Γ. Συνάδελφε, τη μία μας νουθετείς με Μουτσόπουλο-Ρούσσο, την άλλη μας περνάς τη Γιαννάκου για πεφωτισμένη. ¶ντε να δούμε τι άλλα μπουμπούκια θα βγάλεις από τη φαρέτρα σου!

#2338 vatraxos

vatraxos

Ιατρός (επίπεδο V)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPip
  • 251 posts

Posted 12 October 2011 - 12:05 PM

ΕΠΙΣΗΣ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΗΛΩΣΕΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΕΝΩ ΕΧΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ "ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΟΣ" ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ ΣΤΟΥΣ ΕΠΟΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ "ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΙΘΑΝΟΝ ΛΟΓΩ ΕΠΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟΥ Η..." ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΑΝ ΘΑ ΜΕΙΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ "ΠΙΘΑΝΟΝ..."
ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ... :anavwfwties:

Edited by vatraxos, 12 October 2011 - 12:07 PM.

#2339 lellos

lellos

Μεγαλογιατρός (επίπεδο VIII)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 980 posts

Posted 12 October 2011 - 12:09 PM

ΕΠΙΣΗΣ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΗΛΩΣΕΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΕΝΩ ΕΧΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ "ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΟΣ" ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ ΣΤΟΥΣ ΕΠΟΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ "ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΙΘΑΝΟΝ ΛΟΓΩ ΕΠΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟΥ Η..." ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΑΝ ΘΑ ΜΕΙΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ "ΠΙΘΑΝΟΝ..."
ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ... :anavwfwties:

Στη δική μου λίστα πάντως τα πράγματα κυλάνε σχετικώς ομαλά. Ίσως είναι συγκυριακό το πρόβλημα στο νοσοκομείο σου.

#2340 kevion

kevion

Φοιτητής (επίπεδο ΙΙ)

• Members
  • PipPip
  • 11 posts

Posted 12 October 2011 - 01:07 PM

Η κριτική μου δεν αναφέρεται ούτε συγκεκριμένα και γενικευτικά στουςς φοιτητές, ούτε συγκεκριμένα και γενικευτικά στους εν αναμονή. Αναφέρεται σε ΟΛΟΥΣ του κατοικους της χώρας που δεν έχουν καταλάβει για πού πάει το πράγμα...

και ρε kevion...να διαβάζεις και να κατανοείς καλύτερα το τι γράφεται...Ακριβώς επειδή βγήκαν από τις καταλήψεις λέει ο παραπάνω πως "φοβούνται μήπως χάσουν κανα μαθημα"...

Επειδή πήρες φόρα και χωρίς λόγο, θα σου απαντήσω:

Πρώτα να διαβάζεις καλύτερα αυτά που γράφω και στα οποία αναφέρεσαι, και αν δεν το μπορείς με την πρώτη, δοκίμασε δεύτερη και τρίτη φορά.
Δεν είπα ότι εμείς δεν ψηφίζουμε καταλήψεις, ούτε και ότι τασσόμαστε υπέρ των εξετάσεων για ειδικότητα.

Απλά ζήτησα λίγο σεβασμό από όλους όσους αποφοίτησαν και μας κατηγορούν ότι δεν θέλουμε να χάσουμε το μάθημα.
Γιατί εμείς αγωνιζόμαστε χρόνια για τα κεκτημένα, υφιστάμεθα τις συνέπειες, όμως τα οφέλη των αγώνων μας τα γεύονται όλοι, ακόμα και όσοι δεν συμμετείχαν ποτέ στους αγώνες μας.
Γιατί αγωνιζόμασταν και φέτος για το νόμο-πλαίσιο και δεν μας υποστήριξε κανείς.
Γιατί όχι μόνο δε μας υποστήριξε κανείς, αλλά και απόφοιτοι διαφόρων πανεπιστημίων μας λοιδωρούσαν για το δήθεν υποβαθμισμένο επίπεδο των σπουδών μας λόγω των καταλήψεων.
Λίγο σεβασμό λοιπόν από όλους όσους καλούν εμάς να βγούμε μπροστά και να κουβαλήσουμε ξανά προσωπικό κόστος, την ίδια στιγμή που οι υπόλοιποι ανέξοδα ξανά θα παρακολουθούν τους αγώνες μας.

Ναι και εμείς θα αγωνιστούμε τελικά, αλλά η αλληλεγγύη με τους αποφοίτους ιατρικών σχολών προϋποθέτει μια αμφίδρομη σχέση με τους φοιτητές των ελληνικών ιατρικών σχολών.
Δε γίνεται για παράδειγμα οι απόφοιτοι να ζητούν από εμάς να κινητοποιηθούμε για ζητήματα που εν τέλει δε μας αφορύν άμεσα, όταν εκείνοι ζητούν να βάλουν στους μελλοντικούς αποφοίτους εξετάσεις για την άδεια άσκησης επαγγέλματος.
Είναι η ίδια λογική όπου ο καθένας μόλις εξασφαλιστεί ζητά να χαντακώσει τους άλλους.
Και στο τέλος να κατηγορούμαστε κι από πάνω εμείς που δεχόμαστε τις συνέπειες των όποιων αγώνων μας.

Γι' αυτό σου λέω, διάβαζε καλύτερα την επόμενη φορά.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users