Jump to content
bromptonista

[Αγροτικο] Υποχρεωτικό ή προαιρετικό για θέση στο δημόσιο;

Recommended Posts

Απαλλάσσονται της υποχρέωσης της παρ. 1 του άρθρου 1 του Ν.Δ. 67/68 " Περί λήψεως μέτρων δια την κάλυψη των υγειονομικών αναγκών της υπαίθρου" (ΦΕΚ 303/τΑ΄/68) οι αποφοιτήσαντες ή αποφοιτώντες εκ των ιατρικών σχολών ημεδαπής ή αλλοδαπής οι οποίοι έχουν εγγραφεί στο Α΄έτος αυτών μέχρι και το ακαδημαϊκό έτος 1996-1997.

Επειδη αυτη η αποφαση ειναι παλαια πιστευα οτι το 96-97 θα χει γινει 00-01 π.χ.Υπαρχουν ειδικοτητες στις οποιες δεν υποχρεουσε να κανεις αγροτικο?(μικροβιολογια,ακτινολογια...)

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση


Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδη αυτη η αποφαση ειναι παλαια πιστευα οτι το 96-97 θα χει γινει 00-01 π.χ.Υπαρχουν ειδικοτητες στις οποιες δεν υποχρεουσε να κανεις αγροτικο?(μικροβιολογια,ακτινολογια...)

Γενική Ιατρική, Παθ/αν, Ιατροδικαστική δεν θέλουν, τα άλλα παίζουν και αλλάζουν κάθε τόσο.

Τροποποιήθηκε από invitro

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση


Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια ερώτηση συναφή με το θέμα.Το ΦΕΚ που περιγράφει την απαλλαγή από την υποχρέωση αγροτικού κάθε πότε ανανεώνεται?Υποτίθεται κάθε χρόνο,γίνεται όμως όντως έτσι?Έχει εκδοθεί πχ φετινό?Επίσης κάποιος που είναι απαλλαγμένος από την υποχρέωση σε περίπτωση που αιτείται διορισμού ως ειδικός πρέπει να επισυνάψει κάποιο σχετικό έγγραφο?Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση.

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση


Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης κάποιος που είναι απαλλαγμένος από την υποχρέωση σε περίπτωση που αιτείται διορισμού ως ειδικός πρέπει να επισυνάψει κάποιο σχετικό έγγραφο?

Για την πρόσληψη σε θέση μόνιμου ιατρού οι υποψήφιοι πρέπει να έχουν εκπληρώσει τις από το Ν.Δ. 67/1968 (ΦΕΚ Α΄ 303) (υπηρεσία υπαίθρου) προβλεπόμενες υποχρεώσεις ή να έχουν νόμιμα απαλλαγεί από αυτές.

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση


Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4759955420_d971ae75c0_b.jpg

ΦΕΚ Τεύχος Β 955/30-06-2010 Υπουργική Απόφαση

Αριθμ. Y10γ/οικ.76407

Απαλλαγή υποχρέωσης υπηρεσίας υπαίθρου ιατρών που έχουν εγγραφεί σε ιατρικές σχολές ημεδαπής ή αλλοδαπής μέχρι και το ακαδημαϊκό έτος 1998 −1999.

Η ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ

Έχοντας υπόψη:

α) Το Ν.Δ. 67/1968 (Φ.Ε.Κ. 303/τ.Α΄/20.12.1968).

β) Το Ν.Δ. 127/1974 (Φ.Ε.Κ. 319/τ.Α΄/4.11.1974).

γ) Την παρ. 4 του άρθρου 4 του Ν. 1579/1985 (Φ.Ε.Κ. 217/τ.Α΄/23.12.1985).

δ) Την παρ. 5 του άρθρου 5 του Ν. 2256/1994 (Φ.Ε.Κ. 196/τ.Α΄/18.11.1994).

ε) Την παρ. 3 του άρθρου 26 του Ν. 2519/1997 (Φ.Ε.Κ. 165/τ.Α΄/21.08.1997).

στ) Την παρ. 3 του άρθρου 21 του Ν. 3580/2007 (Φ.Ε.Κ. 134/τ.Α΄/18.06.2007).

ζ) Το άρθρο 23 του Ν. 3730/2008 (Φ.Ε.Κ. 262/τ.Α΄/ 23.12.2008).

η) Το με αριθμ. πρωτ. ΥΙΟγ/οικ. 48541/26.04.2010 έγγραφο της Δ/νσης Προσωπικού Ν.Π.

θ) Την υπ’ αριθμ. 9 απόφαση της 225ης /26.04.2010 Ολομέλειας του ΚΕ.Σ.Υ., αποφασίζουμε:

Απαλλάσσονται της υποχρέωσης της παρ. 1 του άρθρου 1 του Ν.Δ. 67/1968 (Φ.Ε.Κ. 303/τ.Α΄/20.12.1968) «Περίλήψεως μέτρων δια την κάλυψη των υγειονομικών αναγκών της υπαίθρου», οι αποφοιτήσαντες ή αποφοιτώντες από τις ιατρικές σχολές ημεδαπής ή αλλοδαπής, οι οποίοι έχουν εγγραφεί στο Α΄ έτος αυτών, μέχρι και το ακαδημαϊκό έτος 1998−1999.

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση


Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδη αυτη η αποφαση ειναι παλαια πιστευα οτι το 96-97 θα χει γινει 00-01 π.χ.Υπαρχουν ειδικοτητες στις οποιες δεν υποχρεουσε να κανεις αγροτικο?(μικροβιολογια,ακτινολογια...)

Γενική Ιατρική, Παθ/αν, Ιατροδικαστική δεν θέλουν, τα άλλα παίζουν και αλλάζουν κάθε τόσο.

Δεν ισχύει και για Αναισθησιολογία;

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση


Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα γνωριζει καποιος αν εχει δημοσιευτει ποιο πρόσφατο ΦΕΚ που να απαλλασει γιατρούς που εισήχθησαν στην σχολή μετα το 1999?

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση


Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα γνωριζει καποιος αν εχει δημοσιευτει ποιο πρόσφατο ΦΕΚ που να απαλλασει γιατρούς που εισήχθησαν στην σχολή μετα το 1999?

Όχι είναι η τελευταία απαλλαγή.

Απαλλάσσονται της υποχρέωσης της παρ. 1 του άρθρου 1 του Ν.Δ. 67/68 " Περί λήψεως μέτρων δια την κάλυψη των υγειονομικών αναγκών της υπαίθρου" (ΦΕΚ 303/τΑ΄/68) οι αποφοιτήσαντες ή αποφοιτώντες εκ των ιατρικών σχολών ημεδαπής ή αλλοδαπής οι οποίοι έχουν εγγραφεί στο Α΄έτος αυτών μέχρι και το ακαδημαϊκό έτος 1998-1999.

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση


Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα να ρωτησω κατι...θελω τα φωτα σας....καποιος που δε θελει να δουλεψει στο δημοσιο μπορει να μην το κανει ποτε το αγροτικο?για να δωσεις εξετασεις για ειδικοτητα χρειαζεται?

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση


Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για να δωσεις εξετασεις για ειδικοτητα χρειαζεται?

όχι

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση


Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χτεςμίλησα με το αρμόδιο τμήμα και μου είπαν ότι

1 μπορείς να ξεκινήσεις ειδικότητα χωρίς αγροτικο

2 δεν μπορεις να διοριστείς στο ΕΣΥ χωρίς αγροτικο

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση


Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Μπορείς να ξεκινήσεις ειδικότητα χωρίς αγροτικό

2. Δεν μπορείς να διοριστείς στο ΕΣΥ χωρίς αγροτικό εφ'όσον έχεις εγγραφεί στο Α' έτος της Ιατρικής σχολής από το 1999 και έπειτα.

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση


Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

file:///C:/Users/My%20PC/Downloads/document%20(64).pdf

Απαλλάσσονται της υποχρέωσης υπηρεσίας υπαίθρου του Ν,Δ 67/1968 οι ιατροί που έχουν εγγραφεί στο Α έτος Ιατρικών Σχολών της ημεδαπής και αλλοδαπής μέχρι και το ακαδημαϊκό έτος 2000−2001.
ΣΗΜ. το φεκ οπου μπορειτε να το βρειτε ειναι ΦΕΚ B 2273 - 25.08.2014
Τροποποιήθηκε από iceman

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση


Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι σίγουρο συνάδελφε? πού το βρήκες?

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση


Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απο σημερινο δημοσιευμα της καθημερινης http://www.kathimerini.gr/785701/article/epikairothta/ellada/ ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika --to-nhsi-toy-ippokrath- ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika -- ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika --paidiatro

..................

Αγροτικό πριν από την ειδικότητα

Τροπολογία που θα ορίζει ότι μία από τις προϋποθέσεις για να ξεκινήσει ένας γιατρός ειδικότητα είναι να υπηρετήσει για ένα χρόνο ως αγροτικός γιατρός προτίθεται να καταθέσει σύντομα ο αναπλ. υπουργός Υγείας Λεωνίδας Γρηγοράκος.

................................

Τροποποιήθηκε από iceman

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση


Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσδοκούν ότι έτσι θα λύσουν -τσάμπα- το μεγάλο πρόβλημα των κενών Ιατρείων ανά την επικράτεια.

Προσωπικά, πολύ αμφιβάλλω ότι θα συμβεί αυτό.

Τροποποιήθηκε από kopritis

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση


Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να το λυσουν στο συνολο του αποκλειεται.

αν περασει ομως τοτε σαφως θα αυξηθει κατα πολυ η καλυψη των αγροτικων.

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση


Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν περασει ομως τοτε σαφως θα αυξηθει κατα πολυ η καλυψη των αγροτικων.

Και θα γίνει τρομακτική η έλλειψη ειδικευομένων, που είναι ήδη μεγάλη αυτή την στιγμή στα επαρχιακά νοσοκομεία.

Φυσικά, έτσι θα κουνήσουν τον κώλο τους οι ειδικοί και θα κάνουν πραγματικά ενεργείς εφημερίες (και δεν θα κοιμούνται όπως τώρα σπίτια τους), αλλά δεν μπορεί να προβλεφθεί πόσοι θα παραιτηθούν (ενώ υπάρχει ήδη έλλειψη ΚΑΙ ειδικών)...

Τροποποιήθηκε από kopritis

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση


Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικά δεν έχει περάσει ο νόμος αυτός με τα υποχρεωτικά αγροτικά για να πάρει κανείς ειδικότητα για οσους πήραν πτυχίο μετά το Νοέμβρη; (σε αντίθεση με παλιά που ήταν για διορισμό στο ΕΣΥ μόνο)

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση


Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικά δεν έχει περάσει ο νόμος αυτός με τα υποχρεωτικά αγροτικά για να πάρει κανείς ειδικότητα για οσους πήραν πτυχίο μετά το Νοέμβρη; (σε αντίθεση με παλιά που ήταν για διορισμό στο ΕΣΥ μόνο)

εχει περασει

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση


Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικά δεν έχει περάσει ο νόμος αυτός με τα υποχρεωτικά αγροτικά για να πάρει κανείς ειδικότητα για οσους πήραν πτυχίο μετά το Νοέμβρη; (σε αντίθεση με παλιά που ήταν για διορισμό στο ΕΣΥ μόνο)

εχει περασει

Πόσο σίγουρο είναι αυτό; Γιατί εμένα στο υπουργείο κανένας δεν μπόρεσε να μου το επιβεβαιώσει 100%!

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση


Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ρωτάω με αφορμή αυτό που γράφεται στη Καθημερινή.

"[...]Τροπολογία που θα ορίζει ότι μία από τις προϋποθέσεις για να ξεκινήσει ένας γιατρός ειδικότητα είναι να υπηρετήσει για ένα χρόνο ως αγροτικός γιατρός προτίθεται να καταθέσει σύντομα [...] "

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση


Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Δημιουργία νέας...