Jump to content
bromptonista

[Αγροτικο] Υποχρεωτικό ή προαιρετικό για θέση στο δημόσιο;

Recommended Posts

On 10/9/2019 at 5:14 ΜΜ, mihiatrik said:

Όσο άχρηστη και ανώφελη είναι η στρατιωτική θητεία για τη ζωή ενός άρρενος Έλληνα, άλλο τόσο άχρηστο είναι και το αγροτικό για έναν γιατρό (άρρεν ή θήλυ).  Οπότε είμαι ο πρώτος που λέει ότι το εγκληματικό κράτος θα έπρεπε να είχε προ πολλού καταργήσει αυτόν τον επικίνδυνο "νόμο" που καθιερώνει την υπηρεσία υπαίθρου, ενώ οι δικαστικοί και οι εισαγγελείς, οι ιατρικές σχολές και οι ιατρικοί σύλλογοι, είναι εξ' ίσου εγκληματίες καθώς θα έπρεπε με μια απλή προσφυγή η σχετική διάταξη να έχει κριθεί αναχρονιστική, εκτός πραγματικότητας για τη σύγχρονη ιατρική επιστήμη και άκρως επικίνδυνη για τη δημόσια υγεία.

Όμως, θα συμφωνήσω με τον iceman 100%. Το να αποφύγει κανείς το αγροτικό, ενώ το ξέρει ότι είναι υποχρεωτικό για το δημόσιο, να κάνει ειδικότητα, μεταπτυχιακά, διδακτορικά, οικογένεια και μετά να κλαίγεται ότι έφτασε σε μια ηλικία που δεν μπορεί να κάνει αγροτικό είναι ολίγον κωμικό. Όλοι μας γνωρίζουμε από την ώρα που πήραμε το πτυχίο ότι το αγροτικό είναι ένα αγκάθι με το οποίο ασκείται πολιτική και ότι πάντα κινδυνεύουμε να βρεθούμε θύματα αυτής της πολιτικής στο μέλλον εάν δεν ξεμπερδέψουμε με αυτό. Πλην της απόφασης να φύγει κάποιος στο εξωτερικό, το αγροτικό είναι μονόδρομος για όποιον θέλει να κυνηγήσει φαγητό στην Ελλάδα, οπότε καλό είναι να το κάνει κάποιος νωρίς που είναι φρέσκος γιατί αλλιώς κάποια στιγμή θα το βρει μπροστά του και μπορεί να του κόψει κάποια ευκαιρία που θα έρθει από εκεί που δεν την περιμένει.

Αγαπητε επειδή προφανώς με αυτά που αναφέρεις " Το να αποφύγει κανείς το αγροτικό, ενώ το ξέρει ότι είναι υποχρεωτικό για το δημόσιο, να κάνει ειδικότητα, μεταπτυχιακά, διδακτορικά, οικογένεια και μετά να κλαίγεται ότι έφτασε σε μια ηλικία που δεν μπορεί να κάνει αγροτικό είναι ολίγον κωμικό" δείχνεις την δική μου ανάρτηση να σε ενημερώσω  για να γνωρίζεις πριν το παίξεις ξερόλας.

έτυχε και άνοιξε η θέση για  το πρώτο μέρος τις  για ειδικότητας μου σχεδόν 8 μήνες από τη λήψη του πτυχίου μου σε επαρχιακό νοσοκομείο ακριτικού νησιου στο οποίο έμεινα 2 χρόνια -- όχι 12 μηνες που είναι το αγροτικό.Και ναι πέρασα πολύ δύσκολα εκει.. Κατα τη διάρκεια λοιπον της ειδικότητας βγηκε η τελευταία απόφαση απαλλαγής. Η επόμενη ηταν η δικη μου. Συνέχισα την ειδικότητα 2+4 χρονια στην Αθηνα .Πηρα πτυχιο εκανα μεταπτυχιακό, εκανα επικουρικά λέγοντας Οκ θα βγει και η επόμενη απαλλαγή ΟΠΩΣ ΓΙΝΟΤΑΝ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ. Στο μεταξύ όμως έκανα και οικογενεια. . Για αυτό και δεν ΠΡΟΛΑΒΑ να κάνω αγροτικό. Επειδή πάντα δούλευα.Και στο μεταξύ τα ΚΥ της Ατιικής (επειδη Αθήνα επέστρεψα και εδώ γύρω ειχε πολλά ΚΥ για αγροτικό) στελεχώθηκαν ΟΛΑ με Γενικούς ιατρούς που..... απαλλάσσονται από την υποχρέωση του αγροτικού. Κάτι σαν τους συνοριοφύλακες που τους πήραν για τα σύνορα και τελικά είναι η συντριπτική πλειοψηφία τους Αθηνα-Θεσ/νικη. Αυτά Λοιπόν.  Τα περί αποφυγης και κλαψουρίσματος κλπ κλπ. δεν ταιριάζουν σε έμένα. Εαν δεν γνωρίζεις καλύτερα να μην μιλάς. Αυτά είναι για παιδάκια και σου τα επιστέφω πάραυτα.  

Τροποποιήθηκε από 123dr

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους
14 ώρες πριν, 123dr said:

Αγαπητε επειδή προφανώς με αυτά που αναφέρεις " Το να αποφύγει κανείς το αγροτικό, ενώ το ξέρει ότι είναι υποχρεωτικό για το δημόσιο, να κάνει ειδικότητα, μεταπτυχιακά, διδακτορικά, οικογένεια και μετά να κλαίγεται ότι έφτασε σε μια ηλικία που δεν μπορεί να κάνει αγροτικό είναι ολίγον κωμικό" δείχνεις την δική μου ανάρτηση να σε ενημερώσω  για να γνωρίζεις πριν το παίξεις ξερόλας.

[...] Τα περί αποφυγης και κλαψουρίσματος κλπ κλπ. δεν ταιριάζουν σε έμένα. Εαν δεν γνωρίζεις καλύτερα να μην μιλάς. Αυτά είναι για παιδάκια και σου τα επιστέφω πάραυτα.  

Επειδή ακριβώς δεν γνωρίζω, δεν απευθύνομαι σε κάποιον συγκεκριμένα και ατομικά. Πολλώ μάλλον δε, που το must του να κάνει κανείς αγροτικό, όπως και στρατό, σε ένα κράτος που δεν είναι να το εμπιστεύεσαι σε τίποτα (όποτε ναι, το να πεις μετά ότι "βασίστηκα σε αυτά που λέγανε", ΝΑΙ, για την Ελλάδα μιλάμε, είναι ολίγον κωμικό) είναι πάγια άποψή μου που την έχω εκφράσει πολλάκις μέσα σε αυτό το φόρουμ, αλλά και αλλού.

Η κατάσταση αυτή που περιγράφω αφορά πολύ κόσμο που αναβάλει την υποχρέωση και μετά αισθάνεται αβάσταχτο το να γυρίσει πίσω να την εκπληρώσει. Απευθύνομαι, λοιπόν, σε όποιον έχει δεύτερη σκέψη στο "να κάνω το αγροτικό τώρα ή να περιμένω;; ". Και η απάντησή μου είναι "ναι, κάντο τώρα που έχεις τις αντοχές, μην το αναβάλεις".

Τώρα οι λόγοι που μπορεί να μην έκανε κάποιος αγροτικό μπορεί να ποικίλουν, δεν με αφορούν. Όμως θεωρώ ότι το να θεωρεί κανείς ότι μία υποχρέωση που αφήνει τώρα δεν θα την βρει ενδεχομένως μπροστά του στο μέλλον, ναι, είναι αφελές (γνωρίζοντας πάντα την μπουρδελοχώρα στην οποία ζούμε). Να σημειωθεί ότι και όσοι έχουν πάρει απαλλαγή, ήδη υστερούν έναντι όσων έχουν εκπληρώσει άγονο αγροτικό, καθώς το τελευταίο προσμετράει σε μόρια για το Ε.ΣΥ.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Διόρθωση ορθογραφίας

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους