Jump to content
Sign in to follow this  
billth1

Επιλογη ιατρικής σχολής

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Είμαι μαθητής τρίτης λυκειου, θα δώσω τον Σεπτέμβριο τις πανελλαδικές εξετάσεις των Ελλήνων του εξωτερικού και πρόκειται εντός ολίγων ημερών να καταθέσω το μηχανογραφικό μου. Είμαι σίγουρος οτι αυτό που θέλω να σπουδάσω ειναι η Ιατρική. Το θέμα είναι πως η επιλογή σχολών μου φαίνεται δύσκολη, αφού δεν μπόρεσα να βρω καμία αξιόπιστη πηγή που θα με βοηθήσει στην επιλογή αυτή, παρά μόνο κάποια αναξιόπιστα σχόλια στο ίντερνετ. Γι' αυτόν τον λόγο ζητάω την βοήθειά σας.

Επειδή το να βάλει κανείς τις σχολές σε μια σειρά και να πει ποιά είναι καλύτερη απο την άλλη είναι δύσκολο γιατί κανείς δεν έχει φοιτήσει και στις επτά, θα ήθελα όποιος μπορεί να μου πει την προσωπική του γνώμη σχετικά με τις σχολές που γνωρίζει όσον αφορά τον διδακτικό τομεα, τον ερευνητικό τομέα, τις ευκαιρίες μαθησης που προσφερει, τις υποδομές,(την αξιοκρατία) και την αναγνωρισιμότητα στο εξωτερικό.

Βασίζομαι στην βοήθειά σας,

Ευχαριστώ πολύ

Κοιτα να δεις. Εγω γεννήθηκα στην Ελβετία αλλά κατάγομαι από Ελλάδα και αποφάσισα να έρθω Ελλάδα για να σπουδάσω Ιατρική. Ο λόγος που το έκανα αυτό ήταν γιατί εδώ τα μαθήματα είναι πολύ θεωρητικά (σε αντίθεση με την Ελβετία όπου από το 1ο κιόλας έτος έχεις 20 ώρες τη βδομάδα υποχρεωτικές κλινικές)με αποτέλεσα να αποκτάς όσο το δυαντόν περισσότερη γνώση που θα σου χρειαστεί στη συνέχεια. Επίσης στην Κρήτη τα ευρευνητικά προγράμματα που έχουν είναι αξιοθαύμαστα και πάρα πολύ υψηλού επιπέδου. Στη χώρα μου η Ιατρική σχολή του πανεπιστημίου της Κρήτης ακούγεται με διαφορά η καλύτερη στην Ελλάδα. Αμέσως μετά είναι η Ιατρική Ιωαννίνων, Και οι δύο σχολές έχουν πολύ εξειδικευμένο πρόγραμμα σπουδών(στην Κρήτη μάλιστα άλλαξε φέτος και ακολουθεί το Ευρωπαϊκό στυλ διδασκαλίας όπου συμμετέχουν πανεπιστήμια της Αγγλίας Αυστρίας Σουηδίας Ελβετίας και Γαλλίας) και τα συγγράμματα που δίνονται είναι εξαιρετικά.

Εγώ προσωπικά σπουδάζω στην Κρήτη.

Όπως είμαι σίγουρος ότι θα γνωρίζεις η Κρήτη είναι ένα πανέμορφο νησί ιδανικό για καλοκαιρινές διακοπές και όχι μόν. παρόλα αυτά είναι...νησί. Αυτό σημαίνει ότι θα είσαι μακριά από την υπόλοιπη Ελλάδα και ο μόνος τρόπος για να μεταβείς κάπου αλλού είναι με καράβι ή αεροπλάνο. Το ηράκλειο έχει τέλεια φοιτητικά ζωή, πολλά μέρη για να επισκευτείς και ο κόσμος είναι πολύ φιλικός. Πραγματικά θα περάσεις τέλεια

Σχετικά με τη σχολή, οι καθηγητές είναι πάρα πολύ προσιτοι στους φοιτητές, οι περισσότερο από αυτούς κάνουν εξαιρετικά το μάθημά τους και έχουν πολύ όρεξη να σε διδάξουν, να ασχοληθούν μαζί σου και να μπείς σε ερευνητικά προγράμματα, εργαστήρια και κλινικές εάν φυσικά τους το ζητήσεις. Να ξέρεις όμως ότι για να πάρεις ένα καλό βαθμό θα πρέπει να προσπαθήσεις πάρα μα πάρα πολύ καθώς το επίπεδο των μαθημάτων είναι πάρα πολύ ανεβασμένο και δεν συγκρίνεται καν με άλλες ιατρικές σχολές. Εδώ στη Ηράκλειο μαθαίνουμε εκτός όλων των άλλων αναλυτικά τους μοριακούς μηχανισμούς όλων των ασθενειών (σε μαθήματα όπως Παθολογίες, Γυναικολογία, ακόμα και σε προκλινικά μαθήματα όπως Βιοχημεία)

Aναξιοκρατία βέβαια υπάρχει (Αλίμονο στην Ελλάδα είμαστε) δεν συγκρίνεται όμως με άλλες χολές όπως π.χ. στην Αθήνα όπως αναφέρθηκε και παραπάνω.

Επιπροσθέτως θα ήθελα να σου τονίσω ότι εάν ειδικά μετά που θα πάρεις το πρυχίο σου θέλεις να ακολουθήσεις μία ειδικότητα στο εξωτερικό το πτυχίο της Ιατρικής σχολής Ηρακλείου δεν συγκρίνεται με κανένα άλλο Ελληνικό πτυχίο Ιατρικς. Ειδικά εάν έχεις καλό βαθμό πάιρνεις τη θέση με αμέσως

Θα σου πρότεινα συνεπώς με κλείστά μάτια να διαλέξεις την Ιατρική Κρήτης ή αν δεν θέλεις να είσαι αποκομμένος από την υπόλοιπη Ελλάδα, την Ιατρική Ιωαννίνων.

Ασε που εγω προσωπικά έχω 8 συμφοιτητές από γερμανία και Αυστρία.

Ελπίζω να σε βοήθησα

Σου εύχομαι καλλή επιτυχία στις εξετάσεις σου

Τροποποιήθηκε από KodiBW

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους
και ο κόσμος είναι πολύ φιλικός.

...όταν πληρώνεις και σε αντιμετωπίζει ως τουρίστα. Μόνο που δεν στο λέει κατάμουτρα.

Για όλους αυτούς εκεί κάτω είστε οι φοιτητές που πληρώνουν ενοίκια και κανουν τζίρο

το χειμώνα στα μαγαζιά τους.

Δεν έχουν λόγους να μην είναι φιλικοί όσο πληρώνετε.

Αν όμως θέλετε να μάθετε τήν αληθινή τους νοοτροπία, δοκιμάστε να κάνετε πχ ένα αγροτικό

στην ενδοχώρα...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

[Επιπροσθέτως θα ήθελα να σου τονίσω ότι εάν ειδικά μετά που θα πάρεις το πρυχίο σου θέλεις να ακολουθήσεις μία ειδικότητα στο εξωτερικό το πτυχίο της Ιατρικής σχολής Ηρακλείου δεν συγκρίνεται με κανένα άλλο Ελληνικό πτυχίο Ιατρικς. Ειδικά εάν έχεις καλό βαθμό πάιρνεις τη θέση με αμέσως

Καλά, κοίτα, μην τα δένεις και κόμπο όλα τα παραπάνω, μας τα είπαν κι εμας για να μας ντοπάρουν, ότι είμαστε τα παιδιά του Χάρβαρντ και τα παρόμοια.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
οι περισσότερο από αυτούς κάνουν εξαιρετικά το μάθημά τους και έχουν πολύ όρεξη να σε διδάξουν

Αυτό πάλι που το βρήκες βρε άνθρωπε; Μήπως είσαι ακόμα στα προκλινικά έτη;

Στα κλινικά έτη οι καθηγητές έχουν πάρα πολλή όρεξη να σε προσβάλλουν αν τυχόν σε πετύχουν κατά λάθος στο διάδρομο... emconfused

Τροποποιήθηκε από invitro

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αναφερατε τις σχολες Αθηνας, Θεσ/νικης, Κρητης και Ιωαννινων αλλα δεν ακουστηκε τιποτα για Πατρα. Εχω ακουσει καποια θετικα σχολια και οτι ειναι καλη στην ερευνα. Επισης ξερω οτι εχει υπογραψει μνημονιο συνεργασιας με την ιατρικη σχολη του John Hopkins. Δεν ξερω αν εχει καποια σημασια αυτο.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Κοιτα να δεις. Εγω γεννήθηκα στην Ελβετία αλλά κατάγομαι από Ελλάδα και αποφάσισα να έρθω Ελλάδα για να σπουδάσω Ιατρική. Ο λόγος που το έκανα αυτό ήταν γιατί εδώ τα μαθήματα είναι πολύ θεωρητικά (σε αντίθεση με την Ελβετία όπου από το 1ο κιόλας έτος έχεις 20 ώρες τη βδομάδα υποχρεωτικές κλινικές)με αποτέλεσα να αποκτάς όσο το δυαντόν περισσότερη γνώση που θα σου χρειαστεί στη συνέχεια.

Κι επειδή τώρα τα πήρα, δεν μας λες καλύτερα τον πραγματικό λόγο βρε φίλε μου; Δεν μπορούσαμε να περάσουμε Ελβετία έτσι δεν είναι;

Ακου "είναι τα μαθήματα θεωρητικά" και μην σου πω....Σε τα μας βρε φιλαράκι; emconfused

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μπορούσα, λέει, να περάσω Ελβετία αλλά δεν ήθελα γιατί ήθελα να αποκτήσω θεωρητικές γνώσεις πριν προχωρήσω στις κλινικές...Μπουχουχουχου χου....Κλαίω από τα γέλια...Στη θεία σου μπορείς να το πεις, εδώ μέσα μην το γράφεις. Τουλάχιστον το παλληκάρι από τη Γερμανία μας ξηγήθηκε καλά, ακολουθεί το ελληνικό σύστημα κι αν μπορέσει με το βαθμό που θα πάρει θα διεκδικήσει κάποια θέση αλλού...

Προς παλληκάρι από τη Γερμανία: Δεν ξέρω πολλά να σου πω για Πάτρα, οπότε ας περιμένουμε να γράψει κανένας άλλος.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

+1 για το ποστ του KodiBW για την Κρήτη

(@invitro: ακόμα έχεις αυτό το πρόβλημα με την οθόνη γι' αυτό τα πολλαπλά ποστ;;; πες σε κανένα mod να τα ενώσει να μη γίνεται δυσανάγνωστο το τοπικ...confused.gif ή να διορθώσει το αρχικό πρόβλημα τεσπα)

Τροποποιήθηκε από melian

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μπορούσα, λέει, να περάσω Ελβετία αλλά δεν ήθελα γιατί ήθελα να αποκτήσω θεωρητικές γνώσεις πριν προχωρήσω στις κλινικές...Μπουχουχουχου χου....Κλαίω από τα γέλια...Στη θεία σου μπορείς να το πεις, εδώ μέσα μην το γράφεις. Τουλάχιστον το παλληκάρι από τη Γερμανία μας ξηγήθηκε καλά, ακολουθεί το ελληνικό σύστημα κι αν μπορέσει με το βαθμό που θα πάρει θα διεκδικήσει κάποια θέση αλλού...

Προς παλληκάρι από τη Γερμανία: Δεν ξέρω πολλά να σου πω για Πάτρα, οπότε ας περιμένουμε να γράψει κανένας άλλος.

Κοίταξε να δεις επειδη απο οτι φαίνεται δεν εχεις καθόλου μα καθόλου εμπειρία από εξωτερικό, το να μπεις Ιατρική έξω, είναι πραγματικά γελοίο. Ειδικά αν είσαι άτομο που ασχολείσε έστω και λίγο με το διάβασμα.

Φυσικά και χρειάζεσαι τις θεωρητικές γνώσεις. Πότε νομίζεις θα τις πάρεις? όταν έχεις γίνει είδη γιατρός?????

Και εκτός αυτού μην ξεχνάς και το οικονομικό θέμα ετσι??? Στη χώρα μου τα ετήσια δίδακτρα είναι 25000Ε χώρια η διαμονή στις εστίες και τα βιβλία (γιατί αγαπητέ έξω τα βιβλία δεν μας παρέχονται δωρεάν) όταν στην Ελλάδα είναι δωρεάν και ειδικά όταν έχεις δικό σοθ σπίτι όπου δεν χρειάζεται να πληρώνεις νοίκι. πόσο ξεροκέφαλος μπορεί να είσαι ώστε να μην το κάνεις? Για πες μου? Στη Ελβετία φοίτησα 3 χρόνια. Τόσο άντεξα και ξέρεις τι έμαθα? άριστη βιολογία, βιοχημεία, ανοσολογία, φυσιολογία και πωςσ να τοποθετώ ουροκαθετήτες πως να παίρνω αίμα, πίεση να κανω ΗΚΓ... Πιστεύεις ότι αυτά διαφέρουν και πολύ από αυτά που μαθαίνουμε εδω???

Και για τους καθηγητές που είπες ότι σε προσβάλουν,....αν είσαι από τα άτομα που κάθονται 3 ώρες στην κλινική και μετά πάνε για καφεδάκι ή χρωστάς 10 μαθήματα προκλινικών ετών και στην ουσία δεν ξέρεις την τύφλα σου, τι περιμένεις να σου λένε? δεν πειράζει παιδί μου? Για προσγειώσου λιγάκι.

Πρέπει να τους ευχαριστείς που σου δίνουν έστω και αυτή τη λίγη σημασία και είναι δίπλα όταν τους χρειαστείς. Στην Ελβετία, άπειρε συμφοιτητή μου, για να μιλήσεις με τον καθηγητή, πρέπει πρώτα να πάρεις άδεια από τον βοηθό του. και φυσικά.. να κλείσεις ένα μήνα πριν ραντεβού.

Τέλος, επειδή έχεις μαλλον μαύρα μεσάνυχτα για το τι χρειάζεται να κάνεις για να πάς έξω ειδικότητα, θα σε συμβούλευα να αρχίσεις να τα ψάχνεις πριν πάρεις το πτυχίο σου. Και για αρχή συ λέω οτι μετράει πάρα μα πάρα πολύ το που έχειες τελειώσει. Και όσο και αν δεν το παραδέχεσαι η Ιατρική σχολή Κρήτης είναι η πιο καταξιωμένη. Αν έχεις π.χ. πτυχίο από ΑΠΘ ή Αλεξανδρούπλη ή Λάρισα, σε μεγάλο νοσοκομείο της χώρας μου, δε μπα να'χεις 10 βαθμό πτυχίου, ...την αίτησή σου δεν σου την προωθούν καν.

Τροποποιήθηκε από KodiBW

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Και εκτός αυτού μην ξεχνάς και το οικονομικό θέμα ετσι??? Στη χώρα μου τα ετήσια δίδακτρα είναι 25000Ε χώρια η διαμονή στις εστίες και τα βιβλία (γιατί αγαπητέ έξω τα βιβλία δεν μας παρέχονται δωρεάν) όταν στην Ελλάδα είναι δωρεάν και ειδικά όταν έχεις δικό σοθ σπίτι όπου δεν χρειάζεται να πληρώνεις νοίκι. πόσο ξεροκέφαλος μπορεί να είσαι ώστε να μην το κάνεις? Για πες μου? Στη Ελβετία φοίτησα 3 χρόνια. Τόσο άντεξα και ξέρεις τι έμαθα?

Να γιατί πρέπει να τσιγκλάς λίγο τους ανθρώπους. Γιατί στην αρχή κόπτονται υπερ ποιότητας σχολής και μετά ανακαλύπτεις ότι το κριτήριο επιλογής τους ήταν το οικονομικό, γιατί λέει στην Κρήτη έχουν δικό τους σπίτι. Ανακαλύπτεις επίσης ότι προσπάθησαν 3 χρόνια να φοιτήσουν στην Ελβετία και μετά το γύρισαν για οικονομικούς ( ; ) λόγους. Ανακαλύπτεις επίσης ότι στην Ελβετία μπαίνεις εύκολα αλλά απ' ό,τι φαίνεται βγαίνεις δύσκολα, γιατί για κάποιο λόγο λέει "δεν αντέχεις".

Γενικώς, είναι ωραίο να ανακαλύπτεις πράγματα που δεν σου λένε με τη μία οι άνθρωποι.

Οσο για μένα, όταν πάρω το...πτυχίο μου, θα δούμε τι θα κάνω, μην ανησυχείς.

emcolgateemcolgateemcolgate

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Και εκτός αυτού μην ξεχνάς και το οικονομικό θέμα ετσι??? Στη χώρα μου τα ετήσια δίδακτρα είναι 25000Ε χώρια η διαμονή στις εστίες και τα βιβλία (γιατί αγαπητέ έξω τα βιβλία δεν μας παρέχονται δωρεάν) όταν στην Ελλάδα είναι δωρεάν και ειδικά όταν έχεις δικό σοθ σπίτι όπου δεν χρειάζεται να πληρώνεις νοίκι. πόσο ξεροκέφαλος μπορεί να είσαι ώστε να μην το κάνεις? Για πες μου? Στη Ελβετία φοίτησα 3 χρόνια. Τόσο άντεξα και ξέρεις τι έμαθα?

Να γιατί πρέπει να τσιγκλάς λίγο τους ανθρώπους. Γιατί στην αρχή κόπτονται υπερ ποιότητας σχολής και μετά ανακαλύπτεις ότι το κριτήριο επιλογής τους ήταν το οικονομικό, γιατί λέει στην Κρήτη έχουν δικό τους σπίτι. Ανακαλύπτεις επίσης ότι προσπάθησαν 3 χρόνια να φοιτήσουν στην Ελβετία και μετά το γύρισαν για οικονομικούς ( ; ) λόγους. Ανακαλύπτεις επίσης ότι στην Ελβετία μπαίνεις εύκολα αλλά απ' ό,τι φαίνεται βγαίνεις δύσκολα, γιατί για κάποιο λόγο λέει "δεν αντέχεις".

Γενικώς, είναι ωραίο να ανακαλύπτεις πράγματα που δεν σου λένε με τη μία οι άνθρωποι.

Οσο για μένα, όταν πάρω το...πτυχίο μου, θα δούμε τι θα κάνω, μην ανησυχείς.

emcolgateemcolgateemcolgate

Για διάβασε και λίγο παρακάτω......... Αλλά τι λέω...αφού μόνο ότι σε συμφέρει διαβάζεις.

Τεσπά από ότι κατάλαβα δεν αξίζει κανείς να ασχολείτε με άτομα τα οποία χωρίς να έχουν κάποια παρόμοια εμπειρία έχουν το θράσσος να κατακρίνουν άλλους. Λυπάμε μόνο που έκατσα και ασχολήθηκα με το όλο θέμα.

Επανέρχομαι στο αρχικό θέμα της συζήτησης και αναφέρομαι στο παιδί από τη Γερμανία: Ελπίζω να σε βοήθησα με τις πληροφορίες που σου έδωσα και σου έυχομαι και πάλι Viel Gluck!!!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

emiloveyouemiloveyouemiloveyou

ΥΓ: Δεν μου λες, από περιέργεια, σε ποιό ακριβώς σημείο των γραφομένων μου υπέθεσες ότι είμαι

"άπειρος συμφοιτητής" σου που ενδιαφέρεται να ...κάνει ειδικότητα στο εξωτερικό;

:rolleyes:

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

α ωραίο topiccccc!!!!

kodi θα σε συμβούλευα να ακούς πιο προσεχτικά άτομα που έχουν 10πλάσια εμπειρία από σένα (πχ ινβιτρο) κ να μην προτρέχεις.

ως απόφοιτος της Κρήτης 2009 να πω κ γω:

το να σπουδάσεις ιατρική στην Ελλάδα έχει ένα, αλλά πολυ σημαντικό +,είναι δωρεάν (για πόσο ακόμα ένας θεός ξέρει)

και είναι δωρεάν αν έχεις σπίτι εκεί που θα σπουδάσεις,αλλιώς μια χαρά τα σκας για ενοίκιο κ διαβίωση σε μια ξένη πόλη.τουλάχιστον δεν έχει δίδακτρα ακόμα.

απότι καταλαβαίνω πρέπει νασαι 1ο-2ο έτος για να γράφεις αυτά που γράφεις γιατι δεν ισχύουν.

μια αδικαιολόγητα δύσκολη στο θεωρητικό μέρος σχολή που δεν ξέρει τι είναι evidence based medicine κ δεν σε εφοδιάζει με αρκετή κλινική

εμπειρία,με ερευνητικά προγράμματα απλησίαστα,εκτός κ αν είσαι πρωτοπαλίκαρο παράταξης (btw πήγαινε να διαβάσεις τις προυποθέσεις για να κάνει κάποιοις διδακτορικό τώρα κ θα με θυμηθείς)

καλά για τους καθηγητές δεν αναφέρομαι (Κρήτη σπουδάζεις είπαμε???)

για το πρόγραμμα σπουδών θα παραδεχτώ ότι στην Πάτρα κ Κρήτη είναι κάπως πιο ανανεωμένο,αλλά στην θεωρία κ όχι τόσο στην πράξη.

μιας που έχεις ζήσει Ελβετία θα σου πω μια ιστορία, 2 συμφοιτητές μου πήγαν για ειδικότητα

ο ένας έφαγε άκυρο με το που έδειξε το πτυχίο -κυριολεκτικά-, κ τον άλλον τον πήραν αλλά δεν άνοιξαν κ τα πόδια τους...βέβαια εδώ παίζει κ τι ειδικότητα ζητάς.

στον φίλο τοπικ σταρτερ να πω πως το οικονομικό είναι ένα ζήτημα που πρέπει να κοιτάξεις,όμως μη μείνεις σε αυτό μόνο

Don't just call me pessimist

Try and read between the lines

Τροποποιήθηκε από Vancomycin

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

μιας που έχεις ζήσει Ελβετία θα σου πω μια ιστορία, 2 συμφοιτητές μου πήγαν για ειδικότητα

ο ένας έφαγε άκυρο με το που έδειξε το πτυχίο -κυριολεκτικά-, κ τον άλλον τον πήραν αλλά δεν άνοιξαν κ τα πόδια τους...βέβαια εδώ παίζει κ τι ειδικότητα ζητάς.

Ξερω οτι ειναι εκτος θέματος, αλλα γιατί? :unsure:

Χωρα καταγωγης πτυχιου?

Πολη?

Βαθμος?

Οσον αφορα την Πατρα μας λοιπον... Ειμαι 3ο ετος αυτη τη στιγμη, επομενως δεν μπορω να σου δωσω και ιδιαιτερα χρησιμες πληροφορίες.(μηδενικη κλινική εμπειρία)

Τα πραγματα εδω ξεκινησαν ομορφα και καλα. Αλλα σιγα σιγα αρχισαν να χαλανε. Αυτα είναι καποια προβληματα της σχολης.

• Αναξιοκρατία είναι το κυριο προβλημα το οποιο παραημουν μαλλον χαζη για να το δω απο την πρωτη μερα. Θα σκιζεσαι μερες στο διαβασμα, για να βλεπεις κατι ακυρους πολιτικοποιημενους συμφοιτητες σου να διαπρεπουν. Και να μην ξερουν ουτε βασικα πραγματα και να τραβας τα μαλλια σου. Νταξ, το προσπερναμε αυτο μιας και συμβαινει ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. Οποιος αρνειται οτι συμβαινει απλως δεν εχει ανοιξει τα ματια του και ειναι στην κοσμαρα του. Δεν μπορω να πω ομως οτι ειναι τόσο εντονο στην πατρα, Αθηνα πχ ειναι πιο χαλια τα πραγματα.
  • Το προγραμμα σπουδων της Πατρας ειναι απαισιο, διοτι επικεντρωνει παρα πολυ στην θεωρια. Δεν ξέρω αν φταίει το ίδιο το προγραμμα ή η ελλειψη οργανωσης της σχολης. Θα φτασεις 3ο ετος και θα πρεπει να βγαλεις ολες τις κλινικες μονο θεωρητικα, για να μπεις στα πρακτικα μετα απο 1,5 χρόνο για να κανεις τα ιδια πραγματα. Δεν μπορει να διδασκεσαι την θεωρια του ΓΕΣ πχ στο στ' εξαμηνο, για να μπεις σε σχετικη κλινικη μετα απο χρόνια. Δεν εχει κανενα απολυτως νοημα! Παλια, πριν ξεκινησουμε την περιβοητη "απαρτιωμενη" διδασκαλια, νομιζαμε οτι το συστημα ήταν τελειο και οτι θα μας προσεφερε πολλα. Τωρα ομως που το εχουμε στη μαπα μας, καταλαβαμε την αληθεια.
  • Οσο προχωρανε τα χρόνια και οι καθηγητες σου τεινουν να ειναι κυριως γιατροι, τοσο πιο πολυ απογοητευεσαι. Οι περισσότεροι προκλινικοι ασχολουνται πολυ περισσότερο με το μαθημα και τους φοιτητες, εκει σου δινεται και η ψευδαισθηση οτι η σχολη ειναι καλη!(μην πολυακους γνωμες απο 1ο-2ο ετος,να φανταστεις και εγω ελεγα οτι η σχολη ειναι τελεια τότε! Ο_Ο) Το 70% των γιατρων κυριολεκτικα σε εχουν γραμμενο, το 10% ειναι για καποιο ψυχιατρικο ιδρυμα(χωρις υπερβολες) και το 20% μονο προσφερει κάτι. Ευτυχως που υπαρχει και αυτο το 20% και δεν μετανιωνεις τη μερα και τη στιγμη που αρχισες τα φροντιστηρια για να μπεις σε πανεπιστημιο της Ελλαδας...
  • Στην Πατρα υπαρχει μεγαλο προβλημα με τα νοσοκομεια. Παλια υπηρχαν 2 μεγαλα, το πανεπιστημιακο και ο Αγιος Ανδρεας. Λογω του σεισμου πριν 2 χρόνια ο Αγιος Ανδρεας εκλεισε, επομενως ολα τα περιστατικα πανε στο Ριο(πανεπιστημιακο) και επικρατει ενας πανικος. Δεν ξερω ποτε θα ανοιξει ξανα το αλλο νοσοκομειο, αλλα μεχρι τότε τα πραγματα δεν θα ειναι και τόσο οργανωμενα...Αυτη τη στιγμη βεβαια τα νοσοκομεια δεν εχουν ουτε γαζες, νεα κτιρια θα χτιζουν τωρα...

Τα θετικά της Πατρας ειναι:

• Η θεωρητικη καταρτιση που θα παρεις απο εδω ειναι πολυ καλη. Ειναι μαλιστα απο τις πιο εντατικοποιημενες σχολες. Στη θεσσαλονικη πχ ξεκινανε φαρμακολογία στο 6ο εξαμηνο, ενω εμείς στο 4ο. Το επιπεδο δυσκολιας είναι το υψηλοτερο στην Ελλαδα συμφωνα με αξιολογηση της Ευρωπης(δεν ξερω αν ειναι μαζι με την Κρητη, αλλα τεσπα δεν εχει και πολυ μεγαλη σημασία...) Αλλα όσο μεγαλωνω αρχιζω να καταλαβαίνω οτι το ποσο δυσκολη ειναι μια σχολη δεν σχετιζεται απαραίτητα με το ποσο καλη είναι... :splats:
  • Εχει και αυτη την συνεργασία και καλα με το Hopkins. Δεν ξερω κατα ποσο μπορει να σε βοηθησει, γιατι δεν ξερω με τι κριτηρια στελνουν φοιτητες για ανταλλαγη εκει. Ευχομαι τουλ να ειναι αξιοκρατικά... Αυτο παντως που με παραξενευει ειναι οτι κανεις καθηγητης δεν μας εχει πει τιποτα επισημα, ουτε μας εχει παροτρυνει να ασχοληθουμε. Ή είναι για μεγαλυτερα έτη, ή παλι κανουν λαμογιες και στελνουν τα καμαρια τους... Ολοι το ξερουμε αλλα κανεις δεν συζηταει για αυτο. Ισως μας εχει φαει το ανταγωνιστικό πνευμα ολους μας και φοβομαστε μην "μαθευτει" και μας "παρουν τις θεσεις"... emstupid
  • Σε συγκριση με Αθηνα είναι πιο μικρη σχολη, είναι πιο κοντα οι φοιτητες με τους καθηγητες κλπ γνωστα. Επισης μπορει να μην ειναι καν κοντα στον αριθμο των περιστατικων που θα δεις στην Αθηνα, αλλα τουλ ειναι η 3η μεγαλυτερη πολη, κατι θα δεις και εκει χωρις να χαθείς στα πληθη.
  • Δεν θα αναφερω πολλα για τη φοιτητικη ζωη μιας και δεν ειναι αυτο που ζητησες. Παντως να ξερεις οτι ειναι πολυ ευχαριστα εδω!(αν και τπτ δεν νικαει τη θεσσαλονικη ;) )

Γενικα αυτο που θα πρεπει να εχει στο μυαλο σου ειναι οτι οι σχολες στην Ελλαδα δεν διαφερουν παρα πολυ μεταξυ τους, παντου η ιδια νοοτροπια είναι, αλλου λιγο καλυτερα και αλλου λιγο χειροτερα. Μην ακους επισης φανατισμενους πρωτοετεις! :P Κυριολεκτικα ειναι εκτος πραγματικότητας.(οπως ημουν και εγω πριν απο λιγο καιρο) Να εμπιστευεσαι καλυτερα τα ατομα που εχουν περασει και απο προκλινικα ετη και απο κλινικες.(πχ εγω δεν ειμαι και η καλυτερη πηγη πληροφορησης).

Το πιο σημαντικο σε αυτη τη σχολη για να πας μπροστα ειναι ο εαυτος σου και κανενας αλλος. Οσο και ασχημες να ειναι οι συνθηκες σε μια σχολη, αν εσυ στρωθεις στο διαβασμα και κυνηγησεις εφημεριες-περιστατικα-ανταλλαγες κλπ, εχεις πολλες πιθανοτητες να πας καλα. Αλλα μην το θυμηθεις να το κανεις αυτο στο 6ο ετος, γιατι τοτε εχεις χασει το παιχνιδι. Πρεπει απο την αρχη να κανεις προσπαθειες για να αυξησεις τις πιθανοτητες σου.

Αυτα απο εμενα! :D

Τροποποιήθηκε από samurai_pizza_dora

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

αφου ήταν συμφοιτητές μου... το πτυχίο ήταν ηράκλειο κρήτης και ο βαθμός άριστα!

παντού όλα ξεκινάνε τέλεια κ στο τέλος με ένα μαγικό τρόπο αρχίζεις να βλέπεις!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Κατ'αρχας θεωρω πως καμια ιατρικη σχολη δεν υπερεχει των υπολοιπων. Οντας φοιτητης ιατρικης στο ΑΠΘ θα ηθελα να παραθεσω και εγω την αποψη μου....

Στα θετικα στοιχεια συνγκαταλεγονται η πολυ λεπτομερης (μεχρι αηδιας μπορω να πω) προκλινικη καταρτιση, οι πολλες επιλογες οσων αφορα στο νοσοκομειο ασκησης των κλινικων μαθηματων και φυσικα η ιδια η πολη, ενω στα αρνητικα η ασυνεννοησια μεταξυ των εδρων με αποτελεσμα ενα συνεχες τρεξιμο, η αναξιοκρατια (φυσικα και εδω τα πρωτοπαλικαρα των παραταξεων ειναι ευνοημενα). Ελπιζω να σε βοηθησα..........

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

αφου ήταν συμφοιτητές μου... το πτυχίο ήταν ηράκλειο κρήτης και ο βαθμός άριστα!

Μα γιατι αφου ηταν απο το ιδιο πανεπιστημιο και με καλους βαθμους και οι 2, τον εναν τον εστειλαν πισω ενω τον αλλον τον κρατησαν?

Μηπως δεν ειχε περασει τα μαθηματα στην ωρα τους?(δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο...)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

arrow%20up.gif το ενδεχόμενο ο ένας απλά να έκανε καλή εντύπωση στη συνέντευξη κι ο άλλος όχι το σκέφτηκες;;; wacko.gif

και τεσπα 2 άνθρωποι με τα ίδια τυπικά προσόντα δε σημαίνει ότι είναι και ίδιοι και άρα τους δίνονται οι ίδιες ευκαιρίες...ukliam2.gif

Τροποποιήθηκε από melian

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Προφανως και καταλαβαινω το obvious σχετικα με τη συνεντευξη. Απλως πιαστηκα απο την φραση που ελεγε οτι εφαγε ακυρο με το που εδειξε το πτυχιο. Καταλαβα λοιπον οτι ο λογος που απορρηφθηκε ηταν το ιδιο το πτυχιο.

Μπορει και να μην καταλαβα καλα, τεσπα...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ας σοβαρευτούμε, παιδιά.

Όποιος έχει τη δυνατότητα να σπουδάσει Γερμανία ή Ελβετία και έρχεται να σπουδάσει Ελλάδα, διαπράττει εγκληματικό λάθος. Τελείωσα στην Αθήνα πριν ένα εξάμηνο. Υπήρχαν και θετικά και αρνητικά. Πάνω κάτω τα είπαν όσοι έγραψαν παραπάνω. Αν είχα την ευκαιρία να συμπληρώσω απ' την αρχή το μηχανογραφικό μου - με την εμπειρία όμως που έχω τώρα- θα έφευγα εξαρχής για έξω. Ο βασικός λόγος είναι ένας και μόνο. Η Ιατρική είναι μια επιστήμη που απαιτεί πολύ χρόνο, μελέτη και αφοσίωση. Στην Ελλάδα, παρά τα όσα θετικά, χάνεις πάαααααρα πολύ χρόνο. Αυτό και μόνο για μένα αρκεί.

Τώρα, αν θες σώνει και καλά να έρθεις εδώ, τότε δεν έχει σημασία πού θα δηλώσεις. Έχω πολύ καλούς φίλους που τελείωσαν Ιατρική στη Θεσσαλονίκη, στα Ιωάννινα και στην Πάτρα. Όλοι έχουν παράπονα, όλοι είναι αγανακτισμένοι. Το ίδιο και στην Αθήνα. Δήλωσε όπου έχεις σπίτι.

Τώρα, αν, παρόλα αυτά, επιμένεις να σπουδάσεις Ελλάδα, τότε δήλωσε Αθήνα. Πλήθος επιλογών και γενικότερα πλήθος που σου χαρίζει ανωνυμία αν την επιθυμείς.

Καλή τύχη σου εύχομαι και έξυπνες επιλογές.

Τροποποιήθηκε από ΙΡΙΔΑ

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Α. Προπτυχιακή εκπαίδευση στην Ελλάδα:

Είναι ελλιπέστατη, βασίζεται στην δική σου όρεξη και μόνο, τα μαθήματα είναι δύστροπα (όχι δύσκολα αλλά παραξενιές του κάθε καθηγητή) στο να τα περάσεις στο 40-50% (εκτός αν είσαι κομματόσκυλο, συγγενής, γκόμενος/α), είναι βασισμένα σε Book knowledge, θα έλεγα γενικά είναι γύρω στα 30 χρόνια πίσω από την εκπαίδευση που απαιτείται να έχει ένας απόφοιτος ιατρικής το 2010.

B. Παρόλα αυτά αν θες να έρθεις στην Ελλάδα για τους όποιους λόγους

1. Βρες μια εύκολη σχολή. Θα τελειώσεις γρήγορα, ανώδυνα, με μεγάλο βαθμό.

2. Βρες μια βολική σχολή. Πραγματικά θες να ξυπνάς από τις 6, να αλλάζεις 2 λεωφορεία και ένα μετρό για να πας σε ένα νοσοκομείο στην άκρη της πόλης, όπου θα κάνεις "Shadowing/observership" στους ειδικευόμενους για 2 ώρες, θα σε υποτιμά με ύφος ο καθηγητής για 20 λεπτά και θα πίνεις φραπέ τις υπόλοιπες 3;

Ή θα παίρνεις το αμαξάκι σου/λεωφορειάκι σου και άνετος στις 8 η ώρα με το parking σου θα εμφανίζεσαι και...θα κάνεις "Shadowing/observership" στους ειδικευόμενους για 2 ώρες, θα σε υποτιμά με ύφος ο καθηγητής για 20 λεπτά και θα πίνεις φραπέ τις υπόλοιπες 3.

Είναι διαφορετική η ποιότητα της ζωής (και όχι η ποιότητα της εκπαίδευσης)

3. Βρες μια φθηνή πόλη και επένδυσε τα λεφτά σου σε προετοιμασία για την μεταπτυχιακή σου εκπαίδευση στο εξωτερικό είτε ως ταξίδια και electives ως φοιτητής, είτε ως εξέταστρα, είτε φάτα μπουζούκια και ουζάκια (κι αυτό επένδυση είναι :) )

Καμία ελληνική σχολή δεν σου "εξασφαλίζει" θέση στο εξωτερικό. Απορώ που τα πιστεύετε μερικοί. Εσύ ως προσωπικότητα και ως φοιτητής μπορείς να γεμίσεις κουτάκια στο βιογραφικό (έρευνες, ανταλλαγές, κλινική εμπερία στο εξωτερικό, συστατικές επιστολές, εξετάσεις όπου και αν χρειάζεται) και να διεκδικήσεις μια θέση. Που επανερχόμαστε στο #1. Εύκολη σχολή για να έχεις χρόνο και όρεξη να τα κάνεις όλα αυτά.

Προσωπικά τελείωσα Γιαννενάκια που έχουν τέλεια φοιτητική ζωή και είναι το μόνο που κρατάω από τα φοιτητικά μου χρόνια. Από γνώσεις...άστα - με εξαίρεση 5-10 έδρες οι υπόλοιπες... Ευτυχώς που έδωσα USMLE και κάνω ειδικότητα στις ΗΠΑ και ξεστραβώθηκα. Αλλά ειναι δύστροπη σχολή, μια ματιά στο φόρουμ μας θα σε πείσει ότι τρώμε τρελό αγγούρι να τελειώσουμε.

ένα θέμα που είχε ανοίξει ένας πρωτοετής στην Ιατρική σχολή ιωαννίνων

Τροποποιήθηκε από notbad

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Θα συμφωνήσω σχεδόν καθολικά με τα παραπάνω! αχ, ωραία να μή δουλεύεις ένα πρωί για διαφορά! :)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αν μπορείς οικονομικά, προσπάθησε να πας έξω.

( Δεν εννοώ Βαλκάνια )

Η ιατρική εκπαίδευση στην Ελλάδα είναι για γέλια.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Σχετικα με την Λαρισα ξερει κανεις τιποτα;

Σου αντιγράφω από διπλανό θέμα για να σε διευκολύνω:

Δυστυχως, η Ιατρικη Λαρισας προοδευσε τοσο που πλεον υιοθετει το οικογενειοκρατικο συστημα εκλογης μελων ΔΕΠ που πρυτανευει στις κεντρικες σχολες. Η 23η Ιουνιου εφεξης δε θα ειναι αποφραδα μονο επειδη τη συγκεκριμενη ημερα (323 π.Χ) απεβιωσε ο Μεγας Αλεξανδρος, αλλα επειδη και η θυγατηρ του καθηγητου Μ/Γ (και ΠΕΣΥαρχη στην προηγουμενη κυβερνηση ΠΑΣΟΚ) εξελεγη λεκτορας στην αυτη εδρα χωρις να εχει τιτλο ειδικοτητας!!!. Μονο αηδια νιωθω , εκπληξη πια οχι, τι μιθριδατισμος και αυτος! Η συγκεκριμενη <<συναδελφος>> φυσικα ακολουθησε την πεπατημενη: ενεγραφη σε ιατρικη σχολη παραδουναβιας ηγεμονιας και ολως αξιοκρατικως ελαβε μετεγγραφη στην Ιατρικη Λαρισας την οποια και τελειωσε στα 11 χρονια (ρεκορ! Λιγο ακομη και θα την εβγαζε 2 φορες). Φευ , ομως! Τετοιος κυβολιθος δεν μπορουσε να μεινει στην αφανεια. Μονο παρηγορο στοιχειο της διαδικασιας ειναι οι 4 αρνητικες εισηγησεις στην εν λογω διαδικασια. Ομως ωχριουν μπροστα στους 27 ακαδημαϊκους δασκαλους που εκριναν διαφορετικα. Αιδως κυριοι.Κι επειδη καποιοι εκει μεσα ειστε τοσο απαιδευτοι που δεν κατανοειτε τι γραφω, να σας το εκλαϊκευσω: Ουστ κοπροσκυλα...!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση