Jump to content
Sign in to follow this  
billth1

Επιλογη ιατρικής σχολής

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Είμαι μαθητής τρίτης λυκειου, θα δώσω τον Σεπτέμβριο τις πανελλαδικές εξετάσεις των Ελλήνων του εξωτερικού και πρόκειται εντός ολίγων ημερών να καταθέσω το μηχανογραφικό μου. Είμαι σίγουρος οτι αυτό που θέλω να σπουδάσω ειναι η Ιατρική. Το θέμα είναι πως η επιλογή σχολών μου φαίνεται δύσκολη, αφού δεν μπόρεσα να βρω καμία αξιόπιστη πηγή που θα με βοηθήσει στην επιλογή αυτή, παρά μόνο κάποια αναξιόπιστα σχόλια στο ίντερνετ. Γι' αυτόν τον λόγο ζητάω την βοήθειά σας.

Επειδή το να βάλει κανείς τις σχολές σε μια σειρά και να πει ποιά είναι καλύτερη απο την άλλη είναι δύσκολο γιατί κανείς δεν έχει φοιτήσει και στις επτά, θα ήθελα όποιος μπορεί να μου πει την προσωπική του γνώμη σχετικά με τις σχολές που γνωρίζει όσον αφορά τον διδακτικό τομεα, τον ερευνητικό τομέα, τις ευκαιρίες μαθησης που προσφερει, τις υποδομές,(την αξιοκρατία) και την αναγνωρισιμότητα στο εξωτερικό.

Βασίζομαι στην βοήθειά σας,

Ευχαριστώ πολύ

Τροποποιήθηκε από billth1

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τον διδακτικό τομεα, τον ερευνητικό τομέα, τις ευκαιρίες μαθησης που προσφερει, τις υποδομές,(την αξιοκρατία) και την αναγνωρισιμότητα στο εξωτερικό.

emconfusedemconfusedemconfusedemconfusedemconfusedemconfusedemconfused

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Δεν μου λες αγόρι μου, σε ποιά χώρα είσαι τώρα; Ρωτάω για να υπολογίσω το βαθμό του σοκ που θα υποστείς....

ΥΓ: Μη μου πεις Γερμανία-Βέλγιο και τα τοιαύτα, σε παρακαλώ πολύ.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Γερμανία, 2 χρόνια. Ξέρω πώς είναι τα πράγματα Ελλάδα. Την αξιοκρατία την έβαλα σε παρένθεση γι' αυτόν τον λόγο.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αγόρι μου καλό, δεν τολμώ καν να σου απαντήσω. Ας το επιχειρήσει κανένας άλλος.

emconfusedemconfusedemconfusedemconfusedemconfused

ΥΓ: Βάλε και μερικά ακόμα σε παρένθεση, δηλαδή όλα, για να είσαι πιο κοντά.

Τροποποιήθηκε από invitro

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Επειδή το να βάλει κανείς τις σχολές σε μια σειρά και να πει ποιά είναι καλύτερη απο την άλλη είναι δύσκολο γιατί κανείς δεν έχει φοιτήσει και στις επτά, θα ήθελα όποιος μπορεί να μου πει την προσωπική του γνώμη σχετικά με τις σχολές που γνωρίζει όσον αφορά τον διδακτικό τομεα, τον ερευνητικό τομέα, τις ευκαιρίες μαθησης που προσφερει, τις υποδομές,(την αξιοκρατία) και την αναγνωρισιμότητα στο εξωτερικό.

Γειά σου και εσένα!

Σίγουρα θα λάβεις πολλές απαντήσεις.

Αυτό που μου αρέσει στην Αθήνα (ΕΚΠΑ) είναι οτι για τα 6 χρόνια σπουδών ΔΕΝ βαριέσαι (και την πόλη, τη ζωή και τις πολλές τις κλινικές σε πληθώρα νοσοκομείων) και οτι αν έχεις χρόνο και διάθεση κάνεις βόλτα όλα τα νοσοκομεία της ΑΘήνας σαν φοιτητής και όταν πάς σε εφημερίες (εκτός ωραρίου) είσαι καλοδεχούμενος, κανείς δεν θα σε διώξει και μάλιστα θα σου φορτώσουν και λάντζα.

Εκπαιδευτικά δεν είμαι απο τους "ευχαριστημένους" της σχολής γιατί ας πούμε εγώ είμαι η περίεργη (ας μιλήσει κανείς αλλος), υποδομές παλιές, αξιοκρατία υπάρχει αν πεθάνεις στο διάβασμα γιατί η επαφή με τους καθηγητές δεν είναι πάντα εύκολη (υπάρχει μεγάλος αριθμός φοιτητών και ενώ στην επαρχία ο καθηγητής γνωρίζει ακόμα και μετα μικρά μερικούς φοιτητές, στην Αθήνα δεν θα ενδιαφερθούν καθόλου) και οσο για την αναγνωρισημότητα δεν έχει πάρει το αυτί μου κάτι,όλες το ίδιο είναι... οχι?

Τροποποιήθηκε από Holly

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

, κανείς δεν θα σε διώξει και μάλιστα θα σου φορτώσουν και λάντζα.

Μα τι λες τώρα, σε παρακαλώ! Δεν το έχει μόνο η Αθήνα αυτό το....προνόμιο...! emiloveyou

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Γερμανία, 2 χρόνια.

Πού πας ρε Καραμήτρο?

Άσε τις απίστευτες μαλακίες και κάτσε στα αυγά σου.

Γιατί μιλάμε για απίστευτη μαλακία το να είσαι Γερμανία και να έρθεις Ελλάδα.

Εκεί θα σου βγει ο κώλος αλλά θα βγεις γιατρός.Εδώ και θα σου βγει ο κώλος και θα βγεις γιατρός του κώλου.Is this what you hope & wish for yourself?

'Aσε που κι εδώ να έρθεις,μετά θα ξαναπάς θες-δε θες Γερμανία για να κάνεις ειδικότητα δεδομένου ότι εδώ θα έχεις δέκα χρόνια αναμονή για να πληρωθείς τρεις και μία ασκώντας Ιατρική με βότανα τύπου τσαγάκι του βουνού αφού λεφτά δε θα΄χουμε να πάρουμε φάρμακα:).

Κάτσε εκεί,αγόρι μου,καλά είσαι,δε βαριέσαι τα πέρα-δώθε;

Τροποποιήθηκε από udt

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

emarup

αυτά ήθελα να πω πάνω κάτω αλλά μου έχουν βγάλει το όνομα και διστάζω.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Δικαιο εχεις udt και αυτο σκεφτομαι να κανω. Το θεμα ειναι ομως πως αφου ειμαι σε ελληνικο λυκειο θα δωσω τις εξετασεις στην Ελλαδα και με αυτον τον βαθμο θα μπορω να κανω αιτηση σε πανεπιστημια του εξωτερικου αργοτερα. Αρα αυτο που προεχει ειναι η συμπληρωση του μηχανογραφικου. Οποτε θα μου ηταν περισσοτερο χρησιμο να μου υποδεικνυατε ποιες σχολες αξιζουν περισσοτερο απο το να περιγραφετε το ελληνικο χαλι.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

, κανείς δεν θα σε διώξει και μάλιστα θα σου φορτώσουν και λάντζα.

Μα τι λες τώρα, σε παρακαλώ! Δεν το έχει μόνο η Αθήνα αυτό το....προνόμιο...! emiloveyou

μας έβαλαν να κάνουμε μάθημα και σε μη πανεπιστημιακά νοσοκομεία, σε αυτό αναφερόμουν. Οχι, δεν το έχει μόνο η Αθήνα αυτό το προνόμιο αλλά δεν ξέρω κατα πόσο η Αλεξανδούπολη έχει Μη Πανεπιστημιακό.

Γιατί τόση κάψα με τα πανεπιστημιακά και μή? Γιατί υπάρχουν και αν θες μετά να δηλώσεις ειδικότητα σε πχ ΝΜΤΣ, ανοίγεις την πόρτα και μπαίνεις, ρίχνεις μια ματιά και την ξανακλείνεις. Ένας φίλος μου θεωρούσε τα "στρατιωτικά" σούπερ ντούπερ για την ειδικότητα, χωρίς να έχει πάει ποτέ,ούτε σαν συνοδός.

Εντάξει,θεώρησα καλό να το αναφέρω.

εντιτ: επειδή πάλι πολύ μαυρίλα έπεσε..

Θα ήθελα να ήξερα Γερμανικά και να είχα εύκολη την επιλογή της Γερμανίας.Τρίτη γλώσσα όμως δεν υπάρχει(εύχομαι) περίπτωση να μάθω τώρα στα γεράματα.Ελα Ελλάδα, μην ασχολήθείς με κόμματα και κουραφέξαλα, πάρ μέτριους βαθμούς (5-7) με την αξίας σου και όσο μπορείς να διαβάσεις και απόλαυσε μια 6χρονη ζωή διαφορετική απο τη ζωή που θα έχεις μετά στη Γερμανία που θα ξαναπάς για να κάνεις ειδικότητα. Αν είσαι φυσιολάτρης δήλωσε επαρχία, αν θές να χαθείς στο άπειρο (των νοσοκομείων και των πάντων,) έλα Αθήνα. Για πιο μέση λύση και την πιο τέλεια πόλη άντε Θεσαλονίκη. Γκρινιάζω γτ έχω κουραστεί και οι λοιποί γκρινάζουν γιατί είτε γκρίνιαζαν πάντα είτε γιατί τελειώνουν είτε γιατί πάντως δεν είναι στην αρχή και δεν εκτιμούν αυτά κέρδισαν στα φοιτητικά τους χρόνια. Μην περιμένεις πολλά αλλά σίγουρα θα ζήσεις πολύ διαφορετικά απο οποιοδήποτε μέρος του κόσμου ( κάποια εξάμηνα μπορεί και η μεγαλύτερή σου έγνοια να είναι αν θα φύγεις το ΣΚ για Σπέτσες μήπως και έχουν απεργία, παρά για το άν θα διαβάσεις.Βαθμοί θέλουν πολύ κόπο ή λίγη υπο-βοήθεια ή τεσπα να μπορείς να αποστηθίζεις τα άπειρα. )

εδω μέσα υπάρχει κόσμος απο όλες τια Ιατρικές. Μήπως να το βοηθούσατε το παιδί?

Τροποποιήθηκε από Holly

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Εγώ λέω να δηλώσεις Αθήνα γιατί το γκρικμεντς έχει την πιο πλήρη ενημέρωση και τα πιο πολλά "παλιά θέματα" απ'όλες τις άλλες ιατρικές..άρα θα ταλαιπωρηθείς λιγότερο μέσα στο δίμηνο της κάθε εξεταστικής (ναι,ναι η εξεταστική μας δεν έχει όριο!!!)

Πέρα από την πλάκα παντού πιστεύω θέλει διάβασμα και θέληση.

Θα υπάρξουν τρόποι, όπου και να περάσεις, όπου θα μπορείς να λουφάρεις και θα υπάρξουν κλινικές ή εργαστήρια όπου θα σου βγει ο πάτος όσο χαλαρή και να φημίζεται ότι είναι η σχολή..

Διάλεξε ότι είναι πιο οικονομικό για την οικογένειά σου (να έχετε ήδη σπίτι).

όσο για το πόσο καλά θα περάσεις, αυτό είναι σίγουρο όπου και να'σαι...φοιτητής για 6 χρόνια δεν είναι και λίγο πράγμα...

Τροποποιήθηκε από maria_tsek

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μη δηλώσεις Κρήτη.

Φιλικά.

Kαι με αυτόν συμφωνώ, ως γνωστόν.

emconfusedemconfusedemconfused

Γιατί θα σου βγει η πίστη για να τελειώσεις, και μετά θα δεις ότι σε όοοολα τα ερευνητικά προγράμματα (που όντως γίνονται), εργασίες, διδακτορικά, θέσεις κλπ, μπαίνουν μόνο άτομα με επώνυμο σε -άκης, (ή έχουν παντρευτεί έναν-μια -άκη) κι εσύ (δεν πα να είσαι και ο καλύτερος) στο τέλος θα φύγεις μες τη μαύρη νύχτα με μια μαύρη πέτρα...

Πριν φύγεις θα ακούσεις 100 φορές (μέχρι να το εμπεδώσεις): έξω οι ξένοι, πήγαινε στη Γερμανία και φύγε από δω...(Οι Αθηναίοι, Θεσσαλονικείς, Πατρινοί, Λαρισαίοι επίσης να πάνε στην ...Ελλάδα και να φύγουν απο δω). Και δεν υπερβάλλω καθόλου.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Δικαιο εχεις udt και αυτο σκεφτομαι να κανω. Το θεμα ειναι ομως πως αφου ειμαι σε ελληνικο λυκειο θα δωσω τις εξετασεις στην Ελλαδα και με αυτον τον βαθμο θα μπορω να κανω αιτηση σε πανεπιστημια του εξωτερικου αργοτερα. Αρα αυτο που προεχει ειναι η συμπληρωση του μηχανογραφικου. Οποτε θα μου ηταν περισσοτερο χρησιμο να μου υποδεικνυατε ποιες σχολες αξιζουν περισσοτερο απο το να περιγραφετε το ελληνικο χαλι.

Από όσα έχω ακούσει και διαβάσει κατά καιρούς, με σειρά προτείνω: Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Γιάννενα.

Αλλά πρέπει να μας βοηθήσεις κι εσύ με το να μας πεις περισσότερα για σένα και για το είδος ζωής που προτιμάς, καθώς και για τους στόχους σου σε σχέση με την Ιατρική.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Γιατί θα σου βγει η πίστη για να τελειώσεις, και μετά θα δεις ότι σε όοοολα τα ερευνητικά προγράμματα (που όντως γίνονται), εργασίες, διδακτορικά, θέσεις κλπ, μπαίνουν μόνο άτομα με επώνυμο σε -άκης, (ή έχουν παντρευτεί έναν-μια -άκη) κι εσύ (δεν πα να είσαι και ο καλύτερος) στο τέλος θα φύγεις μες τη μαύρη νύχτα με μια μαύρη πέτρα...

δυο φιλες μου τελειωσαν μεταπτυχιακο στην κρητη και ξεκινησαν διδακτορικο, η μια περισυ κι η αλλη φετος/

και οι δυο τελειωσαν θεσ/νικη, δεν παντρευτηκαν κρητικο, η μια απο κατερινη κι η αλλη απο ευβοια...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μη δηλώσεις Κρήτη.

Φιλικά.

Μάλιστα... Οk, γτ όμως;;; Ήδη σε ρώτησε κι ο ενδιαφερόμενος δλδ, εγώ απλά από περιέργεια ρωτάω, it's too late for me anyway! 001shiny[1].gif

Πριν φύγεις θα ακούσεις 100 φορές (μέχρι να το εμπεδώσεις): έξω οι ξένοι, πήγαινε στη Γερμανία και φύγε από δω...(Οι Αθηναίοι, Θεσσαλονικείς, Πατρινοί, Λαρισαίοι επίσης να πάνε στην ...Ελλάδα και να φύγουν απο δω). Και δεν υπερβάλλω καθόλου.

Εγώ πάλι δεν το 'χω ακούσει καμία φορά! Ούτε άμεσα ούτε με υπονοούμενα...! Από το 5ο έτος και μετά τα λένε αυτά; laugh.gif

4 χρόνια εδώ, αυτό που μας λένε συχνά πυκνά στα μαθήματα είναι α) (στο περίπου) "μην μπλέξετε με την ειδικότητα στην Ελλάδα, να πάτε έξω, εμείς εδώ είμαστε για να βοηθήσουμε " και β) (πάλι στο περίπου) "και που λέτε έχουμε το τάδε εργαστήριο και ασχολούμαστε με το τάδε πράγμα και να έρθετε να δείτε τι κάνουμε ή τεσπα απλά πώς είναι, έχουμε ήδη κάποιους προπτυχακούς, άντε ελάτε κι εσείς"... Το (α) το ακούμε κυρίως από κλινικούς, το (β) κυρίως από τους καθηγητές των βασικών επιστημών αλλά και από κάποιους κλινικούς που ασχολούνται με εργαστήρια... (π.χ. θυμήθηκα τώρα συγκεκριμένα τη Σχίζα με το εργαστήριο ύπνου...). Και έχω και 2 παραδειγματα απ' το έτος μου που ήδη έχουν πάει (μη-κρητικοί και οι δύο), ο ένας μετά από πρόταση του ίδιου του καθηγητή γτ ο φοιτητής πήρε 10 στο μάθημα (σε προφορικά) και είχε κάνει και πολύ καλή εργασία (στην παθαν αυτά) και η άλλη απλά πήγε στο εργαστήριο σε φάση "γεια σας ήρθα" (αφού μας είχε "καλέσει" ο ίδιος ο καθηγητής στο μάθημα) και με το καλημέρα την έβαλαν να κάνει διάφορα πράγματα και άρχισαν να της λένε και για εργασίες, δημοσιεύσεις κλπ... (στη βιοχημεία)...

Τώρα τι να πω; Ή τα πράγματα άλλαξαν λίγο στα 15+ χρόνια που χωρίζουν την invitro από τα φοιτητικά της χρόνια (παράλογο;;;; ), ή όλα τα παραπάνω είναι ένα καλοστημένο show για προπτυχιακούς και με το που πάρουμε το πτυχίο θα μας διώξουν με τις κλωτσιές...ukliam2.gif

Επίσης στα 2 παραδείγματα της dcool για μη-κρητικούς μεταπτυχιακούς στην Ιατρική Κρήτης, να προσθέσω και ένα τρίτο παράδειγμα μιας φίλης μου από το βιολογικό που πριν 2 βδομάδες περίπου πέρασε από συνέντευξη για το μεταπτυχιακό "μοριακή βάση των ασθενειών" και ναι, την πήρανε, κι ας είναι Αθηναία! emhehe (στο site του συγκεκριμένου μεταπτυχιακού έχουν ανεβάσει και τη λίστα των μεταπτυχιακών του 2005-2006, οι 5 έχουν επώνυμο σε -ακης, οι 6 όχι...rolleyes.gif)

Αυτά...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Οσο είστε φοιτητές και δουλεύετε τζάμπα (ή μεταπτυχιακοί και σκάτε δίδακτρα) μια χαρά θα σας χρησιμοποιούν.

Μόλις όμως προσπαθήσετε να κάνετε ειδικότητα (με σοβαρές δημοσιεύσεις και προοπτικές να προχωρήσετε και να πάρετε τη θέση άλλων), να ανοίξετε ιατρείο ή κάτι τέλος πάντων που θα αμφισβητήσει το μερίδιο

χρημάτων και κύρους το δικό τους και των ημετέρων τους, θα ανακαλύψετε αίφνης ένα σιδηρούν παραπέτασμα.

Οταν θα γίνει αυτό, θυμηθείτε την invitro.

Eίναι κράτος εν κράτει εκεί κάτω και δεν υπάρχει ελπίς.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
4 χρόνια εδώ, αυτό που μας λένε συχνά πυκνά στα μαθήματα είναι α) (στο περίπου) "μην μπλέξετε με την ειδικότητα στην Ελλάδα, να πάτε έξω, εμείς εδώ είμαστε για να βοηθήσουμε "

Και νομίζεις το λένε με αγάπη και από επιστημονικό ενδιαφέρον;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
ή όλα τα παραπάνω είναι ένα καλοστημένο show για προπτυχιακούς και με το που πάρουμε το πτυχίο θα μας διώξουν με τις κλωτσιές...

Ακριβώς, όταν θα πας (αν πας παρόλα τα αντίθετα που σου λένε) εσύ και το τέκνον -Ακης να κάνετε ειδικότητα μαζί,

μέχρι να τελειώσετε την ειδικότητα εσύ θα έχεις πάρει 2 εργασίες για ξεκάρφωμα, που θα κάνεις μόνη σου, ενώ το τέκνον -Ακης θα έχει

πάρει 22, που θα τις έχουν κάνει όλοι εκ περιτροπής και θα έχουν μπει 12 ονόματα σε καθεμία.

Εσύ θα έχεις πάρει θέμα για διδακτορικό, που θα το τρέχεις μόνη σου και ΙΣΩΣ το τελειώσεις, το τέκνον -Ακης θα έχει πάρει θέμα που θα το έχει τελειώσει σε 3 χρόνια με άριστα.

Στο τέλος της ειδικότητας, το τέκνον -Ακης θα γίνει κατ' ευθείαν επίκουρος-λέκτορας και λοιπά, και ασφαλώς θα διοριστεί σύντομα επιμελητής (τα δε απογεύματα θα είναι στην κλινική - ιατρείο του μπαμπά) κι εσύ δεν θα ξέρεις τι να κάνεις (τελικά θα τα μαζέψεις και θα πας αλλού).

Δεν γίνονται και στις άλλες πόλεις αυτά; Βέβαια, αλλά στην Αθήνα-Θεσσαλονίκη υπάρχει ακόμα χώρος και για άλλους και δεν θα χρειαστεί να μεταναστεύεις με αίσθημα προφανούς απόρριψης...Η Κρήτη είναι μακριά από την υπόλοιπη Ελλάδα και η ενδοχώρα της κοντά στις μεγάλες πόλεις (Ηράκλειο-Χανιά) και έχουν τον τοπικισμό πολύ έντονο. Δεν είναι τυχαίο ότι πολλοί ζητούν ακόμα και τώρα την αυτονόμηση του νησιού.

Εσύ, η Αθηναία ή ό,τι είσαι, θα πάρεις πόδι με συνοπτικές διαδικασίες αν προσπαθήσεις να κάνεις κάτι άλλο πέραν του να πληρώνεις το νοίκι σου και να βγάζεις λάντζα ως φοιτήτρια.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ωπα, μισό λεπτό...

Ο topic starter ζήτησε πληροφορίες για το ποια είναι καλή σχολή και ποια όχι. Τελεία. Δε ζήτησε καλή σχολή που μετά να μπορείς να ακολουθήσεις και ακαδημαϊκή καριέρα σε αυτή!? wacko.gif

Σε επόμενο ποστ μάλιστα διευκρίνησε ότι μετά το πτυχίο σκέφτεται έτσι κι αλλιώς να πάει έξω, άρα προφανώς τον ενδιαφέρει μόνο το προπτυχιακό κομμάτι...

Αυτά που λες για την Ιατρική Κρήτης λοιπόν, είναι off topic, γτ έχουν να κάνουν με το μετά το πτυχίο, μετά την ειδικότητα και μετά το διδακτορικό! icon_splats.gif

(που τελικά -από όσα περιγράφεις και από τα παραδείγματα της dcool και το δικό μου- το παίρνεις και το διδακτορικό/μεταπτυχιακό... smile.gif ).

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ναι, παρασύρθηκα γιατί ζητήσατε να αιτιολογήσω τι συμβαίνει στην Κρήτη.

Παρόλα αυτά δεν πιστεύω ότι υπάρχει λόγος να μπλέξει κάποιος με την κρητική νοοτροπία και

σχολή αν μπορεί να το αποφύγει.

Αν είναι να φύγεις έξω ούτως ή άλλως και δεν σε νοιάζει το νησί, γιατί να παιδεύεσαι;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Θα σου πρότεινα να πας Αθήνα ... έχει και μεγαλύτερη έκθεση σε περιστατικά (size matters) αλλά και πολύ οικογενειοκρατία (διαφορετικό γονίδιο όμως, από αυτό του "-άκης"). Να πω του στραβό μου (και μπορείτε να με βρίσετε), οι γερμανοί ειδικεύομενοι που γνώρισα στην Αμερική είχαν να πουν τα χειρότερα λόγια για την προπτυχιακή εκπαίδευση στη γερμανία: πολύ ιεραρχικό σύστημα, θεωρητική (και μόνο) κατάρτιση και φυσικά πολλαπλές "εργασίες" στο Λάτζερ (γνωστό περιοδικό και από τα προπτυχιακά στην ελλάδα).

Σύνδεσμος στη δημοσίευση