Jump to content
Sign in to follow this  
Evia

Αντισυνταγματικη ρυθμιση Γιαννοπουλου και Ενιαιες ειδικοτητες

Recommended Posts

Ξέρει κανείς τι ισχύει με όσους στο Δαφνί εμφανίζονται να ανήκουν στην κατηγορία 1 και ταυτόχρονα φαίνεται να εχουν δηλώσει πλήρη ειδικότητα;

Κανονικά το 1 (κατά Ξενογιαννακοπούλου) δεν ήταν όσοι μη-ψυχίατροι ήθελαν να κάνουν το μη-κύριο μέρος της ειδικότητάς τους και άρα δεν ήταν δυνατόν να δηλώσουν πλήρη ψυχιατρική στο Δαφνί;

Για κάποιο λόγο επετράπη σε όσους διαγράφηκαν από την ψυχιατρική (εφόσον δεν είχαν διοριστεί στην νευρολογία) να δηλώσουν ψυχιατρική σε άλλο νοσοκομείο ή και στο ίδιο νοσοκομείο αφού αναδιαμορφώθηκαν οι λίστες. Σε αυτή την κατηγορία νομίζω πως υπάγονται και τα άτομα τα οποία αναφέρεις. Αυτό έγινε σε αρκετά νοσοκομεία και όχι μόνο στο Δαφνί. Είχαν καταλάβει πολύ καλά βλέπεις την απόφαση του ΣΤΕ... :splats:

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει κάποιο καλό δικηγόρο ή ακόμα και αυτούς οι οποίοι κέρδισαν την προσφυγή κατά του νόμου Γιαννόπουλου ας μου στείλει ένα προσωπικό μήνυμα με τα στοιχεία γιατί μπορεί να μου χρειατούν..

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω, αν κάποιος γνωρίζει, οι λίστες της παιδοψυχιατρικής στο Αγία Σοφία και το Σισμανόγλειο, είναι οι τελικές? (όσον αφορά την ομάδα 5). Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

καλησπερα σας.δεν ενοχλω πολυ πολυ εδω μεσα.μπαινω διαβαζω μια και υπαρτχει η καλυτερη ενημερωση αλλα δεν θελω να ενοχλω.νομιζα πως ειχα καταλαβει τον νεο νομο αλλα κοιταζα καποιες λιστες με γνωστα σε εμενα ονοματα και μπερδευτηκα εντελως............ γιαυτο αναγκαστηκα ειπα να ενοχλησω.

-εχω δηλωσει εδω και χρονια για παιδοψυχιατρικη.

-εχω κανει το πρωτο κομματι(ψυχιατρικη) εδω και 8-9 μηνες.

-ειμαι σε καποια θεση μικρη σε αριθμο για το δευτερο κομματι (νευρολογια).

ειμαι δηλαδη σε αναμονη του 2ου κομματιου αρα γκρουπ4 αρα πρεπει να δηλωσω εως 24 του μηνα!σωστα???

το θεμα ειναι ειναι οτι θελω να αλλαξω σε ψυχιατρικη εδω και πολυ καιρο αλλα δεν το εχω κανει ακομα!αν το κανω τωρα τι θα γινει???θα μπω στο τελευταιο γκρουπ εγγραφης?στο γκρουπ 1???

μεχρι τωρα ολα οσα εχω καταλαβει λογικα οι απαντησεις μου ειναι σωστες, αλλα.............. ειδα κατι που με μπερδεψε και γιαυτο θα ρωτησω......

οσοι ψυχιατροι η παιδοψυχιατροι ειναι γραμμενοι σε λιστες νευρολογιας δεν θα διαγραφουν απο αυτες?δεν θα τους διαγραψουν αυτοματα οι νομαρχιες??? ή κανω λαθος???

εγω καταλαβα οτι σε νοσοκομεια που δινουν ψυχιατρικη θα ειναι μονο ψυχιατροι, σε νοσοκομεια που δινουν νευρολογια θα ειναι μονο νευρολογοι γραμμενοι κλπ.ετσι δεν ειναι???

επισης σε νοσοκομεια που δεν θα δινουν ολα τα κομματια που θα κανουμε τα κομματια αυτα?δεν εχουν οριστει νοσοκομεια, ετσι δεν ειναι?ή κανω λαθος???

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αλήθεια οι λίστες που έχουν βγεί είναι οριστικές ως προς την 5η ομάδα? (Εννοώ πχ σε Αιγινήτειο, Ευαγγελισμό κλπ)

Τροποποιήθηκε από v1k

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

καλησπερα σας.δεν ενοχλω πολυ πολυ εδω μεσα.μπαινω διαβαζω μια και υπαρτχει η καλυτερη ενημερωση αλλα δεν θελω να ενοχλω.νομιζα πως ειχα καταλαβει τον νεο νομο αλλα κοιταζα καποιες λιστες με γνωστα σε εμενα ονοματα και μπερδευτηκα εντελως............ γιαυτο αναγκαστηκα ειπα να ενοχλησω.

-εχω δηλωσει εδω και χρονια για παιδοψυχιατρικη.

-εχω κανει το πρωτο κομματι(ψυχιατρικη) εδω και 8-9 μηνες.

-ειμαι σε καποια θεση μικρη σε αριθμο για το δευτερο κομματι (νευρολογια).

ειμαι δηλαδη σε αναμονη του 2ου κομματιου αρα γκρουπ4 αρα πρεπει να δηλωσω εως 24 του μηνα!σωστα???

το θεμα ειναι ειναι οτι θελω να αλλαξω σε ψυχιατρικη εδω και πολυ καιρο αλλα δεν το εχω κανει ακομα!αν το κανω τωρα τι θα γινει???θα μπω στο τελευταιο γκρουπ εγγραφης?στο γκρουπ 1???

μεχρι τωρα ολα οσα εχω καταλαβει λογικα οι απαντησεις μου ειναι σωστες, αλλα.............. ειδα κατι που με μπερδεψε και γιαυτο θα ρωτησω......

οσοι ψυχιατροι η παιδοψυχιατροι ειναι γραμμενοι σε λιστες νευρολογιας δεν θα διαγραφουν απο αυτες?δεν θα τους διαγραψουν αυτοματα οι νομαρχιες??? ή κανω λαθος???

εγω καταλαβα οτι σε νοσοκομεια που δινουν ψυχιατρικη θα ειναι μονο ψυχιατροι, σε νοσοκομεια που δινουν νευρολογια θα ειναι μονο νευρολογοι γραμμενοι κλπ.ετσι δεν ειναι???

επισης σε νοσοκομεια που δεν θα δινουν ολα τα κομματια που θα κανουμε τα κομματια αυτα?δεν εχουν οριστει νοσοκομεια, ετσι δεν ειναι?ή κανω λαθος???

1) Στις λίστες θα μείνουν μόνο όσοι θα κάνουν την σχετική ειδικότητα. Ψυχίατροι στις λίστες ψυχιατρικής, νευρολόγοι στις λίστες νευρολογίας και παιδοψυχίατροι στις λίστες παιδοψυχιατρικής. Η άσκηση στα διάφορα "προκαταρκτικά" στάδια θα γίνεται είτε στο νοσοκομείο στο οποίο δηλώνεις ειδικότητα είτε σε κάποιο παραπλήσιο, αν το νοσοκομείο στο οποίο δήλωσες δεν διαθέτει το απαραίτητο τμήμα. Ότι γίνεται τόσα χρόνια με τουσ γενικούς ιατρούς.

2)Εφόσον δεν έχεις αλλάξει ειδικότητα μέχρι τις 2/8/10 αν θες να αλλάξεις τώρα θα μπεις στο γκρουπ 1 και μάλιστα στο τέλος. Συγγνώμη αλλά έλεος με τα κολπάκια όσων δήλωναν παιδοψυχιατρική και μετά άλλαζαν σε ψυχιατρική :angry:

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

σε συγχωρω αλλα για να μην παρεξηγηθω θα σου πω κατι.εχω τελειωσει το πρωτο κομματι(ψυχιατρικη) εδω και 15 μηνες.οποτε καταλαβαινεις πως αν ηθελα τοσο πολυ να το αλλαξω θα το ειχα αλλαξει εδω και 15 μηνες.και αυτο γινεται γιατι δεν ειχα σκοπο να αλλαξω, απλα εκει που ημουν προσπαθουσαν να μου αλλαξουν την αποψη και να γραφτω ενηλικων.και ακομα δεν το εχω κανει.αρα δεν ειμαι απο αυτους που πηγα πονηρα.ουτε καν ειχε περασει απο το μυαλο μου στην αρχη.

φυσικα ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

σε συγχωρω αλλα για να μην παρεξηγηθω θα σου πω κατι.εχω τελειωσει το πρωτο κομματι(ψυχιατρικη) εδω και 15 μηνες.οποτε καταλαβαινεις πως αν ηθελα τοσο πολυ να το αλλαξω θα το ειχα αλλαξει εδω και 15 μηνες.και αυτο γινεται γιατι δεν ειχα σκοπο να αλλαξω, απλα εκει που ημουν προσπαθουσαν να μου αλλαξουν την αποψη και να γραφτω ενηλικων.και ακομα δεν το εχω κανει.αρα δεν ειμαι απο αυτους που πηγα πονηρα.ουτε καν ειχε περασει απο το μυαλο μου στην αρχη.

φυσικα ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου!

Το κατάλαβα ότι δεν το είχες προαποφασισμένο ειδάλλως θα άλλαζες την επόμενη ημέρα. Ωστόσο θέλησα να εκμεταλλευτώ το ποστ σου και παράλληλα προς την απάντηση μου στο ερώτημά σου να εκφράσω τη δυσφορία μου για όσους το έκαναν emkafes

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Δυο ερωτησεις για οποιον ξερει να απαντησει:

1)Αν καποιος ειναι ομαδα 5 και θελει να αλλαξει νοσοκομειο,ποτε δηλωνει και τη σειρα θα παρει;Στο τελος οσων ειναι ομαδα 5 ή στο τελος ολων;

2)Αν καποιος ειναι ομαδα 5 και δεν εχει δηλωσει μερικο κομματι μεχρι τωρα,μπορει να δηλωσει και ποτε;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Παρακαλώ πολύ , οποιαδήποτε έγκυρη ενημέρωση για το πότε θα ξεκινήσει η διαδικασία των διορισμών.

Παρ'όλο που φαίνεται οτι ΔΕΝ το έχουν αποφασίσει ακόμη, είναι επίσης έτοιμοι για να επιστρέψουν όλους τους φακέλους πίσω.

Καταλαβαίνουν οτι αυτό θα δημιουργήσει περισσότερη καθυστέρηση, αλλά...

Επίσης καταλαβαίνουν και συμφωνούν οτι δεν υπάρχει κανένα κώλυμα οι περιφέρειες να αρχίσουν να στελνουν αιτήσεις διορισμών για τις κενές θέσεις - εφ'οσων ήδη οι αρχές των λιστών αναμονής είναι τελικές και διαμορφώμένες.

ΔΕΝ μπορούν να απαντήσουν όμως εάν θα εκκινηθεί η διαδικασία....

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Να διευκρυνισω οτι τις παραπανω ερωτησεις τις εκανα στη νομαρχια Πειραια(στη νομαρχια Αθηνων δεν σηκωνει κανενας το τηλ)και με παρεπεμψαν στο Υπ.Υγειας.Φυσικα στο Υπ.Υγειας με παρεπεμψαν στη νομαρχια...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

παιδια ελεος προσπαθω εδω και 3 μερες απο την προηγουμενη βδομαδα να μιλησω με καποιον στην διευθυνση υγειας κεντρικου τομεα και εννοειται οτι δεν εχς καν καταφερει να πιασω γραμμη...ειμαι στην κατηγορια 4 και πρεπει να δηλωσω μεχρι την παρασκευη...πως δηλωνω μεσω φαξ(ισχυει το 2106920194)και η διεθυθνση φειδιππιδου 31 και μιχαλακοπουλου??????????

επισης θα δηλωσω γενικο και μερικο κομματι στελνω δυο φορεσ τα χαρτια μου??????????στην ιδια διευθυνση ανηκουν και τα δυο νοσοκομεια......ασ μου απαντησει καποιος...λυπηθειτε με...ΔΕΝ με αφηνουν ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΩ ΑΘΗΝΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

παιδια ελεος προσπαθω εδω και 3 μερες απο την προηγουμενη βδομαδα να μιλησω με καποιον στην διευθυνση υγειας κεντρικου τομεα και εννοειται οτι δεν εχς καν καταφερει να πιασω γραμμη...ειμαι στην κατηγορια 4 και πρεπει να δηλωσω μεχρι την παρασκευη...πως δηλωνω μεσω φαξ(ισχυει το 2106920194)και η διεθυθνση φειδιππιδου 31 και μιχαλακοπουλου??????????

επισης θα δηλωσω γενικο και μερικο κομματι στελνω δυο φορεσ τα χαρτια μου??????????στην ιδια διευθυνση ανηκουν και τα δυο νοσοκομεια......ασ μου απαντησει καποιος...λυπηθειτε με...ΔΕΝ με αφηνουν ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΩ ΑΘΗΝΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μια συμβουλή: Μην το αφήσεις για Παρασκευή. Στην σελίδα της νομαρχίας Αθηνών έχει οδηγίες για τον τρόπο δήλωσης μέσω fax

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Κατάθεση αιτήσεων

Στοιχεία Επικοινωνίας με την Αρμόδια Υπηρεσία:

Η κατηγορία 4 έχει προθεσμία υποβολής μέχρι την Πέμπτη 24 Μαρτίου, οπότε δεν έχει περιθώριο να δηλώσεις μέχρι Παρασκευή 25 Μαρτίου που ούτως η άλλως είναι ημέρα αργίας.

Τροποποιήθηκε από anastasiostheodoridis

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Κατάθεση αιτήσεων

Στοιχεία Επικοινωνίας με την Αρμόδια Υπηρεσία:

Η κατηγορία 4 έχει προθεσμία υποβολής μέχρι την Πέμπτη 24 Μαρτίου, οπότε δεν έχει περιθώριο να δηλώσεις μέχρι Παρασκευή 25 Μαρτίου που ούτως η άλλως είναι ημέρα αργίας.

εχεις δικιο εκανα λαθος...

ευχαριστω πολυ!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μια συμβουλή: Μην το αφήσεις για Παρασκευή. Στην σελίδα της νομαρχίας Αθηνών έχει οδηγίες για τον τρόπο δήλωσης μέσω fax

οκ αρα δηλωνω μεσω φαξ εφοσον ισχυουν το τηλεφωνο και οι διευθυνσεις..

και να υποθεσω οτι στελνω δυο φορες τα χαρτια μου εφοσον προκειται για διαφορετικα νοσοκομεια..(μερικη και πληρης) σορυ αν επαναλαμβανομαι αλλα αν και παρακολουθω το φορουμ εδω και καιρο πλεον με ολες αυτες τις αλλαγες και τις διαφορες ερμηνειες εχω αρχισει να νιωθω ανασφαλης για την αντιληψη μου....

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μόλις πρόσεξα κάτι σχετικά με το γκρουπ 4 της ψυχιατρικής (δηλαδή όσοι ήταν σε αναμονή για νευρολογία).

Σαν κριτήριο για την ομάδα αυτή έχει τεθεί η ημερομηνία δήλωσης της νευρολογίας. Μόνη εξαίρεση σύμφωνα με την εγκύκλιο είναι λέει:

" 5.Για τους ιατρούς που επιδιώκουν την απόκτηση των ειδικοτήτων ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗΣ και ΦΥΣΙΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ σε περίπτωση που δεν υπέβαλαν αίτηση για το πρώτο προκαταρκτικό στάδιο αλλά κατευθείαν για το δεύτερο και τρίτο (και τέταρτο για την ΦΥΣΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ) κάνοντας χρήση των διατάξεων περί αναγνώρισης προϋπηρεσίας από την εκπλήρωση της υπηρεσίας υπαίθρου ισχύει σαν αρχαιότητα αυτού του σταδίου η πρώτη μέρα μετά την ολοκλήρωση του αγροτικού."

Δηλαδή, ΜΟΝΟ όσοι δεν έκαναν αίτηση για παθολογία θα έχουν σαν ημερομηνία αυτή του αγροτικού.

Αυτό είναι μια τεράστια αδικία προς όφελος των παιδοψυχιάτρων που άλλαξαν ειδικότητα. Οι περισσότεροι είχαν προλάβει να κάνουν αγροτικό πριν ξεκινήσουν την ψυχιατρική, οπότε και έχουν ημερομηνίες αγροτικού πολύ νωρίτερα από τότε που έκαναν την αλλαγή σε ψυχιατρική ενηλίκων και δήλωσαν τη νευρολογία.

Πάλι μπινιά δηλαδή.

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν λαμβάνεται ως ημερομηνία αρχαιότητας η ημερομηνία ολοκλήρωσης του αγροτικού για όλους όσοι αναγνώρισαν το 6μηνο της παθολογίας από το αγροτικό!!!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί δεν λαμβάνεται σαν αρχαιότητα ο διορισμός στο προηγούμενο στάδιο ειδίκευσης όπως ισχύει και στις λοιπές ειδικότητες.

Με αυτήν την λογική, ο καρδιολόγος να πάρει σειρά για καρδιολογία όχι όταν διορίστηκε στην παθολογία, αλλά όταν την δήλωσε.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Σαν κριτήριο για την ομάδα αυτή έχει τεθεί η ημερομηνία δήλωσης της νευρολογίας. Μόνη εξαίρεση σύμφωνα με την εγκύκλιο είναι λέει:

" 5.Για τους ιατρούς που επιδιώκουν την απόκτηση των ειδικοτήτων ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗΣ και ΦΥΣΙΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ σε περίπτωση που δεν υπέβαλαν αίτηση για το πρώτο προκαταρκτικό στάδιο αλλά κατευθείαν για το δεύτερο και τρίτο (και τέταρτο για την ΦΥΣΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ) κάνοντας χρήση των διατάξεων περί αναγνώρισης προϋπηρεσίας από την εκπλήρωση της υπηρεσίας υπαίθρου ισχύει σαν αρχαιότητα αυτού του σταδίου η πρώτη μέρα μετά την ολοκλήρωση του αγροτικού."

Το θεμα των παιδοψυχιατρων εχει αναλυθει εκτενως . Ειναι η μεγαλυτερη μπινια στην ιστορια των ειδικοτητων. Αλλα οι παιδοψυχιατροι με την τοποθετηση τους στην ψυχιατρικη δηλωσαν νευρολογια και μετα ωραιοτατα με την ευλογια του κ Γιαννοπουλου αλλαξαν σε ψυχιατρικη. Εδω αναφερεται αν υπεβαλαν αιτηση για το δευτερο και τριτο ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ,δηλαδη ειναι σαφες οτι αναφερεται στους καινουργιους που ξεκινησαν ηδη με το καθεστος αναγνωρισης παθολογιας απο το αγροτικο και δεν εκαναν αιτηση στην παθολογια, οσοι ειναι αυτοι δηλαδη.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

1)Αν καποιος ειναι ομαδα 5 και θελει να αλλαξει νοσοκομειο,ποτε δηλωνει και τη σειρα θα παρει;Στο τελος οσων ειναι ομαδα 5 ή στο τελος ολων;

2)Αν καποιος ειναι ομαδα 5 και δεν εχει δηλωσει μερικο κομματι μεχρι τωρα,μπορει να δηλωσει και ποτε;

Γειά χαρά..

Την ίδια απορία έχω κι εγώ... :splaaaats:

Παρόλα αυτά,

Όσον αφορά στην Ομάδα 5, ΔΕΝ φαίνεται να έχεις το Δικαίωμα, να υποβάλλεις νέα Αίτηση,

και άρα να αλλάξεις Νοσοκομείο, παραμένοντας ως Κατηγορία 5 (...)

Στην Εγκύκλιο της Νομαρχίας Αθηνών, αναφέρεται :

ΠΡΟΘΕΣΜΙΕΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 4- ΑΠΌ 03-03 ΩΣ 24-03

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3- ΑΠΟ 28-03 ΩΣ 15-04

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 2- ΑΠΟ 18-04 ΩΣ 10-05

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1- ΑΠΟ 11-05 ΩΣ 31-05

Διευκρινίζουμε ότι

1.Οσοι ανήκουν στην κατηγορία 5 δεν έχουν δικαίωμα υποβολής αίτησης.

Επομένως, λογικά,

θα μπορούσες να κάνεις Αίτηση, σε άλλο Νοσοκομείο, ως Κατηγορία 4 (...)

Τώρα, το πότε, και πώς,

θα υποβάλλει κανείς, Αίτηση για "μερικό κομμάτι", ειδικά για την Κατηγορία 5,

ΔΕΝ αναφέρεται κάπου, ΕΠΙΣΗΜΑ...

Ίσως,

να βγεί, στην πορεία, Διευκρινιστική ή Συμπληρωματική Εγκύκλιος για το θέμα αυτό (...)

Πάντως, επιβάλλεται να βγεί,

γιατί μετά τις 31/05, ακολουθεί το κριτήριο προτεραιότητας...

Θα γίνει το απόλυτο μπάχαλο, όταν θα αναγκαστείς να δηλώσεις "μερικό κομμάτι", και θα μπείς μετά από τον τελευταίο στη σειρά της Κατηγορίας 3 (!!!)

Διευκρινίζουμε ότι

2.Μετά το πέρας του μεταβατικού σταδίου δεν ισχύει πλέον κριτήριο αρχαιότητας για την κατάταξη στις λίστες και οποιαδήποτε νέα εγγραφή σε λίστα ακολουθεί το κριτήριο της προτεραιότητας.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Για οσους αφορα το ζητημα αυτό, κατοπιν σημερινης ενημερωσης από το υπουργειο προκυπτει ότι ολοι οι φακελλοι υπο διορισμο στο τελικο σταδιο ειδίκευσης, ασχετως του αν η σειρα δεν αλλαζει και με τα δεδομενα του καινουριου νομου επιστρεφονται πισω στις νομαρχιες, παρολο που υπηρχαν διαβεβαιωσεις για το αντιθετο.

Αυτό σημαινει ότι οι πρωτοι διορισμοι στις επιμαχες ειδικοτητες θα υπογραφουν το λιγοτερο σε 4 με 5 μηνες (αφου ολοκληρωθουν οι ανασυνταξεις των ετοιμων και δοθουν απαντησεις στις τυχον ενστασεις)

Καλο κουραγιο vol. 3

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Για οσους αφορα το ζητημα αυτό, κατοπιν σημερινης ενημερωσης από το υπουργειο προκυπτει ότι ολοι οι φακελλοι υπο διορισμο στο τελικο σταδιο ειδίκευσης, ασχετως του αν η σειρα δεν αλλαζει και με τα δεδομενα του καινουριου νομου επιστρεφονται πισω στις νομαρχιες, παρολο που υπηρχαν διαβεβαιωσεις για το αντιθετο.

Αυτό σημαινει ότι οι πρωτοι διορισμοι στις επιμαχες ειδικοτητες θα υπογραφουν το λιγοτερο σε 4 με 5 μηνες (αφου ολοκληρωθουν οι ανασυνταξεις των ετοιμων και δοθουν απαντησεις στις τυχον ενστασεις)

Καλο κουραγιο vol. 3

Αυτο το συμπερασμα για τους 4-5 μηνες ειναι δικο σου ή σου το ειπανε απο το υπουργειο;Καλο ειναι να μη σπερνουμε τον πανικο.Μολις βρουν τις αρχαιοτητες στην ομαδα 5 θα στειλουν παλι τους φακελους αυτων που ειναι πραγματικα για διορισμο στο υπουργειο.Δηλαδη ο φακελος του συναδερφου στο Αγ.Ολγα για ψυχιατρικη που ειναι ομαδα 5 και αναγραφεται και η αρχαιοτητα του γυρισε πισω;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ο συναδελφος στο Αγια Ολγα ισως ειναι απο τους ''τυχερους'' που θα περιμενουν μονο τριμηνο

και αυτο γιατι δεν προκυπτουν ερωτηματα στο υπουργειο ως προς την αρχαιοτητα, ειναι ομως μονο η εξαιρεση

μια επισκεψη στο υπουργειο θα σε πεισει για του λογου μου το αληθες

η αποφαση ειναι χθεσινη και αμετακλητη, ολοι οι φακελλοι επιστρεφουν πισω στις νομαρχιες

ανεξαρτητα αν ο ειδικευομενος ηταν πρωτος με Στε, Ξενογιαννακοπουλου ή και Λοβερδο...

η επισημη δικαιολογια που θα σου δωσουν ηταν ενα ''λαθος'' υπαλληλου της νομαρχιας πειραια

ΥΓ: οι 4-5 μηνες μπορει να ειναι και αισιοδοξη προβλεψη, που δεν λαμβανει υποψιν ασταθμητους παραγοντες

πχ ανασχηματισμο εκλογες κτλ κτλ το παρελθον εχει δειξει οτι αρκει ενα κλικ για να παραλυσει το συμπαν στην αριστοτελους

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Γειά χαρά..

Την ίδια απορία έχω κι εγώ... :splaaaats:

Παρόλα αυτά,

Όσον αφορά στην Ομάδα 5, ΔΕΝ φαίνεται να έχεις το Δικαίωμα, να υποβάλλεις νέα Αίτηση,

και άρα να αλλάξεις Νοσοκομείο, παραμένοντας ως Κατηγορία 5 (...)

Στην Εγκύκλιο της Νομαρχίας Αθηνών, αναφέρεται :

ΠΡΟΘΕΣΜΙΕΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 4- ΑΠΌ 03-03 ΩΣ 24-03

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3- ΑΠΟ 28-03 ΩΣ 15-04

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 2- ΑΠΟ 18-04 ΩΣ 10-05

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1- ΑΠΟ 11-05 ΩΣ 31-05

Διευκρινίζουμε ότι

Επομένως, λογικά,

θα μπορούσες να κάνεις Αίτηση, σε άλλο Νοσοκομείο, ως Κατηγορία 4 (...)

Τώρα, το πότε, και πώς,

θα υποβάλλει κανείς, Αίτηση για "μερικό κομμάτι", ειδικά για την Κατηγορία 5,

ΔΕΝ αναφέρεται κάπου, ΕΠΙΣΗΜΑ...

Ίσως,

να βγεί, στην πορεία, Διευκρινιστική ή Συμπληρωματική Εγκύκλιος για το θέμα αυτό (...)

Πάντως, επιβάλλεται να βγεί,

γιατί μετά τις 31/05, ακολουθεί το κριτήριο προτεραιότητας...

Θα γίνει το απόλυτο μπάχαλο, όταν θα αναγκαστείς να δηλώσεις "μερικό κομμάτι", και θα μπείς μετά από τον τελευταίο στη σειρά της Κατηγορίας 3 (!!!)

Διευκρινίζουμε ότι

2.Μετά το πέρας του μεταβατικού σταδίου δεν ισχύει πλέον κριτήριο αρχαιότητας για την κατάταξη στις λίστες και οποιαδήποτε νέα εγγραφή σε λίστα ακολουθεί το κριτήριο της προτεραιότητας.

Συγνώμη, η κατηγορία 5 δεν είναι που είχε κάνει νευρολογία κ περίμενε για ψυχιατρική πχ; δεν είχατε δηλώσει για μερική ήδη τότε;;; και πώς θα δηλώσετε σαν 4 που λες, αφού οι κατηγορίες είναι ξεκάθαρες, αναλόγως του ποιός περίμενε για τί... Να πω κ για κάποιον που ρωτάει πιό πάνω, από τη νομαρχία επιβεβαιώνουν αυτό που λένε κ στη διευκρίνιση, ότι αν πχ είσαι κατηγορία 4 κ παλιά είχες δηλώσει στη νομαρχία για νευρο κ ψ δε χρειάζεται να ξανακαταθέσεις δικαιολογητικά, έχουν κρατήσει τα παλιά.(τουλάχιστον έτσι μου είπε αυτός ο κύριος στη νομαρχία αθηνών...)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση