Jump to content
Sign in to follow this  
zkw

Θέμα ελεύθερον...!

Recommended Posts

Αν ο Νώε ήταν Έλληνας

Ο Κύριος φανερώθηκε στον Νώε και του είπε:

Σε ένα χρόνο θα ρίξω βροχή και θα σκεπάσω ολόκληρη τη Γη με νερό και θα καταστρέψω τα πάντα.

Αλλά θέλω εσύ να σώσεις τους δίκαιους και ευσεβείς ανθρώπους και δύο ζώα από κάθε είδος που υπάρχει στη Γη.

Σε προστάζω να χτίσεις μία Κιβωτό.

Και ο Θεός παραδίδει στον Νώε τα σχέδια για την Κιβωτό.

Με φόβο Κυρίου ο Νώε παίρνει τα σχέδια και συμφωνεί να φτιάξει την Κιβωτό.

Θυμήσου, είπε ο Κύριος, Πρέπει να έχεις τελειώσει την Κιβωτό και να έχεις μαζέψει όλα τα ζώα σε ένα χρόνο.

Ένα χρόνο αργότερα, αρχίζει να σχηματίζεται μια καταιγίδα και όλες οι θάλασσες της Γης έχουν φουρτούνα.

Ο Θεός κοιτάει τι γίνεται και βλέπει τον Νώε να κάθεται στην αυλή του και να κλαίει.

Νώε! Ανακράζει, Που είναι η Κιβωτός;

Συγχώρεσε με Κύριε, παρακαλά ο Νώε, έκανα ό,τι μπορούσα αλλά αντιμετώπισα μεγάλα προβλήματα.

Πρώτα-πρώτα έπρεπε να πάρω άδεια για την κατασκευή και τα σχέδια που μου έδωσες δε συμφωνούσαν με τον ισχύοντα κανονισμό.

Χρειάστηκε να προσλάβω ναυπηγό και να ξαναγίνουν τα σχέδια από την αρχή.

Μετά βρέθηκα σε διαμάχη με το Λιμενικό για το αν χρειαζόταν η Κιβωτός σύστημα πυρασφάλειας, βάρκες και σωσίβια.

Μετά μου έκανε καταγγελία ο γείτονας μου, γιατί παραβίαζα λέει τα όρια δόμησης χτίζοντας την Κιβωτό στην αυλή μου, και έτσι χρειάστηκα άδεια και από την Πολεοδομία.

Είχα πρόβλημα και να βρω ξύλα για την Κιβωτό γιατί υπήρχε απαγόρευση υλοτόμησης για την προστασία της Πιτσιλωτής Κουκουβάγιας.

Τελικά κατάφερα να πείσω την Υπηρεσία Προστασίας Δασών πως χρειαζόμουν το ξύλο για να σώσω τις κουκουβάγιες.

Αλλά όμως ο Οργανισμός Προστασίας Ζώων δεν με άφηνε να πιάσω κουκουβάγιες.

Και έτσι δεν έχουμε κουκουβάγιες.

Μετά οι ξυλουργοί κατέβηκαν σε απεργία, αλλά κατάφερα να έρθω σε συμφωνία με το σύλλογο τους.

Τώρα έχω 16 ξυλουργούς να δουλεύουν στην Κιβωτό, αλλά δεν έχω κουκουβάγιες Όταν άρχισα να μαζεύω τα υπόλοιπα ζώα, μου έκανε μήνυση μία ομάδα ακτιβιστών, γιατί θα έπαιρνα μόνο δύο από κάθε είδος.

Όταν ξεμπέρδεψα με αυτή τη μήνυση με ενημέρωσαν από το ΥΠΕΧΩΔΕ ότι δεν γινόταν να συνεχιστούν οι εργασίες αν δεν κάνω δήλωση για την επίδραση στο περιβάλλον του σχεδιαζόμενου κατακλυσμού.

Δεν τους αρέσει η ιδέα ότι δεν έχουν αρμοδιότητα στις αποφάσεις του Δημιουργού του Σύμπαντος.

Μετά οι τοπογράφοι τους Στρατού απαίτησαν χάρτη της προτεινόμενης ροής των υδάτων του κατακλυσμού.

Εγώ τους έστειλα μία υδρόγειο.

Αυτές τις μέρες προσπαθώ να λύσω ένα ζήτημα με την Επιτροπή Ισότητας, που λένε ότι κάνω διακρίσεις επειδή δεν θα πάρω ανθρώπους που δεν πιστεύουν σε Εσένα, Κύριε.

Μου έστειλαν και αυτή την ειδοποίηση με δικαστικό επιμελητή ότι οφείλω φόρο και πρόστιμο γιατί δεν δήλωσα την Κιβωτό ως σκάφος αναψυχής.

Τώρα η εφορία έχει παγώσει τις καταθέσεις μου γιατί πιστεύουν ότι φτιάχνω την Κιβωτό για να φύγω από την χώρα για να μην πληρώσω φόρους.

Και ακόμη δεν έχει αποφασίσει το Συμβούλιο της Επικρατείας αν ο Κατακλυσμός είναι αντισυνταγματικός, αφού πρόκειται για θρησκευτική πράξη.

Πραγματικά, δεν υπάρχει περίπτωση να τελειώσω για τουλάχιστον 5 - 6 χρόνια.

Και τότε άρχισε να καθαρίζει ο ουρανός, να λάμπει ο ήλιος και να ηρεμούν οι θάλασσες.

Το ουράνιο τόξο στόλισε τον ορίζοντα.

Ο Νώε κοίταξε τον Θεό με ελπίδα.

Κύριε, αυτό σημαίνει ότι δεν θα καταστρέψεις όλα;;;

Και απάντησε ο Θεός,

Μπα, δε βαριέσαι. Ας το κάνει η κυβέρνηση...

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

arrow%20up.gif κα-τα-πλη-κτι-κο!!!!!! αυτο με την κουκουβαγια ειδικα ξεφευγε χαχαχα... :lol::lol:

και η πρωτη εντολη τελικα ηταν..... ου μπλεξεις!....

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

-τι πιο μικρο ελληνικο αγαπησα?

-μερικες λεξεις απο το κρητικο ιδιωμα που κυκλοφορουν ακομη στο στομα των απλων ανθρωπων ,υψωνοντας την καθημερινοτητα στη σφαιρα της καθαρης ποιησης -ανεντρανισμα ( σταση που δειχνει ηθος και περηφανια) ,δροσοσταλιζει(ψιλοβρεχει) , μελιχλωρο( νωπο) ,πετραλαλητος (σιωπηλος σαν πετρα) και πολλες αλλες με αρχαιο αρωμα.

απο την συνεντευξη της Μαρινας Λαμπρακη-Πλακα στο Κ της Καθημερινης.

δεν υπαρχει ομορφοτερο πραγμα απο το να παρατηρεις την γλωσσα, ειναι ολοζωντανος οργανισμος.

και τι να πρωτοπω για την κυρια Λαμπρακη Πλακα , εχει το ταλεντο οχι μονο να συνεπαιρνει το κοινο , αλλα να το ταξιδευει , την ακους και ζωγραφιζει εμπρος σου πινακες , μονο ενα βαθια καλλιτεχνικο μυαλο σαν το δικο της μπορει να αφουγκραζεται την γλωσσα και οχι να την μιλαει μονο, αλλα να την ¨ακουει ¨, να την νιωθει με καθε αισθηση. η γλωσσα δεν ειναι το μεσον , νιωθω οτι για καποιους ιδιαιτερα προικισμενους ανθρωπους σαν και αυτην, η ηδονη της γλωσσας γινεται και σκοπος .μαθητεια και εμπειρια .

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ρεεεε παιδια???Η Μαχη Λαμάρ ???Κανεις πια??? :lol:

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Πονάαααωωωω...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Κανεις για την Μαχη Λαμαρ???? :lol:

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

και γω ποναω.................... embond

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αυτές τις μέρες πέρασα σχεδόν από τη μισή (και παραπάνω) χώρα. Λοιπόν ταξίδεψα οδικώς μέσω των γνωστών "φονικών" δρόμων Πατρών-Κορίνθου, Μαλιακό, Τέμπη και το κομμάτι Θεσσαλονίκης-Καβάλας (Στρυμόνας-Νέα Πέραμος), που ακόμα δεν έχει ολοκληρωθεί η Εγνατία. Έχουμε και λέμε: Μαλιακός, Τέμπη από τα πιο εύκολα σημεία, οι οδηγοί πολύ προσεκτικοί και μάλιστα το μισό "πέταλο" είναι ήδη βελτιωμένο με αυτοκινητόδρομο και τούνελ. Στρυμόνας-Νέα Πέραμος μια μέση κατάσταση, αν δεν έχει κίνηση παλεύεται, αν έχει => απρόσεκτοι οδηγοί => σφαγείο. Πατρών-Κορίνθου => ούτε στον χειρότερο εχθρό μου: όλοι οδηγούν σαν να θέλουν να αυτοκτονήσουν, λεωφορείο να προσπερνάει νταλίκα σε στροφή και δε συμμαζεύεται...

Έχω την εντύπωση πως τα μεγάλα ατυχήματα, με θύματα παιδιά, που έχουν γίνει στο Μαλιακό και στα Τέμπη μας έχουν θορυβήσει και οδηγούμε πιο προσεκτικά σε εκείνα τα σημεία. Ελπίζω -και το απεύχομαι -να μη χρειαστεί να γίνει και στην Πελοπόννησο κάτι αντίστοιχο για να βάλουμε μυαλό...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Από τα 500 χιλιόμετρα της εθμικής οδού Αθηνών - Θεσσαλονίκης τα 460 είναι με διπλή λωρίδα ανά κατεύθυνση και με τοιχίο στη μέση.

Έχουν απομείνει 40 χιλιόμετρα προς παράδοση στις Θερμοπύλες-Λαμία-Στυλίδα-Ράχες, το οποίο δίνεται σταδιακά και μέχρι τέλος του 2009 θα αποτελεί ο Μαλιακός απλά ένας παλιός εφιάλτης και ακόμα 20 χιλιόμετρα στα Τέμπη-Πλαταμώνας τα οποία θα...θα....θα....τελειώσουν ......σύντομα......το 2020 ελπίζω.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Κάτι που έπρεπε να είχε γίνει από το 1960, τουλάχιστο στο βασικό άξονα Αθήνας - Θεσσαλονίκης! Στην Ιταλία (είχα περάσει οδικώς το 1998) ο συνδυασμός γέφυρα-τούνελ-γέφυρα είναι κάτι πολύ κοινό κι εδώ μόλις φτιάξουμε κανά δυο τούνελ 1-2 km, κάνουμε λες και καταφέραμε κανένα θαύμα...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ορίστε και η εθνική τραγωδία που πονάει και αιμορραγεί τη χώρα και κανένας πολιτικός, μέχρι σήμερα, δεν έχει ενδιαφερθεί ουσιαστικά:

Κατά τα άλλα έχουμε εχθρούς γύρω τριγύρω, ενώ εδώ μέσα κανένα... :antegeia:

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

οι 13 πιο ΗΛΙΘΙΕΣ ερωτήσεις...

01. Γυρίζεις σπίτι κατάκοπος και σου λένε: - Ήρθες;

(Όχι έρχομαι σε 10 λεπτά!)

02. Σε παίρνουν τηλέφωνο στο σταθερό: - Έλα ρε σπίτι είσαι;

( Όχι, είμαι στο χωράφι κι έχω κάνει εκτροπή!)

03. Σε καφετέρια: - Ένα frappe γλυκό, χωρίς.

- Χωρίς γάλα;

(Όχι, χωρίς καλαμάκι!)

04. Συναντιέσαι με ένα φίλο: - Έλα ρε που είσαι;

(Στην απέναντι γωνία!)

05. Ανάβεις στο θερμοσίφωνο: - Θα κάνεις μπάνιο;

(Όχι το άναψα για να καίει ρεύμα!)

06. Ντύνεσαι και ετοιμάζεσαι να φύγεις, οπότε ακούς: - θα βγεις;

( Όχι, προβάρω ρούχα!)

07. Τρως το φαΐ, ζητάς δεύτερο πιάτο και σου λένε: - Σ' άρεσε;

(Όχι, αλλά μη σε προσβάλω!)

08. Λες στον άλλο ότι βρήκες κοπέλα και σου λέει: - Καλή είναι;

(Όχι αλλά μια ψυχή που είναι να βγει...)

09. Έρχεται ο υδραυλικός σπίτι και ο ιδιοκτήτης τον ρωτάει: - Ήρθατε για τη

βρύση;

(Όχι! Ν' αλλάξω μια λάμπα & να κρεμάσω και τις κουρτίνες!)

10. Δώδεκα τη νύχτα, βάζεις πιτζάμες, λες καληνύχτα και πας στο δωμάτιό σου

οπότε σε ρωτάνε:

- Πας για ύπνο;

(Όχι πάω να ρίξω μπετά σε μια οικοδομή!)

11. Κάθεσαι σε καφετέρια και περνάει γνωστός: - Α, εδώ κάτσατε;

( Όχι, ολογράμματα είμαστε)

12. Πας στο βενζινάδικο, κατεβαίνεις από το αμάξι και ανοίγεις το πορτάκι

της βενζίνης:

- Βενζίνη θέλεις;

(Όχι, να του βάλω πορτοκαλάδα).

13. Καλείς κλειδαρά, έρχεται μετά από 40 λεπτά και σε βρίσκει από έξω: -

Κλειδώθηκες από έξω;

( Όχι, απλά βρίσκω εναλλακτικούς τρόπους να ανοίγω πόρτες

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μπορεί να μη βλέπω ματς αλλά σίγουρα ακούω τι γίνεται στις κερκίδες ΛΟΛ

Νταξ, ακόμα κ από εδώ είναι τρέλα λέμε!!

Τροποποιήθηκε από Profiterol

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Χααα! Πέτυχα τον πιο ωραίο εσπρέσσο φραπε γλυκό με γάλα! Χααα! Σας έχω! :lol:

(πωωωω μην πείτε ότι είμαι απόλυτη...)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μιας και ξανάπεσε σήμερα στα χέρια μου…

«Αιρετικά»

Από τον Ρένο Ρώτα/ ιατρό παθολόγο

Ας αλλάξουμε επίπεδο. Ας εγκαταλείψουμε για λίγο την επιστήμη για να περιπλανηθούμε μια φορά στο χώρο του μύθου.

Το αετόπουλο

Μια φορά κι έναν καιρό ήταν κάποιος που ασχολιότανε με τα πουλιά. Γύριζε σε βουνά και δάση και χωριά και πολυκατοικίες, μελετούσε τα πουλιά και κρατούσε σημειώσεις. Μια μέρα σε ένα σπίτι στον πέμπτο όροφο βρήκε έναν τύπο με ένα μεγάλο κλουβί. Μέσα στο κλουβί, πάνω σε ένα κλαρί καθόταν ένα όμορφο πουλί με ένα μεγάλο και γαμψό ράμφος και κάτι νύχια μεγάλα, που αγκαλιάζανε ολόκληρο το κλαρί. Η πόρτα του κλουβιού ήταν ανοιχτή.

«Μα αυτό το πουλί είναι αετόπουλο» , είπε στον σπιτονοικοκύρη. «Πρώτη φορά στη ζωή μου βλέπω ένα αετόπουλο σε κλουβί. Περιμένεις να κελαϊδήσει;», τον ρώτησε.

«Οι αετοί δεν κελαϊδάνε. Οι αετοί πετάνε στα ψηλά βουνά και επιθεωρούνε όσα γίνονται στο μεγάλο βασίλειο των πουλιών».

«Μα δε βλέπεις πως του έχω ανοίξει την πόρτα;», είπε ο σπιτονοικοκύρης. «Δε θέλει να βγει να πετάξει.» Και πρόσθεσε. «Δε βλέπεις πως είμαι σε απόγνωση».

Ο ειδικός για τα πουλιά μπερδεύτηκε. Τώρα τι να πρωτοκοιτάξει; Το πουλί που δεν ήθελε να πετάξει ή την απόγνωση του σπιτονοικοκύρη.

«Το δίλημμα με ξεπερνάει», είπε στον σπιτονοικοκύρη. «Θέλω να κοιμηθώ!».

Εκείνος του έφερε ένα μαξιλάρι και ο ειδικός ακούμπησε το κεφάλι του δίπλα από το κλουβί και κοιμήθηκε. Στο όνειρό του άκουσε το αετόπουλο να του λέει: «Μια φορά κι έναν καιρό ήταν ένα αετόπουλο. Από νωρίς μπορούσε να διακρίνει κανείς τον περήφανο χαρακτήρα του. Το αγέρωχο βλέμμα του έδειχνε πως πολύ γρήγορα θα κατάφερνε να πετάξει ελεύθερο στους αιθέρες. Όμως, κάποιοι το ζήλεψαν και το αιχμαλώτισαν. Το έκλεισαν σε ένα κλουβί και κάθε μέρα τού μιλούσαν και τού συμπεριφέρονταν ωσάν να ήταν αηδόνι. Ήθελαν να εξαφανίσουν από μέσα του κάθε σημάδι που θα φανέρωνε κάποια μέρα τον περήφανο αετό. Έτσι μεγάλωνε το αετόπουλο και μέρα με τη μέρα ξεχνούσε όλο και περισσότερο. Ξεχνούσε τους ουρανούς, το πέταγμα, την ελευθερία. Σιγά- σιγά άρχισε να συμπεριφέρεται σαν αηδόνι. Μόνο το βλέμμα του δεν είχε «γαληνέψει». Παρέμεινε αγέρωχο. Ό, τι και να του έκαναν, η σπίθα που τρεμόπαιζε στα μάτια του δεν έσβηνε. Το αετόπουλο είχε κρατήσει βαθιά- βαθιά μεσ’ στην καρδιά του, εκεί που μόνον αυτό μπορούσε να βλέπει, ένα πολύ μικρό κομμάτι από τον αετό που οι άλλοι τόσο είχαν ζηλέψει…».

Σε αυτό ακριβώς το σημείο ο ειδικός ξύπνησε.

«Πάμε», είπε στον σπιτονοικοκύρη.

Με το κλουβί και το αετόπουλο ανέβηκαν σε ένα ψηλό και άγριο βουνό. Στην κορυφή είπε -ο ειδικός για τα πουλιά- στο αετόπουλο: «Μη φοβάσαι! Δοκίμασε! Αν δεν τα καταφέρεις, ξαναγύρισε!»

«Εγώ δεν φοβάμαι να πετάξω», είπε το αετόπουλο.

«Τότε;», ρώτησε ξαφνιασμένος ο ειδικός.

«Ντρέπομαι!»

«Τι;»

«Που δεν είμαι αηδόνι!»

Ο ειδικός ξαναξαφνιάστηκε. Έξυσε κάμποση ώρα το κεφάλι του και μετά είπε: «Κατάλαβα! Τότε πέταξε πρώτα κι αν δεν σου αρέσει γύρνα πίσω κι εγώ θα σου κόψω τα νύχια και το ράμφος και θα σε μάθω να κελαϊδάς».

Το αετόπουλο πέταξε. Ο νοικοκύρης και ο ειδικός περίμεναν, περίμεναν, ώσπου νύχτωσε, αλλά το αετόπουλο δεν ξαναγύρισε. Έτσι, την άλλη μέρα επέστρεψαν με το άδειο κλουβί στην πολυκατοικία.

Εκεί έζησαν εκείνοι καλά κι εμείς καλύτερα.

ΥΓ. Το παραμύθι αυτό είναι φάρμακο! Αντιλαμβανόσαστε, φίλοι αναγνώστες, τη «γεύση» του; Μπορείτε να περιγράψετε την όποια επίδρασή του; Με τις απόψεις σας θα επιστρέψουμε στο επίπεδο της επιστήμης.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

emarup νταξ'

αυτο ηθελα τωρα για να αποτελειωσω...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

GOD OF WAR II

PS2

39406.jpg

emcolgate πολύ καλό!!!

(καλό σενάριο, δράση, γραφικά και ξύλο - μεχεχεχεχε)

και μια φώτο που μαρέσει από το GOD OF WAR: CHAINS OF OLYMPUS

PSP

god_of_war_chains_of_olympus_06-l.jpg

:rolleyes:

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Θα μπορούσε να πει κανείς ότι είναι ακατάλληλο για διάφορους λόγους.

Όμως, το παρακάτω λινκ μη το διαβάσετε σίγουρα εάν δεν έχετε διάθεση για χιούμορ.

Ευχαριστώ.

http://stape.wordpress.com/

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Δεν μου άρεσε τόσο το god of war. Αντίθετα λάτρεψα το crisis core, final fantasy. Απείρως εθιστικότερο, πιο φροντισμένη παραγωγή, πωρωτικό σύστημα μάχης, υποβλητική μουσική, συγκινητικό τέλος κ το πιο σημαντικό από όλα, ΜΠΙΓΚ ΓΟΥΕΠΟΝΣ

M03410179-01.jpg 

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

emarup Αλήθεια θα το δοκιμάσω!

Τώρα παίζω λανάκι Dawn of War, στο mode hard διότι το insane δεν παλεύεται! :D

YES!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

πώ-πώ...τι ξέθαψα όταν καθάριζα εχθές τη βιβλιοθήκη...

ένα αφισάκι για το γμ , που είχα φτιάξει 3-4 χρόνια πριν

("αντιγράφοντας" τον Αρκά)

τώρα έχει ιστορική/συλλεκτική αξία....χιχιχιχιιχχ....

:P:rolleyes::P

post-386-1220173079_thumb.jpg

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

πολυ ωραιο τικ τακ...φιλοεχνος ε?ωραιο ειναι ν ζωγραφιζεις...και μενα μ αρεσει πολυ...τωρα που το θυμηθηκα,ασχετο,εφαγα τικ τακ μετα απο πολλα χρονια και πολυ μου αρεσε...μικρα θυμαμαι υπηρχαν και κατι βραχιολια με χαντρες-καραμελες...πολλη πλακα ειχαν...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση