Jump to content
Sign in to follow this  
serme

Μπέρδεμα..

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!Φέτος τελείωσα την Β' Λυκείου οπότε όπως καταλαβαίνετε μου έμεινε ένας χρόνος..Αρχικά ήμουν αποφασισμένος για το τι ήθελα να ακολουθήσω..Πρίν πολλά χρόνια,νομίζω τρίτη δημοτικού,είχα βγεί να πάω στο περίπτερο..καποια στιγμή μια κυρία μεγάλης ηλικίας μου ζήτησε βοήθεια γιατί δεν ένιωθε καλά(μου είχε πεί ότι κάτι είχε αλλά δεν θυμάμαι τι..πάνε χρόνια)..την κράτησα απο το χέρι κ την επέστρεψα σπίτι της..εκείνη την στιγμή μου είπε ένα "βαθύ" ευχαριστώ κ ένιωσα φανταστικά..!Από τότε έβαλα στόχο να γίνω γιατρός γιατί δεν υπάρχει ωραιότερο συναίσθημα(κατά τη γνώμη μου) απο όταν σου λέει κάποιος ευχαριστώ που με βοήθησες (αναφερόμενος στην υγεία)..Τα πάω αρκετά καλά στο σχολείο στα μαθήματα κατέυθυνσης,πήρα το Proficiency και το πρώτο πτυχίο Γερμανικών (γιατί σκέφτομαι και για εξωτερικό).Σκέφτομαι Ιατρική με ειδικότητα Παιδιατρική καθώς και Οδοντιατρική..Όμως έχω ένα πρόβλημα..στην πρώτη μου επιλογή αγχώνομαι διότι είναι πολλά τα χρόνια και στη δεύτερη αγχώνομαι για το πως θα μάθω ΟΛΑ αυτά που βλέπω ότι κάνει ο οδοντίατρος μου..Οποιαδήποτε συμβουλή θα μου φανεί χρήσιμη..Ευχαριστω για την κατανόηση και συγνώμη για το σχετικά μεγάλο post..

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και πού να δεις πώς θα μάθεις όλα αυτά που κάνει ο γιατρός σου :P

Να ακολουθήσεις αυτό που θες, αν σκέφτεσαι τα χρόνια τότε μάλλον δεν το θες και τόσο πολύ. Για εξωτερικό στις χώρες που φαντάζομαι, με βάση τις γλώσσες που αναφέρεις, μη σκέφτεσαι τα προπτυχιακά, εκτός κι αν είσαι από τους ελάχιστους τυχερούς. Αργότερα για ειδικότητα βέβαια αλλάζουν τα πράγματα, αλλά ακόμα είναι πολύ νωρίς. ;)

Και σε ό,τι αφορά την ειδικότητα έχεις να αλλάξεις τουλάχιστο 10 προτιμήσεις κατά τη διάρκεια των σπουδών σου, εγώ την παιδιατρική ούτε που την είχα στις πρώτες προτεραιότητες όταν ήμουν 1ο - 2ο έτος, τώρα που ξεκίνησα είμαι πολύ ευχαριστημένος και ελπίζω να συνεχίσω έτσι. :)

Μεγάλο post; Ούτε μαξιλαροθήκη δεν το λες. :P:lol:

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Θα δείξει :P Γενικά πώς είναι τα πράγματα στην Ιατρικη?Αναφέρομαι στα μαθήματα κ στο βαθμό δυσκολίας τους..Γνωρίζω τα μαθήματα των εξαμήνων όμως δεν έχω ιδέα κατα πόσο δύσκολα είναι..ακούω συνεχώς από άτομα που ρωτάω "άσε πολύ διάβασμα..πολύ διάβασμα.." κ μάλιστα ένας γιατρός μου είχε προτείνει να προσανατολιστώ αλλού..τόσο δύσκολα είναι? :o

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

αν εχεις ρωτησει εναν γιατρο και σου προτεινε να προσανατολιστεις αλλου τοτε μαλλον εχεις ρωτησει μονο εναν γιατρο :P

ψαξε λιγο το φορουμ θα βρεις παρομοια θεματα...

μια λεξη με ολες τις πιθανες εξηγησεις νομιζω πως χαρακτηριζει την ιατρικη: π...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

εγω θα σου προτινα να γινεις ζιγκολο.. δεν εχεις ιδεα ποσες ζωες γυναικων θα σωσεις και ποσα ευχαριστω που επιτελους καποιος τις εφερε σε οργασμο και βοηθησε στην καλη σωματικη κ ψυχικη τους υγεια. λιγοτερα χρονια, λιγοτερο διαβασμα και χωρις μεταναστευση :rolleyes:

Τροποποιήθηκε από ho·mun·cu·li

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
εγω θα σου προτινα να γινεις ζιγκολο.. δεν εχεις ιδεα ποσες ζωες γυναικων θα σωσεις και ποσα ευχαριστω που επιτελους καποιος τις εφερε σε οργασμο και βοηθησε στην καλη σωματικη κ ψυχικη τους υγεια. λιγοτερα χρονια, λιγοτερο διαβασμα και χωρις μεταναστευση :rolleyes:

για επιπλεον πληροφοριες δες το τοπικ Η ΚΟΠΕΛΑ ΔΙΠΛΑ ΦΩΝΑΖΕΙ ΔΥΝΑΤΑ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ..!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Συγκεκριμένα, "βαθιά" ευχαριστώ..

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Θα δείξει :P Γενικά πώς είναι τα πράγματα στην Ιατρικη?Αναφέρομαι στα μαθήματα κ στο βαθμό δυσκολίας τους..Γνωρίζω τα μαθήματα των εξαμήνων όμως δεν έχω ιδέα κατα πόσο δύσκολα είναι..ακούω συνεχώς από άτομα που ρωτάω "άσε πολύ διάβασμα..πολύ διάβασμα.." κ μάλιστα ένας γιατρός μου είχε προτείνει να προσανατολιστώ αλλού..τόσο δύσκολα είναι? :o

σε παραπεμπω στο post του αδελφου born emardown

Η Ιατρική είναι σαν τον ΜΠΑΟΚ. Εξού και τα παρακάτω συνθήματα:

Ακόμη και αν δε υπήρχες Ιατρική, πάλι Ιατρική θα διάλεγα.

Ιατρική κ ας μην μπιπ ποτέ.

Από τη στιγμή που έχεις δεύτερες σκέψεις απέκλεισέ την απλώς.

ο jesus να σε βοηθησει να παρεις τη σωστη αποφαση/

paok11.jpg

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Κοίτα να δεις... Αν θες να έρθεις στην κόλαση έλα... Κανείς δε θα χει πρόβλημα, για έναν ακόμα.. Αλλά, sweet babe........ ποιος είπε ότι είναι άσχημα στην κόλαση;;;

Χωρίς πλάκα εγώ και μόνο από αυτό που έγραψες σου λέω να έρθεις, με καλύπτει το κίνητρο σου... Χρειαζόμαστε ανθρώπους που έρχονται επειδή αγαπάνε αυτή την επιστήμη και όσα μπορεί να προσφέρει, γιατί θα εκπλαγείς όταν ανακαλύψεις πόσοι είναι μέσα και πονοκεφαλιάζουν πως θα περάσουν τα μαθήματα μόνο γιατί ο μπαμπάς είναι γιατρός και έχουν ''στρωμένη δουλειά'', για να σκάσει η γειτόνισσα που ο γιος της πέρασε ιχθυοκαλλιέργειες στη σάμο, για να ρίξουν την Κούλα κλπ...Να ξέρεις πως ναι έχει κόπο αν θες να γίνεις γιατρός και να δουλεύεις τον κόσμο. Αλλά ποτέ δε νιώθεις οτι χάνεται το νόημα, ποτέ δε λες οτι δεν αξίζει ο κόπος σου, αφού αύριο αυτή η σελίδα που διαβάζεις θα σε βοηθήσει να βοηθήσεις έναν άνθρωπο! Κι επιπλέον, θα ασχοληθείς με πράγματα που αλλιώς δε θα σε απασχολούσαν ποτέ και μπροστά σου θα ανοιχτεί ένας μαγικός καινούριος κόσμος που ούτε φανταζόσουν πως υπήρχε: το ίδιο το ανθρώπινο σώμα!

(από τα σόκιν σχόλια των αγαπητών συναδέλφων πήρες μια γεύση από το κλασικό καυστικό-με υπονοούμενα-γύρω απο το σεξ ιατρικό χιούμορ...Όλοι την έχουμε τη δοσούλα μας για να ξεσκάμε από το διάβασμα...έτσι θα γίνεις και εσύ!!!) :anavwfwties:

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Κοίτα να δεις... Αν θες να έρθεις στην κόλαση έλα... Κανείς δε θα χει πρόβλημα, για έναν ακόμα.. Αλλά, sweet babe........ ποιος είπε ότι είναι άσχημα στην κόλαση;;;

Χωρίς πλάκα εγώ και μόνο από αυτό που έγραψες σου λέω να έρθεις, με καλύπτει το κίνητρο σου... Χρειαζόμαστε ανθρώπους που έρχονται επειδή αγαπάνε αυτή την επιστήμη και όσα μπορεί να προσφέρει, γιατί θα εκπλαγείς όταν ανακαλύψεις πόσοι είναι μέσα και πονοκεφαλιάζουν πως θα περάσουν τα μαθήματα μόνο γιατί ο μπαμπάς είναι γιατρός και έχουν ''στρωμένη δουλειά'', για να σκάσει η γειτόνισσα που ο γιος της πέρασε ιχθυοκαλλιέργειες στη σάμο, για να ρίξουν την Κούλα κλπ...Να ξέρεις πως ναι έχει κόπο αν θες να γίνεις γιατρός και να δουλεύεις τον κόσμο. Αλλά ποτέ δε νιώθεις οτι χάνεται το νόημα, ποτέ δε λες οτι δεν αξίζει ο κόπος σου, αφού αύριο αυτή η σελίδα που διαβάζεις θα σε βοηθήσει να βοηθήσεις έναν άνθρωπο! Κι επιπλέον, θα ασχοληθείς με πράγματα που αλλιώς δε θα σε απασχολούσαν ποτέ και μπροστά σου θα ανοιχτεί ένας μαγικός καινούριος κόσμος που ούτε φανταζόσουν πως υπήρχε: το ίδιο το ανθρώπινο σώμα!

(από τα σόκιν σχόλια των αγαπητών συναδέλφων πήρες μια γεύση από το κλασικό καυστικό-με υπονοούμενα-γύρω απο το σεξ ιατρικό χιούμορ...Όλοι την έχουμε τη δοσούλα μας για να ξεσκάμε από το διάβασμα...έτσι θα γίνεις και εσύ!!!) :anavwfwties:

Εκεί που λέω ''να δουλεύεις τον κόσμο ''ήθελα να γράψω ''όχι να δουλεύεις τον κόσμο ''οκ; μην παρεξηγηθούμε...απλώς διαβάζω όλη μέρα φυσιολογία και ο εγκέφαλος κλάταρε...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
για να σκάσει η γειτόνισσα που ο γιος της πέρασε ιχθυοκαλλιέργειες στη σάμο

Στη Σάμο τρώνε φρέσκο ψάρι του πελάγους :rolleyes::bloodomen:

Τροποποιήθηκε από doctcom

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Σε ευχαριστώ πολύ! :) Απλά το μόνο που με αγχώνει είναι όπως είπα κ παραπάνω το πώς θα μάθω όταν με το καλό περάσω όλα αυτά περί Ιατρικής..ξέρω,δεν θα έπρεπε να αγχώνομαι για κάτι τέτοιο αλλά έλα όμως που έχω κολλήσει! :blink: Και πρέπει να "ξεκολλήσω" το συντομότερο δυνατόν γιατί δεν θέλω να φτάσω στις Πανελλήνιες κ να σκέφτομαι αυτό,διότι με αυτή τη σκέψη δεν θα τα καταφέρω.. emhelp

(Θα το έχω υπόψην μου το χιούμορ :P )

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Σε ευχαριστώ πολύ! :) Απλά το μόνο που με αγχώνει είναι όπως είπα κ παραπάνω το πώς θα μάθω όταν με το καλό περάσω όλα αυτά περί Ιατρικής..ξέρω,δεν θα έπρεπε να αγχώνομαι για κάτι τέτοιο αλλά έλα όμως που έχω κολλήσει! :blink: Και πρέπει να "ξεκολλήσω" το συντομότερο δυνατόν γιατί δεν θέλω να φτάσω στις Πανελλήνιες κ να σκέφτομαι αυτό,διότι με αυτή τη σκέψη δεν θα τα καταφέρω.. emhelp

(Θα το έχω υπόψην μου το χιούμορ :P )

Όπως λέει η σοφή γνωστή ρήση: Κάθε μεγάλο ταξίδι αρχίζει με το πρώτο μικρό βήμα. Αρκεί να τολμήσεις να το κάνεις!

(Σου εύχομαι να ξεμπλέξεις γρήγορα με το σχολείο, να περάσει εύκολα το ηλίθιο-πίστεψε με,ηλίθιο-άγχος των πανελληνίων, και να πάρεις το εισιτήριο για την ιατρική ή όποια άλλη σχολή θες αν αλλάξεις γνώμη τελικά. Καλή επιτυχία από τώρα!)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Όπως λέει η σοφή γνωστή ρήση: Κάθε μεγάλο ταξίδι αρχίζει με το πρώτο μικρό βήμα. Αρκεί να τολμήσεις να το κάνεις!

ας μιλησουμε για ποιηση! :lol:

Σύνδεσμος στη δημοσίευση