Jump to content
Sign in to follow this  
pablito

Ρύθμιση όρων απασχόλησης των νοσοκομειακών ιατρών του ΕΣΥ

Recommended Posts

17ωρη είναι η εφημερία καθημερινής (Δευτέρα-Παρασκευή), μια και το πρωινό ωράριο έγινε 7ωρο...(άρθρο 2).

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους
Τάσο, για να μη δημιουργηθούν λανθασμένες εντυπώσεις, αυτό που λες παραπάνω για 24ωρη εφημερία είναι λάθος...

Ο νόμος μιλάει για κάθε ενεργό εφημερία, είτε 24ωρη είτε 17ωρη, αρκεί βεβαίως να είναι ενεργός εφημερία και όχι μεικτή.

Συνέχισε την καλή δουλειά όσον αφορά την ενημέρωση όλων μας!

ποιες ειναι οι 17ωρες ενεργεις? και ποια ειναι η διαφορα τους απο τις μικτες?

πλάκα κάνεις ρε Φωτεινούλα; Είναι δυνατόν να ρωτάς εσύ τέτοια πράγματα; :anavwfwties:

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Τώρα χαλαρώνω λίγο... Όπως είπα χθες σας δίνω το χαρτί που απέστειλε το Γραφείο Προσωπικού στους Διευθυντές του Νοσοκομείου μου. Ίσως να αποτελέσει πρότυπο για Γραφεία Προσωπικού άλλων Νοσοκομείων που αργοπορούν να αποστείλουν κάτι παρόμοιο.

repo.th.jpg

Το αποτέλεσμα του παραπάνω εγγράφου είναι πως ο Διευθυντής μου σήμερα μας κάλεσε όλους (Ειδικευμένους και Ειδικευόμενους) για να δούμε τι θα κάνουμε με το ζήτημα και την επόμενη βδομάδα έχω το 1ο μου ρεπό. Τα ρεπό είναι (όπως είπε ο ίδιος) υποχρεωτικά και πρέπει να τα παίρνουμε. Απλά δε μας βγαίνει με τίποτα το πρόγραμμα και (πάντα σύμφωνα με αυτόν) θα χάσουμε σε κλινική εμπειρία αν λείπουμε 7-8 εργάσιμες μέρες το μήνα. Του απάντησα πως ΑΝ το πρόγραμμα της ημέρας είναι ενδιαφέρον για την εκπαίδευσή μου και ΑΝ η εφημερία ήταν ξεκούραστη δεν έχω πρόβλημα να παραμείνω να βοηθήσω... :rolleyes: . Τον Απρίλιο είπε πως πρέπει να καθήσουμε όλοι μαζί να βγάλουμε τις εφημερίες για να κάνουμε την νέα κατάσταση όσο το δυνατό πιο ανώδυνη...

Παραδόξως η σημερινή εφημερία κυλάει πιο ήρεμα (όσον αφορά την ψυχολογική μου υγεία) παρά την πληθώρα των περιστατικών...

Καλά ρεπό συνάδελφοι!

ΥΓ. Αρνητική νότα στην ευφορία που με διακατέχει είναι το γεγονός ότι στην αντίστοιχη Πανεπιστημιακή Κλινική οι 8 ειδικευόμενοι αρνήθηκαν να πάρουν ρεπό για να "μη χάσουν τα ειδικά ιατρεία". Απόδειξη του κλίματος εκφοβισμού που θα επικρατήσει σε πολλά Νοσοκομεία.

Φίλε μου ευχαριστούμε για το χαρτί!

Σε ποιό νοσοκομείο αναφέρεται το χαρτί,ωστε να μπορέσουμε να το επικαλεστούμε και στους δικούς μας?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
emarup Γ.Ν. Ιωαννίνων Χατζηκώστα

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Και σε ποια κλινική, αν επιτρέπεται?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Και σε ποια κλινική, αν επιτρέπεται?

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?s=...st&p=271902 :rolleyes:

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Παραδόξως η σημερινή εφημερία κυλάει πιο ήρεμα (όσον αφορά την ψυχολογική μου υγεία) παρά την πληθώρα των περιστατικών...

Καλά ρεπό συνάδελφοι!

ΥΓ. Αρνητική νότα στην ευφορία που με διακατέχει είναι το γεγονός ότι στην αντίστοιχη Πανεπιστημιακή Κλινική οι 8 ειδικευόμενοι αρνήθηκαν να πάρουν ρεπό για να "μη χάσουν τα ειδικά ιατρεία". Απόδειξη του κλίματος εκφοβισμού που θα επικρατήσει σε πολλά Νοσοκομεία.

Έτσι ακριβώς είναι oculista και μπράβο σου που το ψάχνεις το θέμα και ενημερώνεις. Επιτέλους ας καταλάβουν όλοι ότι είναι χρυσή ευκαιρία να καταργηθεί το 32ωρο δουλείας, τώρα που είναι και φρέσκος ο νόμος. Μα πόσο δούλοι ή πουλημένοι ή τρομαγμένα ανθρωπάκια ή γλείφτες(διαλέξτε και πάρτε) μπορεί να είναι οι ειδικευόμενοι που αρνούνται και δεν θέλουν το ρεπό;

Με τα ρεπό αλλάζει τελείως η ποιότητα ζωής των ειδικευομένων αλλά και θα υπάρχει χρόνος για ζωή εκτός νοσοκομείου ,χρόνος για διάβασμα κτλ.

Ελπίζω να μην προδοθούμε για άλλη μια φορά από τους ίδιους μας τους συναδέλφους, και για μια φορά ας δείξουμε αυτοσεβασμό πάνω απόλα. Αν δεν εφαρμοστεί το ρεπό (άρα και το 56ωρο) δεν μας φταίει κανένας Αβραμόπουλος ή μεγαλοσυνδικαλιστής, αλλά η δουλοπρέπεια μας!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Τα νέα για το ρεπό από το γενικό νοσοκομείο λάρισας μετά από συνάντηση που είχανε οι διευθυντές των τμημάτων με τον διοικητή του νοσοκομείου δεν ήτανε πολύ καλά. Συγκεκριμένα δώσανε τη δική τους ερμηνεία στο νόμο ότι το ρεπό χορηγείται για ανάπαυση μετά από εφημερία άρα όταν εφημερεύει κάποιος παρασκευή η σάββατο, δεν υπάρχει λόγος να χορηγείται γιατί η επόμενη μέρα είναι αργία και θα ξεκουραστεί. Το ρεπό επίσης να χορηγείται κατά προτίμηση την επόμενη από εφημερία μέρα.(μιλάω μόνο για ειδεικυόμενους)

Βέβαια όταν επίμονα ρώτησα για το τι προβλέπει ο νόμος πήρα απάντηση πως αν κάποιος το θέλει τόσο πολύ (κοινώς αν θέλει να γίνει ο κακός της κλινικής) από τη στιγμή που το λεει ο νόμος θα το πάρει.

Ήδη υπάρχουν αρκετοί που δεν επιθυμούν το ενδεχόμενα κακό κλίμα που μπορεί να προκύψει και σίγουρα αρκετά ρεπό θα χαθούν. Έτσι και αλλιώς χάθηκαν τα ρεπό της προηγούμενης εβδομάδας γιατί έπρεπε πρώτα να γίνει η προαναφερθείσα συνάντηση και μετά να παρθούν αποφάσεις και το νέο πρόγραμμα θα εφαρμοστεί από σήμερα με όλους τους παραπάνω περιορισμούς.

Τι γίνεται στα υπόλοιπα νοσοκομεία της χώρας?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

To μεγαλειο της μαλακιας ορισμενων προϊσταμενων.Λοιπον,στο νοσοκομειο που κανω ειδικοτητα για να εξυπηρετω το τμημα κανω ολους τους υπερηχους του τμηματος,ιδιως οταν απουσιαζει ο διευθηντης μου(του ακτινολογικου),με αποτελεσμα οι επιμελητες να μην εμφανιζονται ποτε πλεον στον υπερηχο και ιδιως ο διευθηντης του αξονικου που υποτιθεται αναλαμβανει το τμημα των υπερηχων σε αυτες τις περιπτωσεις.Ετσι την προηγουμενη εβδομαδα που ελειπε ο (βασικος)διευ8ηντης την ημερα του ρεπο μου ,αναγκαστηκε να ξεκουνηθει απτο γραφειο του ο διευθηντης του αξονικου και να κανει τους υπερηχους της ημερας.Μετα απο καποια ωρα αρχισε να ρωταει που βρησκομαι.Οταν καταλαβε οτι ελειπα με ρεπο ξεκινησε να λεει στους επιμελητες οτι θα μου κανει αναφορα και τα λοιπα.Το μεσημερι που περασα απτο νοσοκομειο και τον ειδα συμπτωματικα οπως και τις επομενες μερες ουτε μου αναφερε κατι.Εχθες ειπε στον διευθηντη μου οτι εχει κανει αναφορα(αν εχει οντως κανει κατι τετοιο τον ηπιε γιατι απλα σταματαμε να κανουμε υπερηχους και στις εφημεριες και θα αναγκαζονται οι επιμελητες να ερχονται στο νοσοκομειο συν ολη την πρωινη δουλεια των US).Επειδη δεν υπαρχει ουτε μια περιπτωση στο 10000000 να κανω πισω θαθελα να μαθω ποτε ακριβως δημοσιευτηκε το νεο νομοσχεδιο για να ξερω απο ποτε ακριβως ισχυει(ασχετα με το χαρτι που εστειλε το υπουργειο στους διευθηντες).Παρενθεση,ο διευθηντης μου ουτε ειχε ουτε εχει προβλημα με τα ρεπο αλλα ο τρομπας της υποθεσης ειναι τομεαρχης και την εχει δει "κανω οτι θελω".Υστερογραφο:το τμημα δεν αναγνωριζει ουτε μια ωρα υπερηχων ασχετα αν εγω κανω ολα τα πρωινα και φυσικα στις εφημεριες.

Sorry αν σας ζαλισα αλλα συναδελφοι μην κανετε πισω.Βρειτε τα με τους αλλους ειδικευομενους του τμηματος σας για το ποιες μερες θα λειπετε και κανονιστε το προγραμμα σας.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Τα νέα για το ρεπό από το γενικό νοσοκομείο λάρισας μετά από συνάντηση που είχανε οι διευθυντές των τμημάτων με τον διοικητή του νοσοκομείου δεν ήτανε πολύ καλά. Συγκεκριμένα δώσανε τη δική τους ερμηνεία στο νόμο ότι το ρεπό χορηγείται για ανάπαυση μετά από εφημερία άρα όταν εφημερεύει κάποιος παρασκευή η σάββατο, δεν υπάρχει λόγος να χορηγείται γιατί η επόμενη μέρα είναι αργία και θα ξεκουραστεί.
Ο κύριος Ι. Μπρουσκέλης θα ήταν ορθό να ερμηνεύει τους νόμους έτσι όπως ορίζει η ελληνική γλώσσα.

3382433264_44dab79b2f_o.jpg

Αυτό ίσως βοηθήσει μερικούς στην ερμηνεία βασικών λέξεων της ελληνικής γλώσσας.

lex_NEG_big.jpg

Τροποποιήθηκε από tasostheodoridis

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Εννοειται τα ρεπο τα παιρνουμε κανονικα στο τμημα μου εκτος και αν λειπει ο ενας απτους δυο ειδικευομενους με αδεια(ειμαστε μονο 2 στο τμημα)Σε αυτη την περιπτωση τα χανουμε.Τωρα αν θελουμε να παρακολουθησουμε κατι ενδιαφερον ,το οποιο και εχει συμβει,θα κατσουμε μεχρι την ωρα που θελουμε εμεις(την ημερα του ρεπο).

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Τα νέα για το ρεπό από το γενικό νοσοκομείο λάρισας μετά από συνάντηση που είχανε οι διευθυντές των τμημάτων με τον διοικητή του νοσοκομείου δεν ήτανε πολύ καλά. Συγκεκριμένα δώσανε τη δική τους ερμηνεία στο νόμο ότι το ρεπό χορηγείται για ανάπαυση μετά από εφημερία άρα όταν εφημερεύει κάποιος παρασκευή η σάββατο, δεν υπάρχει λόγος να χορηγείται γιατί η επόμενη μέρα είναι αργία και θα ξεκουραστεί.
Ο κύριος Ι. Μπρουσκέλης θα ήταν ορθό να ερμηνεύει τους νόμους έτσι όπως ορίζει η ελληνική γλώσσα.

3382433264_44dab79b2f_o.jpg

Αυτό ίσως βοηθήσει μερικούς στην ερμηνεία βασικών λέξεων της ελληνικής γλώσσας.

lex_NEG_big.jpg

Μονο ενας τροπος υπαρχει για να βοηθησει αυτο,να τους το φερουμε στο κεφαλι!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Τάσο,ουσιαστικά αυτό που προκύπτει από αυτό που ο διευθηντής μου είπε και φαντάζομαι και οι άλλοι διευθηντές των τμημάτων είναι πως για όποιον σώνει και καλά θέλει τα ρεπό θα τα πάρει, αλλά η γενική γραμμή είναι να θολώσουν τα νερά και καλά ότι αν την επόμενη μέρα θα ξεκουραστούμε τι το θέλουμε το ρεπό, δεν βοηθάει και στην εκπαίδευση (εδώ γελάμε) η συχνή απουσία από την εργασία κτλ.

Το πρόβλημα όμως από ότι εγώ καταλαβαίνω δεν είναι οι ανώτεροί μας η ο διοικητής του νοσοκομείου, αυτοί γνωρίζουν ότι δεν μπορούν να παρανομήσουν.

Το πρόβλημα είναι οι ειδικευόμενοι της κλινικής, αν ψαρώσουν οι πολλοί θα μείνουν οι λίγοι που θα φανούν οι κακοί της υπόθεσης και δεν ξέρω αυτό τι αντίκτυπο μπορεί να έχει πράγματι στην έστω και ελάχιστη εκπαίδευσή μας. Ήδη κάτι ακούγεται για μειωμένα χειρουργεία, ιατρεία κτλ...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ξεκαθαρα, οι διευθηνταδες και οι επιμεληταδες εκβιαζουν. Σε εμας ουτε που το συζηταει το ρεπο, το μονο που τον ενδιαφερει ειναι να βγαινει η δουλεια του και τα χειρουργια. Και βεβαια οπως σωστα υποθηκε, το προβλημα δεν ειναι τι θα κανει αυτος (δεν μπορει να κανει τιποτα καθως ο νομος του δινει το δικαιωμα να κοψει αδειες και ρεπο μονο οταν λειπει > 50 % των ιατρων της κλινικης), αλλα τι θα κανουν οι υπολοιποι ειδικευομενοι. Αν ψαρωσουν, εισαι το black sheep of the family κι αν δεν μπεις στο κοπαδι κι εσυ πισσα και πουπουλα. Εγω παντως, σκεφτομαι να το ρισκαρω και συγχαιρω τον Ιταλο για τα κοτσια του (sic).

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

τελικα συλλογοι ειδικευομενων υπαρχουν? τωρα που χρειαζονται μηπως να τους βλεπαμε λιγακι?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Εμείς στο Γενικό Κρατικό Αθηνών Γ.Γεννηματάς τον έχουμε πιεί.Είπαμε για ρεπό και ο διευθυντής γέλαγε!Αυτοί οι 'ανθρωπποι δεν έχουν συνηθίσει σε αξιοπρεπή στάση ειδικευομένων......

ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΠΟΤΕ ΕΦΑΡΜΟΣΤΗΚΑΝ?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Κι είχες μια χαρά όταν θα πήγαινες στο Γενικό Κρατικό..... :rolleyes:

Τώρα ...........πιες τον.....να ησυχάσεις. :P

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Εκβιάζουν με χειρουργεία.Το μόνο που τους νοιάζει είναι η εξυπηρέτηση της πελατείας τους.Ζω γιθα τη στιγμή που το ΚΕΣΥ θα ενδιαφερθεί πραγματικά για την εκπαίδευση των ειδικευομένων.....

Αυτοί να πηγάινουν στο εξωτερικό με λεφτά από τις ετιαρείες με τα υλικά..και εμείς τον πούλο....

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Θες να έρθω να βάλω τάξη;

Ρεμάλια διευθυντάδες....κάτω τα χέρια από το φιλαράκι μου!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αυτοί είναι ούνοι ρε!!πήρα μια εβδομάδα κανονική άδεια και με κοίταζαν με μισό μάτι!!!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ΠΟΝΤΙΟΣ ΚΙ ΕΝΑΝ ΟΜΑΤ`ΘΑ ΗΤΑΝΕ :lol:

ξηγηθήκαμε και εβδομαδιαία αδειούλα ε; :anavwfwties:

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Δεν τους εχουμε αναγκη(εκπαιδευση κατω του μηδενος τουλαχιστον στο συγκεκριμενο νοσοκομειο),αυτοι μας εχουν για να βγαινει η δουλεια.οποτε αν θελουν πολεμο θα τον εχουν και θα δουμε ποιος θα ειναι χαμενος.καλο θαναι να μαστε ενωμενοι για να υπαρχει κοινη γραμμη.οσο μας καλυπτει ο νομος ..παιδες μην φοβαστε τιποτα!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Εκβιάζουν με χειρουργεία.Το μόνο που τους νοιάζει είναι η εξυπηρέτηση της πελατείας τους.Ζω γιθα τη στιγμή που το ΚΕΣΥ θα ενδιαφερθεί πραγματικά για την εκπαίδευση των ειδικευομένων.....

Αυτοί να πηγάινουν στο εξωτερικό με λεφτά από τις ετιαρείες με τα υλικά..και εμείς τον πούλο....

Βασικα ενα ερωτημα που μου ερχεται σφηνα τις πολλες φορες που σκεφτομαι παρομοιως για τους διευθυντοεπιμεληταδες ειναι το εξης.

Οταν εμεις ανελθουμε στις αντιστοιχες θεσεις,θα γινουμε "αυτοι",θα εχουμε την ιδια "εγω κοιταω την παρτη μου και τη τσεπη μου κι εσεις οι μικροι θα περασετε οτι περασα κι εγω" συμπεριφορα ή μηπως οχι?

Δυστυχως δεν εχω λογους να πιστευω υπερ του οχι!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Παιδια για το ρεπο πρεπει να ερθει καποιο χαρτι στο νοσοκομειο η ισχυει απο τη μερα οπυ ψηφιστηκε ο νομος?Επειδη μπαινει Απριλης κ θελω να το συζητησω με τον διευθυντη,να τελειωνουμε με αυτην την ιστορια.Εγω προσωπικα θελω να τα παιρνω να ανοιξω κ κανα βιβλιο,γιατι τιποτα δε μαθαινουμε ουτως η αλλως κ η αυτοεκπαιδευση θελει κ διαβασμα.Επισης ξερει καποιος αν υπαρχει ρυθμιση για το αν θα υπηρετούνται αυτες οι μερες οπως οι αναρρωτικες κ οι ακτινολογικες αδειες?Ειναι σημαντικο,γιατι κανεις δε θελει φανταζομαι να κανει 2 χρονια παραπανω ειδικοτητα λογω ρεπο.Ευχαριστω προκαταβολικα για καθε απαντηση.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Είπαμε για ρεπό και ο διευθυντής γέλαγε!
@palaiologos και σε όσους άλλους έχουν εύθυμους Διευθυντές: Μιλήσατε με το Γραφείο Προσωπικού; Τι λένε για όλα αυτά;

Παιδια για το ρεπο πρεπει να ερθει καποιο χαρτι στο νοσοκομειο η ισχυει απο τη μερα οπυ ψηφιστηκε ο νομος? [...] Επισης ξερει καποιος αν υπαρχει ρυθμιση για το αν θα υπηρετούνται αυτες οι μερες οπως οι αναρρωτικες κ οι ακτινολογικες αδειες?

Το ΦΕΚ τελειώνει έτσι:

"Η ισχύς του παρόντος νόμου αρχίζει από τη δημοσίευσή του στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, εκτός αν ορίζεται διαφορετικά στις επί μέρους διατάξεις του."
Πιο σαφές δεν γίνεται. Αλλά για να σου απαντήσω στην ερώτηση θα σου πω πως το Γραφείο Προσωπικού του δικού μου Νοσοκομείου δεν χρειάστηκε καμία ρύθμιση από τον Βεζίρη εχμ.. τον Υπουργό ήθελα να πω... Και όσο για τις μέρες που "χάνονται" με τα ρεπό τις αναπληρώνουμε με τις αντίστοιχες εφημερίες που είναι εξίσου "διδακτικές".

αν θελουν πολεμο θα τον εχουν και θα δουμε ποιος θα ειναι χαμενος.
Κανείς δεν θα χρειαστεί να πάει σε πόλεμο. Το ρεπό ισχύει και για τους Επιμελητές και Αναπληρωματικούς Διευθυντές οι οποίοι κάνουν (τουλάχιστον στα χαρτιά) ενεργείς εφημερίες. Σε πολλές περιπτώσεις αυτοί θα βοηθήσουν.

Τώρα μου'ρθε! Βρε, λέτε να είναι όλα αυτά μέρος ενός υποχθόνιου σχεδίου για να διαλυθεί εντελώς ή να μείνει ανάπηρο το ρημάδι το ΕΣΥ (και η κινητήρια δύναμη πίσω του, εμείς δηλαδή); Να μας βάλουν δηλαδή να μαλώσουμε μεταξύ μας με αφορμή τα ρεπό; Να αλλάξουν οι όποιες καλές σχέσεις υπήρχαν στην ιεραρχία στα διάφορα τμήματα ώστε μετά να μην μπορούμε καν να απεργούμε ή να πραγματοποιούμε επίσχεση εργασίας για όσα προβλήματα έχουμε φοβούμενοι τις συνέπειες; (Πολύ conspiracy ρε παιδί μου, καλύτερα να κόψω τα κατασκοπικά έργα, ε; emstupid ) Πάντως εγώ (για την ώρα) έχω πάρει 2 ρεπό (σε 4 εφημερίες).

Την Παρασκευή θα ξαναμιλήσουμε στο τμήμα για να οργανωθούμε καλύτερα, να παίρνουμε τα νόμιμα ρεπό μας και να βγαίνει η δουλειά.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση