Jump to content
Sign in to follow this  
larson

[πληροφορίες για ειδικότητα] Παιδοψυχιατρική

Recommended Posts

Δυσκολευομαι ελαφρώς να κατανοήσω γιατί το εξωτερικό είναι μονόδρομος με την ενιαία τοποθέτηση αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα... Το βασικό όπως σε κάθε ειδικότητα, είναι να σου αρέσει αρκετά το αντικείμενο, στην συγκεκριμένη μάλιστα θα έλεγα πως πρέπει οπωσδήποτε να σου αρέσει αρκετά κιόλας.... Γιατί δεν πας μια μέρα μια βόλτα από μια εφημερία παιδοψ να δεις από κοντά και να κουβεντιασεις με τους συναδέλφους?

Ίσα ίσα που με την ενιαία τοποθέτηση μπορείς να προγραμματισεις καλύτερα τον χρόνο αναμονής σου σε αντίθεση με πριν που ήταν πιο πολύπλοκο διότι αντε να βγάλεις σαφή άκρη σε τρία ξεχωριστά κομμάτια 

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ό,τι βολεύει τον καθένα. Προσωπικά θα προτιμούσα να κάνω ψυχιατρική και νευρολογία κάπου χωρίς αναμονή και μετά να περιμένω να ανοίξει η θέση μου για το τελικό κομμάτι της παιδοψυ. Αλλα αυτό είναι εκτός της θεματολογίας του νήματος.

Οι απορίες μου αφορούν κυρίως στην καθημερινότητα ενός παιδοψυχιάτρου κατά την περίοδο άσκησής του. 

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Τότε θα σου ξαναπροτεινω να πας μια βόλτα από μια παιδοψ κλινική όποτε μπορέσεις. Νομίζω πως ότι και να σου εδώ είναι αλλιώς να δεις ορισμένα τουλάχιστον από κοντά. Σε πολύ γενικές γραμμές η παιδοψ θέλει πιο πολύ ίσως από άλλες ειδικοτητες, να έχεις υπομονή, ψυχραιμία, σφαιρικες ας το πούμε γνώσεις ή μάλλον ενδιαφέροντα, αγάπη προφανώς προς τα παιδιά και καλό είναι να έχεις ή να θες να δουλέψεις με τον εαυτό σου...Βέβαια οι ανταμοιβες του να δουλεύεις με παιδιά και εφήβους για κάποιους είναι αξεπέραστες... ? 

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλησπέρα! Θα ρωτήσω κάτι ίσως χαζό αλλά έχω μπερδευτεί λίγο.

Με την ενιαία τοποθέτηση πλέον, πώς γίνεται η τοποθέτηση στα επιμέρους κομμάτια της ειδικότητας; (νευρολογία και ψυχιατρική) Ποια διαδικασία ακολουθείται δηλαδή από το νοσοκομείο για να ξεκινήσει η εκπαίδευση;

Και με την αναμονή τι παίζει σε αυτές τις περιπτώσεις; 

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Όταν με το καλό ανοίξει η θέση σου στο νοσοκομείο που δήλωσες για πλήρη παιδοψ, τότε ξεκινάς ειδικότητα και αναλόγως του πότε θες εσύ και πότε βολεύει βέβαια και την κλινική σου, αποφασίζετε αν θα αφήσεις για το τέλος την νευρολογια πχ ή αν θα την κάνεις στην αρχή. Δλδ αν θα κάνεις πρώτα τα 2,5 χρόνια παιδοψ ή όχι. Αν το νοσοκομειο που δήλωσες δίνει και ειδικότητα νευρολογίας τότε την κάνεις εκεί. Αν όχι,κανονικά πας στο πλησιέστερο νοσοκομείο που δίνει νευρολογια. Τα ίδια ισχύουν και για την ψυχιατρικη, αλλά φαντάζομαι είναι καλύτερα αυτή να γίνει πρώτα και όχι μετά 

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ξένε ευχαριστω για τις πληροφορίες! Οποτε αν πχ το νοσοκομειο που θέλω για πληρη ειδικοτητα δε δίνει νευρολογια, με στέλνει το νοσοκομειο μου υποχρεωτικα στο πλησιέστερο που τη δίνει και υπαρχει και κενη θεση; Μπαίνω δηλαδή σε κάποια λίστα αναμονής για νευρολ/ ψυχιατρ. ή απο τη στιγμη που διοριζομαι για παιδοψ διαλεγουμε με την κλινική μου απλα το ποτε θα τις κανω; 

Επισης δεν είναι υποχρεωτικό να κανεις πρωτα νευρα και ψυχιατρικη και μετα την παιδοψ; 

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Δεν ξαναμπαίνεις σε λίστα αναμονής για νεύρα ή ψ.απλά τοποθετείσαι ως υπεραριθμη.το τυπικό είναι να πας στο κοντινότερο, αλλά μπορείς αν δεν σε βολεύει, να ζητήσεις να πας σε άλλο νοσοκομείο που δίνει νεύρα κι ας είναι πιο μακρυά. Κανονικά πρώτα θα έπρεπε να κάνεις ψ αλλά άμα πχ έχουνε μεγάλη έλλειψη εκείνη την περίοδο σε ειδικευομενους παιδοψ τι να πω, ίσως σου πούνε να κάνεις πρώτα παιδοψ... 

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλησπέρα! Γνωρίζετε αν μπορεί κάποιος να κάνει ειδικότητα παιδοψυχιατρικης σε νοσοκομείο εκτός Αθήνας και Θεσσαλονίκης; 

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ναι η Πάτρα δίνει πλήρη νομίζω

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
On 15/10/2019 at 8:53 ΠΜ, ξενος said:

Ναι η Πάτρα δίνει πλήρη νομίζω

Ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση