Jump to content
Sign in to follow this  
larson

[πληροφορίες για ειδικότητα] Παιδοψυχιατρική

Recommended Posts

Ξεκίνησε ηδη η διαδικασία. Αναλογα τη σειρα στη λιστα αναμονης, η Νομαρχια καλει τους γιατρους να καταθεσουν υπευθυνη δηλωση,αν επιθυμουν να μεταφερουν την αιτηση τους στα αλλα 2 νοσοκομεια ή να παραμείνουν στο Παιδοψυχιατρικο Νοσοκομειο Ραφήνας.

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μαλιστα

μηπως ξερεις και μεχρι που φτανει η σειρα που λες στην λιστα?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

περιμενε λιγο

τι 63?

εγω εχω νουμερο αρκετα κατω απτο 63 και δεν με ειδοποιησε καποιος

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Υπουργική Απόφαση Α9γ/38800 της 20ης Νοεμβρίου 1998

3381417151_c808f24d37_o.jpg

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

http://www.atticaeast.gr/index.php?option=...&Itemid=340

Εδω υπαρχει η πληρης λιστα...Για αυτη δε ρωτας; Το οτι ειναι 63 ατομα στη λιστα ,μου το ειπε και ο υπευθυνος του γραφειου Κος Πετρακης. Συγκεκριμενα μου ειπε πως μολις ολοκληρωθει η διαδικασια και με τα 63 ατομα που ειναι στη λιστα, τοτε οι 2 καινουριες λιστες μαζι με τους φακελους των γιατρων θα μεταφερθουν στη Νομαρχια Αθηνων.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ενταξει,αλλο καταλαβα εγω

ειμαι κι εγω στην λιστα,γιαυτην ρωτουσα απλα πηγε αλλου προς στιγμην το μυαλο

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
ειμαι κι εγω στην λιστα
και πολλοί άλλοι ...........μέλη του Forum emwhistling (θα είστε μια ευχάριστη παρέα όταν έρθει ο διορισμός σας)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

μια ωραια ατμοσφαιρα δηλαδη...

χαχαχαχαχαχαχαχ

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλησπέρα.
Να ρωτήσω κάτι (ζητώ συγγνώμη αν είναι χιλιοαπαντημένη η ερώτηση κάπου): έχω μπει σε λίστα αναμονής για παιδοψυ σε νοσοκομείο που τη δίνει πλήρη την ειδικότητα. Μπορώ να γραφτώ και σε λίστα νοσοκομείου που δίνει π.χ. μόνο 6 μήνες νευρολογία (δλδ. να μπω και σε λίστα νευρολογίας, εφόσον αποτελεί κομμάτι της παιδοψ) ή και σε λίστα που δίνει π.χ. 1-1,5 χρόνο ψυχιατρικής ;

Γιατί πρόκειται για ειδικότητα ενιαίας τοποθέτησης και δεν ξέρω αν γίνεται όπως στις παθολογικές π.χ....
Ας πούμε μπορώ να πάω στη Λέρο να κάνω το 6μηνο της νευρολογίας;

Τροποποιήθηκε από Αθεονόα

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλησπέρα!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάπου λίστα με όλα τα νοσοκομεία που δίνουν ειδικότητα παιδοψυχιατρικής στην Ελλάδα. Έψαξα λίγο στο ίντερνετ αλλά δεν τα βρήκα πουθενά συγκεντρωμένα. Επίσης αν κάποιος γνωρίζει να μας πει τι γίνεται τα τελευταία χρόνια με τις αναμονές στη συγκεκριμένη ειδικότητα..

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

http://dasta.auth.gr/msw.aspx

Πρόσθεσε στην λίστα και το Τζάνειο που πρόσφατα αποφασίστηκε να δίνει μερική ειδικότητα

Τροποποιήθηκε από ξενος

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω σε ποιο νοσοκομείο πιστεύετε οτι είναι καλά για παιδοψυχιατρικη; Πέρα από το Αγία Σοφία που φαντάζομαι έχει μεγάλη ποικιλία περιστατικών, τα υπόλοιπα που δίνουν θέσεις έχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ τους; Επίσης αν κάποιος ξέρει ας μας πει πως είναι και από θέμα εκπαιδευσης! 

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Το Αγλαια Κυριακου θεωρειται πολυ καλη επιλογη επισης,καθως και για το Σισμανογλειο εχω σχηματισει θετικη αποψη αποσα μου λενε.Σε ενδιαφερει και να δηλωσεις για μερικη ειδικοτητα καπου?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Σε ευχαριστω πολυ :-) Δεν εχω καταλήξει 100% τι θα κάνω, οποτε αν τυχον γνωριζεις πληροφορίες για αυτα που δίνουν μερικη ειδικοτητα θα μου ηταν χρησιμες!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Για το Τζανειο δεν ξερω τιποτα,μιας και μπηκε πολυ προσφατα στην λιστα.

Για την μοναδα στο Γεννηματα,εκτος του πραφνους οτι ασχολεισαι με εφηβους δλδ,ξερω οτι δεν κανεις εφημεριες,μιας και λειτουργει βασικα σαν κεντρο ημερας

Για το ΕΚΕΨΥΕ,επισης δεν κανεις εφημεριες αφου δεν νοσηλευει,και εχεις και την δυνατοτητα να βλεπεις εφηβους 2 φορες την εβδομαδα εαν ζητησεις να πηγαινεις και στην μοναδα εφηβων στα Εξαρχεια

Για την Πατρα,δεν εχω ιδεα τι παιζει

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Υπαρχει καποιος που να κανει ειδικοτητα στην Παιδοψυχιατρικη, να μου πει τα υπερ και τα κατα. Μια γνωμη για τα περιστατικα που βλεπεις, την ποιοτητα ζωης, οτιδηποτε που να αφορα στην ειδικοτητα. Επισης φανταζομαι μπορουμε να την κανουμε σπαστα, ετσι; Δηλαδη πχ. να ξεκινησει καποιος με το 18μηνο ψυχιατρικης και να αφησει να τρεχει η αναμονη στη νευρολογια, κοκ (αν κανω λαθος διορθωστε με)... Ευχαριστω εκ των προτερων.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Πλέον είναι με ενιαία τοποθέτηση δεν κάνεις άλλη δήλωση όπως παλιά για ψυχιατρικη άλλη για νευρολογια κτλ κτλ. Τώρα πια κάνεις μια για παιδοψ και τέλος. Από κει και μετά, μπορείς να ξεκινήσεις υπό προϋποθέσεις, πρώτα με την ψυχιατρικη όταν με το καλό ανοίξει κάποτε η θέση σου στο νοσοκομείο που θα δηλώσεις και μετά να κάνεις νεύρα ή το ανάποδο αλλά αυτό εξαρτάται. Τι εννοείς ποιότητα ζωής ? Ως ειδικευομενος δεν έχεις το σούπερ τρέξιμο των ειδικοτήτων πρώτης γραμμής ας πούμε καρδιολόγος αλλά από την άλλη είναι μια ειδικότητα που έχει να κάνει με την ψυχική σφαίρα, με ότι συνεπάγεται αυτό.επίσης σε ενδιαφέρει πως θα είσαι στα πέντε ας πούμε, χρόνια της ειδικότητας ή πως θα είσαι στα υπόλοιπα τριάντα χρόνια ως ειδικός ?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ενιαία τοποθέτηση; Δηλαδή το εξωτερικό είναι μονόδρομος. Ήσουν κατατοπιστικότατος, σε ευχαριστώ πολύ!

Τροποποιήθηκε από drpath

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
16 minutes ago, ξενος said:

Τι εννοείς ποιότητα ζωής ? 

Αναφερόμουν στο τρέξιμο κατά τη διάρκεια της ειδικότητας για το οποίο με κατατόπισες. Ευχαριστώ και πάλι.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

δυσκολευομαι ελαφρώς να κατανοήσω γιατί το εξωτερικό είναι μονόδρομος με την ενιαία τοποθέτηση αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα... Το βασικό όπως σε κάθε ειδικότητα, είναι να σου αρέσει αρκετά το αντικείμενο, στην συγκεκριμένη μάλιστα θα έλεγα πως πρέπει οπωσδήποτε να σου αρέσει αρκετά κιόλας.... Γιατί δεν πας μια μέρα μια βόλτα από μια εφημερία παιδοψ να δεις από κοντά και να κουβεντιασεις με τους συναδέλφους ?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
20 minutes ago, ξενος said:

...σε ενδιαφέρει πως θα είσαι στα πέντε ας πούμε, χρόνια της ειδικότητας ή πως θα είσαι στα υπόλοιπα τριάντα χρόνια ως ειδικός ?

Με ενδιαφέρει και το υπόλοιπο κομμάτι των 30 ετών όπως λες. Προσωπικά μου αρέσει πολύ και η ψυχιατρική αλλά προβληματίζομαι για την ποιότητα ζωής, δεδομένου ότι είναι εξ ορισμού "βαριά" ειδικότητα. Ήθελα να μάθω ισχύει το ίδιο και για την παιδοψυχιατρική. 

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
1 minute ago, ξενος said:

δυσκολευομαι ελαφρώς να κατανοήσω γιατί το εξωτερικό είναι μονόδρομος με την ενιαία τοποθέτηση αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα... Το βασικό όπως σε κάθε ειδικότητα, είναι να σου αρέσει αρκετά το αντικείμενο, στην συγκεκριμένη μάλιστα θα έλεγα πως πρέπει οπωσδήποτε να σου αρέσει αρκετά κιόλας.... Γιατί δεν πας μια μέρα μια βόλτα από μια εφημερία παιδοψ να δεις από κοντά και να κουβεντιασεις με τους συναδέλφους ?

Μονόδρομος λόγω μεγάλης αναμονής. Ότι μου αρέσει η ειδικότητα είναι δεδομένο απλώς ρώτησα επ ευκαιρία ύπαρξης του σχετικού νήματος. 

Σύνδεσμος στη δημοσίευση