Jump to content
Sign in to follow this  
alexmat

12μηνο το Αγροτικό, αλλαγές και στην ειδικότητα

Recommended Posts

Καλησπέρα. Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία που είχα σήμερα με διάφορες νομαρχίες έμαθα τα εξής : Στη νομαρχία θεσ/νίκης δήλωσαν κάποιοι για άμισθο 6μ σήμερα, στη νομαρχία αχαίας το ίδιο, μόνο για παθολογία ή χειρουργική. Μου είπαν χαρακτηριστικά κ στις 2 ότι "πρωτοκόλλησαν τις αιτήσεις τους". Στη νομαρχία 12νήσου δε γνώριζαν τίποτα για το νόμο κλπ κ η νομαρχία αθηνών έχει δεχτεί 4 αιτήσεις που "τις άφησαν δίπλα" κ περιμένουν να γίνει ερώτηση την ερχόμενη βδομάδα από το τμήμα ειδικοτήτων του υπουργείου στο νομικό σύμβουλο του υπουργού, επειδή ο νόμος έχει πολλά "αντικρουόμενα" σημεία κ μετά θα δουν πώς θα εφαρμοστεί. Πιστεύει δε ο υπάλληλος της νομαρχίας (πολύ εξυπηρετικός παρεπιπτόντως) ότι για τους ψυχιάτρους δε μπορεί να εφαρμοστεί ο νόμος γιατί δεν "οφείλουν" 6μηνο όπως λέει ο νόμος αφού η παθολογία είναι το πρώτο τους μέρος κ δεν έχουν κάνει τπτ πριν από αυτό, κ ότι αφορά όσους έχουν αρχίσει ειδικότητα με κάποιο τρόπο. Επίσης είπε ότι η διαδικασία θα καθυστερήσει πολύ ιδίως αν γίνει ανασχηματισμός(!). Αν μπόρεσε κανείς να πάει αυτοπροσώπως από κάποια νομαρχία κ έμαθε κάτι άλλο...

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους
Καλησπέρα. Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία που είχα σήμερα με διάφορες νομαρχίες έμαθα τα εξής : Στη νομαρχία θεσ/νίκης δήλωσαν κάποιοι για άμισθο 6μ σήμερα, στη νομαρχία αχαίας το ίδιο, μόνο για παθολογία ή χειρουργική. Μου είπαν χαρακτηριστικά κ στις 2 ότι "πρωτοκόλλησαν τις αιτήσεις τους". Στη νομαρχία 12νήσου δε γνώριζαν τίποτα για το νόμο κλπ κ η νομαρχία αθηνών έχει δεχτεί 4 αιτήσεις που "τις άφησαν δίπλα" κ περιμένουν να γίνει ερώτηση την ερχόμενη βδομάδα από το τμήμα ειδικοτήτων του υπουργείου στο νομικό σύμβουλο του υπουργού, επειδή ο νόμος έχει πολλά "αντικρουόμενα" σημεία κ μετά θα δουν πώς θα εφαρμοστεί. Πιστεύει δε ο υπάλληλος της νομαρχίας (πολύ εξυπηρετικός παρεπιπτόντως) ότι για τους ψυχιάτρους δε μπορεί να εφαρμοστεί ο νόμος γιατί δεν "οφείλουν" 6μηνο όπως λέει ο νόμος αφού η παθολογία είναι το πρώτο τους μέρος κ δεν έχουν κάνει τπτ πριν από αυτό, κ ότι αφορά όσους έχουν αρχίσει ειδικότητα με κάποιο τρόπο. Επίσης είπε ότι η διαδικασία θα καθυστερήσει πολύ ιδίως αν γίνει ανασχηματισμός(!). Αν μπόρεσε κανείς να πάει αυτοπροσώπως από κάποια νομαρχία κ έμαθε κάτι άλλο...

Αυτά στα είπε ενα από τα πιο αξιόπιστα άτομα που υπάρχουν σε δ/νσεις υγείας στο τμήμα ειδικοτήτων ο κύριος :P Μάνος Γαρουφαλάκης. Αυτός άλλωστε ενημέρωσε και τη νομαρχία Θεσ/νίκης.

Σε σημερινή επικοινωνία μαζί του έμαθα πως 4 συνάδελφοι έκαναν αίτηση. Οι αιτήσεις θα προχωρήσουν εφόσον έρθουν διευκρινήσεις στη νομαρχία.

Θεσ/νίκη μέχρι το μεσημέρι δεν γνώριζαν πως δημοσιεύτηκε το Φ.Ε.Κ. Οπότε δεν είχε καταθέσει και κανένας μέχρι τότε, δεν ξέρω για αργότερα. Το μόνο σίγουρο είναι πως δεν είναι προετοιμασμένοι, δεν γνωρίζουν πόσες κλινικές έχουν τα νοσοκομεία για να δέχονται τις αιτήσεις.

Κοζάνη σήμερα κατέθεσε ένας συνάδελφος.

Στο υπουργείο ο υπεύθυνος του γραφείου του Υπουργού κ. Μίχος δεν γνώριζε τίποτα. Με παρέπεμψε στο αστέρι νομικό σύμβουλο κ. Αδαμίδη. όπως είπε και ο συνάδελφος aterpos ένας νόμος είναι ισχυρότερος από ένα Π.Δ., οπότε το Π.Δ. 84/86 που αναφέρει για μη αναγνώριση ειδικότητας άμισθης παύει να ισχύει.

aterpos, η επιστολή με τα 10 ερωτήματα έχει σταλεί στον Υπουργό με κοινοποίηση στον υφυπουργό κ. Παπαγεωργίου και στην αρμόδια δ/ντρια Ν.Π. του υπουργείου κ.Παπανότη.

Η κα Αρβανίτη (προϊσταμένη στις ειδικότητες) έχει καταθέσει τα ίδια σχεδόν ερωτήματα στην Διευθύντριά της και περιμένει απαντήσεις. Αυτές θα αποσταλούν και στις αρμόδιες διευθύνσεις υγείας.

Αυτά τα ολίγα.......

υ.γ. Προτείνω aterpos για επόμενο νομικό σύμβουλο στο υπουργείο υγείας. :rolleyes:

Ο νόμος στάλθηκε στο Εθνικό Τυπογραφείο την Τρίτη 23/12/2008 και δημοσιεύτηκε εχθές.

Τροποποιήθηκε από tasostheodoridis

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Απο αυτα που εχω διαβασει, η αναγνωριση του εξαμηνου σε παθολογια η χειρουργικη απ'το αγροτικο (9μηνο η 12μηνο) γινεται αναδρομικα οταν καποιος διοριζεται στο νοσοκομειο που εχει δηλωσει για την αντιστοιχη ειδικοτητα.

Τωρα η απορια μου ειναι με ποιο τροπο θα μπορει να γινει αμισθος στην κλινικη παθολογιας η χειρουργικης (εστω οτι εχει δηλωσει για ενα χρονο εξαρχης), εφοσον δεν θα εχει αναγνωριστει οτι εχει κανει 6μηνο παθολογιας/χειρουργικης :wacko:

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

απ όσο ξέρω εγώ, από παλιά που είχα ρωτήσει στη νομαρχία, αναγνωρίζεται το αγροτικό μόλις κάνεις αίτηση για το επομενο κομμάτι αν πας για ψυχιατρική, δηλαδή αναγνωρίζεις το αγροτικό σαν 6μ παθολ στη νομαρχία όταν πας να κάνεις τις αιτήσεις σου για νευρολ κ ψυχ.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Απο αυτα που εχω διαβασει, η αναγνωριση του εξαμηνου σε παθολογια η χειρουργικη απ'το αγροτικο (9μηνο η 12μηνο) γινεται αναδρομικα οταν καποιος διοριζεται στο νοσοκομειο που εχει δηλωσει για την αντιστοιχη ειδικοτητα.

Τωρα η απορια μου ειναι με ποιο τροπο θα μπορει να γινει αμισθος στην κλινικη παθολογιας η χειρουργικης (εστω οτι εχει δηλωσει για ενα χρονο εξαρχης), εφοσον δεν θα εχει αναγνωριστει οτι εχει κανει 6μηνο παθολογιας/χειρουργικης :wacko:

κατσε γιατι ή κατι χανω εγω ή εσυ.

αν καποιος θελει 1 χρονο χειρ ή παθολογιας και εχει ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΙ αγροτικο, οταν παει να διοριστει στο νοσοκομειο του οφειλει να προσκομισει και το πιστοποιητικο ολοκληωσης 3μηνου και επισης ολοκληρωσης αγροτικου ωστε να αναγνωρισει το 6μηνο λογω αγροτικου και επομενως να εργαστει το υπολοιπο 6μηνο.

οποτε γιατι να ισχυει κατι διαφορετικο τωρα? εφοσον επιλεξει το αμισθο 6μηνο θα πρεπει να προσκομισει τα δικαιολογητικα ολοκληρωσης αγροτικου και Bingo, θα ισχυει οτι και πριν.

γιατι να ισχυει δηλαδη κατι διαφορετικο?

τουλαχιστον εγω αυτα καταλαβα απο τη συζητηση με τον εξαιρετικο υπαλληλο της νομαρχιας αθηνων. απαραιτητη προυποθεση η ολοκληρωση του αγροτικου.

αυτααααα

φιλουρες απο νοτο

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

κατσε γιατι ή κατι χανω εγω ή εσυ.

αν καποιος θελει 1 χρονο χειρ ή παθολογιας και εχει ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΙ αγροτικο, οταν παει να διοριστει στο νοσοκομειο του οφειλει να προσκομισει και το πιστοποιητικο ολοκληωσης 3μηνου και επισης ολοκληρωσης αγροτικου ωστε να αναγνωρισει το 6μηνο λογω αγροτικου και επομενως να εργαστει το υπολοιπο 6μηνο.

οποτε γιατι να ισχυει κατι διαφορετικο τωρα? εφοσον επιλεξει το αμισθο 6μηνο θα πρεπει να προσκομισει τα δικαιολογητικα ολοκληρωσης αγροτικου και Bingo, θα ισχυει οτι και πριν.

γιατι να ισχυει δηλαδη κατι διαφορετικο?

τουλαχιστον εγω αυτα καταλαβα απο τη συζητηση με τον εξαιρετικο υπαλληλο της νομαρχιας αθηνων. απαραιτητη προυποθεση η ολοκληρωση του αγροτικου.

αυτααααα

φιλουρες απο νοτο

οκ δεν γνωριζα πως γινοταν με τον ιδιο τροπο.

φανταζομαι πως δεν θα καθυστερησουν οι επεξηγησεις απ'τις νομαρχιες.

ευχαριστω

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Τις επεξηγήσεις θα τις δώσουν οι νομαρχίες μόλις λάβουν την εγκύκλιο.

Η επιστολή που έλαβε ο υπουργός έχει τα ίδια ερωτήματα που περιμένουν απάντηση και οι νομαρχίες.

Μόλις καταφέρουν να βρουν λύσεις-απαντήσεις θα στείλουν και την εγκύκλιο.

Εγώ αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως μπορεί μία υπηρεσία που αδυνατεί να εφαρμόσει το νόμο (τμήμα ειδικοτήτων υπουργείου) θα στείλει εγκύκλιο στις νομαρχίες.

Η κα Αρβανίτη τουλάχιστον λόγω του ότι είναι γνώστης του αντικειμένου της αδυνατεί να κατανοήσει το νόμο που συνέταξε ο κύριος Αδαμίδης.

Ας επλίσουμε πως ο συντάξας του νόμου θα συντάξει και την εγκύκλιο ώστε να ξεφτιλιστεί τελείως (αν προλάβει φυσικά.....έρχονται μέρες μετακόμισης για μερικούς και θα πρέπει να αλλάξουν κτήριο).

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Συννεφιά έχει σήμερα.

:)

Λέτε να βρέξει...

αιτήσεις;

:lol:

Μας κοροϊδευεις ολους, ρε;; :splats::splats::splats::splats::splats:

emjumponemjumponemjumponemjumponemjumpon

Το αποτυχημενο καρυδοτσουφλο στον ωκεανο που λεγεται Νεα Δημοκρατια, εκμεταλλευτηκε το ατυχημα της επανεκλογης της και λογω του ατυχους δικαιωματος που εχει να δημιουργει νομους, προχωραει στην συνταξη τους, χωρις να υπολογιζει, οτι γελανε και μουντζωνουν ακομα και οι σοβαροι ψηφοφοροι της!!! Ευτυχως, υπαρχουν ακομα Νεοδημοκρατες, στο απεναντι στρατοπεδο απο εσενα, που ειναι ακομα σοβαροι, σε αντιθεση με εσενα!!

Ξυστε με λιγο ρε παιδια!!! Εχω γεμισει με τσιμπουρια!!!

emfly(τσιμπουρια= πινουν το αιμα του ξενιστη=παρασιτα!!!) emfly

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Βρε πλουσιόπαιδο, άσε τον συνάδελφο να χαίρεται που θα εργάζεται ως άμισθος.

Μήπως ο συνάδελφος είναι ένας από τους 4 που κατέθεσαν ήδη αίτηση στη νομαρχία Αθηνών; Μήπως λέω; emwhistling

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

φιλε docev για το αν ειναι πολλοι οι συναδελφοι που θα θελαν να μπουν αμισθοι σκεψου το εξης αν εχεισ κανει αγροτικο και η θεση σου ανοιγει για γενικη χειρουργικη σε 7 μηνες αρα τοτε θα μπορεις να δηλωσεις ειδικο μερος , αν μπεις αμισθος τον επομενο μηνα και εχεις το δικαιωμα να δηλωσεις ειδικο μερος δεν θα το εκανες???ετσι και αλλιως ανεργος θα ησουν αυτο το διαστημα. Επισης ας εξηγησει καποιος πως μπορει κανεις να οφειλει 6 μηνες στο ειδικο μερος???οσο για το οτι λιγοι θα πανε να δηλωσουν δειτε οτι ακομα δεν ξερουμε τι γινεται και ηδη πανε να δηλωσουν τι δικαιολογητικα κατεθεσν δηλαδη για την αιτηση τους??επισης οπως καταλαβαινουμε ολοι η αναγνωριση αμισθης ειδικοτητας θα ανοιξει ασκους απο το εξωτερικο

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
επισης οπως καταλαβαινουμε ολοι η αναγνωριση αμισθης ειδικοτητας θα ανοιξει ασκους απο το εξωτερικο

επιτέλους κάποιοι συνάδελφοι βλέπουν και λίγο παραπέρα....αλλά δυστυχώς είναι λίγοι

Εγώ αυτό που δεν ξέρω είναι αν καταθέτοντας για το άμισθο εξάμηνο απέσυραν την προηγούμενη αίτηση που είχαν καταθέσει.

Τα παρατράγουδα του 2008 θα είναι περισσότερα το 2009.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μήπως ο συνάδελφος είναι ένας από τους 4 που κατέθεσαν ήδη αίτηση στη νομαρχία Αθηνών; Μήπως λέω; emwhistling

Είμαι κι εγω εναντίον της άμισθης ειδικότητα και του θεσμού των "εφημεριατζήδων" που προφανώς προωθείται. Και αν στεφθεί με επιτυχία προβλέπω την κατάργηση της έμμισθης ειδικότητα....

Εφόσον δεχθούν κάποιοι να πάνε....ποιος ο λόγος να μισθοδοτεί το δημόσιο θα σκεφτεί και τους άλλους!

Για να κάνω και το συνήγορο του διαβόλου όμως.....το να περιμένεις 6 και 7 έτη χωρίς εισόδημα απαιτεί πράγματι να είσαι πλουσιόπαιδο.

Προβλέπω άμισθους το πρωί και ντελίβεράδες γιατρούς να κατακλύσουν την Ελλάδα!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Αυτά στα είπε ενα από τα πιο αξιόπιστα άτομα που υπάρχουν σε δ/νσεις υγείας στο τμήμα ειδικοτήτων ο κύριος :P Μάνος Γαρουφαλάκης. Αυτός άλλωστε ενημέρωσε και τη νομαρχία Θεσ/νίκης.

Ευτυχώς που υπάρχουν μερικοί ευσυνείδητοι (ενδεχομένως και αρκετοί άλλοι "ανώνυμοι"- σε αυτούς στηριζόμαστε και "μπράβο" τους).

Το μόνο σίγουρο είναι πως δεν είναι προετοιμασμένοι, δεν γνωρίζουν πόσες κλινικές έχουν τα νοσοκομεία για να δέχονται τις αιτήσεις.

Ευτυχώς που επιτέλους υπάρχει και "Υγειονομικός Χάρτης" για τον προγραμματισμό της πολιτικής στον τομέα της υγείας!

aterpos, η επιστολή με τα 10 ερωτήματα έχει σταλεί στον Υπουργό με κοινοποίηση στον υφυπουργό κ. Παπαγεωργίου και στην αρμόδια δ/ντρια Ν.Π. του υπουργείου κ.Παπανότη.

Η κα Αρβανίτη (προϊσταμένη στις ειδικότητες) έχει καταθέσει τα ίδια σχεδόν ερωτήματα στην Διευθύντριά της και περιμένει απαντήσεις. Αυτές θα αποσταλούν και στις αρμόδιες διευθύνσεις υγείας.

Χαίρομαι γι' αυτό. Θα έπρεπε όμως να πάει και στις εφημερίδες διότι όχι τίποτα άλλο, δεν βρέθηκε ούτε ένα κόμμα (και κυρίως από αυτά που "κόπτονται" για την προστασία των δικαιωμάτων των εργαζομένων), ούτε ένας εκπρόσωπος των Ελλήνων στη Βουλή, ούτε ένας σύλλογος ή άλλο θεσμικό όργανο των εργαζομένων (και κυρίως από αυτά που "κόπτονται" για την προστασία των δικαιωμάτων των εργαζομένων γενικώς και στην υγεία ειδικότερα) που να καταγγείλει ή έστω να παρατηρήσει ότι οι σχετικές διατάξεις του νόμου θα δημιουργήσουν προβλήματα.

ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΕ ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ !!!

Να τους χαιρόμαστε!!!

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

-------------------------------------

ΥΓ

@ tasostheodoridis

υ.γ. Προτείνω aterpos για επόμενο νομικό σύμβουλο στο υπουργείο υγείας. :rolleyes:

Ευχαριστώ. Δεν θα πάρω. Δεν αισθάνομαι "καταλληλότερος" ;) .

Καλή Χρονιά

.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
δεν βρέθηκε ούτε ένα κόμμα (και κυρίως από αυτά που "κόπτονται" για την προστασία των δικαιωμάτων των εργαζομένων), ούτε ένας εκπρόσωπος των Ελλήνων στη Βουλή, ούτε ένας σύλλογος ή άλλο θεσμικό όργανο των εργαζομένων (και κυρίως από αυτά που "κόπτονται" για την προστασία των δικαιωμάτων των εργαζομένων γενικώς και στην υγεία ειδικότερα) που να καταγγείλει ή έστω να παρατηρήσει ότι οι σχετικές διατάξεις του νόμου θα δημιουργήσουν προβλήματα.

Λες να μη το είδαν;

Προφανώς θέλουν πρώτα να βολευτούν και δικά τους παιδιά, να περάσουν οι γιορτές γιατί τώρα κάνουν όλοι διακοπές και μετά να βγουν από πάνω και να πουν ότι πέρασε μέσα στις γιορτές κτλ .

Κλασσική αντίδραση ελληνικών κομμάτων εδώ και δεκαετίες.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Εγώ αυτό που δεν ξέρω είναι αν καταθέτοντας για το άμισθο εξάμηνο απέσυραν την προηγούμενη αίτηση που είχαν καταθέσει.

Αυτό είναι 'ενα πολυ ωραίο ερώτημα. Έκτος αν θέλουν να τρέχουν ταυτοχρονα όλες οι αιτήσεις των συναδέλφων που δήλωσαν για το άμισθο εξάμηνο. ('αμισθη και έμμισθη θέση )

Τάσο ξέρεις αν το αντίστοιχο τμήμα του υπουργείου για τα αγροτικά ζήτησε διευκρινήσεις για τις αλλάγες του νέου νόμου;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Εγώ δήλωσα χθες για το άμισθο εξάμηνο στην νομαρχία αχαίας. Δεν απέσυρα την άλλη μου αίτηση γιατί δεν υπάρχει ακόμα καμία διευκρίνιση όσον αφορά αυτό το θέμα. Μόλις ενημερωθούν προφανώς θα υπάρξει διαγραφή από την άλλη λίστα.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Η μόνη που ζήτησε διευκρινήσεις είναι η κα Αρβανίτη προϊσταμένη στο τμήμα ειδικοτήτων.

Για τα αγροτικά η προϊσταμένη κα Τσακατάρα, δεν έχει ζητήσει καμία διευκρίνηση, απλά περιμένει εντολές από την Διευθύντριά της για το τι θα επακολουθήσει.

Η επιστολή με τα 10 ερωτήματα έχει παραληφθεί με αριθμό πρωτοκόλλου 174403/30-12-2008 και αναμένω απαντήσεις από την κα Παπανότη σύντομα γραπτώς, τις οποίες και θα δημοσιεύσω εδώ.

Εύχομαι να πάρω την απάντηση μέχρι την επόμενη Πέμπτη, αλλιώς την επόμενη Παρασκευή θα τις πάρω από κοντά. Σήμερα δεν κατάφερα λόγω ημιαργίας να βρω κανέναν.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Εγώ δήλωσα χθες για το άμισθο εξάμηνο στην νομαρχία αχαίας. Δεν απέσυρα την άλλη μου αίτηση γιατί δεν υπάρχει ακόμα καμία διευκρίνιση όσον αφορά αυτό το θέμα. Μόλις ενημερωθούν προφανώς θα υπάρξει διαγραφή από την άλλη λίστα.

Αυτό βάσει της Υπουργικής Απόφασης Α9γ/38800 (παράγραφος 5,σελίδα 5) είναι παράνομο emconfused (δες ΕΔΩ )

Μην σε αγχώνει όμως, η παρανομία πλέον δεν είναι αδίκημα στην Ελλάδα, είναι.........Φ.Ε.Κ. :lol:

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Συννεφιά έχει σήμερα.

:)

Λέτε να βρέξει...

αιτήσεις;

:lol:

Μας κοροϊδευεις ολους, ρε;; :splats::splats::splats::splats::splats:

emjumponemjumponemjumponemjumponemjumpon

Το αποτυχημενο καρυδοτσουφλο στον ωκεανο που λεγεται Νεα Δημοκρατια, εκμεταλλευτηκε το ατυχημα της επανεκλογης της και λογω του ατυχους δικαιωματος που εχει να δημιουργει νομους, προχωραει στην συνταξη τους, χωρις να υπολογιζει, οτι γελανε και μουντζωνουν ακομα και οι σοβαροι ψηφοφοροι της!!! Ευτυχως, υπαρχουν ακομα Νεοδημοκρατες, στο απεναντι στρατοπεδο απο εσενα, που ειναι ακομα σοβαροι, σε αντιθεση με εσενα!!

Ξυστε με λιγο ρε παιδια!!! Εχω γεμισει με τσιμπουρια!!!

emfly(τσιμπουρια= πινουν το αιμα του ξενιστη=παρασιτα!!!) emfly

Την ίδια ώρα που το τσιμπούρι θα κάνει ειδικότητα, εσύ θα τα ξύνεις με τσουγκράνα περιμένοντας το... τραμ.

Δεν επιθυμώ να απαντήσω σε αυτό το ερώτημα γιατί it's none of your business.

Αλλά ΕΑΝ θεωρήσουμε ότι έχω ήδη καταθέσει αίτηση:

1ον δεν υπάρχει νόμιμος τρόπος να το γνωρίζεις

2ον δεν θα ήμουν ο μόνος

Τώρα, σχετικά με το αν θα χαιρόμουν να δούλευα άμισθος, έχω πει ότι είναι λύση ανάγκης και όχι αυτοσκοπός, αλλά το μυαλό σου δεν θέλει να το καταλάβει. Λες και θα σωθεί κανένας με 6 επιπλέον μισθούς! ελεος δηλαδή...

Pattyyy let's parttyyyyy baby!!!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Όποιος σέβεται τον εαυτό του δε θα δούλευε ούτε 10λεπτά άμισθος...πόσο μάλλον 6 μηνες...

Και το να πας να κλέψεις όταν δεν έχεις λεφτά λύση ανάγκης είναι...και το να βγεις στο κλαρί επειδή δεν έχεις λεφτά λύση ανάγκης ειναι...γιατί δεν πας;

και μην ακούσω για αξιοπρέπεια...γιατί δεν υπάρχει μεγαλύτερη αναξιοπρέπεια από το να δουλεύεις άμισθος όταν έχεις φάει 6 χρόνια κωλοσπουδές αλλά 2-3 χρόνια κωλοαναμονή, μέσα στο κωλοάγχος με τόν κάθε κωλομαλακα πάνω από το κεφάλι σου.

Να ευχηθώ σε όσους έκαναν αίτηση για άμισθη ειδικότητα, να αξιωθούν να την κάνουν! Αυτή είναι πιστεύω η μεγαλύτερη κατάρα :)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Να ευχηθώ σε όσους έκαναν αίτηση για άμισθη ειδικότητα, να αξιωθούν να την κάνουν! Αυτή είναι πιστεύω η μεγαλύτερη κατάρα :)

emarup Βαρύ!

Μου αρέσει που λέγαμε ότι οι εφημερίες στα ιδιωτικά, με τα 40 ευρώ, τους τόσους ασθενείς υπ'ευθύνη μας, κτλ. είναι ξεφτιλισμός της εργασίας του γιατρού, των σπουδών του, και των ασθενών του.

Τώρα έγινε ακόμα χειρότερο! Άμισθοι,έχοντας παράλληλα τέτοια ευθύνη, ασθενών, εφημεριών!

Καλύτερα σερβιτόρος! Και πιο πολλά λεφτά θα βγάζω, και το κεφάλι μου θα έχω ήσυχο!

Υ.Γ. τα ΜΜΕ κάνουν μόκο για τέτοιο λαυράκι θέμα - άμισθη εργασία γιατρών, τη στιγμή που στην υπόλοιπη Ευρώπη ανεβαίνουν οι μισθοί των γιατρών

(π.χ. http://www.spiegel.de/wirtschaft/0,1518,597397,00.html Ärzte erhalten 2009 mehr Geld ,

edit: σε μετάφραση από το Google:

* Compensation Reform

Ab 1. From 1 Januar 2009 werden die Leistungen der niedergelassenen Ärztinnen und Ärzte mit festen Preisen einer Euro-Gebührenordnung vergütet. January 2009 will be the performances of established physicians with fixed prices for a Euro-paid fees. Damit erhöht sich die Kalkulierbarkeit des ärztlichen Einkommens. This increases the predictability of the medical income. Die bisherigen Budgets werden abgelöst. The current budget will be replaced. Vereinbart wurde, dass die Ärzte ab dem Jahr 2009 mehr Leistungen zu höheren Preisen abrechnen können. It was agreed that the doctors from the year 2009 more benefits to higher prices may settle. Die Krankenkassen müssen deshalb im Jahr 2009 voraussichtlich 2,75 Milliarden Euro mehr Honorar für die Ärzte bereitstellen. The health insurance must be in 2009 is expected to 2.75 billion euros more fees for doctors provide.

)

Τροποποιήθηκε από Foreas

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Όποιος σέβεται τον εαυτό του δε θα δούλευε ούτε 10λεπτά άμισθος...πόσο μάλλον 6 μηνες...

Και το να πας να κλέψεις όταν δεν έχεις λεφτά λύση ανάγκης είναι...και το να βγεις στο κλαρί επειδή δεν έχεις λεφτά λύση ανάγκης ειναι...γιατί δεν πας;

και μην ακούσω για αξιοπρέπεια...γιατί δεν υπάρχει μεγαλύτερη αναξιοπρέπεια από το να δουλεύεις άμισθος όταν έχεις φάει 6 χρόνια κωλοσπουδές αλλά 2-3 χρόνια κωλοαναμονή, μέσα στο κωλοάγχος με τόν κάθε κωλομαλακα πάνω από το κεφάλι σου.

ΛΕΣ ΑΛΛΑ ΑΝΤ' ΑΛΛΩΝ.

1. Η μία είναι λύση ανάγκης πλέον ΝΟΜΙΜΗ (να δουλέψω άμιθος)

2. Η άλλη είναι λύση ανάγκης ΠΑΡΑΝΟΜΗ (να κλέψω για να ζήσω)

Αλλά, ξέχασα ότι για κάτι αριστεράκια η νομιμότητα λίγο σημασία έχει.

Ο "μισθός" μου θα είναι άλλωστε 500 ευρώ το μήνα από εφημερίες, με ΜΗΔΕΝ λειτουργικά έξοδα αφού επιλέγω εγώ τη νομαρχία που θα δουλέψω υπεράριθμος (άρα καθαρό εισόδημα) και θα έχω τελειώσει ειδικότητα την ίδια στιγμή που κάποιοι θέλοντας να διαφυλάξουν την αξιοπρέπεια τους θα σερβίρουν καφέδες (όχι ότι έχω κάποιο πρόβλημα με την οποιαδήποτε εργασία αλλά.... ΑΛΛΑ.).

Ο καθένας έχει τα δικά του κριτήρια εις τον μάταιον τούτον κόσμον.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Η μόνη που ζήτησε διευκρινήσεις είναι η κα Αρβανίτη προϊσταμένη στο τμήμα ειδικοτήτων.

Για τα αγροτικά η προϊσταμένη κα Τσακατάρα, δεν έχει ζητήσει καμία διευκρίνηση, απλά περιμένει εντολές από την Διευθύντριά της για το τι θα επακολουθήσει.

Η επιστολή με τα 10 ερωτήματα έχει παραληφθεί με αριθμό πρωτοκόλλου 174403/30-12-2008 και αναμένω απαντήσεις από την κα Παπανότη σύντομα γραπτώς, τις οποίες και θα δημοσιεύσω εδώ.

Εύχομαι να πάρω την απάντηση μέχρι την επόμενη Πέμπτη, αλλιώς την επόμενη Παρασκευή θα τις πάρω από κοντά. Σήμερα δεν κατάφερα λόγω ημιαργίας να βρω κανέναν.

Εμεις που κανουμε τωρα αγροτικο θα κανουμε τελικα 12μηνο?Αν παραιτηθω στο 9μηνο που εχω υπογραψει θα μου αναγνωριστει το 6μηνο για παθολογια?Θα ειναι ολοκληρωμενο το αγροτικο μου?Γιατι η αναδρομική ισχυς απο 16..?? Απριλιου?Γιατι 16 κ οχι 15 ή 17 ?

Ελπίζω να παρεις απαντησεις κ σε αυτα τα ερωτηματα γιατι πολλοι τελειωνουμε αγροτικο σε ενα, ή κ λιγοτερο, μηνα.

Καλή χρονιά σε ολους!!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Πολλοί ιατροί βλέπω πως έχουν την διάθεση να οδηγήσουν το επάγγελμα στην απόλυτη απαξίωση αρκεί να κάνουν την δουλίτσα τους!Αυτή είναι η νοοτροπία του μέσου Ελληναρά "ΒΛΑΚΑ".

Και αυτό που λέω έχει βάση όπως έχω ξαναγράψει και θα το ξαναγράψω και εδώ γιατί απλά στηρίζεται στην απλή λογική η οποία όπως φαίνεται έχει πάει περίπατο! Αφού βολευτούν κάποια "ΜΟΥΝ@@@ΚΙΑ"(αυτός είναι ο χαρακτηρισμός που τους αρμόζει) το σύστημα θα μπλοκάρει στο επόμενο ακριβώς στάδιο δλδ το ειδικό μέρος. Άρα ποιο θα είναι το αποτέλεσμα από αυτή την αλλαγή;

α)η μετάθεση του χρόνου αναμονής του γενικού μέρους στο ειδικό (δερματολογία από 6 χρόνια θα πάει 11, Πλαστική από 7 θα πάει 13 κτλ). Απλά κάποιοι που περνιούνται για έξυπνοι και υποστηρίζουν αυτή την αλλαγή ίσως και να επωφεληθούν(γιατί κάθε Έλληνας πιστεύει ότι αυτός θα είναι ο τυχερός και ο έχων το μεγαλύτερο βύσμα και οι άλλοι να πάνε να γαμη@@@ουν!!)

β)για την βολεψη αυτών των λίγων θα θεσμοθετηθεί πιθανότατα οριστικά η άμισθη εργασια=ξεφτιλα άπειρου μεγέθους για τον ιατρό!

γ)ας υποθέσουμε ότι κάποιος που περιμένει Κανά 2 χρόνια για να κάνει το γενικό μέρος της ειδικότητας, αρχίζει ας πούμε σε 6 μήνες και έχοντας σώας τας φρενας θέλει να δουλέψει έμμισθος.........τι θα γίνει με αυτόν; Θα μπούνε μπροστά του στην δήλωση για το ειδικό μέρος όλοι εκείνοι που θέλουν να κάνουν ειδικότητα αμισθί; Αυτά δεν γίνονται ούτε με σφαίρες η μήπως κάποιοι ονειρεύονται τέτοια σενάρια; Αν θέλουν να γίνει κάτι τέτοιο ρέε έχω την λύση...να δηλώσουν και το ειδικό μέρος όλοι όσοι βρίσκονται στις λίστες αναμονής για το γενικό και από εδώ και στο εξής να δηλώνεται και ειδικό και γενικό ταυτόχρονα είτε για έμμισθους είτε για άμισθους. Για να δούμε τότε πάει κανένας για άμισθη εργασία εεεεε;

ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Πολλοί ιατροί βλέπω πως έχουν την διάθεση να οδηγήσουν το επάγγελμα στην απόλυτη απαξίωση αρκεί να κάνουν την δουλίτσα τους!Αυτή είναι η νοοτροπία του μέσου Ελληναρά "ΒΛΑΚΑ".

Και αυτό που λέω έχει βάση όπως έχω ξαναγράψει και θα το ξαναγράψω και εδώ γιατί απλά στηρίζεται στην απλή λογική η οποία όπως φαίνεται έχει πάει περίπατο! Αφού βολευτούν κάποια "ΜΟΥΝ@@@ΚΙΑ"(αυτός είναι ο χαρακτηρισμός που τους αρμόζει) το σύστημα θα μπλοκάρει στο επόμενο ακριβώς στάδιο δλδ το ειδικό μέρος. Άρα ποιο θα είναι το αποτέλεσμα από αυτή την αλλαγή;

α)η μετάθεση του χρόνου αναμονής του γενικού μέρους στο ειδικό (δερματολογία από 6 χρόνια θα πάει 11, Πλαστική από 7 θα πάει 13 κτλ). Απλά κάποιοι που περνιούνται για έξυπνοι και υποστηρίζουν αυτή την αλλαγή ίσως και να επωφεληθούν(γιατί κάθε Έλληνας πιστεύει ότι αυτός θα είναι ο τυχερός και ο έχων το μεγαλύτερο βύσμα και οι άλλοι να πάνε να γαμη@@@ουν!!)

β)για την βολεψη αυτών των λίγων θα θεσμοθετηθεί πιθανότατα οριστικά η άμισθη εργασια=ξεφτιλα άπειρου μεγέθους για τον ιατρό!

γ)ας υποθέσουμε ότι κάποιος που περιμένει Κανά 2 χρόνια για να κάνει το γενικό μέρος της ειδικότητας, αρχίζει ας πούμε σε 6 μήνες και έχοντας σώας τας φρενας θέλει να δουλέψει έμμισθος.........τι θα γίνει με αυτόν; Θα μπούνε μπροστά του στην δήλωση για το ειδικό μέρος όλοι εκείνοι που θέλουν να κάνουν ειδικότητα αμισθί; Αυτά δεν γίνονται ούτε με σφαίρες η μήπως κάποιοι ονειρεύονται τέτοια σενάρια; Αν θέλουν να γίνει κάτι τέτοιο ρέε έχω την λύση...να δηλώσουν και το ειδικό μέρος όλοι όσοι βρίσκονται στις λίστες αναμονής για το γενικό και από εδώ και στο εξής να δηλώνεται και ειδικό και γενικό ταυτόχρονα είτε για έμμισθους είτε για άμισθους. Για να δούμε τότε πάει κανένας για άμισθη εργασία εεεεε;

ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ;

Είμαι Παιδίατρος ==> έχω ΜΙΑ αναμονή

Είμαι Ψυχίατρος ==> έχω ΤΡΕΙΣ αναμονές

Τώρα καταλαβαίνεις γιατί πρέπει να ευνοηθούν ΑΓΡΙΑ, ΚΑΙ ΛΕΜΕ ΠΟΛΥ ΑΓΡΙΑ ΔΗΛΑΔΗ, οι ειδικότητες με πολλά κομμάτια; Γιατί κυρίως αυτές ευνοούνται από αυτά το μέτρο! Κανένας δεν διαμαρτύρονταν για την αδικία που υπήρχε για τους ιατρούς που είχαν διαλέξει ειδικότητα με πολλά κομμάτια. (Έλεγε ο Παθολόγος: ασε τους συναδέλφους Ψυχιάτρους να γ@μιούνται στις αναμονές, εμάς δεν μας αγγίζει...) ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ που το αγγούρι αγγίζει την κατεστημένη τάξη Δερματολόγων, ΩΡΛ, Γυναικολόγων, που θέλουν ένα μόνο χρόνο γενικό μέρος κλπ... έχει αρχίσει να μας ενοχλεί. Ό,ΤΙ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΔΗΛΑΔΗ.

Όσο καιγόσασταν εσείς ( ; ) για την ειδικότητά μου που έχει 3 κομμάτια και πηδιόμουν στις αναμονές, άλλα τόσο με ενδιαφέρει και εμένα το αγγουράκι που θα φάτε από τις αναμονές που θα βρείτε τώρα στα ειδικά μέρη όταν βγω πλέον μπροστά σας.

Είναι πολύ αργά πλέον για δάκρυα. I am set for life now που λένε και οι άγγλοι

Τροποποιήθηκε από armydoctor

Σύνδεσμος στη δημοσίευση