Jump to content
Sign in to follow this  
anastasiostheodoridis

Συνάντηση ΠΙΣ- Αβραμόπουλου

Recommended Posts

Αθήνα 9 Οκτωβρίου 2008

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Δ. ΑΒΡΑΜΟΠΟΥΛΟΣ: ΔΙΚΑΙΑ ΤΑ ΑΙΤΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΙΑΤΡΩΝ

Συνάντηση με τον Υπουργό Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης κ. Δημήτρη Αβραμόπουλο είχε τοΔ.Σ. του Πανελληνίου Ιατρικού Συλλόγου. Η συνάντηση έγινε μετά από αίτημα του τελευταίου, στο πλαίσιο των συστηματικών προσπαθειών που καταβάλλει για την προώθηση λύσεων στα οξυμένα και, σε μεγάλο βαθμό, χρονίζοντα προβλήματα του ιατρικού κόσμου.

Κατά τη συζήτηση, που χαρακτηρίστηκε από θετικό κλίμα, οΠ.Ι.Σ. παρουσίασε στον Υπουργό τις θέσεις του για όλα τα ζητήματα που απασχολούν τους Έλληνες ιατρούς, με τις οποίες κατ’ ουσίαν συμφώνησε ο κ.Αβραμόπουλος. Ωστόσο, για τις περισσότερες από αυτές δεν ανέλαβε δέσμευση υλοποίησής τους, επικαλούμενος την αδυναμία διάθεσης των απαραίτητων κονδυλίων από το Υπουργείο Οικονομικών, τουλάχιστον σε αυτή τη χρονική συγκυρία.

Συγκεκριμένα, ο Υπουργός αποδέχτηκε ότι είναιεπιτακτική ανάγκη να αναμορφωθεί το μισθολόγιο των ιατρών του ΕΣΥ, χαρακτήρισε δίκαιο το αίτημααύξησης των αμοιβών των ιατρικών πράξεων, αλλά παρέπεμψε την επίλυσή του στο μέλλον, αποδοκιμάζοντας ταυτόχρονα την απαράδεκτη η καθυστέρηση καταβολής των οφειλομένων από τον ΟΠΑΔ στους συμβεβλημένους ιατρούς. Συμφώνησε ότι, παρά τις9.000 προσλήψεις νοσηλευτικού προσωπικού που έχουν γίνει ως τώρα, θα πρέπει να γίνουν κι άλλες, καθώς –λόγω και των συνταξιοδοτήσεων- παραμένουν οιτεράστιες ελλείψεις, είπε ότι έχουν προσληφθεί 1.200 ειδικευόμενοι ιατροί και ότι θα γίνουν προσεχώς άλλες 400 προσλήψεις, ενώ για τοφορολογικό ανέφερε ότι δεν υπάρχουν τελικές αποφάσεις.

Ο Π.Ι.Σ. υπογράμμισε στον κ.Δ. Αβραμόπουλο την ανάγκη να προχωρήσει η νομοθετική ρύθμιση για την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας, χαρακτηρίζοντας απαράδεκτο να παρέχεται αυτή από τα νοσοκομεία. Ο Υπουργός συμφώνησε, τονίζοντας ότι η σχετική ρύθμιση προσκρούει σε προβλήματα από πλευράς του Ι.Κ.Α. Όσον αφορά δε στοΠ.Δ. 84/2001 για την ίδρυση και λειτουργία ιδιωτικών φορέων παροχής υπηρεσιών πρωτοβάθμιας φροντίδας υγείας, επανέλαβε ότι παραμένει σε αναστολή -η άρση της οποίας θα γίνει μετά από συνομιλίες και με τον Π.Ι.Σ.- και ότι από πλευράς Υπουργείου έχει σταλεί σχετική εγκύκλιος και στις Νομαρχίες ώστε να μην εκδίδουν άδειες για τέτοιους φορείς.

Το Δ.Σ. του Π.Ι.Σ. επισήμανε επίσης στον Υπουργό το πρόβλημα που δημιουργείται με την Οδηγία της Ευρωπαϊκής Ένωσης για το ωράριο εργασίας των ιατρών, τονίζοντας ότι, έτσι κι αλλιώς, σήμερα δεν μπορεί να εφαρμοστεί, γιατί το ιατρικό προσωπικό δεν επαρκεί.

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συγνώμη .......τι κονδύλια δεν υπάρχουν???κάτι δις εδώ και κει που ακούγονται στην τηλεόραση

ΠΟΥ ΠΑΝΕΕΕΕΕ????????????

ΚΑΙ Η ΑΣΤΙΚΗ ΕΥΘΥΝΗ???

ορε Τάσο μας δουλεύουν......πάντως εμείς έχουμε συγκέντρωση στο δημαρχείο Δευτέρα ....στάση εργασίας ξανά......

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

δηλωνω κατ' αρχην ικανοποιημενη που η συναντηση χαρακτηριστηκε απο θετικο κλιμα ...

τί πινουν και δε μας δινουν???

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

μανιτάρια???παπαρουνόσπορο?????καμιά άλλη ιδέα????

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

αυτη ηταν η συναντηση που περιμενε η ΟΕΝΓΕ για να συνεδριασει στις 22/10?

υποθετω οτι αφησαν και 12 μερες αερα για να προλαβουν να μελετησουν τις προσφορες που θα τους εκανε ο αβραμο?

μιλαμε για ΤΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΑΙΩΝΑ σε θετικο κλιμα emcolgate

αυτους ολους περιμενουμε ολοι εμεις να μας δωσουν γραμμη? ε?

χαχαχαχαχαχαχαχα

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

emarup Αυτο ειναι το προβλημα...

Ποιος ο λογος να προσπαθησεις, να τσακωθεις και να εκτεθεις προς τους ανωτερους και ΚΥΡΙΩΣ τους αρρωστους σου, αφου τελικα τις συμφωνιες θα τις κανουν κατι τετοιοι τυποι, που μονο τη παρτη, την τσεπη και τις δημοσιες σχεσεις τους εχουν σαν προτεραιοτητα, καλη ωρα σαν τους συνδικαλιστες που ειχαμε τοσα χρονια στις σχολες...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
emarup και τι να κάνουμε δηλαδή να κάτσουμε και να μας π...δανε στο χαλαρό??και οι ανώτεροί μας νομίζω είναι καιρός να δουν ότι δεν τα βγάζουμε πέρα,καταντήσαμε ΙΑΤΡΟΙ ΤΩΝ 700 ΕΥΡΩ!!!.........

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αν εκαναν ολοι οι γιατροι απεργια 2 βδομαδες ολα τα αιτηματα θα πραγματοποιουνταν,οπως δειχνει το παραδειγμα των τελωνειακων κ των επαγγελματιων οδηγων φετος,που αφησαν τη χωρα χωρις βενζινη κ ολα εγιναν.Αλλα οι γιατροι ανηκουν σε 2 κυριες κατηγοριες,ή λαμογια θα ειναι ή φλωροι Η-εστες που βλεπουν το διευθυντη τους κ τρεμουν.Κ καλα ,οι ειδικοι εχουν το πελατολογιο,τα φακελακια,ανηκουν κυριως στη κατηγορια λαμογια.Οι ειδικευομενοι λιγοι ειναι καβατζωμενοι,οποτε ανηκουν στη κατηγορια ΦΛΩΡΟΙ με περικεφαλαια.Να κλεισουν τα νοσοκομεια κ τι εγινε,ο ασθενης δεν ειναι μονο ασθενης,ειναι κ ψηφοφορος.Εχει ψηφισει εδω κ δεκαετιες κ εχει επιλεξει να εχει την υγεια που εχει,την παιδεια που εχει κ τις αποδοχες που εχει.Οποτε αφου δεν ψηφιζει για υγεια να μην εχει υγεια.Εμεις αφηνουμε τους συνδικαλιστες που ειναι δεμενοι στο αρμα του κυβερνοντος κομματος να τα βρισκουν εκει κ να μην κανουν τιποτα(κ τα αλλα κομματα βεβαια ιδια ειναι στην Ελλαδα).Βεβαια οπως ειπε κ ο αλλος απο πανω,δεν κανουν αυτοι,θα κανουμε εμεις?Οχι,κατσε να σε απαυτωνουν μεχρι να τελειωσεις την ειδικοτητα,δεν εγινε κ τιποτα,συνηθεια ειναι.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

πολυ ωριμη τοποθετηση ταξιδιάρη. μπράβο. Συνυπογράφω

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ΚΟΥΡΑΦΕΞΑΛΑ ΟΙ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΕΣ ΚΑΙ Ο ΑΒΡΑΜΟΠΟΥΛΟΣ.

ΟΥΤΕ ΑΙΤΗΜΑΤΑ ΕΧΟΥΜΕ.

ΟΥΤΕ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΜΟ.

ΜΟΝΟ ΛΑΜΟΓΙΑ ΚΑΙ ΒΟΛΕΜΕΝΟΥΣ.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
ΚΟΥΡΑΦΕΞΑΛΑ ΟΙ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΕΣ ΚΑΙ Ο ΑΒΡΑΜΟΠΟΥΛΟΣ.

ΟΥΤΕ ΑΙΤΗΜΑΤΑ ΕΧΟΥΜΕ.

ΟΥΤΕ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΜΟ.

ΜΟΝΟ ΛΑΜΟΓΙΑ ΚΑΙ ΒΟΛΕΜΕΝΟΥΣ.

συμφωνώ

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αυτα τα λαμογια θα κανουνε τις διαπραγματευσεις, ακομα κι αν κλεισουνε για δυο βδομαδες τα νοσοκομεια... Και αυτοι δε μας αντιπροσωπευουν, εχουν δικα τους συμφεροντα... Βλεπεις, οι τελωνιακοι και οι οδηγοι εχουν ολοι κοινα συμφεροντα, εμεις οχι...

Και γω με χιλια λεω να κανουμε κατι και να μην κατσουμε να μας π...δανε, αλλα δε βλεπω επι της ουσιας να μπορει να γινει κατι... Οσο υπαρχουν γιατροι που κανουν 15 εφημεριες και πληρωνονται τις 10, αλλοι που δεν κανουν καμια και πληρωνονται παλι 10, και αλλοι που δεν κανουν και δεν πληρωνονται καμια αλλα δεν τους νοιαζει γιατι τα βγαζουν αλλιως, δεν αλλαζει τιποτα...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

για οσους ειναι θυματα και κανουν 12+ και πληρωνονται για 11 εχω να πω το εξης. πριν 2 χρονια αυγουστο εκανα 12 εφημεριες λογω αναγκων. οταν ηρθε η ωρα πληρωμης ειδα στο χαρτι οτι εχω περικοπη την μια εφημερια λογω υπερβασης λεει του μισθου του αεροπαγειτη κτλ.

δεν καθησα να το φαω οπως κανουν ολοι και απορω γιατι.

πηγα στην διοικηση και αφου ο διοικητης μου ελεγε πως εχω δικιο αλλα δεν μπορει να κανει κατι γιατι δε μπορει να μου δωσει παραπανω λεφτα απο το οριο, ε τοτε του ειπα θα γινει το εξης . θα μου βαλετε οτι εκανα μια εφημερια τον οκτωβριο παραπανω απο οτι εκανα, δηλαδη αντι για 9 οτι εκανα 10 και αρα θα παρω τα λεφτα που μου χρωστατε. ε αν και θα σας φανει απιστευτο, εγινε αμεσα αν και κατποιο λαμογιο οικονομικος διοικητικος υπαλληλος ελεγε πως δε γινεται κτλ.

τελικα προστεθηκε το ονομα μου μια μερα τυχαια οτι και καλα ενω καθε μερα εφημερευει σε εσωτερικη εφημερια ενας ειδικευομενος στην κλινικη μου, εκεινη τη μερα εφημερευαν 2 ο ενας εγω. τοσο απλο ηταν να γινει αυτο. ετσι πηρα την πρωτη και τελευταια πλασματικη μου εφημερια! πλασματικη οχχι ακριβωςς βεβαια καθως μου τα χρωστουσαν τα λεφτα. γιατι τα γραφω αυτα εδω, οχι για να το παιξω εξυπνος απλα δε γουσταρω να ακουω πως κατι δε γινεται. ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ! οπως στο στρατο τιποτα δε γινεται και ολα γινονται. πρεπει να προσπαθουμε ομως. μωλις υπεγραψα το χαρτι που ετιμαασαμε εδω στη ΘΕσσαλονικη οτι απο 1 νοεμβριου δε δεχομαστε να δουλευουμε πανω απο 48-56 ωρες.

αντε κουνηθειτε. εγω σε 2 μηνες τελειωνω την ειδικοτητα αλλα προσπαθω, παρολο που δε θελω και ααλωσρτε δε εχω βυσμα, να δουλεψω ποτε στο δημοσιο. υπαρχουν μερικοι που θα ειστε μια ζωη στο δημοσιο νοσοκομειο και ομω καθεστε σαν κοτες. ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΡΕ

ποιος εργαζομενος Ελληνας ή αλλοδαπος δεχετα ινα δουλευει χωρις να πληρωνεται? ποιος δεχεται να δουλευει 1000 ωρες την εβδομαδα? ΕΛΕΟΣ . απο την πρωτη στιγμη που τελειωσα την ιατρικη και ξεκινησα το αγροτικο απορησα με το συστημα να δουλευουμε εφημερια 32 ωρες συνεχομενα. ε επιτελουε ηρθε η ωρα για δραση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες και επαυξάνω:

Τι σημαίνει τίποτα δεν γίνεται?? Υπάρχει ποτέ κυβέρνηση να βγει και να μας πει μας περισσεύουν 5-10 εκατομύρρια ευρώ, μοιραστείτε τα? Όλες οι διεκδικήσεις κερδίζονται με κόπο και κάποιες θυσίες.

Ξέρετε τι αυξήσεις έχουν πάρει οι δικαστές? Σχεδόν διπλασιασμός μισθών από αυτό το Σεπτέμβρη (η γνωστή ιστορία που ακούγεται τα τελευταία δύο έτη) και αναδρομικά αυτών των αυξήσεων. Σύνολο? Ένας πρωτοδίκης (κάτι σαν να λέμε ειδικευόμενος) αγγίζει τα 3 χιλιάρικα το μήνα... Τα αναδρομικά ενός εφέτη (κάτι σαν να λέμε επιμελητής Α) ξεπερνούν τα 50.000. Ναι καλά το έχω γράψει, δεν είναι κατά λάθος μηδενικά...!!!! Το πτυχίο της νομικής είναι 4 έτη, για όσους δεν το γνωρίζουν...

Επιτέλους ας καταλάβουμε όλοι μας ότι ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ τον κόπο μας, τα ξενύχτια μας, τη δια βίου εκπαίδευσή μας, την ευθύνη μας για τον άρρωστο ΝΑ ΤΑ ΑΜΟΙΒΟΜΑΣΤΕ. Και ας κάνουμε και την ΚΟΙΝΩΝΙΑ γύρω μας να το καταλάβει.

Είμαι ειδικευόμενος και ακούω κάποιους από τους επιμελητές μου (ειλικρινά τίμιους και αγωνιστές της επιστήμης χωρίς ανταλλάγματα) να λένε ότι θα μειωθεί ο μισθός μας αν επιδιώξουμε κάτι τέτοιο. Διαφωνώ κάθετα:

-Είναι μια εξαιρετική ευκαιρία να δείξουμε πόσο χαμηλός είναι ο βασικός μας μισθός και να διεκδικήσουμε κάτι καλύτερο.

-Να επιδιώξουμε καλύτερες συνθήκες εργασίας. Δεν ξέρω άλλο εργαζόμενο που να είναι ολόκληρο Σ-Κ "μέσα" σαν φαντάρος 18άρης και να συνεχίζει κιόλας δουλειά το πρωί της Δευτέρας. Άλλον εργαζόμενο που να μην δικαιούται ρεπό μετά από 24ωρη δουλειά: καθημερινή, αργία, γιορτή ....ακόμα και Χριστούγεννα ή Πάσχα. Επιτέλους ΕΙΜΑΣΤΕ ΖΩΑ ???? Υποτίθεται ότι είμαστε η επιστημονική αφρόκρεμα της κοινωνίας, χωρίς καμία διάθεση ρατσισμού, και χωρίς να λέω ότι ο υπόλοιπος κόσμος δεν δικαιούται αξιοπρέπειας στην εργασία του.

-Να επιδιώξουμε προσλήψεις και στελέχωση των νοσοκομείων. Πολυάριθμες θέσεις επιμελητών και διευθυντών μένουν κενές, αντίθετα γίνονται προσλήψεις επικουρικών. Όχι μόνο υποβαθμίζεται το ΕΣΥ και η ποιότητα της ιατρικής πράξης και ιατρικής εκπαίδευσης, αλλά θα μου επιτρέψετε να το πάω και πάραπέρα: Αν το ΕΣΥ δεν σέβεται τους ιατρούς του, φανταστείτε τι έχει να γίνει στον ιδιωτικό τομέα, με την ανεργία και τα προβλήματα που μαστίζουν τον κλάδο μας.

ΔΕΝ είμαι συνδικαλιστής, όπως και μάλλον κανένας από εσάς. ΠΟΤΕ δεν πρόκειται να γίνω και χαίρομαι για αυτό. ΔΕΝ ΞΕΡΩ αν υπάρχει φως στην άκρη του τούνελ με τον μόνο κατ' όνομα συνδικαλισμό που μας εκπροσωπεί.

Νομίζω όμως ότι αξίζει τον κόπο να προσπαθήσουμε, ΝΑ "ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ" ΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ, γιατί έχουμε όλο το δίκιο με το μέρος μας.

Ακόμα και χωρίς "Αυτούς" που ακόμα και τώρα "στην ύστατη στιγμή" αρνούνται ή αδυνατούν να μας εκπροσωπήσουν.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση