Jump to content

Photo

ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ

• Please log in to reply
120 replies to this topic

#61 anastasiostheodoridis

anastasiostheodoridis

Anastasios Theodoridis

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17,000 posts

Posted 28 July 2008 - 12:20 AM

Καλησπέρα σας ενδιαφέρομαι για τις φετινές κατατακτήριες σκέφτομια να κάνω προετοιμασία και να δώσω απλά η ύλη και στα 3 μαθήματα μου φαίνεται τεράστια και επιπλέον είμαι από θεωρητική κατεύθυνση οπότε δε γνωρίζω καθόλου απο μαθήματα χημεία και φυσική.Πιστεύετε οτι αυτό θα ειναι προβλημα για μαθήματα όπως η βιοχημεία?Εχω ικανότητα αποστήθισης πάντως.Μπορω να μαθω και να κατανοησω πράγματα αρκεί να μην έχει ασκήσεις και προβλήμτα γιατί εκεί δε μου κόβει.Καμιά ιδέα?

Δε νομίζω να θες σοβαρή απάντηση; Γιατί κάτι μου λέει πως μετά θα σβήσεις τα post σου κι εσύ και θα μείνουν ξεκρέμαστες οι απαντήσεις των συναδέλφων.
Μα καλά είναι δυνατόν να ποστάρει κάποιος με τόσο θράσσος;
Άμα είσαι καλή στην αποστήθιση και το βασικότερο στην ορθογραφία είσαι με το ένα πόδι στην ιατρική.
ΗΜΑΡΤΟΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ!

invitro ντροπή σου.....συζήτηση ήθελε μόνο.....

#62 luke

luke

Ψαράκι (επίπεδο Ι)

• Members
  • Pip
  • 3 posts

Posted 28 July 2008 - 03:57 PM

Δε με βοηθάτε όμως.Έκανα συγκεκριμενη ερώτηση τι σας κάνει εντύπωση από αυτά που γραφω?

#63 anastasiostheodoridis

anastasiostheodoridis

Anastasios Theodoridis

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17,000 posts

Posted 28 July 2008 - 07:42 PM

η ειλικρίνειά σου όπως προανέφερε ο SleepWalker

#64 luke

luke

Ψαράκι (επίπεδο Ι)

• Members
  • Pip
  • 3 posts

Posted 28 July 2008 - 08:54 PM

Aν έχει κανείς τα βιβλία από βιολογία βιοχημεία 1 ή ανατομία ας μου στείλει ενα προσωπικό μήνυμα.Ευχαριστώ

#65 invitro

invitro

Ιπποκράτης (επίπεδο ΧΙΙ)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,783 posts

Posted 28 July 2008 - 08:59 PM

Δε με βοηθάτε όμως.Έκανα συγκεκριμενη ερώτηση τι σας κάνει εντύπωση από αυτά που γραφω?

Αντικειμενικά, εμένα μου κάνει εντύπωση γιατί θες να σπουδάσεις ιατρική, με όλα αυτά που μας περιέγραψες.

Χρειάζεται αλήθεια να σου γράψω το προφανές, ότι δηλαδή η φυσική και η χημεία είναι απαραίτητες για να κατανοήσεις όχι μόνο τη βιοχημεία των κατατακτηρίων, αλλά και αργότερα, μαθήματα όπως τη φυσιολογία και την παθοφυσιολογία (βασικά μαθήματα της ιατρικής), για να κατανοήσεις επίσης τη φαρμακολογία και όλα αυτά σε προκλινικό επίπεδο;

Κι αργότερα στις κλινικές, πως θα καλλιεργήσεις τη διαγνωστική σου σκέψη αν έχεις δυσκολία στην επίλυση προβλημάτων; Η αποστήθιση μόνο, αν και σε εφοδιάζει με ένα σημαντικό πλεονέκτημα, δεν φτάνει για να βγάλεις την ιατρική. Χρειάζεται και υποδομή στις φυσικοχημείες, και ναι, και στην επίλυση προβλημάτων. Γιατί όταν θα πρέπει να δώσεις τη σωστή ποσότητα υγρών στον ορό, και τη σωστή δόση στο διουρητικό, δεν φτάνει να έχεις αποστηθίσει κάποια νούμερα: Θα πρέπει πρώτα να έχεις κατανοήσει όλη τη διαδικασία της ομοιόστασης, και να είσαι σε θέση να υπολογίσεις τις απώλειες υγρών, για να σου δώσω ένα απλό κλινικό παράδειγμα.

Edited by invitro, 28 July 2008 - 09:01 PM.

#66 aspa

aspa

Φοιτητής (επίπεδο ΙΙ)

• Members
  • PipPip
  • 5 posts

Posted 04 September 2008 - 12:59 AM

Πωλούνται σημειώσεις για τις κατατακτήριες εξετάσεις της Ιατρικής Πατρών. Για πληροφορίες περιμένω πμ.

#67 katerinam

katerinam

Φοιτητής (επίπεδο ΙΙ)

• Members
  • PipPip
  • 24 posts

Posted 10 September 2008 - 07:26 PM

Μήπως γνωρίζεις ποια βιβλία προτείνονται για τις κατατακτήριες στην Πάτρα;
Τα συγγράμματα του Α έτους; Αν ναι ποια είναι αυτά??

#68 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

Ιατρός (επίπεδο V)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPip
  • 165 posts
  • Interests:anime, manga, ταξίδια, μαγειρική, shopping, σκάκι

Posted 10 September 2008 - 09:34 PM

Μήπως γνωρίζεις ποια βιβλία προτείνονται για τις κατατακτήριες στην Πάτρα;
Τα συγγράμματα του Α έτους; Αν ναι ποια είναι αυτά??

Υποθέτω ότι χρειαζονται τα συγγραματα του πρώτου έτους για τις κατατακτήριες (δεν παίρνω και όρκο όμως, καλύτερα να ρωτήσεις κάποιον υπευθυνο στη γραμματεια ή κάτι τέτοιο)

Πάντως τα βιβλία που έχουμε στο 1ο εξάμηνο είναι:

-Βιοχημεία του Stryer(ενα πράσινο χοντρο βιβλιο ο πρώτος τόμος, δεν νομιζω να χρειαζεται ο δεύτερος, τεσπα δεν παιρνω και όρκο), πανεπιστημιακές εκδόσεις Κρήτης
-Βιολογία: "Βασικες αρχές κυτταρικής βιολογίας" του Alberts (παιζει να θέλει και τους 2 τομους γιατι μερικά κεφαλαια βρίσκονται στον 2ο), ιατρικές εκδόσεις πασχαλίδης
-φυσική κάνουμε απο ένα βιβλίο(παλιο, χρωματος γαλαζιου) των καθηγητων του πανεπιστημιου της πάτρας (νικηφορίδης και αλλοι 2, εχει κολλησει το μυαλο μου τωρα)

Καλα είναι και η στατιστική και η πληροφορικη των ίδιων συγγραφεων με τη φυσικη αλλα δεν ξέρω αν εξετάζονται αυτα. Και πάλι μου φαίνεται λιγο παράξενο να εξετάζονται απο το βιβλιο της φυσικης που κάνουμε, αλλα επαναλαμβανω οτι δεν ειμαι το καταλληλο άτομο για αυτές τις πληροφορίες.
Ελπιζω να υπάρχει ενα πιο σχετικο άτομο εδώ να σε βοηθήσει, αλλα το πιο σωστό είναι να ζητήσεις τις επίσημες πληροφορίες απο τη γραμματεία.

#69 courtesan

courtesan

Παλιός (επίπεδο ΙΙΙ)

• Members
  • PipPipPip
  • 37 posts

Posted 11 September 2008 - 12:28 AM

[u] Oι πτυχιουχοι ΤΕΙ δινουν Βιολογία Ι, Ανατομία Ι και Βιοχημεία Ι.
[/u]

ΤΑ ΣΥΓΡΑΜΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΞΗΣ :
Alberts et al , Εκδόσεις Πασχαλιδη, «Βασικες Αρχές Κυτταρικής Βιολογίας»
Κλινική Ανατομική Α+Β τόμος», Συγγραφέας : R. Snell, Εκδόσεις ''Λιτσας''
ΟΡΓΑΝΙΚΗ ΧΗΜΕΙΑ για Ιατρικές και Βιολογικές Επιστήμες, G.A. Taylor
ΒΙΟΧΗΜΕΊΑ, L. Stryer τόμος Ι
ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΟΡΓΑΝΗ ΧΗΜΕΙΑ, Ι.Α. Τοσσίδη τόμος πρώτος

αντε και καλη μας τυχη.... <_<

#70 AnnaR

AnnaR

Ψαράκι (επίπεδο Ι)

• Members
  • Pip
  • 3 posts

Posted 21 September 2008 - 05:21 PM

καλησπερα...

θα ηθελα να μαθω που μπορω να βρω περασμενα θεματα βιοχημειας κατατακτηριων εξετασεων ιατρικης πατρας...
δινω κ εγω και θα ηθελα να δω το υφος των ερωτησεων.
οποιαδηποτε βοηθεια πολυτιμη,,ευχαριστω εκ των προτερων

#71 AnnaR

AnnaR

Ψαράκι (επίπεδο Ι)

• Members
  • Pip
  • 3 posts

Posted 22 September 2008 - 06:52 PM

μηπως εχεις θεματα περασμενα????ειδικα βιοχημειας??

#72 SpOrAkI

SpOrAkI

Φοιτητής (επίπεδο ΙΙ)

• Members
  • PipPip
  • 10 posts

Posted 05 November 2008 - 03:32 PM

Καλησπέρα.. Είμαι τριτοετής φοιτήτρια νοσηλευτικής (ΑΕΙ) και έχω 2 απορίες.. emsmurf

1- Έστω ότι περνάμε με κατατακτήριες ιατρική Πάτρας.. Μας αναγνωρίζονται μαθήματα ή τα χρωστάμε όλα εκτός απο εκείνα που περάσαμε στις κατατακτήριες;;;

2- Κάπου άκουσα ότι εφόσον θα έχουμε ήδη ένα πτυχίο από ΑΕΙ δεν θα έχουμε αναμονή για ειδικότητα.. Κάπου αλλού όμως άκουσα ότι πρέπει να έχει γίνει πρόσληψη και να εργαζόμαστε προκειμένου να μην έχουμε αναμονή για ειδικότητα και να ξεκινήσουμε κατευθείαν... Τελικά τι απο τα δύο ισχύει;;;

Αυτάάάάάάάάά...

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά..
embye

#73 800.000 ευρω στο προαυλιο

800.000 ευρω στο προαυλιο

Ειδικευόμενος (επίπεδο VII)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 690 posts

Posted 05 November 2008 - 03:44 PM

Τελικα τι εισαι; Ψαρακι ή σπορακι;
Καταρχας, πρεπει να παρεις τηλ στην αρμοδια γραμματεια της Ιατρικης Πατρας, για να ρωτησεις ποια μαθηματα αναγνωριζουν. σαν αυτονομο εκπαιδευτικο ιδρυμα διαφερει απο αλλα, και σιγουρα μια απο αυτες τις διαφορες ειναι η αναγνωριση μαθηματων, αφου αυτο εξαρταται και απο τους καθηγητες.

Δευτερον, ισχυει οτι οποιος εχει αλλο ενα πτυχιο μπαινει σαν ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΟΣ στην ειδικοτητα. Αν χρειαζεται προηγομενος διορισμος ειναι κατι που δεν το ξερω, αλλα μπορεις να το μαθεις σχετικα ευκολα, αν παρεις τηλ το τμημα υγειας της τοπικης νομαρχιας που θες να ξεκινησεις ειδικοτητα, η οποια και ειναι αρμοδια για τους διορισμους των ειδικευομενων

Πολλα φιλια και να μας ξαναρθεις!!!! emharp

#74 DrV

DrV

Αγροτικός (επίπεδο VI)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 360 posts
  • Interests:Everything, nothing, ......

Posted 05 November 2008 - 03:49 PM

Ως υπεράριθμος σε ειδικότητα διορίζεται μόνο κάποιος ο οποίος είναι ήδη διορισμένος στο δημόσιο, κάνοντας στην ουσία μετάταξη και για το χρόνο της ειδικότητας αμοίβεται με το μισθό της προηγούμενης του θέσης και όχι του ειδικευόμενου.

#75 ouranio toxo

ouranio toxo

Γαληνός (επίπεδο ΧΙ)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1,578 posts

Posted 05 November 2008 - 03:55 PM

Δευτερον, ισχυει οτι οποιος εχει αλλο ενα πτυχιο μπαινει σαν ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΟΣ στην ειδικοτητα.

Άρα DrV δεν ισχύει για όλους όσους έχουν ένα δεύτερο πτυχίο, σωστά ?

Edited by ouranio toxo, 05 November 2008 - 03:59 PM.

#76 DrV

DrV

Αγροτικός (επίπεδο VI)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 360 posts
  • Interests:Everything, nothing, ......

Posted 05 November 2008 - 03:58 PM

Υπεράριθμος σημαίνει ότι διορίζεται χωρίς αναμονή, κατευθείαν, τα υπόλοιπα απαντήθηκαν ήδη. :)

#77 SpOrAkI

SpOrAkI

Φοιτητής (επίπεδο ΙΙ)

• Members
  • PipPip
  • 10 posts

Posted 06 November 2008 - 12:08 AM

Παιδιά μη με βρίσετε αλλά αυτό το "υπεράριθμος" δεν το κατάλαβα καθόλου... emconfused emdontgetit

#78 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

Ιατρός (επίπεδο V)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPip
  • 165 posts
  • Interests:anime, manga, ταξίδια, μαγειρική, shopping, σκάκι

Posted 06 November 2008 - 01:00 AM

Νομιζω ότι σημαίνει το να μπεις σε καποιο νοσοκομειο για ειδικότητα, ως extra ατομο πέρα απο τον προβλεπομενο αριθμο ειδικευομένων που κανονικά εκπαιδεύει. Αλλα δεν ειμαι και 100% sure. :S

#79 SpOrAkI

SpOrAkI

Φοιτητής (επίπεδο ΙΙ)

• Members
  • PipPip
  • 10 posts

Posted 06 November 2008 - 01:06 AM

Δηλαδή για να καταλάβω (αν μπορέσω! :P ) γλιτώνουμε την αναμονή για ειδικότητα;;;

#80 800.000 ευρω στο προαυλιο

800.000 ευρω στο προαυλιο

Ειδικευόμενος (επίπεδο VII)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 690 posts

Posted 06 November 2008 - 01:06 AM

Νομιζω ότι σημαίνει το να μπεις σε καποιο νοσοκομειο για ειδικότητα, ως extra ατομο πέρα απο τον προβλεπομενο αριθμο ειδικευομένων που κανονικά εκπαιδεύει. Αλλα δεν ειμαι και 100% sure. :S

Αυτο ακριβως σημαινει υπεραριθμος.

Νομιζω οτι για τα παραπανω, ο drv εχει απολυτο δικιο!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users