Jump to content

Photo
- - - - -

πόνος στην καρδια

• Please log in to reply
7 replies to this topic

#1 marionik

marionik

Φοιτητής (επίπεδο ΙΙ)

• Members
  • PipPip
  • 8 posts

Posted 04 August 2008 - 10:25 PM

Καλησπέρα..είμαι 29 ετών, γυναίκα και από εχθές το μεσημέρι αισθάνομαι πόνο στην καρδια..αισθάνομαι άλλωτε να είναι βαριά σαν πιάσιμο, άλλωτε σαν να με τσιμπάνε μικρές βελόνες..ο πόνος δεν ειναι συνεχής..δηλαδή ξεκίνησε χθες το μεσημερι αλλωτε πιο έντονος άλλωτε απλά ενα πιάσιμο κοιμηθηκα το βράδυ χωρις καμία ενοχληση, το πρωι κατα τις 10 με ξαναπιασε μετα το μεσημερι ημουν καλα, κοιμηθηκα δεν ενιωσα καμια ενοχληση και οταν ξυπνησα μετα απο λίγο ξαναρχισε..δεν καταπονησα καθολου το σώμα μου αυτες τις μέρες..το μόνο που επαθα πριν 3 μέρες ειναι ενα χτυπημα στην πλάτη στο ίδιο ύψος με συτο της καρδιάς..αλλα θεωρω αν είχανε αμεση σχεση με το που χτύπησα θα έπρεπε να είχα και την ενοχληση απο την καρδια και οχι μετα από 2 μέρες..επίσης ο πόνος στην καρδια δεν έχει σχέση με την αναπνοή..δηλαδή οσο βαθιά και αν είναι η αναπνοή μου δεν γινεται πιο εντονος ο πόνος..σκεφτομαι αν επιμεινει 2-3 μέρες ακόμη να παω σε νοσοκομειο αλλα ήθελα να ρωτησω αν έχετε καμία ιδέα για το τι μπορεί να είναι..ευχαριστώ..

#2 Αποφρακτικός_Ειλεός

Αποφρακτικός_Ειλεός

Ασκληπιός (επίπεδο ΧΙΙΙ)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,081 posts

Posted 04 August 2008 - 10:41 PM

#3 skydogsully

skydogsully

Ειδικευόμενος (επίπεδο VII)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 742 posts
  • Interests:I have no personal life

Posted 04 August 2008 - 11:36 PM

Καλησπέρα..είμαι 29 ετών, γυναίκα και από εχθές το μεσημέρι αισθάνομαι πόνο στην καρδια..αισθάνομαι άλλωτε να είναι βαριά σαν πιάσιμο, άλλωτε σαν να με τσιμπάνε μικρές βελόνες..ο πόνος δεν ειναι συνεχής..δηλαδή ξεκίνησε χθες το μεσημερι αλλωτε πιο έντονος άλλωτε απλά ενα πιάσιμο κοιμηθηκα το βράδυ χωρις καμία ενοχληση, το πρωι κατα τις 10 με ξαναπιασε μετα το μεσημερι ημουν καλα, κοιμηθηκα δεν ενιωσα καμια ενοχληση και οταν ξυπνησα μετα απο λίγο ξαναρχισε..δεν καταπονησα καθολου το σώμα μου αυτες τις μέρες..το μόνο που επαθα πριν 3 μέρες ειναι ενα χτυπημα στην πλάτη στο ίδιο ύψος με συτο της καρδιάς..αλλα θεωρω αν είχανε αμεση σχεση με το που χτύπησα θα έπρεπε να είχα και την ενοχληση απο την καρδια και οχι μετα από 2 μέρες..επίσης ο πόνος στην καρδια δεν έχει σχέση με την αναπνοή..δηλαδή οσο βαθιά και αν είναι η αναπνοή μου δεν γινεται πιο εντονος ο πόνος..σκεφτομαι αν επιμεινει 2-3 μέρες ακόμη να παω σε νοσοκομειο αλλα ήθελα να ρωτησω αν έχετε καμία ιδέα για το τι μπορεί να είναι..ευχαριστώ..

διαγνωση μεσω ιντερνετ δε γινεται.και αν ποτε καποιος σου την κανει τρεξε να σωθεις.
οταν υποψιαζεσαι προβλημα με την καρδια πας αμεσα σε κανα γιατρο!!!!!
ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!!!1 emeleos emeleos emeleos emeleos emeleos emeleos emeleos emeleos emeleos emeleos emeleos emeleos emeleos emeleos emeleos emeleos emeleos emeleos emeleos emeleos emeleos emeleos emeleos emeleos emeleos emeleos emeleos emeleos emeleos emeleos emeleos emeleos emeleos

#4 ВАСИЛИЙ

ВАСИЛИЙ

Νομπελίστας (επίπεδο Χ)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1,252 posts

Posted 05 August 2008 - 05:31 PM

για αρχη μην ανησυχεις.....
λιγο το αγχος λιγο οι καφεδες μπορει να ειναι αυτο....

πηγαινε σε καρδιολογο.....

διαγνωση δεν γινεται αλλα εαν δεν εχεις οικογενη υπερχοληστεριναιμια (που θα το ανεφερες πιστευω...) μπορει να ειναι προπτωση μιτροειδους που ειναι συμβατη επιδημιλογικα με την ηλικια σου και φυλο...9ειναι αθωο μην ανησυχεις...τουλαχιστον 35-35% του πληθυσμου εχει.....)

η' λιγο κουλο να ειναι στηθαγχη prinzmetal(απο αγγειοσυσπαση αλλα δεν κολλαει πολυ το ωραριο...0

εαν βγει καθαρη η καρδια μετα πηγαινε σε ενα παθολογο γαστρεντερολογο για να ελεγξεις τον οισοφαγο...μερικες φορες δινει παρομοια συμπτωματολογια (τα τσιμπιματακια οχι τοσο πολυ οσο η αισθηση βαρους...)

****για τον συναδελφο ανω---.ναι διαγνωση δεν γινεται και πολλες φορες δεν γινεται και απο κοντα...μερικες συμβουλες και γνωμες ομως δεν ειναι κακο...ουτε κανουμε διαγωνισμο γνωσης και επιδειξης εδω....οποιος το αντιλαμβανεται ετσι ειναι επειδη εχει μυγα και μυγιαζεται...

#5 marionik

marionik

Φοιτητής (επίπεδο ΙΙ)

• Members
  • PipPip
  • 8 posts

Posted 05 August 2008 - 06:40 PM

freespire σε ευχαριστώ πολύ..κοιμήθηκα το βράδυ σήμερα ειμαι μια χαρά..δεν εχω αισθανθεί καμία απολύτως ενόχληση..δεν έχουμε υπερχοληστεριναιμια στην οικογενειά μου..εγω δεν εχω αρρωστήσει ποτέ σοβαρά μόνο τα συνηθησμένα κρυολογήματα..ο πόνος ξεκίνησε την στιγμή που στεναχωρέθηκα πολύ για κάτι..όποτε κοιμόμουνα δεν αισθανόμουνα κάτι γιατι ήμουνα ήρεμη..δεν σκέφτομαι να πάω σε γιατρό αυτή την στιγμή..σκέφτομαι να κάνω εξετάσεις αίματος και αν ποτε μου ξανασυμβεί τότε να πάω..παλαιότερα είχα κάνει triplex καρδιάς ΄στα πλαίσια ενός check up και ήμουνα μια χαρά..σε ευχαριστώ πολύ..είναι πολύ ευγενικός ο τρόπος σου..

διαγνωση δεν γινεται αλλα εαν δεν εχεις οικογενη υπερχοληστεριναιμια (που θα το ανεφερες πιστευω...) μπορει να ειναι προπτωση μιτροειδους που ειναι συμβατη επιδημιλογικα με την ηλικια σου και φυλο...9ειναι αθωο μην ανησυχεις...τουλαχιστον 35-35% του πληθυσμου εχει.....)

η' λιγο κουλο να ειναι στηθαγχη prinzmetal(απο αγγειοσυσπαση αλλα δεν κολλαει πολυ το ωραριο...0

εαν βγει καθαρη η καρδια μετα πηγαινε σε ενα παθολογο γαστρεντερολογο για να ελεγξεις τον οισοφαγο...μερικες φορες δινει παρομοια συμπτωματολογια (τα τσιμπιματακια οχι τοσο πολυ οσο η αισθηση βαρους...)

****για τον συναδελφο ανω---.ναι διαγνωση δεν γινεται και πολλες φορες δεν γινεται και απο κοντα...μερικες συμβουλες και γνωμες ομως δεν ειναι κακο...ουτε κανουμε διαγωνισμο γνωσης και επιδειξης εδω....οποιος το αντιλαμβανεται ετσι ειναι επειδη εχει μυγα και μυγιαζεται...

#6 skydogsully

skydogsully

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 742 posts

Posted 05 August 2008 - 07:18 PM

#7 skydogsully

skydogsully

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 742 posts

Posted 05 August 2008 - 07:33 PM

1.δε θελω να κερδισω σε κανενα διαγωνισμο(μονο για το fame story θα γουσταρα)
2.για το αν κανουν κακο μερικες συμβουλες και γνωμες μεσω ιντερνετ,θα μου επιτρεψεις να διαφωνισω.και αυτο διοτι
οπως φαινεται και απο την απαντηση της κυριας μαριονικ(θα παω να κανω εξετασεις αιματος==>εκτος του αν ειναι σοβαρο αυτο που εχει βρηκε και ποιο το επομενο βημα για την αντιμετωπιση του) ο/η ερωτων/ουσα λαμβανει την απαντηση αρκετα σοβαρα.
σε κρατη με σοβαρα συστηματα υγειας πας στο γενικο γιατρο και αν χρειαστει σε στελνει στο πιο καταλληλο γιατρο[καρδιολογο,γαστρεντερολογο κ.λπ.].αντιθετα εδω ρωτας το γιωργακη της γειτονισσας που σπουδαζει ιατρικη, πας στο φαρμακοποιο της γειτονιας,παγανια στο ιντερνετι,αντε και καμια γενικη αιματος και 1 τριπλεξ που `χα κανει πριν 2 χρονια.ελα μωρε,δε γαμιεται.............

Posted Image

#8 marionik

marionik

Φοιτητής (επίπεδο ΙΙ)

• Members
  • PipPip
  • 8 posts

Posted 05 August 2008 - 10:05 PM

σε καμια περιπτωση η γνωμη καποιου που δεν γνωριζω δεν καλυπτει την οποια ανυσηχια μπορει να εχω..ή δεν διαγραφει το γεγονος του προβληματος..η συσταση του freespire σε καμια περιπτωση δεν προτρεπει να μην επισκεφτω γιατρο..αναφερει την γνωμη του και προτρεπει για εξετασεις..πηγαινε σε καρδιολογο..ειναι ξεκαθαρος και πολυ ευγενικος..δεν καταλαβαινω γιατι αντιδρας με αυτο τον τρόπο..ζητησα μια γνωμη ..οπως ζητησα και απο την αδερφη μου που ειναι ιατρος αλλα οχι καρδιολογος..δηλαδη δεν σου εχει τυχει ποτε καποιο φιλικο πρόσωπο να μην αισθανεται καλα και να σε ρωτησει τι μπορει να είναι???το σιγουρο είναι οτι θα του συστήσεις καποιον ειδικο αλλα τα γενικα συμπτωματα μπορει να προειδοποιουν για κατι αρκετα σοβαρο και η γνωμη σου να τον προτρέψει να επισπεύσει την επισκεψή του στον ιατρο..αυτο γιατι δεν το σκεφτεσαι??? οσο για τον γενικο ιατρο που σε παραπεμπει..δεν θα ανοιξω τωρα συζητηση γι ατο πως λειτουργει η δημοσια υγεια στην ελλάδα..freespire ευχαριστω για το ενδιαφερον σου ακομη μια φορά..

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users