Jump to content
Sign in to follow this  
wandering

ERASMUS

Recommended Posts

γεια στους απανταχου παιδευομενους μελλοντες γιατρους

ενδιαφερομαι για το προγραμμα erasmus οχι μονο γιατι μετα απο τρια χρονια(ναι ειμαι 3ο ετος) στην Πατρα εχω λιγακι βαρεθει αλλα και για να δω πως ειναι εξω η ιατρικη...αν καποιος εχει παει..γνωριζει κατι και θα μπορουσε να βοηθησει...θα το εκτιμουσα..αναμενω emsexwars

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημερα σε ολους τους συναδελφους

Παιδια θα ηθελα τη βοηθεια καποιων απο εσας που βρισκονται στο πεμπτο η εκτο ετος ιατρικης Πατρων.Προκειται να ερθω με υποτροφια ερασμους Πατρα απο πανεπιστημιο εξωτερικου

και θα ηθελα ορισμενες πληροφοριες σχετικα με καποια μαθηματα.Αν μπορειται να με βοηθησετε

να βρω καποια ακρη θα σας ειμαι ευγνωμων.μπορειτε να μου στειλετε e-mail στο xaris75@msn.com

με τα τηλεφωνα σας σταθερα η κινητα για αμεση επικοινωνια.Σας ευχαριστω και καλη επιτυχια στην εξεταστικη σας.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

perasan mines ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - opoios endiaferetai,imoun to perasmeno eksamino erasmus ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - an thelete ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - mporw ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - sas lysw kapoies apories peite mou!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ελεος! τελος παντων,αυτο που ελεγα στο προηγουμενο μηνυμα ηταν οτι αν μπορω να λυσω αποριες σε οποιον ενδιαφερεται για το προγραμμα erasmus θα το κανω ευχαριστως,καθως ειχα παει το προηγουμενο εξαμηνο στη γερμανια με erasmus.αν και περασαν κατι μηνες απο τα προηγουμενα posts

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

καλησπερα

δεν νομιζω να μπορω να σε βοηθησω αν και εχω παει erasmus στην ευρωπη και συγκεκριμενα γερμανια.βλεπεις,οντας φοιτητης ιατρικης ειχα παει μεσω αλλης σχολης και ασχοληθηκα με ασχετο με την ιατρικη αντικειμενο τοτε(ναι ναι γινεται και αυτο).επισης,εχουν περασει και 7 χρονια απο τοτε...

παρολαυατα,γραφω εδω διοτι ισως να θες γενικα πληροφοριες και οχι ειδικα σε σχεση με την ιατρικη εκει,οποτε ρωτα ελευθερα.ως εμπειρια θεωρω πως ειναι μοναδικη και το συνιστω ανεπιφυλάκτα.δεν εχει σημασια η χωρα τοσο,αρκει να περασεις καλα οπου και να πας,το να ταξιδευεις γενικα και να γνωριζεις νεους ανθρωπους ειναι αξιοζηλευτο

φιλικα

γιαννης

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

οποιαδηποτε πληροφορια με ενδιαφερει ακομα!!!ενδεικτικα θα ηθελα να μου πεις:εσυ σε ποιο εξαμηνο πηγες?για ποσο καιρο?ειναι δυσκολο να γινεις δεκτος?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

πηγα εαρινο εξαμηνο τριτου ετους για 4 μηνες.

αν κανεις νωρις αιτηση δεν ειναι η τουλαχιστον δεν ηταν τοτε

επειδη δεν ασχοληθηκα με την ιατρικη εκει,δεν μου ζητησαν ελαχιστο αριθμο περασμενων μαθηματων

ειχες την δυνατοτητα επεκτασης διαμονης σου εκει αν αλλαζες γνωμη,αρκει να μη τιους τολεγες τελευταια στιγμη

γενικα μπορουσες να μεινεις απο 3 μηνες το ελαχιστο εως 12 το μεγιστο

εμενα σε φοιτητικες εστιες,το ηξερα πριν παω

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

λοιπον,εγω πηγα 2ο εξαμηνο του 5ου ετους.γενικα θεωρω οτι ειναι προτιμοτερο να πας για κλινικες,γιατι στα μαθηματα υπαρχει δυσκολια αντιστοιχισης και γενικα εχω ακουσει οτι δε σου τα αναγνωριζουν.

εγω εκανα 3 κλινικες,απο 1 μηνα την καθεμια(γυναικολογια,παιδιατρικη,νευρολογια)αφου πρωτα ειχα μιλησει με τους αντιστοιχους καθηγητες και μου ειχαν πει οτι θα μου τις αναγνωρισουν,οπως και σε ολα τα αλλα παιδια που πηγαν erasmus.

οντως,δεν υπηρξε κανενα προβλημα.

γενικα το θεωρω πολυ καλη εμπειρια,που πραγματικα αξιζει να τη ζησεις και δε χανεις τιποτα να τη δοκιμασεις!

και πισω να σε φερει που λεει ο λογος,το κερδος που εχεις απο αυτα που θα ζησεις και που θα κανεις στο εξωτερικο ειναι πολυ μεγαλυτερο!

δεκτος δεν ειναι καθολου δυσκολο να γινεις.

το μονο προβλημα ειναι οτι γενικα οι υπευθυνοι(τουλαχιστον αυτοι με τους οποιους συναναστραφηκα εγω στην πατρα πριν φυγω)ειναι ασχετοι και συχνα δε βγαζεις ακρη ουτε σου δινουν τις απαραιτητες πληροφοριες.σου δημιουργουν εμποδια εκει που νομιζεις οτι ολα πανε καλα και θελει πεισμα και να μην το παρατησεις.

θα παροτρυνα τον καθενα να το κανει παντως και να μην τον εμποδισει η οποιαδηποτε δυσκολια.

οποτε ξεκινα το ψαξιμο!

και για ο,τι μπορω να σε βοηθησω,ρωτα!

υ.γ.εχε υποψιν σου οτι πρεπει να δηλωσεις συμμετοχη την προηγουμενη χρονια απο αυτην που θες να πας

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μηπως να ξεχασεις για λιγο καιρο το επιστημονικο ενδιαφερον και να πας ΠΡΑΓΑ, οπου και οι κοπελες εκει θα σε "περιποιηθουν" οπως σου αξιζει; Κι εγω που εχασα ολες τις χαρες της ζωης για την Ιατρικη, τι καταλαβαινω τωρα; Μαζι με την αναμονη, με τρωει κι η μαρμαγκα!!! Ζησε τα παντα οσο εισαι φοιτητης! Πηγαινε εκει που θα περασεις καλυτερα, οχι εκει που "θα μαθεις περισσοτερα"!! Το επιπεδο της Ιατρικης στην Ελλαδα ειναι αρκετα ικανοποιητικο για να σε μαθει οτι χρειαζεσαι, και οχι μονο, αν το κυνηγησεις! Αυτα που θα σου μεινουν θα ειναι οι τρελες και η χαρα της ζωης!! Και οχι οι ατελειωτες ωρες που περασες πανω απο τα βιβλια! Στο λεει ενας απο μια παρεα φιλων και αρκετα καλων φοιτητων, που τωρα φασκελωνουμε σε καθε ευκαιρια τον εαυτο μας που δεν καναμε αυτα που θελαμε, θυσιαζοντας στο βωμο του διαβασματος!! ΝΑΑΑΑ!!! ΤΩΡΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΛΑ ΣΥΝΔΥΑΖΟΝΤΑΙ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΞΥΠΝΙΟΣ!! Τελος παντων, νεοι ειμαστε και εισαστε ολοι ακομα! Αυτο σημαινει οτι εχουμε ενεργεια να κανουμε οτι μας γουσταρει!! ΔΗΛΑΔΗ, ΒΟΥΡ ΣΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΚΟΜΕΝΕΣ!!! ΘΑ ΜΕ ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ, ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΟΣ!!!!!

Οποιος συμφωνει οτι μπορουμε να τα κανουμε ολα, χωρις συμβιβασμους στα επιπεδα των γνωσεων μας στην Ιατρικη, να διαλεξει αναμεσα σε ΤΣΕΧΙΑ, ΟΥΓΓΑΡΙΑ, ΔΑΝΙΑ, ΣΟΥΗΔΙΑ, ΑΓΓΛΙΑ. Για εκει εχω πληροφοριες, οποιος θελει κατι περισσοτερο ας μου ποσταρει εδω ή ας στειλει personal message!

πολλα φιλια και ΠΡΟΠΑΝΤΩΣ ΚΑΛΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ!!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

κατ'αρχην να σας ευχαριστησω ολους...

Τωρα σε σχεση με τη χωρα οπου θα πηγαινα οι γυναικες της Πραγας δε με συγκινουν,γιατι ειμαι γυναικα...αλλα I get the point..Aν και για να ειμαι ειλικρινης σκεφτομαι για καποια γαλλοφωνη χωρα,οπως Βελγιο ή Γαλλια.Εχετε ιδεα πως ειναι τα πραγματα εκεί;

Επισης ειχα μια "τρελη" ιδεα(παρακαλω μη γελασετε) υπαρχει περιπτωση εκει οπου θα πας φοιτητης ερασμους να κανεις επαφες ωστε να κανεις ειδικοτητα αργοτερα;; Εχετε ακουσα να εχει συμβει;σκεφτομαι εγω τωρα.........

Επισης τωρα ειμαι στο 4ο ετος επομενως μονο αν καταφερω να παω καπου για κλινικες,ετσι δεν ειναι;;

Αυτες τις λιγες αποριες εχω μονο για τωρα..αν μπορει καποιος να βοηθησει...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

υποθετω πως παιζει σαν σεναριο αυτο που λες,αλλα εξαρταται απο την χωρα και το νοσοκομειο.αν εχεις καλη επικοινωνια με τον η τους καθηγητες εκει και διατηρησετε επαφη και μετα,ισως να πουν κανενα καλο λογο αν μετα θελησεις να πας για ειδικοτητα.χωρις να ειμαι σιγουρος..

για να καταλαβεις,εις γνωση μου δεν ασχοληθηκα καθολου με την ιατρικη οταν πηγα εξωτερικο και οι 4 μηνες που εκατσα φυσικα δεν αναγνωριστηκαν μιας και το αντικειμενο δεν ειχε καμια σχεση.το θεμα ειναι πως μου αρεσε,δεν τοχω μετανιωσει και ναι θα το ξανακανα...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μια φιλη ειχε παει Βελγιο, γυρισε πολυ ευχαριστημενη, ειχε κανει γυναικολογια και παιδιατρική. Ισχυει αυτο που λες για τις ειδικότητες αλλά πρέπει να βρεις την κατάλληλη χημεία!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Η σχολή μας έχει θέσεις κυρίως στην Ιταλία τη Γερμανία(2) και στη Γαλλία(4)...Επειδή δεν ξέρω γαλλικά ούτε γερμανικά προλαβαίνω να μάθω ιταλικά??τωρα μπήκα 4 έτος...αξίζει το εράσμους στην ιταλία για το 5ο έτος στις κλινικές???άν κάποιος έχει προηγούμενη εμπειρία ας με βοηθήσει...Ευχαριστώωω!!!!!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Η σχολή μας έχει θέσεις κυρίως στην Ιταλία τη Γερμανία(2) και στη Γαλλία(4)...Επειδή δεν ξέρω γαλλικά ούτε γερμανικά προλαβαίνω να μάθω ιταλικά??τωρα μπήκα 4 έτος...αξίζει το εράσμους στην ιταλία για το 5ο έτος στις κλινικές???άν κάποιος έχει προηγούμενη εμπειρία ας με βοηθήσει...Ευχαριστώωω!!!!!

:lol: :lol: :lol:

Βρε εσείς οι Έλληνες έχετε μεγάλη πλάκα!!Σας λατρεύω!!!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ναι,προλαβαίνεις άάάάνετα. Οχι για ορολογία(φαντάζομαι για αυτό θα πας εράσμους) αλλά για την γλώσσα ναι. Και άσε τους όποιους ενδοιασμούς. (για την κατάσταση στις κλινικές δεν γνωρίζω.)

Φαντάζομαι θα υπάρχει κόσμος να σε διαφωτίσει στο γμ που σπουδάζει Ιταλία.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Edit

Τροποποιήθηκε από Cassandra

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Edit

Τροποποιήθηκε από Cassandra

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ναι,προλαβαίνεις άάάάνετα. Οχι για ορολογία(φαντάζομαι για αυτό θα πας εράσμους) αλλά για την γλώσσα ναι. Και άσε τους όποιους ενδοιασμούς. (για την κατάσταση στις κλινικές δεν γνωρίζω.)

Φαντάζομαι θα υπάρχει κόσμος να σε διαφωτίσει στο γμ που σπουδάζει Ιταλία.

Θα προλάβει να μάθει τα βασικά που αρκούν για να κάνει το ερασμους.

Δεν μπορώ να καταλάβω όμως πως και στην Ελλάδα τα ιταλικά θεωρούνται η πιο γελοία γλώσσα απ'όλες.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

επειδη και το τοπικ εχει μεινει ανενεργο πολυ καιρο αλλα και λογω προσωπικου ενδιαφεροντος θα ηθελα να ρωτησω τι συμβαινει με το προγραμμα σε Γερμανια ή Σουηδια...κ αν ενδεικνυται να το κανουμε στο 6ο ετος γιατι βλεπω οτι γενικα στην πατρα πανε μονο 5ο..αν υπαρχει θεμα αναγνωρισης των 4 πτυχιακων δε θα μπορουσε καποιος να παει μονο για 3 μηνες?(κλινικες ΩΡΛ,οφθαλμιατρικη και οι επιλογης δε νομιζω να υπαρχει θεμα με την αναγνωριση του βαθμου...)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Έχει πάει κανείς erasmus στο Στρασβούργο ή στη Γαλλία γενικότερα;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση