Jump to content

Photo

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ

• Please log in to reply
10 replies to this topic

#1 patata

patata

Φοιτητής (επίπεδο ΙΙ)

• Members
  • PipPip
  • 6 posts

Posted 16 February 2008 - 07:35 PM

ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΓΓΕΝΗΣ ΜΟΥ ΒΡΕΘΗΚΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΨΥΧΡΟ ΟΖΟ ΣΤΟ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ ΑΔΕΝΑ ΥΠΟΠΤΟ ΓΙΑ ΝΕΟΠΛΑΣΜΑΤΙΚΗ ΕΞΑΛΛΑΓΗ.ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΘΗΚΕ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΕΞΑΙΡΕΣΗ.
α)ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΚΕΝΤΡΟ Η΄ΧΕΙΡΟΥΡΓΟ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ ΣΤΗ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΕΝΔΟΚΡΙΝΩΝ ΑΔΕΝΩΝ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ?
β)ΕΠΕΙΔΗ ΤΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΑΠΟΨΗ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΚΥΤΤΑΡΟΛΟΓΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ, ΠΟΙΟΝ ΚΥΤΤΑΡΟΛΟΓΟ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΙΝΕΤΕ?
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΑΣ ΚΑΝΕΙ post.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

#2 Λευτέρης

Λευτέρης

Μεγαλογιατρός (επίπεδο VIII)

• Moderators
  • 954 posts

Posted 16 February 2008 - 07:45 PM

Δεν επιτρέπεται μέσα από το φόρουμ και ειδικά για τόσο σοβαρό θέμα.

Αφού είσαι 4ετής γιατί δεν ρωτάς στις κλινικές σου αν δεν το έχεις κανει ήδη;

#3 SleepWalker

SleepWalker

Begone... I keep God's secrets

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,671 posts
  • Interests:History of Medicine, Computer Science, Computers in Medicine, Bio-archaeology, Medical Video, Computational Linguistics

Posted 16 February 2008 - 07:47 PM

ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΓΓΕΝΗΣ ΜΟΥ ΒΡΕΘΗΚΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΨΥΧΡΟ ΟΖΟ ΣΤΟ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ ΑΔΕΝΑ ΥΠΟΠΤΟ ΓΙΑ ΝΕΟΠΛΑΣΜΑΤΙΚΗ ΕΞΑΛΛΑΓΗ.ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΘΗΚΕ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΕΞΑΙΡΕΣΗ.
α)ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΚΕΝΤΡΟ Η΄ΧΕΙΡΟΥΡΓΟ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ ΣΤΗ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΕΝΔΟΚΡΙΝΩΝ ΑΔΕΝΩΝ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ?
β)ΕΠΕΙΔΗ ΤΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΑΠΟΨΗ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΚΥΤΤΑΡΟΛΟΓΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ, ΠΟΙΟΝ ΚΥΤΤΑΡΟΛΟΓΟ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΙΝΕΤΕ?
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΑΣ ΚΑΝΕΙ post.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Πολύ αγχωμένος είσαι φίλε...

Η θυρεοειδεκτομή είναι μια εγχείρηση που γίνεται (ή έστω πρέπει να γίνεται) από κάθε γιατρό που έχει τίτλο ειδικότητας "γενικός χειρουργός" ή "ΩΡΛ" (με διαφορετικές επιπλοκές :)).

Μερικοί έχουν τεράστια εμπειρία αφού κάνουν μόνο θυρεοειδή αλλά αυτό δε σημαίνει τίποτα.
Στην Ελλάδα μεγαλύτερη πείρα από όλους έχει ο Καπελλάκης με πάνω από 5000 θυρεοειδεκτομές στην πλάτη του.
Δεν ξέρω αν είναι και καλύτερος, αλλά δε νομίζω ότι εγώ θα πήγαινα σε αυτόν γιατί κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει λόγος: Η θυρεοειδεκτομή στα χέρια ενός προσεκτικού γενικού χειρουργού είναι μια σχετικά εύκολη και ασφαλής επέμβαση.

ΥΓ:εχε κατα νου ότι ο ψυχρός όζος του θυρεοειδούς μόνο σε ένα 10-15% είναι καρκίνος

#4 Δημήτριος physicsprof

Δημήτριος physicsprof

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 812 posts

Posted 16 February 2008 - 09:30 PM

Πολύ αγχωμένος είσαι φίλε...

Η θυρεοειδεκτομή είναι μια εγχείρηση που γίνεται (ή έστω πρέπει να γίνεται) από κάθε γιατρό που έχει τίτλο ειδικότητας "γενικός χειρουργός" ή "ΩΡΛ" (με διαφορετικές επιπλοκές :)).

Μερικοί έχουν τεράστια εμπειρία αφού κάνουν μόνο θυρεοειδή αλλά αυτό δε σημαίνει τίποτα.
Στην Ελλάδα μεγαλύτερη πείρα από όλους έχει ο Καπελλάκης με πάνω από 5000 θυρεοειδεκτομές στην πλάτη του.
Δεν ξέρω αν είναι και καλύτερος, αλλά δε νομίζω ότι εγώ θα πήγαινα σε αυτόν γιατί κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει λόγος: Η θυρεοειδεκτομή στα χέρια ενός προσεκτικού γενικού χειρουργού είναι μια σχετικά εύκολη και ασφαλής επέμβαση.

ΥΓ:εχε κατα νου ότι ο ψυχρός όζος του θυρεοειδούς μόνο σε ένα 10-15% είναι καρκίνος

κατα συμπτωση στη μητερα μου διεγνωσθη οζώδης βρογχοκήλη
δυο οζιδια αποτι μουπε

ευτυχώς η σπαρτη εχει ΕΝΑΝ ενδοκρινολογο γιατι εδω καπου εγράφη οτι αυτο το είδος σπανίζει

για τούς ψυχρούς όζους ηδη ηξερα οτι ισχύει ο ανωτερω κίνδυνος

για να μαι ειλικρινής ορθοωσ διεγνωσα βρογχοκήλη (ψηφιακά βιβλια γαρ!)πρώτου βγαλει πόρισμα ο ενδοκρινολόγος

αλλά ανησυχώ μήπως υπάρχει ψυχρός όζος και ο γιατρός δεν τον βρηκε!(ουδεισ εκ των δυο)

το σπινθηρογράφημα βοηθά περισσότερο η οχι?

απ: nope! διοτι το σπινθηρογραφημα μπαινει σιγα σιγα στο περιθωριο τωρα ΣΗΤ ΜΟΔΑ ΕΙΝΑΙ Η FNA ΑΝΑΡΡΟΦΗΣΗ ΜΕΣΩ ΛΕΠΤΗΣ ΒΕΛΟΝΗΣ!

Edited by demetrius, 17 February 2008 - 01:43 AM.

#5 Δημήτριος physicsprof

Δημήτριος physicsprof

• Prominent Members
  • 812 posts

Posted 17 February 2008 - 12:10 AM

http://www.aace.com/...oid_nodules.pdf

σχετικα προσφατο άρθρο που απευθύνεται σε ενδοκρινολόγους

#6 patata

patata

Φοιτητής (επίπεδο ΙΙ)

• Members
  • PipPip
  • 6 posts

Posted 17 February 2008 - 02:37 PM

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΙΔΙΑ!ΔΕ ΠΑΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΠΑΩ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΩ ΑΜΟΙΒΕΣ ΚΤΛ....ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ

ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΕΤΣΙ, ΟΠΟΥ ΑΡΝΗΘΗΚΑΝ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΟΥΝ ΣΥΓΓΕΝΗ ΤΟΥ ΠΡΟΦΑΣΙΖΟΜΕΝΟΙ ΟΤΙ

ΕΙΝΑΙ "ΚΛΕΙΣΜΕΝΟΙ".ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ.Ο ΚΥΤΤΑΡΟΛΟΓΟΣ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΘΕΩΡΕΙ ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΘΗΛΩΔΕΣ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ

ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ..ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ FNA.ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ TO EXOYN ΑΝΑΘΕΣΕΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΥΣ,ΚΑΘΩΣ

ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΕΠΑΡΧΕΙΑ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΣΤΕΙΛΩ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ.Ο ΚΥΤΤΑΡΟΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ

ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ.

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

#7 mixmavros

mixmavros

Ρόδα είναι και γυρίζει...

• Admin
  • 2,699 posts

Posted 17 February 2008 - 02:45 PM

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΙΔΙΑ!ΔΕ ΠΑΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΠΑΩ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΩ ΑΜΟΙΒΕΣ ΚΤΛ....ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ

ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΕΤΣΙ, ΟΠΟΥ ΑΡΝΗΘΗΚΑΝ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΟΥΝ ΣΥΓΓΕΝΗ ΤΟΥ ΠΡΟΦΑΣΙΖΟΜΕΝΟΙ ΟΤΙ

ΕΙΝΑΙ "ΚΛΕΙΣΜΕΝΟΙ".ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ.Ο ΚΥΤΤΑΡΟΛΟΓΟΣ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΘΕΩΡΕΙ ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΘΗΛΩΔΕΣ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ

ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ..ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ FNA.ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ TO EXOYN ΑΝΑΘΕΣΕΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΥΣ,ΚΑΘΩΣ

ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΕΠΑΡΧΕΙΑ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΣΤΕΙΛΩ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ.Ο ΚΥΤΤΑΡΟΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ

ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ.

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Για τους γιατρούς δεν μπορώ να σου πω, αλλά το Αρεταίειο είναι γενικά πολύ οργανωμένο νοσοκομείο και μου έχει δώσει πολύ καλή εντύπωση... Στο λέω γιατί εκεί κάνουμε χειρουργική.

#8 Δημήτριος physicsprof

Δημήτριος physicsprof

• Prominent Members
  • 812 posts

Posted 17 February 2008 - 11:01 PM

PATATA ευχομαι καλη δυναμη σε σενα και ον συγγενη σου
ολα να πανε κατευχην
οσο για μένα

ελπίζω να μαθω για ποιο λόγο ο ενδο δεν συνέστησε FNA για οζο ενάμιση εκατοστού (κανει μπαμ και με το ματι!) μιας γυναίκας που εχει μπει την κλιμακτήριο και πλησιάζει τα εξήντα!!

πιθανή απάντηση: ε! και ναναι καρκίνος καταπολεμείται σχετικά εύκολα άσε που η πιθανότης ναναι κακοήθης ο όζος είναι κάτω από δέκα τοισ εκατό! μην ανησυχήσουμε άδικα την ασθενή!

και τωρα σκάει το φαρμακερό ερώτημα:

ΑΝ Η ΓΥΝΑΙΚΑ του ενδοκρινολογου διαγνωστεί ότι εχει όζους δενν θα της κάνει βιοψία?

Edited by demetrius, 18 February 2008 - 12:57 AM.

#9 Δημήτριος physicsprof

Δημήτριος physicsprof

• Prominent Members
  • 812 posts

Posted 18 February 2008 - 12:58 AM

πιθανή απάντηση: ε! και ναναι καρκίνος καταπολεμείται σχετικά εύκολα άσε που η πιθανότης ναναι κακοήθης ο όζος είναι κάτω από δέκα τοισ εκατό! μην ανησυχήσουμε άδικα την ασθενή!

και τωρα σκάει το φαρμακερό ερώτημα:

ΑΝ Η ΓΥΝΑΙΚΑ του ενδοκρινολογου διαγνωστεί ότι εχει όζους δενν θα της κάνει βιοψία?

#10 patata

patata

Φοιτητής (επίπεδο ΙΙ)

• Members
  • PipPip
  • 6 posts

Posted 18 February 2008 - 01:11 AM

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ.ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΑ GUIDELINES, ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΡΟΣ, ΑΛΛΑ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙΣ ΕΓΚΑΙΡΑ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ DEMETRIUS!

#11 Δημήτριος physicsprof

Δημήτριος physicsprof

• Prominent Members
  • 812 posts

Posted 18 February 2008 - 01:26 AM

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ.ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΑ GUIDELINES, ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΡΟΣ, ΑΛΛΑ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙΣ ΕΓΚΑΙΡΑ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ DEMETRIUS!

EYXΑΡΙΣΤΩ ΚΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΔΕΙΞΗ

(βεβαίως δεν μπορω να παραβλέψω το ψυχολογικό κόστος μια τέτοιας διαδικασίας!όταν απο τηνα ρχη του έτους και οι δυο γονείς εχουν μαρτυρησει κυριολεκτικά λόγω ασθενειων και χρόνιων προβληματων μια τέτοια προτροπη μπορεί να κανει το ποτηρι να ξεχειλισει!)

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users