Jump to content

Photo
- - - - -

...για λατρεις Ψυχιατρικης

• Please log in to reply
6 replies to this topic

#1 FLESHFORFANTASY

FLESHFORFANTASY

Παλιός (επίπεδο ΙΙΙ)

• Members
  • PipPipPip
  • 40 posts

Posted 24 December 2007 - 03:10 PM

Εχω διπολικη διαταραχη (μανιοκαταθλιψη) και περναω τωρα τα τελειωματα της καταθλιψης υστερα απο ενα επεισοδιο μανιας που περασα το καλοκαιρι.Τωρα παιρνω το πρωι 1 risperdal(ρισπεριδονη) και 1zoloft (σερτραλινη) το βραδυ.Στην επομενη συνεδρια θα μου κανει το ρισπερνταλ 1/2mg και μετα θα μου το αφαιρεσει και θα μπει σταθεροποιητης.
Το ρισπερνταλ κανει κατι σαν ομιχλη στον εγκεφαλο ελλειψη διαυγειας, ενεργειας και λιμπιντο.Βεβαια δεν μπορει να μου το αφαιρεσει αποτομα για να μην υποτροπιασω σε μανια.
Δεδομενου οτι η ρισπεριδονη(risperdal) μπλοκαρει τους μετασυναπτικους σεροτονινεργικους υποδοχεις στον εγκεφαλο και η σερτραλινη(zoloft) ειναι εκλεκτικος αναστολεας επαναπροσληψης σεροτονινης με αποτελεσμα να αυξανεται η συγκεντρωση της η απορια μου ειναι τι θελει να πετυχει ο ψυχιατρος με αυτη την αντιθετικη δραση των φαρμακων.Μια πιθανη εξηγηση ειναι οτι θελει να με παει σιγα σιγα να αυξανονται τα επιπεδα σεροτονινης αλλα με μετρο,εξαλλου μου ειπε οτι η ρισπεριδονη ειναι για τις ψυχαναγκαστικες σκεψεις και δε μου το κοβει αποτομα για να αποφυγουμε την υποτροπη.Οποιος ξερει ακριβως το μηχανισμο δρασης ρισπεριδονης-σερτραλινης και γενικα καποιο αλλο στοιχειο ας το παραθεσει...
Βααικα εχω την εξης απορια γιατι να παιρνω ταυτοχρονα κατι που μπλοκαρει τη σεροτονινη και κατι που την αυξανει...

#2 AOK

AOK

Παλιός (επίπεδο ΙΙΙ)

• Members
  • PipPipPip
  • 72 posts

Posted 24 December 2007 - 03:55 PM

SSRI σε διπολική διαταραχή; Χμμμ...

#3 FLESHFORFANTASY

FLESHFORFANTASY

Παλιός (επίπεδο ΙΙΙ)

• Members
  • PipPipPip
  • 40 posts

Posted 24 December 2007 - 04:36 PM

SSRI τι ειναι αυτο?

#4 ho·mun·cu·li

ho·mun·cu·li

. . arrested one fine morning . .

• Moderators
  • 3,258 posts
  • Interests:Where children are, there is a golden age.

Posted 24 December 2007 - 05:32 PM

SSRI ειναι το zoloft που παιρνεις. Ειναι η νεα γενια αντικαταθλιπτικων--γενικα ακινδυνη σε σχεσει με τα παλαιοτερα.

Γνωμη μου ειναι να συμβουλευτεις τον γιατρο σου για αυτες τις αποριες μια και προφανως θα εχει την καταλληλη εμεπιερια--κατι που σχεδον κανεις δεν εχει εδω περα ή κι αν εχει εμεις που το ξερουμε?

Πρεπει να υπαρχει κλιμα εμπιστοσυνης μεταξυ σας και αφοσοσν εκεινος ξερει το πληρες ιστορικο σου ειναι ο ΜΟΝΟΣ που ξερει γτ σου δινει το καθε φαρμακο.

Παντως στην ψ για πολλα φαρμακα δεν ξερουμε ακριβως πως και γτ δρουν. Σε ανθεκτικες καταθλιψεις πχ μπορει να δοθει και λιθιο ενα φαρμακο καθαρα για την αντιμετωπιση μανιας/υπομανιας. Τωρα γτ σε καποιους ασθενεις δρα θετικα στην καταθλιψη δεν ειναι γνωστο.

αυτα--καλα χριστουεννα

#5 SleepWalker

SleepWalker

Begone... I keep God's secrets

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,694 posts
  • Interests:History of Medicine, Computer Science, Computers in Medicine, Bio-archaeology, Medical Video, Computational Linguistics

Posted 24 December 2007 - 05:34 PM

Selective Serotonin Reuptake Inhibitors

εκλεκτικοί αναστολείς επαναπρόσληψης σεροτονίνης (ΕΑΕΣ)

#6 dcool!

dcool!

Ιπποκράτης (επίπεδο ΧΙΙ)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,992 posts

Posted 24 December 2007 - 05:52 PM

Σε ανθεκτικες καταθλιψεις πχ μπορει να δοθει και λιθιο ενα φαρμακο καθαρα για την αντιμετωπιση μανιας/υπομανιας. Τωρα γτ σε καποιους ασθενεις δρα θετικα στην καταθλιψη δεν ειναι γνωστο

για να ισχυει αυτο το οποιο λες,
πρεπει να δεχτεις οτι υπαρχουν καθαρα "μονοπολικοι" ασθενεις/
απο οτι εχω καταλαβει,πολλοι ψυχιατροι εχουν ενστασεις ως προς αυτο...

καλα τα πρωτοκολλα,στην ουσια ομως δεν υπαρχει "διπολικη διαταραχη" αλλα μανιοκαταθλιπτικοι ασθενεις,

και γι αυτο, FLESHFORFANTASY,
εγω θα ελεγα οτι το καλυτερο ειναι να συζητησεις τις αποριες και τις ενστασεις σου με το γιατρο σου,
τον οποιο, φυσικα, και θα πρεπει να εμπιστευεσαι

#7 FLESHFORFANTASY

FLESHFORFANTASY

Παλιός (επίπεδο ΙΙΙ)

• Members
  • PipPipPip
  • 40 posts

Posted 24 December 2007 - 07:59 PM

δε διαφωνω απλως το εθεσα μηπως γνωριζει καποιος...

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users