Jump to content
Sign in to follow this  
italos

[προκήρυξη αγροτικών] Σεπτέμβριος 2007

Recommended Posts

επιτελους :)

Συγχαρητηρια παιδια!

Καλη αρχη!!!! emrose

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και όπως είχα πει και το 2005 στην αντίστοιχη ιστορία με τα αγροτικά, που και πάλι εκατοντάδες απόφοιτοι περίμεναν μήνες να βρούν αγροτικό:

Και τώρα τι θα γένουμε χωρίς αγροτικά; Αυτά τα αγροτικά ήσαν μια κάποια λύσις.

Και τότε εκατοντάδες απόφοιτοι φώναζαν τα αγροτικά, πότε θα βγουν τα αγροτικά, οι Έλληνες βάζανε τον ΣΑΙΕΠ, οι Βαλκάνιοι βάζανε δικηγόρους και ΣτΕ και ούτω καθεξής. ΡΕ ΣΥΝΕΛΘΕΤΕ ΜΕ ΤΑ ΑΓΡΟΤΙΚΑ φωνάζαμε κάποιοι τότε. Το ίδιο θα ήθελα να πω και σε όσους παρακολουθούν αυτό το thread τώρα.

Διότι πρέπει να καταλάβετε ότι το κράτος έχει απόλυτο συμφέρον να σας κρατάει υπνωτισμένους να περιμένετε μήνες να βρείτε αγροτικό και μετά χαρούμενοι να πηγαίνετε στα χωριά (όπως πήγαμε κι εμείς άλλωστε). Διότι η προσοχή όλωςν μεταφέρεται έτσι από τα πραγματικά σοβαρά προβλήματα (απούσα και επικίνδυνη για ασθενή και ιατρό ιατρική εκπαίδευση, μεσαιωνικό σύστημα επετηρίδας κτλ) σε επουσιώδη ζητήματα όπως οι 9, 12 ή 15 μήνες αγροτικού ιατρείου.

Δεν ξέρω αν υπάρχει πιο ηλιθιωδώς κοιμισμένος κλάδος από τον ιατρικό.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Επειδη σημερα ειμαι κακος ανθρωπος(οχι λογω αγροτικου-δε δηλωσα) μηπως να περιμενατε και τις διορθωτικες καταστασεις απο το υπουργειο;

Εριξα μια προχειρη ματια και διαπιστωσα πως μπορει να υπαρχουν λαθη στον υπολογισμο μοριων. Εναν γνωστο μου τον βρηκα με λαθος ημερομηνια ληψης πτυχιου. (απο 2006 ηταν το 2007)

Ελπιζω να ειναι το μοναδικο λαθος...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Προσωπικά δεν έχω πάει αγροτικό. Θεώρησα χάσιμο χρόνου από την Ιατρική μου εκπαίδευση να πάω να αποκλειστώ οικειοθελώς σε ένα ορεινό χωρίο κτλπ.

Χαίρομαι που πλέον βλέπω νεαρά παιδιά που με το που αποφοιτούνε έρχονται UK για FY2 και μετά μένουν για άλλες θέσεις.

Το να σκοτωνονται γιατροί για το ποιος θα πάρει το αγροτικό στο κωλοχώρι είναι κατάντια. Την κατάντια αυτή των γιατρών εκμεταλλεύεται η εκάστωτε εξουσία. Και όχι μόνο...... Βλέπε ινστιτούτα αισθητικής, κατασκηνώσεις, φαρμακευτικές εταιρίες κτλπ.

Και καλά να είναι κάποιος παντρεμένος με παιδί και να μην μπορεί να αποχωριστεί την Ελλάδα για πρακτικούς λόγους οκ. Ένας νέος όμως 25αρης γιατρός προσωπικά πιστεύω πως έχει τόσες επιλογές, που έιναι βλακεία να τις χαραμίσει για ένα αγροτικό.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Επιτέλους βγήκαν ε; Καλή επιτυχία σε όσους πήραν αγροτικό και καλή τους τύχη....Τάξτε και καμιά Φανουρόπιττα τώρα να μην σας έρθουν οι διορισμοί σας σε κανα 2-3μήνες!!!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΥΣ "ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ" ΤΗΣ ΔΑΠ/ΠΑΣΠ/ΣΦΙΑ , ΠΟΥ ΜΕ ΚΟΠΟ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΤΟ ΥΥΚΑ ΝΑ ΠΑΡΑΝΟΜΗΣΕΙ , ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΕ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ.

ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ

ΠΡΟΣ ΛΙΛΟ-ΠΑΠΙ ΣΒΗΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΜ ΣΤΟΝ ΦΑΚΕΛΟ ΣΟΥ , ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΕΧΕΣΑΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΜ , ΑΙΝΤΕ ΚΟΤΖΑΜ ΜΟΝΤΕΡΟΥ ΟΛΑ ΕΓΩ ΘΑ ΣΤΑ ΛΕΩ?

Τροποποιήθηκε από ΑΕΛ1964

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Επειδη σημερα ειμαι κακος ανθρωπος(οχι λογω αγροτικου-δε δηλωσα) μηπως να περιμενατε και τις διορθωτικες καταστασεις απο το υπουργειο;Εριξα μια προχειρη ματια και διαπιστωσα πως μπορει να υπαρχουν λαθη στον υπολογισμο μοριων. Εναν γνωστο μου τον βρηκα με λαθος ημερομηνια ληψης πτυχιου. (απο 2006 ηταν το 2007)Ελπιζω να ειναι το μοναδικο λαθος...
Nομίζεις!
ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΥΣ "ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ" ΤΗΣ ΔΑΠ/ΠΑΣΠ/ΣΦΙΑ , ΠΟΥ ΜΕ ΚΟΠΟ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΤΟ ΥΥΚΑ ΝΑ ΠΑΡΑΝΟΜΗΣΕΙ , ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΕ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ.ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ ΠΡΟΣ ΛΙΛΟ-ΠΑΠΙ ΣΒΗΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΜ ΣΤΟΝ ΦΑΚΕΛΟ ΣΟΥ , ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΕΧΕΣΑΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΜ , ΑΙΝΤΕ ΚΟΤΖΑΜ ΜΟΝΤΕΡΟΥ ΟΛΑ ΕΓΩ ΘΑ ΣΤΑ ΛΕΩ?
Βρε επίτηδες τα αφήνει όλα και μπλοκάρει για να δείχνει πως της στέλνουν π.μ. οι συνάδελφοι. Ψώνιο σου λέω..... emcolgate

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Επειδη σημερα ειμαι κακος ανθρωπος(οχι λογω αγροτικου-δε δηλωσα) μηπως να περιμενατε και τις διορθωτικες καταστασεις απο το υπουργειο;Εριξα μια προχειρη ματια και διαπιστωσα πως μπορει να υπαρχουν λαθη στον υπολογισμο μοριων. Εναν γνωστο μου τον βρηκα με λαθος ημερομηνια ληψης πτυχιου. (απο 2006 ηταν το 2007)Ελπιζω να ειναι το μοναδικο λαθος...

Περίπτωση 1Μοριοδότησαν μια κοπέλα με μηδέν μόρια,ενώ είχε δώσει όλα τα απαραίτητα δκαιολογητικά για το ότι είναι παντρεμένη,έχει δύο παιδιά,ζητάει συνυπηρέτηση με τον άνδρα της,έχει εντοπιότητα και πτυχίο άριστα. emeleos

Περίπτωση 2Κάποιος πήρε ΔΟΑΤΑΠ από Μάρτιο του 2006,αλλά μοριοδοτήθηκε από 1-1-2007 με αποτέλεσμα να χάσει 4 μόρια και το αγροτικό. emeleos

Περίπτωση 3Συνάδελφος χάνει αγροτικό από κάποιον που έχει 2 μόρια λιγότερα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! emeleos

Η απάντηση του υπουργείου ήταν "κάντε ενστάσεις".Τελικά μήπως τα μαγειρέψανε ώστε να βολέψουν αυτούς που θέλανε? embaaa Εκτός αν αυτοί που μετρούσαν τα μόρια,δεν ξέρουν πρόσθεση emcolgate

Τροποποιήθηκε από captainJackSparrow

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

βρε βρε τα παιδιά..

καιρό είχα να μεταφέρω "απολύτως σχετικά" με τα αποτελέσματα ποστς..

μου λείψατε..

ξέρετε το δρόμο, αλλά επειδή υπάρχουν και νέοι... ΕΔΩ

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Γειά σε όλους!! Πότε να υπολογίζουμε ότι θα ερθει ο διορισμός των αγροτικών?? Πρεπει να ξεκινήσουμε τη συλλογή των απαραίτητων χαρτιών ή πρεπει να ερθει ο διορισμός και μετά?? Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Προσωπικά δεν έχω πάει αγροτικό. Θεώρησα χάσιμο χρόνου από την Ιατρική μου εκπαίδευση να πάω να αποκλειστώ οικειοθελώς σε ένα ορεινό χωρίο κτλπ.

Χαίρομαι που πλέον βλέπω νεαρά παιδιά που με το που αποφοιτούνε έρχονται UK για FY2 και μετά μένουν για άλλες θέσεις.

Το να σκοτωνονται γιατροί για το ποιος θα πάρει το αγροτικό στο κωλοχώρι είναι κατάντια. Την κατάντια αυτή των γιατρών εκμεταλλεύεται η εκάστωτε εξουσία. Και όχι μόνο...... Βλέπε ινστιτούτα αισθητικής, κατασκηνώσεις, φαρμακευτικές εταιρίες κτλπ.

Και καλά να είναι κάποιος παντρεμένος με παιδί και να μην μπορεί να αποχωριστεί την Ελλάδα για πρακτικούς λόγους οκ. Ένας νέος όμως 25αρης γιατρός προσωπικά πιστεύω πως έχει τόσες επιλογές, που έιναι βλακεία να τις χαραμίσει για ένα αγροτικό.

Το θέμα είναι αδερφέ πως μόνο με πτυχίο ιατρικής κ χωρις "μπάρμπα στην Κορώνη",οπερ σημαίνει μπαμπά ή μέντορα καθηγητή δε σε παίρνουν πουθενά για F2.Tο μόνο που μπορεί κάποιος να βρεί στην Αγγλία είναι καμιά άμμισθη θέση σε κανα τελειωμένο μέρος που σημαίνει ότι πρέπει να χεις την οικογένεια να σε συντηρεί κ δεν την έχουν όλοι αυτή την πολυτέλεια...Κ επίσης μην ξεχνάς πως τα λεφτά από το αγροτικό μπορεί να ναι απαραίτητα για πολλούς από μη ευκατάστατες οικογένειες.Γι αυτό λοιπόν ο καθένας πράττει ανάλογα με τις ανάγκες του κ τις δυνατότητες του.

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ λοιπόν σε όλους όσους πήραν αγροτικό οπουδήποτε κ αν είναι αυτό,κ εύχομαι να δείξουμε όλοι εκεί που θα πάμε ότι η νέα γενιά γιατρών είμαστε καλύτερη από την προηγούμενη κ ότι είμαστε πάνω απ όλα άνθρωποι...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Γιατί ρε μεγάλε;οι κάτοικοι των ορεινών χωριών δεν αρρωσταίνουν;Δηλαδή, αυτοί που γεμίζουν τα νοσοκομεία είναι μόνο από τις μεγάλες πόλεις;Άντε να δούμε τι άλλο θα ακούσουμε εδώ μέσα...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
[Γιατί ρε μεγάλε;οι κάτοικοι των ορεινών χωριών δεν αρρωσταίνουν;Δηλαδή, αυτοί που γεμίζουν τα νοσοκομεία είναι μόνο από τις μεγάλες πόλεις;Άντε να δούμε τι άλλο θα ακούσουμε εδώ μέσα...

Να πάει ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ φίλε μου, να πάνε άνθρωποι ΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟΙ. Ένας νέος ιατρός που είναι στο σημείο όπου πρέπει να μάθει και να εκπαιδευτεί δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ από άποψη εκπαίδευσης να πάει στο αγροτικό. Εκτός αν λόγοι άλλοι (σεβαστοί πάντα), δεν του επιτρέπουν να κυνηγήσει άλλες επιλογές.

Το θέμα είναι αδερφέ πως μόνο με πτυχίο ιατρικής κ χωρις "μπάρμπα στην Κορώνη",οπερ σημαίνει μπαμπά ή μέντορα καθηγητή δε σε παίρνουν πουθενά για F2.Tο μόνο που μπορεί κάποιος να βρεί στην Αγγλία είναι καμιά άμμισθη θέση σε κανα τελειωμένο μέρος που σημαίνει ότι πρέπει να χεις την οικογένεια να σε συντηρεί κ δεν την έχουν όλοι αυτή την πολυτέλεια...

Λοιπόν, αυτό ειναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΝΑΚΡΙΒΕΣ. Δε γνωρίζω ούτε ένα άτομα (και πίστεψέ με ξέρω πολλά), που να προσπάθησαν στοιχειωδώς και να μη βρήκαν F2. Μη λέμε και ότι θέλουμε.

Τροποποιήθηκε από andreas

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
[Γιατί ρε μεγάλε;οι κάτοικοι των ορεινών χωριών δεν αρρωσταίνουν;Δηλαδή, αυτοί που γεμίζουν τα νοσοκομεία είναι μόνο από τις μεγάλες πόλεις;Άντε να δούμε τι άλλο θα ακούσουμε εδώ μέσα...

Να πάει ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ φίλε μου, να πάνε άνθρωποι ΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟΙ. Ένας νέος ιατρός που είναι στο σημείο όπου πρέπει να μάθει και να εκπαιδευτεί δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ από άποψη εκπαίδευσης να πάει στο αγροτικό. Εκτός αν λόγοι άλλοι (σεβαστοί πάντα), δεν του επιτρέπουν να κυνηγήσει άλλες επιλογές.

Το θέμα είναι αδερφέ πως μόνο με πτυχίο ιατρικής κ χωρις "μπάρμπα στην Κορώνη",οπερ σημαίνει μπαμπά ή μέντορα καθηγητή δε σε παίρνουν πουθενά για F2.Tο μόνο που μπορεί κάποιος να βρεί στην Αγγλία είναι καμιά άμμισθη θέση σε κανα τελειωμένο μέρος που σημαίνει ότι πρέπει να χεις την οικογένεια να σε συντηρεί κ δεν την έχουν όλοι αυτή την πολυτέλεια...

Λοιπόν, αυτό ειναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΝΑΚΡΙΒΕΣ. Δε γνωρίζω ούτε ένα άτομα (και πίστεψέ με ξέρω πολλά), που να προσπάθησαν στοιχειωδώς και να μη βρήκαν F2. Μη λέμε και ότι θέλουμε.

Κ τι qualificatios είχαν αυτά τα άτομα?Μη μου πείς πως με μόνο το πτυχίο κ πως Βρήκαν αμέσως γιατί τότε θα πιστέψω πως μας δουλεύεις.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Να μπεις φίλε μου στο σιτε του ΗΒ όπου τα έχουμε γράψει 100000000 φορές.

Με ένα ελληνικό πτυχίο +/- ΑΛΣ και χωρίς καμία προυπηρεσία στην Ελλάδα ή στην Αγγλία ξέρω πάμπολα άτομα που βρήκαν Φ2.

Το αν θα πιστέψεις ότι σε δουλεύω ή όχι διόλου με ενδιαφέρει.

Ξεκίνα τη διαδικασία, διάβασε το αντίστοιχο τοπικ, και όλοι εδώ είμαστε να βοηθήσουμε.

Βαρέθηκα όμως να βλέπω άτομα που διόλου προσπάθησαν να μεταφέρουν ανακρίβειες και να αποθαρρύνουν νέους συνάδελφους.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Συμφωνώ με τον Ανδρέα. Οι Άγγλοι δεν είναι σαν εδώ.. εκεί παιδιά υπάρχει εντελώς διαφορετικό σύστημα..ΕΚΠΑΙΔΕΥΕΣΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ! emarabia

ps η φατσούλα δεν ήταν ειρωνική..απλά, μια και μιλάμε για Αγγλία!

Τροποποιήθηκε από marianeurodiab

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΥΣ "ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ" ΤΗΣ ΔΑΠ/ΠΑΣΠ/ΣΦΙΑ , ΠΟΥ ΜΕ ΚΟΠΟ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΤΟ ΥΥΚΑ ΝΑ ΠΑΡΑΝΟΜΗΣΕΙ , ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΕ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ.

ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Φώτη, δεν έχει νόημα να έρχεσαι σε σύγκρουση με οποιαδήποτε κομματική οργάνωση. Την δουλειά τους έκαναν, κοίταξαν το συμφέρον τους. Όλοι το ίδιο θα κάνανε και θα κάνουν στο μέλλον. Θα κοιτάν το όφελος της ομάδας που εκπροσωπούν. Είτε είναι δίκαιο είτε άδικο αυτό που διεκδικούν.

Το πρόβλημα των ιατρών αποφοίτων εξωτερικού είναι το υπουργείο και μόνο αυτό.

Αυτοί αποφάσισαν να δράσουν έτσι όπως τελικά έπραξαν. Αυτοί παρανόμησαν κατά την άποψη των αποφοίτων Ιατρών εξωτερικού. Εφόσον οι συνάδελφοι κατάφεραν να πείσουν την ηγεσία του υπουργείου να μοριοδοτήσει με τον τρόπο που το έπραξε εγώ τους συγχαίρω. Αν και παράνομο αυτό κατά την άποψή μου κατάφεραν και έπεισαν όλη την ηγεσία του υπουργείου.

Ένα πράγμα ξέρω και το γνωρίζεις καλύτερα από εμένα. Το δίκαιό σου το κατακτάς με αγώνες και όχι κάθοντας στον καναπέ του σαλονιού σου.

Λογικό ήτανε το υπουργείο να ενδώσει στις πιέσεις των πολλών ακόμα και σε αίτημα που δεν στέκει νομικά, παρά να ενδώσει σε μεμονομένες πιέσεις.

Αυτά με τα αγροτικά......Καλή θητεία σε όλους και μερικοί ας βάλουν μυαλό και ας καταλάβουν πως ότι διεκδικείς οργανωμένα έχει καλύτερα αποτελέσματα από σπασμοδικές μεμονομένες αντιδράσεις.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Για να ειμαστε πιο ακριβείς παρανόμησαν το 2004 - 2005.

Τώρα πια εφάρμοσαν το νόμο (σωστά), απέναντι σε όλα τα λαμόγια που εμ πήραν πτυχίο πριν 10 χρόνια, εμ περάσαν το ΔΙΚΑΤΣΑ περσι με τα μαϊμού θέματα, εμ είχαν την απαίτηση να μαζέψουν και ένα σωρό μόρια.

Δηλαδή και λίγη ντροπή. Κανονικά ένας γιατρός που πήρε πτυχίο πριν 10 χρονια και δεν έχει ασκήσει την Ιατρική καθόλου, θα έπρεπε να κρίνεται για την επάρκειά του ως γιατρός. (από όπου και αν αποφοίτησε!).

Και ρωτάω. Ποιος από εμάς σε μία κρίσιμη στιγμή για την υγεία του θα ήθελε να τον δει ένας "γιατρό" που πέρασε τα τελευταία 5, 6, + χρόνια χωρίς να εξασκεί την ιατρική.?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Φώτη, δεν έχει νόημα να έρχεσαι σε σύγκρουση με οποιαδήποτε κομματική οργάνωση. Την δουλειά τους έκαναν, κοίταξαν το συμφέρον τους. Όλοι το ίδιο θα κάνανε και θα κάνουν στο μέλλον. Θα κοιτάν το όφελος της ομάδας που εκπροσωπούν. Είτε είναι δίκαιο είτε άδικο αυτό που διεκδικούν.

Το πρόβλημα των ιατρών αποφοίτων εξωτερικού είναι το υπουργείο και μόνο αυτό.

Αυτοί αποφάσισαν να δράσουν έτσι όπως τελικά έπραξαν. Αυτοί παρανόμησαν κατά την άποψη των αποφοίτων Ιατρών εξωτερικού. Εφόσον οι συνάδελφοι κατάφεραν να πείσουν την ηγεσία του υπουργείου να μοριοδοτήσει με τον τρόπο που το έπραξε εγώ τους συγχαίρω. Αν και παράνομο αυτό κατά την άποψή μου κατάφεραν και έπεισαν όλη την ηγεσία του υπουργείου.

Ένα πράγμα ξέρω και το γνωρίζεις καλύτερα από εμένα. Το δίκαιό σου το κατακτάς με αγώνες και όχι κάθοντας στον καναπέ του σαλονιού σου.

Λογικό ήτανε το υπουργείο να ενδώσει στις πιέσεις των πολλών ακόμα και σε αίτημα που δεν στέκει νομικά, παρά να ενδώσει σε μεμονομένες πιέσεις.

Αυτά με τα αγροτικά......Καλή θητεία σε όλους και μερικοί ας βάλουν μυαλό και ας καταλάβουν πως ότι διεκδικείς οργανωμένα έχει καλύτερα αποτελέσματα από σπασμοδικές μεμονομένες αντιδράσεις.

Οσοι νομιζουν οτι το υπουργεο παρανομησε ας κανουν προσφυγη. Στο κατω κατω υπαρχει δεδικασμενο (τσεχια 2005) οπου το υπουργειο επραξε αναποδα . Αρα πατωντας σε αυτο μπορειτε να ζητησετε το δικιο σας.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Τώρα πια εφάρμοσαν το νόμο (σωστά), απέναντι σε όλα τα λαμόγια που εμ πήραν πτυχίο πριν 10 χρόνια, εμ περάσαν το ΔΙΚΑΤΣΑ περσι με τα μαϊμού θέματα, εμ είχαν την απαίτηση να μαζέψουν και ένα σωρό μόρια.

Δηλαδή και λίγη ντροπή. Κανονικά ένας γιατρός που πήρε πτυχίο πριν 10 χρονια και δεν έχει ασκήσει την Ιατρική καθόλου, θα έπρεπε να κρίνεται για την επάρκειά του ως γιατρός. (από όπου και αν αποφοίτησε!).

Και ρωτάω. Ποιος από εμάς σε μία κρίσιμη στιγμή για την υγεία του θα ήθελε να τον δει ένας "γιατρό" που πέρασε τα τελευταία 5, 6, + χρόνια χωρίς να εξασκεί την ιατρική.?

Μάλλον συνάδελφε αγνοείς τον νόμο ή την έννοια της λέξης κτήση πτυχίου και την συγχαίεις κι εσύ όπως και το υπουργείο με την λέξη ένταξη ή αναγνώριση.

Αν τώρα δεν συμφωνείς με τον νόμο να διαμαρτυρηθείς για τον νόμο, αλλά και αυτός έγινε το 2002 μετά από πιέσεις της ΠΑΣΠ στον τότε υπουργό κ.Στεφανη για να αποκλειστούν οι ιατροί από το εξωτερικό, όπως πήγε να γίνει και τον Μάιο με τον νόμο της υποχρεωτικής απαλλαγής.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Eσύ τώρα πας αλλού το θέμα . Αν ισχύουν όλα τα παραπάνω που λες , τότε τι έχεις να πεις για όσους γιατρούς περιμένουν καρτερικά να κάνουν ειδικότητα , ασχολούνται με κάτι άλλο και αρχίζουν μετά από 10χρόνια (συν , πλην ) αναμονής ;

'Ασε που έχεις και άδικο : το Υπουργείο παρανόμησε με τον τρόπο υπολογισμού των μορίων της τελευταίας προκήρυξης και όχι πριν 3χρόνια που εφάρμοζαν κατά γράμμα το νόμο.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Και εν τέλει εφόσον παρανόμησε το υπουργείο το 2004-2005 (εγώ θα προσθέσω και το 2006-2007) γιατί επί 3,5 χρόνια δεν αντέδρασε κανείς στην παρανομία του υπουργείου;

Ήταν λίγοι και δεν ενόχλησαν και πολύ την υπόθεση "αγροτικά", ενώ τώρα μιλάμε για 800 ιατρούς.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση