Jump to content
Sign in to follow this  
Winmx

Υπάρχουν φίλοι;

Recommended Posts

ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΜΑΙ!!!!!

ΟΥΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Αλλά τους αγαπάω :P

Κ εκείνοι για εμένα δεν κοιμούνται... έχουμε σακατευτεί..! κάτι πρέπει να γίνει..χμ...

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους
ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΜΑΙ!!!!!

ΟΥΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Αλλά τους αγαπάω :P

Κ εκείνοι για εμένα δεν κοιμούνται... έχουμε σακατευτεί..! κάτι πρέπει να γίνει..χμ...

Το φανταζόμουν ότι κάποιος λόγος έπρεπε να υπάρχει που όλοι οι φίλοι και γνωστοί μου κοιμούνται ελάχιστα και ξυπνάνε αργά το πρωί...ίσως γι'αυτό να μη μπορώ να καταλάβω τους γύρω μου...

Κοιμάμαι και ξυπνάω νωρίς

...κακό είναι?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Κατά τη γνώμη μου,ισχύει στη φιλία ότι και στην αγάπη.

Οι αληθινές φιλίες (όπως και οι αληθινές αγάπες),δεν πεθαίνουν ποτέ και με τίποτα.Οτιδήποτε τελειώνει λόγω κάποιας αιτίας ή αφορμής,δεν είναι αληθινό,όσο σοβαρή και να είναι η αιτία.

Στις αληθινές φιλίες (όπως και στις αληθινές αγάπες) συχγωρούμε.Τα πάντα.

Ότι και να μου κάνει ο φίλος/φίλη μου θα τον συγχωρήσω.Όσο σοβαρό και να είναι,επειδή είναι φίλος μου.Εγώ τον επέλεξα και θα τον αγαπώ με τις αδυναμίες και τα λάθη του.

Είμαι αυτό που λένε άνθρωπος εμπιστοσύνης με τους φίλους μου και δεν θεωρώ εκμετάλλευση ότι και να κάνουν.Εγώ συνεχίζω να είμαι φίλη τους.

Ο άνθρωπος της εμπιστοσύνης δεν έχει σημασία ποιον εμπιστεύεται,αλλά το γεγονός ότι εμπιστεύεται.Αυτή είναι η αθωότητά του.

Ακόμα και όταν τον εξαπατούν εξαιτίας της εμπιστοσύνης του,

δεν έχει σημασία,

επειδή η εμπιστοσύνη έχει μεγαλύτερη αξία από όποιο μικρό πράγμα πάνω στο οποίο τον εξαπάτησαν.

Μπορείς να του πάρεις τα πάντα,μα δεν μπορείς να του πάρεις την εμπιστοσύνη.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

δεν υπάρχει φίλος σήμερα.

έχει χάσει το νόημα της η λέξη αυτή.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
δεν υπάρχει φίλος σήμερα.

έχει χάσει το νόημα της η λέξη αυτή.

ειδικά μεταξύ γιατρών...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

βρε και μεταξύ μπετατζήδων να είναι δεν...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Good friends are like stars...

You don't always see them, but you know they are always there.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

τι ψευτο-διλημμα ειναι αυτο τωρα?

ΦΙΛΙΑ 'Η ΘΑΝΑΤΟΣ?

και τα δυο!

θανατος στους φιλους... :bloodomen:

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ΦΙΛΙΑ 'Η ΘΑΝΑΤΟΣ?

και τα δυο!

χοχοχχο.εισαι κακουργα :P

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Το θέμα… φιλία, είναι ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον κεφάλαιο στη ζωή μας και όταν υπάρχει μεταξύ δύο τουλάχιστον, ανθρώπων, αφορά τον βαθμό της εκτίμησης που έχει ο ένας για τον άλλο ξεχωριστά. Και η βαθμονόμηση της εκτίμησης, προκύπτει διότι ένα μέρος της σχέσης μεταξύ δύο ανθρώπων που είναι φίλοι, ίσως να αφορά κάποια ιδιοτέλεια σε κάποιο βαθμό.

Και όπως το θέτω, εννοώ ότι όταν σε μία φιλική σχέση, υπάρξει ιδιοτέλεια για ο,τιδήποτε, ταυτόχρονα εξουδετερώνεται η εκτίμηση. Αλλά επειδή, προφανώς η ύπαρξη της μιας έννοιας δεν αποκλείει την ύπαρξη της άλλης για την ίδια φιλική σχέση, μπορούμε να θεωρήσουμε ότι κατά έναν βαθμό υπάρχει εκτίμηση και κατά ένα βαθμό υπάρχει ιδιοτέλεια.

Άρα όσο ποιο πολύ αλληλοεκτίμηση υπάρχει μεταξύ των φίλων τόσο ποιο πολύ έχει νόημα η έννοια φιλία, ενώ αντίθετα όσο ποιο πολύ αυξάνεται η ιδιοτέλεια, τόσο η σχέση αυτή μετατρέπεται σε εμπόριο…

Θεωρώ δε ότι όταν κάποιος έχει το σθένος να επικαλείται την αδελφική φιλία … τότε το εννοεί πραγματικά και αυτό φαίνεται από όλη την σημειολογία του, σε όλες του τις εκφάνσεις, ενώ παράλληλα ιδιοτέλεια δεν υπάρχει…

Τέλος … όσο αφορά το δίλλημα, φιλία ή θάνατος, νομίζω ότι δεν υφίσταται ακόμα και ας πλημμυρίζει το πνεύμα μας, ο πρωτόγονος τρόπος επικοινωνίας ανταγωνισμού, ο οποίος άπτεται των δαρβινικών παρατηρήσεων… Είναι πολύ ασφυκτικό και φαντάζει σαν δίλλημα τύπου φιλία ή μοναξιά και επαγωγικά μοναξιά = θάνατος και δεν είναι δυνατόν να υπάρχει τέτοια ταύτιση, διότι χρειάζεται και η μοναξιά κάπου κάπου σε αυτό το κοινωνικό ον, που λέγεται άνθρωπος…

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Τί να σας πω?...έχω μπλέξει κι εγώ τους νευρώνες μου με αυτό το θέμα της φιλίας!

Φίλες που εκτιμώ και χάθηκαν χωρίς λόγο και αιτία!

Φίλους που νόμιζα ότι ήταν πραγματικοί φίλοι μου...ή τουλάχιστον έτσι τους έβλεπα εγώ...και τελικά αλλάζαν τα μυαλά τους και με έβλεπαν αλλιώς...ή νόμιζαν ότι εγώ τους έβλεπα αλλιώς!

Μήπως τελικά φταίει η καχυποψία των καιρών μας?

Γιατί όταν σε παίρνει κάποιος τηλ...να νομίζεις ότι κάτι θέλει από σένα?

Some of them want to use you...some of them want to get used by you!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Πωωω βαριεμαι να λεω τα ιδια και τα ιδια ρε γμτ,ειδικα σε μελη που τα εχω ξαναπει!

Announcement: Μερικες οδηγιες για την ενοτητα

Πριν ανοιξετε ενα τοπικ κοιταξτε στο χαρτη να δειτε αν υπαρχει.

Πριν ποσταρετε ενα θεμα κοιτατε πρωτα το πρωτο ποστ για να δειτε το θεμα του τοπικ ή τους κανονες ενος παιχνιδιου.

Tι είναι ο θάνατος ?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Γιατί όταν σε παίρνει κάποιος τηλ...να νομίζεις ότι κάτι θέλει από σένα?

γιατί σε θυμηθηκαν αιφνιδίως μετα απο ενα χρονο, κι αφου σε αφησουν να λες τις χαζομαρες που λες προκειμενου να κρυψεις την καχυποψια σου και ισως να πεισεις και τον ιδιο σου τον εαυτο οτι σε θυμηθηκαν γιατι ειδαν ισως παλιες κοινες φωτογραφιες,ειδαν στο δρομο καποιον που σου εμοιαζε κτλ κτλ

στο τελος ,μετα απο κανενα 20λεπτο εχουν να σου ζητησουν μια πολυυ πολυυ μεγαααλη χαααρη...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μα τι λέτε??????

Θα μας τρελάνετε εδώ πέρα!!!

Με τους φίλους σας χάρες ανταλλάζετε...?!!!!! Κ κατά συνέπεια τους δίνετε αυτή την έννοια????

Μήπως κάπου χάνει το όλο θέμα..?Λέω μήπως...

best-friends.jpg

real%20friend%20webb.giffriendship-3.jpg

Τροποποιήθηκε από Profiterol

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

οχι δεν ανταλλαζουμε χαρες , αλλα καταληγει να γινεται αυτο καθως οι φιλοι καταληγουν να αποδεικνυονται...μη φιλοι.

αυτο λεμε.....

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Χμμ..Νομίζω πως δεν υπάρχει συγκεκριμένη συνταγή και πρότυπο καλού φίλου.

Έχω υπάρξει ουσιαστική φίλη με ανθρώπο που σε κάποια περίοδο της ζωής μας είχαμε τρομερή διαδραστικότητα,νιώθαμε πολύ όμορφα,ταιριάζαμε σε πολλά.

Μετά αλλάξαμε,ναι μεν κρατήσαμε τα θετικά(θέλω να ελπίζω) και μια αξιοπρέπεια(θέλω να ελπίζω),αλλά οι δρόμοι μας πλέον είχαν στρίψει σ'άλλη ρότα.

Έχω ζήσει φιλία που θεωρούσα πιο ξεκρέμαστη αλλά αποδείχθηκε πολύ πιο συγκροτημένη και σοβαρή.

Έχω ζήσει φιλία που κάπου χάσαμε τα όρια,απομακρυνθήκαμε,αλλά όταν το θέλουν και οι δυο οι δεσμοί δεν χάνονται.

Είμαι ευλογημένη να ζω τη φιλία από ένα μήνυμα 'είσαι καλά?' στις πιο δύσκολες σιτγμές μου.

Για να καταλήξω:Δεν παίζει τόσο ρόλο ο χρόνος και ο τόπος,όσο το αν είσαι διατεθειμένος να αγκαλιάσεις τον άλλο ΚΑΙ να τον αφήσεις να σε αγκαλιάσει,να καταβάλεις προσπάθεια για να κατανοήσεις,να συμπράξεις μαζί του.

Σημαντικά στοιχεία για μια γερή φιλία θεωρώ τα ΟΡΙΑ και την ΙΣΟΤΗΤΑ στη σχέση αυτή,όπως και σε κάθε σχέση.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

αν η προσφορα δεν ειναι αμφιδρομη, δεν ειναι φιλια ,αλλα εκμεταλλευση!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

imo στη φιλια αυτο που δινεις αυτο παιρνεις ....απλο

Τροποποιήθηκε από stelios hania

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

αντι να περνεις μπορεις και να παιρνεις κιολα στελιο μ! :rolleyes:

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ΦΙΛΙΑ 'Η ΘΑΝΑΤΟΣ?

και τα δυο!

Σου πήρε καμιά φίλη τον άντρα; :P

Για εμένα,φίλος είναι ο τύπος που βλέπεις τακτικά,λέτε συνέχεια τα ίδια,αλλά δεν βαριέστε ποτέ.Επίσης δεν σε παρεξηγεί όταν μεθάς(απλά,γιατί και αυτός είναι κομμάτια)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Για εμένα,φίλος είναι ο τύπος που βλέπεις τακτικά,λέτε συνέχεια τα ίδια,αλλά δεν βαριέστε ποτέ.Επίσης δεν σε παρεξηγεί όταν μεθάς(απλά,γιατί και αυτός είναι κομμάτια)

Πολύ σωστός Κοστ...και συμπληρώνω...η φίλη που είναι ούτως ή άλλως κομμάτια και τη μαζεύεις μιά εσύ και μιά σε μαζεύει εκείνη!Και όταν είσαι στο χείλος του γκρεμού...τα κάνει ΟΛΑ πίσω και είναι ΔΙΠΛΑ σου!...Άννα είσαι ΘΕΑ,όπου κι αν είσαι...όποιους κι αν έχεις δίπλα σου,αυτά που έκανες για μένα θα μείνουν χαραγμένα στην καρδιά μου!!!

Άτιμη απόσταση!Άτιμη ειδικότητα!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

η χρυση τομη στις διαπροσωπικες σχεσεις ειναι ο σεβασμος

end of story...

Σου πήρε καμιά φίλη τον άντρα;

embaaa ειλικρινα, πιστευεις οτι θα μπορουσε ποτε να ειχε συμβει κατι τετοιο? emlmfao

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
η χρυση τομη στις διαπροσωπικες σχεσεις ειναι ο σεβασμος

end of story...

Σου πήρε καμιά φίλη τον άντρα;

embaaa ειλικρινα, πιστευεις οτι θα μπορουσε ποτε να ειχε συμβει κατι τετοιο? emlmfao

Ειλικρινά,πιστεύεις πως με ενδιαφέρει;Απλά,η ατάκα ήταν καλή για να την αφήσω να πάει χαμένη

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Υπάρχουν πραγματικοί φίλοι, αλλά πρέπει να ψάξεις πολύ για να τους βρεις και να περιμένεις ...άλλο τόσο για να δοκιμαστεί η φιλία σας μέσα από το χρόνο και τις δύσκολες στιγμές.Μόνο τότε θα μπορείς να καταλάβεις αν είναι ειλικρινείς ή όχι...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Παιδια βεβαιως και υπαρχει φιλια απλα ειναι ενα αγαθο που δεν το ψαχνεις ουτε το προσεγγιζεις ειναι μια αξία που σε προσεγγιζει αυτη χωρις να το καταλάβεις.Εγω παντως θεωρω τον εαυτο μου τυχερο που εχω χωρις να τους ψαξω αλλα κ τυχερη που και αυτοι με θεωρουν φιλη!! embounce8embounce8embounce8embounce8embounce8embyeembye

Σύνδεσμος στη δημοσίευση