Jump to content

Photo

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ

• Please log in to reply
1098 replies to this topic

#781 filpolis

filpolis

Μεγαλογιατρός (επίπεδο VIII)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 752 posts

Posted 02 October 2008 - 10:30 PM

τo folkuniversitet και ετσι δεν ειναι ''κρατικο'' μια χαρα τους τα σταζεις.
Το Κomvux ειναι κρατικο και φυσικα απο κανενα ινστρουκτορα του τοπικ δεν εγινε ποτε λογος.Σου δινει βεβαια και κρατικη ποιστοποιηση γλωσσομαθειας.
Μαλιστα απο το επιπεδο γνωσεων ssas και πανω , στo gymnasium niva 1 κ 2 εχεις δικαιωμα να παρεις περιπου 2530 SEK το μηνα επιδομα studiebidrag. Ναι καλα ακουσατε το δικαιουνται ολοι οσοι παρακολουθουν το τμημα. Οπου SSAS σημαινει svenska som andra sprak.
Αυτα τα γνωριζετε? Επειδη δεν εχω κανενα ιδιαιτερο συμφερον να πω τιποτε παραπανω, λογω του οτι πολλα οπους μαγκνουμηδες και παρομοια φρουτα θα ανεβουν προς τα εδω, κουβαλοντας δυστυχως την σχετικη αλαζονεια τους, ειπα να μην πω τιποτα περισσοτερο,εκ των υστερων σκεφτηκα οτι ισως διαβαζει το τοπικ και κανενας φουκαρας για αυτο λεω να γραψω καποια πραγματα.Καποτε ημουν και εγω στη θεση του.
Τι προτεινω λοιπον με 100 % σιγουρια επιτυχιας.Μπορεις ανετα να εγκατασταθεις σε μια μικρη πολη των 50.000 κατοικων και να βρεις σχετικα ευκολα ενα δυαρακι με 3500 ως 4500 sek το μηνα και να ξεκινησεις Komvux, χαλαρα και ωραια,εαν εχεις στρωσει τον κωλο σου Ελλαδα μπορει να μπεις κατευθειαν στο ssas , εαν οχι, πρεπει να κανεις προκατακτικο τμημα 3 μηνων ,δυστυχως ομως δεν εχει επιδομα.Υπενθυμιζω οτι σε αυτα τα χρηματα συμεριλαμβανονται και το φως, νερο ,κοινοχρηστα ισως και η συνδεση ιντερνετ , εχεις ομως ετσι και τηλεφωνο μεσω π.χ bredbandsbolaget.
Αρα εαν δεν υπαρχει σαλιο η το ταμειο ειναι μειον αυτη ειναι μια καποια λυσις.Εαν ειστε ζευγαρι ιατρων και τσιμπησετε δυο επιδοματα εχετε λυσει ενα σημαντικο μερος του κοστους διαμονης οχι προφανως εξ΄ολοκληρου το προβλημα. Υπαρχουν ομωςκαι αλλες ''μαγκιες'' αλλα πρεπει να ανεβειτε προς τα πανω για να τις ανακαλυψετε. :rolleyes:
Μην ξεχνατε οτι η Σουηδια ειναι η χωρα των επιδοματων και των βοηθηματων που δινονται απλοχερα σε φοιτητες και ευπαθεις ομαδες.Αυτα βεβαια θα τα δωσετε πισω εν μεσω μεγαλων φορολογιων οταν βρητε εργασια, αλλα πιστεψτε με δεν θα στεναχωριεστε για αυτο. Η λυση των υπερεντατικων για την εκμαθηση της γλωσσας επιφερει και υψηλο ποσοστο αποτυχιας λογω του οτι μπορει να ξοδεψεις πολλα λευτα χωρις το πολυποθητο αποτελεσμα , το να βρεις δηλαδη εργασια.Επισης οι υψηλοι στοχοι θελουν και θυσιες,αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια...

Edited by filpolis, 02 October 2008 - 10:49 PM.

#782 Opus Magnum

Opus Magnum

Αγροτικός (επίπεδο VI)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 495 posts

Posted 03 October 2008 - 01:14 AM

λογω του οτι πολλα οπους μαγκνουμηδες και παρομοια φρουτα θα ανεβουν προς τα εδω, κουβαλοντας δυστυχως την σχετικη αλαζονεια τους, ειπα να μην πω τιποτα περισσοτερο,εκ των υστερων σκεφτηκα οτι ισως διαβαζει το τοπικ και κανενας φουκαρας για αυτο λεω να γραψω καποια πραγματα.Καποτε ημουν και εγω στη θεση του.

Φιλπολις αγόρι μου εσύ μια ζωή στη θέση του φουκαρά θα είσαι....γιατί είσαι μέγας μαγκούφης.Και στους μεγάλους μαγκούφηδες όλα στραβά πάνε και όλο μέσα στη γκρίνια είναι.Έτσι πάει.Ένα πόστ που να λες κάτι ριμαδοθετικό δεν έχεις ποστάρει.
Φυσικά και θα είναι δύσκολα για όλους στη Σουηδία στην αρχή αλλά εσένα θα σου είναι δύσκολα όλα για μια ζωή.
και την απόλυτη αλαζονεία μου σχολίασε τη όσο θέλεις...γουστάρει.

Edited by Opus Magnum, 03 October 2008 - 02:59 AM.

#783 CAPITAN

CAPITAN

Τελειόφοιτος (επίπεδο IV)

• Prominent Members
  • PipPipPipPip
  • 149 posts

Posted 03 October 2008 - 10:19 AM

Παιδιά,όποιος ξέρει κάποιον καλό καθηγητή σουηδικών στην Αθήνα,ας μου στείλει π.μ..Έχω τη λίστα με τα ονόματα των καθηγητών,αλλά δε θέλω να διαλέξω στην τύχη...Ευχαριστώ.

#784 dimbo

dimbo

Φοιτητής (επίπεδο ΙΙ)

• Members
  • PipPip
  • 11 posts

Posted 03 October 2008 - 07:53 PM

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΣΤΟ FOLK UNIVERSITET ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - ΑΡΧΙΖΩ ΣΤΙΣ 13 ΟΚΤΩΒΡΗ.ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΑΝ ΔΕΝ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΘΕΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ COURSE,ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΨΑΧΝΩ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΓΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ.JUST IN CASE ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!! embond emgreece

#785 Anything

Anything

Αγροτικός (επίπεδο VI)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 420 posts

Posted 04 October 2008 - 10:02 AM

σε ενδιαφερει το κουρς εξ αποστασεως;;
σου στελνουν υλικο. βιβλιο, βιβλιο ασκησεων, γραμματικη και CD. εχεις και εναν καθηγητη υπευθυνο που του στελνεις μεσω ιντερνετ ασκησεις και στιθς διορθωνει

#786 dimbo

dimbo

Φοιτητής (επίπεδο ΙΙ)

• Members
  • PipPip
  • 11 posts

Posted 04 October 2008 - 08:00 PM

σε ενδιαφερει το κουρς εξ αποστασεως;;
σου στελνουν υλικο. βιβλιο, βιβλιο ασκησεων, γραμματικη και CD. εχεις και εναν καθηγητη υπευθυνο που του στελνεις μεσω ιντερνετ ασκησεις και στιθς διορθωνει

ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΕΞΑΣΚΗΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΦΟΡΙΚΟΥ ΛΟΓΟΥ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ. emthanx

#787 postman24

postman24

Παλιός (επίπεδο ΙΙΙ)

• Members
  • PipPipPip
  • 43 posts

Posted 07 October 2008 - 06:45 PM

Γεια σας παιδια. Μια ερωτηση. Αν καποιος ενδιαφερεται για Γενικη Ιατρικη πως βρισκει θεση...απο τις αγγελιες που βγαινουν η υπαρχει καποια λιστα με τα vårdcentralen οπου υπαρχουν και τα εμαιλ που μπορεις να κανεις αιτηση. Ευχαριστω πολυ

#788 Opus Magnum

Opus Magnum

Αγροτικός (επίπεδο VI)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 495 posts

Posted 07 October 2008 - 10:20 PM

Γεια σας παιδια. Μια ερωτηση. Αν καποιος ενδιαφερεται για Γενικη Ιατρικη πως βρισκει θεση...απο τις αγγελιες που βγαινουν η υπαρχει καποια λιστα με τα vårdcentralen οπου υπαρχουν και τα εμαιλ που μπορεις να κανεις αιτηση. Ευχαριστω πολυ

αν τσεκάρεις πιο πάνω θα δεις υπάρχει αντίστοιχη ερώτηση για την Οφθαλμολογία...
μπορείς να τα βρείς από τις "κιτρινες σελίδες" τους και να στείλεις στο εμεηλ αυτού που σχετίζεται με τις ειδικότητες...οπότε αν μη τι άλλο θα σε έχουν στα υπόψη τους...
πάντως αν σε ενδιαφέρει κάποια κέντρο ειδικά,μπορείς να πας και να ρωτήσεις απευθείας πότε ανοίγει θέση και να αφήσεις το βιογραφικό σου..

#789 bismark

bismark

Φοιτητής (επίπεδο ΙΙ)

• Members
  • PipPip
  • 5 posts

Posted 08 October 2008 - 02:20 PM

Γεια σας.ειμαι καινουριος ....Διαβασα οτι καπου οτι για να κανει καποιος ειδικοτητα στη Σουηδια πρεπει να κανει πρωτα 21 μηνες εξασκηση και υστερα να ξεκινησει την ειδικοτητα του.Ισχυει κατι τετοιο; Σας ευχαριστω εκ των προτερων. :anavwfwties:

#790 Opus Magnum

Opus Magnum

Αγροτικός (επίπεδο VI)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 495 posts

Posted 08 October 2008 - 07:28 PM

Γεια σας.ειμαι καινουριος ....Διαβασα οτι καπου οτι για να κανει καποιος ειδικοτητα στη Σουηδια πρεπει να κανει πρωτα 21 μηνες εξασκηση και υστερα να ξεκινησει την ειδικοτητα του.Ισχυει κατι τετοιο; Σας ευχαριστω εκ των προτερων. :anavwfwties:

αν διαβάσεις πιο καλά θα δεις πως οι Σουηδοί μετά το πτυχίο πρέπει να κάνουν AT-Läkare το οποίο είναι σαν πρακτική και πληρώνονται.μετά παίρνουν άδεια ασκήσεως.Εσένα αν έχεις τελειώσει Ελλάδα δεν σε αφορά καθώς με την άδεια απο εδώ γίνεσαι άμεσα legitimerad läkare εκεί. :rolleyes:

#791 sotiria

sotiria

Φοιτητής (επίπεδο ΙΙ)

• Members
  • PipPip
  • 18 posts

Posted 08 October 2008 - 09:07 PM

Αν εξαιρέσει κανείς τους καλούς μισθούς, τις άριστες συνθήκες εργασίας κτλ κτλ, το ΕΠΙΠΕΔΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ είναι καλό; Μαθαίνει κανείς σωστή ιατρική;

#792 bismark

bismark

Φοιτητής (επίπεδο ΙΙ)

• Members
  • PipPip
  • 5 posts

Posted 08 October 2008 - 09:33 PM

Σε ευχαριστω για τη πληροφορια..παντως γενικα μια εξασκηση ειναι θετικο για αυτους.Ειναι καλο λενε να κανεις το αγροτικο σου ελλαδα και μετα να φυγεις γιατι θεωρειται ως προυπηρεσια.

#793 Opus Magnum

Opus Magnum

Αγροτικός (επίπεδο VI)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 495 posts

Posted 09 October 2008 - 02:46 PM

Σε ευχαριστω για τη πληροφορια..παντως γενικα μια εξασκηση ειναι θετικο για αυτους.Ειναι καλο λενε να κανεις το αγροτικο σου ελλαδα και μετα να φυγεις γιατι θεωρειται ως προυπηρεσια.

ή στρατό...όλα καλά είναι.συναγωνίζεσαι υπολόγισε για τις θέσεις του Σουηδούς-οι οποίοι και την πρακτική τους θα έχουν κάνει και καλύτερα Σουηδικά θα ξέρουν από εσένα...

#794 ВАСИЛИЙ

ВАСИЛИЙ

Νομπελίστας (επίπεδο Χ)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1,252 posts

Posted 09 October 2008 - 03:32 PM

εγω θα ελεγα να την κανεις επανω και να προσπαθησεις εκει για ''εξασκηση''...φυσικα θα ειναι τρομερο ζορι!!!!διοτι οχι μονο δεν γνωριζουμε καλα την ιατρικη αλλα ειναι και το προβλημα της γλωσσας και στην συνεχεια της διαλεκτου....

αξιζει να προσπαθησεις για επανω πριν απο στρτο και αγοτικα...
1.ο στρατος δεν σου παρεχει καμια ''τριβη''
2.στο αγροτικο παιζει

οι θεσεις σιγα σιγα κλεινουν για επανω.και δεν λεω για ολες τις εδικοτητες εφ'οσον μερικες ειναι απλα απλησιαστες...θεωρητικα το μπαμ θα γινει γυρω στο 2015 αλλα εχουν σκεφτει πιο πριν για την στελεχωση αυτων των θεσεων αρα το 2015-3/4/5χρονια κατεβαινει πιο κατω....

***ολα τα ανωτερω προσωπικη γνωμη...

#795 tsep

tsep

Ψαράκι (επίπεδο Ι)

• Members
  • Pip
  • 3 posts

Posted 09 October 2008 - 05:16 PM

εγω θα ελεγα να την κανεις επανω και να προσπαθησεις εκει για ''εξασκηση''...φυσικα θα ειναι τρομερο ζορι!!!!διοτι οχι μονο δεν γνωριζουμε καλα την ιατρικη αλλα ειναι και το προβλημα της γλωσσας και στην συνεχεια της διαλεκτου....

αξιζει να προσπαθησεις για επανω πριν απο στρτο και αγοτικα...
1.ο στρατος δεν σου παρεχει καμια ''τριβη''
2.στο αγροτικο παιζει

οι θεσεις σιγα σιγα κλεινουν για επανω.και δεν λεω για ολες τις εδικοτητες εφ'οσον μερικες ειναι απλα απλησιαστες...θεωρητικα το μπαμ θα γινει γυρω στο 2015 αλλα εχουν σκεφτει πιο πριν για την στελεχωση αυτων των θεσεων αρα το 2015-3/4/5χρονια κατεβαινει πιο κατω....

***ολα τα ανωτερω προσωπικη γνωμη...

Μία ερώτηση από κάποια που ετοιμάζεται να ανέβει: Επειδή απ΄ότι κατάλαβα γνωρίζεις καλά πως έχουν τα πράγματα, ποιές ειδικότητες θεωρείς πλέον απλησίαστες και ποιές πιο πιθανό να βρεις θέση? HELP

#796 ВАСИЛИЙ

ВАСИЛИЙ

Νομπελίστας (επίπεδο Χ)

• Prominent Members
  • 1,252 posts

Posted 09 October 2008 - 05:27 PM

το θεμα της Σουηδιας το ειχα ψαξει...
αλλα την αφησα για κατι αλλο...
επομενως δεν ειμαι και ο καταλληλοτερος...
στη ερωτηση σου απο αυτα που ξερω απλησιαστες ειναι---->οφθαλομολογια,θωρακοχειρουργικη
και πολυ δυσκολο να βρεις(ισως σε βορειες αλλα πολλες φορες εχουν θεσεις αλλα οχι χρηματοδοτηση για αυτες)-->γενικη χειρουργικη,γυναικολογια,πλαστικη,δερματολογια

οσον αφορα τις παθολογικες σαφως ειναι πιο ευκολα αλλα και παλι υπαρχει καποια διακυμανση και αναλογα με την ειδικοτηταπ.χ. καρδιολογια ειναι μου φαινεται 4 χρονια παθολογια +3('η4)καρδιολογια---.>στο παθολογικο δεν θα δυσκολευτεις να βρεις..στο ειδικο ισως.....δηλ.εαν χτυπησεις μεγαλα κεντρα εξ'αρχης ειναι λιγο δυσκολο....
επομενως κοιτα και επαρχιακα κεντρα τα οποια μην σε τρομαζουν..ειναι γαματα εξοπλισμενα και με μοναδεσ...καμια σχεση με εδω..

αρκετα ευκολο να βρεις --->ψυχιατρικη και γενικη ιατρικη

εαν διαλεξεις την τελευταια τραβα για Αγγλια που εχουν τεραστια ζητηση και φοβερες αποδοχες(περισσοτερες απο γενικη χειρουργικη)

***στα ανωτερω κυριως με την καρδιολογικη ειδικοτητα μπορει να εκανα καποιο λαθος οποτε ας με διορθωσει καποιος.....

#797 tsep

tsep

Ψαράκι (επίπεδο Ι)

• Members
  • Pip
  • 3 posts

Posted 09 October 2008 - 05:42 PM

το θεμα της Σουηδιας το ειχα ψαξει...
αλλα την αφησα για κατι αλλο...
επομενως δεν ειμαι και ο καταλληλοτερος...
στη ερωτηση σου απο αυτα που ξερω απλησιαστες ειναι---->οφθαλομολογια,θωρακοχειρουργικη
και πολυ δυσκολο να βρεις(ισως σε βορειες αλλα πολλες φορες εχουν θεσεις αλλα οχι χρηματοδοτηση για αυτες)-->γενικη χειρουργικη,γυναικολογια,πλαστικη,δερματολογια

οσον αφορα τις παθολογικες σαφως ειναι πιο ευκολα αλλα και παλι υπαρχει καποια διακυμανση και αναλογα με την ειδικοτηταπ.χ. καρδιολογια ειναι μου φαινεται 4 χρονια παθολογια +3('η4)καρδιολογια---.>στο παθολογικο δεν θα δυσκολευτεις να βρεις..στο ειδικο ισως.....δηλ.εαν χτυπησεις μεγαλα κεντρα εξ'αρχης ειναι λιγο δυσκολο....
επομενως κοιτα και επαρχιακα κεντρα τα οποια μην σε τρομαζουν..ειναι γαματα εξοπλισμενα και με μοναδεσ...καμια σχεση με εδω..

αρκετα ευκολο να βρεις --->ψυχιατρικη και γενικη ιατρικη

εαν διαλεξεις την τελευταια τραβα για Αγγλια που εχουν τεραστια ζητηση και φοβερες αποδοχες(περισσοτερες απο γενικη χειρουργικη)

***στα ανωτερω κυριως με την καρδιολογικη ειδικοτητα μπορει να εκανα καποιο λαθος οποτε ας με διορθωσει καποιος.....

Σ`ευχαριστώ πολύ που απάντησες! Με διαφώτισες αρκετά θα έλεγα!

#798 ВАСИЛИЙ

ВАСИЛИЙ

Νομπελίστας (επίπεδο Χ)

• Prominent Members
  • 1,252 posts

Posted 09 October 2008 - 05:46 PM

ναι αλλα οπως ειπα δεν ειμαι ο καταλληλοτερος οποτε εχε το νου σου....στειλε κανενα π.μ. σε καποιο απο τα παιδια που ειναι επανω...

επισης εαν κανεις σουηδικα εδω...κανε μτην Λανσικ που ειναι σουηδεζα...και θα σε βοηθησει και στις αιτησεις κ.λ.π.

**τα τηλ των καθηγητων τα εχουν ανακοινωσει εδω (τα βρισκεις και απο Πρεσβεια) Σουηδικη)
με τις τιμες μην το ψαχνεις...υπαρχει καρτελ...ολοι την ιδια ζητανε (30-35 την ωρα---->παντως εαν κανεις 1,5 ωρες 'η 2 παιζει παζαρι οποτε...) και να πηγαινεις εσυ σπιτι τους....

Edited by ВАСИЛИЙ, 09 October 2008 - 05:49 PM.

#799 Opus Magnum

Opus Magnum

Αγροτικός (επίπεδο VI)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 495 posts

Posted 09 October 2008 - 08:31 PM

επισης εαν κανεις σουηδικα εδω...κανε μτην Λανσικ που ειναι σουηδεζα...και θα σε βοηθησει και στις αιτησεις κ.λ.π.

εεεε??λολ γιατί οι άλλες είναι Αλβανίδες νομίζεις?? :D
η Εύα είναι πάντως υπεύθυνη για τα Σουηδικά του διδασκαλείου(στην Ιπποκράτους) κ έχει στείλει πολύ κόσμο απάνω.
(έχει βέβαια σουηδικό χιούμορ)
Όλοι βοηθάνε στο θέμα των αιτήσεων αλλά τελικά εσύ τα μαθαίνεις τα Σουηδικά και δικό σου είναι το λούκι.
το θέμα των ειδικοτήτων δε θα το συζητήσω γιατί θα μαλώσω τελικά,αλλά έχω να πω ότι όποιος ενδιαφέρεται καλό ειναι να ρωτήσει κάποια από τις δασκάλες με εμπειρία που να έχουν στείλει κόσμο απάνω.δεν ειναι γιατροί,βλέπουν πιο σωστά τα πράγματα και στην τελική παρακολουθούν την απορρόφηση των μαθητών τους.
think positive ;)

#800 ВАСИЛИЙ

ВАСИЛИЙ

Νομπελίστας (επίπεδο Χ)

• Prominent Members
  • 1,252 posts

Posted 09 October 2008 - 10:24 PM

οχι απλα η αλλες ειναι ελληνιδες...ειπα την Λανσικ για πιο ''φυσικη'' εξασκηση του αυτιου στην γλωσσα...απο αυτην την αποψη...
επισης εχει μια-δυο στις λιστες που δεν εχουν πτυχιο Σουηδικης γλωσσας απλα ειναι ελληνοσουηδεζες που ειναι/σπουδαζουν εδω και εχουν ζησει/γεννηθει Σουηδια και εχουν την διδασκαλια για χαρτζιλικι....για αυτο λιγο προσοχη...

γαι τις ειδικοτητες εαν εχεις κατι να προσθεσεις παραπανω καλοδεχουμενο γιατι οπως ειπα δεν ειμαι καιο πιο καταλληλος...

ενταξει ναι βοηθανε αλλα ηΛανσικειναι η πιο ξυπνια σε αυτα.....

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users