Jump to content
Sign in to follow this  
toto11

Ειδικότητα στη Σουηδία

Recommended Posts

Γειά χαρά...

Σκέφτομαι να ανέβω Σουηδία για ειδικότητα και προς το παρόν ψάχνω καθηγητή για μαθήματα γλώσσας στην Θεσσαλονίκη.

Πήρα κάποια τηλέφωνα από το προξενείο, αλλά και οι δύο καθηγήτριες μπορούν να ξεκινήσουν μετά τις γιορτές. Μήπως έχει κανείς να μου δώσει κάποιο τηλέφωνο από καθηγητή στη Θεσ/νίκη για να ρωτήσω αν μπορεί να κάνει μαθήματα από τώρα;

Παρεμπιπτόντως είμαστε δύο άτομα που θα κάνουμε μαζί μαθήματα σε γκρουπάκι. Αν ενδιαφέρεται και κάποιος άλλος να συμμετάσχει, ας επικοινωνήσει...

email: j.tabox@gmail.com

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας παιδια,

ακουω απο συμφοιτητες μου οτι πολλοι απο αυτους που ανεβαινουν στη Σουηδια φευγουν και επιστρεφουν Ελλαδα.Ξερετε για ποιους λογους συμβαινει?Οφειλεται στο οτι τους διωχνουν τα νοσοκομεια,δεν τους ανανεωνουν την συμβαση?'Η δεν βρισκουν νοσοκομειο εξαρχης?'Η φευγουν επειδη δεν αντεχουν τη ζωη πανω?Αυτο ειναι συχνο να επιστρεφουν ή ειναι ψεμα?Υπαρχει τετοιος φοβος,να μην καταφερεις να τελειωσεις την ειδικοτητα που ξεκινησες ή να μην βρεις καθολου θεση για ειδικοτητα ουτε στο βορρα?

Θα ηθελα την βοηθεια σας στα ερωτηματα αυτα.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ένας λόγος είναι η έλλεψη χρημάτων. Ενώ τα νοσοκομεία έχουν ανάγκες, η κυβέρνηση-νομαρχία δεν χρηματοδοτεί θέσεις ειδικευομένων. Αυτή την απάντηση έλαβα από Διευθυντή μιας κλινικής από Βορρά, όπου οι ελλείψεις ενοοείται οτι είναι μεγάλες, αλλά χωρίς χρηματοδότηση, πώς να σε προσλάβουν και αυτοί οι καημένοι? Το ίδιο άκουσα και από ένα παιδί που είναι ήδη εκεί και δουλεύει σαν ειδικευόμενος γεν.ιατρικής. Μάλλον πάει για απόλυση γιατί λήγει η σύμβασή του και δεν έχουν χρήματα να την ανανεώσουν ( αν και κάτι ψάχνουν από άλλες πηγές....)

Έχω μια ιδέα:

Γιατί δε ζητάτε χρήματα ρε Παιδιά από τον Αη-Βασίλη?Ούτως ή αλλως εκεί κοντά μένει και το γράμμα θα του το επιδώσετε οι ίδιοι?... embomb embomb embomb

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Παιδια μηπως εχει κανεις κανενα σαιτ με τις ST θεσεις που υπαρχουν ελευθερες σε καθε νοσοκομειο?Εκτος απο το http://ltarkiv.lakartidningen.se/tjanster.htm

Thanx...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση? Αν κάποιος βρει ST θέση αλλά αφού μείνει κάποιο διάστημα αποφασίσει οτι το νοσοκομείο δεν του κάνει και θέλει να πάει σε ST θέση πάλι σε άλλο νοσοκομείο, αυτό θα έχει κάποια επίπτωση?Δηλ το προηγούμενο συμβόλαιο είναι δεσμευτικό? Και επίσης, το διάστημα που ήσουν στο προηγούμενο νοσοκομείο αναγνωρίζεται ή θα πρέπει να να συμπηρώσει την 5ετία στο νέο νοσοκομείο ?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση? Αν κάποιος βρει ST θέση αλλά αφού μείνει κάποιο διάστημα αποφασίσει οτι το νοσοκομείο δεν του κάνει και θέλει να πάει σε ST θέση πάλι σε άλλο νοσοκομείο, αυτό θα έχει κάποια επίπτωση?Δηλ το προηγούμενο συμβόλαιο είναι δεσμευτικό? Και επίσης, το διάστημα που ήσουν στο προηγούμενο νοσοκομείο αναγνωρίζεται ή θα πρέπει να να συμπηρώσει την 5ετία στο νέο νοσοκομείο ?

Οχι δεν ειναι δεσμευτικο.Απλα τους το λες 1 μηνα νωριτερα πριν φυγεις αν εχεις δουλεψει λιγοτερο απο ενα χρονο και 3 μηνες αν τον εχεις κλεισει.

Προβλημα αναγνωρισης δεν υπαρχει εφοσον ησουν στ η εστω vikariat με handledare δηλαδη καθοδηγητη.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

μεσω γνωστου εχω μαθει οτι οποιος κανει ειδικοτητα στην Ελλαδα παθολογια και θελει να συνεχισει στη Σουηδια ειδικοτητα παθολογικης καταυθυνσης,αρκει να παει ενα χαρτι που να λεει απο τον διευθυντη του τα εξης=

24. ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ

Απαιτείται άσκηση 5 ετών στην Παθολογία.

1ο και 2ο έτος: Να δοθεί έμφαση στην κλινική εξέταση (ιστορικό και σημειολογία) και στην κλινική αξιολόγηση των συνήθων εργαστηριακών εξετάσεων. Επίσης να διδαχθούν οι συνήθεις διαγνωστικές και θεραπευτικές πράξεις που συμπληρώνουν και ολοκληρώνουν την κλινική εξέταση (παρακεντήσεις, οφθαλμοσκόπηση, εξέταση περιφερικού αίματος, ηλεκτροκαρδιογράφημα, ακτινογραφία θώρακα κλπ.). Να τους δίνεται πρωτοβουλία στην επίλυση και το χειρισμό συνήθων προβλημάτων.

3ο και 4ο έτος: Άσκηση στην επίλυση δυσχερών και συνθέτων προβλημάτων κλινικής διαφορικής διαγνωστικής. Άσκηση στη συγγραφή και παρουσίαση περιστατικών σε ακροατήριο. Επισκόπηση των σύγχρονων θεμάτων της ειδικότητας (Βιβλιογραφική ενημέρωση). Άσκηση σε κλινικοπαθολογοανατομικά προβλήματα (CPC). Προοδευτικά να τους ανατίθεται περισσότερο υπεύθυνο έργο στο εξωτερικό ιατρείο, το τμήμα επειγόντων και στην Κλινική.

Στο 3ο τρίμηνο του 4ου έτους να υπηρετούν υποχρεωτικά σε καρδιολογική μονάδα και στο τελευταίο τρίμηνο του ίδιου έτους σε Μονάδα Εντατικής Θεραπείας.

5ο έτος: Στο πρώτο εξάμηνο του έτους αυτού να έχουν δικαίωμα επιλογής για τρίμηνη υπηρεσία σε κάποια από τις υποειδικότητες και εξειδικεύσεις της κύριας ειδικότητας (εν προκειμένω της Παθολογίας).

ΙΣΧΥΕΙ;;;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Για κενές θέσεις underläkare και ST-läkare, ψάξτε στις σελίδες των Νομαρχιών:

http://www.kgab.se/mpn/landstng.htm

Άλλες πληροφορίες σχετικά με την ειδικότητα στη Σουηδία θα βρείτε στη σχετική σελίδα στο facebook (κάντε search 'Greek doctors in Sweden' που δημιούργησε ο φίλος Γιάννης).

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Thanx.Πρεπει να καλυτερεψω τα Σουηδικα κατα πολυ...Κριμα που δεν εχει στα Αγγλικα.

Μιλας για αυτο το site που σκοπευαν να κανουν οι Ελληνες ιατροι στην Στοκχολμη η οχι?Γιατι κατι εχω ακουσει...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΓΚΥΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ;;ΠΟΣΟ ΕΥΚΟΛΟ Η ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΘΕΣΗ;ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

ΚΙ ΕΜΕΝΑ Μ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ...PLS ANYONE...ANYTHING...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Γεια σας!

Μιας και γράφω για πρώτη φορά θα ήθελα πρώτα πρώτα να πω σε όλους σας ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ διότι με όλες αυτές τις ερωταπαντήσεις έχει ξεκαθαρίσει πολύ το τοπίο για ειδικότητα στη Σουηδία και νομίζω ότι είμαστε πολλόί αυτοί που έχουμε διευκολυνθεί να πάρουμε κάποιες αποφάσεις.

Έγώ συγκεκριμένα είμαι ένα βήμα πριν πάρω την τελική απόφαση να έρθω για γλώσσα στο folkuniversitet και θα ήθελα να κάνω 2,5 ερωτήσεις :

1ον Τι είναι ακριβώς ο underlakare? και είναι πιο εύκολο να βρει κανείς τέτοια θεση απ'ότι ST?

( όταν αρχίσω να ψάχνω για μία θέση ειδικευομένου, εκτός από θέσεις ST, vikariat να ψάχνω και για underlakare?)

2ον Πως είναι τώρα τα πράγματα πάνω?πάει καιρός που έχω να ακούσω για ανθρώπους που βρήκαν θέση. Εγώ συγκεκριμένα ενδιαφέρομαι για Παθολογία.

3ον Τέλος, μια ολίγον ρητορική ερώτηση, γιατι όλοι οι έλληνες καθηγητές ξινίζουν τα μούτρα τους όταν ακούν Σουηδία???

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Γεια σας!

Μιας και γράφω για πρώτη φορά θα ήθελα πρώτα πρώτα να πω σε όλους σας ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ διότι με όλες αυτές τις ερωταπαντήσεις έχει ξεκαθαρίσει πολύ το τοπίο για ειδικότητα στη Σουηδία και νομίζω ότι είμαστε πολλόί αυτοί που έχουμε διευκολυνθεί να πάρουμε κάποιες αποφάσεις.

Έγώ συγκεκριμένα είμαι ένα βήμα πριν πάρω την τελική απόφαση να έρθω για γλώσσα στο folkuniversitet και θα ήθελα να κάνω 2,5 ερωτήσεις :

1ον Τι είναι ακριβώς ο underlakare? και είναι πιο εύκολο να βρει κανείς τέτοια θεση απ'ότι ST?

( όταν αρχίσω να ψάχνω για μία θέση ειδικευομένου, εκτός από θέσεις ST, vikariat να ψάχνω και για underlakare?)

2ον Πως είναι τώρα τα πράγματα πάνω?πάει καιρός που έχω να ακούσω για ανθρώπους που βρήκαν θέση. Εγώ συγκεκριμένα ενδιαφέρομαι για Παθολογία.

3ον Τέλος, μια ολίγον ρητορική ερώτηση, γιατι όλοι οι έλληνες καθηγητές ξινίζουν τα μούτρα τους όταν ακούν Σουηδία???

1.Θεωρητικα underlakare ειναι ο ιατρος που δεν ειναι ειδικευμενος.Οταν βγαινει θεση για αυτο σχεδον παντα σημαινει οτι υπαρχει προοπτικη για στ στην ιδια κλινικη.Απλα επειδη δεν ξεκινας αμεσως σαν στ εκτος ελαχιστων περιπτωσεων,σε δοκιμαζουν σαν ουντερλεκαρε και αν τους αρεσεις προχωρας για στ.

Οι αγγελιες που βλεπεις για στ ειναι στην ουσια 6μηνο η περισσοτερο ουντερλεκαρε, και μετα στ.Η διαφορα ειναι οτι οταν σε παρουν για ουντερλεκαρε χωρις η αγγελια να γραφει στ,εχουν θεωρητικα το δικαιωμα να μη σε κανουν στ.Οταν ομως η αγγελια γραφει στ,σημαινει οτι ηδη υπαρχει μια θεση στ κενη στην κλινικη η οποια θα καλυφθει με σενα εφοσον τα πας καλα.

Ομως μην ξεχνατε ουντερλεκαρε συν χαντλενταρε δηλ καθοδηγητη σημαινει οτι αναγνωριζεται σαν χρονος ειδικοτητας σε ελλαδα και σουηδια.

Εν κατακλειδι εσυ απαντας σε ολες τις αγγελιες

2.Λιγο πιο σφιχτα σε σχεση με πριν,αλλα υπαρχει ακομα προοπτικη.Μην το καθυστερειτε.Παθολογια βρισκεις σχετικα ανετα

3.Δεν το ηξερα αυτο.Γιατι το λες?Ισως γιατι οι περισσοτεροι ειναι απο αγγλια και αμερικη.Παντως εχουν μεγαλο λαθος αν ειναι ετσι

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ενδιαφερεται κανεις για μαθηματα σουηδικων στην Αθηνα? Ειμαι ενας και ψαχνω ενα με δυο ατομα. Σκεφτομαι να αρχισω αρχες Φλεβαρη

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Έχει ακούσει κανείς τι παιζει τον τελευταίο καιρό με Παιδιατρική? Γενικά στη Σουηδία(πλην των πολύ βόρειων πόλεων βέβαια) /ειδικότερα στη Στοκχόλμη / και το ενδεχόμενο μετακίνησης από μια μικρότερη προς μια μεγαλύτερη πόλη σε βάθος χρόνου?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Έχει ακούσει κανείς τι παιζει τον τελευταίο καιρό με Παιδιατρική? Γενικά στη Σουηδία(πλην των πολύ βόρειων πόλεων βέβαια) /ειδικότερα στη Στοκχόλμη / και το ενδεχόμενο μετακίνησης από μια μικρότερη προς μια μεγαλύτερη πόλη σε βάθος χρόνου?

Θα σου πω εγω τι παιζει σουηδια,για δες τι σχολιαζουν οι Σουηδοι συναδελφοι σου για σενα εδω:

(διαδικτυακη εφημεριδα επαγγελματων υγειας)

http://www.dagensmedicin.se/nyheter/2008/0...-laka/index.xml

Σχολιο AT- Iατρου:

'''Aυτο που πρεπει να αναφερθει ειναι οι κακες γνωσεις ιατρικης που κατεχουν οι ιατροι απο την Ελλαδα και την Ρουμανια.Τρομακτικο που καποιοι δινουν αδεια ασκησεως επαγγελματος σε γιατρους με τετοιες ασχημες γνωσεις.

Αντ' αυτου πρεπει να καθιερωθει υποχρεωτικη ΑΤ εξασκηση για να παρουν αδεια οι αλλοδαποι ιατροι.

Εγω ειμαι ενας εξασκουμενος (ΑΤ) ιατρος που εχει σπουδασει Σουηδια και ημουν συχνα εκπαιδευμενος απο Ελληνες και Ρουμανους ιατρους με ελλεινες γνωσεις,ολοι οι συναδελφοι μου (οι ΑΤ) και οι φοιτητες λενε το ιδιο πραμα.''

Και,,,η απαντηση ενος Σουηδου ειδικευομενου:

''Συμφωνω απολυτα με τον ΑΤ αλλα σχετιζεται ακομα και με τους ιατρους εκτος Ε.Ε (εννοει ρωσους ουκρανους κλπ) και στις ανυπαρκτες γνωσεις που εχουν στην ιατρικη.Συνολικα ξοδευουν αυτοι οι κακοι ιατροι τεραστια ποσα με το να τους 'ακτινοβολουν' ολους (εννοει μαλλον ασθενεις) να δινουν ενα σωρο δαπανηρες εξετασεις χωρις πριν να εχουν διατυπωσει τις εικασιες τους.Το καλυτερο που μπορουν να κανουν ειναι η παραπομπη για γνωμοδοτηση η να συμβουλευτουν ικανους συναδελφους.Λογω τις ελλειψης ικανοτητας αστοχουν σχεδον παντα να βρουν τις σπανιες αλλα σοβαρες διαγνωσεις.Φυσικα παντα τιμωρουνται με μηνυση

αλλα αποσιωπουνται σχεδον ολα για να μην 'υποκινηθει ξενοφοβια'.Εκτος αυτου τα Σουηδικα τους ειναι ανεπαρκη ωστε να συγκεντρωσουν ενα σωστο ιστορικο, δεν βοηθουν...

Σου θυμιζει ενα αλλο greekmeds συναδελφε;Moνο που αυτη την φορα στο 'στοχαστρο΄΄ειναι οι Ελληνες ιατροι...αυτες ειναι ομως σε γενικες γραμμες δυστυχως οι αποψεις τους.

Το κυριο θεμα ομως ηταν ο υπερδιπλασισμος των Ελληνων ιατρων που πηραν Σουηδικη αδεια(14% οσων φερουν αδεια ασκησεως ιατρικου επαγγελματος για το ετος 2007) καθως και η ελευση Ρουμανων ιατρων στη Σουηδια που αποτελλει πια το 8%των ιατρων που πηραν αδεια το 2007 .Να μην μεταφρασω τιποτε αλλο και σας απογοητευσω,αλλα νομιζω οτι στη Σουηδια η ευρεση θεσης ειδικευομενου ειναι απιαστο ονειρο πια...

Τροποποιήθηκε από filpolis

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

υπαρχουν θεσεις στη σουηδια.οχι αλλη παραπληροφορηση για απιαστο ονειρο κλπ.πρεπει ομως καποιος να ξερει καλα τη γλωσσα κ την ιατρικη.χωρις γλωσσα το πιο πιθανο ειναι να γυρισεις πισω

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

για τη Σουηδία αναζητείστε κάποιον από τον κύκλο σας που πηγαινοέρχεται (πλέον όλοι έχουμε 1 γνωστό που έχει ανέβει)

δεν είναι όλες οι ειδικότητες το ίδιο προσβάσιμες. Αν θέλετε οπωσδήποτε συγκεκριμένη ειδικότητα ψάξτε το αν ειναι κορεσμένη ή έχετε πιθανότητες αλλιώς κατευθυνθείτε σε κάποια από τις εύκολα προσβάσιμες πχ γενική ιατρική

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Πλάκα έχει που και αυτό το τόπικ μετατράπηκε σε δικατσομαχία.

Για τον συνάδελφο που μετάφρασε τα ποστς από την dagensmedicin να προσθέσω ότι όποιος προσπαθήσει να συγκρίνει έναν legitimerad έλληνα γιατρό στη Σουηδία με έναν αντίστοιχο σουηδό θα αποτύχει, πολύ απλά γιατί δεν υπάρχουν απόλυτα μέτρα σύγκρισης. Εγώ θα πω πάντως την προσωπική μου άποψη, ότι δηλαδή ένας μέσος ST μετά από 21 μήνες ΔΟΥΛΕΙΑΣ και ενεργούς συμμετοχής στη κλινική πράξη είναι κατά ΠΟΛΥ πιο έτοιμος να προσφέρει σε σύγκριση με έναν έλληνα που έρχεται με το πτυχίο του, άντε και κανένα αγροτικό και κουτσομιλάει τη γλώσσα (δηλ. και να ξέρεις άντε να το αποδείξεις ότι ξέρεις με την νοηματική). Και για να μην γενικολογώ ας διευκρινίσω ότι στην πιο πάνω σύγκριση χρησιμοποίησα σαν μέτρο τον εαυτό μου πριν 2 χρόνια όταν ξεκινούσα και έχοντας μόνο το πτυχίο μου και μηδέν εμπειρία από απλές κλινικές πρακτικες γνώσεις.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Συναδερφοι !

Το ονομα μου το καταλαβαινεται και μερικοι μπορει να με θυμαστε και απο την σχολη... Η σουηδια ειναι μια πολη καλη χωρα να ειδικευθει ενας Ελληνας γιατρος. Ηαληθεια ειναι οτι αν και το επιπεδο σπουδων ειναι πολυ καλο εν τουτις δεν παυουν να μας βλεπουν σαν τους Ελληνες γιατρους με χαμηλη επιστημονικη καταρτιση... Σου δινουν ευκολα την δυνατοτητα να δουλεψεις για 4 και 5 μηνεσ σαν βικαριε ουντερλεκερε αλλα ειναι πολυ δυσκολο να σου δωσουν ενα στ στην ειδικοτητα που επιθυμεις. Απαιτειται πλεον καλη επιστημονικη γνωση, καλη σχεση με τους ανωτερους, καλη γνωση Σουηδικης , ορεξη να εισαι σε εφημεριες ( ξερω συναδερφους που εχουν καιρο να δουν την κλινικη παρα λιωνουν στα εξωτερικα ιατρεια και στις νυχτερινες εφημεριες), και βεβαια να εισαι και λιγο κουφος και να μην δινεις σημασια σε αυτα που θα ακους...

Πριν ερθει ο καθενας σας καλο εινια να ειναι πιο καλα προετοιμασμενος και βεβαια ΤΥΧΕΡΟΣ..

Δεν σας τα λεω να σας αποθαρρυνω ,αλλα για να σας δωσω βασικες συμβουλες που καποιοι που θα επρεπε να σας τα πουνε δεν σας τα λενε παρα μονο πανε σε καθηγητες διαφορων κλινικων ενος μεγαλου νοσοκομειου και ζητανε "χαρες" για μετα την σχολη οταν εσεις και εμεις παμε με το ,,,, στο χερι.

Συγνωμη αν ακουγομαι κακος που λεω την αληθεια.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

μπραβο για την ειλικρινεια σου.να σε ρωτησω περα απο την καλη γνωση της γλωσσας κ την κλινικη εμπειρια υπαρχουν αλλα κριτηρια επιλογης?εμαθα οτι πολλοι φευγουν συστημενοι απο καθηγητες κ πανε εκει με γνωριμιες. ο κ@λοελληνας στην ακρη του κοσμου να παει παλι μυαλο δε θα βαλει

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Σ' ευχαριστώ πολυ nucmed! όσον αφορά για τους καθηγητές δεν μπορώ να καταλάβω και εγώ, ίσως δεν έχουν σχηματίσει γνώμη...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Θα σου πω εγω τι παιζει σουηδια,για δες τι σχολιαζουν οι Σουηδοι συναδελφοι σου για σενα εδω:

(διαδικτυακη εφημεριδα επαγγελματων υγειας)

http://www.dagensmedicin.se/nyheter/2008/0...-laka/index.xml

Σχολιο AT- Iατρου:

'''Aυτο που πρεπει να αναφερθει ειναι οι κακες γνωσεις ιατρικης που κατεχουν οι ιατροι απο την Ελλαδα και την Ρουμανια.Τρομακτικο που καποιοι δινουν αδεια ασκησεως επαγγελματος σε γιατρους με τετοιες ασχημες γνωσεις.

Αντ' αυτου πρεπει να καθιερωθει υποχρεωτικη ΑΤ εξασκηση για να παρουν αδεια οι αλλοδαποι ιατροι.

Εγω ειμαι ενας εξασκουμενος (ΑΤ) ιατρος που εχει σπουδασει Σουηδια και ημουν συχνα εκπαιδευμενος απο Ελληνες και Ρουμανους ιατρους με ελλεινες γνωσεις,ολοι οι συναδελφοι μου (οι ΑΤ) και οι φοιτητες λενε το ιδιο πραμα.''

Και,,,η απαντηση ενος Σουηδου ειδικευομενου:

''Συμφωνω απολυτα με τον ΑΤ αλλα σχετιζεται ακομα και με τους ιατρους εκτος Ε.Ε (εννοει ρωσους ουκρανους κλπ) και στις ανυπαρκτες γνωσεις που εχουν στην ιατρικη.Συνολικα ξοδευουν αυτοι οι κακοι ιατροι τεραστια ποσα με το να τους 'ακτινοβολουν' ολους (εννοει μαλλον ασθενεις) να δινουν ενα σωρο δαπανηρες εξετασεις χωρις πριν να εχουν διατυπωσει τις εικασιες τους.Το καλυτερο που μπορουν να κανουν ειναι η παραπομπη για γνωμοδοτηση η να συμβουλευτουν ικανους συναδελφους.Λογω τις ελλειψης ικανοτητας αστοχουν σχεδον παντα να βρουν τις σπανιες αλλα σοβαρες διαγνωσεις.Φυσικα παντα τιμωρουνται με μηνυση

αλλα αποσιωπουνται σχεδον ολα για να μην 'υποκινηθει ξενοφοβια'.Εκτος αυτου τα Σουηδικα τους ειναι ανεπαρκη ωστε να συγκεντρωσουν ενα σωστο ιστορικο, δεν βοηθουν...

Σου θυμιζει ενα αλλο greekmeds συναδελφε;Moνο που αυτη την φορα στο 'στοχαστρο΄΄ειναι οι Ελληνες ιατροι...αυτες ειναι ομως σε γενικες γραμμες δυστυχως οι αποψεις τους.

Το κυριο θεμα ομως ηταν ο υπερδιπλασισμος των Ελληνων ιατρων που πηραν Σουηδικη αδεια(14% οσων φερουν αδεια ασκησεως ιατρικου επαγγελματος για το ετος 2007) καθως και η ελευση Ρουμανων ιατρων στη Σουηδια που αποτελλει πια το 8%των ιατρων που πηραν αδεια το 2007 .Να μην μεταφρασω τιποτε αλλο και σας απογοητευσω,αλλα νομιζω οτι στη Σουηδια η ευρεση θεσης ειδικευομενου ειναι απιαστο ονειρο πια...

αγαπητοι συναδελφοι.

Πραγματικα πιστευω οτι το ζητημα ειναι πολυ απλο για οποινδηποτε επιθυμει να ειδικευθει στην Σουηδια. Απλα μαθαινεις τη γλωσσα και ξεκινας την αναζητηση. Αν ψαχνεις για γενικη ιατρικη, ψυχιατρικη ισως και ακτινολογια εισαι στο σωστο σαιτ. Οχι πως για αλλες ειδικοτητες ειναι ακατορθωτο. Απλα πιθανα να χρειαστει περισσοτερος χρονος ( ισως 6 μηνες η ακομα και 1 χρονος ). Βασικη προυποθεση για να πανε ολα καλα ειναι να εχεις υπομονη και επιμονη και να μην πιστευεις οτι η Σουηδια περιμενε τοσα χρονια τον ερχομο σου. Κανεις δε μας υποχρεωνει να μεταναστευσουμε, κανεις δεν τους υποχρεωνει να μας προσλαβουν. Απλα πραγματα. Απλα οταν ερθεις εδω και τα πραγματα ζορισουν, καλο ειναι να σκεφτεις πια ειναι η εναλλακτικη σου επιλογη. Αν εχεις κατι καλυτερο στην ελλαδα που σε περιμενει, μην κανεις τον κοπο να ανεβεις εδω. Ειναι δυσκολος ο καιρος της αναζητησης. tro på mig!

Εργαζομαι εδω και 5 μηνες σε σουηδικο νοσοκομειο. Δεν ειμαι ο μονος ελληνας ειδικευομενος στη κλινικη μου. Οι γνωμη των συναδελφων για εμας ειναι πολυ καλη. Δεν μας θεωρουν δηλαδη υποδεεστερους σε γνωσεις, το αντιθετο μαλλον θα ελεγα. Απο την αλλη θεωρω φυσιολογικο να παραπονιουνται οι σουηδοι οταν αυτοι υποχρεωνονται να κανουν ΑΤ 21 μηνες ενω εμεις κατευθειαν μπορουμε ουσιαστικα να τους φαμε τη θεση. Ας παραπονιουνται. Θα τους περασει...Νομιζω πως αν κατι δυσφημει τους Ελληνες γιατρους στη σουηδια ειναι η ιδια μας η συμπεριφορα. Κανεις σχεδον δε στεριωνει σε μικρο νοσοκομειο,δηλαδη μη πανεπιστημιακο. Οταν μας παρουν χαμπαρι νομιζω οτι τοτε θα ζορισουνε τα πραγματα. Προς το παρον χωραμε ακομα...

Το λοιπον. Οποιος πραγματικα ενδιαφερεται ας μελετησει σουηδικα.

Οτι γραφω το γραφω με απολυτη κατανοηση στις αγωνιες ολων που σκεφτονται τη μεταναστευση ως λυση, οπως εκανα και εγω.

Vi ses!

emrespect

Σύνδεσμος στη δημοσίευση