Jump to content
Sign in to follow this  
Evanescent_doctor

Λαμογιές σε λίστες αναμονής

Recommended Posts

Κάποιος να μου εξηγήσει γιατί να διαγραφεί και να ξε-διαγραφεί κάποιος; Ποιους είχε στο μυαλό ο νομοθέτης; Τους μανιοκαταθλιπτικούς ή τους ιδιοσυστασιακά αναποφάσιστους και ασταθείς; Γιατί δεν βλέπω πώς εξυπηρετεί κάποιον που έχει φύγει στο εξωτερικό, ο οποίος μπορεί απλά να γυρίσει όταν έρθει η σειρά του.

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε andreas ζητάω να διαβάσω το συνολικό κείμενο για να διευκρινίσω αυτό ακριβώς, αλλά και πιθανά άλλα σενάρια.

Μπορεί να εννοεί απλά, πως έχει το δικαίωμα ο ενδιαφερόμενος να ενεργοποιήσει την αίτηση στην ίδια νομαρχία χωρίς να καταθέσει εκ νέου τα δικαιολογητικά. Ή οτιδήποτε άλλο. Ένα απόσπασμα δεν είναι η συνολική εικόνα.

Μια άλλη "παρενέργεια" εφόσον ισχύει το παραπάνω, είναι η αδυναμία υπολογισμού του πραγματικού χρόνου αναμονής από τους ενδιαφερόμενους. Εφόσον μπορεί να εμφανιστεί κάποιος που λογικά δεν υπάρχει στις λίστες αφού έχει διαγραφεί.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Με προλάβατε!

Λοιπόν...Για να διευκρινιστεί αυτό το πρόβλημα...

Ο ενδιαφερόμενος μπορεί να ενεργοποιήσει την αίτηση του ξανά ΕΑΝ δεν έχει κατατεθεί αίτηση από άλλον μετά από τη στιγμή της ακύρωσης..

Και θα μου πείτε τι χρειαζόταν να το βάλουν αυτό?

Αναφέρω ένα παράδειγμα που συνέβει σε εμένα.Ήμουν το νούμερο 2 και αυτή το 1 χωρίς άλλη αίτηση μετά απο εμένα.Το νο.1 παραιτήθηκε.Εάν έκανε νέα αίτηση θα έμπαινε μετά απο εμένα σαν να μην ισχέυι αυτός ο νόμος.Ο νόμος όταν μιλάει για ενεργοποίηση μιλάει για το εάν δεν υπήρχε η δική μου αίτηση(δεν έχει κατατεθεί άλλη αίτηση) θα μπορούσε να ξαανισχύει ξανά η αίτηση της χωρίς να αλλάξει το πρωτόκολλο και να υποβληθούν εκ νέου χαρτιά..

Αυτό μάλιστα τότε το είχα τσεκάρει και είχα διαβάσει το ΦΕΚ το οποίο ακριβώς αυτό εννοεί(αν το διαβάσει κάποιος όλο θα το καταλάβει)/

Εάν ήταν το νο.π.χ.35 και υπήρχαν αιτήσεις μετά και διαγραφόταν δε θα μπορούσε να επανέλθει στην ίδια..

Το συγκεκριμένο έχει διευκρινιστεί σε 3 νομαρχίες(Λέσβου,Αθηνών και Μεσσηνίας)και όπου έγινε το αντιθετο είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ!

Τροποποιήθηκε από palaiologos

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Κάποιος να μου εξηγήσει γιατί να διαγραφεί και να ξε-διαγραφεί κάποιος; Ποιους είχε στο μυαλό ο νομοθέτης; Τους μανιοκαταθλιπτικούς ή τους ιδιοσυστασιακά αναποφάσιστους και ασταθείς; Γιατί δεν βλέπω πώς εξυπηρετεί κάποιον που έχει φύγει στο εξωτερικό, ο οποίος μπορεί απλά να γυρίσει όταν έρθει η σειρά του.

FY2 not resulting in a desired ST1

Preliminary year not resulting in the desired residency

These are fixed placements you can’t just pick up and leave

A family member becomes incapacitated and you are the only one that can take care of them

You partner fails to get a job or residency where you are based

Let’s make sure none of these people with years experience in contemporary hospitals - and who were deemed capable enough to claim such a position in the first place based on merit rather than patience - have a way of entry back into the system.

Τροποποιήθηκε από Ptca

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

palaiologos, αυτή είναι μια λογική εξήγηση.

Κάποιος να μου εξηγήσει γιατί στον μπούτσο γράφουν τέτοιους χρησμούς της Πυθίας με τόσο ωραία γλώσσα που έχουμε;

Και αυτό που συζητάμε πάλι καλά. Από τότε που ανέλαβε ο Γιαννόπουλος, οι υπουργικές αποφάσεις είναι του τύπου "οι γιατροί μπορούν να δηλώνουν το κύριο μαζί με το προκαταρκτικό για ειδικότητες με δύο μέρη όπου το κύριο και το δευτερεύον είναι ξεχωριστά από το προκαταρκτικό και οι γιατροί έχουν διοριστεί για το κύριο αλλά το βασικό είναι το προκαταρκτικό και όχι το άλλο αλλά το πρώτο το καταλάβατε; όχι; αυτό ήθελα κι εγώ σας γράφω όλους ο υφυπουργός υγείας ο υπουργός οικονομικών καλά χριστούγεννα"

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Περίμενες και εσύ από το μουστάκια ΦΕΚ..

Αν ήταν για τα παιδια του συλλόγου φίλων κάτι θα γινόταν...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
"οι γιατροί μπορούν να δηλώνουν το κύριο μαζί με το προκαταρκτικό για ειδικότητες με δύο μέρη όπου το κύριο και το δευτερεύον είναι ξεχωριστά από το προκαταρκτικό και οι γιατροί έχουν διοριστεί για το κύριο αλλά το βασικό είναι το προκαταρκτικό και όχι το άλλο αλλά το πρώτο το καταλάβατε; όχι; αυτό ήθελα κι εγώ σας γράφω όλους ο υφυπουργός υγείας ο υπουργός οικονομικών καλά χριστούγεννα"

L O L

Τροποποιήθηκε από TrippinOn

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Λοιπόν, μετα απο μια εβδομάδα συνεχόμενων προσπαθειών...μου απάντησαν στην Νομαρχια Πειραιως. Απάντησαν βέβαια, μόνο οταν η κλήση έγινε απο κινητο. Ελπιζω να ηταν απλα τυχαιο. Η απάντηση που πήρα εννοείται βεβαια οτι ήταν αρνητικη οσον αφορα τα οσα προαναφέρθηκαν. Είπαν ξεκαθαρα οτι οποιος αποσυρει τα χαρτια του, χανει την σειρα του. Δεν υπαρχει κανενας τροπος να παραμενεις στη λιστα ή να επανερχεσαι στη σειρα που ειχες. Αν ξερει καποιος οτιδηποτε περισσοτερο ας βοηθησει.

Και σε αυτο που λεει η Evanescent doctor οτι δυστυχώς η κάθε Νομαρχία έχει δικούς της νόμους, ή αν θέλεις ερμηνεύει το νόμο όπως αυτή νομίζει, θα συμφωνησω. Και ισως θα πρεπει να προσθεσω οτι ισχύει και για τον καθεναν αναλογα με το επιθετο του διαφορετικος νομος...

Για κοιτάξτε κάτι ενδιαφέροντα πράγματα που βρίσκει κανείς όταν ψάξει λίγο προσεκτικά...

Περιμένω κέρασμα:

ΦΕΚ 1232/Β/04-12-98:

"Σε περίπτωση κατά την οποία ακυρωθεί η τελευταία υποβληθείσα αίτηση από τον ίδιο τον ενδιαφερόμενο γιατρό (και εφ' όσον δεν έχει υποβληθεί τελικά άλλη αίτηση) μπορεί εφ' όσον ζητηθεί να ενεργοποιηθεί."

Φιλιά πολλά

Σήμερα στο Υπουργείο μου επιβεβαίωσαν ότι με βάση το παραπάνω ΦΕΚ, μπορεί κάποιος να διαγραφεί από τη λίστα και να επανατοποθετηθεί στην ίδια θέση, εφόσον δεν έχει κάνει άλλη αίτηση για ειδικότητα στην Ελλάδα.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ακόμα κι αν έχουν δηλώσει άλλοι μετά από αυτόν;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

δεν το συμβουλευω σε κανεναν όμως γιατί μπορει να σου πουν και που ξέρω εγώ ότι δεν δήλωσες κάπου αλλού και αυτή τη στιγμή δεν τρέχει η δήλωσή σου ή γραφτηκες και το μετάνιωσες και διαγραφτηκες άρα είναι άκυρο.. και δεν μπορείς να προσκομίσεις χαρτία από όλες τις νομαρχίες οτι ουδέποτε έκανες αίτηση...

προς θεού δεν κάνουμε αστεία με τις λίστες αναμονής και δεν διαγραφόμαστε χωρίς να είμαστε σίγουροι...

με τον παλιό νόμο που επιτρέπονταν μόνο 1 αίτηση αν σε έπιαναν ότι είσαι σε 2 νοαμρχίες γραμμένος ή δεύτερη πιάνονταν ως ισχυρή και διαγράφονταν αυτόματα η πρώτη... τώρα που είναι νόμιμες οι 2 αιτήσεις για τμήμα και πλήρη σε όσες ειδικότητες ισχύει δεν έχουν τροποποιήσει τους νόμους...

υπάρχουν αρκετά σημεία που οι διαδοχικές τροποποιήσεις αφήνουν κενά ή αντιφάσκουν αλλά να ξέρετε πάντα ότι ισχύει ο πιο πρόσφατος νόμος και ότι δεν φαίνεται στον πιο πρόσφατο αναζητείται στο παρελθόν

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Δεν πρόκειται για λαμογιά αλλά για την αποκορύφωση της ηλιθιότητας του συστήματος της λίστας:

No 1 στη λίστα της Ενδοκρινολογίας του Ευαγγελισμού είναι η κα Ελένη Δημαράκη, η οποία είναι δηλωμένη από το 1994. Έτυχε να πέσω πάνω στο όνομά της σε μια βιβλιογραφική αναζήτηση. Η κα Δημαράκη είναι Assistant Professor στο Michigan: http://www.medicine.northwestern.edu/scripts/bio.pl?pid=3015

Α. Καλό. Ε.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Δεν πρόκειται για λαμογιά αλλά για την αποκορύφωση της ηλιθιότητας του συστήματος της λίστας:

No 1 στη λίστα της Ενδοκρινολογίας του Ευαγγελισμού είναι η κα Ελένη Δημαράκη, η οποία είναι δηλωμένη από το 1994. Έτυχε να πέσω πάνω στο όνομά της σε μια βιβλιογραφική αναζήτηση. Η κα Δημαράκη είναι Assistant Professor στο Michigan: http://www.medicine.northwestern.edu/scripts/bio.pl?pid=3015

Α. Καλό. Ε.

Και πιστεύω οτι μόλισ ανοίξει η θέση της να τα παρατήσει και να έρθει στην Ελλάδα!!!lol :antegeia:

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Απο το site του ΑΠΘ

Απαιτείται άσκηση 5 ετών. Από αυτά:

1 1/2 έτος Παθολογία (σε Παθολογικές Κλινικές, αποκλειστικώς)

36 μήνες Πνευμονολογία - Φυματιολογία (6 μήνες προαιρετικώς και κατ' επιλογή σε Ακτινολογικό Εργαστήριο, Καρδιολογική ή Θωρακοχειρουργική Κλινική) και

6 μήνες ΜΕΟ / Αναπνευστικού.

[Ενιαία τοποθέτηση στην ειδικότητα. Δίνεται η δυνατότητα της αντίστροφης άσκησης, δηλαδή η άσκηση στην Παθολογία δεν είναι απαραίτητο να προηγείται της λοιπής άσκησης.]

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

συντοπίτη γιατι μας το ανέβασες το παραπάνω?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Aν και δεν γνωριζόμαστε είχα πολύ καιρό να σε ακούσω την drsiena...από τότε που εγγράφηκα στο forum...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Eρώτηση γιατί καίγομαι...

Είμαι το νο 2 σε λίστα αναμονής. Αδειάζει θέση και αντί να κληθεί η πρώτη, καλούμαι εγώ. Παίρνω νομαρχία να ρωτήσω τι έπαιξε και μου λένε ότι το νο 1 είχε δηλώσει ημερομηνία κατάθεσης πιστοποιητικού (α μέρος τριπλής ειδικότητας) 12 του 2006 αλλά ακόμα δεν το έχει προσκομίσει, άρα χάνει τη θέση αλλά (κι εδώ είναι το ζουμί) παραμένει πρώτη στη λίστα! 'Οποια ημερομηνία της αρέσει φέρνει το χαρτί και διορίζεται.

Θα ήθελα να ξέρω αν είναι νόμιμο αυτό, μιας και μου έχει γαμήσει τον προγραμματισμό (ακους Σοβερειν;), φυσικά αν είναι νόμιμο πρόκειται για εξαιρετικό παραθυράκι, οπότε ας το ξέρετε.

Να προσθέσω ότι η εν λόγω ειδικότητα είναι μάλλον η παιδοψυχιατρική αφού έχει δηλώσει 6μηνο νευρολογίας, στην οποία ειδικότητα δεν υπάρχει προτεραιότητα ανάμεσα στα δύο 'γενικά' μέρη, άρα γιατί να χρειάζεται προσκόμιση πιστοποιητικού εξ'αρχής;

Ευχαριστώ όποιον καλοπροαίρετο με διαφωτίσει.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Eρώτηση γιατί καίγομαι...

Είμαι το νο 2 σε λίστα αναμονής. Αδειάζει θέση και αντί να κληθεί η πρώτη, καλούμαι εγώ. Παίρνω νομαρχία να ρωτήσω τι έπαιξε και μου λένε ότι το νο 1 είχε δηλώσει ημερομηνία κατάθεσης πιστοποιητικού (α μέρος τριπλής ειδικότητας) 12 του 2006 αλλά ακόμα δεν το έχει προσκομίσει, άρα χάνει τη θέση αλλά (κι εδώ είναι το ζουμί) παραμένει πρώτη στη λίστα! 'Οποια ημερομηνία της αρέσει φέρνει το χαρτί και διορίζεται.

Θα ήθελα να ξέρω αν είναι νόμιμο αυτό, μιας και μου έχει γαμήσει τον προγραμματισμό (ακους Σοβερειν;), φυσικά αν είναι νόμιμο πρόκειται για εξαιρετικό παραθυράκι, οπότε ας το ξέρετε.

Να προσθέσω ότι η εν λόγω ειδικότητα είναι μάλλον η παιδοψυχιατρική αφού έχει δηλώσει 6μηνο νευρολογίας, στην οποία ειδικότητα δεν υπάρχει προτεραιότητα ανάμεσα στα δύο 'γενικά' μέρη, άρα γιατί να χρειάζεται προσκόμιση πιστοποιητικού εξ'αρχής;

Ευχαριστώ όποιον καλοπροαίρετο με διαφωτίσει.

μπορεί να έχει ξεκινήσει ψυχιατρική πρώτα

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μπορεί να έχει πάει στο εξωτερικό για ειδικότητα και δεν έχει ενημερώσει τη νομαρχία

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ΦΕΚ 1257/2007 τ.Β

Χαίρομαι πολύ που στο ηλίθιο κατά τα άλλα υπουργείο κατανόησαν τη μαλακία να αποκλείουν αξιόλογους επιστήμονες. Καιρός τώρα να το κατανοήσουν και μερικοί εδώ μέσα. ΠΑΡΕ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ kostask19

Ok, είναι πολύ πιο λογικό να θέλουμε στα νοσοκομεία μας αποτυχημένους δικατσάδες από γνήσιους αποφοίτους Ελλάδας με PhD από Λονδίνα και Παρίσια.

Πολύ λογικο στρυχνίνη!

Μόνο στην Ελλάδα θεωρείται ανάξιος να διοριστεί σε νοσοκομείο κάποιος που είχε τα αρχίδια να πάει στο εξωτερικό να κάνει έρευνα.

Ρε ανοίξτε τα μάτια σας και κοιτάξτε λίγο παραέξω.

Καλή επιτυχία στο 18 ΑΝΩ..

Τι σκατά σχέση έχουν αυτά, με την εφαρμογή του νόμου;;

Θες μήπως να πεις ότι όσοι παρανομούν, κάνουν έρευνα στας Λόνδρας και τους Παρισίους;;

Και στην τελική όταν αποφάσισαν(ες) να πανε(ς), δεν ήταν γνωστό αυτό το ζήτημα;

Αλλά ξέχασα..

Στην Ελλάδα δεν εναρμονιζόμαστε με το νόμο, κάνουμε ό,τι γουστάρουμε και μετά περιμένουμε να εναρμονιστεί αυτός με μας..

1) Όσοι παλεύουν για το μεροκάματο μέρα με την ημέρα, μέχρι το διορισμό, δεν έχουν @@ ε; Ίσα ρε..

2) Μήπως να μετονομαστεί το δικατσά σε κόκα κόλα; Πάει με όλα...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Συνάδελφοι ερώτηση,θέλω τα φώτα σας.Αν κάποιος θέλει να κάνει ψυχιατρική και ορκίστηκε πριν 7-8 μήνες υπάρχει περίπτωση να υπάρχει το όνομά του σε λίστα ψυχιατρικής για πλήρη ειδικότητα τόσο γρήγορα?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

έχω καταλάβει ότι έχει γίνει πλέον σύστημα να βγαίνουν γιατροί στο εξωτερικό για να κάνουν τους 6 μήνες παθολογίας και για τη νευρολογία ενώ εδώ δεν μπαίνουν καν στον κόπο να τηρήσουν το νόμο και μπαίνουν κατευθείαν στη λίστα ψυχιατρικής.υποτίθεται πως οι υπάλληλοι των νομαρχιών τηρούν κατά γράμμα τις οδηγίες να υπάρχουν τα έγγραφα που βεβαιώνουν ότι έχει γίνει πρόσληψη στο πρώτο κομμάτι.τελικά δε γίνεται κάτι τέτοιο.προσωπικά δε με νοιάζει γιατί δε θα κάνω ψυχιατρική αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει πάντα κάποιος "εξυπνάκιας" που μες στο κατακαλόκαιρο δηλώνει ψυχιατρική χωρίς να έχει κάνει ούτε αγροτικό (σημειωτέον ότι το άτομο αυτό το ξέρω προσωπικά και δεν έχει άγονο ούτε καν κανονικό αγροτικό και μάλιστα η ημερομηνία της δήλωσης δε συμπίπτει με κανένα διορισμό σε αγροτικό εξάλλου είναι εντελώς άσχετη).Δεν ξέρω γιατί γίνονται αυτά.Όλοι αυτοί στηρίζονται στο ότι δεν είμαστε καρφιά και δε θα το πούμε?έλεος!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Tοσο μπουρδελο που ειναι η Ελλαδα, μαγκια του.

Θα ναι ομως δυο φορες μαγκια σου να τον καρφωσεις

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Tοσο μπουρδελο που ειναι η Ελλαδα, μαγκια του.

Θα ναι ομως δυο φορες μαγκια σου να τον καρφωσεις

δεν είναι μαγκιά ο δημόσιος διασυρμός.

Αλλά οι ενδιαφερόμενοι δεν κοιτούν τις λίστες?απορώ!δε θα κάνουν τίποτα γι'αυτό?εγώ αν ήθελα ψυχιατρική θα είχα κινήσει νομικές διαδικασίες εφόσον θα είχα έννομο συμφέρον.Οι περσινοί απόφοιτοι ας ρίξουν μια ματιά στις λίστες ψυχιατρικής της Αθήνας!

Τροποποιήθηκε από Νίκη

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ποιος δημοσιος διασυρμος? πλακα κανεις...

ασε που αν ειναι τοσο μαγκας που βρει παθολογια και νευρολογια εξω, θα βρει και ψυχιατρικη...

Ας μην κλαιγομαστε οταν ουτε εσυ που ξερεις το ονομα δεν το λες.

Τι θα σου κανει? Μηνυση για συκοφαντικη δυσφημιση?

Μια κοπελα ειχε δηλωσει μπροστα απο μενα παθολογια σε 2 νοσοκομεια, πηγα νομαρχια, απλα τους το ειπα και το επομενο πρωι διαγραφηκε απο τη λιστα (ευτυχως τη δικη μου, καθως "πιανεται" η πιο προσφατη ως εγκυρη)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση