Jump to content
Anything

Ειδικότητα στην Ελβετία

Recommended Posts

On 9/8/2019 at 11:07 ΠΜ, Homunculus1989 said:

Καλησπέρα παιδιά.

Ενδιαφέρομαι για ειδικότητα αιματολογίας στο γαλλόφωνο κομμάτι της Ελβετίας.Ήθελα να ρωτήσω τα εξής

1)έχει κάποιος εδώ προσωπική εμπειρία από τη συγκεκριμένη ειδικότητα;

2)γνωρίζετε αν αναγνωρίζεται το κομμάτι της παθολογίας; (έχω κάνει 4 χρόνια παθολογίας,2 σαν γενικό μέρος ειδικότητας και άλλα 2 σαν παρατασιακός ειδικευόμενος

3)το πτυχίο της γλώσσας χρειάζεται κάποια επικαιροποίηση; Γιατί έχω C2 αλλά από το 2006

Ευχαριστώ πολύ!!!

1. δυστυχώς εγώ όχι. Τι θα ήθελες να μάθεις; Αν είναι το κλασικό ερώτημα "αν είναι δύσκολο να βρεις θέση", βλέπεις ως συνήθως τι υπάρχει στο siwf-register.ch. 

2. ναι, το MEBEKO είναι υπεύθυνο για την αναγνώριση των χρόνων ειδικότητας, τώρα ο παρατασιακός πώς αναγνωρίζεται είναι ανοιχτό ερώτημα. Εφόσον όμως συμμετείχες στο πρόγραμμα εκπαίδευσης μιας κλινικής που δίνει ειδικότητα, νομίζω ότι δε θα έχεις πρόβλημα. Ο διευθυντής σου θα πρέπει να υπογράψει την αντίστοιχη βεβαίωση.

3. όχι, με C2 θα κάνουν πάρτυ. 

Παρακαλώ. :)

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι ήταν περισσότερο ερώτημα για το πώς είναι τα ωράρια και οι συνθήκες και τα rotations της ειδικότητας στις κλινικές και όχι τόσο κατά πόσο βρίσκεις θέση ή όχι.

Αλλά με τις υπόλοιπες πληροφορίες για αναγνώριση μέρους ειδικότητας και πτυχίο γλώσσας καλύφθηκα μια χαρά είναι η αλήθεια

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Το ωράριο ήταν 8 το πρωί με 6 το απόγευμα,με υποχρεωτικό διάλειμμα το μεσημέρι για φαγητό.

Τώρα αναλόγως των συνθηκών( διευθυντή,τί ώρα γινόταν το meeting,ειδικότητας κλτ κτλ) αυτό μπορεί να έπαιζε λιγάκι, δηλαδή αλλού θέλανε 8 το πρωί ακριβώς να είσαι εκεί(με έχει αγριοκοιτάξει ο διευθυντής επειδή έφτασα  8 και 5 λεπτά, όμως αλλού πήγαινα ακόμα και 8 και μισή και δεν είχα θέμα ιδιαίτερο...)

Φαντάζομαι και στην αιματολογία θα είναι κάπως έτσι τα πράγματα

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Α,τέλεια(περίμενα κάτι πιο ακραίο από ωράρια η αλήθεια είναι). Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες.

Και κάτι τελευταίο : γενικά σαν παροικία έχουμε κόσμο στο γαλλόφωνο τμήμα; Το λέω γιατί όσο να΄ναι θέλει και ένα διάστημα να εγκληματιστεί κανείς στην ξενιτιά!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

υπαρχουν και γκρουπακια στο φατσοβιβλιο

ναι, γενικα εχει αρκετους Ελληνες γιατρους που ειτε κανουν ειδικοτητα ειτε εργαζονται ιδιωτικα ειτε ειναι επιμελητες

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
1 ώρα πριν, Homunculus1989 said:

Α,τέλεια(περίμενα κάτι πιο ακραίο από ωράρια η αλήθεια είναι). Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες.

Και κάτι τελευταίο : γενικά σαν παροικία έχουμε κόσμο στο γαλλόφωνο τμήμα; Το λέω γιατί όσο να΄ναι θέλει και ένα διάστημα να εγκληματιστεί κανείς στην ξενιτιά! 

Στα ωράρια αυτά έρχονται να προστεθούν και οι εφημερίες , κατά κανόνα δωδεκάωρες. Επίσης στο καθημερινό πρόγραμμα προκύπτουν κάθε τόσο υπερωρίες.   Όσο για τον εγκλιματισμό εξαρτάται εμένα μου προέκυψαν πέρα από έλληνες πολύ καλές συναναστροφές με αλλοδαπούς, όπως και μου έτυχαν έλληνες που δεν ήταν καθόλου διαθέσιμοι για εξόδους στον ελεύθερο χρόνο με τη δικαιολογία ότι  η ζωή είναι πολύ ακριβή.  Επειδή δίνεται μεγάλη βάση στην ενσωμάτωση των μεταναστών (intégration)  θα συμβούλευα σαν προφίλ εργαζoμενου να δείξει κανείς εντελώς άνετος στην συναναστροφή με άτομα όλων των εθνικοτήτων και καμία επιλεκτική προτίμηση για έλληνες , κάτι που μπορεί να ερμηνευτεί  σαν γκετοποίηση.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Συμφωνώ πως το προαναφερθέν ωράριο δεν περιλαμβάνει τις εφημερίες,εκτός εαν μιλάμε για τις μικρές/εσωτερικές οπότε εμείς τουλάχιστον τότε στο κανονικό μας ωράριο εφημερεύαμε ταυτόχρονα και στις 6 σχολούσαμε και έληγε και η εφημερία μας

Επίσης,όπως και στην Ελλάδα,6 τυπικά σχολάς αλλά αρκετές φορές λόγω φόρτου εργασίας μπορεί να έφευγα ακόμα και 7 περίπου

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ρε παιδιά δε μπορώ να βρω πουθενά ένα επίσημο link που να λέει τα χαρτιά για την αναγνώριση από τη MEBEKO και που αυτά τα στέλνω. 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια :)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κάποιος αν για την ειδικότητα της ΩΡΛ, στο γερμανόφωνο κομμάτι, χρειάζεται να έχεις κάνει 1 χρόνο Γενικής Χειρουργικής για να σε πάρουν; Στο fmh.ch δεν αναφέρει κάτι για Γενική Χειρουργική αλλά σε sites πολλών νοσοκομείων αναφέρει ως προυπόθεση την εμπειρία 1 έτους στην Γενική Χειρουργική.

Ευχαριστώ πολύ

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

https://www.fmh.ch/files/pdf21/orl_version_internet_d.pdf

Υποχρεωτικό δεν είναι, κατά το πρόγραμμα. Τώρα φαντάζομαι ότι έχει μια λογική, καθότι αποτελεί χειρουργική ειδικότητα με κάποιον ανταγωνισμό, οπότε για αυτό να το χρειάζονται.

Καλή δύναμη!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλημέρα!

Αυτό το πιστοποιητικό (εχω screenshot στην επισυναψη) που μπορώ να βγάλω; Το βγάζει η σχολή μου; Πρέπει να πάω σε κάποια περιφέρεια ή στον ΠΙΣ;

Επίσης το αντίγραφο του πτυχίου γερμανικών το στέλνω μαζί με όλα τα υπόλοιπα έγγραφα ή χρειάζεται κάποια διαφορετική διαδικασία;

Ευχαριστώ!

33D2F692-F1FB-439D-BD25-CF7E9B937B7C.jpeg

Τροποποιήθηκε από NitroJim

Σύνδεσμος στη δημοσίευση