Jump to content
Sign in to follow this  
Anything

Ειδικότητα στην Ελβετία

Recommended Posts

Χαιρετισμούς σε όλους τους συναδέλφους
Μία ερώτηση που μπορεί να σας κάνει να γελάσετε αλλά είναι σημαντική για μένα...
Τι παίζει με τα σκυλιά στην Ελβετία;
Θα έχω πρόβλημα με το σπίτι; Την συγκοινωνία; Γενικά;

Ευχαριστώ πολύ

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν ταχεις εμβολιασει,ταχεις εκπαιδευσει,εχεις πληρωσει τον αντιστοιχο φορο και ταχεις διαρκως με λουρι φανταζομαι καποιο ιδιαιτερο προβλημα δεν θαχεις.για την στειρωση δεν ξερω να σου πω.εννοειται με σακουλιτσα μαυρη ανα χειρας για παν ενδεχομενο τα πας τη βολτα τους

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.
Αυτά όλα είναι η καθημερινότητα μας -ισχύουν μέχρι και στην Ελλάδα πόσο μάλλον στην Ιταλία που ζω.
Εκείνο που αναρωτιέμαι είναι π.χ. στην Ιταλία το να έχω μαζί μου το σκυλί με λουρί στο λεωφορείο/στα μαγαζιά (εκτός αυτών που πουλάνε φαγώσιμα)/στη καφετέρια κλπ είναι πολύ φυσιολογικό και το κάνουν όλοι. Αντιθέτως στην Ελλάδα τη τελευταία φορά που είδα σκύλο-μέσα στο κλουβί του- σε λεωφορείο το σκηνικό περιελάμβανε επίσης : ένα περιπολικό, σκουσμάρια, ξύλο, καθυστέρηση τη γραμμής, κλείσιμο κεντρικής οδούς, αίμα, δάκρυα κι ιδρώτα...
Η Ελβετία λοιπόν τείνει προς Ιταλία ή προς Ελλάδα μεριά;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μην τρελαίνεσαι, όλα νορμαλ και λογικά, όπως σου πε ο ξένος. Δε θα σου πουν νομίζω κάτι αν το πάρεις μέσα στο μαγαζι και δεν ενοχλεί. Αυτό που μου έκανε εντύπωση πάντως είναι ότι τα σκυλιά εδώ δεν γαβγίζουν ΠΟΤΕ. Επίσης τα σκυλιά είναι λιγα, αλλα με 12ωρα στη δουλεια ποιός να πάρει σκύλο και που να τον αφήνει ??

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

@giolanda1981

Σόρρυ βρε καλή μου κοπέλα.

Μπήκες στο φόρουμ,έκανες κάποιες ερωτήσεις και πήρες απαντήσεις.

Και απ ότι κατάλαβα ξεκινάς ειδικότητα στο ιταλικό κομμάτι.

Και ρωτάς για το αν θα πρέπει να κυκλοφορείς το σκύλο σου με λουρί?Δεν το βλέπεις λίγο σουρεάλ?

Δεν έπρεπε(ηθικά και μόνο) να γράψεις τίποτα λεπτομέρειες για τη διαδικασία που πέρασες και τλπ κάποιες πληροφορίες που θα βοηθούσαν τους συναδέλφους?

Πραγματικά δεν έχω κανένα ενδιαφέρον για το συγκεκριμένο κομμάτι της Ελβετίας,αλλά έτσι απο περιέργεια ρωτάω.

Ίσως είμαι παράξενος,τί να πώ!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

@ Alpenwolf Σ'ευχαριστώ για την απάντηση με κατατόπισες τελείως.
@heydoc Καλέ μου -συγχωρεμένος- δεν κατάλαβες! 1ον Δεν είμαι στην Ελβετία αλλά στην Μπολόνια της Ιταλίας όπου και δουλεύω ως ερευνήτρια περιμένοντας παράλληλα να δώσω το esame di stato και μετά πρώτα ο Θεός να πάω Ελβετία.
2ον Το θέμα μου δεν είναι το λουρί (;!) αλλά αν θα έχω πρόβλημα με το σπίτι που θα νοικιάσω και με την ζωή γενικότερα κλπ κλπ

ΥΓ Αν θέλεις πληροφορίες για την ΙΤΑΛΙΑ (κι όχι το ιταλικό καντόνι της Ελβετίας) ευχαρίστως να στις δώσω ;)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
@heydoc Καλέ μου -συγχωρεμένος- δεν κατάλαβες! 1ον Δεν είμαι στην Ελβετία αλλά στην Μπολόνια της Ιταλίας όπου και δουλεύω ως ερευνήτρια περιμένοντας παράλληλα να δώσω το esame di stato και μετά πρώτα ο Θεός να πάω Ελβετία.

2ον Το θέμα μου δεν είναι το λουρί (;!) αλλά αν θα έχω πρόβλημα με το σπίτι που θα νοικιάσω και με την ζωή γενικότερα κλπ κλπ

ΥΓ Αν θέλεις πληροφορίες για την ΙΤΑΛΙΑ (κι όχι το ιταλικό καντόνι της Ελβετίας) ευχαρίστως να στις δώσω ;)

Nα σαι καλά.

Δεν θέλω προσωπικά πληροφορίες για Ιταλία,αλλά αν έχεις να προσθέσεις κάτι, μπορείς να τις γράψεις στο αντίστοιχο τόπικ.

Γενική παρατήρηση έκανα.Γιατί βλέπω κατα καιρούς αρκετα παιδιά που βοηθιούνται απο το forum και μετά εξαφανίζονται και δεν αφιερώνουν ένα 5λεπτο απο τη ζωή τους για να πουν 2 λογάκια για την περίπτωσή τους.Τόσα χρόνια που υπάρχει το φορουμ,πιστεύω ότι θα μπορούσαμε να έχουμε πληροφορίες αναλυτικά για κάθε ειδικότητα σε κάθε χώρα.

Καλή τύχη και με το σκυλάκι χαχα :D

Τροποποιήθηκε από heydoc

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Βασικά ο κανόνας είναι αυτός, hit and run, και αφού βρούμε την θεσούλα στα @@ μας οι υπόλοιποι.

Κλασσικός νεοελληνικός κομπλεξισμός.

Τροποποιήθηκε από kopritis

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

οχι παντα kopritis

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Χαιρετισμούς σε όλους τους συναδέλφους

Μία ερώτηση που μπορεί να σας κάνει να γελάσετε αλλά είναι σημαντική για μένα...

Τι παίζει με τα σκυλιά στην Ελβετία;

Θα έχω πρόβλημα με το σπίτι; Την συγκοινωνία; Γενικά;

Ευχαριστώ πολύ

αν ταχεις εμβολιασει,ταχεις εκπαιδευσει,εχεις πληρωσει τον αντιστοιχο φορο και ταχεις διαρκως με λουρι φανταζομαι καποιο ιδιαιτερο προβλημα δεν θαχεις.για την στειρωση δεν ξερω να σου πω.εννοειται με σακουλιτσα μαυρη ανα χειρας για παν ενδεχομενο τα πας τη βολτα τους

Μην τρελαίνεσαι, όλα νορμαλ και λογικά, όπως σου πε ο ξένος. Δε θα σου πουν νομίζω κάτι αν το πάρεις μέσα στο μαγαζι και δεν ενοχλεί. Αυτό που μου έκανε εντύπωση πάντως είναι ότι τα σκυλιά εδώ δεν γαβγίζουν ΠΟΤΕ. Επίσης τα σκυλιά είναι λιγα, αλλα με 12ωρα στη δουλεια ποιός να πάρει σκύλο και που να τον αφήνει ??

Από όσο γνωρίζω, για την Ελβετία ισχύει όντως ότι ο σκύλος πρέπει να έχει περάσει από εκπαίδευση. Αυτό δε σημαίνει απλώς να ξέρει πού θα κάνει την ανάγκη του, αλλά να μην ορμάει σε περαστικούς, να μη γαυγίζει μέσα ή έξω από το διαμέρισμα/σπίτι κλπ. Δηλαδή περνάει εκπαίδευση με εκπαιδευτή κλπ. Τώρα ακόμα κι αν ο δικός σου είναι ήδη τόσο καλά εκπαιδευμένος, δεν νομίζω να τους φτάνει μόνο ο λόγος σου ότι είναι. Ίσως χρειαστεί να κάνει κάποιες ώρες εκπαίδευσης (με το αζημίωτο φυσικά). Επίσης, νομίζω ότι υπάρχουν κάποιοι φόροι, όπως σου είπε ήδη ο ξένος. Σίγουρα θα σε βοηθήσει πιο πολύ να το ψάξεις στο google ή μια ερώτηση/τηλέφωνο στην ελβετική πρεσβεία/προξενείο.

(μεταξύ μας, η Ελλάδα είναι πολύ πίσω ακόμα σε τέτοια θέματα, οπότε νομίζω ότι είναι πρακτικά αδύνατον κάποια χώρα όπως η Ελβετία να τείνει προς τα ελληνικά δεδομένα - btw στην Ελλάδα, και ενώ είμαι με πλαστική σακούλα και μπουκαλάκι νερό στο χέρι, έχει τύχει να μου ζητήσουν -όχι και τόσο ευγενικά- να μην τυχόν τολμήσω και ξαναπεράσω από ένα συγκεκριμένο τμήμα ενός πεζοδρομίου με το *****σκυλο μου, διότι εκεί ανοίγει η πόρτα της πολυκατοικίας τους. ).

άντε καλή τύχη και καλή δύναμη!

Τροποποιήθηκε από chrisorf

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Σ'ευχαριστώ πολύ chrisorf για τις πληροφορίες που μου έδωσες !

Να'σαι καλά

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Γεια σας και πάλι παιδιά, λίγο συγκεκριμένη η ερώτηση μου αλλά θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια. Ψάχνω κι ελπίζω για κάποια θέση παθολογίας στο ιταλόφωνο καντόνι, για να μπορέσω μετά να μπω καρδιολογία (μέχρι να μάθω γαλλικά ή γερμανικά) σε άλλα καντόνια, μιας και ήδη ξέρω ιταλικά.

Στην ιστοσελίδα fmh.ch όμως άν κατάλαβα σωστά λέει ότι για καρδιολογία κάνεις 2 χρόνια παθολογία εκ των οποίων τουλάχιστο ο ένας χρόνος να είναι σε νοσοκομείο κατηγορίας Α, και ο άλλος σε Β, αν όχι και τα 2 σε Β.

Μου απάντησαν από ενα νοσοκομείο τυπου Α ότι δεν μπορουν να με δεκτουν και μου προτεινουν να δοκιμασω σε κατηγοριας Β. Στην ιστοσελίδα αναφέρει ως Β όμως μόνο 2 νοσοκομεία, ενώ τα υπόλοιπα είναι C. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι ανανεωμένη κιόλας αυτή η ιστοσελίδα, αλλά αν όντως είναι ετσι θα πρέπει να βασιστώ μόνο σ’ αυτα τα 2 νοσοκομεία;;; Δεν θα αναγνωρίζεται κάποιος χρόνος σε νοσοκομείο κατηγορίας C ;;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

http://www.registre-isfm.ch/default.aspx

αποτι βλεπω εδω,μονο 2 εχει πραγματι ιταλοφωνα σε αυτην την κατηγορια.

μπορεις ομως να δοκιμασεις και σε Α,απλα δεν εχεις πολυ καλες πιθανοτητες χωρις καποια προυπηρεσια στην παθολογια,αλλα δεν χανεις τιποτα να στειλεις αιτησεις

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

http://www.registre-isfm.ch/default.aspx

αποτι βλεπω εδω,μονο 2 εχει πραγματι ιταλοφωνα σε αυτην την κατηγορια.

μπορεις ομως να δοκιμασεις και σε Α,απλα δεν εχεις πολυ καλες πιθανοτητες χωρις καποια προυπηρεσια στην παθολογια,αλλα δεν χανεις τιποτα να στειλεις αιτησεις

Έστειλα email σε όλα, δεν έλαβα καμία απάντηση και μερικά απο τηλεφωνήματα μου είπανε ότι το 2017 (!!!!) θα υπάρξει θέση σε παθολογία emrip έχω πελαγώσει πλέον...τόσες χώρες και πουθενά μια θέση (προσπαθώ μόνο να αποφύγω τη Γερμανία αλλά... θα δειξει)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

υπαρχει θεση στην γαλλοφωνη ελεβτια αμα ξερεις γαλλικα, στο καντονι του βω συγκεκριμενα

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλησπερα, θελω να ρωτησω πληροφοριες σχετικα με τα ενοικια και τα γενικα εξοδα στην Ελβετια...Περα απο το ενοικιο και τα Nebenkosten τι αλλο πληρωνεις εξτρα? Βασικα τι δεν συμπεριλαμβανεται στα Nebenkosten? Θελω να κανω τους υπολογισμους μου, για να δω τι ποσο μπορω να διαθεσω για το ενοικιο. Οποιαδηποτε αλλη πληροφορια πχ ασφαλεια υγειας, ποσο καιρο μπορω να κυκλοφορησω το αμαξι με ελληνικες πινακιδες χωρις προβλημα κτλ θα ηταν καλοδεχουμενη...

Καλησπερα, θελω να ρωτησω πληροφοριες σχετικα με τα ενοικια και τα γενικα εξοδα στην Ελβετια...Περα απο το ενοικιο και τα Nebenkosten τι αλλο πληρωνεις εξτρα? Βασικα τι δεν συμπεριλαμβανεται στα Nebenkosten? Θελω να κανω τους υπολογισμους μου, για να δω τι ποσο μπορω να διαθεσω για το ενοικιο. Οποιαδηποτε αλλη πληροφορια πχ ασφαλεια υγειας, ποσο καιρο μπορω να κυκλοφορησω το αμαξι με ελληνικες πινακιδες χωρις προβλημα κτλ θα ηταν καλοδεχουμενη...

Μιλαω για το γερμανοφωνο καντονι

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

1 χρονο μπορεις ταμαξι με ελληνικες πινακιδες

ασφαλεια υγειας διαλεγεις μια απο διαφορες λιστες προτεινομενω που υπαρχουνε και στο διαδικτυο και την πληρωνεις καθε μηνα

http://fr.comparis.ch/krankenkassen/default.aspx

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

1 χρονο μπορεις ταμαξι με ελληνικες πινακιδες

ασφαλεια υγειας διαλεγεις μια απο διαφορες λιστες προτεινομενω που υπαρχουνε και στο διαδικτυο και την πληρωνεις καθε μηνα

http://fr.comparis.ch/krankenkassen/default.aspx

Ευχαριστω για τις πληροφοριες! Γνωριζεις τι διαδικασια και το κοστος μηπως για αλλαγη πινακιδων απο ελληνικες σε ελβετικες? Συμφερει?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλησπέρα παιδιά,

Τελειώνω με το καλό το καλοκαίρι τη σχολή και έχω αρχίσει εδώ και καιρό να ψάχνομαι για τις ειδικότητες. Με ενδιαφέρει το γαλλόφωνο κομμάτι της Ελβετίας και κυρίως η ενδοκρινολογία αλλά όπως διάβασα και παραπάνω στα ποστ είναι αρκετά δύσκολο οπότε θα με ενδιέφερε και το κομμάτι της γενικής παθολογίας. Τι επιλογές υπάρχουν εκεί? Τι προτείνετε να κάνω και σε ποια νοσοκομεια πρέπει να απευθυνθώ για συνεντεύξεις? (Γιατί από όσο είδα υπάρχουν νοσοκομεία κατηγορίας A, B, C ... ) Υπάρχει κάποιος που έχει κάνει/ψάξει κάτι αντίστοιχο κ έχει να πει οτιδήποτε που μπορεί να βοηθήσει?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

καλημερα και χρονια καλα και πολλα

στελνεις σε οποιο νοσοκμειο βρεις αν θες τη γνωμη μου,ειδικα αμα δεν εχεις καθολου εμπειρια επαγγελματικη οπως λες,δεν θα σε συμβουλευα να χτυπας μονο τα μεγαλα και γνωστα νοσοκομεια.ειναι αρκετα δυσκολο να σε παρουνε,αν και οχι εντελως απιθανο.στειλε λοιπον και σε μικροτερα,μη-πανεπιστημιακα,εκτος αν για καποιο λογο θες αποκλειστικα γενευη για παραδειγμα.

βρισκεις τις διευθυνσεις και στελνεις βιογραφικο μαζι με lettre de motivation και καλη τυχη.

φιλικα

γιαννης

καλα χριστουγεννα σε ολες και ολους

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

καλημερα και χρονια καλα και πολλα

στελνεις σε οποιο νοσοκμειο βρεις αν θες τη γνωμη μου,ειδικα αμα δεν εχεις καθολου εμπειρια επαγγελματικη οπως λες,δεν θα σε συμβουλευα να χτυπας μονο τα μεγαλα και γνωστα νοσοκομεια.ειναι αρκετα δυσκολο να σε παρουνε,αν και οχι εντελως απιθανο.στειλε λοιπον και σε μικροτερα,μη-πανεπιστημιακα,εκτος αν για καποιο λογο θες αποκλειστικα γενευη για παραδειγμα.

βρισκεις τις διευθυνσεις και στελνεις βιογραφικο μαζι με lettre de motivation και καλη τυχη.

φιλικα

γιαννης

καλα χριστουγεννα σε ολες και ολους

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.. θεωρείς ότι έχει κάποιο νόημα να αρχίσω να το ψάχνω από τώρα χωρίς ν έχω ακόμα το πτυχίο στα χέρια μου ?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

καλησπερα

ετσι κι αλλιως χωρις πτυχιο δεν προκειται να σε παρουνε,αλλα να ξερεις οτι στην ελβετια δεν στελνεις σημερα τα χαρτια σου και σε 10 μερες ξεκινας δουλεια.δεν παει ετσι το συστημα.μπορει και να σε καλεσουνε για συνεντευξη για μια θεση που θα σου δωσουνε αν ειναι σε εναμιση χρονο απο τωρα,για να παρεις μιαν ιδεα του ποσο προγραμματιζουνε τα πραγματα.

η μονη περιπτωση να πας για συνεντευξη και να ξεκινησεις σε 2-3 βδομαδες ας πουμε,ειναι να τους εχει φυγει γιατρος και ναχει μεινει το ποστο κενο,οποτε καιγονται να αρχισεις αμεσα δουλεια.

δεν χανεις κατι να ξεκινησεις απο τωρα να ψαχνεις και βλεπεις πως παει.εχεις και την δυνατοτητα να βελτιωσεις τα γαλλικα σου αν δεν ειναι ηδη αρκετα καλα,χωρια του οτι αν εχεις τον χρονο,πας και μια βολτα απο κει να κατσεις κανα-δυο βδομαδες για να παρεις μιαν ιδεα απο ελβετια

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Voters in Switzerland have narrowly approved a rightwing proposal to curb immigration. It imposes limits on the number of foreigners allowed in and may signal an end to the country’s free movement accord with the European Union.

The initiative was approved by just 50.3% of the votes and was passed by a majority of cantons.

The move by the Swiss People’s Party - known for its anti-foreigner and anti-EU agenda - will see the reintroduction of quotas, as well as a national preference when filling job vacancies and restrictions of immigrants’ rights to social benefits.

Critically, it also stipulates that Switzerland will have to renegotiate its bilateral accord with the EU on the free movement of people within three years or revoke it. This in turn could threaten other bilateral agreements with the EU.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μόλις πριν λιγες μέρες πληροφορήθηκα ότι υπάρχουν πλέον στις αιτήσεις(ή τλπ απαιτούνται) για θέση ειδικευόμενου τα εξής πεδία:

Bourse de financement de formation

Montant par année

Nom de l'organisation

Durée

Mπορεί κάποιο παιδί να μας ενημερώσει για του τί πρόκειται???

Πρέπει να έχεις εξασφαλίσει χρήματα απο κάποιο οργανισμό(δλδ. υποτροφία) για να καλύψεις τα έξοδά σου,χωρίς βέβαια να πληρώνεσαι??

Κάτι τέτοιο καταλαβαίνω..

Τροποποιήθηκε από heydoc

Σύνδεσμος στη δημοσίευση