Jump to content
Sign in to follow this  
king_of_the_castle

Ισοτρετινοϊνη

Recommended Posts

emdoctor

Tελικά ξεκίνησα την ισοτρετινοϊνη, με αρκετή χαρά μπορώ να πω γιατί επιτέλους βλέπω ...φως στο τούνελ της ακμής μου, αλλά και αισθανόμενη μαλάκας που τελικά την έκανα, ενώ προσπαθούσα να την αποφύγω, κάνοντας ότι θεραπεία υπάρχει και δεν υπάρχει για καιρό, αλλά και επειδή θα την κάνω μέσα στο καλοκαίρι. (Είμαι διατεθειμένη να θυσιάσω τις παραθεριστικές μου διακοπές προκειμένου να μην καώ και να κυκλοφορώ με 40 αντηλιακό συνέχεια)

Παίρνω μία νορμάλ δόση (λίγο κάτω από 0.5mg/kg/day) προκειμένου να μην έχω τόσες παρενέργειες. Μέσα σε αυτές τις 5 μέρες που το παίρνω έχει περιοριστεί πολύ η λιπαρότητα και αισθάνομαι πιο ..ανθρώπινα. Επιτέλους, θα έχω κι εγώ έχω κι εγώ τη δυνατότητα να έχω ένα νορμάλ δέρμα και να μην επηρεάζομαι αρνητικά από την ακμή μου...

Δεν μπορώ να πω βέβαια ότι δεν σκέφτομαι τις σοβαρές παρενέργειες. Ιδιαίτερα ανησυχώ για την πιθανότητα μόνιμων βλαβών. Σε έρευνα στο διαδίκτυο έχω διαβάσει φοβερά πράγματα. Πέρα από την τερατογένεση(που στο κάτω-κάτω, μπορώ να αποφύγω την πιθανότητα εγκυμοσύνης) και την ψυχοτρόπο επίδραση(μπορώ να τo αντέξω, ότι κι αν είναι) , τι για εγκεφάλους έχω διαβάσει, κόκκαλα, ήπαρ, νεφρά, απώλεια μαλλιών...

Ειλικρινά, τώρα που παίρνω το φάρμακο το κάνω με μία λογική του 'μπορεί να υπονομεύω το μέλλον μου, αλλά τουλάχιστον τώρα που είμαι νέα θα ζω χωρίς το βάρος της ακμής"! Βέβαια, στην περίπτωση που εμφανιστούν τώρα σοβαρές παρενέργειες, το κόβω με τη μία εννοείται.

emhelpme Αν μπορείτε δείτε αυτό το σάιτ, θα ήθελα τα σχόλιά σας.

http://max001.proboards42.com/index.cgi

υσ. Υπάρχει κανείς που να του έδωσε roaccutan δερματολόγος που είναι συγγενής του; (το πιάσατε το υπονοούμενο ε? :P)

υσ1. Έχετε υπόψιν υποδοσολογία με ισοτρετινοϊνη (πχ λίγα mg ανά βδομάδα) μόνο και μόνο για τον έλεγχο της λιπαρότητας;

Τροποποιήθηκε από ingeniera

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kαι μια ακόμη ερώτηση: ποιός είναι ο μηχανισμός που προκαλεί τερατογένεση; Επίσης, όλα τα φάρμακα δεν προκαλούν ανωμαλίες στην ανάπτυξη του εμβρύου, γι αυτό κι απαγορεύεται οι έγκυες να παίρνουν φάρμακα;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Kαι μια ακόμη ερώτηση: ποιός είναι ο μηχανισμός που προκαλεί τερατογένεση; Επίσης, όλα τα φάρμακα δεν προκαλούν ανωμαλίες στην ανάπτυξη του εμβρύου, γι αυτό κι απαγορεύεται οι έγκυες να παίρνουν φάρμακα;

το ίντερνετ είναι γεμάτο από πληροφορίες που δεν είναι πάντα επιστημονικά αποδεδειγμένες. Στο σάιτ που παραθέτεις η ενότητα του ΚΝΣ έχει πληροφορίες και αποτελέσματα μελετών που σηκώνουν πολλή συζήτηση ως προς τις κλινικές συνέπειές τους ή την ερμηνεία τους.

Ο μηχανισμός τερατογέννεσης είναι άγνωστος προς το παρόν. Ένας λόγος που δεν γνωρίζουμε είναι ότι από τα θηλαστικά ευαίσθητα στην τερατογέννεση των ρετινοειδών είναι μόνο τα πρωτεύοντα και όχι τα τρωκτικά. Όπως καταλαβαίνεις για τοξικολογικές μελέτες δεν είναι τόσο εύκολο (ηθικά, οικονομικά κλπ) να προκαλεί κανείς τερατογεννέσεις σε πιθήκους όσο σε αρουραίους.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Δεν απαγορεύεται στις εγκύους να παίρνουν φάρμακα.

Απλά αποφεύγεται η άσκοπη χορήγηση φαρμάκων.

Όταν είναι απαραίτητη η χορήγηση φαρμακευτικής αγωγής για κάποια πάθηση, θα δοθεί η κατάλληλη θεραπεία, απλά θα προτιμηθούν σκεύασματα που είναι γνωστά για την ασφάλεια τους στη διάρκεια της κύησης ή σκευάσματα που έχουν τους δυνητικά λιγότερους κινδύνους.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Γεια σας παιδιά!!

Έχω αρχίσει πρίν 15 μέρες θεραπεία με roaccutan. Αρχικά ο γιατρός μου είπε να παίρνω 60mg ημερισίως (είμαι 55 κιλά) αλλά με πείραζε στο στομάχι

και τις τελευταίες 3 μέρες παίρνω μόνο 40mg. Ακόμη δεν έχω δεί καμία διαφορά στο πρόσωπο μου μόνο τα χείλη μου έχουν ξεραθεί.

Εσείς τι δοσολογία παίρνετε ημερισίως; Μετά απο πόσες μέρες θα δω διαφορά;

Έχει πάνω απο 10 χρόνια που βγάζω σπυράκια και έχω δοκιμάσει τα πάντα!!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Γεια σας παιδιά!!

Έχω αρχίσει πρίν 15 μέρες θεραπεία με roaccutan. Αρχικά ο γιατρός μου είπε να παίρνω 60mg ημερισίως (είμαι 55 κιλά) αλλά με πείραζε στο στομάχι

και τις τελευταίες 3 μέρες παίρνω μόνο 40mg. Ακόμη δεν έχω δεί καμία διαφορά στο πρόσωπο μου μόνο τα χείλη μου έχουν ξεραθεί.

Εσείς τι δοσολογία παίρνετε ημερισίως; Μετά απο πόσες μέρες θα δω διαφορά;

Έχει πάνω απο 10 χρόνια που βγάζω σπυράκια και έχω δοκιμάσει τα πάντα!!

Θες 4 - 6 μηνες θεραπεια ....να την κανεις ολη σωστα και να επιμεινεις στο δερματολογο γι αυτο ....( υπαρχουν ορισμενοι ψιλοασχετοι που απο φοβο , δινουν και μικροτερη δοση και μειωνουν και τη διαρκεια ληψης της θεραπειας .....)

Υπομονη ....τα αποτελεσματα θα αρχισουν να φαινονται μετα απο 2-3 μηνες ...στο εξαμηνο θα υπαρχει τεραστια διαφορα ......3-4 μηνες μετα τη θεραπεια , ενα τελειο δερμα σε περιμενει .....

6- 8 μηνες μετα το τελος της θεραπειας , μπορεις πια να κανεις χημικα πηλινγκ με τριχλωροξικο για τα οποια σημαδια εχουν μεινει ....υπομονη και ολα θα πανε καλα :)

emdoctor

Tελικά ξεκίνησα την ισοτρετινοϊνη, με αρκετή χαρά μπορώ να πω γιατί επιτέλους βλέπω ...φως στο τούνελ της ακμής μου, αλλά και αισθανόμενη μαλάκας που τελικά την έκανα, ενώ προσπαθούσα να την αποφύγω, κάνοντας ότι θεραπεία υπάρχει και δεν υπάρχει για καιρό, αλλά και επειδή θα την κάνω μέσα στο καλοκαίρι. (Είμαι διατεθειμένη να θυσιάσω τις παραθεριστικές μου διακοπές προκειμένου να μην καώ και να κυκλοφορώ με 40 αντηλιακό συνέχεια)

Παίρνω μία νορμάλ δόση (λίγο κάτω από 0.5mg/kg/day) προκειμένου να μην έχω τόσες παρενέργειες. Μέσα σε αυτές τις 5 μέρες που το παίρνω έχει περιοριστεί πολύ η λιπαρότητα και αισθάνομαι πιο ..ανθρώπινα. Επιτέλους, θα έχω κι εγώ έχω κι εγώ τη δυνατότητα να έχω ένα νορμάλ δέρμα και να μην επηρεάζομαι αρνητικά από την ακμή μου...

Δεν μπορώ να πω βέβαια ότι δεν σκέφτομαι τις σοβαρές παρενέργειες. Ιδιαίτερα ανησυχώ για την πιθανότητα μόνιμων βλαβών. Σε έρευνα στο διαδίκτυο έχω διαβάσει φοβερά πράγματα. Πέρα από την τερατογένεση(που στο κάτω-κάτω, μπορώ να αποφύγω την πιθανότητα εγκυμοσύνης) και την ψυχοτρόπο επίδραση(μπορώ να τo αντέξω, ότι κι αν είναι) , τι για εγκεφάλους έχω διαβάσει, κόκκαλα, ήπαρ, νεφρά, απώλεια μαλλιών...

Ειλικρινά, τώρα που παίρνω το φάρμακο το κάνω με μία λογική του 'μπορεί να υπονομεύω το μέλλον μου, αλλά τουλάχιστον τώρα που είμαι νέα θα ζω χωρίς το βάρος της ακμής"! Βέβαια, στην περίπτωση που εμφανιστούν τώρα σοβαρές παρενέργειες, το κόβω με τη μία εννοείται.

υσ. Υπάρχει κανείς που να του έδωσε roaccutan δερματολόγος που είναι συγγενής του; (το πιάσατε το υπονοούμενο ε? :P)

υσ1. Έχετε υπόψιν υποδοσολογία με ισοτρετινοϊνη (πχ λίγα mg ανά βδομάδα) μόνο και μόνο για τον έλεγχο της λιπαρότητας;

Λοιπον , το ξαναλεω για να μην πιστευετε βλακειες ....Η υποδοσολογια δινεται μονο απο ασχετους και φοβιτσιαρηδες γιατρους - δερματολογους ....Το συγκεκριμενο φαρμακο ειναι ηλιθιο να το παρεις σε χαμηλοτερη δοση απο αυτη που πρεπει .Θα εχεις υφεση ή και θεραπεια , αλλα θα υποτροπιασει ξανα η ακμη σου ....ειναι χαζο ....ή την κανεις ή δεν την κανεις ....Μη διαβαζεις χαζομαρες , ολα τα φαρμακα εχουν παρενεργειες .Αρκει να μην κανεις την ηλιθιοτητα και μεινεις εγγυος .Εννοειται οτι μετα το roaccutan εγγυμνοσυνη πρεπει να υπαρξει τουλαχιστον ενα χρονο μετα το τελος της θεραπειας ...ελεος , δε νομιζω οτι ειναι και τοσο σπουδαιο πια .

Κανε τη θεραπεια σου και ολα θα πανε τελεια .Καλη τυχη :)

40 αντιηλιακο ??????????????40 δε φοραμε εμειες που δεν κανουμε θεραπεια βρε !!!!εννοειται οτι θες πανω απο 60 -υπαρχει στα φαρμακεια συκγεκριμενη μαρκα με 100 δεικτη .Παρτο .Γνωμη μου παντως ( και απολυτα σωστη ιατρικα για να μην ξεχνιομαστε ), να μη βγεις καθολου στον ηλιο .ΚΑΘΟΛΟΥ .Θα γεμισεις παναδες και ειναι χαζο γιατι κανεις τοσο κοπο για να εχεις τελειο δερμα .

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

@Konstantina, η δόση που σου έδωσε ο γιατρός σου είναι πάνω από 1mg/kg/day. Εμένα μου φαίνεται πολύ μεγάλη αυτή η δοση.

@lilipapaki, thanks που με καθησυχάζεις. Σχετικά με τη δόση η γιατρός μου έγραψε 40mg/day, δηλαδή περίπου 0.62mg/kg/day. (τώρα ξέρετε και πόσο ζυγίζω :P) Αλλά τις πρώτες 4-5 μέρες μου προξενούσε ενοχλητικό πονοκέφαλο, πόνους στα γόνατα και μια γενικότερη αίσθηση κόπωσης. Έτσι από τότε περιόρισα τη δόση στα 30mg :P

Βασικά, δεν με ενδιαφέρει τόσο να έχω το τέλειο αποτέλεσμα και μόνιμα, όσο να διορθωθεί αρκετά η κατάσταση χωρίς να χρειαστεί να δεινοπαθήσω!

Υπάρχει αντιηλιακό με δείκτη 100?! Τεσπα, θα πάρω το μεγαλύτερο δυνατό γιατί είμαι κ ξανθούλα.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Υπάρχει αντιηλιακό με δείκτη 100?! Τεσπα, θα πάρω το μεγαλύτερο δυνατό γιατί είμαι κ ξανθούλα.

ασχετο αλλα καλα θα κανουν ολοι να φορανε αντιηλιακο με μεγαλο δεικτη προστασίας ειτε παιρνουν Roaccutan ειτε όχι.

το μελανωμα θερίζει.

μια κοινωνικη προσφορά της SleepWalker Α.Ε.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ασχετο αλλα καλα θα κανουν ολοι να φορανε αντιηλιακο με μεγαλο δεικτη προστασίας ειτε παιρνουν Roaccutan ειτε όχι.

το μελανωμα θερίζει.

μια κοινωνικη προσφορά της SleepWalker Α.Ε.

Και ακόμα:

Μην εκτίθεστε στον ήλιο από τις 10.00 μέχρι τις 17.00, γιατί η επίδραση του ήλιου στο δέρμα σας είναι πιο έντονη. Μην ξεχνάτε ότι το μαύρισμα είναι ο μόνος τρόπος άμυνας που έχει το δέρμα απέναντι στη βλαπτική επίδραση της ηλιακής ακτινοβολίας.

Το μαύρισμα του δέρματος δεν είναι δείγμα υγείας αλλά προσπάθεια προστασίας. Χρησιμοποιείτε πάντα αντηλιακή κρέμα για το πρόσωπο και αντηλιακό γαλάκτωμα για το σώμα. Εφαρμόστε τα μισή ώρα πριν βγείτε στον ήλιο, χρησιμοποιώντας αρκετή ποσότητα. Ανανεώστε το αντηλιακό σας κάθε τρεις έως τέσσερις ώρες περίπου. Ο δείκτης προστασίας από 15 έως 25 είναι καλός στις περισσότερες περιπτώσεις. Ο δείκτης αυτός δείχνει πόσες ώρες περίπου μπορεί να καθίσει κάποιος στον ήλιο φορώντας αντηλιακό. Κάθε άνθρωπος χρειάζεται να επιλέξει διαφορετικό αντηλιακό, κάτι που απαιτεί αρκετή εμπειρία. Παράδειγμα: Έστω ότι από την εμπειρία σας μπορείτε να υπολογίσετε πως, αν βγείτε στον ήλιο χωρίς αντηλιακή προστασία, δεν θα έχετε πρόβλημα για τα πρώτα 20 λεπτά της ώρας. Αν λοιπόν διαλέξετε αντηλιακό με δείκτη προστασίας 2, μπορείτε να μείνετε άφοβα στον ήλιο για διπλάσιο χρόνο, δηλαδή 20x2=40 λεπτά. Αντίστοιχα, αν χρησιμοποιήσετε αντηλιακό με δείκτη προστασίας 3, μπορείτε να μείνετε άφοβα στον ήλιο για 20x3=60 λεπτά ή μία ώρα. Πρακτικά, ένα αντηλιακό με δείκτη προστασίας μεγαλύτερο από 15 παρέχει πλήρη κάλυψη, εκτός από τις περιπτώσεις δερματικών ασθενειών, οπότε υπεύθυνος να σας υποδείξει το κατάλληλο αντηλιακό σκεύασμα είναι ο δερματολόγος σας.

Hμερομηνία : 21-05-07

Αλλάζει ο τρόπος επισήμανσης των αντηλιακών προϊόντων

ΑΛΛΑΖΕΙ ο τρόπος επισήμανσης των αντηλιακών προϊόντων, καθώς κρίθηκε ότι μέχρι σήμερα υπήρχαν αδυναμίες κυρίως με τους δύο τύπους επικίνδυνης αντηλιακής ακτινοβολίας UV.

Ειδικότερα, όπως επισημαίνει σε ανακοίνωσή του ο Γενικός Γραμματέας Καταναλωτή Γιάννης Οικονόμου, η ακτινοβολία UVB είναι υπεύθυνη για το ηλιακό έγκαυμα, ενώ η ακτινοβολία UVΑ προκαλεί πρόωρη γήρανση του δέρματος και παρεμβολές στο ανθρώπινο ανοσοποιητικό σύστημα. Και οι δύο τύποι ακτινοβολίας συμβάλλουν σημαντικά στον κίνδυνο καρκίνου του δέρματος. Ωστόσο ο ονομαζόμενος δείκτης ηλιακής προστασίας (SPF) αναφέρεται μόνο στο ηλιακό έγκαυμα (ακτινοβολία UVB) και όχι σε συνέπειες από την ακτινοβολία UVΑ.

Ενώ πολλά αντηλιακά προϊόντα παρέχουν ήδη σήμερα προστασία απέναντι στην ακτινοβολία UVΑ, ήταν δύσκολο για τον καταναλωτή να αξιολογήσει αυτό από την πληροφόρηση στην επισήμανση: μέχρι τώρα δεν υπήρχαν ομοιόμορφοι μέθοδοι δοκιμασίας για την σύγκριση της ισχύος προστασίας UVA και κάθε παραγωγός έχει τον δικό του τρόπο να υπολογίζει και να εκφράζει αυτή την προστασία.

Έπειτα από σύσταση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, η βιομηχανία παραγωγής αντηλιακών εισήγαγε μια νέα τυποποιημένη επισήμανση UVA, αναφέροντας μια εκφρασμένη ποσοτικά ελάχιστη ποσότητα προστασίας UVA. Αυτή η προστασία τίθεται εκ παραλλήλου με ένα αυξανόμενο δείκτης ηλιακής προστασίας και βασίζεται σε μια τυποποιημένη μέθοδο δοκιμασίας. Έτσι το σύμβολο UVA θα υπάρχει στα αντηλιακά που έχουν παραχθεί μετά το Σεπτέμβριο 2006.

Τα αντηλιακά είναι μόνο ένας από τους υπάρχοντες τρόπους προστασίας. Οι καταναλωτές, όπως επισημαίνει η Γραμματεία, θα πρέπει να γνωρίζουν ότι τα αντηλιακά προϊόντα δεν μπορούν να παρέχουν πλήρη προστασία από ακτινοβολία UV. Ακόμη και οι υψηλότεροι δείκτες προστασίας με ένδειξη UVA αφήνουν να περάσει κάποια ακτινοβολία UV. Το ίδιο συμβαίνει επίσης με προϊόντα που θεωρείται ότι παρεμποδίζουν πλήρως τη διέλευση του ήλιου ή ότι παρέχουν πλήρη προστασία.

www.kathimerini.gr

Τροποποιήθηκε από Clemence

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Έχετε υπόψην καμιά αντιηλιακή με ψηλό δείκτη που να μην είναι πολύ λιπαρή?

Γιατί συνήθως όσο πιο ψηλό δείκτη έχουν οι κρέμες τόσο πιο λιπαρές είναι !

emgossip

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Εγώ έχω την Cleanance της Avene με δείκτη προστασίας 40 (cleanance=ειδικά για εμάς τους ακνεϊπαθείς :P)

Eπίσης, έχω υπόψιν και την Anthelios της LaRoche-Posai (ή όπως αλλιώς γράφεται...) με δείκτη 50+, πάλι ειδικά για εμάς.

Τώρα βέβαια το lilipapaki προτείνει ακόμη υψηλότερο δείκτη για μένα που παίρνω τη Raccutan, αλλά αυτά με τους δείκτες 100 μου ακούγονται λίγο να 'χαμε να λέγαμε :P Τεσπα, θα ρωτήσω και τη δερματολόγο μου.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Λοιπον , δεν ειναι σιγουρο οτι βγαινει πια η συγκεκριμενη μαρκα ( με το δεικτη 100 ).Αν δεν την βρειτε παρτε καποια αλλη με δεικτη 60 , εφαρμογη αντιηλιακου 3 φορες τη μερα και ΑΠΟΦΥΓΗ εκεθσης στον ηλιο ( ασχετα αν φορατε αντιηλιακο , να συνεννοουμαστε !!!!!)

αυτα :)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ουφ, οι παρενέργειες συνεχίζονται...Έχω την εντύπωση ότι έχει ερεθιστεί ο οισοφάγος μου. Στο στέρνο στο κέντρο μου νιώθω βάρος και αίσθηση καψίματος. Μάλιστα ο πόνος χθες ήταν πιο έντονος όταν έκανα κάποια κίνηση κάμψης του πάνω μέρους του σώματος (σαν μυϊκός πόνος ήτανε). Σήμερα δεν πήρα τη δόση και αύριο τηλεφωνώ στη δερματολόγο. Επίσης, ήπια και πέντε χαμομήλια μπας και ηρεμήσει η περιοχή :P Άτιμη ακμή, πάλι με ταλαιπωρείς...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
οπότε ξαναξεκίνησα μετά από τις οδηγίες του δερματολόγου μου το roaccutan

η ισοτρετινοίνη είναι το μοναδικό φάρμακο που χτυπάει ακριβώς το πρόβλημα της ακμής, τον σμηγματογόνο αδένα δηλαδή.

Σε βαρειά ακμή έχει σίγουρα ένδειξη, σε μέτρια εξαρτάται. (πολύ γενικά)

Αν κάποιος το έχει ανάγκη σαφώς να το πάρει ανεξάρτητα από τις πιθανές παρενέργειες. Αν θα τις αντέξει είναι άλλο θέμα (εγώ πχ δεν το άντεξα και είχα μετρίου χωρίς σημάδια)

Αυτό όμως που ήθελα να πω είναι ότι είχα την εντύπωση πως γενικά δεν είναι καλό να επαναλαμβάνεις την θεραπεία αφού την ολοκλήρωσες.....

Μπορεί να άλλαξαν τα πράγματα από τότε που τα ήξερα εγώ! :)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Όταν λες δεν άντεξες, τι είδους παρενέργειες είχες;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Sorry για το emofftopic αλλά μιλώντας για θεραπείες και παρενέργειες θυμήθηκα κάτι πολύ καλό που είχα διαβάσει κάποτε στο φόρουμ και αφού το έψαξα και το βρήκα λέω να το μοιραστώ μαζί σας ... δείτε το

;) κάθε φάρμακο με προσοχή παιδιά :)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

'Εχει περίπου ένα μήνα που παίρνω τα χάπια και μόνο παρενέργειες έχω δει!!

Σήμερα άρχισα να πονάω πολύ τα γόνατα μου και φοβάμαι μην μου μείνει κανένα αρθριτικό

πρόβλημα στο τέλος!!

Έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά αν αξίζουν τελικά όλα αυτά τα κακά που έχω πάθει.

Πάμε να λύσουμε ένα πρόβλημα μην δημιουργίσουμε άλλα εκατό!!

emhelp

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Εγώ πάντως σκέφτομαι μέχρι να τελειώσω με τα της σχολής μου σε ένα δίμηνο να παίρνω 20mg την ημέρα γιατί με αυτήν αίσθηση ζάλης και κόπωσης δε γίνεται διάβασμα. Χώρια που έχει ερεθιστεί και ο οισοφάγος μου κι έχω ενοχλήσεις στο στέρνο. Πάντως το δερματάκι μου ήδη έχει αρχίσει να καθαρίζει μέσα σε 10-15 μέρες...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Και εγώ είχα πόνους στα γόνατα και στην πλάτη αλλά με το που σταμάτησα τα χάπια πέρασαν όλα! :anavwfwties:

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Και εγώ είχα πόνους στα γόνατα και στην πλάτη αλλά με το που σταμάτησα τα χάπια πέρασαν όλα! :anavwfwties:

Πόσο καιρό έπαιρνες τα χάπια;

Πόσο καιρό πονούσες τα γόνατα σου;

Είμαι ακόμα στην αρχή της θεραπείας έχω ακόμα 5 μήνες και φοβάμαι

πως αν άρχισα απο τώρα να πονάω τόσο πολύ δεν θα αντέξω μέχρι το τέλος.

Μην δημιουργηθεί και μόνιμο πρόβλημα και σε καμιά δεκαριά χρόνια

να μην μπορώ να περπατήσω!!!

emforeio

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Έπαιρνα τα χάπια για 6,5-7 μήνες. Άρχισα να πονάω περίπου 2 μήνες αφού ξεκίνησα και μέχρι τέλους. Και εγώ πίστευα ότι δε θα άντεχα, αλλά τα κατάφερα μια χαρά και τώρα που έχουν περάσει κάποια χρόνια από τότε δεν έχω κανένα πρόβλημα!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ρε παιδια να ρωτησω κι εγω κατι;

Πηγα σε μια δερματολογο και με κοιταξε και μου ειπε κατευθειαν roaccutane. Βασικα μου ειπε το αντιστοιχο καινουριο, το οποιο βεβαια δε θυμαμαι πως λεγεται. Ειμαι 22 και γιαυτο το λογο μου ειπε να το παρω, γιατι αλλιως θα εχω ακμη μεχρι τα 30 μου.

Αυτο που θελω να ρωτησω ομως ειναι το εξης: ενταξει, το παιρνω κλπ, εαν παρατηρηθει επιδεινωση στην ακμη, αυτη δε θα αφησει ουλες; Δηλαδη θα το παρω για να γινω χειροτερα τελικα;

Επισης οταν τη ρωτησα αν μπορουμε να κανουμε κατι με τις ουλες, μου απαντησε πως πανω στους 2-3 μηνες της θεραπειας θα αρχισουμε με κατι κρεμες αναπλασης, και στους επομενους μηνες θα μου χορηγησει πιο δραστικες κρεμες αναπλασης και μετα πιστευει οτι θα ειμαι μια χαρα.

Αυτο τι σημαινει; Οτι οι ουλες μου δεν ειναι και τιποτα το φοβερο; Ειλικρινα, δεν μπορω να αποφανθω ποσο αντιαισθητικες ειναι, και ενταξει δεν το συζηταω με κανεναν το προβλημα μου για να ξερω τι ακριβως γινεται.

Ευχαριστω πολυ.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

για τις ουλες , θα κανεις χημικο πιλινγκ.Δεν ξερω ποςα θα χρειαςτεις .Θα μεινεις καμια βδομαδα ςπιτι και μετα θα πρεπει να προςεχεις για κανα μηνα την εκθεςη ςτον ηλιο.Φυςικα , δε θα πρεπει να το κανεις ςε εποχη με μεγαλη ηλιοφανεια .Παρε τη θεραπεια .Καλο θα ηταν να την ξεκινηςεις τελος αυγουςτου

υγ οι κρεμες αναπλαςης καλες ειναι για αρχη , αλλα μην περιμεςνεις τιποτα το φοβερο .

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Πρώτον, γεια σε όλους. Καθώς έψαχνα για πληροφορίες σχετικά με το Roaccutan, έπεσα πάνω στο συγκεκριμένο forum και είπα να κάνω register ώστε να μπορέσω να ρωτήσω μερικές ερωτήσεις σχετικά με το παρών φάρμακο.

Είμαι 16 χρονών, male, 1.79-1.80 ύψος και 63-64 κιλά. Έχω πρόβλημα με την ακμή εδώ και 3 χρόνια. Κανείς στο σχολείο ποτέ δεν είχε τόσο "ανεβασμένη" ακμή. Έχω δοκιμάσει τα πάντα και δεν έχει βελτιωθεί καθόλου, εκτός από ένα είδος αντιβιοτικών (minocin νομίζω λέγονται) τα οποία μετά από 15 μέρες χρήσης το πρόσωπό μου είχε βελτιωθεί αρκετά ^^, αφού ακόμα και οι φίλοι μου πίστευαν ότι η ακμή είχε σχεδόν φύγει. Παρ' όλα αυτά, η θεραπεία με minocin μου έφερε αλεργία και έτσι τη σταμάτισα. Αργότερα ο δερματολόγος μου σύστισε το Roaccutan, στην αρχή δεν το πήρα (αφού είχα διαβάσει φρικτά πράγματα για αυτό), αλλά αφού είδα ότι μετά από 6-7 μήνες η κατάσταση έγινε ανυπόφορη, άλλαξα γνώμη. Τα σημάδια άρχισαν να βγαίνουν στο φως...

Παίρνω 20mg ισοτρετινοίνης (1 κάψουλα) την ημέρα, καθώς τώρα είναι καλοκαίρι λόγω της ακτινοβολίας και την αυξημένης ζέστης. Ο ιατρός μου είπε ότι από Σεπτέμβριο θα αρχίσω κανονική δόση. Το παίρνω εδώ και 5 μέρες, η λιπαρότητα στο δέρμα δεν βελτιώθηκε και πιστεύω ότι επιδινώθηκε, μόνο τα χείλη μου ξεράθηκαν - πράγμα που δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα ακόμη. Αυτό που με ενοχλεί ωστόσο είναι η καθυστέρηση ή η διακοπή της ανάπτυξης, για το οποίο έχω διαβάσει πολλά στο διαδίκτυο. Και αφού, όλοι εδώ είναι 20 τουλάχιστο και συχνά η ανάπτυξη έχει ολοκλήρωθεί σε αυτήν την ηλικία και σκέφτηκα να ρωτήσω: Πόσο συχνά μπορεί να παρατηρηθεί αυτό το πράγμα??? Ο ιατρός μου είπε είναι 1:10.000 οι πιθανότητες, πράγμα που εγώ δεν πιστεύω αφού η φήμη του δεν είναι και τόσο καλή. Η ακμή δεν με επηρεάζει καθόλου και θα ήθελα να έχω το max ύψος που μπορώ να πάρω. Οπότε: Να συνεχίσω τη θεραπεία ή όχι? (τώρα που είναι νωρίς)

Γνώμεις/Απόψεις are welcome!

EDIT: Κάνω καθιστική ζωή και σπάνια συμμετέχω σε αθλήματα.

EDIT2: Έχω οζώδης ακμή με λίγες κύστες.

Τροποποιήθηκε από ZeroAction

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Παιδιά, δεν ξέρω αν μιλάτε γι'αυτές ακριβώς, αλλά για ουλές και συγκεκριμένα αυτά τα καφέ σημάδια που μένουν όταν γίνεται η επούλωση , η Skinoren cream είναι πολύ καλή. Βέβαια για πιο βαριές μορφές ακμής που αφήνουν σημάδια δεν ξέρω αν μπορεί να φέρει τα επιθυμητά αποτελέσματα ή αν οπωσδήποτε χρειάζεται χημικό peeling.

Επίσης υπάρχει το STIEFOTREX gel, το οποίο είναι ισοτρετινοινη. Αρκετά αποτελεσματικό χωρίς βέβαια όλες αυτές τις παρενέργειες του Roaccutan, αφού δεν είναι αγωγή από το στόμα...

Βέβαια ξηροδερμίες κλπ ισχύουν και εδώ...

Δεν ξέρω αν το συστήνουν και πολύ οι δερματολόγοι ή πάνε κατ'ευθείαν στο Roaccutan-μάλλον εξαρτάται από την ακμή που έχει ο εκάστοτε ασθενής-, πάντως νομίζω ότι σε συνδυασμό με το να φροντίζεις να διατηρείς την επιδερμίδα σου καθαρή και φυσικά να ΜΗΝ πειράζεις τα σπυράκια!!!!κάνει δουλειά!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση