Sign in to follow this  
Followers 0
drouidis_gr

ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ

63 δημοσιεύσεις σε αυτό το θέμα

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΣΥΧΝΑ ΤΟ ΣΙΤΕ Κ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΗΡΘΕ Η ΔΥΣΚΟΛΗ ΩΡΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΑΠΟΖΗΤΑΩ ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ ΜΙΑ Κ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΙΣΤΕ ΠΟΛΥ ΨΑΓΜΕΝΟΙ

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΓΙΑ ΙΑΤΡΟΔΙΚΑΣΤΙΚΗ(ΠΑΝΤΑ Μ ΑΡΕΣΕ) ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΜΙΣΘΟΥΣ(μια κ δεν εχουν εφημεριες),ΜΕ ΑΝΑΜΟΝΕΣ(ΛΙΓΑ ΤΑ ΜΕΡΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΘΟΛΟΓΟΑΝΑΤ) κ ακουσα οτι υπαγονται Κ ΣΤΟ ΥΠ. ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ(ΚΑΠΟΙΟΙ).

ΜΕΤΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΚΤΙΝΟΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗ( ΜΕ Ca ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΑΤΩΝΕΙΣ) ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΚΑΝΟΥΝ ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ,ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΧΡΗΜΑΤΙΚΕΣ Κ ΑΝΑΜΟΝΕΣ

ΤΕΛΟΣ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ emnuke ΙΑΤΡΙΚΗ(ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΛΟΓΩ ΜΕ ΑΚΤΙΝΕΣ) ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΕΚΕΙ ΞΕΡΩ.ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ Μ ΠΕΙΤΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ?ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΣΑΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΑ?

ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΑΝΑΜΟΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ(ΚΛΕΙΣΤΟ) SITE.Κ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ Κ ΤΟΣΟ ΝΑ ΙΔΙΩΤΕΥΣΩ ΜΕΤΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΣΥΧΝΑ ΤΟ ΣΙΤΕ Κ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΗΡΘΕ Η ΔΥΣΚΟΛΗ ΩΡΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΑΠΟΖΗΤΑΩ ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ ΜΙΑ Κ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΙΣΤΕ ΠΟΛΥ ΨΑΓΜΕΝΟΙ

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΓΙΑ ΙΑΤΡΟΔΙΚΑΣΤΙΚΗ(ΠΑΝΤΑ Μ ΑΡΕΣΕ) ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΜΙΣΘΟΥΣ(μια κ δεν εχουν εφημεριες),ΜΕ ΑΝΑΜΟΝΕΣ(ΛΙΓΑ ΤΑ ΜΕΡΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΘΟΛΟΓΟΑΝΑΤ) κ ακουσα οτι υπαγονται Κ ΣΤΟ ΥΠ. ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ(ΚΑΠΟΙΟΙ).

ΜΕΤΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΚΤΙΝΟΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗ( ΜΕ Ca ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΑΤΩΝΕΙΣ) ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΚΑΝΟΥΝ ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ,ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΧΡΗΜΑΤΙΚΕΣ Κ ΑΝΑΜΟΝΕΣ

ΤΕΛΟΣ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ emnuke ΙΑΤΡΙΚΗ(ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΛΟΓΩ ΜΕ ΑΚΤΙΝΕΣ) ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΕΚΕΙ ΞΕΡΩ.ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ Μ ΠΕΙΤΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ?ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΣΑΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΑ?

ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΑΝΑΜΟΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ(ΚΛΕΙΣΤΟ) SITE.Κ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ Κ ΤΟΣΟ ΝΑ ΙΔΙΩΤΕΥΣΩ ΜΕΤΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ

Ουτως ή αλλως δεν μπορεις να ιδιωτευσεις σε καμια απο τις παραπανω ειδικοτητες.

Απο ο,τι καταλαβαινω το βασικο σου κριτηριο ειναι τα χρηματα. Δες λοιπον τι ξεκιναει πιο γρηγορα

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αν δεν κάνω λάθος είναι και οι τρεις άγονες. Αυτό σημαίνει ότι δεν έχουν μεγάλη ζήτηση, ότι θα ξεκινήσεις εύκολα σχετικά, αλλά μετά το πέρας της ειδικότητας αν δεν έχεις κονέ θα δυσκολευτείς να δουλέψεις γιατί και στις τρεις πρέπει να βρεις θέση σε νοσοκομείο ή ιατροδικαστική υπηρεσία (άντε και σε κάποια μεγάλα ιδιωτικά Αθηνών-Θεσσαλονίκης, αλλά πόσοι πια να βολευτούν εκεί; ) Κι επειδή για να ρωτάς μάλλον δεν έχεις γνωριμίες....ξανασκέψου το.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Φίλε μου, σε καταλαβαίνω, η ευθύνη που επωμίζεται κάποιος ως θεράπων/κλινικός ιατρός (μαζί και οι αυξημένες ευθύνες του ρόλου του) λειτουργεί αγχωτικά και απωθεί πολλούς...

Πιστεύω τελικά πως ο ρόλος του έμμισθου υπαλλήλου ή του εμπειρογνώμονα, αν και δεν παρέχει το εχέγγυο υψηλών απολαβών, δίνει τη δυνατότητα μιας ήρεμης, αξιοπρεπούς και προγραμματισμένης ζωής...

ΒΟΗΘΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΣΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ.

Επιγραμματικά έχω να σου πω τα εξής:

Ιατροδικαστές: Εφημερίες όχι... Δυνητικά έχουν τρεις υπαγωγές: Τα υπουργεία υγείας, παιδείας και δικαιοσύνης. Η δυνατότητα ιδιώτευσης δεν είναι ανύπαρκτη... Επαγγελματικός ανταγωνισμός πρακτικά δεν υφίσταται. Έχεις παρακολουθήσει όμως εκ του σύνεγγυς αληθινή νεκροτομή; Αντέχεις τις εκσπλαγχνώσεις, τις κοπρανώδεις οσμές, την εξαντλητική ορθοστασία;

Ιατροπυρηνικοί: Εφημερίες χλιδής. Το ιδιωτικό εργαστήριο είναι ρίσκο που μπορεί (υπό προϋποθέσεις) να αποδειχθεί ιδιαίτερα συμφέρουσα επιλογή, πλην όμως συμβιβάζεσαι με την ιδέα των ιοντιζουσών ακτινοβολιών στην καθημερινότητά σου;

Ακτινοθεραπευτές: Ισχύουν περίπου τα ίδια με τους ιατροπυρηνικούς, είναι όμως σχεδόν αμιγώς νοσοκομειακοί με ό,τι αυτό συνεπάγεται...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ιδιωτικό εργαστήριο ο πυρηνικός και όχι στα πλαίσια μιας μεγάλης ιατρικής εταιρίας (βλ. Βιοιατρική κλπ); Δεν νομίζω...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Εγώ θα διάλεγα ιατροδικαστική. αναμονή μηδέν και περιστασιακά έχει και πάρε δώσε με την αστυνομία, είναι δηλαδή συναρπαστική ειδικότητα.

Πυρηνική sucks

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

:D μμμμμμμμμμμμμ απο ειδικοτητες αυτες η καλυτερη ειναι η ιατροδικαστικη. Τουλαχιστον δεν κινδυνευεις να σκοτωσεις τον ασθενη σου emcolgate.

Τη σκεφτομουν και εγω καποτε. Για τις αλλες με την ακτινοβολια μακρια emnuke

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΣΑΣ.

ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΝΑ ΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΑΜΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΑΣΘΕΝΗ ΓΙΑΤΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ.ΑΡΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ Κ ΤΑ ''ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΛΕΦΤΑ''.ΕΞΑΛΛΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΛΕΟΝ ΛΙΓΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΕΒΡΟΠΟΥΛΑ ΑΠΟ ΙΑΤΡΙΚΗ.ΑΝ ΘΕΛΩ ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ Κ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ.ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΑΘΟΣ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΤΟΥ DRTAKHS ΓΙΑ ΜΕΝΑ.Η ΙΣΩΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΔΙΑΤΥΠΩΣΑ ΚΑΤΙ ΚΑΛΑ!

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΘΕΣΑΤΕ ΕΧΕΤΕ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ Κ ΕΙΝΑΙ Κ ΔΙΚΟΙ ΜΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ Κ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΔΙΕΞΟΔΟ(ΣΧΕΤΙΚΑ) ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕ Κ Ο INVITRO ΓΝΩΣΤΟΙ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΝΕΚΡΟΤΟΜΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Κ ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΡΑΔΙΕΝΕΡΓΕΙΑ.ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΑΞΙΔΕΥΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΤΗΝ ΠΥΡΙΝΙΚΗ ΝΑ ΦΟΒΗΘΩ? :)

HARRY TUTTLE ΣΤΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΕΙΠΕΣ??? ΣΑΝ ΤΙ? ΣΕ ΤΕΕ?

ΔΑΙΜΩΝ ΤΥΠΟΓΡΑΦΕΙΟΥ ΤΙ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ Ε? ΠΥΡΗΝΙΚΗ :)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αν δε θέλεις να έχεις άμεση επαφή με τους ασθενείς, υπάρχουν και άλλες εργαστηριακές ειδικότητες που ίσως έχουν καλύτερη επαγγελματική προοπτική για το μέλλον. Σκέψου το καλά, μόνο εσύ αποφασίζεις... :)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ΤΟ ΞΕΡΩ ΕΛΕΕΙΝΕ!ΕΓΩ ΓΙΑ ΜΕΝΑ!

ΤΙ ΑΛΛΕΣ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ?ΕΓΩ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΣΟΒΑΡΑ ΓΙΑ ΙΑΤΡΟΔΙΚ ΑΛΛΑ ΜΕ ΦΡΕΝΑΡΕΙ ΤΟ ΑΚΑΤΑΣΤΑΤΟ ΩΡΑΡΙΟ.ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΤΗΝ ΖΩΗ(ΕΣΤΩ ΝΑ ΖΕΙΣ ΑΞΙΟΠΡΕΠΗ) Κ ΟΧΙ ΝΑ ΣΤΗΝ ΧΑΛΑΕΙ.Κ ΣΤΗΝ ΙΑΤΡΟΔΙΚ ΠΑΙΖΕΙ ΠΟΛΥ ΑΚΑΤΑΣΤΑΤΟ ΩΡΑΡΙΟ ΛΟΓΙΚΑ.ΓΙΑ ΠΕΣ ΜΟΥ.ΤΙ ΑΛΛΕΣ?

ΕΙΕΙΧΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟ ΓΙΑ ΙΔΙΩΤΕΥΣΗ(ΠΑΝΙΚΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ).Κ ΣΑΝ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΕΧΩ ΤΗΝ ΠΑΘΟΛΟΓΟΑΝΑΤΟΜΙΑ.Κ ΓΕΝΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΕΚΕΙ.Κ ΕΞΩ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΛΑ!Η' ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ?

ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ Κ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛ ΚΑΠΟΤΕ ΑΛΛΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΑΝΙΚΟΣ ΕΞΩ.Κ ΚΑΠΩΣ ΚΑΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΘΟΛΟΓΟΑΝΑΤΟΜΙΑ.ΣΤΕΚΕΣΑΙ ΚΑΛΑ ΑΚΟΜΑ Κ ΣΑΝ ΙΔΙΩΤΗΣ.ΜΑΛΛΟΝ.ΙΣΩΣ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ!

ΕΧΩ ΣΚΑΣΕΙ.ΜΟΥ ΤΗΝ :angry: ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΜΕ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ ΑΛΛΑ ΕΠΙΒΑΛΟΝΤΑΙ ΛΟΓΩ ΕΠΟΧΗΣ!!!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Κυρίως την Μικροβιολογία είχα στο μυαλό μου, αλλα αφού δε σου κάνει... Υπάρχει ακόμα και η αιματολογία και η κυτταρολογία... Τώρα για το ποια θα έχει περισσότερη δουλειά στο μέλλον, κανείς δεν μπορεί να ξέρει για τίποτα σίγουρα. Με τα τωρινά δεδομένα δε βλέπω καλές προοπτικές για καμία εργαστηριακή, όχι οτι για τις οι υπόλοιπες κυρίως για τις χειρουργικές είναι απαραίτητα καλύτερα.

1. ΑΓΓΕΙΟΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ

2. ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΑ

3. ΑΚΤΙΝΟΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΗ

4. ΑΚΤΙΝΟΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗ ΟΓΚΟΛΟΓΙΑ

5. ΑΛΛΕΡΓΙΟΛΟΓΙΑ

6. ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΙΑ

7. ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΟΛΟΓΙΑ

8. ΓΕΝΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ

9. ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΙΑ - ΑΦΡΟΔΙΣΙΟΛΟΓΙΑ

10. ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΙΑ

11. ΙΑΤΡΙΚΗ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

12. ΙΑΤΡΟΔΙΚΑΣΤΙΚΗ

13. ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΑ

14. ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ

15. ΚΥΤΤΑΡΟΛΟΓΙΑ

16. ΜΑΙΕΥΤΙΚΗ-ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΑ

17. ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΑ (ΙΑΤΡΙΚΗ ΒΙΟΠΑΘΟΛΟΓΙΑ)

18. ΝΕΥΡΟΛΟΓΙΑ

19. ΝΕΥΡΟΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ 20. ΝΕΦΡΟΛΟΓΙΑ

21. ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΗ

22. ΟΥΡΟΛΟΓΙΑ

23. ΟΦΘΑΛΜΟΛΟΓΙΑ

24. ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ

25. ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΗ ΑΝΑΤΟΜΙΚΗ

26. ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΗ ΟΓΚΟΛΟΓΙΑ

27. ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗ

28. ΠΑΙΔΟΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗ

29. ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ

30. ΠΝΕΥΜΟΝΟΛΟΓΙΑ - ΦΥΜΑΤΙΟΛΟΓΙΑ

31. ΠΥΡΗΝΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ

32. ΡΕΥΜΑΤΟΛΟΓΙΑ

33. ΦΥΣΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ ΚΑΙ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

34. ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ

35. ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΘΩΡΑΚΟΣ

36. ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΠΑΙΔΩΝ

37. ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗ

38. ΩΤΟΡΙΝΟΛΑΡΥΓΓΟΛΟΓΙΑ

Εδώ είναι όλες. Δεν ξέρω ποια μπορεί να σου αρέσει. Καλή φώτιση... :)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Τι εννοείς μάτια μου ότι "είναι καλά εκεί έξω για Παθολογοανατομία" ; Εδώ γελάνε ρε παιδιά! Αγόρι μου, οι ιδιώτες Παθ/αν ψωμολυσσάνε, γι'αυτό ελάχιστοι ανοίγουν δικό τους "μαγαζί" και οι περισσότεροι πάνε "υπάλληλοι" στα μεγάλα ιδιωτικά κέντρα. Διότι για νοσοκομείο ούτε γι' αστείο, πρέπει να περιμένεις να πάρει σύνταξη κάποιος για να ανοίξει μία θέση (που θα τη διεκδικήσουν 50).

Η πρότασή μου είναι η εξής: Μια και είσαι κοντά στο πτυχίο και λογικά όπου να 'ναι ξεμπερδεύεις με τα μαθήματα, πάρε σβάρνα τα νοσοκομεία όπου έκανες τις κλινικές, πήγαινε σε όλα τα εργαστηριακά τμήματα και μίλα με τα παιδιά εκεί, πάρε όσο καλύτερες πληροφορίες μπορείς, βάλτα κάτω και σκέψου τι θέλεις ακριβώς: καλό ωράριο, προσωπική ζωή, λεφτά (εδώ ξαναγελάνε), που θα ζήσεις (έχει τεράστια διαφορά η Αθήνα-Θεσσαλονίκη και η επαρχία όπως καταλαβαίνεις) και γενικά μέτρησέ τα όλα πριν αποφασίσεις. Και μην βιάζεσαι, έτσι κι αλλιώς οι εργαστηριακές ειδικότητες έχουν πολύ μικρότερη αναμονή από τις κλινικές.

ΥΓ: ξέρω κάποιον Παθ/αν με "μαγαζί" σε κεντρικό σημείο της Αθήνας. Οποτε πάω εκεί πίνουμε μπύρες, παίζουμε ναρκαλιευτή και βαράμε μύγες για να περνάει η ώρα... :)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ΠΗΓΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΣΤΗΝ ΙΑΤΡΟΔΙΚΑΣΤ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΑΧΑΙΑΣ.ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΑΣ ΑΛΛΟ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ.2 ΝΕΑΡΟΙ ΙΑΤΡΟΔΙΚΑΣΤΕΣ.ΤΡΕΧΟΥΝ ΟΛΟΙ ΜΕΡΑ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΙΚΗΣ ΠΤΩΣΗΣ.ΠΑΝΤΟΥ.ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ,ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ,ΦΥΛΑΚΕΣ,ΤΣΙΓΓΑΝΟΥΣ Κ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΧΑΙΑ.ΣΕ 5-6 ΝΟΜΟΥΣ(Κ 7 ΝΗΣΑ).ΜΕ ΠΑΓΙΟ ΜΙΣΘΟ.Κ ΠΑΙΡΝΟΥΝ 600 ΤΟ ΜΗΝΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΓΙΑ ΕΞΟΔΑ.ΟΛΑ ΤΑ ΕΞΟΔΑ.ΒΕΝΖΙΝΕΣ,ΠΛΟΙΑ,ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ.Κ ΥΠΟΔΟΜΕΣ 0.ΧΟΡΟΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ.......... ΑΣΤΑ...........

ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΕΙΧΕ.ΒΡΗΚΑ ΤΙ ΔΕ ΘΑ ΚΑΝΩ emcolgate

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μου φαίνεσαι πολύ λεπτεπίλεπτο πλάσμα εσύ όμως. Φοβάμαι πως έχεις να φας πολλή απογοήτευση στη συνέχεια...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
ΠΗΓΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΣΤΗΝ ΙΑΤΡΟΔΙΚΑΣΤ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΑΧΑΙΑΣ.ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΑΣ ΑΛΛΟ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ.2 ΝΕΑΡΟΙ ΙΑΤΡΟΔΙΚΑΣΤΕΣ.ΤΡΕΧΟΥΝ ΟΛΟΙ ΜΕΡΑ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΙΚΗΣ ΠΤΩΣΗΣ.ΠΑΝΤΟΥ.ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ,ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ,ΦΥΛΑΚΕΣ,ΤΣΙΓΓΑΝΟΥΣ Κ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΧΑΙΑ.ΣΕ 5-6 ΝΟΜΟΥΣ(Κ 7 ΝΗΣΑ).ΜΕ ΠΑΓΙΟ ΜΙΣΘΟ.Κ ΠΑΙΡΝΟΥΝ 600 ΤΟ ΜΗΝΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΓΙΑ ΕΞΟΔΑ.ΟΛΑ ΤΑ ΕΞΟΔΑ.ΒΕΝΖΙΝΕΣ,ΠΛΟΙΑ,ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ.Κ ΥΠΟΔΟΜΕΣ 0.ΧΟΡΟΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ.......... ΑΣΤΑ...........

Μην κρίνεις από μία και μόον περίπτωση. εγώ ξέρω ειδικευόμενους ιατροδικαστικής που ξύνονται.

εξαρτάται από το που θα πέσεις

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Κατά κάποιον τρόπο σε είχα προετοιμάσει. Όπως λες, είναι άλλο να τα ακούς και άλλο να τα βλέπεις ιδίοις όμμασι...Ο ιατροδικαστής έχει πολλαπλές ιδιαιτερότητες, για να απολαύσεις τα θετικά του πρέπει να υπαναχωρήσεις σε αρκετά δηλ. να πας αποφασισμένος... Γνωρίζω άτομο που ξεκίνησε και στην πορεία εγκατέλειψε. Ψάξε άλλες εργαστηριακές με ηπιότερες συνθήκες εργασίας, υπάρχουν, εσύ αποφασίζεις...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

σου προτεινω την ακτινολογια

αλλα ριξε και μια ματια στο θεμα "βιοπαθολογια"

ξαναπηγαινε στο ριο και ρωτα εκει

και μαλιστα η αναμονη της ειναι συμπαθητικη

καπου στο 11 βοσκει

αλλα διαλεξε με τα σωστα κριτηρια

οσα ακουσα ως τωρα,δεν μου αρεσουν και πολυ

υποκειμενικο βεβαια

αλλα ειναι χαζο να ψαχνεις μια ειδικοτητα

με λιγο τρεξιμο

καλα λεφτα

καλη αποκατασταση

ωρες γραφειου απασχοληση

σιγουρη πελατεια

απλετο ελευθερο χρονο

κτλ κτλ

αυτα πεθαναααααν

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

φιλε μου vamos δεν ψαχνω ακριβως τετοιο συνδιασμο.Για να σου πω περιπου τι ψαχνω θα σου πω ενα: μικροβιολογια.Αν ειχε νορμαλ αναμονη εκει θα μουν.ειναι ειδικοτητα που αν δεν μπεισ μετα στο δημοσιο καπωσ την παλευεισ εξω.κ παιρνεισ τα λεφτα σου ανευ ανχους.σκεψου εφημερια μικροβιολ κ ακτινολογου σε σχεση με παθολ η χειρουργ.τρεχουν τρεχουν τρεχουν για τι???το οικονομικο εχει μικρη διαφορα κ μονο μετα τα 45-50 εχει διαφορα(λογω δωρων).οι αλλοι καθονται χαλαροι ηρεμοι.γιατι να μου βγαινει ο πατος καθε μερα?για 100-200 εβροπουλα τον μηνα διαφορα σαν ειδικευομενοσ κ αν κατσει η φαση μετα τα 50 για πολλα?Οχι.δεν ειμαι κατα της πολλης δουλειας.ειμαι κατα του να τρεχεισ σαν μαλ@κασ κ να δουλευεισ σαν σκυλι χωρις να υπαρχει ιδιαιτερος λογος.αφου μπορω κ αλλιως γιατι να μην το κανω?αλλα δυσκολευομαι γιατι τετοιες ειδικοτ οπως μικρο κ ακτινα ειναι αστα να παν.κ δεν ειμαι 25-26χρ

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μην ξεχνάς φίλε δρουίδη, πως η πυρηνική έχει και ένα χρονάκι παθολογία (για τους άκτινο δεν γνωρίζω, ψάξε το), το οποίο για παράδειγμα στον Άγιο Σάββα θα το κάνεις σε ογκολογικό τμήμα (μιλάμε για πολύ τρέξιμο....)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

αληθεια,ποσο εισαι ?

παντως , ψαξε αυτες τις 2

εγω αυτες προτεινω και σε γνωστους μου

καλυτερη θεωρω βεβαια την ακτινολογια

και ειναι καπου στο 12 τωρα σε αθηνα-θεσσαλονικη

αλλα κοιτα να την κανεις σε πανεπιστημιακο νοσοκομειο

για πολλους λογους συμφερει

και οπωσδηποτε

αφου σκεφτεσαι και να ιδιωτευσεις

σε νοσοκομειο κοντα στο μερος που θα ζησεις

ειναι και οι 2

ειδικοτητες με ενιαια τοποθετηση

Τροποποιήθηκε από vamos

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

αγαπητε μου ειμαι 31.αρα...........καταλαβαινεις.οποιαδηποτε ειδικοτητα με μεγαλη αναμονη ειναι.........απαγορευτικη.πρεπει να ζησουμε κ λιγο.κ δεν σκεφτομαι να ιδιοτευσω.βεβαια το τι θεσ απο το τι θα κανεις διαφερει την σημερον ημερα.ευχαριστω για την συμβουλη παντως.η επιλογη ειναι δυσκολη.ιδιως αν εχεισ κ αλλα στο κεφαλι σου που δεν τα εχει ενας τελοιοφοιτος 25χρ.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Είσαι 31, δεν σκέφτεσαι να ιδιωτεύσεις, δεν θέλεις να τρέχεις πολύ, θέλεις όμως κάποια λεφτά, αλλά και σταθερό ωράριο, αλλά και μικρή αναμονή και δεν έχεις βύσμα για να μπεις στο δημόσιο. Μάλιστα.

Είναι καλά εκεί στο τρίτο ροζ συννεφάκι; Μήπως κάνει κρύο εκεί πάνω; Εχει ωραία θέα;

:withstupid:

ΥΓ: μόνο η Γενική ιατρική ίσως σε έσωζε λιγάκι εσένα....ή μήπως δεν σου αρέσει η ζωή στην επαρχία, ε;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αγαπητέ μου φίλε....μάλλον δεν σου τά'πανε καλά τα πράγματα!!!....Πήγες λές στην Ιατροδικαστική Υπηρεσία της Αχαίας(Απο εκεί είσαι;).<BR>Πρώτον,το Πανεπ.της Πάτρας ΔΕΝ δίνει ειδικότητα Ιατροδικαστικής!Οι φοιτητές της Ιατρικής Σχολής της Πάτρας είχαν πάρα πολλά χρόνια να δουν καθηγητή Ιατροδικαστικής στη Σχολή τους!Δεν γνωρίζω άν έχει πάει κάποιος τώρα πρόσφατα.Θεώρησε αυτονόητο,ότι το μάθημα της Ιατροδικαστικής τόσα χρόνια το έκανε κάποιος απο την έδρα της Ανατομίας,και βέβαια ήταν της πλάκας!!!Το πέρναγες Αέρα!!!Καμία σχέση με την Ιατροδικαστική της Αθήνας(Κουτσελίνης-Σπηλιωτοπούλου γάρ...)<BR>Λοιπόν, ειδικότητα δίνουν μόνο η Αθήνα και η Θεσσαλονίκη στα σίγουρα και ίσως και η Κρήτη.<BR>Αν μπείς στην Ιατροδικαστική Υπηρεσία κάποιου Νομού,έκανες την τύχη σου!!!Είσαι και πληρώνεσαι σαν Ιατρός και είσαι υπάλληλος του Υπουρ.Δικαιοσύνης.Ξέρεις τί πάει να πεί αυτό;Ξεκινάς με το βαθμό του Ανακριτή(ανακρίνεις το πτώμα...δεν είναι πλάκα!) και ανεβαίνεις με τα χρόνια βαθμούς και χρήμα!<BR>Αυτό,τα λαμόγια οι Ιατροδικαστές βέβαια δεν το λένε ποτέ και πουθενά!!!Και μεταξύ μας χαζοί είναι;Υπολόγισε στο περίπου οτι ο πρώτος μισθός ειναι περίπου στα 2000+ euros.(Καλός Μαγνήτης!)<BR>Πρόβλημα υπάρχει στο διορισμό.Δεν διορίζονται συχνά(πρίν 4 περιπου χρόνια πήραν τους τελευταίους και πρέπει να ήταν περίπου 10 στον αριθμό).Στον παράγοντα Χρήμα και Μούρης(ναι είναι καβαλημένα καλάμια,λές και κάνουν τίποτα σπουδαίο!),πάτησαν πάρα πολλοί και σήμερα η αναμονή για Ιατοδικαστική είναι σχεδόν απαγοτευτική(Κάποτε δεν είχε καθόλου αναμονή,είχε μάλιστα και αναστολή Αγροτικού!Πρώτα Ιατροδικαστική και μετα Αγροτικό).<BR>Αμα πας να ρωτήσεις θα στα πούν όλα μαύρα!Αλλά αν ρωτήσεις τους ειδικευόμενους εσείς γιατί πηγατε Ιατροδικαστική;Ολοι θα πουν την ίδια καραμέλα,''άσεμε εμένα!''<BR>ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΣΧΟΛΙΟ:<BR>Την Θεωρώ ειδικότητα ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗΣ ΕΥΘΥΝΗΣ!!!<BR>Δεν είναι τυχαίο οτι οι περισσότεροι Ιατροδικαστές της χώρας μας, αλλά και οι Ειδικευόμενοι της Ιατροδικαστικής είναι οι πιό πολλοί με πτυχία του ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ με ότι συνεπάγεται αυτό...(και τους προκαλώ όποιος θέλει ας με διαψεύσει)...<BR>Αλλό να έχεις ''ζωντανό'' ασθενή και να φοβάσαι μήν τον ''στείλεις αδιάβαστο'' με τις εκ εξωτερικού γνώσεις σου στην Ιατρική Επιστήμη και άλλο ο ''ασθενής'' σου νά'ναι πεθαμένος!Οπως και να'χει δεν είναι το ίδιο πράγμα.Και μην πεί κάποιος οτι έχει και την διερεύνηση του εγκλήματος(το μόνο καλό που έχει αυτή η ειδικότητα,αλλά είναι μόνο αυτό!)<BR>Ακόμα,μιλάμε για μία ειδικότητα με 1 χρόνο Παθ.Ανατομία και 2 χρόνια Ιατροδικαστική(3χρόνια Ειδικότητα δηλαδή)...καμία σχέση με τις άλλες τις ''ζωντανές'' Ειδικότητες με 5 και 6 χρόνια ειδίκευσης.<BR>Ολα αυτά δίνουν απάντηση και στο γιατι απο τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι ελάχιστοι αυτοί που πάνε Ιατροδικαστική.Σου λέει ο εδώ φοιτήσας, έφαγα τόσα χρόνια στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο,έφτυσα αίμα για να το τελειώσω και τώρα θα πάω να κάνω μία ειδικοτητα περιορισμένης ευθύνης;Ασε καλύτερα!!!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

συμφωνω μαζι σου αγαπητε μου.ολα αυτα που λεσ ομωσ ειναι κατα αυτου που πηγα κ βρηκα κ οχι κατα εμου.δεν τον ρωτησα που τελειωσε αλλα εδειχνε να τα λεει αληθινα.αλλα ξαναλεω πως συμφωνω μαζι σου.οσο για τον μισθο τουσ μονοσ του μου ειπε οτι ειναι πλεον 2200 αλλα αποαυτα τα 600 ειναι για τα εξοδα που κανουν.οσο για την πατρα ναι δεν εχουν κανεναν να τουσ κανει ακομα κ τωρα αλλα δεν νομιζω να χεις καμια σχεση με την δουλεια αυτου ή με τα δικα μου θελω.εγω πηγα στην πιο κοντινη μου ιατροδικ υπηρεσια να ρωτησω κ να δω τι παιζει.καμια σχεση με το πανεπιστημιο.οσο για τισ θεσεισ ειχαν βγει 10 πριν απο 3 χρονια κ πριν απο 15 μερεσ 6 θεσεις.

in vitro εσι ποσο χρ.εισαι?

εσι=εσυ

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Είμαι λίγο μεγαλύτερή σου, αλλά εδώ και χρόνια έχω προσγειωθεί. Εσένα σε φοβάμαι μήπως προσγειωθείς πολύ απότομα. Πες μας τουλάχιστον αν έχεις σκοπό να δουλέψεις Πάτρα ή επαρχία για να βοηθήσουμε λίγο. Με εντυπωσιάζει η βεβαιότητα και η αισιοδοξία σου ότι θα βρεις θέση στο δημόσιο (δεν σου έχει πει κανείς ότι χωρίς βύσμα.....δεν; ) . Πάω στοίχημα ότι ούτε φαντάρος θα έχεις πάει...

ΥΓ: προς όποιον είπε παραπάνω για Κρήτη: Ναι, δίνει ιατροδικαστική η Κρήτη.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση