Jump to content
Sign in to follow this  
ΑΕΛ1964

ΣΚΑΝΔΑΛΟ ΜΕ ΠΛΑΣΤΑ ΠΤΥΧΙΑ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

Recommended Posts

Στο δικά μου αντίγραφα πάντως - προελεύσεως επίσης ΑΠΘ - επτά χρόνια μετά βρήκα καινούργια ημερομηνία πτυχίου. Λέτε να μου δώσανε από την σκάρτη παρτίδα ; Θα τους σκίσω embomb

Τροποποιήθηκε από kokni

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αθήνα

Οι εισαγγελικές Αρχές της Θεσσαλονίκης έχουν βάλει στο μικροσκόπιο τις καταστάσεις και τις βαθμολογίες όλων των φοιτητών που πήραν πτυχίο Ιατρικής από το ΑΠΘ από το 1992 έως σήμερα, μπροστά σε υπόνοιες ότι τουλάχιστον 160 άτομα πήραν πτυχίο χωρίς να φοιτήσουν ή να ολοκληρώσουν τις σπουδές.

Σύμφωνα με πληροφορίες του Έθνους της Τετάρτης, από τη μέχρι τώρα έρευνα έχει διαπιστωθεί ότι λείπουν από τα αρχεία της Σχολής 160 Αριθμοί Μητρώου φοιτητών.

Επίσης, έχουν εντοπιστεί ατασθαλίες και αναντιστοιχίες με τα αρχεία της Σχολής από την αντιπαραβολή των βαθμολογιών. Την έρευνα έχουν αναλάβει μέλη ειδικής επιτροπής καθηγητών που συστάθηκε επ' αυτού.

Αρχικά η έρευνα ξεκίνησε από τον πρώην πρύτανη Γ.Αντωνόπουλο όταν διαπιστώθηκε πως τρεις φοιτητές έλαβαν πτυχία Ιατρικής χωρίς να έχουν ολοκληρώσει τις σπουδές τους. Ήδη έχουν περαπεμφθεί στη Δικαιοσύνη και έχουν καταδικαστεί πρωτόδικα.

news.in.gr

ε ρε γλέντια!!!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Πάντως για να καταθέσω και εγώ την προσωπική μου εμπειρία δεν είναι απαραίτητο πάντα ένα πτυχίο που δόθηκε παράτυπα να υποκρύπτει σύνθετες διαδικασίες δόλου ή σκοπιμότητας.Είμαι απόφοιτος του ΑΠΘ και κατά την ημέρα κατάθεσης των βιβλιαρίων σπουδών ο μπροστινός στην ουρά για κλάσματα δευτερολέπτου θα έπαιρνε πτυχίο χρωστώντας παιδιατρική.Το αστείο είναι ότι ενώ ο υπάλληλος που έλεγχε τα στοιχεία του κάθε φοιτητή στον Η/Υ το κατάλαβε προσπαθούσε να πείσει τον άλλο υπάλληλο ότι κάπου θα είχε κάνει κάποιο λάθος ο ίδιος κατά το πέρασμα των βαθμών και πως θα ήταν καλό για να μην κουράζονται οι ίδιοι,ο φοιτητής και να μην καθυστερουν την ουρά να το παραβλέψουν και να συνεχίσουν.Ευτυχώς ο 2ος υπάλληλος επέμενε να βρουν το γραπτό του και αυτό που επακολούθησε όταν κατέβηκε και ο πρόεδρος της σχολής και διαπιστώθηκε ότι ο φοιτητής προσπαθούσε να τους κοροιδέψει ήταν απλώς το κάτι άλλο...ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ... emconfused

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

έλα ρε γίνονται ελλαδα τέτοια πράματα?

στην χώρα των καλύτερων ιατρών του κόσμου ?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ενα μαθημα,οπως η παιδιατρικη που παραθετεις παραπανω, παει κι ερχεται...

Αντιστοιχα μια φοιτητρια ειχε περασει τα μαθηματα ολων των ετων πλην ενος{...}του τεταρτου,ενω ο γραμματεας της εξηγουσε το παραπανω γεγονος,αυτη του εκανε τα γλυκα ματια με σκοπο να ορκιστει μαζι μας...

Μηπως ειχαν μια εσωτερικη πληροφορηση ολοι αυτοι, που δεν κατειχε η μαζα?

Δεν μπορει να προκειται περι συμπτωσεων emermm

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Πάντως για να καταθέσω και εγώ την προσωπική μου εμπειρία δεν είναι απαραίτητο πάντα ένα πτυχίο που δόθηκε παράτυπα να υποκρύπτει σύνθετες διαδικασίες δόλου ή σκοπιμότητας.Είμαι απόφοιτος του ΑΠΘ και κατά την ημέρα κατάθεσης των βιβλιαρίων σπουδών ο μπροστινός στην ουρά για κλάσματα δευτερολέπτου θα έπαιρνε πτυχίο χρωστώντας παιδιατρική.Το αστείο είναι ότι ενώ ο υπάλληλος που έλεγχε τα στοιχεία του κάθε φοιτητή στον Η/Υ το κατάλαβε προσπαθούσε να πείσει τον άλλο υπάλληλο ότι κάπου θα είχε κάνει κάποιο λάθος ο ίδιος κατά το πέρασμα των βαθμών και πως θα ήταν καλό για να μην κουράζονται οι ίδιοι,ο φοιτητής και να μην καθυστερουν την ουρά να το παραβλέψουν και να συνεχίσουν.Ευτυχώς ο 2ος υπάλληλος επέμενε να βρουν το γραπτό του και αυτό που επακολούθησε όταν κατέβηκε και ο πρόεδρος της σχολής και διαπιστώθηκε ότι ο φοιτητής προσπαθούσε να τους κοροιδέψει ήταν απλώς το κάτι άλλο...ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ... emconfused

χα, νομίζω ξέρω για ποιον λες! ημασταν μαζί στις κλινικές, εκτός αν πρόκειται για σύμπτωση , αλλά χλωμό να έχει γίνει δυο φορές το ίδιο με παιδιατρική.Κατά τα άλλα ήταν καλό παιδάκι πάντως............(!!!!) δε ξέρω πως το έκανε αυτό και πήρε τέτοιο ρίσκο........τεσπα.....

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Στο ΑΠΘ γίνονται αίσχη! Που να δείτε με μεταγραφές κ τους φοιτηταράδες που πλακώνουν στο 3ο έτος από εξωτερικό! Καλά αναλυτική βαθμολογία με το πτυχίο δεν παίρνουν? Εφευρίσκουν κ βαθμούς?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

παντως το μονο πραγμα για το οποιο δε παραπονιεται η θεσσαλονικη σε σχεση με την αθηνα,πρεπει ναναι

οι μεταγραφες εξωτερικου..εκει διοργανωνονται οι εξετασεις?γιατι?επειδη ειναι πιο κοντα στα βαλκανια? emcolgate

παντως οφειλω να συγχαρω τη κριτικη επιτροπη του σοου,οταν φοιτητης εκ μεταγραφης δε γνωριζει οντας στο 5 ετος οτι

ο διαβητης δεν αποτελει μεταδοτικη ασθενεια ..(μη γελασει κανεις,ειναι πραγματικο περιστατικο..)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
παντως το μονο πραγμα για το οποιο δε παραπονιεται η θεσσαλονικη σε σχεση με την αθηνα,πρεπει ναναι

οι μεταγραφες εξωτερικου..εκει διοργανωνονται οι εξετασεις?γιατι?επειδη ειναι πιο κοντα στα βαλκανια? emcolgate

παντως οφειλω να συγχαρω τη κριτικη επιτροπη του σοου,οταν φοιτητης εκ μεταγραφης δε γνωριζει οντας στο 5 ετος οτι

ο διαβητης δεν αποτελει μεταδοτικη ασθενεια ..(μη γελασει κανεις,ειναι πραγματικο περιστατικο..)

Δεν γελαει κανεις μην αγχεσαι.Κριμα που περνει η μπαλα και πολλους αλλους διοτι εχω συναντησει και παιδια απο ανατολικο μπλοκ που φυσουσανε .....Τι να κανεις , επρεπε να εχουν πτυχιο τα παιδια ...του ΑΠΘ βεβαιως βεβαιως μην χαλαμε και το ιματζ του μπαμπα που με τα φραγκα αλωνιζε στα βαλκανια .Τελικα ολα ειναι σχετικα σε τουτη τη ζωη...

ΤΑ ΓΚΑΖΑΚΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΚΑΦΕ///ΚΑΤΩ Η ΧΟΥΝΤΑ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ..ΠΑΝΩ Η ΦΟΥΝΤΑ :anavwfwties: :anavwfwties: :anavwfwties: Πλακα κανω...μονο αυτο μας εμεινε .Αντε 2 μερες μεινανε συμφωνα με τις εγκυροτατες πληροφοριες του φορουμ :anavwfwties: :anavwfwties: :anavwfwties: :anavwfwties:

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Hμερομηνία : 22-06-07

Καταδίκη αποφοίτων της Ιατρικής γιατί «αλλοίωσαν» τους βαθμούς

Ποινή φυλάκισης 12 μηνών, με αναστολή, επέβαλε το Τριμελές Εφετείο Θεσσαλονίκης σε δυο αποφοίτους της Ιατρικής Σχολής του ΑΠΘ, οι οποίοι, κατηγορούνται ότι πήραν πτυχία, «αλλοιώνοντας» βαθμολογίες σε σειρά μαθημάτων.

Οι δυο κατηγορούμενοι που κάθισαν στο εδώλιο για τα αδικήματα της πλαστογραφίας και της υφαρπαγής ψευδούς βεβαίωσης, εισήλθαν το 1992 στο Ίδρυμα ως αθλητές και αποφοίτησαν κατά περίπτωση το Φεβρουάριο του 2000 και το Δεκέμβριο του 2001. Έπειτα από καταγγελία που έγινε το 2003, έγιναν έρευνες στο Τμήμα της Ιατρικής, κι όπως διαπιστώθηκε οι δυο απόφοιτοι περνούσαν μαθήματα, χωρίς προσέρχονται στην εξέταση αυτών. Σε άλλες δε περιπτώσεις διαπιστώθηκε ότι έπαιρναν βαθμούς προβιβασμού σε μαθήματα όπου είχαν «κοπεί».

Οι δυο κατηγορούμενοι - εκ των οποίων μόνο ο ένας παρέστη στο δικαστήριο, ενώ ο άλλος εκπροσωπήθηκε δια πληρεξούσιου δικηγόρου - αρνήθηκαν τις κατηγορίες. Και το πρωτόδικο δικαστήριο τους είχε επιβάλλει την ίδια ποινή.

www.kathimerini.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ - ΜΠΕ

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Δλδ πώς γινόταν η κομπίνα? Είχαν άνθρωπο στη μηχανογράφηση? Οι βαθμοί στέλνονται από την έδρα κατευθείαν στη γραμματεία. Πώς κατάφεραν και τους αλλοίωσαν?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

κοιταξε να δεις:

να αλλαξει ο βαθμός χωρις να βάλει το χεράκι του κάποιος από τη γραμματεία ειναι καπως δυσκολο...

εκεινη την εποχή η ιατρικη του απθ ήταν λιγο διατρητη σε κατι τετοια, δεν υπηρχε πληρης μηχανογραφηση, οι υπαλληλοι που περνουσαν βαθμους δεν ειχαν κωδικους καταχώρησης με αποτελεσμα και να βρισκόταν λάθος να μην μπορουσε να αποδωθεί καπου

σε καποια φάση πηραν φωτια και κατι αποθήκες στη γραμματεια που ειχαν αποτελέσματα παρελθόντων...οπότε καταλαβαινετε...βραχυκύκλωμα....

μιλαμε για μια σχολη που έμπαιναν 240-250 καθε ετος+ 100 απο ΣΑΣΣ οταν μπηκα εγω= 340-350 και φταναμε στο 6ο ετος να ειμαστε 750-800 μετα από κατατακτήριες, μεταγραφες εσωτερικού(οικονομικα, κοινωνικα κριτήρια, πολυτεκνοι, πανεπιστημιακοί), εξωτερικου, αθλητες, κυπριους, ατομα με ειδικές αναγκες και ασθενειες και πάει λεγοντας...

καπου στο 2003-2004 που εγινε πλήρης μηχανογραφηση βρεθήκαν 250 ατομα που δεν ήξερε η γραμματεια σε ποιο έτος ανήκουν...

τα γεγονότα πολλα...και οι φήμες ακόμη περισσοτερες... (ισως καποιοι παλιότεροι απο μένα που είχαν άμεση επαφή να ξετυλίξουν καμια ιστορια, όπως αυτή της διαγραφής γιου καθηγητη απο τη σχολη όταν βρέθηκαν πλαστα δικαιολογητικά μεταγραφής και να μας πουν για τις αποφοιτήσεις με αριστα γόνων καθηγητάδων, κτλ...)

Τροποποιήθηκε από tsatsos

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Δλδ εσύ κάνεις πως δεν ξέρεις tsatse???Πάντως μιλώντας για αποφοιτήσεις με άριστα γόνων καθηγητών και ζητώντας την γνώμη παλιότερων έχω την εντύπωση πως φωτογραφίζεις την κόρη πασίγνωστου πρώην καθηγητή παθολογίας...Ή μήπως κάνω λάθος...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

"Δλδ εσύ κάνεις πως δεν ξέρεις tsatse???Πάντως μιλώντας για αποφοιτήσεις με άριστα γόνων καθηγητών και ζητώντας την γνώμη παλιότερων έχω την εντύπωση πως φωτογραφίζεις την κόρη πασίγνωστου πρώην καθηγητή παθολογίας...Ή μήπως κάνω λάθος..."

Η οποία τώρα κάνει την ειδικότητα της Ογκολογίας στο Παίδων Αγία Σοφία...

Πολλοί απόφοιτοι του ΑΠΘ θυμούνται τα μαργαριτάρια που πέταγε στις εξετάσεις στο πανεπιστήμιο..

Αλλά βέβαια ορκίστηκε πρωτεύσασα!!

Όπως συχνά συμβαίνει σε αυτή τη χώρα..

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ποιάνού κόρη? Του αντώνη του τούρκου? ;-)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Πες τα ρε παλαιολόγε.Μάλιστα είναι ξεκαρδιστική και η ιστορία σχετικά με το πως στο τελευταίο της μάθημα κατάφερε όχι μόνο να πάρει 10 αλλά να εισηγηθεί ο νο2 της σχολής να πάρει 7 ουτως ώστε να τον περάσει στον βαθμό πτυχίου...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

nok ανάποδα τα είπες. Από 7 ήθελε να της βάλει 10 για να περάσει τον πρώτο, σωστά?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
nok ανάποδα τα είπες. Από 7 ήθελε να της βάλει 10 για να περάσει τον πρώτο, σωστά?

Μάλλον εννοεί να πάρει η κοπέλα 10 και να βάλουν σε αυτόν 7 (όχι παραπάνω) για να τον περάσει.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

σωστά! Ρε κοίτα κάτι πράγματα. Αυτά συνέβαιναν στο λύκειο ρε γμτ. Θυμάμαι τον καθηγητή μιας συμμαθήτριας μου, ο οποίος με πολεμούσε προκειμένου να πάει το απουσιολογιο στην κόρη του!Με κόπο τα κατάφερνε, αλλά το θέμα το έγραψα στα @@

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

πάρε κι εσύ ένα πτυχίο ιατρικής από το Α.Π.Θ μπορείς

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Fotismd γιατί ρίχνεις λάδι στη φωτιά? Νομίζεις ότι προάγεις το διάλογο έτσι? Τέσπα, βαριέμαι να απαντήσω.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

To γεγονός που περιγράφουμε Φώτη δεν νομίζω(και εύχομαι να το καταλαβαίνεις αυτό...) να μειώνει την αξία των δικών μας πτυχίων που με τόσο κόπο,δουλειά και άγχος καταφέραμε να πάρουμε.Άλλωστε λίγοι είναι αυτοί που είναι γόνοι καθηγητών.Μην μας βάζεις όλους στο ίδιο τσουβάλι...Καλή η πλακίτσα αλλά εώς ενός σημείου...

Άγγελε σου απάντησε ο μαύρος...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

η απορία μου εμένα είναι άλλη: εκτός από την ποινή που τους επιβλήθηκε, τα πτυχία τους είναι έγκυρα? δηλαδή αυτοί τώρα εξασκούν το επάγγελμα ή όχι?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
πάρε κι εσύ ένα πτυχίο ιατρικής από το Α.Π.Θ μπορείς

Ολα αυτα δεν γινονται τυχαια...

Στον Βοσπορο τα ιδιωτικα πανεπιστημια ειναι παρατεταγμενα σαν αγημα προς επιθεωρηση.

Ετσι θα βριθει καποια στιγμη και η Ελλαδα ιδιωτικων ιατρικων σχολων...

Ομως πρεπει να προετοιμαστει το εδαφος για αυτο,ετσι δεν ειναι?

Πριν φυγουν οι καλοι καθηγητες απο τα δημοσια πανεπιστημια με παχυλους μισθους προς τον ιδιωτη,δεν πρεπει να υποβαθμισουμε την παρεχομενη εκπαιδευση?

Ετσι καποια στιγμη η ιδιωτικη πανεπιστημιακη εκπαιδευση θα γινει επιτακτικη,οπως τα φροντιστηρια για τις πανελληνιες.

Συμφωνουμε?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση