Jump to content
Sign in to follow this  
Dumbo

Μια (οχι τόσο...) Ξαφνική εμμονή

Recommended Posts

Πίστεψε με έπεσα είχα ένα σοβαρό πρόβλημα υγείας και ο άσχετος δεν ήξερε πώς να μου το λύσει. Το κορυφαίο δε που μου απάντησε ήταν έλα περίμενε έτσι μέχρι να σου έρθει περίοδος και μετά λέτε εμένα για μυαλό. Σπουδαγμένος σε Ρουμανία ο κύριος.

Τελικά Σπυριδούλαμ περίοδος σου ήρθε; Όποια πόρτα ιατρείου κι αν χτυπήσεις τελικά ένας ιατρός από Ρουμανία θα κρύβεται από πίσω :anavwfwties:

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι μου ήρθε γιατί απλά από τους 3 γυναικολόγους που έιχα βρήκα άλλη και μου έλυσε το πρόβλημα της περιόδου και όχι σπουδαγμένη στη Ρουμανία. Και φανταστείτε που να έλεγα και ότι θέλω να σπουδάσω και ρουμανία για ελλάδα μιλάω. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα πλουσιόπαιδα εδώ μέσα μόλις είπα αυτά που έπρεπε έχασαν τι μιλιά τους. Και δεν απαντάτε θέλω να γίνετε πολλοί κακοί. Δυστύχως τα χρόνια που έχω στην πλάτη μου σε σχέση με έσας με έχουν κάνει από τις αναποδιές όλες που μου έχουν τύχει στη ζωή μου να σκέφτομαι έτσι και όχι όπως ένα πλουσιόπαιδο εδώ μέσα. Που επειδή είναι άριστος μαθητής δίνει πανελλήνιες για ιατρική πηγαίνει στην πόλη που γουστάρει και έχει τον μπαμπά να τον τροφοδοτεί γιατί δεν λέτε πόσοι από εδώ μέσα είχατε τους γονείς σας που σας παρότρυνε να γίνετε γιατροί ή τα χρήματα για να γίνετε αυτό το επάγγελμα και όχι κάτι άλλο. Γιατί τα τελευταία χρόνια με την τόσο ανεργία που υπάρχει, με τον χάλια μισθό με τα τόσα χρόνια αναμονής για ειδικότητα σκέφτεστε όλοι να γίνετε γιατροί. Για πείτε μου τι συμβαίνει εν τέλει πραγματικά. Είπε κάποιος πριν εδώ ότι είναι η μόδα της κοινωνίας και ας υπάρχουν τόσοι γιατροί που δυστυχώς η Ελλάδα δεν τους χωράει αλλά αυτοί τίποτα να συνεχίζουν εκεί να θέλουν να σπουδάσουν ιατρική. Άρα όλοι εδώ μέσα ελάτε μην κρυβόσαστε πίσω από το δάχτυλό σας σκέφτεστε όπως εγώ τελικά μιας και έχω μυαλό ενός 18χρονου ναι. Μήπως όλοι εδώ μέσα έχετε τουπέ, είστε σνόμπ και έχετε τι μύτη ψήλα έ;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ναι μου ήρθε γιατί απλά από τους 3 γυναικολόγους που έιχα βρήκα άλλη και μου έλυσε το πρόβλημα της περιόδου και όχι σπουδαγμένη στη Ρουμανία.

Οι τρεις πρώτες που δεν έλυναν το πρόβλημά σου ήταν γυναίκες και σπουδαγμένες Ρουμανία; Η τέταρτη από ποιο πανεπιστήμιο έλαβε πτυχίο Σπυριδούλαμ;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Δεν το ξέρω αυτό δεν θυμάμαι τα πτυχία τους ήταν δύο γυναίκες και ένας άντρας, ο οποίος σπούδασε στη Ρουμανία αυτό το ξέρω 100%. Οι άλλες δεν ξέρω που σπούδασαν.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Και γιατί Σπυριδούλαμ σε πείραξε η ασχετοσύνη του συναδέλφου που σπούδασε Ρουμανία και όχι των άλλων δύο;

Δε μας τα λες καλά Σπυριδούλαμ....με έχεις μπερδέψει.

:wacko:

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Δεν το είπα ακριβώς έτσι ολονών η ασχετοσύνη με πείραξε που παίζουν με τις ζωές των ασθενών και μπορεί από τα λάθη και τις αποφάσεις τους εγώ αυτή τη στιγμή να μην μπορώ να κάνω παιδιά και να έχω και τους ανεγκέφαλους να μου λένε καλύτερα να μην σπουδάσεις καν γιατί θα βρεθεί σε κίνδυνο η ζωή των ασθενών μου εγώ δηλαδή τι να πω γι' αυτούς εδώ που μπορεί να είναι και σπουδαγμένοι οι άλλοι δύο ελλάδα αλλά με κατέστρεψαν τι να το κάνω εγώ το πτυχίο τους αν δεν μπορώ να κάνω παιδιά. Και μετά μου λένε ότι σκέφτομαι σαν 18χρόνο και μπορεί και μικρότερο ακόμα τι να μου πούνε αυτοί εμένα. Εύχομαι ποτέ να μην περάσουν αυτό και χειρότερα που έχω περάσει εγώ να μην μπορούν να κάνουν παιδιά ή να πάθουν κάτι τα παιδιά τους και μετά ας έρθουν να τα πούμε σε κανά 20αριά χρονάκια που θα γίνουν μεγαλογιατροί τι θα αποκομίσουν από τη ζωή.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

don't feed the troll

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Α και κάτι άλλο παιδιά δεν έχω και δεν ξέρω και αν θα κάνω ποτέ. Και ποιος σας λέει αν ποτέ δουλεύψετε στη ζωή σας θα είστε τέλειοι γιατροί για συμμαζευτείτε λίγο. Μπα είμαι παντρεμένη και όχι με γιατρό γιατί ο γιατρός αν δεν είσαι γιατρός και μοντέλο δεν σε κοιτάζει; Αυτά για να ξέρετε.

Ακόμα καλύτερα, πιάσε έναν για γκόμενο λοιπόν και καθάρισες! Καλή τύχη με την άσπρη ποδιά :rolleyes:

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλησπέρα σας συγνώμη που γράφω και εγώ εδώ αλλά δεν ξέρω που να γράψω τη σκέψη μου. Και λέω σκέψη γιατί ακόμα δεν την έχω υλοποιήσει και το σκέφτομαι να την υλοποιήσω. Είμαι 34 χρονών και σκέφτομαι τώρα να αρχίσω να δώσω πανελλήνιες και αν περάσω για ιατρική. Θα σας πω πώς ξεκίνησε η σκέψη σε αυτή την ηλικία και όχι πιο παλιά. Για κάποιους λόγους δεν έδωσα ποτέ πανελλήνιες και το έχω σαν απωθημένο αν περάσω φυσικά θα πάω για ιατρική. Εδώ και 2 χρόνια δουλεύω στο ίκα στα πολυατρεία σαν διοικητικός υπάλληλος που είμαι. Ο διευθυντής του ίκα των διοικητικών αποφάσισε επειδή είμαι γυναίκα στρατιωτικού και θα φύγω σε 2 με 3 χρόνια για να μην διώξει κάποιον παλιό υπάλληλο να στείλει εμένα. Εγώ χωρίς να ξέρω τι θα αντιμετωπίσω απάντησα θετικά και έτσι πήγα στο απέναντι κτήριο των πολυατρείων του ίκα. Στην αρχή για μένα ήταν πολύ δύσκολα να προσαρμοστώ και ακόμα και τώρα δυσκολεύομαι με το στυλάκι που έχουν όλοι οι γιατροί του ίκα να διατάζουν και εμέις όχι εγώ τοσό πολύ όσο οι νοσηλεύτριες και ένας νοσηλευτής. Στην αρχή δούλευα κάποια απογεύματα που δεν πρέπει να δουλεύει ένας διοικητικός υπάλληλος, φορούσα άσπρη στολή όπως φοράνε όλοι εκεί μέσα. Τώρα έχω από πέρυσι το μαράζι να σπουδάσω ιατρική. Φυσικά και κάποιοι αν όχι όλοι θα με φάτε. Αλλά δείτε τι συμβαίνει εγώ έιμαι 3 χρόνια υπάλληλος και τώρα μονιμοποιήθηκα ως αορίστου χρόνου δε με 900 ευρώ καθαρά. Οι γιατροί εκεί πληρώνονται κοντά στα 1300 με 1400, παίρνουν τις υπερωρίες όπως και εμείς με ωράριο 8 με 12 και όχι σαν υπάλληλος εγώ με ωράριο 7 με 2 και μισή. Παίρνουν πολλά περισσότερα και παρατήρησα τώρα τελευταία ότι με τα ταξιδιά τα επαγγελματικά έχουν γυρίσει όλο τον κόσμο.

Ας ρωτήσω τώρα εσάς δεν είναι η καλύτερη δουλειά. Ποια δουλειά σου προσφέρει τέτοιους μισθούς και τσάμπα ταξίδια σε ολον τον κόσμο. Και να ρωτήσω και το άλλο αφού λέτε ότι δεν είναι το καλύτερο επάγγελμα και δύσκολα παίρνεις ειδικότητα και όχι με καλά λεφτά γιατί όλοι εσείς θέλατε τότε να σπουδάσετε ιατρική για πείτε μας. Αυτά και συγνώμη αν σας κούρασα.

Περιμένω τις απαντήσεις σας στο να το τολμήσω ή όχι δεν ήταν όνειρο ζωής αλλά με αυτά που βλέπω και ακούω λέω ότι είναι τρελή ευκαιρία και πρέπει να το τολμήσω και το θεωρώ αυτό και κανένα άλλο επάγγελμα όνειρο ζωής για τα παραπάνω που ανέφερα.

n'importe quoi.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Υπάρχει πιο εύκολη λύση φυσικά, να τυλίξεις έναν γιατρό και να γυρίσεις μαζί του τον κόσμο. Δεν απαιτείται διάβασμα και θα έχεις πετύχει τους στόχους της ζωής σου.

Μπα είμαι παντρεμένη και όχι με γιατρό γιατί ο γιατρός αν δεν είσαι γιατρός και μοντέλο δεν σε κοιτάζει

Προφανώς γουστάρεις κάποιον από τους ιατρούς εκεί στο ΙΚΑ!!! Τον ερωτεύτηκες γιατί παίρνει 1400€ και γιατί ταξιδεύει πολύ....δεν είναι παράλογο! Παραδέξου το, χώρισε τον άντρα σου, φτιάξε λίγο την εμφάνισή σου (αφού δεν είσαι μοντέλο για να σε κοιτάξει ο ντόκτορας!) και κάνε μια καινούργια αρχή! Ίσως και μια νέα προσπάθεια για τεκνοποίηση μαζί του να ήταν καλή ιδέα...Αν θέλεις στη συνέχεια να βγάλεις λεφτά, πούλα την ιστορία σου στις «Οικογενειακές Ιστορίες» του ALPHA!!!

Υ.Γ.1 Αυτός είναι παντρεμένος; emgossip

Υ.Γ.2 Α ρε γμτ, στήλη συμβουλών πρέπει να ανοίξω...

Υ.Γ.3 Άσχετο: Ο topic starter με το όψιμο οιδιπόδειο σύμπλεγμα τι απέγινε άραγε;;; :anavwfwties::anavwfwties:

Τροποποιήθηκε από Evanescent_doctor

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Υπάρχει πιο εύκολη λύση φυσικά, να τυλίξεις έναν γιατρό και να γυρίσεις μαζί του τον κόσμο. Δεν απαιτείται διάβασμα και θα έχεις πετύχει τους στόχους της ζωής σου.

Μπα είμαι παντρεμένη και όχι με γιατρό γιατί ο γιατρός αν δεν είσαι γιατρός και μοντέλο δεν σε κοιτάζει

Προφανώς γουστάρεις κάποιον από τους ιατρούς εκεί στο ΙΚΑ!!! Τον ερωτεύτηκες γιατί παίρνει 1400€ και γιατί ταξιδεύει πολύ....δεν είναι παράλογο! Παραδέξου το, χώρισε τον άντρα σου, φτιάξε λίγο την εμφάνισή σου (αφού δεν είσαι μοντέλο για να σε κοιτάξει ο ντόκτορας!) και κάνε μια καινούργια αρχή! Ίσως και μια νέα προσπάθεια για τεκνοποίηση μαζί του να ήταν καλή ιδέα...Αν θέλεις στη συνέχεια να βγάλεις λεφτά, πούλα την ιστορία σου στις «Οικογενειακές Ιστορίες» του ALPHA!!!

Υ.Γ.3 Άσχετο: Ο topic starter με το όψιμο οιδιπόδειο σύμπλεγμα τι απέγινε άραγε;;; :anavwfwties::anavwfwties:

Λοιπόν αν ήθελα να πάρω γιατρό θα τον έπερνα αν μπορούσα και αν με ήθελε κάποιος γιατρός επειδή είμαι χριστιανή με όλη τη σημασία της λέξεως και εξομολογούμαι και έχω και πνευματικό και μεταλαβαίνω κάτι που δεν κάνετε εσείς εδώ μέσα και μόσο μάλλον εσείς που σκέφτεστε για γκόμενους. Ποτέ από τη στιγμή που έχω παντρευτεί έχω ενδιαφερθεί για άλλον άντρα και ουδεποτέ ενδιαφέρομαι για να βρω γκόμενο δεν με ενδιαφέρει καθόλου αυτό. Να το κάνετε εσείς έτσι που όπως λένε για τους γιατρούς οι γυναίκες τους στο σπίτι και αυτοί κάνουν όργια με τις νοσηλεύτριες στα νοσοκομεία και στα ιατρεία. Δοκιμάστε εσείς αυτή τη συνταγή του γκόμενου ή της γκόμενας. Ή οι γυναίκες εδώ μέσα παντρεύονται και μετά πιάνεται και κανέναν γκόμενο από τα νοσοκομεία κανέναν μεγαλογιατρό. Αλλά βέβαια από αυτά που γράφω μερικά δεν τολμάτε καν να τα απαντήσετε γιατί άραγε. Έ; Μπα όλοι οι γιατροί είναι 50άρηδες και δεν μου αρέσουν καθόλου χαχαχαχαχα. Απλά μ' αρέσει όλη αυτή η ιδέα της άσπρης στολής, των παραπάνω χρημάτων και των ταξιδιών. Δεν θέλω να παντρευτώ κάποιον που να μου τα προσφέρει θα το είχα κάνει άλλωστε θα είχα γίνει καμιά νοσηλεύτρια και θα τον χτύπαγα τον γιατρό. Απλά ότι θέλω να το καταφέρω μόνη μου δύσκολα και όχι έτοιμο στο πιάτο όπως η ζωή κάποιων εδωμέσα γιατί δεν μου λέτε όλοι εσείς αφού είναι τόσοι πολύ οι γιατροί γιατί πηγαίνετε όλοι να σπουδάσετε ιατρική για πείτε μου γιατί δεν τολμάτε να το απαντήσετε. Μήπως είναι η αίγλη μήπως είναι το must της εποχής, μήπως το χρήμα που ρέει άφθονο από τον μπαμπά και τη μαμά, μήπως για τις ωραίες νοσηλεύτριες και γιατρίνες ή τους ωραίους νοσηλευτές και γιατρούς πέφτοντας στα γόνατα έ; Το πρόβλημα της τεκνοποίησης μου δεν το έχει ο άντρας μου αλλά εγώ οπότε τσίφος μάπα το καρπούζι για καινούργια αρχή και τεκνοποίηση. Πάντως ειλικρινά σας λυπάμαι για τον τρόπο τον τόσο άσχημο και βρώμικο και ξεδιάντροπο που σας μάθανε να μιλάτε. Τι και να πάρετε το πτυχίο ιατρικής το άνθρωποι με Α κεφαλαία δεν θα το πετύχετε με τίποτα. Εγώ από την αρχή δεν σας μίλησα με τέτοιον τρόπο και φαίνεται το πόσο μορφωμένη είμαι και ας μην έχω τα πτυχία σας. Αλλά τι περιμένω από άτομα σαν και εσάς αυτού του επιπέδου γιατί δυστυχώς στην Ελλάδα δεν πα να πάρεις όσα πτυχία θες στην ομιλία, στις σκέψεις και στον τρόπο που εκφράζεσαι δεν έχεις τίποτα. Τώρα μπήκα και εγώ στην στήλη των 18αρηδων και των μη σοβαρών μπα τα θέλει και μένα ο .............. Αλλά τι περιμένω αφού δεν έχετε την παιδεία και τη μόρφωση από την οικογένεια σας, από το σχολείο σας και από το κοινωνικό σας περίγυρο. Α και αν έχει τα κότσια κάποιος εδώ ας μου απαντήσει σε όλα και όχι σε μερικά που τον συμφέρουν και εσύ η αποπάνω που τα λές πρέπει να είσαι καμένη έ; Μήπως θες εσύ να βρεις κανένα γκόμενο από το ίκα; Άντε καλή επιτυχία και σε σένα αν και σε λυπάμαι με το μυαλό που έχεις.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Λοιπόν αν ήθελα να πάρω γιατρό θα τον έπερνα αν μπορούσα και αν με ήθελε κάποιος γιατρός επειδή είμαι χριστιανή με όλη τη σημασία της λέξεως και εξομολογούμαι και έχω και πνευματικό και μεταλαβαίνω κάτι που δεν κάνετε εσείς εδώ μέσα και μόσο μάλλον εσείς που σκέφτεστε για γκόμενους. Ποτέ από τη στιγμή που έχω παντρευτεί έχω ενδιαφερθεί για άλλον άντρα και ουδεποτέ ενδιαφέρομαι για να βρω γκόμενο δεν με ενδιαφέρει καθόλου αυτό. Να το κάνετε εσείς έτσι που όπως λένε για τους γιατρούς οι γυναίκες τους στο σπίτι και αυτοί κάνουν όργια με τις νοσηλεύτριες στα νοσοκομεία και στα ιατρεία. Δοκιμάστε εσείς αυτή τη συνταγή του γκόμενου ή της γκόμενας. Ή οι γυναίκες εδώ μέσα παντρεύονται και μετά πιάνεται και κανέναν γκόμενο από τα νοσοκομεία κανέναν μεγαλογιατρό. Αλλά βέβαια από αυτά που γράφω μερικά δεν τολμάτε καν να τα απαντήσετε γιατί άραγε. Έ; Μπα όλοι οι γιατροί είναι 50άρηδες και δεν μου αρέσουν καθόλου χαχαχαχαχα. Απλά μ' αρέσει όλη αυτή η ιδέα της άσπρης στολής, των παραπάνω χρημάτων και των ταξιδιών. Δεν θέλω να παντρευτώ κάποιον που να μου τα προσφέρει θα το είχα κάνει άλλωστε θα είχα γίνει καμιά νοσηλεύτρια και θα τον χτύπαγα τον γιατρό. Απλά ότι θέλω να το καταφέρω μόνη μου δύσκολα και όχι έτοιμο στο πιάτο όπως η ζωή κάποιων εδωμέσα γιατί δεν μου λέτε όλοι εσείς αφού είναι τόσοι πολύ οι γιατροί γιατί πηγαίνετε όλοι να σπουδάσετε ιατρική για πείτε μου γιατί δεν τολμάτε να το απαντήσετε. Μήπως είναι η αίγλη μήπως είναι το must της εποχής, μήπως το χρήμα που ρέει άφθονο από τον μπαμπά και τη μαμά, μήπως για τις ωραίες νοσηλεύτριες και γιατρίνες ή τους ωραίους νοσηλευτές και γιατρούς πέφτοντας στα γόνατα έ; Το πρόβλημα της τεκνοποίησης μου δεν το έχει ο άντρας μου αλλά εγώ οπότε τσίφος μάπα το καρπούζι για καινούργια αρχή και τεκνοποίηση. Πάντως ειλικρινά σας λυπάμαι για τον τρόπο τον τόσο άσχημο και βρώμικο και ξεδιάντροπο που σας μάθανε να μιλάτε. Τι και να πάρετε το πτυχίο ιατρικής το άνθρωποι με Α κεφαλαία δεν θα το πετύχετε με τίποτα. Εγώ από την αρχή δεν σας μίλησα με τέτοιον τρόπο και φαίνεται το πόσο μορφωμένη είμαι και ας μην έχω τα πτυχία σας. Αλλά τι περιμένω από άτομα σαν και εσάς αυτού του επιπέδου γιατί δυστυχώς στην Ελλάδα δεν πα να πάρεις όσα πτυχία θες στην ομιλία, στις σκέψεις και στον τρόπο που εκφράζεσαι δεν έχεις τίποτα. Τώρα μπήκα και εγώ στην στήλη των 18αρηδων και των μη σοβαρών μπα τα θέλει και μένα ο .............. Αλλά τι περιμένω αφού δεν έχετε την παιδεία και τη μόρφωση από την οικογένεια σας, από το σχολείο σας και από το κοινωνικό σας περίγυρο. Α και αν έχει τα κότσια κάποιος εδώ ας μου απαντήσει σε όλα και όχι σε μερικά που τον συμφέρουν και εσύ η αποπάνω που τα λές πρέπει να είσαι καμένη έ; Μήπως θες εσύ να βρεις κανένα γκόμενο από το ίκα; Άντε καλή επιτυχία και σε σένα αν και σε λυπάμαι με το μυαλό που έχεις.

Mais n'importe quoi.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Εγώ από την αρχή δεν σας μίλησα με τέτοιον τρόπο και φαίνεται το πόσο μορφωμένη είμαι και ας μην έχω τα πτυχία σας. Αλλά τι περιμένω από άτομα σαν και εσάς αυτού του επιπέδου γιατί δυστυχώς στην Ελλάδα δεν πα να πάρεις όσα πτυχία θες στην ομιλία, στις σκέψεις και στον τρόπο που εκφράζεσαι δεν έχεις τίποτα.

Βρε κοριτσάκι μου γιατί θυμώνεις αλήθεια.

Αν σε γέμιζε ο άντρας και ο γάμος σου δε θα λιγουρευόσουν τα 1400 ευρά και τα ταξίδια ειδικά εφόσον ξέρεις τι κρύβεται πίσω απ΄ όλα αυτά.

Αν είχες κάποιο πτυχίο - ένα οποιοδήποτε - δεν θα είχες τόσα κόμπλεξ να ασχολείσαι με τα πτυχία των απέναντι.

Αν ήσουν χριστιανή δεν θα ήσουν σ΄ένα φόρουμ να εκθέτεις τα οικογενειακά και γυναικολογικά σου σε άγνωστους αλλά θα τα συζητούσες με τον πνευματικό που λες ότι έχεις, άντε και με τον γιατρό ή τον ψυχολόγο σου.

Αυτό που λες μόνη σου για τον εαυτό σου, ότι λιγουρεύεσαι την καριέρα του γιατρού για λίγα αργύρια και μερικά αεροπορικά εισητήρια ανά έτος, σε κατατάσσει αυτόματα στην κατηγορία των ανθρώπων που εκπορνεύονται και μάλιστα όχι από ανάγκη αλλά για την ευχαρίστησή τους και μόνο. Γάμησέ τα τα χρηστά ήθη που καυχιέσαι κιόλα ότι έχεις, πάψε να ασχολείσαι με τα όργια των γιατρών και τις επιτυχίες των νοσηλευτριών και κοίτα την πραγματικότητά σου και τον γάμο σου. Αν και με τα πιστεύω που δείχνεις να έχεις, δύσκολα τα πράγματα.

Καλή δύναμη.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Σπυριδούλα, από ποιο μέρος της χώρας είσαι;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

1) Όλοι εδώ μέσα από τον τρόπο που γράφεις και απαντάς, πιστεύουν πως είσαι κάποιος σαπιοκοιλιάς, τριχωτός και συγκαμμένος,

χωρίς προσωπική ζωή ή το αντίστοιχο σε θηλυκή βέρσιον και σε απαντούν ανάλογα...

2) ""τα θέλει και μένα ο ..............""...μμ emxmm μάλλον υπονοείς πως έχεις μεγάλο....δεν είναι καλό αυτόemwhistling

3) Σε περίπτωση που κάνω λάθος, σου ζητώ ταπεινά συγγνώμη και θα κανονίσω πάραυτα να μεταλάβω στην πλησιέστερα διαθέσιμη πνευματικό μου (Ρωσικό κι ενίοτε Σερβικό Δόγμα)... emphotoemlicklips

..αρκετά το κουράσαμε. emevlogies emevlogies

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Δεν ξέρω, αλλά η ιστορία της 34χρόνης παντρεμένης εργαζόμενης των 900€ στο ΙΚΑ που ζηλεύει τα 1400€ και τα ταξίδια των ιατρών, και είναι διατεθειμένη να στρώσει κ@λο, να σπουδάσει 6 χρόνια (ΑΝ μπει, και πως θα συνδυάζει δουλειά και σπουδές?), να περιμένει στα 40 φεύγα για αγροτικό και Ειδικότητα και να εργαστεί ως ειδικός κοντά 50 (και να δει τότε τον κόσμο με τα κονδύλια των φαρμακευτικών), μου φαίνεται μούφα... emconfused

Τροποποιήθηκε από kopritis

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ή μας δουλεύει ή έχει όντως πρόβλημα...

Πολλά τέτοια άτομα τελευταία στο GM ρε παιδιά... <_<emeleos

Τροποποιήθηκε από Evanescent_doctor

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Το καλό είναι ότι όλοι νομίζουν πως βγάζουμε και εγώ δεν ξέρω πόσα λεφτά. 1800€ παρά κάτι ψιλά μαζί με τις εφημερίες. Με λίγα λόγια δουλεύουμε 60-70 ώρες την εβδομάδα για να πάρουμε αυτά τα λεφτά κοπελιά!!!!!

Ταξιδάκια κλπ ξέχνα τα,κοπήκανε ελέω ΔΝΤ.

Οπότε έχουμε και λέμε

1. Γιατρό δεν παίζει να «πάρεις»

2. Ταξίδια -last year

3. Λεφτά -ναι καλά...άμα βρεις που μοιράζουν πες το και σε εμάς

4. Για τους ασθενείς δεν βλέπω να σε νοιάζει

ουσιαστικά από όλα αυτά που είπες μόνο η άσπρη ποδιά στέκει

Για παγωτατζής το σκέφτηκες καθόλου...και εκεί άσπρα θα φοράς και θα σου μείνει και η γλύκα....

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Το καλό είναι ότι όλοι νομίζουν πως βγάζουμε και εγώ δεν ξέρω πόσα λεφτά. 1800€ παρά κάτι ψιλά μαζί με τις εφημερίες. Με λίγα λόγια δουλεύουμε 60-70 ώρες την εβδομάδα για να πάρουμε αυτά τα λεφτά κοπελιά!!!!!

Ταξιδάκια κλπ ξέχνα τα,κοπήκανε ελέω ΔΝΤ.

Οπότε έχουμε και λέμε

1. Γιατρό δεν παίζει να «πάρεις»

2. Ταξίδια -last year

3. Λεφτά -ναι καλά...άμα βρεις που μοιράζουν πες το και σε εμάς

4. Για τους ασθενείς δεν βλέπω να σε νοιάζει

ουσιαστικά από όλα αυτά που είπες μόνο η άσπρη ποδιά στέκει

Για παγωτατζής το σκέφτηκες καθόλου...και εκεί άσπρα θα φοράς και θα σου μείνει και η γλύκα....

Ναι αλλά η μαντάμ ζήλεψε τους γιατρούς του ΙΚΑ, που και λεφτά παίρνουν και εφημερίες δεν έχουν και δικαιούνται να δουλεύουν και έξω. Και όλα αυτά με μόνο προσόν το βαρύ σκύψιμο που έκαναν αρχικά για να μπουν.

Μπορεί να μην έχει και άδικο. Απλά άργησε μερικά χρόνια.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλησπέρα.Μόλις βρήκα το forum και θα ήθελα να ζητήσω τη γνώμη σας για το ζήτημά μου που είναι παρόμοιο με αυτό του δασκάλου.Έχω τελειώσει πολυτεχνική σχολή και συγκεκριμένα ηλεκτρολόγων μηχανικών και αν και μου αρέσει η επιστήμη από άποψη συνδιαστικής σκέψης και κριτικής ικανότητας και οι απολαβές είναι πολύ καλές, εντούτοις νιώθω ότι κάτι λείπει από τη ζωή μου.Θέλω να σημειώσω ότι πάντα από μικρή ηλικία ήθελα να μπω ιατρική, είχα δηλώσει πρώτα την ιατρική ,αλλά για πολύ λίγο την έχασα.Το ζήτημα είναι ότι ενώ είχα τη δυνατότητα να ξαναδώσω μηχανογραφικό και να περάσω την επόμενη ή τη μεθεπόμενη χρονιά δεν το έκανα.Είναι σαν να το απώθησα στο βάθος του μυαλού ,γιατί δεν ήθελα μάλλον να παραδεχτώ την αποτυχία μου και έπειτα το ξέχασα ή έκανα πως το ξέχασα.Το ζήτημα είναι ότι αυτό το αίσθημα το ξανανιώθω και όχι γιατί ο γιατρός βγάζει λεφτά και άλλες τέτοιες βλακείες,άλλωστε σαν μηχανικός βγάζει κανείς περισσότερα λεφτά και Ελλάδα και εξωτερικό, αλλά γιατί νιώθω ότι αυτό μου ταίριαζε καλύτερα στο χαρακτήρα μου ,στην ιδιοσυγκρασία μου,στο είναι μου.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω δεν είναι αν αξίζει να το σκέφτομαι και να μη το ακολουθήσω πλέον, αλλά κατά πόσο αυτό που σκέφτομαι έχει καμία σχέση με τη πραγματικότητα.Δηλαδή εγώ ήθελα να γίνω γιατρός για να βοηθήσω τους ανθρώπους και να σώζω ζωές.Δεν ήθελα να γίνω γιατρός για τα φακελάκια,τις έδρες και τη λευκή ρόμπα(άλλωστε λευκή ρόμπα φορά και ο μηχανικός που δουλεύει σε εργοστάσιο).Απλά αυτό που φοβάμαι είναι ότι στο επάγγελμα της ιατρικής ,και όχι στην επιστήμη της ιατρικής(έχει διαφορά),τα πράγματα είτε Ελλάδα είτε εξωτερικό δεν είναι ακριβώς έτσι.Και μάλλον η αγάπη για την επιστήμη πάει περίπατο όταν κανείς αντιμετωπίσει τη κυνικότητα του ιατρικού επαγγέλματος.Θα παρακαλούσα όποιος μπορεί να μου παραθέσει την απόλυτα ωμή αλήθεια όσον αφορά τη πραγματικότητα ,χωρίς φόβο και με πολύ πάθος και κυνικότητα ,γιατί η απόφαση που πρέπει να πάρω για αλλαγή επαγγέλματος είναι πολύ σοβαρή.

Τροποποιήθηκε από ENG

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αν σκοπεύεις να σπουδάσεις κ να εργαστείς Ελλάδα να μην πας.Αν σκοπεύεις να πας σε καμία σοβαρή ευρωπαική χώρα τότε πήγαινε

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αν σπουδάσω ,όταν τελειώσω εννοείται ότι θα πάω εξωτερικό.Δεν είναι αυτό που με προβληματίζει.Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι άλλο είναι η επιστήμη και άλλο επάγγελμα.Ξεκινάς με μια ιδανική και ρομαντική αντίληψη για τα πράγματα και μετά προσγειώνεσαι στη σκληρή και καθόλου ειδυλλιακή πραγματικότητα.Τη πραγματικότητα του επαγγέλματος θέλω να ξέρω.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Η πραγματικότητα του επαγγέλματος διαφέρει ανάλογα με την ειδικότητα και τη χώρα που ασκείς το επάγγελμα.

Δες πχ βιβλία όπως αυτό: http://www.amazon.co.uk/Ultimate-Choosing-Medical-Specialty-Second/dp/0071479414/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1319136804&sr=8-2

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Δηλαδή όταν λες εξαρτάται από τη χώρα ή την ειδικότητα;Αν π.χ. διάλεξεις να γίνεις παθολόγος που είναι και το πιο σύνηθες και να κάνεις την ειδικότητα και να ασκήσεις το επάγγελμα στην Ελβετία ,τι διαφορά έχει από τα να γίνεις αναισθησιολόγος και να ασκήσεις το επάγγελμα στην Αγγλία;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Το "πιο σύνηθες";

Καλύτερα (μιας και έχεις άφθονο χρόνο) να διαβάσεις ένα από αυτά τα βιβλία που γιατροί όλων των ειδικοτήτων μιλούν για την καθημερινότητά τους για να πάρεις μια ιδέα για το τι γίνεται σε μια χώρα του κόσμου, παρά να βγάζεις συμπεράσματα στον αέρα. Δεν μπορούν να περιγραφούν αυτές οι διαφορές σε 1-2 σελίδες.

Το πιο σύνηθες στις περισσότερες χώρες του κόσμου (και σύντομα και στην Ελλάδα) είναι η ειδικότητα της Γενικής Ιατρικής (GP).

Σύνδεσμος στη δημοσίευση