Jump to content

Photo

[πληροφορίες για ειδικότητα] Οφθαλμολογία

• Please log in to reply
52 replies to this topic

#1 ΑΕΛ1964

ΑΕΛ1964

Ιπποκράτης (επίπεδο ΧΙΙ)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2,306 posts

Posted 02 September 2006 - 07:52 AM

Συνάδελφοι θα μπορούσε κάποιος που γνωρίζει να μου πει η οφθαλμολογία είναι με Ενιαία τοποθέτηση στην ειδικότητα 4 χρόνια έτσι?
Για να γίνεις χειρούργος οφθαλμίατρος τι χρειάζεται παραπάνω πόσα έτη?

#2 Sovereign

Sovereign

www.soverblog.com

• Moderators
  • 5,913 posts
  • Interests:music, cinema, crime literature

Posted 02 September 2006 - 04:54 PM

Η οφθαλμολογία είναι ενιαία χειρουργική ειδικότητα.

#3 ΑΕΛ1964

ΑΕΛ1964

Ιπποκράτης (επίπεδο ΧΙΙ)

• Prominent Members
  • 2,306 posts

Posted 07 September 2006 - 05:21 PM

τελικα αν κανεις σ καποιο νοσοκομειο ενα ορισμενο χρονικο διαστημα απο την ειδικοτητα μετα πρεπει υποχρεωτικα να πας να την τελειωσεις σε νοσκομειο που την δινει πληρη?

#4 drtakis

drtakis

Αγροτικός (επίπεδο VI)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 431 posts

Posted 07 September 2006 - 05:22 PM

ναι... Για ολες τις ειδικοτητες ισχυει αυτο

#5 ΑΕΛ1964

ΑΕΛ1964

Ιπποκράτης (επίπεδο ΧΙΙ)

• Prominent Members
  • 2,306 posts

Posted 07 September 2006 - 05:25 PM

σκουρα τοτε τα πραγματα τακη.
και ποτε μπορεις να δηλωσεις το δευτερο μερος τακη? αφου τελειωσεις το πρωτο ή πριν το ξεκινησεις?
επισεις μπορεις να δηλωσεις σε 2 νοσοκομεια το τελικο μερος?

#6 drtakis

drtakis

Αγροτικός (επίπεδο VI)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 431 posts

Posted 07 September 2006 - 05:32 PM

Μολις ερθει ο διορισμος για το πρωτο μερος, τοτε δηλωνεις το αλλο που θα ειναι σε νοσοκομειο που να δινει πληρη ειδικοτητα.

#7 katrin18

katrin18

Φοιτητής (επίπεδο ΙΙ)

• Members
  • PipPip
  • 13 posts

Posted 04 October 2006 - 09:12 PM

θα μπορουσατε να μου πειτε παιδια, ποιο νοσοκομειο ειναι καλυτερο για οφθαλμολογια?
και επισις..οι αναμονες οταν ειναι 8 χρονια πεφτουν στα μισα..ισχυει κατι τετοιο?
χχχ

#8 Thalassotherapia

Thalassotherapia

Ιατρός (επίπεδο V)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPip
  • 194 posts
  • Interests:private

Posted 04 October 2006 - 09:28 PM

καλυτερα νοσοκομεια απο αποψη εκπαιδευσης φημιζονται το Οφθαλμιατρειο, το Γεννηματας και το Ιπποκρατειο, χωρις να ειμαι απολυτα βεβαιη για το τελευταιο... μιλωντας παντα για Αθηνα. Εκτος οριων Αττικης... το ΠΕΠΑΓΝΗ του Ηρακλειου Κρητης ειναι απο τα καλυτερα στην Ευρωπη στην οφθαλμολογια και στην συμπρωτευουσα πρεπει να εχει αξιολογα...δεν ξερω προσωπικα. Οι αναμονες μαλλον δεν πεφτουν... Κοιταξε στην σελιδα της νομαρχιας τις λιστες αναμονης. Ατομα που δηλωσαν το 2001 μπαινουν τωρα για ειδικοτητα... και επειδη καθε περσι και καλυτερα... αν γραφτεις τωρα 8 χρονια αναμονη χαλαρα... αν σε ενδιαφερει πραγματικα, κοιτα για εξωτερικο!

#9 kalypsomed

kalypsomed

Παλιός (επίπεδο ΙΙΙ)

• Members
  • PipPipPip
  • 33 posts

Posted 04 October 2006 - 09:45 PM

να προσθεσω και τον Ερυθρο Σταυρο!!!!
οσο για το παραμυθι οτι πεφτουν οι αναμονες οχι μονο δεν πεφτουν αλλα μπορει και να ανεβουν

#10 klme

klme

Παλιός (επίπεδο ΙΙΙ)

• Members
  • PipPipPip
  • 31 posts

Posted 28 March 2007 - 08:37 PM

Παιδια ποσα χρονια διαρκει η ειδικοτητα της Οφθαλμολογιας 5 ή 4?Γιατι στο ιντερνετ οι γνωμες διχαζονται.

#11 squarelogic

squarelogic

Παλιός (επίπεδο ΙΙΙ)

• Members
  • PipPipPip
  • 46 posts
  • Interests:μουσικη,κινηματογραφος,ποδοσφαιρο,λογοτεχνια,τεχνολογια,Οφθαλμολογια

Posted 28 March 2007 - 09:49 PM

4, klme,αλλα με τεραστιες αναμονες!

#12 cosalm

cosalm

Αγροτικός (επίπεδο VI)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 353 posts

Posted 29 March 2007 - 01:08 AM

Στο γραφεί διασύνδεσεις του Α.Π.Θ. υπάρχει αναλυτικός κατάλογος για το χρόνο και τα επιμέρους τμήματα όλων των ειδικοτήτων:
http://www.cso.auth....atalogos.gr.htm

#13 klme

klme

Παλιός (επίπεδο ΙΙΙ)

• Members
  • PipPipPip
  • 31 posts

Posted 29 March 2007 - 04:31 PM

Αρα ειναι 4...Τοσα γραφει στο CSO.Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια!

#14 ioan

ioan

Μεγαλοπροφέσορας (επίπεδο IX)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1,069 posts
  • Interests:χειρουργική ιατρική - mac - μουσική - λογοτεχνία - jogging - κινηματογράφος

Posted 29 March 2007 - 04:45 PM

Αρα ειναι 4...Τοσα γραφει στο CSO.Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια!

For the greek school... 4 years.

Outside Greece it can't be less than 5 years because of its surgical procedures.

#15 Sovereign

Sovereign

www.soverblog.com

• Moderators
  • 5,913 posts
  • Interests:music, cinema, crime literature

Posted 29 March 2007 - 04:53 PM

Όντως, είναι κορυφαίο ότι η Οφθαλμολογία είναι 4 χρόνια και η Μικροβιολογία 5. Απλά κορυφαίο.

#16 Dr Lecter

Dr Lecter

Μεγαλοπροφέσορας (επίπεδο IX)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1,165 posts

Posted 29 March 2007 - 06:40 PM

Καλα και πως προλαβαινουν να κανουν αρκετα χειρουργεια μεσα σε 4 χρονια?!
Η μηπως αυτοι οι οφθαλμιατροι δε χειρουργουν αλλα απλως εξεταζουν τα ματια και γραφουν συνταγες για γυαλια?

#17 klme

klme

Παλιός (επίπεδο ΙΙΙ)

• Members
  • PipPipPip
  • 31 posts

Posted 29 March 2007 - 09:55 PM

Αυτα σκεφτομαι και εγω... Και μου φανηκε περιεργο να ειναι 4 χρονια.Παντως απο αυτα που εχω μαθει τα παραγματα ειναι λιγο τραγικα οσον αφορα τα χειρουργεια για τους ειδικευομενους.Απο οτι εχω ακουσει δε μπαινουν και σε πολλα χειρουργεια .Ουσιαστικα οι ειδικευμενοι τους αποκλειουν απο την εκπαιδευση στα χειρουργεια.Ειδικα στη χειρουργικη αμφιβληστροειδους η κατασταση ειναι ακομα χειροτερη...
Αυτα εχω ακουσει εγω ,χωρις να τα εχω εξακριβωσει 100%.Αν καποιος εχει αμεσοτερη ενημερωση για την πραγματικη κατασταση στην οφθαλμολογια,θα με χαροποιουσε να την ακουγα!

Edited by klme, 29 March 2007 - 09:56 PM.

#18 squarelogic

squarelogic

Παλιός (επίπεδο ΙΙΙ)

• Members
  • PipPipPip
  • 46 posts
  • Interests:μουσικη,κινηματογραφος,ποδοσφαιρο,λογοτεχνια,τεχνολογια,Οφθαλμολογια

Posted 29 March 2007 - 10:30 PM

Στην ειδικοτητα σε Ελληνικο νοσ/μειο θα εκπαιδευτεις βασικα στην χειρ/κη του καταρρακτη.Αν διαλεξεις σωστα νοσοκομειο κι οχι μονο με βαση τις αναμονες μπορεις να το μαθεις καλα.Εννοειται οτι θα κανεις εξωφθαλμιες επεμβασεις(χαλαζια,πτερυγια κλπ),αν η κλινικη εχει στραβισμολογο,θα κανεις και στραβισμους(αλλα εκει το μανικι ειναι αλλο-η μελετη του).Τα χειρ/γεια γλαυκωματος εχουν μειωθει στο 10% σε σχεση με παλια λογω ισχυρων νεων φαρμακων(προσταγλανδινες).
Αποκολλησεις δεν υπαρχει περιπτωση να μαθεις στην ειδικοτητα-και στο εξωτερικο ειναι θεμα fellowship.
Γενικα η Οφθαλμολογια εχει αρκετα γερο εκπαιδευτικο προγραμμα και στην Αθηνα ειχε τη φημη πολυ σοβαρων εξετασεων.
Εχει αλλαξει βεβαια εν τω μεταξυ ο καθηγητης,και πιθανον να ξαναλλαξει συντομα.

εχεις τελειωσει Ελλαδα ή εξω?

#19 meεπίπτυχίωπαίδεςβοηθάτε!!

meεπίπτυχίωπαίδεςβοηθάτε!!

Φοιτητής (επίπεδο ΙΙ)

• Members
  • PipPip
  • 14 posts

Posted 13 June 2008 - 07:10 PM

Θα ήθελα να γράψετε ό,τι σας έρχεται κατά νου με το που ακούτε Οφθαλμολογία.Καλά και κακά,καθαρά και ξάστερα.Αν λάβω υπόψιν μου τις αναμονές,μάλλον έξω θα την κάνω.Θα με βοηθούσατε...ιδιαίτερα.Να επισημάνω ότι με ενδιαφέρει σημαντικά και το χειρουργικό κομμάτι της ειδικότητας.Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι σκέφτομαι ότι απομακρύνομαι από την hardcore Ιατρική επιλέγοντας Οφθαλμολογία.Τι σκατά διάβαζα τόσα χρόνια... emconfused Με ενοχλεί πχ που θα ξεχάσω τι εστί στηθοσκόπιο...Απο την άλλη βρίσκω ότι ταιριάζει η Οφθαλμολογία για διάφορους λόγους στα θέλω και τις προτεραιότητες μου σε ό,τι αφορα τη ζωή μου απο δω και στο εξής.Θέλω να έχω χρόνο να αφιερωθώ και σε άλλα πράγματα εκτός Ιατρικής,κάτι που μια άλλη ειδικότητα ίσως δεν μου το επέτρεπε.Μ αρέσει βέβαια κιόλας ως ειδικότητα δεν είναι μόνο το ότι με βολεύει.

Edited by meεπίπτυχίωπαίδεςβοηθάτε!!, 13 June 2008 - 07:24 PM.

#20 mouseonmars

mouseonmars

Τελειόφοιτος (επίπεδο IV)

• Prominent Members
  • PipPipPipPip
  • 140 posts

Posted 13 June 2008 - 08:28 PM

Ό,τι μου 'ρχεται ε;Λοιπόν έχουμε και λέμε:δολοφονικές αναμονές.Το είχα σκεφτεί κι εγώ και άλλαξα γνώμη.

Σίγουρα θα ξεχάσεις τα ακουστικά και μαζί και τη δυνατότητα να βοηθάς και τους γύρω σου σε οποιοδήποτε ιατρικό θέμα δεν αφορά τα μάτια (αυτό θα γίνει με τον καιρό-αλλά θα γίνει σε όλους μας που θα καταπιαστούμε με εξειδικεύσεις και υπερ-εξειδικεύσεις).Αν θες να κάνεις αγροτικό,κάνε το πριν την ειδικότητα,γιατί μετά δεν θα θυμάσαι τίποτα.

Καλό το γεγονός ότι έχεις κι επεμβατικό και μη επεμβατικό κομμάτι.Μπορείς να ζήσεις και με τα γυαλιά οράσεως.Θα πω και το κοινότυπο-καθαρή ειδικότητα.

Τα λεφτά σχετικά,ανάλογα με το πως θα σου τα φέρει η ζωή,οι γνωριμίες,οι γονείς κλπ. και ανάλογα με το τί εννοείς εσύ καλά λεφτά (ξέρω 'γω; μπορεί να θες να γίνεις Έλληνας κροίσος ιδιοκτήτης νησιού με 9 γράμματα).

Αν θες ποιότητα ζωής είναι καλή ειδικότητα,αλλά γιατί να σκας;Πάρε ΠΑΘΑΝ να μην έχεις αναμονές,να πάρεις και διδακτορικό (απ' την έδρα ΕΚΠΑ),να μην τρέχεις με την ψυχή στο στόμα,να πηγαίνεις το πρωί στο εργαστήριο με τον καφέ στο χέρι χωρίς να αγχώνεσαι και να γυρίζεις σπίτι σου το μεσημεράκι,ξανά καφές ή παραλία (επίκαιρο) το απόγευμα και να ζεις ζωή χαρισάμενη (λέμε τώρα).

Πάντως βρες 2-3 ειδικότητες που να σου αρέσουν αν θες να μείνεις Ελλάδα,για να πάρεις αυτή με τη μικρότερη αναμονή.Αν καίγεσαι για Μάτια,βρες κάπου εθελοντική εργασία (κατά προτίμηση σε 2 διαφορετικούς γιατρούς=2 διαφορετικές συστατικές) και φύγε Αυστραλία ή Γερμανία.Αυστραλία γιατί έχει τα καλά του αγγλοσαξωνικού συστήματος + καλά λεφτά και Γερμανία γιατί είναι ΕΕ χωρίς εξετάσεις και λοιπά κωλύματα.Αν δεις ότι δεν αξίζει μια τέτοια θυσία,τότε απλά παράτα το .Ο φόβος και η ανασφάλειά σου επισκιάζουν το ενδιαφέρον σου-η αγάπη μας κάνει άφρονες κι άρα εσύ μάλλον δεν θα διαθέτεις μπόλικη από δαύτη.Πάντως μη νομίζεις ότι όσοι πάνε έξω γίνονται τζιμάνια.Αρκετοί γυρίζουν στο χρόνο ή στη διετία ή τελοσπάντων όποτε ανοίξει η θέση στην Ελλάδα.

Ελπίζω να βοήθησα.Πάντως δες και το θέμα το ιατρικού πληθωρισμού:γύρω στους 1700-1800 οφθαλμιάτρους πανελληνίως και από αυτούς 800 στην Αθήνα σήμερα.Δεν ξέρω σε 4-5 χρόνια.Μη χαθείς και στο συρφετό...

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users