Jump to content
drtakis

Αναγνώριση ειδικότητας ή μέρους ειδικότητας από το εξωτερικό

Recommended Posts

λοιπόν έβγαλα άκρη τα πραγματα εχουν ως εξης

Η Αναγνώριση γίνεται στην Διευθ δημ. Υγείας, Λ. Αλεξ 196, 1 όροφος, Γραφείο 1, 2131600354, διαρκει 20 μερες /1 μηνα

Δικαιολογητικά:

-Αίτηση

-Εγγραφή στον ΙΣ

-Φωτοτ ΑΤ οχι επικυρωμένη

-Πτυχείο φωτοτ. οχι επικυρωμένη

-Άδεια ασκησ. ιατρικ. επαγγελμ.

-Ντοσιε με λαστιχα όχι μαύρου χρώματος

-1 Παραβολο 4 €

-Λογ ΔΕΗ ή Ε4 για απόδειξη μονιμης κατοικιας, ισως οχι 100% αναγκαίο

-Έγγραφο ειδικοτητας με αποστιλε και επισημη μεταφραση

-βεβαιωση  Artikel 25 der Richtlinie 2005/36/EG und die Anhänge V 5.1.2 und V 5.1.3,  με αποστιλε και επισημη μεταφραση

Μοιράσου αυτή τη δημοσίευση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν κάποιος φέρει βεβαίωση από εξωτερικό ότι έχει ασκηθεί σε ειδικό μέρος (πχ 2 χρόνια καρδιολογία) χωρίς να έχει ασκηθεί στα 2 προαπαιτούμενα έτη Παθολογίας, γίνεται αναγνώριση από το ΚΕΣΥ; Υπάρχει περίπτωση να σου δημιουργήσει πρόβλημα το ΚΕΣΥ αν θες να αναγνωρίσεις πράγματα που έκανες με αντίθετη σειρά;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Θεωρητικά υπάρχει περίπτωση ναι

Πάντως κι εγώ που είχα αναγνωρίσει με αντίθετη όπως λες σειρά, δεν είχα πρόβλημα τελικά

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλημέρα, να κάνω και εγω μια ερώτηση πάνω στο αντικείμενο. 

Αν κανεις το γενικό μέρος στο εξωτερικό πχ χειρουργική, πως γίνεται να δηλώσεις το ειδικό Ελλάδα πχ γυναικολογία ώστε να μην τρέχει η αναμονή σε κατι που εχεις κανει; 

Ευχαριστω.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

αν σου αναγνωρισουν απτο ΚΕΣΥ το γενικο μερος της χειρουργικης,δεν θα μπορεις ετσι μετα να δηλωσεις το ειδκο μερος δηλαδη την γυναικολογια?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ναι, το θέμα είναι αντί να τρέχει η αναμονή της γ.χ. ενώ κάνω ήδη γχ έξω, να τρέχει η αναμονή της γυναικολογίας. 

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

καλησπερα συναδελφοι.

βρισκομαι στην αγγλια εδω και ενα χρονο και κανω  παθολογικό FY2. μηπως γνωριζουμε εαν μπορει να αναγνωριστει ως παθολογια (γενικο μερος) στην ελλαδα?Η αληθεια ειναι ότι χρωστάω μονο 8 μηνες παθολογια και δεν αξιζει να παρατησω τωρα την αγγλια και να τρεχω πισω να τους ολοκληρωσω.Απο την αλλη εχω ακουσει ότι αρκετοί junior doctors το εχουν κανει.

ξέρει μήπως κανείς τίποτα?ή ακομα καλυτερα καποιον που το εχει κανει και του το εχουν αναγνωρισει?

σας ευχαριστω πολυ.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω για αναγνώριση ειδικότητας από ΗΠΑ. Έχω κάνει 3 χρόνια Παθολογία και 2 χρόνια Ενδοκρινολογία, και είμαι Board Certified και στα 2. Αυτή τη στιγμή δουλεύω στις ΗΠΑ σαν ειδικευμένος Ενδοκρινολόγος. 

Τι πρέπει να κάνω για να αναγνωρίσω την ειδικότητα της Ενδοκρινολογίας στην Ελλάδα ώστε να μη δημιουργηθεί πρόβλημα με το ΚΕΣΥ,  εξαιτίας του ότι η Ενδοκρινολογία είναι 2 χρόνια στις ΗΠΑ και 4 χρόνια στην Ελλάδα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

Τροποποιήθηκε από Atsalakwtos

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλησπέρα. Γνωριζει κανεις τι γινεται με τις εξειδικεύσεις; Συγκεκριμένα τελειωνω Νεογνολογια στη Γερμανια και επικοινωνησα με το

υπουργειο και μου ειπαν θα χρειαστεί να δωσω εξετασεις για την αναγνωριση. Εγω σκοπευα να δωσω τις εξετασεις στη Γερμανια. Είναι δυνατον

να ζητουν εξετασεις από χωρα τις ΕΕ για εξειδικευση που υπαρχει στην Ελλαδα; Αλλωστε στην Ελλαδα διαρκει 2 Χρονια και στην Γερμανια 3

απλα στη Γερμανια μπορεις να αναγνωρίσεις ένα ετος εάν κ εφόσον εχεις κανει κατά τη διαρκεια της παιδιατρικης ειδίκευσης. Γνωριζει καποιος κατι;

Ευχαριστω!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ωραία ερώτηση και αρχίζει να αφορά όλο και περισσότερους. Η 2005/36EC καλύπτει μόνο την κύρια ειδικότητα? Ή έτσι ερμηνεύει την κοινοτική οδηγία  και τη σχετική ελληνική νομοθεσία το ΚΕ.Σ.Υ?  Πρέπει να το ψάξουμε λίγο παραπάνω, θα ρωτήσω τι γνωρίζουν για το ζήτημα και φίλοι που κάνουν εξειδικεύσεις στη Σουηδία.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Πήγα σήμερα στο υπουργείο υγείας και ρώτησα. Η υπάλληλος μου είπε οτι θα πρεπει να προσκομισω χαρτι οτι εκανα τα 2 χρονια νεογνολογιας σε εμμισθη θεση κλπ και μετά θα χρειαστεί να δώσω εξετάσεις αναγνώρισης. Σε ερώτηση μου οτι πρόκειται για χώρα της ΕΕ και γιατι δεν αναγνωρίζεται αφου ο χρόνος εξειδικευσης κλπ ειναι ακριβως ιδιος με την Ελλαδα μου απαντησε δεν υπαρχει καμια εγκυκλιος για αυτοματες αναγνωρίσεις εξειδικεύσεων. 

Την ρώτησα τότε τι γίνεται ας πουμε με την παιδοπνευμονολογία η οποία ως εξειδίκευση δεν υπαρχει στην Ελλάδα. Αυτοί που ερχονται από το εξωτερικό με την συγκεκριμένη εξειδίκευση ΠΟΙΟΣ τους εξετάζει; Μου απαντάει δουλεύουν ως ιδιώτες. Και αυτοί που είναι στα παιδων της λεω; Καμια απάντηση. 

Ισως όντως θέλει ψαξιμο το θέμα.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Καλησπερα υπαρχει κανεις που προσφατα να ανγνωρισε trust position ως χρονο ειδικοτητας. Που εκανε την μεταφραση? ως τι του μεταφρασανε το trust position.

Ευχαριστω

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
On 22/7/2018 at 5:37 ΜΜ, orvos said:

Καλησπερα υπαρχει κανεις που προσφατα να ανγνωρισε trust position ως χρονο ειδικοτητας. Που εκανε την μεταφραση? ως τι του μεταφρασανε το trust position.

Ευχαριστω

Ναι εγω. Αλλα εξαρταται πως το γραφεις στα Αγγλικα. Ιδιωτης μεταφραστης το Surgical Senior House officer το μετεφρασε σαν Χειρουργικος εικευομενος ιατρος. 

Να κανω μια ερωτηση με τη σειρα μου. 

Κλεινω 6 χρονια χειρουργικης στο ΗΒ. Συνολικα εχω κανει

4μιση χρονια ΓΧ

10 μηνες ορθοπαιδικης 

4 μηνες ΩΡΛ

6μηνες Αγγεια,

Τα αναγνωρησα ομως σαν

5μιση χρονια ΓΧ

4 μηνες ορθο 

4 μηνες ωρλ

Στην Ελλαδα ειναι 5 χρονια ΓΧ και 2 εξαμηνα απο αλλες ειδικοτητες? 

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ευχαριστω πολυ. ναι ακριβως ετσι ειναι 5 χρονια γενικη και δυο εξαμηνα κατ επιλογη που μπορει να ειναι ουρολογια γυναικολογια αγγειο ωρλ παιδο θωρακα πλαστικη ορθο κτλ

Τροποποιήθηκε από orvos

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Οι εξειδικεύσεις από όσο ξέρω δεν είναι μέρος της κοινοτικής οδηγίας.

Επίσης δεν είναι και όλες οι ειδικότητες...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

εννοεις τα δυο εξαμηνα; δεν ειναι εξειδικευσεις δεν μιλησα για κατι τετοιο. ειναι εξαμηνα κατ'επιλογη για την ελλαδα 2 στο συνολο που μπορεις να κανεις μεσα στα εξι ετη της γενικης χειρουργικης. Με το καινουργιο σχεδιο νομου τα 2 εξαμηνα θα ειναι πλεον υποχρεωτικα. Αυτα για τον αν θελεις να δωσεις τις εξετασεις στην ελλαδα.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
On 5/8/2018 at 4:11 ΜΜ, bromptonista said:

Οι εξειδικεύσεις από όσο ξέρω δεν είναι μέρος της κοινοτικής οδηγίας.

Επίσης δεν είναι και όλες οι ειδικότητες...

Δεν μου βγαινουν. Αναγνωρησα ολο το core training σαν γενικη (ειχε k 6 μηνες ορθο μεσα) και αλλο ενα 6μηνο στο μεντγουει sho σαν γενικη παλι. 

Θα πρεπει να τα αναθεωρησω.. 

εχω 2 τετραμηνα ent και ορθο αν τους κανουν. 

Σύνδεσμος στη δημοσίευση