Jump to content

Photo
- - - - -

IOΓΕΝΗΣ ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΙΤΙΔΑ

• Please log in to reply
4 replies to this topic

#1 sun11

sun11

Ψαράκι (επίπεδο Ι)

• Members
  • Pip
  • 1 posts

Posted 27 June 2006 - 11:45 AM

Χαιρετω ολα τα μελη του φορουμ :)Χρειαζομαι την βοηθεια σας και θα μπω κατευθειαν στο θεμα. Πριν 2 βδομαδες καθως ειμουνα στο σπιτι,λυποθυμισα... μεσα σε 1 λεπτο ξαναβρισκω τις αισθησεις μου σιγα-σιγα..και ξαπλωνω στο κρεββατι...ο συζυγος μου εφερε αμεσως αλατι,και χυμο πορτοκαλι να πιω..να πω οτι με μετρησε και ειχα την μεγαλη γυρω στο 8 και την μικρη 5, και οι παλμοι της καρδιας ειχαν πεσει. Σιγα σιγα αρχισε ο οργανισμος να επανερχεται κανονικα. Μετα απο δυο μερες περιπου αρχισα να εχω συμπτωματα οπως, τη μια να ζεσταινομαι και την αλλη να κρυωνω..σαν φουντωσεις,ενιωθα το στομαχι μου σφιγμενο σαν πετρα λες και εφαγα μπουνια,ειχα ρεψιμο μολις επινα νερο η βαλω μπουκια στο στομα μου,ειχα ανορεξια, τα κοπρανα ηταν στερεη μορφη αλλα μαλακα ανοικτοχρωμου κιτρινου χρωματος,δεν κατεβαινε μπουκια,ουτε ηθελα να δω φαγητο,ειχα τασεις εμμετου και πολλα υγρα στο στομαχι,γενικα μια δυσφορια. Φοβηθηκα και θεωρησα να παω να κανω εξετασεις. Ετσι λοιπον εκανα εξετασεις αιματος,και ακτινογραφια θωρακος. Ολα φυσιολογικα εδειξαν, αλλα τα λευκα αιμοσφαιρια εδειξαν 12.2 Η. Μου ειπε λοιπον ενας γιατρος παθολογος οτι μπορει να εχω καποια λοιμωξη και εφοσον με εξετασε εκρινε πως εχω ιογενη γαστρεντεριτιδα. Μου συστησε να παρω για 2-3 μερες τα primperan 10 mg, και ετσι εκανα. Τα συμπτωματα ομως δεν υποχωρησαν...του το ειπα, και μου συστησε να σταματησω τα πριμπεραν και να παρω τα losec δοσολογια 1 την ημερα. Μολις την επομενη μερα πηρα το πρωι losec με επιασε διαροια...και ενιωσα χειροτερα..+ οτι ειχα ζαλαδες. Ενημερωνω το γιατρο και μου λεει μην παρεις losec σταματησε τα, τον ρωτησα λοιπον μηπως χρειαζεται να κανω περαιτερω εξετασεις καθοτι τα συμπτωματα παραμενουν. Μου ειπε να περιμενω 2 μερες.. και επειτα αν δεν ειχαν υποχωρισει τα συμπτωματα να παω για καλλιεργεια ουρων+κοπρανων καθως και ακτινογραφια+υπερηχο ανω κατω κοιλιας.Ακομα δεν πηγα να κανω εξετασεις περιμενω μπας και υποχωρησουν με την παροδο των ημερων. Πηγα σε 2 γιατρους και μου ειπαν οτι περναει μονη της η γαστρεντεριτιδα.....η μητερα μου που την ειχε περασει ηταν βαριας μορφης με παραμονη 12 ημερων εντος νοσοκομειου και ετοιμοθανατη καθως τις ειχαν πει οι γιατροι οτι ηταν στο 5% να ζησει,ευτυχως δεν την χασαμε. Αλλα η μητερα μου ειπε οτι επρεπε λογικα να μου δωσει μια αντιβιωση...για γαστρεντεριτιδα :unsure: Οστοσο να αναφερω οτι τρωω ρυζι-κοτοπουλο ψητο-μακαρονια σκετα- και πινω κοκα κολα οποτε τρωω.. αλλα μην φανταστειτε οτι τρωω κανονικα, με το ζορι τρωω.. Τωρα που σας μιλαω εχω ανακατοσουρα στο στομαχι (ενιωθα να κολυμπαει το στομαχι στα υγρα) και εφαγα 2 φρυγανιες. Νιωθω καλυτερα το στομαχι μου...Απλα θελω και την δικη σας εκτιμηση για ολα αυτα :wacko: Κανω κατι λαθος?? εχω φοβηθει αρκετα και εχω ταλαιπωρηθει 2 βδομαδες τωρα... ατονια, δεν εχω ορεξη τρεμουνε τα ποδια μου...(διαροια δεν εχω σταματησε)να τονισω οτι δεν εχω καποια παθηση η τιποτα αλλο περιεργο....με χτυπησε ετσι ξαφνικα :wacko: Να φανταστειτε εκοψα και το τσιγαρο και τους καφεδες 2 βδομαδες.... B) Εσεις τι μου προτεινετε?? κραταει τοσες μερες η γαστρεντεριτιδα??? please help

#2 nyxteridas

nyxteridas

Γαληνός (επίπεδο ΧΙ)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1,629 posts

Posted 27 June 2006 - 03:13 PM

Χωρίς να έχω ιδιαίτερη εμπειρία, σου λέω αυτά που γράφουν τα βιβλία: οι περισσότερες γαστρεντερίτιδες έχουν μικρή διάρκεια όσον αφορά τα συστηματικά συμπτώματα (πυρετός, λευκοκυττάρωση κλπ.) αλλά τα γαστρεντερικά ενοχλήματα μπορεί να επιμείνουν επί μακρόν. Αν πάντως έχεις ιογενή γαστρεντερίτιδα, η αντιβίωση δεν πρόκειται να σε βοηθήσει.

Σε κάθε περίπτωση, η υγεία σου δεν είναι κάτι που πρέπει να βασίζεις σε αυτά που διαβάζεις σε κάποιο site, χωρίς να εξαιρείται το παρόν. Μόνος αρμόδιος να απαντήσει στις ερωτήσεις σου είναι ο γιατρός σου.

#3 isis

isis

Αγροτικός (επίπεδο VI)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 351 posts

Posted 27 June 2006 - 03:59 PM

είναι δύσκολο να σου πώ χωρίς να σου έχω πάρει ιστορικό και να σου έχω κάνει πλήρη κλινική εξέταση.Από αυτά που λες όμως πιστεύω οτι θα έπρεπε να κάνεις υπέρηχο άνω κοιλίας και έλεγχο για ηπατίτιδες.Το ενδεχόμενο εγκυμοσύνης αποκλείεται?

#4 Sovereign

Sovereign

www.soverblog.com

• Moderators
  • 5,913 posts
  • Interests:music, cinema, crime literature

Posted 27 June 2006 - 04:36 PM

Ορισμένα από τα συμπτώματα που αναφέρει το μέλος δεν είναι τυπικά γαστρεντερίτιδας και ίσως και να παραπέμπουν σε σπανιότερα παθολογικά ή ενδοκρινολογικά αίτια. Πάγια θέση του παρόντος φόρουμ είναι να μην δίνονται ιατρικές συμβουλές "από το τηλέφωνο" επομένως μία ακόμα γνώμη από ειδικό Παθολόγο, με ιδιαίτερη αναφορά σε συμπτώματα και σημεία όπως υπόταση, βραδυκαρδία, εξάψεις κτλ και πιθανά πιο εξειδικευμένες από τη γενική αίματος εξετάσεις ίσως να είναι το πιο πρέπον για την περίπτωση.

#5 Opus Magnum

Opus Magnum

Αγροτικός (επίπεδο VI)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 495 posts

Posted 27 June 2006 - 06:32 PM

Πάντως, αφού σου είπε σε 2 ημέρες επανεξέταση..
δεν είναι καλό να το αφήνεις 2 εβδ!
Ειδικά όταν δεν έχεις νιώσει καλά.
Μην τσιγκουνεύεσαι τα λεφτά,κάντο ακόμη και για να έχεις το
κεφάλι σου ήσυχο...
Μην ακούς τη μητέρα σου,δεν είναι όλα ίδια και έχοντας περάσει κάτι δεν
γίνεσαι ειδικός σε αυτού του είδους τις καταστάσεις.. :huh:
Τέλος,στο κλίμα πάντα της γαστρεντερίτιδας κάνεις πολύ καλά
με την Coca Cola και που έκοψες τους καφέδες.
Εδώ δεν γίνεται να πάρεις ουσιαστική γνώμη όταν δεν είναι γνωστή ούτε η ηλικία σου..
φαντάσου την απαιτούμενη κλινική εξέταση.. <_<
Επομένως το νόημα:μην καθυστερείς την επανεξέταση! :D
Άντε!και πες μας λεπτομέρειες B) !

Edited by Opus Magnum, 27 June 2006 - 06:35 PM.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users