Jump to content

Photo

ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ...και αλλες διαταξεις...

• Please log in to reply
2 replies to this topic

#1 pws?

pws?

Ιατρός (επίπεδο V)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPip
  • 251 posts

Posted 10 March 2006 - 09:36 PM

Καταρχας να πω οτι ειμαι υπερ των εξετασεων για την εναρξη ειδικοτητας.
Εχω ομως και καποιες αποριες που δεν εχουν σχεση με το αν θα ειναι διαβλητες ή οχι, και με κανουν να πιστευω οτι ουτε οι εξετασεις θα λυσουν το θεμα μας...΄
1. εξετασεις για την εναρξη ειδικοτητας? μαλιστα. Ποιος θα δινει τι, που και ποτε? Θελω να πω οτι ενας αποφοιτος που θελει πχ καρδιολογια..τι ακριβως θα δωσει? παθολογια, καρδιολογια, και τα 2 , ή και αλλα μαθηματα?
2. η τοποθετηση θα ειναι μια? μηπως θα χωριζονται οι εξετασεις σε γενικο μερος και μολις τελιεωσει αυτο ξαναδινει για το ειδικο?
3. τι θα γινει με αυτους που ειναι ηδη 3 χρονια στις λιστες...? θα υπαρχει εξισωση οπως αυτη στο νομο Στεφανη?
4. τι θα γινει με αυτους που εχουν ξεκινησει ηδη το γενικο μερος? θα δωσουν αλλες εξετασεις? σε αλλα μαθηματα , αλλη υλη κτλ?
5. αν ειναι συστημα πανελληνιων εξετασεων , οι επιτυχοντες θα πανε σε νοσοκομειο αναλογα με το βαθμο?
Διοτι αυτο ειναι που φοβαμαι πως οι εξετασεις δεν θα λυσουν το προβλημα . Ενας που πετυχαινει σε ενα περιφερειακο νοσοκομειο πχ...γαστρεντερολογια στο νοσοκομειο Πυργου πολυ αμφιβαλλω αν θα παει...
Και να παει δλδ τι εκπαιδευση θα εχει?

Απαιτουνται πολλα για να γινει σωστα το συστημα αυτο.
Υπαρχουν και αλλα ερωτηματα που στη συνεχεια θα αναπτυχθουν

Το μονο που βλεπω να βελτιωνει καπως τα πραγματα ειναι στην αρχη εξετασεις τετοιου τυπου για 2 χρονια ωστε να επαναπροσδιοριστουν οι α/α στις λιστες αναλογα με το βαθμο των ηδη υπαρχοντων σε αυτες και μετα εξετασεις για την αδεια ασκησης επαγγελματος ωστε μονο αυτοι που θα την εχουν μετα απο επιτυχια στις εξετασεις αυτες να μπορουν να γραφονται σε λιστες...( αν υπαρχουν αναμονες με δεδομενο οτι οι εξετασεις για αδεια ασκησης θα ειναι σοβαρες, αναλογο του επιπεδου που πρεπει να εχει ο σοβαρος αποφοιτος της Ιατρικης ). Ειναι καθαρα προσωπικες μου σκεψεις και θα ηθελα αν μπορειτε να μου πειτε και εσεις τις δικες σας καθως και σχολια στα παραπανω.

#2 drtakis

drtakis

Αγροτικός (επίπεδο VI)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 431 posts

Posted 10 March 2006 - 10:38 PM

Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι για να μπουν εξετασεις ειδικοτητας θα πρεπει να γινει ενοποιηση των επιμερους τμηματων σε 1 ακεραιη ειδικοτητα κατα τη διαρκεια της οποιας ο ειδικευομενος θα πρεπει να κανει το επιμερους rotation. Με αυτον τον τροπο διευκολυνονται και όσοι αποφασισουν να κανουν ειδικοτητα στο εξωτερικο, οπου ως επι των πλειστων η τοποθετηση ειναι ενιαια. Πχ κανεις Γερμανια 5 χρονια Νευρολογιας, και για να παρεις και εδω την ειδικοτητα πρεπει να κανεις και τα επιμερους 9 μηνες Παθολογιας και 6 μηνες Ψυχιατρικης..

Με την ενοποιηση λοιπον των επιμερους τμηματων σε μια, ο διαγωνιζομενος καλειται να δινει ουστιαστικα το τμημα της ειδικοτητας που τον ενδιαφερει και διαγωνιζεται γι αυτην.

Τι γινεται ομως με οσους ειναι ηδη στις λιστες? Ειναι μονοδρομος λιστα να υπαρχει για παντα. Ανοιγουν 2 θεσεις Καρδιολογιας φετος στο Ιπποκρατειο? Η μια θα παει στη λιστα, η αλλη θα παει στις εξετασεις. Το ποιο ποσοστο θεσεων θα πηγαινει εκει και ποιο εδω, ειναι θεμα συζητησης, οχι ομως στην παρουσα φαση.

Μια καλη ιδεα ειναι να γινει δικην μηχανογραφικου, κανω τις επιλογες μου (Νοσοκομειο, πολη και κατα την προσωπικη μου αποψη και κλινικη) και αν περασω περασα. Εξετασεις μπορουν να γινονται μια φορα το χρονο οπως ακριβως και οι Πανελληνιες.

Αλλο μεγαλο ζητημα: θεμα διαβλητοτητας των εξετασεων. Καμια εξεταση δεν ειναι αδιαβλητη. Οι Πανελληνιες ισως ηταν το λιγοτερο διαβλητο συστημα επιλογης διαγωνιζομενων στον Ελλαδικο χωρο. Δουλεψε πολυ καλα.
Δυστυχως (ειρωνικο αυτο) ομως οι διαγονιζομενοι δεν ειναι τοσες χιλιαδες οσοι οι μαθητες, ουτε η επιτροπη που θα βγαζει τα θεματα ειναι τοσο μεγαλη ωστε να μην βρεθουν ατομα που θα εχουν καποιον γνωστο μεσα, ουτε οι διορθωτες ειναι τοσοι πολλοι ωστε να ειναι απιθανο γνωστος σου να διορθωσει κειμενο δικο σου.

Συμπερασμα, εξετασεις για ειδικοτητα θα ειναι ακομα πιο διαβλητες απο τις Πανελληνιες. (σσ η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι η διαβλητοτητα των Πανελληνιων ήταν μονο στην δυνατοτητα καποιων να δωσουν προφορικα χωρις να υπαρχει λογος)

Δεν πρεπει να σταθουμε εδω ομως.

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι θεματα για εξετασεις ειδικοτητας πρεπει να μπουν με τη μορφη multiple choice. Φυσικα οχι απο τραπεζα ερωτησεων οπως ακουγεται για την αναγνωριση των πτυχιων απο χωρες εκτος Ε.Ε. καθως αυτο θα εκανε την υποθεση πανευκολη για ολους, αφου ξερουμε πως οι ερωτησεις πολλαπλης επιλογης κυκλοφορουν σχεδον αμεσα σε πολλα φωτοτυπαδικα περιξ των ιατρικων σχολων.

Καινουριες ερωτησεις πολλαπλων επιλογων καθε χρονο, που θα πρεπει να βγουν σε ενα βραδυ, ειναι μια ουτοπια.

Θυμαστε πως οταν ο Ολυμπιακος νικησε 3-0 τον ΠΑΟ στη ΡΙζουπολη ειχε τεθει θεμα να διαιτητευσει ανεξαρτητος διαιτητης, και συγκεκριμενα ο Κολινα? Ακριβως, ερωτησεις εισαγομενες. πχ USMLE μεταφρασμενο κι ολας για να μην ειναι αδικο λογω γλωσσας.

Αυτο θα μπορουσε να γινει χωρις να διαγωνιζεσαι για συγκεκριμενη ειδικοτητα αλλα γενικα γραφω κι ό,τι κατσει.

Αλλιως θεματα τυπου ΜRCP, MRCG MRCOpht, MRCPhyc συγκεκριμενα για καθε ειδικοτητα ειναι μια αλλη λυση.

Μοριοδοτησεις ετωναναμονης, βαθμου πτυχιου, εργασιων εσωτερικου - εξωτερικου, μεταπτυχιακου, διδακτορικου, ακαδημαικης ιδιοτητας, βραβειου Νομπελ Ιατρικης κλπ απλως θα κανουν το συστημα ακομα πιο αδιαβλητο καθως πολλοι δεν εχουν τις ευκαιριες που εχουν πολλοι αλλοι.

ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΤΟ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ, ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΛΕΥΡΟ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΚΟΙΜΑΜΑΙ
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ

#3 AMANDA.

AMANDA.

Νομπελίστας (επίπεδο Χ)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1,318 posts

Posted 11 March 2006 - 09:49 AM

γίνεται προσπάθεια από το υπουργείο και ανά 6 μήνες ανοίγουν νέες θέσεις σε διάφορα νοσοκομεία της ελλάδας. πολλοί απαξιούν αυτήν την κίνηση καθώς υποστηρίζουν ότι δεν ΄λύνει το πρόβλημα αλλά είναι μία κίνηση θετική του υπουργείου. Το μεγαλύτερο ΄ποσοστό των θέσεων αφορά τμήμα ειδικότητα σε περιφερειακά νοσοκομεία. Απαιτώντας να δίνουν πλήρη ειδικότητα τα νοσοκομεία 2 επιλογές υπάρχουν
ή να περιμένετε να δίνουν πλήρη ειδικότητα περιφερειακά νοσοκομεία πράγμα ουτοπικό και κακό για την εκπαίδευση
ή να κλείσουν όλες οι θέσεις σε νοσοκομεία που δεν δίνουν πλήρη ειδικότητα. πολύ θα ήθελα να ακούσω 1 υποψήφιο ψυχιατρικής που χρειάζεται 6 μήνες παθολογίας (αν έχει κάνει τρίμηνο 3) να του λέμε ότι για την καλύτερη εκπαίδευση σου κλείσαν όλες οι θέσεις σε περιφερειακα και θα περιμένεις θέση σε νοσοκομείο με πλήρη... το ίδιο και για όλους εκείνουν που χρειάζονται μόνο τμήμα παθολογίας ή χειρουργικής)

δεν ξέρω πόσοι από εδώ μέσα εργάζονται σε ελληνικό νοσοκομείο. αν και εγώ ημουν φοιτήτρια ακόμα πιθανόνον να έλεγα παρόμοια πράγματα. αν ζήσετε την πραγματικότητα του ελληνικού συστήματος υγείας θα αλλάξουν οι απόψεις σας.

ζητείστε να ανοίξουν θέσεις ειδικευομένων.
όχι να κλείσουν...

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users