Jump to content

Photo
- - - - -

ανεκπληρωτοι ερωτες

• Please log in to reply
97 replies to this topic

#1 i_love_you

i_love_you

Φοιτητής (επίπεδο ΙΙ)

• Members
  • PipPip
  • 17 posts

Posted 05 March 2006 - 10:25 PM

Με βλέπεις σαν φίλο

Μου λες πως με βλέπεις σα φίλο
πριν καν σου μιλήσω για αγάπες
δεν είμαι απ' αυτούς που αντιδράνε στις φάπες
γι αυτό σου υπακούω σαν το σκύλο

Μου λες αν μπορώ να κρατήσω
τη σχέση αγνή και παρθένα
μα κι ο ίδιος ο Πλάτων αν σ' ήξερε εσένα
θα μου 'λεγε αλλιώς να ενεργήσω

Ανθίζουν γύρω οι πορτοκαλιές
τα ψάρια ρίχνουν έξω πετονιές
και εγώ σε μια γωνιά του ηλεκτρικού
σκαρώνω χαϊκού

Θα βρω για σένα ένα παιδί καλό
στο γάμο θα 'ρθω να σας συγχαρώ
κι αν πεις να σας βαφτίσω το μωρό
καθήκον φιλικό

Αθώα μ' αγκαλιάζεις στο δρόμο
κι από το κορμάκι σου φτάνουν
ως τις εισπνοές μου για να με ξεκάνουν
λουλούδια από τον κάτω κόσμο

Μου λες πως με βλέπεις σα φίλο
μα ας ήτανε να με μισούσες
Ποιος θέλει την έμπνευση από τέτοιες μούσες
Με χάδια σου δίνουνε ξύλο

Θα ανάψω απόψε τα προσφυγικά
Αμφιάλη, Δραπετσώνα, Κοκκινιά
να υψώσω της καρδούλας σου εαυτέ
τον καραγκιόζ-μπερντέ

Στα ελληνικά γυρεύεις και μετράς
τους χτύπους μιας αλλοδαπής καρδιάς
κι αυτή σα φίλο, λέει, σε συμπονά
αλλά δε σ' αγαπά, αλλά δε σ' αγαπά

για σενα που τρως καρδιες και δεν χορταινεις ποτες

#2 Remy Fincher

Remy Fincher

Writer/Director, A.S.C, A.C.E

• Moderators
  • 2,103 posts
  • Interests:Σινεμά...ο παράδεισος. Η καλή τηλεόραση. Να μαγειρεύω ζυμαρικά και άλλες λιχουδιές. Να γράφω κριτικές για σειρές και ταινίες. Και να χαλβαδιάζω DVD στο Amazon.

Posted 05 March 2006 - 10:51 PM

emarup Αααααααααααχχχχ....

P.S.: emno :(

P.S.2: :P

#3 xasan doatap

xasan doatap

Φοιτητής (επίπεδο ΙΙ)

• Members
  • PipPip
  • 22 posts

Posted 05 March 2006 - 11:31 PM

για σκέψου όμως, τον τέλειο έρωτα να σβήνει μέρα με τη μέρα... κ πάλι θα σου προκαλέι θλίψη

#4 Αρμεγογελαδών

Αρμεγογελαδών

Γαληνός (επίπεδο ΧΙ)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1,908 posts

Posted 06 March 2006 - 12:18 AM

Posted ImagePosted Image

#5 Dr Lecter

Dr Lecter

Μεγαλοπροφέσορας (επίπεδο IX)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1,165 posts

Posted 06 March 2006 - 12:21 AM

για σκέψου όμως, τον τέλειο έρωτα να σβήνει μέρα με τη μέρα... κ πάλι θα σου προκαλέι θλίψη

Κι αυτο ειναι πολυ ασχημο. Ισως χειροτερο απο τον ανεκπληρωτο ερωτα. Τελικα ο ερωτας ειναι μια απατη, αλλα η πιο γλυκια απατη του κοσμου. :wub:

emarup Αριανε εγραψες!
Ο καλος λυκος ειναι το καλυτερο αντιδοτο! :P

Edited by Dr Lecter, 06 March 2006 - 12:25 AM.

#6 Liszt

Liszt

Ιατρός (επίπεδο V)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPip
  • 219 posts

Posted 06 March 2006 - 04:32 AM

Πωπω! Ποιανού ιδέα ήταν να ανοίξει αυτό το topic που μας άναψε φωτιέεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεες.......

#7 Αποφρακτικός_Ειλεός

Αποφρακτικός_Ειλεός

Ασκληπιός (επίπεδο ΧΙΙΙ)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,081 posts

Posted 06 March 2006 - 10:13 AM

γιατί σου άναψε φωτιές? Πές μας την ιστορία σου. Για μένα δεν υπάρχει ανεκπλήρωτος έρωτας γιατί ο έρωτας θέλει δύο. Απλά ήταν μια καψούρα που δεν εκπληρώθηκε ποτέ.

#8 ho·mun·cu·li

ho·mun·cu·li

. . arrested one fine morning . .

• Moderators
  • 3,258 posts
  • Interests:Where children are, there is a golden age.

Posted 06 March 2006 - 11:41 AM

Lillian-Depeche Mode

Oh, Lillian
Look what you've done
You've stripped my heart
Ripped it apart

In the name of fun
Oh, Lillian
I'm a poor man's son
And precious jewels
Weren't found in schools
Where I came from
Pain and misery always hit the spot
Knowing you can't lose what you haven't got
Oh, Lillian
I should have run
I should have known
Each dress you own
Is a loaded gun
Oh, Lillian
Oh, Lillian
I need protection
I hear your voice
And any choice I had is gone
Oh, Lillian
Once I begun
I couldn't stop
'til every drop of blood was sung
Pain and misery always hit the spot
Knowing you can't lose what you haven't got
Oh, Lillian
Look what you've done
You stripped my heart
Ripped it apart
In the name of fun
Oh, Lillian
Oh, Lillian
Oh, Lillian
Oh, Lillian

Συμφωνω με τον Αγγελο....ο,τι δεν αποκτουμε ποτε το εξιδανικευουμε...αλλα τελικα δεν ειναι παρα μια φουσκα...

Edited by nerdanel, 06 March 2006 - 11:43 AM.

#9 faraway

faraway

Αγροτικός (επίπεδο VI)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 312 posts

Posted 06 March 2006 - 12:25 PM

Πωπω! Ποιανού ιδέα ήταν να ανοίξει αυτό το topic που μας άναψε φωτιέεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεες.......

Θα χρειαστεις πυροσβεστηρα η πυροσβεστικο οχημα για να τις σβησεις; emdevil
Btw το κομματακι απο depeche ειναι ολα τα λεφτα.Αν και δεν νομιζω οτι μιλαει για ανεκπληρωτο ερωτα, μαλλον για καποιον φτυσμενο μιλαει. emdevil

Edited by faraway, 06 March 2006 - 12:30 PM.

#10 DR.FOTIOS

DR.FOTIOS

Αγροτικός (επίπεδο VI)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 300 posts

Posted 06 March 2006 - 03:38 PM

ΚΑΠΟΤΕ ΗΜΟΥΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΗΣ ΤΗΣ ΙΔΕΑΣ "ΕΡΩΤΑΣ ΜΕΤΑΞΥ ΦΥΛΩΝ".
ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΑΡΧΙΖΩ ΚΑΙ ΑΝΑΘΕΩΡΩ ΑΥΤΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΕΠΟΙΘΗΣΗ. ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΗ ΦΟΙΤΗΤΙΚΗ ΜΟΥ ΖΩΗ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΜΕ ΑΛΛΟ ΜΑΤΙ ΤΗ ΦΙΛΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΜΙΑ ΣΥΜΦΟΙΤΗΤΡΙΑ ΜΟΥ. ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ ΦΙΛΙΑΣ , ΕΙΧΑΜΕ ΕΚΜΥΣΤΗΕΡΕΥΤΕΙ Ο ΕΝΑΣ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ. ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΕ ΜΙΑ ΕΚΔΡΟΜΗ ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΓΛΕΝΤΙ ΕΓΩ ΑΡΧΙΣΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΟΠΕΑ ΝΑ ΤΗΝ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΕΡΩΤΗΚΑ. ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΕ ΠΟΛΥΣ ΚΑΙΡΟΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΚΜΥΣΤΗΡΕΥΤΗΚΑ ΤΟ ΠΑΘΟΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΗ. Η ΣΧΕΣΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΣΧΕΔΟΝ ΑΜΕΣΩΣ ΚΑΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΠΕΡΑΣΕ ΓΡΗΓΟΡΑ. ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ Η ΦΙΛΙΑ, ΜΑΣ ΕΔΕΝΕ ΠΟΛΥ ΠΟΙΟ ΙΣΧΥΡΑ ΑΠ'ΟΤΙ Ο ΕΡΩΤΑΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΕ, ΟΛΗ ΤΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ. ΣΗΜΕΡΑ ΒΓΑΙΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΕΓΩ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΟ ΤΗΣ ΣΥΝΤΡΟΦΟ, ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΑΚΟΜΑ !!!!

Η ΦΙΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΑΓΑΘΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΜΕΝΕΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ...............

ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ ?????

:wub:

#11 Remy Fincher

Remy Fincher

• Moderators
  • 2,103 posts
  • Interests:Σινεμά...ο παράδεισος. Η καλή τηλεόραση. Να μαγειρεύω ζυμαρικά και άλλες λιχουδιές. Να γράφω κριτικές για σειρές και ταινίες. Και να χαλβαδιάζω DVD στο Amazon.

Posted 06 March 2006 - 04:09 PM

Ναι, συμφωνώ. Η φιλία και ο έρωτας δεν πρέπει να συγχέονται, ούτε να αναμειγνύονται. Αλλιώς πάνε και τα δυο κατα διαόλου...

#12 Αρμεγογελαδών

Αρμεγογελαδών

Γαληνός (επίπεδο ΧΙ)

• Prominent Members
  • 1,908 posts

Posted 06 March 2006 - 05:40 PM

Η φιλια ειναι μια κατασταση οπου ενυπαρχει εντονο το στοιχειο της λογικης και του συμφεροντος.Δηλαδη αν εχω κοινα ενδιαφεροντα με καποιον και περναω καλα,τον κανω φιλο.Υπαρχει βεβαια και το συναισθημα,αλλα πρωταρχικης σημασιας ειναι τα κοινα στοιχεια του χαρακτηρα και να περναμε καλα,να διασκεδαζουμε.

Ο ερωτας ειναι ανεξαρτητος της λογικης και του συμφεροντος,το ταιριασμα ειναι τελειως διαφορετικου ειδους και συνεπως δεν μπορει να μπερδευτει με τη φιλια.Για αυτο και ειμαι απο εκεινους που πιστευουν οτι δεν μπορει να δημιουργηθει φιλια μεταξυ ανδρα και γυναικας.Πρωτα απο ολα σκεφτειτε τι συζητανε δυο ατομα σε μια τετοια φιλια.Σιγουρα ο αντρας ισως θα πει μερικα πραγματα για τον εαυτο του που δε λεει στους αντρες φιλους του...και αυτο το λεει φιλια?Γιατι?Απλα λεει τετοια πραγματα,γιατι θα εχουν ξυπνησει αλλα συναισθηματα μεσα του,που ενας αντρας φιλος δεν μπορει να ικανοποιησει(εκτος και αν ειναι καουμποης του Brokeback Mountain).Ο κανονας ειναι η αναπτυξη ερωτικων συναισθηματων,συνηθως απο τη μερια του αντρα.

Τι συζηταμε με τους φιλους μας?Για αθλητικα,αμαξια,γκομενες(κυριως βυζαρες και κωλαρες),ταινιες οπου βλεπουμε κεφαλια να εκρηγνυνται στον αερα και σκαμε στα γελια κτλ.Ποιος μπορει να τα συζητησει αυτα με μια κοπελα?Το μονο που συζητα ανετα μαζι της ειναι για συναισθηματα...ακομη και αν της μιλησει για καμια κοπελα,αυτη που υποτιθεται οτι τον συμμεριζεται συναισθηματικα,σιγα μην τον στηριξει...οι γυναικες ειναι τοσο ανταγωνιστικες σε γκομενικα θεματα,που ζηλευουν μεχρι και την γκομενα του αδερφου τους...

Αμ η γυναικα?Τι θα μπορουσε να παιρνει απο μια αντρικη φιλια?Τι εχει ενας αντρας φιλος που θα ηθελε αυτη?Ολα αυτα που συζηταμε οι αντρες μεταξυ μας τις αφηνουν παγερα αδιαφορες και το μονο που τις ενδιαφερει ειναι τα συναισθηματικα...Αρα προς τα που παει μια τετοια φιλια,οπου συζητουνται κατα κανονα τετοια θεματα?Ο νοων νοειτω...Και το ασχημο ειναι πως η γυναικα συνηθως τη διαισθανεται παντα μια τετοια εξελιξη,αλλα σπανια κανει κατι για να την εμποδισει,αφου η φιλαρεσκεια της δεν της επιτρεπει μεγαλοψυχια προς τη πλευρα του "φιλου της"...ολες οι γυναικες κολακευονται απο το θεαμα ενος αντρα να σπαραζει για χαρη τους και οσες λενε το αντιθετο κοροιδευουν και τον εαυτο τους...

Για αυτο πιστευω οτι οι φιλιες αντρα-γυναικας ειναι μια απατη.Πραγμα φυσιολογικο,αν σκεφτουμε οτι τα ενστικτα μας εμποδιζουν την αναπτυξη τετοιας σχεσης...για αυτο ας μη στενοχωριουνται οσοι/ες ερωτευτηκαν την/τον καλυτερο τους "φιλη/ο"...ποτε δεν τραβαει φιλικα ενας αντρας μια γυναικα και αντιστροφα...αυτο που τους τραβηξε ηταν ο ερωτας και οσο το αρνουνται τοσο πιο επωδυνη θα ειναι η καταληξη της σχεσης...αλλωστε η φιλια ειναι μια καλη βαση για την αναπτυξη ενος ερωτικου δεσμου...μετα απο μερικα χρονια η εγκαθιδρυση ουσιαστικης φιλιας κρατα μαζι τα ζευγαρι και οχι τοσο ο ερωτας...

Και θα συμφωνησω οτι ο ανεκπληρωτος ερωτας ειναι μια νοητικη κατασκευη/εικονα του μυαλου μας για τον αλλον,που σπανια ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα.

#13 Liszt

Liszt

Ιατρός (επίπεδο V)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPip
  • 219 posts

Posted 06 March 2006 - 06:25 PM

Θα χρειαστεις πυροσβεστηρα η πυροσβεστικο οχημα για να τις σβησεις; emdevil

Τίποτα από τα δύο. Απλά τις σβήνεις γυρίζοντας σελίδα. Τόσο απλά κι ωραία... :)

#14 i_love_you

i_love_you

Φοιτητής (επίπεδο ΙΙ)

• Members
  • PipPip
  • 17 posts

Posted 06 March 2006 - 06:35 PM

το πραγμα εχει ως εξης: ειναι πενταμορφη σα βασιλισσα, φτιαγμενη για ερωτα ειναι πανεξυπνη και παμπλουτη.εχει τους παντες στα ποδια της.τυχαινει να ειναι στο ετος σου. τη γνωριζεις,τσιμπιεσαι οταν ειναι διπλα σου μηπως ονειρευεσαι,οι φιλοι σου ολοι λιμοκτονουν οταν τη βλεπουν,σου γινεται εμμονη ιδεα, γινεσαι καραγκιοζης για χαρη της αλλα δεν της λειπει τιποτα για να τησ το δωσεις εσυ. σου λεει ενα γεια και φαντασιωνεσαι για μερες.μαθαινεις απο αλλο ερωτοχτυπημενο πως εγραφε στο φορουμ κ ειχες μεσανυχτα. μπαινεις και εχει φυγει...

#15 Remy Fincher

Remy Fincher

• Moderators
  • 2,103 posts

Posted 06 March 2006 - 07:58 PM

Η φιλια ειναι μια κατασταση οπου ενυπαρχει εντονο το στοιχειο της λογικης και του συμφεροντος.Δηλαδη αν εχω κοινα ενδιαφεροντα με καποιον και περναω καλα,τον κανω φιλο.Υπαρχει βεβαια και το συναισθημα,αλλα πρωταρχικης σημασιας ειναι τα κοινα στοιχεια του χαρακτηρα και να περναμε καλα,να διασκεδαζουμε.
Ο ερωτας ειναι ανεξαρτητος της λογικης και του συμφεροντος,το ταιριασμα ειναι τελειως διαφορετικου ειδους και συνεπως δεν μπορει να μπερδευτει με τη φιλια.Για αυτο και ειμαι απο εκεινους που πιστευουν οτι δεν μπορει να δημιουργηθει φιλια μεταξυ ανδρα και γυναικας.Πρωτα απο ολα σκεφτειτε τι συζητανε δυο ατομα σε μια τετοια φιλια.Σιγουρα ο αντρας ισως θα πει μερικα πραγματα για τον εαυτο του που δε λεει στους αντρες φιλους του...και αυτο το λεει φιλια?Γιατι?Απλα λεει τετοια πραγματα,γιατι θα εχουν ξυπνησει αλλα συναισθηματα μεσα του,που ενας αντρας φιλος δεν μπορει να ικανοποιησει(εκτος και αν ειναι καουμποης του Brokeback Mountain).Ο κανονας ειναι η αναπτυξη ερωτικων συναισθηματων,συνηθως απο τη μερια του αντρα.
Τι συζηταμε με τους φιλους μας?Για αθλητικα,αμαξια,γκομενες(κυριως βυζαρες και κωλαρες),ταινιες οπου βλεπουμε κεφαλια να εκρηγνυνται στον αερα και σκαμε στα γελια κτλ.Ποιος μπορει να τα συζητησει αυτα με μια κοπελα?Το μονο που συζητα ανετα μαζι της ειναι για συναισθηματα...ακομη και αν της μιλησει για καμια κοπελα,αυτη που υποτιθεται οτι τον συμμεριζεται συναισθηματικα,σιγα μην τον στηριξει...οι γυναικες ειναι τοσο ανταγωνιστικες σε γκομενικα θεματα,που ζηλευουν μεχρι και την γκομενα του αδερφου τους...
Αμ η γυναικα?Τι θα μπορουσε να παιρνει απο μια αντρικη φιλια?Τι εχει ενας αντρας φιλος που θα ηθελε αυτη?Ολα αυτα που συζηταμε οι αντρες μεταξυ μας τις αφηνουν παγερα αδιαφορες και το μονο που τις ενδιαφερει ειναι τα συναισθηματικα...Αρα προς τα που παει μια τετοια φιλια,οπου συζητουνται κατα κανονα τετοια θεματα?Ο νοων νοειτω...Και το ασχημο ειναι πως η γυναικα συνηθως τη διαισθανεται παντα μια τετοια εξελιξη,αλλα σπανια κανει κατι για να την εμποδισει,αφου η φιλαρεσκεια της δεν της επιτρεπει μεγαλοψυχια προς τη πλευρα του "φιλου της"...ολες οι γυναικες κολακευονται απο το θεαμα ενος αντρα να σπαραζει για χαρη τους και οσες λενε το αντιθετο κοροιδευουν και τον εαυτο τους...Για αυτο πιστευω οτι οι φιλιες αντρα-γυναικας ειναι μια απατη.Πραγμα φυσιολογικο,αν σκεφτουμε οτι τα ενστικτα μας εμποδιζουν την αναπτυξη τετοιας σχεσης...για αυτο ας μη στενοχωριουνται οσοι/ες ερωτευτηκαν την/τον καλυτερο τους "φιλη/ο"...ποτε δεν τραβαει φιλικα ενας αντρας μια γυναικα και αντιστροφα...αυτο που τους τραβηξε ηταν ο ερωτας και οσο το αρνουνται τοσο πιο επωδυνη θα ειναι η καταληξη της σχεσης...αλλωστε η φιλια ειναι μια καλη βαση για την αναπτυξη ενος ερωτικου δεσμου...μετα απο μερικα χρονια η εγκαθιδρυση ουσιαστικης φιλιας κρατα μαζι τα ζευγαρι και οχι τοσο ο ερωτας...Και θα συμφωνησω οτι ο ανεκπληρωτος ερωτας ειναι μια νοητικη κατασκευη/εικονα του μυαλου μας για τον αλλον,που σπανια ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα.

Αυτό τι είναι; Ο ορισμός της φιλίας σύμφωνα με το Esquire; Η κοινωνιολογική βερσιόν του "Μικρού Πρίγκηπα" από τον Πέτρο Κωστόπουλο; "Πώς να οδηγηθείτε στην κοινωνική απομόνωση: a critical approach";

Καταρχήν, αν γνώμονας σου για να προσεγγίσεις φιλικά έναν άνθρωπο, έναν οποιονδήποτε άνθρωπο είναι το συμφέρον και τα κοινά χόμπυ, έχεις χάσει το παιχνίδι. Γνώρισα ανθρώπους που λατρεύουν το σινεμά, κι όμως μόνο αδιαφορία μου προκαλούν, έως και αντιπάθεια. Την ίδια στιγμή, από τους τωρινούς μου φίλους, άντρες και γυναίκες, κανείς δε μοιράζεται το ίδιο πάθος με εμένα, κι όμως τους αγαπώ και θέλω να τους βλέπω κάθε μέρα.

"Χημεία" υπάρχει μεταξύ φίλων και το λέω εκ πείρας. Μια "χημεία" που δεν πηγάζει από τα ίδια ενδιαφέροντα- αν και αυτά βοηθούν, αλλά από μια βαθειά επικοινωνία, μια ικανότητα να καταλαβαίνομαστε απόλυτα. Να μπορούμε να συζητάμε επί παντός επιστητού, να ταιριάζουν οι ιδέες μας, αλλά ακόμη κι όταν δε συμβαίνει αυτό, να βρίσκουμε αφορμή για εποικοδομητικη συζήτηση (ενίοτε και για εποικοδομητικό καυγά). Να νιώθουμε σα να ξέρουμε χρόνια τον άλλον/η, ακόμη κι όταν γνωριζόμαστε ελάχιστα και να μπορούμε να του εμπιστευτούμε τις πιο προσωπικές μας εμπειρίες ή τις πιο μύχιες σκέψεις μας. Το έχω ζήσει αυτό, το έχω δει να εκτυλίσσεται μπροστά στα μάτια μου και νιώθω ευγνώμων γι'αυτό.

Έπειτα, όσον αφορά τα "αντρικά" και τα "γυναικεία" θέματα συζήτησης: οι ενήλικες άνθρωποι μπορούν να συζητήσουν τα επαγγελματικά τους, τα θέματα της επικαιρότητας, θέματα τέχνης ή φιλοσοφίας και, συνηθέστερα, για σχέσεις και άλλους ανθρώπους. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ένας άντρας συζητά για "αμάξια" και "κώλους", ενώ μια γυναίκα για "συναισθήματα" και "καλλυντικά". Και γιατί σε μια συζήτηση μεταξύ αντρών πρέπει ντε και καλά να λείπει το συναίσθημα (αλλιώς είναι γκέυ), κάτι που έρχεται να καλύψει η ύπαρξη μιας γυναίκας. Το θεωρώ τελείως ανώριμο αυτό. Επαναλαμβάνω, είμαστε ΕΝΗΛΙΚΕΣ, όχι δεκαπεντάχρονα αγοράκια που φέρονται σαν κοκκόρια και μαζεύονται να παίξουν Πλέυστεϊσον και να δουν Τίνα Σπάθη.

Εσύ δε συζητάς τα ερωτικά σου με τους φίλους σου; Όταν είσαι ερωτευμένος χωρίς πιθανότητα ανταπόκρισης ποιός σε παρηγορεί; Όταν περνάς μια φάση μελαγχολίας, ένα άγχος, ένα ζόρι, μια υπαρξιακή κρίση που το εκμυστηρεύεσαι; Από ποιόν περιμένεις να είναι δίπλα σου, να σε στηρίξει, αν όχι από τους φίλους σου; Άντρες και γυναίκες. Γιατί δηλαδή με το στανιό το ένστικτο του αρσενικού θα σε οδηγήσει με μαθηματική ακρίβεια στο να ερωτευθείς μια φίλη (ή "φίλη" κατ'εσέ); Κι αν αυτό συμβαίνει επειδή σε εκείνη ποντάρεις για στοργή, κατανόηση, υποστήριξη, επειδή σε εκείνη κι όχι στους φίλους σου (που τους έχεις μόνο για να λέτε για αμάξια και "βυζιά") ανοίγεις την καρδιά σου, μήπως το αναπόφευκτο, προτετελεσμένο γεγονός για το οποίο μιλάς δεν είναι αποτέλεσμα της ανδρικής σου φύσης, αλλά δικό σου φταίξιμο;

Edited by NM25, 06 March 2006 - 08:18 PM.

#16 ex-lor

ex-lor

Ιατρός (επίπεδο V)

• Prominent Members
  • PipPipPipPipPip
  • 233 posts

Posted 06 March 2006 - 08:08 PM

το πραγμα εχει ως εξης: ειναι πενταμορφη σα βασιλισσα, φτιαγμενη για ερωτα ειναι πανεξυπνη και παμπλουτη.εχει τους παντες στα ποδια της.τυχαινει να ειναι στο ετος σου. τη γνωριζεις,τσιμπιεσαι οταν ειναι διπλα σου μηπως ονειρευεσαι,οι φιλοι σου ολοι λιμοκτονουν οταν τη βλεπουν,σου γινεται εμμονη ιδεα, γινεσαι καραγκιοζης για χαρη της αλλα δεν της λειπει τιποτα για να τησ το δωσεις εσυ. σου λεει ενα γεια και φαντασιωνεσαι για μερες.μαθαινεις απο αλλο ερωτοχτυπημενο πως εγραφε στο φορουμ κ ειχες μεσανυχτα. μπαινεις και εχει φυγει...

.... μεγάλε

Εντιτ: ουδέν σχόλιον <_<

Edited by Juliette, 08 March 2006 - 02:19 AM.

#17 i_love_you

i_love_you

Φοιτητής (επίπεδο ΙΙ)

• Members
  • PipPip
  • 17 posts

Posted 06 March 2006 - 08:13 PM

NM25 δικιο εχεις σε ολα

Edited by Juliette, 07 March 2006 - 10:15 PM.

#18 Αρμεγογελαδών

Αρμεγογελαδών

Γαληνός (επίπεδο ΧΙ)

• Prominent Members
  • 1,908 posts

Posted 06 March 2006 - 09:07 PM

NM25...Απλα παρεθεσα την αποψη μου...την οποια διαμορφωνω με βαση τις εμπειριες μου και τη ζωη μου...οπως και για τις ταινιες δε διαβαζω κριτικες,γιατι εμπιστευομαι τη δικη μου κριτικη...ουτε Κωστοπουλο διαβαζω ουτε Esquire...δεν αισθανομαι υποχρεωμενος να συμφωνει η γνωμη μου με τη δικη σου,το αντιθετο,θα μου φαινοταν περιεργο αν ειχα την ιδια αποψη πανω σε αυτο το θεμα με εναν 20χρονο.

Τωρα με τι χομπυ ασχολειται κανεις και τι κανει με τους φιλους του ειναι δικο του θεμα...ηθελα ομως να πω οτι κολλητηλικια μεταξυ των δυο φυλων δεν μπορουν να υπαρξουνε(κατα τη γνωμη μου)...γιατι πολυ απλα ειναι πολυ διαφορετικα μεταξυ τους και οσο και αν θελουν οι συγχρονες τασεις μια κοινωνια ασεξουαλικη,οπου το μονο στο οποιο διαφερουν οι αντρες και οι γυναικες ειναι τα γεννητικα οργανα,το μονο που καταφερνουν ειναι να ισοπεδωνουν τις ιδιαιτεροτητες του καθε φυλου...Δεν πρεπει να ντρεπομαστε για αυτες,δεν ειναι αυτες που μας χωριζουν,αλλα μας συμπληρωνουν...Για αυτο παντα ο κανονας θα ειναι οι αντρες να εχουν φιλους αντρες,οι γυναικες φιλες γυναικες και το φυσιολογικο επακολουθο μιας φιλιας αντρα-γυναικας θα ειναι καποια στιγμη να πεσουν στο κρεβατι...Λυπουμαι,αλλα ετσι συμβαινει,το εχω δει πολλες φορες και ειναι παρα πολλα τα πληγωμενα θυματα τετοιων ιστοριων...Φυσικα υπαρχουν οι εξαιρεσεις,αλλα εχω την αποψη οτι ειναι σπανιο...Υπαρχουν τετοιες φιλιες που λες στα πλαισια των κοινωνικων επαφων,και γω εχω πολλες γνωστες κοπελες που βγαινουμε και κανουμε παρεα...με καμια ομως δεν νιωθω ανετα οπως με τους 2-3 καλους μου φιλους...

Αυτα,με σεβασμο στην προσωπικη αποψη του καθενα και στη διαφορετικοτητα οχι ομως και στην αντιπαραθεση των φυλων...

#19 mixmavros

mixmavros

Ρόδα είναι και γυρίζει...

• Admin
  • 2,699 posts

Posted 06 March 2006 - 10:14 PM

Εγώ γιατί δεν έχω καταλάβει ακόμα ποιό είναι το θέμα της συζήτησης;;;; :huh: emstupid

#20 Αρμεγογελαδών

Αρμεγογελαδών

Γαληνός (επίπεδο ΧΙ)

• Prominent Members
  • 1,908 posts

Posted 06 March 2006 - 10:46 PM

Ελα ρε :D ...ευκολο ειναι :lol: ...ξεκινησε σαν κουβεντα γυρω απο τους ανεκπληρωτους μονοπλευρους ερωτες-εμμονες...συνεχιστηκε ως το ασυμβατο emquestion φιλιας αντρα-γυναικας...για να καταληξει εκθεση ιδεων λυκειου για το ποια ειναι τα χαρακτηριστικα που κανουν δυο ανθρωπους φιλους (λες και ειναι ιδια για ολους)...στο ποσο ιδιοι και ανετοι ειναι μεταξυ τους αντρες και γυναικες ωστε μια χαρα φιλοι γινονται...και σε αυτον τον εξιδανικευμενο κοσμο δεν υπαρχουν βεβαια ουτε φιλιες απο συμφερον... ουτε γνωστοι αντι για φιλοι...ουτε φιλοι καρδιακοι στο πανεπιστημιο που μετα παντρευονται,δουλευουν και χανονται μεταξυ τους...ουτε φιλοι αντρας-γυναικα που ουτε καλημεριζονται μετα αν ο ενας απο τους δυο κανει σχεση(γιατι ομως?)....ουτε φιλοι αντρας-γυναικα με "μυαλα-διδυμα",αλλα σωματα γεματα απωθημενα...

Αλλα για το τελευταιο ας αφησουμε να μιλησει η ιδια η ζωη,οπως διατυπωσε την εμπειρια του ο nails...αλλα μια και σε πολλους αρεσει το σινεμα,ας δουν και την ταινια "Οταν ο Χαρι γνωρισε τη Σαλι"...

Harry Burns:You realize of course that we could never be friends.
Sally Albright: Why not?
Harry Burns: What I'm saying is - and this is not a come-on in any way, shape or form - is that men and women can't be friends because the sex part always gets in the way.
Sally Albright: That's not true. I have a number of men friends and there is no sex involved.
Harry Burns: No you don't.
Sally Albright: Yes I do.
Harry Burns: No you don't.
Sally Albright: Yes I do.
Harry Burns: You only think you do.
Sally Albright: You say I'm having sex with these men without my knowledge?
Harry Burns: No, what I'm saying is they all WANT to have sex with you.
Sally Albright: They do not.
Harry Burns: Do too.
Sally Albright: They do not.
Harry Burns: Do too.
Sally Albright: How do you know?
Harry Burns: Because no man can be friends with a woman that he finds attractive. He always wants to have sex with her.
Sally Albright: So, you're saying that a man can be friends with a woman he finds unattractive?
Harry Burns: No. You pretty much want to nail 'em too.
Sally Albright: What if THEY don't want to have sex with YOU?
Harry Burns: Doesn't matter because the sex thing is already out there so the friendship is ultimately doomed and that is the end of the story.
Sally Albright: Well, I guess we're not going to be friends then.
Harry Burns: I guess not.
Sally Albright: That's too bad. You were the only person I knew in New York.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users