Jump to content

[ΤΑΙΝΙΟΚΡΙΤΙΚΗ] Lord Of War


Recommended Posts

http://www.imdb.com/title/tt0399295/

http://www.newmovieman.com/uploads/lordofwar.jpg

Edit: Το site NewMovieMan δεν επιτρέπει hotlinks...

Εκπληκτική ταινία. Δεν ξέρω αν θα μπορούσα να την χαρακτηρίσω μαύρη κωμωδία καθώς πιάνει ένα ιδιαίτερο θέμα, «το εμπόριο όπλων», από μια σαρκαστικά προσωπική και αυτοβιογραφική σκοπιά με τρελές ατάκες αλλά και μπόλικη δόση αλήθειας καθώς είναι βασισμένο σε αληθινά γεγονότα.

Παίζει και η θεα η Bridget... :wub:

empopcornempopcornempopcornempopcornempopcorn από μένα καθώς είναι το στυλ ταινιών που γουστάρω! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Η πιστη μου στο Χολιγουντ αναστηλωθηκε.

Η ανοδος και η πτωση (?) ενος εμπορου οπλων μεσα απο την κυνικη, χιουμοριστικη και σαρκαστικη ματια του.

Ο ηρωας της ταινιας Yuri Orlov πουλαει οπλα σε ολους και παντου. Ξεκιναει ως γονος φτωχων μεταναστων απο την Ουκρανια, ομως συντομα θα γινει ενας εξαιρετικα δραστηριος επιχειρηματιας, παγκοσμιου εμβελειας, σε μια εποχη γεματη ευκαιριες.

Βεβαια το τι πραγματικα εμπορευεται θα το ανακαλυψει στο τελος της ταινιας. Αυτο ακριβως ειναι που κανει τον χαρακτηρα του συμπαθη στο θεατη και την ταινια "light" -παρ'ολο που θιγει ενα πολυ σοβαρο θεμα.

Πολυ καλη σκηνοθεσια (αν και δεν ειμαι ειδικος), απολαυστικοι διαλογοι*, φοβερος Κειτζ.

Φοβερη ταινια...

*Ο ηρωας της ταινιας (και εμπορος οπλων Yuri Orlov) στο JFK. Τον πλησιαζει ενας τελωνειακος :

τελωνειακος - "Yuri Orlov, I'm with the bureau of Alcohol, Tobacco and Firearms..."

Yuri orlov - "Let me guess, this isn't about alcohol or tobacco... "

200px-Lord_of_War_film.jpg

Where there's a will, there's a weapon.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύ καλή ταινία όντως. Το 7.5 στο imdb αντιπροσωπευτικότατο! Ο Yuri Orlov διηγείται σε πρώτο πρόσωπο τη ζωή του, την εξέλιξή του από παρακατιανό εμποράκο Uzi σε κυρίαρχο του παγκοσμίου εμπορίου όπλων (τα γεγονότα αποτελούν υποτίθεται σύνθεση της ζωής 5 εμπόρων). Το Lord of War είναι ο χαρακτηρισμός που όχι άδικα του αποδίδει ο δικτάτορας της Λιβερίας, με τον οποίο συναλλάσσεται: και όταν ο Yuri τον διορθώνει "Warlord είναι το σωστό", ακούει την απάντηση-ατάκα της ταινίας: "Δίκιο έχεις, αλλά μου αρέσει καλύτερα με το δικό μου τρόπο". Η ταινία είναι γεμάτη φοβερούς διαλόγους, άπλετο κυνισμό και μπόλικα πολιτικά σχόλια, με αποκορύφωμα βεβαίως το τέλος της "αναμέτρησης" του εμπόρου όπλων μας με τον πράκτορα της ιντερπόλ που τον κυνηγούσε σε όλη την ταινία.

Ο τρόπος που γυρίστηκε η ταινία παρεμπιπτόντως έχει επίσης απίστευτα στοιχεία μαύρης κωμωδίας per se: ο σκηνοθέτης συνεργάστηκε με αληθινούς εμπόρους όπλων τόσο για τα τανκ όσο και για τα καλάσνικοφ, που ήταν αληθινά γιατί κόστιζε λιγότερο από τις απομιμήσεις!

Απόλαυση, empopcornempopcornempopcornempopcorn /5

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.imdb.com/title/tt0399295/

http://www.newmovieman.com/uploads/lordofwar.jpg

Edit: Το site NewMovieMan δεν επιτρέπει hotlinks...

Εκπληκτική ταινία. Δεν ξέρω αν θα μπορούσα να την χαρακτηρίσω μαύρη κωμωδία καθώς πιάνει ένα ιδιαίτερο θέμα, «το εμπόριο όπλων», από μια σαρκαστικά προσωπική και αυτοβιογραφική σκοπιά με τρελές ατάκες αλλά και μπόλικη δόση αλήθειας καθώς είναι βασισμένο σε αληθινά γεγονότα.

Παίζει και η θεα η Bridget... :wub:

empopcornempopcornempopcornempopcornempopcorn από μένα καθώς είναι το στυλ ταινιών που γουστάρω! :)

Μα η παραπάνω foto είναι αυτό που νομίζω πως είναι ή κατάλαβα λάθος? :blink::blink::blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Αν και δε ειμαι καθολου φαν του Cage εχω να πω οτι ηταν γαματη τελικα η ταινια!!!Δε με κουρασε καθολου....εριξα κ λιγο γελιο :P:P

Για την υποθεση μιλησαν ηδη....ο ηθοποιος που εκανε τον αδερφο του Γιουρι...καθολου ασχημος emdevil

empopcorn empopcorn empopcorn empopcorn /5 Δε νομιζω οτι εχω βαλει ποτε τοσα ποπκορν για τον Cage <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

"Lord Of War" emstar emstar emstar emstar

Του Άντριου Νίκολ

Με τους Νίκολας Κέιτζ, Τζάρεντ Λίτο, Μπρίτζετ Μόυναχαν, Ίαν Χολμ κ.α.

Φεύγοντας από τη σοβιετική Ουκρανία, ο Γιούρι Ορλόφ (Κέιτζ) και η οικογένειά του εγκαθίστανται στη Νέα Υόρκη στις αρχές της δεκαετίας του '80. Σε μια προσπάθεια να κάνει περιουσία αντιλαμβάνεται ότι το εμπόριο όπλων έχει πολλές προοπτικές και καταπιάνεται με αυτό με ζήλο. Η ταινία ακολουθεί το Γιούρι σε διάστημα είκοσι χρόνων, από το δειλό ξεκίνημα της "καριέρας" του, την εξάπλωσή του στις τέσσερις άκρες της Γης, τη γνωριμία και τη συνεργασία του με διαβόητους δικτάτορες και ηγέτες έως την τελική παρακμή (; ) του...

There are over 550 million firearms in worldwide circulation. That's one firearm for every twelve people on the planet. The only question is: How do we arm the other 11?

Ό,τι έκανε ο "Επίμονος Κηπουρός" για τις φαρμακοβιομηχανίες, κάνει και ο "Κυρίαρχος του Παιχνιδιού", για το παγκόσμιο εμπόριο όπλων, ένα δράμα με ουκ ολίγες δόσεις μαύρου χιούμορ από τον Άντριου Νίκολ, σεναριογράφο του "Τρούμαν Σώου" και δημιουργό των "Γκάτακα" και "Σιμόν".

Ο μόνος εύκολος τρόπος να προσεγγίσεις ένα τέτοιο θέμα είναι ο πολιτικά ορθός: ένας αντιπαθητικός ήρωας, αλαζόνας και άπληστος, να σύρεται στο βούρκο της ανηθικότητας και της παρανομίας και εν τέλει να συντρίβεται από τη Δικαιοσύνη, θεία και ανθρώπινη. Ευτυχώς ο Νίκολ δεν τον ακολουθεί: ο Γιούρι του Κέιτζ, αν και τρωτός όπως κάθε αντιήρωας, απέχει πολύ από το παραπάνω κλισέ προφίλ και αυτό, αν δεν τον καθιστά εντελώς συμπαθή, τουλάχιστον βοηθά το θεατή να κατανοήσει τη λογική και κυρίως την ηθική πίσω από τις επιλογές και τις πράξεις του.

Ο πασιφισμός είναι μια αφελής πολυτέλεια- για τον Ορλόφ και μάλλον για το Νίκολ. Αναγνωρίζει τη βία ως ίδιον της ανθρώπινης φύσης, προϊόν ίσως του γονιδιώματός μας και άρα θεωρεί την παρουσία της αναπόφευκτη και τη "δουλειά" του αναγκαίο κακό. Δε διαψεύδει βεβαίως σε καμία περίπτωση τα τραγικά της αποτελέσματα- απλώς αμφιταλαντεύεται για το κατά πόσο το χέρι που οπλίζει φέρει ίση ευθύνη με το δάχτυλο που τραβάει τη σκανδάλη.

Κάπου στο τέλος έρχεται να προστεθεί και ο σκοτεινός ρόλος των αληθινών εγκληματιών, αυτών που ουσιαστικά κινούν τα νήματα στο τράφικινγκ όπλων και που δεν είναι άλλοι από τις ίδιες τις Μεγάλες Δυνάμεις. Με έναν εντελώς υποκριτικό τρόπο οι κυβερνήσεις των ισχυρών κρατών Δύσης και Ανατολής αποδοκιμάζουν και καταδιώκουν με τα σώματα ασφαλείας το λαθρεμπόριο όπλων, οι ίδιες ωστόσο εξάγουν πολλαπλάσιους αριθμούς "προϊόντος" από ότι οι παράνομοι ιδιώτες, όταν φυσικά οι τελευταίοι από μόνοι τους δεν εξυπηρετούν τα κρατικά συμφέροντα. Το γεγονός αυτό, στο οποίο μόνο υπόνοιες γίνονται κατά τη διάρκεια του έργου, συνοψίζεται σε έναν αλά "κος. Βερντού" μονόλογο του Κέιτζ στο φινάλε. Οι αριθμοί όντως αγιοποιούν...

Αν εξαιρέσουμε λοιπόν τη βεβιασμένη και επιτηδευμένη, αλλά όχι αταίριαστη ομολογουμένως πολιτικοποίησή του προς το τέλος, ο "Κυρίαρχος του Παιχνιδιού" είναι μια εξαιρετική, ειλικρινής και γι'αυτό πικρότατη σάτιρα που, όπως και αρκετές άλλες ταινίες της φετινής σεζόν, άξιζε καλύτερης τύχης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.