Jump to content

[ΤΑΙΝΙΟΚΡΙΤΙΚΗ] Harry Potter and the Goblet of Fire


Recommended Posts

Υπόθεση:

Harry's fourth summer and the following year at Hogwarts are marked by the Quidditch World Cup and the Triwizard Tournament, in which student representatives from three different wizarding schools compete in a series of increasingly challenging contests. However, Voldemort's Death Eaters are gaining strength and even creating the Dark Mark giving evidence that the Dark Lord is ready to rise again. In the unsuspecting lives of the young wizard and witches at Hogwarts the competitors are selected by the goblet of fire, which this year makes a very surprising announcement: Hogwarts will have two representatives in the tournament, including Harry Potter! Will Harry be able to rise to the challenge for the Tri Wizard Tournament while keeping up with school or will the challenges along with Voldemort's rebirth be too much for the young hero?

link

Προσωπικά θεωρώ πως ήταν η καλύτερη από όσες έχουν γυριστεί.Ξεφεύγει από τα πλαίσια της παιδικής ταινίας, ωραία εφφέ, καλοστημένα σκηνικά, ευρηματική σκηνοθεσία και αρκετά αστεία σημεία.Κόπηκαν αρκετά από το βιβλίο (κάτι αναγκαίο λόγω περιορισμένου χρόνου) χωρίς όμως να δημιουργούν κενά και απορίες.Αυτά...

emnukeemnukeemnukeemnukeemnuke /5

PS:αυτός ο Χάρι όσο πάει και ασχημαίνει ή εντύπωσή μου είναι??? :wacko:

post-621-1132695831.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

PS:αυτός ο Χάρι όσο πάει και ασχημαίνει ή εντύπωσή μου είναι??? :wacko:

Είναι η ηλικία ρε συ. Τ'αγοράκια σ'αυτήν την ηλικία (12-16) ασχημαίνουν απότομα και ξαναστρώνουν κατά το τέλος της εφηβειας. Άσε που είναι άσχημος απ'τη φύση του δαύτος. :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το είδα χθές και μπορώ να πώ οτι ήταν πολύ καλό..Για την ακρίβεια το καλύτερο μέχρι τώρα.. emrockon

Καλά τα παιδιά έχουν μεγαλώσε πάρα πολύ..!!! :blink:

Πάντως ήταν πού διαφορετικό από τα άλλα καθώς νομίζω ήταν και για πιο μεγάλους..!!!(ο Χάρι Πότερ ερωτεύεται..!!! :wub: )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το είδα κι εγώ σήμερα κι ομολογώ ότι πέρασα πάρα πολύ ωραία! Πολύ ευχάριστο και νομίζω το καλύτερο από το 1 και το 2, που έχω δει εγώ. 4/5

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εμενα μου φανηκε το ''κακοτερο'' Χαρρυ Ποττερ.κακοτερο απο πλευρας φαντασιας αφου ουσιαστικα περιοριζοταν η ιστορια σε δυο γεγονοτα-το τριαθλο και την αναγεννηση του Βελερεφοντη αλλα και το ''κακοτερο" απο αποψη χρωματων και μαγειας :( -εξηγουμαι: θυμαμαι το 1 και 2 ειχε τις φοβερες αιθουσες με τους πινακες που μιλουσαν , την τραπεζαρια με τα χρωματιστα ταβανια-πιο φωτεινα, πιο χαρουμενα ήταν , με μεγαλυτερο χαμογελο εβγαινες απο τις αιθουσες βρε παιδι μου! !

στο 3 δε μου αρεσαν τα πολύ μαυρα χρωματα-μπορει να φταιει οτι και η δραση εξελισσοταν σε κλειστοφοβικους κηπους-λαβυρινθους ή λιμνες δολοφονους γενικα δηλαδη σαν σεναριο ηταν ''σκοτεινο", ή αντιθετα τα πρωτα δυο αφου ηταν εισαγωγικα να ηθελαν να μας μυησουν στον θαυμαστα προσιδοφορο κοσμο του Χαρρυ Ποττερ οποτε ο καλυτερος τροπος ειναι να σκορπισεις χρωματα και ενθουσιασμο και χαρα -μαλιστα πακεταρισμένη με χριστουγεννιατικο αρωμα.

δεν παυει βεβαια να ειναι παραμυθι-οποτε μεταφερεσαι καπου εξωπραγματικα και παιδικα ,αλλα δε μπορω να μην το πω το παραπονο μου emblush -περισσοτερο χαρουμενο ηθελα να ειναι!!και καταλαβαινω οτι αυτος ο παλιοβελερεφοντης επρεπε καποια στιγμη να ξαναγεννηθει για να κινηθει κι η ιστορια αλλα δεν σημαινει οτι θα τον συμπαθησουμε κιολας-ξουτ! :angry:

οπως και στο 1 και 2, λατρεψα παλι αυτον τον τεραστιοτατο φυλακα της σχολης :wub: που ερωτευτηκε και ειναι ακομη πιο γλυκος!και η Ερμιονη ομορφυνε πολύ!

ελπιζω στο 4 να ξαναγυρισουμε μεσα στην καλη χαρα!ή θα παλιμπαιδιζουμε σωστα :P και θα ευχαριστιομαστε μια καθαρα παιδικη, χαζοχαρουμενη ταινια ή να παμε να δουμε τον επιμονο κηπουρο! :huh:

υγ-ευτυχως ηρθε και το Κοτοπουλακι της disney γιατι ειχα αρχισει να ανησυχω οτι θα επρεπε να επιλεξω σοβαρη ταινια την επομενη φορα.. :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το είδα χτες και μου φάνηκε πολύ καλό! Αν δεν το είχα διαβάσει προηγουμένως, θα το παρακολουθούσα με αγωνία! Η σκηνή με την ενσάρκωση του Βόλντεμορτ είναι αρκετά gothic και ο Ρέιφ Φάινς για άλλη μια φορά καταπληκτικός. Μου άρεσε πιο πολύ ο παλιός Ντάμπλντορ, νομίζω όμως ότι ο ηθοποιος που τον υποδυόταν έφυγε απ τη ζωή. Η ταινία δεν είναι καθόλου παιδική, το αντίθετο. Εγώ αν ήμουν παιδί κι έβλεπα την τελετή μαύρης μαγείας -ενσάρκωσης του Βόλντεμορτ, δε θα μπορούσα να κοιμηθώ! ΒΑΘΜΟΛΟΓΊΑ:4/5.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Indeed, ο Ρίτσαρντ Χάρις πέθανε πριν από δυο χρόνια.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"Harry Potter And The Goblet Of Fire" emstar emstar emstar,5

Του Μάικ Νιούελ

Με τους Ντάνιελ Ράντκλιφ, Έμμα Γουότσον, Ρούπερτ Γκριντ, Μάγκι Σμιθ, Άλαν Ρίκμαν, Μάικλ Γκάμπον, Μπρένταν Γκλίσον, Γκάρυ Όλντμαν και ο Ρέιφ Φάινς

Ο τέταρτος χρόνος του Χάρρυ στο Χόγκουαρτς, στον οποίο από συνομωσία του Άρχοντα Βόλντεμορτ θα αναγκαστεί να συμμετάσχει στο Τρίαθλο Μαγείας, μια τιμητική αλλά και επίκινδυνη δοκιμασία...

Όταν η "χαρρυποτερίτιδα" έπληξε και την Ελλάδα ήμουν ήδη δεκαέξι, μια ηλικία στην οποία φυσιολογικά επέλεξα να αγνοήσω τις περιπέτειες ενός προέφηβου γιαλαμπούκα μαθητευόμενου μάγου, απορρίπτοντάς τες ως "παιδικές". Ως σχετικά ώριμος σινεφίλ έκανα το ίδιο, αποδεσμευμένος μεν από αυτήν την προκατάληψη, θεωρώντας όμως ότι οι χαρωπές "άκακες" οικογενειακές ταινίες, έστω και αν είναι τόσο οπτικά εντυπωσιακές, δεν είναι του γούστου μου. Ώσπου πέρυσι ήρθε ο "Αιχμάλωτος του Αζκαμπάν" να μου αλλάξει τη γνώμη, αφού με τον Κουαρόν πίσω από την κάμερα να αντικαθιστά τον "family guy" Κρις Κολόμπους, μια πιο σκοτεινή ιστορία και εφήβους χαρακτήρες το ενδιαφέρον μου κινήθηκε.

Το "Κύπελλο της Φωτιάς" βρίσκει τους ήρωές του στα μέσα της εφηβείας, με τα πρώτα ερωτικά (ασεξουαλικά βέβαια) σκιρτήματα να βγαίνουν στην επιφάνεια και πότε να συγκρατώνται μετά βίας, πότε να καταπιέζονται είτε από την τελευταία κραυγή του παιδιού που μέσα τους πεθαίνει, είτε από τον καθωσπρεπισμό των πανταχού παρόντων και νουθετούντων ενηλίκων. Ο σεναριογράφος Στίβεν Κλοβς κάνει έξοχη δουλειά στο να αποτυπώσει αυτήν την πάλη και ενσωματώνοντας και άλλες συμπεριφορικές εκφάνσεις της ηλικίας καταφέρνει να φτάσει σε αξιοθάυμαστα επίπεδα ψυχογραφικής ακρίβειας, βοηθούμενος και από τους τρεις πρωταγωνιστές που δεν απέχουν και πολύ ηλικιακά από τους χαρακτήρες που ενσαρκώνουν- όχι ότι αυτό παίζει μεγάλο ρόλο, εδώ αποδεικνύουν άλλη μια φορά το υποκριτικό τους ταλέντο. Το κάστ δεν ήταν άλλωστε ποτέ πρόβλημα της σειράς, αφού ευλογήθηκε από την παρουσία της αφρόκρεμας των βρετανών ηθοποιών στους δεύτερους ρόλους.

Σε μια ταινία που αφορά τη μαγεία από την πιο αιθέρια μέχρι την πιο βροντερή έκφρασή της, τα εντυπωσιακά εφέ θα είχαν τον πρώτο ρόλο, αυτός όμως πάει πάραυτα και παραδόξως σε κάποιον που βρίσκεται εκτός της οθόνης και δεν είναι άλλος από τον Μάικ Νιούελλ, που εντελώς απρόβλεπτα μεγαλουργεί πίσω από την κάμερα, συμπυκνώνοντας θαυμάσια ένα ογκωδέστατο βιβλίο σε μια ταινία 150 λεπτών, στήνοντας πανέμορφα πλάνα που αναδεικνύουν τα εφέ χωρίς όμως να τα "διαλαλούν", πάνω από όλα αναμειγνύοντας κωμωδία και δράμα, φαντασία και ρεαλισμό, μαγεία και τρόμο χωρίς να διαταράξει τις λεπτές μεταξύ τους ισορροπίες.

Δε διαφωνώ καθόλου, το "Κύπελλο της Φωτιάς" είναι όντως ο καλύτερος φιλμικός "Πόττερ" και αυτή του η διάκριση οφείλεται όντως στο ότι είναι πολύ πιο ενήλικος και σκοτεινός από ότι η "Λίθος" και τα "Μυστικά" και ελάχιστα από τον "Αιχμάλωτο". Ωστόσο, δυστυχώς, ούτε αυτή η ταινία καταφέρνει να αποδεσμευθεί από τις νόρμες και τη λογική της "οικογενειακής διασκέδασης", αρνείται πεισματικά να απεκδυθεί του μανδύα πολιτικής ορθότητας με τον οποίο ύπουλα περιβάλλεται, να ξεπεράσει τα όρια του "harmless" και να φτάσει εκεί που ο Τζάκσον με τον "Άρχοντα" έφτασε τόσο φυσικά και ανεπιτήδευτα. Όπως διάβασα και σε μια κριτική στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού, "if this is the PG-13 Potter, bring on the R-Rated"...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

empopcornempopcornempopcornempopcorn /5

αν και είμαι προκατειλλημένη γιατί ο Harry Potter μου αρέσει πολύ ως παραμύθι, ήταν α-πό-λαυ-ση!Υ.Γ. Αυτός ο Ρον έχει γίνει πολύ άσχημος ή εμένα μου φαίνεται;;; :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.