Jump to content

[ΤΑΙΝΙΟΚΡΙΤΙΚΗ] Romanzo Criminale


Winmx

Recommended Posts

Romanzo criminale

στα αγγλικα θα το μεταφρασουνε Crime Novel

Ειδος:Δραση/Δραμα

Σκηνοθεσία:Michele Placido

Ηθοποιοι: Stefano Accorsi, Kim Rossi Stuart, Luigi Angelillo, Toni Bertorelli, Roberto Brunetti, Giorgio Careccia, Antonello Fassari, Claudio Santamaria, Pierfrancesco Favino, Anna Mouglalis, Riccardo Scamarcio, Jasmine Trinca, Elio Germano, Franco Interlenghi

Ρώμη 70'. Τρεις νέοι ο Libanese, ο Freddoκαι του Dandi Η πρώτη κίνηση της ομάδας είναι η σύλληψη και η δολοφονία του βαρώνου Rosellini, ένα πλούσιο possidente. Επενδύουν τα λεφτά στην κυκλοφορία της ηρωίνης.Σε μικρο χρονικό διαστημα καταφέρνουν να έχουν τον έλεχγο του εμπόριου ναρκωτικών της Ρωμης.Επεκτείνονται και σ'άλλους τομείς όπως πουτάνες,χαρτια. Διαμορφώνουν μια συμμαχία με τη μαφία και λαμβάνουν την προστασία του κράτους. Μοναδικός που καταλαβαινει την υπερδύναμη της εγκληματικής ομάδας είναι ο αστυνομικός Scialoja.Αυτος συσχετιζεται με τη Patrizia, μια πόρνη και η γυναίκα του Dandi.

Τα πρωτα 10' του εργου επρεπε να τα εχω 400 γιατι μιλαγαν σε διαλεκτο......βασικα υποτιτλους χρειαζομουνα αλλα τεσπα.Βλαχικα τα πρωτευουσιανικα :splats: .

Το εργο κραταει 2,5 ωρες και μπορω να πω οτι δε βαρεθηκα ουτε στιγμη!!!!Τυφλα να εχουν τα αμερικανικα εργα δρασης/δραματος.

Ναρκωτικα,σεξ,τρομοκρατια.....απαγωγες,μαφια....η δολοφονια του Μορου,η τρομοκρατικη ενεργεια στη Μπολονια απο τους φασιστες,η αποπειρα δολοφονια του Παπα,.....το εργο ειναι ενα ιστορικο.

Η Ρωμη του 70' θυμιζει την Αθηνα του 70'.Φωτογραφια,σκηνικα.....ολα φοβερα.

Ισως ενα απο τα καλυτερα ιταλικα εργα των τελευταιων χρονων και να φανταστειτε οτι το ειχα σνομπαρει <_<

empopcorn empopcorn empopcorn empopcorn ,5 /5

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλό ακούγεται ... πότε να το περιμένουμε εμείς εδώ λες ?

Bytheway, μήπως ξέρει κανείς να μου πει αν προβλήθηκε όντως στην ελλ. τηλεόραση (ALTER νομίζω) η σειρά εκείνη με τον επιθεωρητή Montalbano ??? Δεν κατάφερα να την εντοπίσω, παρά μόνο σε DVD, αξίζει τον κόπο ? Τα βιβλία (στα ιταλικά in dialetto stretto) είναι αξεπέραστα !!!

PS προς τους ''Ιταλούς'' του forum: μήπως είδε κανένας ένα έργο με τίτλο ''piazza delle cinque lune'' (του 2003) ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Ιταλια βγηκε πριν ενα μηνα το εργο και βασιζεται στο βιβλιο του Giancarlo De Cataldo "Romanzo Criminale" εκδοσεις Einaudi .....αν σε ενδιαφερει να το διαβασεις.

Το εργο εχει την πινελια του σκηνοθετη Michele Placido ....αν εχεις δει καποιο αλλο εργο του θα καταλαβεις τι εννοω.

Ο Stefano Accorsi (εχει παιξει σε αλλα εργα οπως La stanza del figlio,Le fate ignoranti,L'ultimo bacio) ειναι πολυ καλος και σ'αυτο το εργο.Ό Kim Stuart :rolleyes: αααααχ ενα εχω να πω....μπραβο στη φυση :lol: .....οχι νταξ περα απο τα αστεια κ ο δικος του ρολος ηταν φοβερος.

Μου αρεσε πολυ και ο μη πρωταγωνιστικος ρολος της Patrizia....την ηθοποιο δε την ηξερα.

Το εργο που ρωτας δε το ξερω.....θα ενημερωθω ομως B) .Απο ενα γρηγορο search που εκανα ειδα οτι βασιζεται στην απαγωγη του Αλντο Μορο και παιζουν Donald Shuterland, Giancarlo Giannini, Stafania Rocca

Νομιζω ειδα το καλοκαιρι ενα επεισοδιο με τον επιθεωρητη Μολταμπανο.....να φανταστεις δε ειχα δει ποτε.Δε θυμαμαι καναλι.....αλλα ηταν αργα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ελληνίδα είναι... Anna Mouglalis λέγεται.

Μεγαλωμένη στη Γαλλία, όπου μοντέλα και ηθοποιός. Πολύ όμορφη και πολύ ικανή.

Η Patrizia.

Το άλλο έργο, το έδειξε mediaset ή rai (δε θυμάμαι)... θέλει να το παίξει κάτι μεταξύ ταινίας πολιτικού θρίλερ και δημοσιογραφική έρευνα, μα καταλήγει να είναι βαρετό και χιλιογραμμένο. Προσωπικά δεν μου άρεσε. Η πλατεία των 5 φεγγαριών.

Το romanzo criminale είναι η ιταλική έκδοση του Goodfellas... μόνο που είναι βασισμένη σε αληθινά γεγονότα και είναι ακόμα πιό ρεαλιστική.

Δύσκολα να το προβάλουν στην Ελλάδα όμως... πρώτα από όλα για τη γλώσσα (Ιταλικά με προφορά Ρώμης, δεν είναι όμως σε διάλεκτο. ) Επίσης γιατί κάποιες πολιτικές πληγές είναι ακόμα ανοικτές και στην Ελλάδα. Τέλος η διανομή είναι Rai, πράγμα που σημαίνει μάλλον λίγα πράγματα για τις κινηματογραφικές αίθουσες στην Ελλάδα. Όταν βγεί σε DVD με ελληνικούς υποτίτλους, αξίζει όμως...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ελληνίδα είναι... Anna Mouglalis λέγεται.

Μεγαλωμένη στη Γαλλία, όπου μοντέλα και ηθοποιός. Πολύ όμορφη και πολύ ικανή.

Τούτη έπαιξε και στην "Αληθινή Ζωή" του Κούτρα, αν δεν απατώμαι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.imdb.com/name/nm0609662/

του 1978... 27 χρονών άρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βασικά με συγκίνησε ο τίτλος του Pzza delle 5 lune, μια που μου έφερε στο νου το κέντρο της Ρώμης και τις άπειρες φορές που περπάτησα εκεί γύρω ... Έχει έρθει σε DVD πιστεύω με ελλ. υποτίτλους, το είδα πριν κανένα μήνα αλλά ακόμα δεν το πήρα. Η ιστορία είναι ψυχοπλακωτική όσο λίγες, και μου κάνει εντύπωση πόσες φορές μεταφέρθηκε στην οθόνη μόνο τα τελευταία χρόνια-πριν λίγούς μήνες έτυχε να δω πάλι έργο πάνω στο sequestro Moro από την ΕΤ3 σε τρελλή ώρα (όπως πάντα). Το κορυφαίο για μένα παραμένει εκείνο με τον Gian Maria Volont&eacute;, πραγματικά και συγκινητικά ανθρώπινο.

Bytheway, πείτε μου συνεχίζει ακόμα το blob στο Rai3 ? Δεν είδα τίποτα τόσο έξυπνο σε καμία άλλη τηλεόραση σαν αυτό ... κι ας προσπαθούν οι διάφοροι Θέμοι και λοιποί, δεν το φτάνουν με τίποτα :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Bytheway, πείτε μου συνεχίζει ακόμα το blob στο Rai3 ? Δεν είδα τίποτα τόσο έξυπνο σε καμία άλλη τηλεόραση σαν αυτό ... κι ας προσπαθούν οι διάφοροι Θέμοι και λοιποί, δεν το φτάνουν με τίποτα :P

Ζει και βασιλευει και το palinsesto televisivo κυριευει :D:D Ο Berlusca εχει χασει τον υπνο του!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το είδα το περασμένο σαββατοκύριακο το Romanzo Criminale. Πολύ καλό αν και κάπως προβλέψιμο σε ορισμένα σημεία. ο Accorsi Θεός! :)

Μου άρεσε πολύ κι ο Libanese...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.