Jump to content

[ΤΑΙΝΙΟΚΡΙΤΙΚΗ] Το Τέλος Της Βίας


Recommended Posts

"A History Of Violence" emstar emstar

Του Ντέηβιντ Κρόνενμπεργκ

Με τους Βίγκο Μόρτενσεν, Μαρία Μπέλλο, Έντ Χάρις, Γουίλιαμ Χαρτ κ.α.

Ο Τομ Στoλ (Μόρτενσεν) ζει γαλήνια και ευτυχισμένα με τη γυναίκα του (Μπέλλο) και τα παιδιά τους σε μια ειρηνική κωμόπολη. Όταν ένα βράδυ το εστιατόριο του θα δεχτεί την "επίσκεψη" δυο ληστών-δολοφόνων, εκείνος θα τους σκοτώσει σώζοντας έτσι τον εαυτό του, τους υπαλλήλους και τους θαμώνες. Γίνεται ήρωας, αλλά η υπόθεση θα σταθεί αφορμή να επανέλθει στην επιφάνεια το παρελθόν του...

***********SPOILERS AHEAD*******************

Η ταινία σε 3 θεματικές περιόδους.

-Φιλήσυχος, ξυρισμένος, λευκός γαλανομάτης με γυναίκα δικηγόρο και απογόνους αξιολάτρευτα κουκλιά (και πάνω από όλα ΚΑΛΑ ΠΑΙΔΙΑ) δέχεται την επίθεση μοβόρων και άφραγκων ψυχοπαθών και αφού τους στέλνει στα θυμαράκια με δυο πήδους γίνεται το είδωλο των βλάχων συγχωριανών του.

-Μουδιασμένος εστιάτορας-πρόσφατο θύμα ληστείας με την εξίσου ανήσυχη δικηγορέσσα συμβία δέχεται την παρενόχληση παραμορφωμένου στραβούλιακα μαφιόζου και των κορακιών του που επιμένουν ότι είναι ένας επαγγελματίας δολοφόνος από το μακρινό παρελθόν. Αφού τους διαβεβαιώνει πολλάκις ότι (και καλά) δεν είναι, εκείνοι τον επισκέπτονται σπίτι, όπου και τελικά ο εξαγριωμένος ειρηνιστής τους κατατροπώνει με τη βοήθεια του σπλάχνου του (που πάνω από όλα είναι ΚΑΛΟ ΠΑΙΔΙ).

-Σύννεφα στο γάμο του ταλαιπωρημένου πρώην γκάνγκστερ και νυν καφετζή που έχει να αντιμετωπίσει την οργή και την αποδοκιμασία των προδομένων μελών της οικογένειάς του. Ένα τηλεφώνημα από τον αρχινονό, αποξενωμένο αδελφό του και θα μεταβεί εις Φιλαδέλφειαν, Η.Π.Α., όπου τα κάνει όλα λίμπα στο μέγαρο του προαναφερθέντος, τον οποίο και εκτελεί (γιατί αυτός έφταιγε για όλα από ότι φαίνεται). Έπειτα γυρίζει στο σπίτι, όπου η χασοδίκαινα και τα τέκνα του (που πάνω από όλα είναι ΚΑΛΑ ΠΑΙΔΙΑ) το δέχονται ξανά στην αγκαλιά τους και τρώνε όλοι μαζί ροζμπιφ. FADE OUT.

"Είσαι ένα είδος σχιζοφρενούς; έχεις διχασμένη προσωπικότητα;"

Στα λόγια αυτά της Μπέλλο κρύβεται μια μεγάλη ειρωνεία και αυτή δεν είναι άλλη από το ότι συνοψίζουν πανηγυρικά το ποιόν της "Ιστορίας Βίας". Εκεί που λες ότι είναι ψυχολογικό θρίλερ, έρχεται το σχόλιο περί μιας κοινωνίας βίας και των προτύπων που αυτή αναπαράγει. Όταν είσαι πεπεισμένος ότι θα το γυρίσει σε σάτιρα για την κεκαλυμμένη, σχεδόν καταπιεσμένη επιθετικότητα του αστού η ταινία γίνεται απλώς ένα κινηματογραφημένο μακελειό. Καμία σχέση με την έτερη μεταφορά graphic novel των τελευταίων ετών, το αριστουργηματικό "Road To Perdition" (emstar emstar emstar emstar emstar). To "Τέλος της Βίας" θέλει-ΙΣΩΣ- να πει πολλά, καταλήγει όμως να μη λέει απολύτως τίποτα. Οι ερμηνείες ή η μουσική του Σορ δε σώζουν πολύ την κατάσταση και πώς να σώσουν μια ταινία που βασίζει τις ελπίδες της σε ημι-σκοαριστικό gore και γυμνό μπας και μας αποσπάσει την προσοχή από τη σχιζοφρένεια στους στόχους της και το γεγονός ότι είναι εξωφρενικά ατελής σε όλα της τα δομικά στοιχεία; Το "History Of Violence" σας φωνάζει "σας παρακαλώ, προσέξτε με, είμαι ένα αιματοβαμμένο αμφιλεγόμενο αριστούργημα σε μια περίοδο που η Βία είναι προσφιλές θέμα κινηματογραφικής μελέτης". Θέλετε μια συμβουλή; Μην το κάνετε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΒΙΑΣ

A HISTORY OF VIOLENCE

Ο Τομ Στολ μένει στην ήσυχη πόλη του Μίλμπρουκ μαζί με την γυναίκα του και τα δύο παιδιά τους. Η σχέση τους φαντάζει ιδανική και η καθημερινότητά τους χαρακτηρίζεται από αμοιβαία κατανόηση και αγάπη.

Ένα βράδυ ο Τομ δέχεται επίθεση από δύο εγκληματίες μέσα στο εστιατόριό του, τους αντιμετωπίζει με θάρρος, και από εκείνη την στιγμή ανακηρύσσεται ως ο "ήρωας" της μικρής, επαρχιακής πόλης. Την επόμενη ημέρα τον επισκέπτεται ένας μυστηριώδης άντρας ο οποίος επιμένει ότι ο Τομ κρύβει την αληθινή του ταυτότητα κι ότι, στην πραγματικότητα, είναι ένα πρόσωπο του υποκόσμου.

Όσο κι αν προσπαθεί να ξεφύγει, το σκοτεινό παρελθόν του τον καταδιώκει μέχρι να βγει στην επιφάνεια και να ταράξει την ήρεμη ζωή του για πάντα.

Σχόλια:

Σας παρακαλώ μην το κάνετε ευτό.. :blink: Για να μην πώ η χειρότερη ταινία, από τις πιο κακές..Εκτός του ότι το τρέιλερ ήταν το πιο παραπλανητικό που έχω δεί, ήταν τόσο αργό σε δράση, τόσο απότομο τέλος, τόσο μπλιάχ..!!! emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=9679

Εμμ, συγγνώμη που γίνομαι αδιάκριτος, αλλά υπάρχει ήδη :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έχεις δίκιο μα έχω ταραχτεί από την ταινία..Χειρότερη δεν έχω ξαναδεί, αλήθεια.. :(

:splats::splats::splats::splats::splats::splats::splats: (κατευθείαν στα μούτρα του σκηνοθέτη..!!!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α νταξ τότε :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Sunshine, σε παρακαλώ να είσαι πιο προσεκτική, δεν είναι η πρώτη φορά που το κάνεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Sunshine, σε παρακαλώ να είσαι πιο προσεκτική, δεν είναι η πρώτη φορά που το κάνεις.

ΟΚ.. emoopsemdots Sorry..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΒΙΑΣ

A HISTORY OF VIOLENCE

Σχόλια:

Σας παρακαλώ μην το κάνετε ευτό.. :blink: Για να μην πώ η χειρότερη ταινία, από τις πιο κακές..Εκτός του ότι το τρέιλερ ήταν το πιο παραπλανητικό που έχω δεί, ήταν τόσο αργό σε δράση, τόσο απότομο τέλος, τόσο μπλιάχ..!!! emconfused

Ακριβώς έτσι. Η χειρότερη ταινία που έχω δει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Mια χαρα ηταν η ταινια!!Σε συγκριση με κατι αηδιες τυπου "Crash" του Κρονενμπεργκ, ηταν αριστουργημα!!!Οι σκηνες βιας ηταν κορυφαιες!Βεβαια,αν περιμενες να δεις το "Θανατος στη Βενετια" του Βισκοντι η την "Περσονα" του Μπεργκμαν,μαλλον θα απογοητευτεις :P !!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε, όχι και αηδία το "Crash"...σε σύγκριση με ΑΥΤΟ πολύ ανώτερο, κατά τη γνώμη μου...

Και στο κάτω-κάτω κανείς δε συγκρίνει ανόμοια πράγματα... συνέπεια όμως στους στόχους και στην προβληματική, το απαιτούμε σε κάθε ταινία, κάθε είδους και προέλευσης.

Υ.Γ. Η "Περσόνα" παρεπιπτόντως, δε μου άρεσε καθόλου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ισως φταει το ονομα του σκηνοθετη & ο(ελληνικος)τιτλος της ταινιας,που σε προδιαθετουν να δεις ενα κοινωνικο σχολιο πανω στη βια.Σε σχεση δηλ. με το "οταν ξεσπασε η βια" του Μπουρμαν,που ηταν καθαρη αλληγορια,σαφως υστερει στο περιεχομενο.Αν ομως τη δεις σαν τον τιτλο της,μια ιστορια βιας,ειναι τουλαχιστον αξιολογη!Ειδικα οι σκηνες μαχων ηταν καθηλωτικες,σαν το POBOCOP ενα πραγμα :o !!!Anyway,εμενα μου αρεσε,σε καμια περιπτωση δεν ειναι και ρεταλι,για αυτο της βαζω empopcornempopcornempopcornempopcorn /5!!! :rolleyes: ΥΓ.Ακριβως επειδη ειναι ανομοια πραγματα το CRASH και αυτη η ταινια,ειναι αδικο να περιμενουμε προχωρημενη προβληματικη σε ολες τις ταινιες,εστω και αν ο σκηνοθετης τους ειναι ο Κρονενμπεργκ -_- !Η "Μυγα" δε σου αρεσε :D ?Εγω το CRASH το παρατησα εκει που ο Σπειντερ αρχισε τα λουγκρικα με τον αλλον emanakatevomai !!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν είχες μείνει και μετά τα "λούγκρικα" ίσως να μην έχανες το φινάλε και την αποστωμοτική ατάκα του Σπέηντερ: "Maybe next time, baby. Maybe next time". ;):D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευτυχως βεβαια που ενα καλο φιναλε και μια ατακα δεν κανουν μια καλη ταινια... <_<

Αλλιως δε θα ηταν ταινια,αλλα ανεκδοτο... :P:P:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή η "Έκτη Άισθηση" π.χ. ή το "Σέβεν" δεν κέρδισαν (πολλούς) πόντους από τα φινάλε τους; Πώς θα ήταν το "Μερικοί Το Προτιμούν Καυτό" χωρίς το "nobody's perfect" ή η "Καζμπλάνκα" χωρίς την "αρχή μιας υπέροχης φιλίας"; Αν η Βίβιαν Λι έλεγε "βάλε πάνω τις φακές" αντί για "αύριο ξημερώνει μια καινούρια μέρα", το ίδιο και το αυτό θα ήταν; Πόσο μάλλον, όπως στη περίπτωση του "Crash" η ατάκα συνοψίζει την ταινία...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε διαφωνω...Απλα ενα πρωτοτυπο τελος και μια καλη ατακα δε μου αλλαζουν εντυπωση για μια ταινια που εγω προσωπικα δε μπορουσα να τη δω ουτε ως τη μεση emdisgust !Αλλα γουστα ειναι αυτα,ετσι δεν ειναι :) ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε..Όπως λες φίλε αριανέ,προσωπικά σε εσένα..Αυτό όμως δεν είναι κριτήριο για μια κριτική,σωστά?? ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε..Όπως λες φίλε αριανέ,προσωπικά σε εσένα..Αυτό όμως δεν είναι κριτήριο για μια κριτική,σωστά?? ;)

Δεν εκανα κριτικη...Τη γνωμη μου κατεθεσα.Δεν ειμαι Δανικας!Οταν ομως εχουν μπει στο τοπικ καμια δεκαρια ατομα και βριζουν μια ταινια με αφορισμους τυπου "χαλια,χειροτερη δεν ξαναδα,ειμαι ταραγμενη",μονολεκτικα,χωρις αιτιολογηση να ξερουμε και μεις γιατι...Δε δικαιολογουμαι και γω,που μου αρεσε η ταινια,να πω μια κουβεντα καλη για αλλαγη?Μονο ο ΝΜ25 δικαιολογησε γιατι δε του αρεσε η ταινια.Ολοι οι υπολοιποι, και γω μαζι,ειπαμε αν μας αρεσε η οχι απλως...Και ολοι οι κριτικοι γραφουν με βαση την αποψη τους.Αλλιως πειτε μου και μενα ποιος ειναι ο αντικειμενικος κριτικος να τον διαβαζω,ωστε να μη μπαινω στο κοπο να διαμορφωνω αποψη για μια ταινια.Οχι τιποτα αλλο,αλλα για να μη παρατηρειται το απαραδεκτο φαινομενο σε αλλους να αρεσει μια ταινια και σε αλλους οχι :rolleyes:

emthanxemiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μμμμμμ...ακομα δεν την ειδα αλλα ο Κρονενμπεργκ ειναι απο τις πρωτες κ μεγαλες μου αγαπες......

Θα τη δω κ θα επανελθω....

ΥΓ-Πανο σ αρεσουν γενικα οι ταινιες του??? :P

Mια χαρα ηταν η ταινια!!Σε συγκριση με κατι αηδιες τυπου "Crash" του Κρονενμπεργκ, ηταν αριστουργημα!!!Οι σκηνες βιας ηταν κορυφαιες!Βεβαια,αν περιμενες να δεις το "Θανατος στη Βενετια" του Βισκοντι η την "Περσονα" του Μπεργκμαν,μαλλον θα απογοητευτεις :P !!!

Συμφωνω, ουτε εμενα δεν μου αρεσε το Περσονα...

Το Crash αντιθετως ηταν εκπληκτικο....Γενικα θεωρω πως ο Κρονενμπεργκ ειναι απο τους πιο ολοκληρωμενους σκηνοθετες θεματολογικα...ολες του οι ταινιες εχουν εναν κοινο αξονα...ειναι σαν να πλακει εναν καταδικο του ΔΕΚΑΛΟΓΟ κ καθε ταινια του και απο μια εντολη ή "κριτικη" του κοσμου μας!

Γι αυτην ακριβως την αυθαδεια του τον αγαπω! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Πέρα από τη "Μύγα", το "Crash" και το "eXistenZ" δεν έχω δει άλλα του Κρόνενμπεργκ, αν και ήθελα πολύ να πετύχω το "Videodrome"...το "eXistenZ" μου άρεσε πολύ, αν και λίγο αηδιαστικά αλλόκοτο (όπως όλα του, άλλωστε)- η ατάκα "Θάνατος Στην Αλλέγκρα Γκέλερ" μου χει μείνει ακόμη! :P

Μάλλον ως φαν του Λυντς προτιμώ άλλο είδος "αλλοκοτοσύνης"...

Πάντως το "Τέλος της Βίας" θα σε ξενίσει λίγο- μόνο στις σκηνές του σεξ και τα... ιπτάμενα μυαλά μπόρεσα (εγώ τουλάχιστον) να διακρίνω την υπογραφή του...

Υ.Γ. Για περισσότερα για τον Κρόνενμπεργκ, είχε γράψει ο Δεληολάνης (ο Γιάννης, όχι αυτος με τα παγωτά), από ότι είχα διαβάσει στο ΣΙΝΕΜΑ, ένα βιβλίο με τίτλο "Μέσα Από το Σκοτεινό Καθρέφτη". Εκδόσεις δε θυμάμαι. Check it out.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια να δειτε και τους "Διχασμενους" με τον Τζερεμι Αιρονς σε εκπληκτικη διπλη ερμηνεια σε ρολους διδυμων γυναικολογων η κατι τετοιο...Ο σωστος ηθοποιος για τον καταλληλο σκηνοθετη :P !Και το "Σκανερς" ως πρωτολειο του ιδιου σκηνοθετη!Αντε θα κανω μια προσπαθεια και γω,μπας και δεν τις αφησω παλι στη μεση :P:P:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Πέρα από τη "Μύγα", το "Crash" και το "eXistenZ" δεν έχω δει άλλα του Κρόνενμπεργκ, αν και ήθελα πολύ να πετύχω το "Videodrome"...το "eXistenZ" μου άρεσε πολύ, αν και λίγο αηδιαστικά αλλόκοτο (όπως όλα του, άλλωστε)- η ατάκα "Θάνατος Στην Αλλέγκρα Γκέλερ" μου χει μείνει ακόμη! :P

Thanx για το βιβλιο...θα το ψαξω!!! :P

Το eXistenZ ειναι κ εμενα απο τις αγαπημενες μου...Το Videodrom ειναι ενα σχολιο πανω στην ΤV λιγακι αηδιαστικο, δεν μ αρεσε τοσο οσο οι αλλες...παντως προτεινω οπωσδηποτε το The brood...προσωικα πιστευω πως μαστουρωνει για να γυρισει αυτες τις ταινιες.... :P

Αριανε...η πρωτη ταινια που λες ειναι το Dead Ringers (1988), δεν την εχω δει-ξερεις αν κυκλοφορει σε dvd?

Οσο για το Screamers οντως ωραια ταινια, αλλα ειναι του Christian Duguay βασισμενο σε ιστορια του Dick!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορεί να είναι και "Σπασμένος" ο Καθρέφτης... :P

Εν τω μεταξύ, άλλο το Screamers άλλο το Scanners

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.