Jump to content

Ορθογραφείτε...τονίζετε


Spider

Recommended Posts

Σε αυτό το τόπικ θα προσπαθούμε να απαντάμε σε γραμματικής,συντακτικής και άλλης φύσεως απορίες των συμφορουμιτών μας ;)

Για παράδειγμα:

δεν + κ,π,ξ,ψ,τ, φωνήεντα..................π.χ.: δεν κάνω, δεν παω, δεν ξερω, δεν ψάχνω, δεν τρέχω, δεν ακούω

δε + τα υπόλοιπα σύμφωνα.................π.χ.: δε λέω, δε ρίχνω, δε βάζω, δε γυρνάω, δε στέλνω κτλ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 202
  • Created
  • Last Reply

ό,τι γνωρίζει ο καθένας(γιατρός,δικηγόρος ή μή) καλό είναι να το καταθέτει ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Εμείς που δεν είμαστε "δικηγόροι ή μη" αλλά είμαστε και τα 2 μπορούμε να καταθέσουμε, κύρ πρόεδρα? :P
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε παιδια...μάθετε ότι το "νιωθω" γραφετε με Ι και το νοιάζομαι με ΟΙ!!! :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν και δεν αφορά ορθογραφία θα τον πω τον πόνο μου εδώ:

Τα μαθήματα δεν λέγονται ε π ι λ ε γ ό μ ε ν α αλλά ΕΠΙΛΟΓΗΣ!!!!!

Ας το πει κάποιος στη ΔΑΠ.. :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατίιιι;;; Τα μαθήματα αυτά "επιλέγονται"...ποια είναι η παθητική μετοχή του "επιλέγομαι";;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επιλέγομαι= φέρω ως πρόσθετο όνομα ΣΥΝ. επονομάζομαι (Μπαμπινιώτης)

Ειναι μαθήματα που μπορείς να επιλέξεις (ενεργητική φωνή και διάθεση), γι αυτό λέγονται επιλογής. :)emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι κάπως ενοχλητικό να βλέπω από συναδέλφους ένα διαρκές μπέρδεμα ενεργητικής και παθητικής φωνής, με συχνό παράδειγμα το τελικό "ε" στο έχετε, παίζετε, τρέχετε. Δεν είναι "μήπως έχεται λίγη ζάχαρη" ρε παιδιά. Και στην τελική όχι, μου τελείωσε. Πήγαινε στο μπακάλικο. Ώχουυυυυυ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ένα επίσης κλασικό λάθος είναι το εξής:

λέ(μ)νε πολύ συχνά όταν θέλουμε να αλλάξουμε κουβέντα και να πούμε κάτι διαφορετικό: εν τοιαύτη περιπτώσει

Η χρήση εδώ είναι λάθος διότι η συγκεκριμένη φράση σημαίνει "σε αυτήν την περίπτωση".

Η σωστή φράση για να αλλάξουμε το θέμα είναι: εν πάση περιπτώσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω πιστευω οτι πρεπει να κανουμε μελος του φορουμ τον κ.Τριανταφυλλιδη.....Ετσι δεν τον λενε αυτον που εγραψε εκεινο το γαλαζιο βιβλιαρακι ''Νεοελληνικη Γραμματικη''?? :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ θα ήθελα να επισημάνω ότι η προστακτική ΔΕΝ παίρνει αύξηση π.χ

επίμενε, αντίγραψε,περίγραψε,επίστρεψε κλπ. Τ ο ακούω λάθος κι από δημοσιογράφους και μου σπάνε τα νεύρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι,είναι ο γέγονε γέγονε...Δηλαδή, ό,τι έγινε έγινε και όχι το "ω" της κλητικής.

Επίσης κάτι άλλο που μου ήρθε τώρα,υπάρχει τεράστια διαφορά ανάμεσα στον ειδικό σύνδεσμο "ότι" και στον αναφορικό "ο,τι"...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άλλα που άκουσα: ακατΑνόμαστος. Σωστό: ακατΟνόμαστος

ΑγγελιΟφόρος. Σωστό: ΑγγελιΑφόρος

ΑντΑπεξέρχομαι. Σωστό: αντΕπεξέρχομαι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Eπίσης...

κοινοτΟπία και όχι κοινοτυπια.

Εκ τους "κοινός τόπος.." και όχι "κοινός τύπος!" emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ακόμα:

το ρήμα που κάνουν λάθος πολύ συχνά οι δημοσιογράφοι είναι το "απαθανατίζω".Επιμένουν να το λένε αποθανατίζω.

Λάθος κύριοι...:P:D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το άλλο που χρησιμοποιείται λάθος κατά κόρον είναι η έκφραση: ¨Εξ απαλών ονύχων¨Οι περισσότεροι τη χρησιμοποιοούν για να δηλώσουν ότι κάτι πέρασε ανώδυνα. ΛΑΘΟΣ!!!!!!!! Εξ απαλών ονύχων σημαίνει παιδιόθεν, από την παιδική ηλικία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όλο εγώ γράφω, κινδυνεύω να χαρακτηριστώ το ¨φυτό¨της σελίδας!!! Τελοσπάντων τα γλωσσικά θέματα είναι από τα αγαπημένα μου.

Λοιπόν, θέλω να τονίσω τη διαφορά του Καταρχήν από το Καταρχάς, γιατί παντού τα ακούμε λάθος

Καταρχάςς θα πει αρχικά.Έτσι το χρησιμοποιούμε όταν πρόκειται να παραθέσουμε μία σειρά από αιτίες, επιχειρήματα κλπ και λέμε καταρχάς....δηλαδή το πρώτο επιχείρημα είναι το τάδε.

Καταρχήν σημαίνει βασικά. Λέμε πχ συμφωνώ μαζά σου καταρχήν, δηλαδή στα βασικά, αλλά διαφωνώ σε κάποια επιμέρους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν + κ,π,ξ,ψ,τ, φωνήεντα..................π.χ.: δεν κάνω, δεν παω, δεν ξερω, δεν ψάχνω, δεν τρέχω, δεν ακούω

δε + τα υπόλοιπα σύμφωνα.................π.χ.: δε λέω, δε ρίχνω, δε βάζω, δε γυρνάω, δε στέλνω κτλ

Επίσης δεν=γκ, μπ, ντ,....

ΑγγελιΟφόρος. Σωστό: ΑγγελιΑφόρος

Σωστά είναι και τα δύο!!!!!!!!!

Επίσης το "απλώς" και το "απλά". "Απλώς" σημαίνει μόνο, ενώ "απλά" απλοϊκά, με απλό τρόπο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταρχήν σημαίνει βασικά. Λέμε πχ συμφωνώ μαζά σου καταρχήν, δηλαδή στα βασικά, αλλά διαφωνώ σε κάποια επιμέρους.

Σωστη αν και απ' οσο ξερω το ''καταρχην'' κανονικα πρεπει στα μεσα της περιοδου να συνοδευτει απο το ''κατ'εξαιρεση''. Π.χ. Καταρχην οι γυναικες ειναι ολες τσουλες, κατ'εξαιρεση η μανα μου και η αδελφη μου δεν ειναι. :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το άλλο που χρησιμοποιείται λάθος κατά κόρον είναι η έκφραση: ¨Εξ απαλών ονύχων¨Οι περισσότεροι τη χρησιμοποιοούν για να δηλώσουν ότι κάτι πέρασε ανώδυνα. ΛΑΘΟΣ!!!!!!!! Εξ απαλών ονύχων σημαίνει παιδιόθεν, από την παιδική ηλικία.

Καλά και μόνο γι αυτό που το ακούω συνέχεια λάθος...σε λατρεύω να το ξέρεις!!!! emiloveyouemiloveyouemiloveyouemiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.