Jump to content

[ΤΑΙΝΙΟΚΡΙΤΙΚΗ] Το νησί


Born

Recommended Posts

THE ISLAND Περιπέτεια 2005 (Έγχρ.) Διάρκεια: 136'

Αμερικανική ταινία σε σκηνοθεσία Μάικλ Μπέι, με τους: Γιούαν ΜακΓκρέγκορ, Σκάρλετ Γιόχανσον, Σον Μπιν

Το έτος 2019, σε ένα "οχυρό" φουτουριστικής αισθητικής, οι λευκοντυμένοι έγκλειστοι έχουν παράξενα ονόματα, υπόκεινται σε παρακολούθηση της διατροφικής και κοινωνικής τους συμπεριφοράς^ μόνη τους ελπίδα, να κληρωθούν για το σωτήριο Νησί-ουτοπία. Ο αντιρρησίας όμως Λίνκολν Σιξ-Έκο αντιλαμβάνεται ότι κάτι δεν πάει καλά με την ταυτότητά τους και δραπετεύει.

Ο Όμπι Ουάν, αφού ξεπάστρεψε τον Άνακιν αποφάσισε να ξυρίσει tα μούσια του και να συλλογισθεί κατά την περίοδο της εξορίας του, τί σημαίνει να είσαι κλώνος, επηρεαζόμενος από την επίσκεψή του (στο Episode II) στα Κλωνοποιεία (καλά τόσο κολλημένος είμαι με SW, emstarwars )

Εεεεε....επανέρχομαι. Πάρτε 2 πρέζες Τρούμαν Σόου, 2 κουταλάκια Μάτριξ Reloaded (βλέπε καταδίωξη) και 1/2 της σούπας ο Φυγάς ,ανακατέψτε τα καλά στη φωτιά και σβήστε το με λίγο από προβληματισμούς περί Κλωνοποίησης (οχί πολύ όμως, μη το παρακάνετε) και έχετε έτοιμο το Νησί. Μη περιμένετε βαθυστόχαστους προβληματισμούς πέρι Κλωνοποίησης και όλα τα σχετικά. Αντίθετα προετοιμαστείτε για κάμποσο κυνηγητό και άφθονη αδρεναλίνη.

Μια χαρά ο Μακ Γκρέγκορ (τελικά αυτός ο άνθρωπος έχει ένα στάνταρ επίπεδο), λίγο βραχνοκόκκορας η Σκάρλετ, τυπικά κακός ο Μπιν. Καλή φωτογραφία, με έμφαση στα πανοραμικά.

Ερ: Τί μας έμεινε από αυτή τη ταινία;

Απ: Μα φυσικά η ήττα του Βάζελου. Εεε,... ,λάθος, μα τι άλλο πέρα από την καταπληκτική V12 Cadillac με τα 750 άλογα και το συμπαθητικό Χ-ΒΟΧ που είχαν στο κέντρο.

Ερ: Πόσο παίρνει;

Απ: empopcornempopcornempopcorn Τυπική περιπέτεια καταδίωξης, με ψιλό science-fiction περιτύλιγμα. Φανταστική επιλογή για θερινό, συστήνεται ανεπιφύλακτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το είδα κι εγώ χτες το βράδυ...

Αν και δεν είμαι φαν του είδους, θα του έβαζα και 4/5 και σίγουρα δε θα απέτρεπα κάποιον από το να τη δει...

Δλδ...δε γίνεται να έχεις αποθεώσει τον "πόλεμο των κόσμων" και να θάψεις αυτό εδώ με την καμία...

Ο πρωταγωνιστής νταξ...η Σκάρλετ... :wub:emiloveyou μέτρια... :P ο κακός μέτριος...Ο σκηνοθέτης γνωστός, ειδικά για τις σκηνές καταδίωξης...

Πιστεύω πως αξίζει κάτι παραπάνω από ένα τυπικό θερινό...Και δεν μπορώ να πω...είχε και αρκετούς προβληματισμούς, αλλά όχι τόσους, ώστε να το κάνουν προβληματικό... :wacko:

Γενικά είναι άνω του μετρίου και προσωπικά μου άρεσε πολύ... ( μπορεί κι επειδή περίμενα ότι θα έκλαιγα τα 7.5 ευρώ, αλλά τελικά το φχαριστήθηκα... :wacko: )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προς Θεού, μου άρεσε πολύ η ταινία, τα είχε όλα και συμφέρει.

Ίσως λίγο παραπάνω γύμνο να είχε, να τόσο δααα, θα ήταν τέλεια

Και κάτι ακόμη. Όλοι οι κινηματογράφοι δε δικαιούνται με την επίδειξη πάσου να κόψουν κάτι για να το δώσουμε για κόκα-κόλες; emsly

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Καλά...άμα είχε και γυμνό, θα ξέραμε από τόσο νωρίς το φετινό Όσκαρ Α΄γυναικείου...είπαμε...η κοπέλα είναι .... πώς να το πω... πο-λι-τι-σμός._ :wub:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην αρχή καλά το πάει, μετά γίνεται τυπική περιπετειούλα αλλά καλοφταγμένη, δεν έχω παράπονο. Όποιος ξέρει τον Michael Bay, ήξερε τι να περιμένει.

Ουσιαστικά πρόκειται για δύο ταινίες, μία σκεπτόμενη sci-fi και μία ανεγκέφαλη action movie, αν και η πρώτη παραμένει σε εμβρυϊκά στάδια ανάπτυξης του σεναρίου.

Και επίσης, τα περισσότερα από όλα αυτά τα έχουμε διαβάσει στο 1984 του Orwell.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης ξέχασα να προσθέσω ότι σε μερικά σημεία την παράσταση την έκλεψε ο κλασικός τρελός-παρανοϊκός Steve Buscemi...τι παλικάρι... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

θα κρατήσω το ακόλουθω σχόλιο του δημιουργού του τόπικ με το οποίο θα συμφωνήσω απόλυτα "εξαιρετική επιλογή για θερινό" καθώς και θα προσθέσω "εξαιρετική επιλογή για ενοικίαση"

Από μένα 3.5/5 τα έχει! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα κρατήσω το ακόλουθω σχόλιο του δημιουργού του τόπικ με το οποίο θα συμφωνήσω απόλυτα "εξαιρετική επιλογή για θερινό" καθώς και θα προσθέσω "εξαιρετική επιλογή για ενοικίαση"

Από μένα 3.5/5 τα έχει! :)

εεεε... εεεε... εεεεεεεεε... τρία ποπκορνάκια γιατί έχει κλώνους-dna-scifi, Ewan και φυσικά τη Σκάρλετ, να τ' αφήσω;;;

Να'χε και λίιιγο πιο καλή υπόθεση, θα ήταν όντως αυτό που περιμέναμε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
εεεε... εεεε... εεεεεεεεε... τρία ποπκορνάκια γιατί έχει κλώνους-dna-scifi, Ewan και φυσικά τη Σκάρλετ, να τ' αφήσω;;;

Να'χε και λίιιγο πιο καλή υπόθεση, θα ήταν όντως αυτό που περιμέναμε...

Συμφωνώ, αλλά όχι και μέτριος ο κακός !!! Πολλά μέτρια είχε το έργο, αλλα ο Sean δεν ήταν ανάμεσά τους ... )))

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Να συμφωνησω κι εγω οτι ειναι εργο για dvd.Περιμενα με μια μεγααααλη παπαρουμπα αλλα τελικα δε ηταν ασχημο.Ο πρωταγωνιστης...αααααααχ :wub:

empopcorn empopcorn ,5 /5

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.